Gemengd Nieuws. Qfficieele Publicatie, Plaatselijke berichten. ADVERTENTIËN. Dépöt van Ui ALPHORS AHREGARR, Uit Enschede wordt aan de Ziv. Ct. gemeld, dat Zaterdagavond ten huize van den socialist Mantel eene vergadering heeft plaats gehad waar Helsdingen uit Rotterdam zou spieken over het onder werp «Geen vrede maar strijd. Toen de spreker in een beoordeeling trad over de justitie en deze een klasse-justitie noemde die de rijken ontziet en de armen altijd zwaar treft (spr. las niet maar improvi seerde), verzocht de burgemeester hem zich te matigen, en toen spreker daarop zeide dat hij zulks zou weten, verklaarde de burgemeester, in het belang van de rust en orde, de vergadering voor geslo ten, waaraan voldaan is. Later in den avond werd ten tweede male een vergadering ontbonden en de bierbotlelarij van Mantel gesloten. Een half uur daarna werd ten huize van den herbergier van Ommen, waar ongeveer 3 a 400 man vereenigd waren en waar het hoogst rumoerig toeging, de menigte door den burgemeester verzocht zich te verwijderen, waaraan voldaan is, en werd in het belang der publieke orde ook deze herberg gesloten. De schutterij handhaafde met mare chaussées en politie uitmuntend de orde in de stad. Klaarblijkelijk was het er op toegelegd de orde te verstoren, doch ge lukkig zonder gevolg. Tegen 9'/, uur, terwijl er noch honder den menschen op de been waren, brak er brand uit in een perceel van 6 wo ningen,toebehoorende aan zekeren Doorn kate, gelegen nabij de meest bevolkte buurt «Krim" genaamd. De burgemeester liet oogenblikkelijk het geheele terrein door een deel der schutterij afzetten zoodat de orde dan ook niet werd ver stoord. De G woningen zijn geheel uit gebrand; behalve 2 inboedels was alles tegen brandschade verzekerd. Zondagmorgen had er weder een zeer onstuimige vergadering ten huize van den socialist Mantel plaats, die, zooals men beweerde, alleen voor genoodigden was en waar men de politie weigerde binnen te laten. De burgemeester ter plaatse gekomen, heeft toen, uithoofde van het groote rumoer dal er gemaakt werd, de aanwezigen gelast uiteen te gaan, waar aan voldaan werd. Daar de diensten voor de schutterij op den duur te vermoeiend worden, heeft de burgemeester 50 rnan infanterie ontboden. Verder zijn er 6 man marechaussees onder commando van een wachtmeester. Maandag namiddag omstreeks 1% uur ontstond te Maartensdijk een hevige brand in de boerderij van G. Donselaar, gele gen naast de spoorbaan en in de onmid- delijke nabijheid van het station van den Oosterspoorweg. De brand is vermoedelijk ontstaan door vuur uit de locomotief van trein no. 222 die te 1.7 uur nam. van daar naar Utrecht vertrekt, daar hij het eerst is ontdekt boven in het rieten dak, juist nadat ge noemden trein was gepasseerd. Door den vrij sterken wind en den grooten voorraad van brandbare stollen, zooals het aanwezige hooi enstroo,isde geheele hofstede met toebehooren een prooi der vlammen geworden. Nie mand bekwam letsel; het vee en het grootste gedeelte van den inboedel is nog kunnen gered worden. De beide in de gemeente aanwezige spuiten waren spoedig op de plaats van het onheil aanwezig, doch hebben alleen ter beveiliging van de belendende per- ceelen eenige hulp kunnen bijdragen. Naar men verneemt, was een en ander niet verzekerd. Uit Alkmaar wordt i. d. 19 April gemeld: Een hond, die verschijnselen vertoonde van dolheid, is door den eige naar afgemaakt en door de politie aan de Veeartsenij-School te Utrecht gezon den, vanwaar telegraphisch bericht kwam dat de hond werkelijk dol was. Een kind heeft hij in de wang gebeten, dat waar schijnlijk onder behandeling van Pasteur te Parijs zal worden gesteld. De honden moeten nu vier maanden gemuilkorfd zijn. De heer Jan Helenus Ferguson, de Nederlandsche minister-resident en con sul-generaal in China, vóór den terug keer naar zijn standplaats een reisje door Nedetland makende, is, te Deventer aan komende, daar door srubeolae" (de zoo genaamde «roode hond") aangetast, en wordt thans in het St. Geertruida-gasthuis daar ter stede verpleegd. Zijne afreis naar China, welke den 25 dezer van Rotterdam, via Amerika en Japan, zou plaats hebben, is dientenge volge voor een of twee weken uitgesteld. De fancy-fair te Utrecht. Vrijdag avond werd de fancy-fair, wat betreft den verkoop der artikelen, officieel ge sloten met eene toespraak van den hoofd commissaris F. M. van Panthaléon baron van Eek. Spr. bracht hulde en dank aan H. M. de Koningin, die zich op den openingsdag had doen vertegenwoordigen door een harer hofdames, freule van de PollH. M. had ook thans weder getoond, dat zij het edel streven der Nederlandsche vrou wen, het weldoenkrachtdadig wenscht te steunen. Hoewel het juiste bedrag der opbreng sten nog niet is aan te geven, zjjn toch de stoutste verwachtingen verre overtrof fen, men rekent op pl. in. 10-kf41000 waarvan het onvermoeide, ijverig pogen van de Utrechtsche dames ten grondslag ligt. Deze fancy-fair heeft in den lande al gemeen zeer veel deelneming ondervon den en vele bezoekers en koopers tot zich getrokken, zoo dat de ontvangsten op den dag der opening, 16 April jl. tot boven de f5000 stegen. De heer van Pan thaléon besloot zijne rede met een woord van innigen dank aan de ontwerpsters van dit liefdadigheidsfeest, aan de bur gerij, de studenten, de feestcommissaris- sen en aan allen, die het hunne hadden bijgedragen tot de aanstaande stichting van een zoo schoone instellling als: een Nederlandsch gasthuis voor behoeftige ooglijders. Ter beëindiging der feesten had Zater- g in het Park Tivoli een zeer geani meerde wedstrijd plaats in het zaal- en schoonrijden, uitgeschreven door de velo- cipède-cïub Seniores, roet vereerende me dewei king van de heeren Lomans van Amsterdam en Gaaijmans van Arnhem. De opbrengsten komen eveneens genoemd gasthuis ten goede. Twee jaren geleden ongeveer ver dween te Arnhem een politie-agent. Men vond alleen te Onderlangs zijn helm Vrouwen in de buurt beweerden dat zij hulpgeroep van de zijde van den Rijn hadden gehoord. Men meende dat de man verdionken was, misschien wel in het water geduwd. Vrijdag nu is in het Park van Hulkestein een oud buitenverblijf aan den Utrechtschen weg even voorbij Onderlangs het lijk begraven gevon den van den politie-agent. Hij was nog uniform. Het buiten is sinds jaren on bewoond en wordt nu gesloopt. De aanvrage door den heer Baas te Huizen, als erfgooier aan Stad en Lande van Gooiland gedaan, om langs minnelijke schikking over te gaan tot een verdeeling van de gemeene heiden en weiden van Gooiland, is door boven genoemd college van de hand gewezen en aan het oordeel van den lechter onderworpen. De vergadering van Stad en Lande heeft besloten de verdediging der zaak in handen te stellen van mr. C. M. J. Willeumier, advocaat te Amsterdam, die ook in het proces van Stad en Lande contra de Hollandsche Spoorwegmaat schappij in de bekende zanderij-quaestie als verdediger voor eerstgenoemde partij was opgetreden. onze arbeidsstand ten nutle moet komen is zeker, waarom wij allen oudets, wiens kinderen een ambacht zullen leeren aan moedigen hunne kinderen van deze nut tige inrichting gebruik te laten maken Zondag 4 Mei is de tentoonstelling van het door de leerlingen vervaardigden geopend, gaat allen zien, wij zijn over tuigd dat uwe wandeling naar de Koning straat de moeite beloonen zal. De rechtbank te Utrecht deed Maandag o. m. uitspraak in de navol gende zaken: J. D., te Hoevelaken, bekl. van dief stal van een partij gezaagde kachelblok- jes uit een ongesloten schuur en ten na deele van J. Veldhuizen, te Amersfoort gepleegd, veroordeeld tot 3 weken ge vangenisstraf; H. B. te Baarn, bekl. van mishandeling van A. Rokus, veroor deeld tot 14 dagen gevangenisstraf; A. R. te Doorn, bekl. van mishandeling van J. R., veroordeeld tot f 10 boete, subs. 7 dagen gevangenisstraf; B. P. te Doorn, bekl. van mishandeling van A. van den Brack, veroordeeld tot f2 boete, subs. 2 dagen gevangenisstraf. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Postkan toor te Amerstoort, over de 2e helft der maand Maart '90. 1. H. Hoogedoorn, Amsterdam. F. C. v. Doorn, Hoogenhuis, Molmans, Briefkaart. N. Wiedenbrugge, 2. 3! 1. meedogend tegenover u! Maar zoo gy eens wist hoe ongelukkig hij is!.... Van nacht vreesde ik dat hij in mijn armen zou bezwijken! Toen het ochtend werd, heb ik gebruik gemaakt van een oogen- blik dat hij, door koorts afgemat, wat bedaard was om het huis uit te snellen tot u.... en hier ben ik! Ik bezweer het u, Magdalena, spaar hem! Laat u niet door wraakgevoel medeslepen Met droevige doch vaste stem ant woordde de weduwe van Jan Michaud: Ik wil geen wraak, ik eisch recht! RechtI hernam de jonge vrouw, hevig verschrikt; rechtI.... Maardatstaat gelijk met de gevangenis I.... met het ge-1 rechtshof!.... met het schavot!.... En ik wil nietneen, ik wil niet dat zijn naam onteerd wordehij mag niet sterven Hij is mijn echtgenoot!.... Wat er ook gebeurd zij, ik bemin hemWij beiden hebben een plicht te vervullen!.... Mijn plicht is hem te redden I.... En ik zal hem redden Teiwijl zij zoo sprak, wrong zij haar handen, tegelijkertijd smeekende en drei gende. Wordt vervolgd.) In de avondgodsdienstoefening van a. s. Zondag 27 April, ditmaal aanvan gende des 's avonds ten 6'/2 uur, zal den geachte leeraar Ds. A. Wartena zijn afscheidsrede houden. Zondag e. k., zal de Godsdienst oefening in de Remonstrantsche kerk al hier geleid worden door Ds. J. J. van Hille, predikant te Zaandam. Z. M. heeft benoemd tot luitenant kolonel, den majoor A. E. L. Wellan, commandant van het le bataljon van het 5e reg. infanterie. De Utr. Ct. meldt: De infanterie komt 30 April, per extra- trein, 's morgens te 9.20 alhier aan. De luitenant Dangerman Grootepas van het 4e regiment is alhier bij het le regiment veld-artillerie gedetacheerd. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de in dit nummer voorkomende advertentie Huisvlijtschool. Niet alleen dat wij er bij allen op aandringen loten te nemen om den kans te hebben, een waarlijk, schoon, niet zonder kunst afge werkt voorwerp in eigendom te krijgen, maar vooral, om het doel, waarvoor de baten der verloting bestemd zijn. De huisvlijtschool verdient den steun van allen met bekwamen onderwijzers aan 't hoofd, kunnen kinderen van alle standen, zich de tijd ten nutte maken tot het oefenen van oog en hand, en zulks voor eea waarljjk klein bedrag. Dat zulks Verkooping van Taste Goederen. Zaterdagavond 19 April in «Het Valkje" te Amersfoort. Notarissen: de Heer A. H. DRIJFHOUT VAN HOOFF en Mr. J. DE LOUTER. 1. Een Kapitaal Heerenhuis met groo ten tuin in de Muurhuizen opgeh. 2. Een huis en erf rnet vergunning aan 't Havik niet geveild. 3. Een huis rnet plaatsje in 't Spie-1 ringsteegjef550. 4. Een huis met plaatsje daarnaast 5. Een huis en erf met tuin in de Muurhuizenf810.— 6. Een huis en erf in de Muur huizen met een tuin uitko mende aan de Weverssingel- gracht opgeh. Jan. Waarom heb jij niet geteekend voor de feestelijke ontvangst van hel 5de Regiment? Piet. Wel waarom wordt er niets ge daan voor de artillerie eu de cavallerie en wel voor de infanterie? J. En daar stond op de lijst, dat niet alleen de komende infanterie, maar dat ook het reeds aanwezige garnizoen ont haald zou worden. P. Dat heb ik niet eens gelezen, om dat ik gehoord had, dat de tractatie alleen de infanterie gold. J. Daar heb je 't alweer. Nu ben je afge gaan op praatjes en hebt de zaak niet zelf onderzocht. P. Maar nu men het eerste bataljon zoo feestelijk ontvangt, dient men het de drie volgende ook te doen. J. Had je nu gelezen, wat er boven de lijst stond, dan zou je geweien heb ben, dat de ontvangst niet uitsluitend het eerste bataljon, maar hel gansche regi ment geldt, zoodat er van herhaling der feestelijkheden geen sprake is. P. Ik vind het toch gek, dat'er van infanterie zooveel werk wordt gemaakt, terwijl er vroeger niets gedaan is voor de artillerie en de cavalerie. J. Van de artillerie zal jij wel niets weten. Die is al meer dan een halve eeuw hier, en de cavallerie heeft de plaats ingenomen van een deel der artillerie, dat de stad verliet. P. Toch begrijp ik niet, waarom er zoo veel voor de infanterie wordt gedaan. J, Wel, omdat het Dagelijksch Bestuur en de gemeenteraad zich veel moeite hebben gegeven om de komst van een geheel regiment mogelijk te maken, door als tusschenpersoon op te treden bij het aankoopen van den grond, waar de vier kazernes moeten staan en de schietoefe ningen gehouden zullen worden. P. Had ik dat geweten, dan had ik ook getoekend. J. Dat had je kunnen weten, als je be hoorlijk onderzocht, en niet naar praatjes geluisterd had. Chr. Ger. gemeente'. Beroepen: Te Makkum, G. Sijbes- ma, te Yeenwoudsterwal. KERKNIEUWS. Ned. Herv. gemeente: Beroepen: Te Leiderdorp, J. Nier- strasz te Goenga. Te Renen, E. Weidner, te Appeltern c. a. Ned. Geref. gemeente (doleerende) Beroepen: Te Fruneker, R. J. W. Rudolph, te Heinenoord. Bedankt: Voor Franeker, door R. J. W. Rudolph, te Heinenoord. Dezer dagen werd ten huize van een bewoner le 's-Hage een diefstal gepleegd van zilveren eetlepels, ter waarde van f12000. Het tafelzilver was geborgen in een kist, die geledigd moet zijn, terwijl de eigenaar voor korten tijd op reis was. Na zijn terugkomst werd de diefstal ont dekt. De huishoudster van den bewoner, eene 70-jarige, die reeds bijna een halve eeuw de familie had gediend, kon niet rusten voordat van den diefstal aangifte was gedaan bij de politie. Alzoo geschiedde en een eerste gevolg van het onderzoek was de aanhouding van een jongeling, die nu en dan boodschappen voor den bewoner deed. Een gedeelte van de zil veren lepels werd intusschen in den win kei van een koopman teruggevonden. Bij de confrontatie met den koopman bleek de onschuld van den aangehoudene, die toen in vrijheid werd gesteld. Aanwijzingen door den opkooper der voorwerpen omtrent den persoon, die het zilver te koop had aangeboden gege ven, deden vervolgens de verdenking der politie vallen op den man van de huis houdster, die, met zijn vrouw, bij den bestolene inwoonde. De argwaan bleek gegrond, daar tal van omstandigheden geen twijfel lieten of niemand anders dan hij was de bedrijver van de diefstal. Op grond van deze vermoedens is hij dan ook naar het huis van bewaring overge- gebracht. Die man had in het huis van den meester zijner huisvrouw een goed leven en genot van kost en inwoning Metselaar van beroep was hij door op heffing van de zaak zijns vroegeren pa troons buiten werk en moet hij, het leegloopen niet gewoon, aan den drank geraakt, tengevolge waarvan hij van het eene kwaad in het andere verviel en ten slotte zijn heer en weldoener bestal. Op zijn eerlijkheid en oppassendheid viel vroeger niets aan te merken. Duitsche waarzeggers in Amerika. Aar. de overzijde van den Oceaan staat de humbug, zooals iedereen bekend is, in hoogen bloei. Kwakzalvers, goochelaars en andere fortuinzoekers vinden daar een ruim veld ter bearbeiding en het getal dergenen, die speculeeren op de domheid en lichtgeloovigheid hunner medemen- schen, is zeer gioot. De vooruitgang en beschaving hebben het nog niet zoover kunnen brengen, om het bijgeloof uit de hoofden der menschen te verdrijven, en in de eeuw van Edison en der electriciteit is het in vele hoofden nog zóó duister, als schreven we 1600 in plaats van bijna 1900. Als een bewijs voor de waarheid van dit beweren kan dienen een artikel, ver schenen in een te New-Yoik verschijnend Duitsch blad. Daarin wordt verteld, dat in New-York zich een menigte Duitschers bevinden, die zich met «waarzeggen" be zig houden. De beoefenaars van dit beroep, dat zeer winstgevend moet zijn, trekken door opgesmukte advertenties de aandacht der goedgeloovige gemeente, die, benieuwd om te weten wat de toekomst voor haar verborgen houdt, zich haasten om een advies te gaan inwinnen bij de een of andere waarzegster. Zij komen dan terug rijk aan illusiën, en arm aan geld, want gewoonlijk wordt hunne portemonnaie voor een groot deel geplunderd. Sommige dames-profetessen houden er namen op na, die op zich zelf reeds in staat zijn de aandacht te trekken, bijv De wonderbare helderziene zigeunerin. De koningin der geheime kunst. Professor in de waarzeggerij. Het raadselachtige woodermensch. De sleutel der toekomst. De godin van 't verborgene, enz. Een uilvinder. Een te Odessa (Rus land) verschijnend blad bericht het vol gende: voor ongeveer 10 jaren kwam een jonge Israëliet uit Nicopolis te Odessa aan met aanbevelingen van vele hoogge plaatste personen en kooplieden zijner geboortestad, met het doel gelden in te zamelen teneinde daarmede naar Darijs te gaan om eene werktuigkundige school te bezoeken. Hij vond menigeen, die voor dit doel gaarne een kleine som bijbracht en de jonge man vertrok zonder in tien jaren tijds iets van zich te doen hooren. De vorige week echter kwam hij on verwachts terug als millionnair. Hij bracht een bezoek aan zijn vroegere weldoeners en gaf hun onder dankbetuiging de voor geschoten gelden terug en strooide overal geld met volle handen uit. Toen men hem vroeg op welke manier hij in een betrekkelijk zoo korten tijd milhonairge worden was, vertelde hij, dat hij eene uitvinding gedaan had met betrekking tot electrische verlichting waarvan de kosten door toepassing var. zijn systeem tot een minimum werden teruggebracht. Hij beweerde die uitvinding voor 12 millioen francs verkocht te hebben aan een maatschappij, met baron Rothschild aan het hoofd. Dit verhaal kwam de meesten echter zeer verdacht voor, hetgeen nog versterkt werd na ontvangst van een telegram aan eenige Russische bladen, waarin de op sporing werd verzocht van een jongen Rus, die ten nadeele van Baronnesse van Heyden eenige staatspapieren ter waarde van verscheidene millioenen had ont vreemd. Het duurde na eenige verdere onder zoekingen niet lang of de «millionnair" zal achter slot en grendel, want hij bleek den diefstal gepleegd te hebben, terwijl hij bij genoemde baronnes als kamer dienaar in dienst was. Europa en Azië door een brug ver bonden. Een Fransch sydicaat heeft het plan gevormd een burg over de Bosphorus te maken. Het Turksche blad Hakikot geeft mededeelingen omtrent het ontwerp. De brug zou 800 meter lang en 70 meter breed zijn en Roumeli met Anatoli Hissar verbinden. Vloerkleeden en tapijten, die door het stof, dat er, ondanks geregeld schuieren en kloppen, in blijft hechten, hunnefrische kleur verliezen, kan men door een een voudig middel weder als nieuw maken. Men gebruikt hiertoe rauwe zuurkool, drukt deze uit en wrijft met een hand vol het kleed of tapijt bij gedeelten flink af. De kool wordt zwart, daar zij alle onreinheid tot zich neemt, terwijl de kleuren van het kleed weder als nieuw worden. Wil men het minder om slachtig doen, zoo strooit men de zuurkool op het kleed uit en wrijft er met een bezem in alle richting over. Zulk een reiniging behoeft slechts één-, hoogstens tweemaal per jaar plaats te hebben. De BURGEMEESTER van AMEBS- FOOIIT doet te weten, dat door leden van de dienstdoende schutterij dezer ge meente, eiken Maandag, 11a 4 uren des nam. Schietoefeningen gehouden worden op het terrein genaamd de Vlasakkers, gelegen rechts van den straatweg tus- schen Amersfoort en Utrecht, en dat daardoor de omti ek dier plaats onveilig zal zijn, Amersfoort, den 21. April 1890. De Burgemeester voornoemd W. A. CROOCKEWIT, Woth. lo. Br. Gevonden op den openbaren weg Een paar bruine glacé handschoenen. Een R. C. kerkboekje. Rechthebbenden vervoegen zich ter te- rugbekoming aan het bureau van politie. ATTENTIE S. V. P. Het Kantoor van de Boek-, Courant- en Han delsdrukkerij van A. M. SLOTHOUWER is geves tigd in de Valkestraat No. 92. Aan alle die bewijzen van deel neming hebben getoond na 't overlijden van onze geliefde Zuster en Behuwd zuster, betuigen wij onzëu oprechten dank. W. VAN 't WOUDT. J. J. VAN 't .WOUDT— de Koe. ■v j en alle benoodigdHedey voor STRIJK INSTRUMENTEN, als: Itammen, Co- lophoninin, Staarten! Schroeven, Steinfliiitjes enz. enz; bij Langestraat.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2