NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. Magdalena's led. No. 33. Woensdag 23 April 1890. Negentiende jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. OFFICIEEL.E PUBEICATIE. BINNENLAND. FEUILLETON. AMERSFOORTSCHE CODBANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort.. advertentien: Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Adyertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Oproeping van Verlofgangers. De BURGEMEESTER der gemeente Amersfoort, Gezien de aanschrijving van den heer Commissaris des Konings in de pro vincie Utrecht van den 12 April 1890, no. 2, N. M. en S. (provinciaal-blad no. 31) betreffende de opkomst onder de wapenen van verlofgangers der nationale militie te land, van de lichtingen 1887 en 1888; Brengt bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat bij koninklijk besluit van den 5 April 1890, no. 20, bevelen zijn gegeven tot het oproepen in werke lijke!) dienst in den loop van dit jaar, krachtens art. 125 der wet van 19 Augustus 1861 (staatsblad no. 72), betrekkelijk de nationale militie, van verlofgangers der militie te land en dat dientengevolge is bepaald, dat de oproeping onder de wa penen van de verlofgangers der militie te land, bedoeld bij genoemd besluit, zal geschieden voor de tijdvakken, vermeld op den hierna volgenden STAAT belioorende bij de beschikking van den Minister van Oorlog van 9 April 1890, Vile Afdeeling, militie en schutterij n°. 87. LICHTINGEN. KORPSEN. ONDERDEEL EN. TIJDVAKKEN. 1887. 1888. le Reg. Infanterie l 5e m I 8e Alle batterijen. 'J eReg. Veld. Artill. idem. j 2e b idem. J3e I idem. I Korps Rijd. Artill. compagnie. Korps Pontonniers, j 2e le, 6e, en 8e comp. 1 e Reg. Vest-Artill3,,^ 4e, 5e, er) 7e 1 9e I 1e. 3e, 5e, 8e, en 9e comp. 2e Reg. est.-Artill. 2e 4e 6e, 7e, en 10e o tv 4 2e, 3e, 4e, 5e en 8e comp, J 3e Reg. Vest,-Artill. j §e_ 7^ en ^Qe w l 2e en 9e comp. le I 3e en 4e Van 11 Aug.13 Sept. 18 Aug. 14 Juli 18 Aug. 27 Aug. 9 Aug. 12 Juli 19 Sept. 15 Aug. 19 Sept. 9 30 i) 12 15 Aug. 14eReg. Vest.-Artill. 12e lie 13e 6e en 7e 8e en 10e 1887 (de vest.-telegr. uitgez.) 1888 (de vest.-telegr. uitgez.) 1888 de vestingtelegrafisten. 1887. Korps Genietroep. 2e comp. hosp.-sold 12 Mei 14 Juni. 2 Juni 5 Juli. 4 Aug. 6 Sept. 25 Aug. 27 Sept. 12 Mei 25 Aug. 8 Aug. 12 Sept. 14 Juni. 27 Sept. 10 Sept. 15 Oct. 5 Mei 16 Mei 2 Juni 10 Juni 11 Juli 14 Juli 7 Juni. 18 Juni. 5 Juli. 19 Juli 13 Aug. 16 Aug. 11 Aug. 1 13 Sept. 18 Aug. 20 Sept. 22 Sept. 25 Oct. 4 Aug. b 6 Sept. 26 Juni 30 Juli. 1) 7 Juli j) 16 Juli. 11 Aug. 13 Sept. Naar aanleiding van het vorenstaande worden de bedoelde verlofgangers on derricht, dat het aan hen verleend verlof wordt ingetrokken, en dat zij bij de op komst onder de wapenen van hunne verlofpassen moeten zijn voorzien, zoomede van de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen; dat zij, die door ziekte buiten staat mochten zijn om te komen, zoodra mogelijk ter secretarie zullen moeten overleggen eene op gezegeld papier geschreven en behoorlijk gelegaliseerde geneeskundige verklaring en dat, zoowel in het algemeen belang van 's Konings dienst, als om misbruik tegen te gaan, zij te dezer zake niet voor diligent worden gehouden, maar verplicht zullen zijn zich, na hun herstel bij hun korps te vervoegen, ten einde daarbij te worden geoefendwor dende overigens aan de verlofgangers uitdrukkelijk bekend gemaakt, dat men zich in geen geval kan beroepen op het niet ontvangen eener bijzondere oproeping, en dat de tegenwoordige kennisgevingwelke éénig en alleen alsbewijs geldtdat de verlofgan ger behoorlijk is opgeroepen, hen bij niet-verschijning ter opkomst onder de wapenen in verzuim stelt. AMERSFOORT, den 21 April 1890. De burgemeester voornoemd, W. A. CROOCKEWIT, Weth. lo. Br. H. K. H. de groothertogin van Saksen, zuster van Z. M. den Koning, heeft een fraaien prijs gezonden voor den grooten wedstrijd, die het boogschul- tersgilde „St. Sebastiaan" te Oosterhout bij Breda den 8. September a. s. zal hou den ter gelegenheid van zijn 140-jarig bestaan. Door het gilde was een op oud per kament geschreveD reglement toegezon den, geteekend door den eersten bescherm heer prins Willem Karei Hendrik Friso. Dit belangrijk stuk prijkt ook met na men van Z. M. den Koning en van wijlen Z. K. H. prins Frederik. Aan de Ed. Ct, wordt geschreven, dat met zekerheid de herziening der wet betreffende de besmettelijke ziekten en de opheffing van den vaccinedwang nog dezen zomer van den Minister de Savor- nin Lohman mag verwacht worden. Naar het Vad. meldt, had de heer Mackay als Minister van Binnenl. Zaken een veel omvangrijker herziening der kieswet voorbereidt dan het thans inge diende ontwerp, een herziening, waarby zonder in het kiesrecht zelf wijziging te brengen, verschillende gebreken der wet waren verbeterd en in verschillende leem ten was voorzien. De heer Lohman ecl.ter, vreezende niet voor de aanstaande ver kiezingen met deze hervormingen gereed te kunnen komen, heeft zijn ongeduld niet kunnen bedwingen, en daarom voor- loopig alleen het gedeelte, dat de districts- verknipping behandelt, aanhanging ge maakt. Tot opzichters bij de Nederl.Zuid- Afrikaansche Spoorwegmaatschappij zijn benoemd de heeren J. Lugten J.G.Zn., te Alkmaar, en J. D. Staats, te Amsterdam. Door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen worden gedurende den aanstaanden zomerdienst weder ge- zelschapsbilletten uitgegeven, doch slechts voor relatiën van minstens 20 kilometers. Echter worden voor afstanden van min der dan 20 kilometers eveneens gezel- schapsbilletten verstrekt, indien de prijs voor dien minimum afstand behaald wordt. Te Utrecht zullen stappen worden gedaan tot het oprichten eener »Ver- eeniging tot het bijeenbrengen eener ver zameling schilderijen van Utrechtsche meesters uit vroegere eeuwen." De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Wageningen heeft besloten, bij Prov. Staten van Gelderland te steu nen de aanvrage van den heer A. J. Krieger, ingenieur te Gouda, om een renteloos voorschot voor den geprojec- teerden locaalspoorweg EdeBarneveld Nijkerk. Zaterdagmorgen bemerkte de stoker, de pontonnier S- in de badinrichting van het korps pontonniers te Dordrecht, dat er waarschijnlijk door den sterken druk van den stoom tegen de buis van de wa terleiding, geen voldoende toevoer van water in den ketel kwam. S. ging den commandant van de wacht, korporaal D., waarschuwen; nauwelijks waren zij bij den ketel of deze sprong met een ge weldigen slag van het fornuis af en werd een paar meter ver in het lokaal ge worpen. De pontonnier S. kreeg ernstige brand wonden aan armen, borst en beenen, liep door de hevige pijn gedreven uit de kazerne en sprong in de Maas. Hij werd door een paar pontonniers gered, en is naar het hospitaal gebracht. Voor het oogenblik is zijn toestand zonder gevaar. De korporaal is met den schrik vrijge komen. Toen Vrijdagmorgen de sneltrein van 7 u. 18 uit Zutfen naar Arnhem den wachtpost 3 nabij Velp passeerde, vlogen de spanen van een der treeplanken der rijtuigen af. Bij onderzoek is gebleken, dat bedoelde trein ongeveer 20 meter aan gene zijde van den wachtpost in aanra- raking was geweest met een groote ijzeren bout, welk werktuig afkomstig moest wezen van een machine. Zaterdag is te Barneveld de oudste der ingezetenen overleden, nl. de 96-j»rige W. van den Berg. In 1812 maakte hij den tocht mede naar Rusland in het le ger van Napoleon. Met zijn 16e jaar was hij reeds in dienst gegaan. Tot het laatste toe sprak hij met veel opgewektheid van de tochten, die hij had meegemaakt. Als waarschuwing voor hen, die van naamstempels gebruik maken, moge dienen, dat Maandag voor de Haagsche rechtbank terechtstond een oplichter, die bij een schoenmaker zich een paar bot tines had doen afgeven op naam van een boekhandelaar, die hem eene opgave van boekwerken had gegeven met zijn gestempelden naam. De ruimte op het papier tusschen die lijst en den naam had bekl. ingevuld met een lastgeving tot afgifte van de bottines. Het O. M. eischte tegen dezen oplichter, die te slechter faam bij de justitie bekend is 18 maanden gevangenisstraf. door C li. DESIÏS. Naar het Fransch.) 51) Magdalena was te afgemat door de vermoeienissen, en te bewogen door zoo veel verscheidenheid van aandoening dan dat zij tegenstand zou hebben geboden. Haar gansche wezen scheen als 't ware te verstijven, alleen hare gedachten ble ven voortdurend werkzaam. Hier onder het hoofdkussen had zij het alles afdoend bewijs. Morgen ochtend vroeg zou zij het in handen van Raynal stellen, die het der overheid zou overge venOpnieuw zou het gerechtshof zit ting nemen, maar nu om den ware schul dige te veroordeelenDe naam van Jan Michaud zou openlijk in eere hersteld wordenEen talrijke menigte zou diens kinderen, diens weduwe toejuichenZij zou tot hen met rechtmatige hoogvaardij zeggen »nu ziet ge dat mijn man on schuldig wasl Vraag hem het slachtoffer van den laster, den eerlyken man, ver giffenis I" En hij zelf, zijn schim zou tegenwoor dig zijn bij de schitterende weerwraak. De klokken die voor de mis op den laatsten dag van 't jaar luidden, deden Magdalena ontwaken. Zij haastte zich hare kinderen te kleeden en begaf zich toen met hen ter kerke. Daar, in den tempel van den God der vergeving, gevoelde Magdalena opnieuw de folteringen van den vorigen avond. Zoo Labarthe schuldig was, 't was vooral ten opzichte van Jan Michaud. Maar had zij nu het recht ook den kapitein Lambert en diens beide dochters te drukken onder het wicht van een mis daad, waartoe deze niets hadden bijge dragen. De wanhoop, de verachting waar aan deze onschuldigen zouden worden overgegeven, verschrikten het rechtsgevoel en de vrome ziel van Magdalena, de op rechte christinne. Maar tegelijkertijd viel haar blik op Pieter en Jeannette die naast haar lagen nedergeknield. Deze ook waren onschuldig! Moesten zij dan ge durende hun gansche leven lijden onder de onverdiende,onrechtvaardige verachting die hun vader ten grave sleepteEn zou zij, hun moeder, door een lafhartig gevoel van medelijden, hen aan die verachting prijs geven Magdalena smeekte den hemel haar kracht te schenken om haar getrouw te doen blijven aan haai eed, om haar den moed te geven, haar plicht te vervullen. Toen de dienst was afgeloopen en Magdalena de kerk uitging, hield een rijtuig voor den ingang stil. Eene vrouw steeg er uit. Het was mevrouw Labarthe. Te vergeefs trachtte Magdalena haar te ontwijkenLouise trad recht op haar toe. Zij was zeer bleek. Een ernstig voor nemen was op haar gelaat leesbaar. Magdalena, zoo sprak Louise haar aan, om u te spreken ben ik hier geko menIk hoop dat gij mij wel zult willen aanhooren En toen de weduwe van Jan Michaud een afwijzend gebaar maakte, voegde de vrouw van den notaris er bij: Terstond.... zonder getuigen.... Het moet!.... Na een oogenblik nadenkens, ant woordde Magdalena: Ik ga naar het kerkhof.... De dood graver heeft mij den sleutel gegeven Daar zullen wij alleen zijn.... Ga met mij mede.... Louise vergezelde Magdalena, maar op een afstand. De kinderen zagen verrast beurtelings de beide vrouwen aan. Pieter voegde zich, als door een geheim instinct ge waarschuwd, bij zijne moeder. Louise had Jeannette's hand gevat, als wilde zij zich stellen onder de bescherming van haar aangenomen dochter. Het kerkhof van Vittel bevindt zich op eenige schreden buiten de kom der ge meente, op den weg die naar het bosch leidt. Behalve bij eene begrafenis, blijft de deur gesloten. Zoo men het kerkhof wil bezoeken moet men zich wenden tot den doodgraver, die den sleutel afgeeft zonder u te vergezellen. Men is dus vrij zich op het kerkhof in te sluiten zonder door iemand gestoord te worden. Bij den hoek van den muur, sprak Magdalena tot haar kinderen: Blyft gij hier op den weg.... Mocht er iemand aankomen en willen binnen treden, dan moet gij hem voorgaan om ons te waarschuwen. Daarop liet zij mevrouw Labarthe voor haar uitgaan door de geopende deur, die half open bleef staan. Alle kerkhoven op 't platteland gelijken op elkaar. Een aantal verhevenheden met gras begroeidijzeren kruizen door roest opgevretenhouten kruizen waarop de inschriften niet meer leesbaar zijn; hier en daar enkele monumenten, struiken en boomen, maar weinig kransen en bloe men. Alleen in de steden en vooral in Parijs, de stad van twijfelzucht en mete- rialisme, gedeukt en vereert men de doo- den. Op het kerkhof van Vittel stond eer tijds een kleine kapel, die door het weder ontredderd, thans alleen tot bergplaats diende voor des doodgravers gereedschap pen. Een oude treurwilg spreidde er zich over uit en bedekte haar geheel met haar buigzame takken die reeds aanvin gen te groenen. Naast de deur stond een bank. Magdalena verzocht mevrouw La barthe daarop plaats te nemen, maar deze zonk op haar knieën neder en riep uit Medelijden.... Hij heeft rnij alles gezegd.... Stort hem niet in 't verderf Heb medelijden met ons!.... Alle pogingen van Magdalena om de jonge vrouw te bewegen optestaan en haar tot bedaren te brengen, waren vruchteloos. Louise, half waanzinnig, vervolgde wee- nende Neen! in deze houding, met gevou wen handen moet ik u smeeken.... Ant woord mij nog niet!.... Wat gij mij zoudt kunnen zeggen, heb ik reeds vooraf tot mij zelve gtzegd.... Ja, gij zijt iri uw recht. Ja, alle omstandigheden noodza ken u hem aantegeven.... Onmiskenbaar was hij door stiltezwijgen, wreed en oij-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 1