Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. de heeren prof. C. B. Spruyt, mr. E. van Lier en J. J. Heerma van Vos. Prof. Spruyt bedankte echter. Verzocht zijnde onderstaande cir culaire in onze kolommen optenemen, plaatsen wij deze gaarne om het doel daarin vermeld. Red. Het Hoofdbestuur van het Nederlandsch Tooneelverbond, geheel onder den indruk van de ramp, die Amsterdam en geheel Nederland heeft getroffen nu in den vroe gen ochtend van 20 Februari het vuur den Stadsschouwburg vernielde en ver teerde, kwam tot het besef, dat treuren natuurlijk, maar helpen gewenscht, ja noodzakelijk is. Wat verloren ging aan archief, aan bibliotheek, aan decoratief, is onherstel baar, maar plotseling geleden geldelijk schadevi rlies aan kleedingstukken en be- noodigdheden, door «force majeure" ont bonden overeenkomsten; en niet het al lerminst betrekkingen niet meer te vervul len, onnoodig geworden diensten, verval len verklaarde werkloonen, dat alles te zamen genomen eischt hulp, niet alleen van tooneelvrienden en begunstigers, maar van alle weidenkenden, van alle olïervaar- digen, waaraan Nederland bij zoo menige gelegenheid rijk bleek te zijn. Het Hoofdbestuur roept van die allen hulp in en steun. Het Hoofdbestuur vraagt aan alle Af delingsbesturen van het Nederlandsch Tooneelverbond om middelen te beramen, maatregelen te nemen, waardoor milde bijdragen vloeien, vraagt aan alle kunste naars, kunstenaressen, mildheid, de twee- lingszuster van het genie, in het verleenen van zedelijken en stoffelijken steun, vraagt aan alle leden van het Verbond krachts inspanning, aan alle welgezetenen in Ne derland offervaardigheid en dan wordt het doel van het Hoofdbestuur ten volle be reikt. Welk is dat doel? Hel bijeenbrengen van een som, een groote som, om ten eerste hen te helpen, die werkelijk door den vreeselijken schouwburgbrand gele den hebben, en te helpen, naar recht en billijkheid, in verhouding tol het geleden verlies, en den aard der verliezen in aan merking nemende, rechtvaardig oordee- lende over de aanleiding en onvermijde lijkheid van die verliezen. Het Hoofdbe stuur hoopt en vertrouwt, dat die in Nederland bijeengebrachte som aanzienlijk genoeg zal zijn, om niet alleen tegemoet te komen in de schade door dezen brand veroorzaakt, maakt, maar ook om daar na een fonds te stichten, dat bij elke dergelijke ramp tot onmiddellijk helpen in staat is. Dan aan beheer en uitkeering van dat fonds zoodanige regeling te ver zekeren, en zulke voorwaarden te verbin den, die bijdragen tot vermindering van gevaar, tot vrijwaren tegen schade. Het Hoofdbestuur is gaarne bereid aan allen, die helpen willen, die helpen kun nen, inlichtingen te verstrekken, wenken te geven, maar laat een ieder vrij in het nemen van maatregelen. De Afdeelingsbesturen zullen weten, welke middelen het beste passen in het kader hunner omgeving, kunslvereenigin- gen en particuliere gezelschappen hebben zeiven te beoordeelen langs welken weg het doel het best bereikt kan worden. Het Hoofdbestuur als zoodanig, mengt zich niet in hun overleg, maai hetviaagt dringend, geen krachten te versnipperen, maar allen, allen met bekwamen spoed, de bereiking van het voorgeschreven doel te helpen bevorderen, het fonds te helpen stichten en bloeien. Velen, velen in den lande, staan he laas, r.og buiten het Nederlandsch Too neelverbond. Aan allen vraegt het Hoofd bestuur: helpt ons, ieder op zijne wijze, helpt in het openbaar of in het verbor gen, en geeft de bewijzen van uwe in- dienst. Al klinkende vertel ik hem dat ik tot het vak behoor; dat ik te Parijs ben gekomen zonder er iemand te ken nen, en eindelijk vraag ik hem of bij mij niet bij zijn patroon kan recommandeeren. Antoine liet mij nauwelijks uitspieken. »Topl riep hij uit, dat valt goed, er is druk werk.... Ga maar gerust met mij medel Een half uur later was ik aan het werk en de vriend van Antoine. Wel! sprak Magdalena, en toen hebt gij van hem berichten ingewonnen? Zooals ge zegt, hernam Barnabé, maar niet dan na eerst de zaak langzaam en voorzichtig te hebben ingeleid. Antoine had zich in het hoofd gesteld dat ik in 't zelfde huis zou gaan wonen waar hij verblijf hield. Maar ik verzette mij daar tegen, voorgevende dat ik hij eerlijke menschen woonde, wat de zuivere waar heid is. Om mij te lokken, weidde hij lang en breed over zijne medebewoners uit. Ik antwoordde geen ja, geen neen, maar ik bleef afwachten. Eens op een dag zeide hij eindelijksEr woont ook nog een raar slag van een man bij ons in.... Maai dat is waar ook, dien moet gij kennen hij is uit de Vogeezen van daan.... van Vittel...." Ik hield mij onnoo- zelslloe heet hij? Gaudoin Gau- doin! of ik hem ken! Hij is mij nog geld schuldig en ik zal blij zijn als ik het terugzie!" Wat dat betreft, mevrouw Magdalena, loog ik ook niet. Gij weet dat hel zijne gewoonte was van iedereen te leunen en niemand iets terug te geven. Wordt vervolgd). stemming, van uwe hulpvaardigheid aan den Hoofdbestuurder die U het naaste staat. Zoo verrijze uit de puinhoopen van Amsterdam's Stadsschouwburg een ge denkzuil voor breed opgevatte menschlie- vendheid Amsterdam, M Febr. 1890. Het Hoofdbestuur van hel Nederlandsch Tooneelverbond. A. G. VAN HAMEL. Voorzitter. Groningen J. H. KRELAGE, Ondervoorz. (Haarlem). M. J. WAT LER, Penningm. (Amsterdam). JOS. JACOBSON, Rotterdam J. E. BANCK, a Haan) MARCELLUS EMAN'TS, (ae" 9' D. H. JOOSTEN, Secretaris. (Amsterdam). Maandagnamiddag jl. hebben onze geachte Burgemeester en zijne echtgenoote hunne voorgenomen reis, naar de Trans vaal aanvaard. Z.Ed.Achtb. werd door vele ingezetenen uitgeleide gedaan. Moge hunne reis, verblijf en terugkomst vooi spoedig zijn. Gedurende de afwezigheid van den Burgemeester zal deze functie worden waargenomen door den oudsten Wet houder den Heer W. A. Croockewit. Onze stadgenoot de heer C. Hubers Civiel Ingenieur, is benoemd tot Adjunct Ingenieur der Ned. Zuid-Afrik. Spoor weg-Mij. Naar wij vei nemen zal hij dezer dagen naar de Transvaal vertrekken. Wij wenschen den wakkeren jongen man een kige reis toe. Voor een talrijk publiek trad Maan dagavond mevrouw Schipek in Amicitia op met een met zorg gekozen programma Het is een eigenaardig schouwspel het damesorchest »Weener Dameskapel" in hun toilet, witte kleedeien met nationale sjerpen getooid, door mevr. Schipek te zien dirigreren deze directrice eene flinke vrouwenfiguur, is het aan te zien dat zij hare kunst lief heeft, vol leven en met tact voert zij den dirigeerstok. Het programma werd keuiig, echt muzikaal voorgedragen. Van al het schoo- ne dat te genieten werd gegeven stippen wij enkel aan «de Sérénade van Fittl voor Cello en Flöte," welk stuk hoogst verdien stelijk werd gespeeld. Dat mevr. Schipek en hare Weener Dameskapel aangename herinneringen ook hier achtergelaten heeft is wel zeker. Maandagochtend is het huis, bewoond door den heer Dirk Wesselsen aan den Soester straatweg hij Amersfoort totaal afgebrand. In de vorige week werd in het kerkgebouw der Christelijk Gereformeer de Gemeente de 14e. jaarvergadering gehouden der christelijke jongedochters- vereeniging. Bij ontstentenis van Ds. de Visser die om een steifgeval in zijne familie afwezig was, werd deze feestelijke bijeenkomst geopend en geleid door den heer van Boltenburg, die naar Handelin gen 9 vers 36 tot 43 een zeer ernstig woord sprak. Behalve door dezen spieker werden voordrachten geleverd door de heeren Limpers, Kijftenbelt en enkele leden der aanwezige jongelingsvereeniging. De voordrachten werden afgewisseld door Psalmgezang. Veertien jaien lang heeft de jongedoch- tersvereeniging de schoone laak der Chris telijke liefdadigheid beoefend en honderde schamelen gekleed. God geve haar lust en kracht, om op den ingeslagen weg ijverig voort te gaan. Oranjevaan. De rechtbank te Utrecht deed Maan dag jl. o. m. uitspraak in de navolgende zaken R. H. te Amersfoort, bekl. van mis handeling van E. Schuuring, veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf; A. T en C. van N., beiden te Amersfoort, bekl. van strooperij van plaggen en bladeren, ieder veroordeeld tot 3 dagen gevangenis straf. Het O. M. vorderde nog de navolgende strafTen tegen na te melden personen: W. v. G., te Renswoude bekl. van mishandeling van G. Vonk, 14 dagen ge vangenisstraf; B. J V., te Hoogland, bekl. van mishandeling van een ambtenaar gedurende de rechtmatige uitoefening zijner bediening te Amersfoort, 1 maand gevangenisstraf; A. v. d. W., huisvrouw van M. W., te Woudenberg, bekl. van mishandeling van VV. Lodder, 5 maanden gevangenisstraf; N. v. d. B. te Nij- kerkerveen. bekl. van diefstal van een roggebrood uit de bakkerij en ten riadoele van P. N. Koppen te Amersfoort, 4 maanden gevangenisstraf De rechtbank zal in deze zaken Maan dag a. s. uitspraak doen. Verleden Zaterdag-avond laveerden vier zonen van Maïs en blijkt aar diena ren van Bacchus, den Weversingel langs in de richting van de kazerne. De ruimte tusschen de huizenrij en boomen lansg den waterkant scheen hun niet gioot genoeg: het ging soms achter de hoornen en meermalen dreigde er een in het wa ter te zullen vallen. Aan de St. Andries- poort gekomen, sloegen de dappei en links om en jawel, wat twee achter hen gaande heereu al voorspeld hadden, gebeurde: hals over kop raakt er een van het viertal te water. Alles werd tot redding in het weik gesteld: voorbijgangers en bewoners in de nabijheid werden te hulp geroepen, de wacht aan de kazerne werd gewaarschuwd, enz. Na zoeken en nog eens zoeken, na trekken en nog eens trekken lag de drenkeling op het droge in de Haspelsteeg; hij werd een paar malen heen en weer gerold, op de been gehol pen en met nog twee zijner gezellen on der geleide naar de kazerne gebiacht. De vierde meldde zich koit daaina in schijnbaar en misschien wel in werkelijk bekwamen staat hij de wacht der kazerne aan. Moraal dezer geschiedenis Een der vier kende ze, toen hij in Grnningsch dialect mompelde: »die verd.... jenever!" Volgens eenige omstanders be wees dit voorval nog, dat er daar ter plaatse behoefte was aan brandende lan tarens. In de laatst gehouden vergadering van den gemeenteraad zijn de discussiën voortgezet over de ontwerp-verordening, houdende voorschriften in het belang der openbare gezondheid. De artikelsgewijze behandeling werd teneinde gebracht, doch de eindstemming over het ontwerp werd aangehouden tot zijn vastgesteld de gren zen van de bebouwde kom der gemeente, waarvan in art. 14 wordt gesproken met betrekking tot het hebben van verzame lingen van mest. De door den heer Groenebooin voorgestelde amendementen op art. 14, strekkende om te verbieden 1. met ingang van 1 April 1890 kui len te maken, bestemd tot het verzame len van faecale stoffen; 2. met ingang van 1 Januari 1893 binnen de bebouwde kom der gemeente te hebben of te ge bruiken secreeten, uitmondende in kuilen, riolen, slooten of grachten 3. met ingang van 1 Januari 1891 binnen de kom der gemeente te hebben verzamelingen van mest of vuilnis, dan alleen a. na schrif telijke vergunning van burgemeester en wethouders, en b. in gemetselde water dichte putten of bakken, voorzien van luiken of deksels, die, behalve bij het ledigen of vullen, steeds moeten gesloten zijn, werden achtereenvolgens allen ver worpen. Ook eenige amendementen, op dit artikel voorgesteld door den heer v. d. Wall Bake, van minder ingrijpenden aard, verwierp de raad en evenzoo een voorstel van dat raadslid, om de eind stemming over de verordening uit te stellen tot door B. en W. voorschriften zijn ontworpen en aan hel oordeel van den raad ondei worpen tot sluiting van alle riolen, die faecaliën in de* openbare wateren afvoeren. De raad stelde verder vast eene ver ordening op het bewonen van gebouwen welke, als schadelijk voor de openbare gezondheid, voor bewoning ongeschikt zijn. Een ontwerp-hesluit tot afschrijving op aanslagen in den hoofdelijken omslag dienst 1889, wegens overlijden en ver trek, tot een bedrag van f 1078.62, werd z. h. o. aangenomen. Aan het einde der vergadering nam de burgemeester, die voor den tijd van vier maanden naar Transvaal vertrekt, afscheid van den raad. Hij sprak er zijn leedwezen over uit dat hij op den 1. Mei a. s., wanneer twee belangrijke raadsbesluiten in uitvoering komen, niet in de gemeente aanwezig zal zijn. Dan zal n.l. in de eerste plaats het eerste bataillon van een regiment infanterie in deze gemeente in garnizoen komen, eene omstandigheid, die, naai hij hoopte, den bloei der gemeente zal be vorderen, die de raad met het nemen van het desbetreffend besluit heeft be oogd. En hij voegde er den wensch bij, dat de ingezetenen op dien dag een be wijs van hunne ingenomenheid met die geheurtenis zullen geven, en doen blijken dat in deze gemeente ook een nauwe band tusschen burgers en militairen be staat. In de tweede plaats zal onze stad op dien dag voor het eerst van eene drinkwaterleiding zijn voorzien. En al was de aanleg daarvan ook niet noodza kelijk, omdat wij over goed drinkwater reeds beschikken, naar zijne meening zal hij toch dit gunstig gevolg hebben, dat weder meer de aandacht op de gemeente wordt gevestigd. Te zijner lijd hoopte hij allen weder in welstand te ontmoeten en beval zich gedurende zijne afwezig heid in het welwillend aandenken van den raad aan. Deze woorden werden met applaus begroet. Namens den raad wenschte de oudste wethouder, de heer Croockewit, den burgemeester eene voor spoedige reis met mevrouw zijne echtge noote, een gezond en aangenaam vei blijf in die verre gewesten en eene behouden teiugkomst in het vaderland (applaus). De zitting werd daarna gesloten. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Post kantoor te Amersfoort, over de 2 helft der maand Jan. '90. 1. W. Bijtelaar, Amsterdam. 2. Mej. M. Meijer, 3. H. Jekel, 4. Van Beek, 5. J. v. d. Weert, 6. Jansen, Amersfoort. Apeldoorn. Arnhem. 7. A. Wakker, Bennekom. 8. Nijm. N. Blad, Nijmegen. 9. G. Northonenbrugge, Rotterdam. 10. A. B. v. Meester, Warmond. 11. Mevr Wafelkamp. Weesp Briefkaarten. 1. Dekkers, Amsterdam. 2. P. J. v. Meurs, 3. A. v. Leeuwen, Utrecht. Brieven voor België. 1. Mej. B. Honing, Doornik. Duitschland. 1. J. Meijer, Duisburg. 2. H. Noijens, Laar. Verknoping van Vaste Goederen in het Valkje te Amersfoort. Notaris: de Heer Mr. J. M. Richelle op Vrijdag 21 Februari. No. 1. De boerenhofstede i Strijdhorst." met landerijen ƒ22950. enz. onder Stoutenburg. No. 2. Een perceel Veen- I grond en bosch aan den Hes- s 670. senweg. Zaterdagavond 22 Februari. Een Winkelhuis met schuur enz., hoek Kleine St. Jansstraal: Opgehouden, doch later uit de hand verkocht. Jan. Hij houdt zich toch maar kranig de keizer van Duitschland, zoo jong als hij is. Piet. Omdat hij zoo onverwachts het garnizoen van Rerlijn, tot schrik der in gezetenen, laat verzamelen en manoeuvres te maken? J. Neen, dat meen ik niet, maar om dat hij zich vooropspelt om een internatio nale regeling van den arbeid te verkrij gen, omdat hy toont zich het lot van den werkman aan te trekken. P. Dat is zeker mooi. Ik ben maar bang, dat hij met het najagen van dit grootsche doel veel ondank zal inoogsten. J. Al bereikt hij zijn doel niet, ieder moet toch zijn pogen loven. P. Dat moet ieder zeker, maar dat doel ieder zeker niet. J. Wel waarom niet? P. Omdat geheele drommen van werk lieden zullen gaan denken, dat het leven hun voortaan gemakkelijk zal worden gemaakt, en daar het leven steeds was, en vooreerst wel zal blijven een strijd om het bestaan, een strijd tegen het booze, een strijd voor het goede, zullen uit den aard der zaak zeer velen onvol daan blijven. Voor zetters. Een flink zetter eener courant zet gemiddeld dagelijks 12000 letters, wanneer het jaar wordt gerekend op 300 werkdagen beloopt het aantal 3,600,000 letters. De afstand van de letterkast naar den haak en van den haak naar de kast be draagt gemiddeld één voet, zoodat de hand hij iederen greep een weg aflegt van twee voet, in 't geheel 7,200,000 voet. Een geografische mijl telt 24000 voet, zoodat jaarlijks de hand eens zetters den weg aflegt van driehonderd mijlen. Eene reis om de wereld, als een uit stapje voor eene zomer-vacantie, wordi waarschijnlijk door den aanleg van ern nieuwen spoorweg in Rusland, die tevens de langste spoorbaan der wereld zal zijn. Deze is in wording door den aanleg der Siberischtrans Aziatische lijn van Peters burg over Irkutsk naar Wladiwostok aan den Stillen Oceaan. De Kanudeensche spoorweg heeft eene lengte van 5000 kilo meters, de Noord-Pacificbaan van 5300, de Atlantische Pacific baan van 5600, terwijl denieuweSiberisch-trans Aziatische lijn 6500 kilometers lang zal zijn. Tegen woordig heeft een brief van Petersburg naar Wladiwostok nog 2'/, maand in den zomer, in den winter ze'fs 4 maanden noodigna 't gereedmaken der nieuwe spoorlijn zal de overtocht in 12 dagen kunnen geschieden. De nieuwe haan zal het ook mogelijk maken, in 40 dagen om de aarde te reizen, zoodat zulk een tocht dan wellich nog eens een vacantie- of een huwelijksreisje zal worden. Te Nijmegen heeft zich in den nacht van Vrijdag op Zaterdag jl. de sergeantv an V. door een revolverschot getracht het leven te benemen. De ongelukkige leefde nog tot 's avonds half 10 uur. De oor zaak van deze wanhopige daad is onbe kend. De overledene stond bekend als een oppassend onder-officier. De Geld. verhaalt het volgende staaltje van bijgeloof' Een bejaard vrouwtje kwam in de vorige week bij lieden, wier zoon te Eist moest loten. De ouders zagen dien dag met bange verwachting te gemoet, te meer omdat het zoontje er erg tegen opzag. Het vrouwtje wist echter raad zij kende een middel, hetwelk onfeilbaar zou helpen met dit middeltje gewapend, moest een hoog nommer uit de bus verschijnen. Wat moest er nu gedaan worden? Een naald, waarmede een doodshemd gemaakt was, en één der azen uit het kaartspel (wij meenen klaveren-aas) moesten, zon der dat de loteling het wist, gestoken worden tusschen de mouwvoering van dien arm, waarmede het kereltje 't nummer zou trekken. De lang gevreesde dag breekt aan het zoontje begeeft zich op weg. zonder te bevroeden welk een kostbaren schat hij medevoert; hij nadert de bus en.... een laag nommer vertoont zich aan zijne blikken. De brand in het stadhuis te Alkmaar. Omtrent dezen brand deelt de Alk. Ct. de volgende bijzonderheden mede: «Met het deel van het gebouw dat ver zekerd was bij De Jong Cie. te Am sterdam voor f 48,000, het torentje daar onder begrepen, verbrandde mede een schat van papieren van waarde. De zolder diende tol berging van het archief der rechtbank: lot 1886 zijn destukken van alle strafzaken, en tot 1883 de minuten pn vonnissen van de burgerlijke zaken verbrand, alsmede het geheele archief der Hoornsche rechtbank en de dubbelen der registers van den Burgelijken Stand van het voormalige arrondissement Hoorn, uitgezonderd die van 1889, welke nog beneden waren. De dubbelen van de ge meente Alkmaar en van de andere ge meenten uit dit arrondissement, die bene den geborgen waren, zijn gered kunnen worden, waaraan tal vari rappe handen ijverig medehielpen. Het prachtige tegel- stuk, dat de Balie ten geschenke heeft gegeven aan den vertrekkenden president der rechtbank, den heer mr. J. G, Vogel, werd toevalligerwijze door E. van Dijk. metselaar, eveneens gered. Wat het museum aangaat, het was niet zoozeer omdat men bevreesd was v oor het vuur vatten van dit gebouw, dan wel voor het bezwijken van de glazen ruiten door neervallende brandende bal ken, dat besloten werd, zooveel mogelijk de aanwezige kostbaarheden en kunst schatten in veiligheid te brengen; het geen echter slechts ten deele behoefde te geschieden, omdat de brandweer weldra de zekerheid kon geven, dat alle gevaar aan deze zijde geweken was. Spoedig werd dan ook een en ander in het gebouw teruggebracht; ook de boeken, die op de groote zaal van het tegenover liggende koffiehuis van den heer A. Peperkamp eene veilige bergplaats gevonden hadden. Bij het overbrengen is slechts een schilder stuk beschadigd. Verder zullen enkele boe ken, door het indringen van water, geleden hebben; overigens echter heeft de ramp voor dit troetelkind van onzen verdien stelijken verzamelaar den heer C. W. Bruinvis geen andere nadeelige gevolgen dan dat er schromelijke wanorde gesticht is, die natuurlijk niet dan ten koste van veel arbeid en tijd weder te herstellen is. De registers van den Burgerlijken Stand en de gezegelde akten, welke ter secre tarie der gemeente bewaard worden, wa ren met het oog op het dieigende gevaar voorzichtigheidshalve ook reeds in veilig heid gebracht." Navolgenswaardig. Een vernuftig boekdrukker te Detroit, in de Vereenigde Staten van Amerika, heeft een uitvin ding gedaan, die door zijrre landgenoo- ten als eene gelukkige vondst beschouwd en algemeen aangenomen wordt. Vooral zij, die drukke bezigheden hebben en dus weinig lijd te verliezen, juichen deze uitvinding als eene voorziening in eene behoefte van den tegenwoordigen tijd met warmte toe. Het betreft evenwel geene nieuwe spreekmachine a la Edison en evenmin een vliegapparaat, rnaar al leen een eenvoudig, klein kartonnen schild met bedrukt papier, dat men aan zijne deur spijkeren kan. Het kost 10 centen men heeft er een maand genoeg aan. Als de maand om is, verschijnt er een nieuw, met een nieuwen, op den tijd en de gebeurtenissen van den dag, toepas- selijken inhoud. Het eerst verschenen nummer, dat men spoedig aan menige huisdeur gehecht zag, luidde als Volgt. LEES, alvorens dit huis bintien te gaan Aan bedelaars wordt hier niet gegeven. Tot onze spijt kunnen wij geen geld uit- leencn aan onze vrienden. Vrijkaartjes worden niet gegeven. Geven geen lucifers om sigaren aan te steken. De Influenza hebben wij Goddank al gehad. Wij hebben reeds een dozijn van zulke zachte winters beleefd. Uit grondbeginsel spreken wij nooit over het weer. Ons leven hebben wij reeds verzekerd. Zijn reeds voorzien van zeep, naalden en sigaren. Gecolporteerde romans lezen wij niet. Wij hebben geen oude kleeren te ver- koopen. Onze likdoorns zijn gesneden. Men wordt verzocht niet te vragen, hoe wij varen. De wereldtentoonstelling zal te New-York worden gehouden. „Interviewers" zullen ons huis voorbijgaan. (Dit schild is onder bescherming der wet gesteld.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2