Tehuurgevraagd te Amersfoort BUITENLAND. Plaatselijke berichten. ADVERTENTIÉN. RIJK VAK BENNEKOM DIRKJE POPS 40-Jarip Eckvereeüiiinir Mevrojiw CHARLÉ, ongemeubelde Kamers. Gisteren is te Hilversum het Her stellingsoord van «Het Witte Kruis, Heideheuvel, in tegenwoordigheid van een kleine schare genoodigden geopend. De oud-hoogleeraar dr. W. Koster hield na een inleidend woord van den voorzitter der commissie van beheer, den heer G J. de Clercq, de openingsrede, waarin het doel van het Herstellingsoord werd uiteengezet. De voorzitter van het hoofdbestuu dr. Barnouw, bracht ten slotte hulde aan de commissie van beheer en vooral aan dr. Koster. Bij vonnis van de arrond.-recht bank te 's Gr3venhage is Woensdag F. Domela Nieuwenhuis veroordeeld om aan den heer v. R. te betalen eene som van vijftig gulden als schadevergoeding we gens een artikel door den eersten in het dagblad «Recht voor Allen" geschreven en door welk artikel de heer v. R. zich belasterd en beleedigd achtte. De recht bank heeft beslist, dat het geincrimi neerde artikel beleedigend is voor den heer v. R. en F. D. N. mitsdien veroor deeld tot het betalen van bovengenoemde schadevergoeding. De eerste bloembollenveiling in het Westland, die in het vorige jaar om streeks f9000 opbracht, heeft thans f 11,507 opgebracht- De tulpen weiden tot zeer hooge prijzen verkocht. De liberale kiesvereeniging «Bur- gerplicht" te Amsterdam, heeft Woens dag bij eindstemming, met 70 tegen 21 stemmen, het voorstel aangenomen tot wijziging van het reglement in dier voege dat bij candidaturen voor deri gemeente raad en voor de kamer van koophandel op den eisch van volledige instemming met den geest der vrijzinnige beginselen uitzondering kan worden gemaakt, mits het personen geldt, die zich door toewij ding van de algemeene belangen als verdienstelijke medeburgers hebben doen kennen. De Maas, zoo meld men uit Oijen is plotseling zóó sterk gewassen, dat on derscheiden uiterwaarden ondergeloopen zijn. Waar eergisterennamiddag nog het vee graasde, ziet men nu niets dan wa ter. Ook die, welke bestemd zijn voor hooigras, zijn door deze overstrooming bedorven het slijk dat achterblijft, maakt, dat het gras ongeschikt wordt voor vee voeder. Men verwacht dientengevolge een gevoelige rijzing in de hooiprijzen. De tweede algemeene vergadering der Nedei landsche Heidenmaatskhappij zal gehouden worden op 5 Juli, te Arnhem. O. rn. zullen mededeelingen gedaan wor den over ontginningsvennootscbappen, proefvelden en een onderzoek naar de woeste gronden en duinen in ons land. Uit Sneek wordt gemeld aan de N. R. Ct.: «Onderscheidene renteniers, kooplieden, knechten, neringdoenden en bovendien ern aantal luidjes, die van hun opge spaarde penningen een onbezorgden ouden dag dachten te genieten, veikeeren hier en in onderscheidene andere gemeenten in groote ongerustheid over de nagelaten zaak van den plotseling overleden kassier en effectenhandelaar S. Alhoewel over de hoegrootheid van het tekort nog niet kan worden geoordeeld, schijnt de kans om van het met speculeeren verloren kapitaal veel terug te erlangen, uiterst gering te zijn. Intusschen is het crediet van onze overige geldwisselaars op dit oogenblik zeer geschokt, en loopen velen hier zoo hard ze kunnen, om hunne penningen hij hunnen kassier op te eischen." De dadei van den onlangs te Apel doorn gepleegden moord is door de ar- rondissements-rechtbank te Zutfen tot 6 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De eisch was 3 jaar. Caledonie. Daar was ik geweest, twee jaar geleden, tijdens de onrechtvaardige vervolging waaraan mijn vader bloot stond en die zich zelfs tot mij uitstrekte en mij in mijn loopbaan belemmerde. Getroffen door de schoonheid van het land en de hulpbronnen die het den verstandigen en moedigen kolonisten aan biedt, vormde ik en voedde ik het plan daarheen mijne familie te laten komen en ons daar te vestigen. Plannen, cijfers, teekeningen, alles was mij in 't hoofd gebleven en wat nog beter is, in mijn valies. Het was een afgewerkt plan. Ik onderwierp het aan Labarthe en mocht het genoegen smaken zijne belangstelling optewekken voor mijn kolonisatieplan. Zijn krachtig gestel en zijn karakter maakten hem tot den man, geschikt om het denkbeeld tot uitvoering te brengen. Hij ziet er meer naar uit een volkplan ter dan een notaris te zijn! Zijn mis daad is zulk eene die men gaarne ver geeft. De vriendschap die hij reeds heeft weten te winnen, het vertrouwen dat hij zal inboezemen, zullen hem spoedig vol komen vrijheid doen verwerven. Wat het geld betreft, mijne vrouw en ik, zul len hem het onze leenen. Ik beo nu rijk. Behalve het kleine erfdeel van mijne moeder, heb ik ook nog aanspraak op mijn deel in de erfenis van dien dorps- Croesus, die Anselme heette. Thans mo gen wij die aanvaarden. De I. Mei is voorbijgegaan de wapen schouwing der sociaal-democratie heeft plaats gehad en nu men hare heirscharen heeft zien optrekken, is men veel gerus ter geworden, want het is gebleken, dat als de staat en de maatschappij ter ver dediging zijn voorbereid, hunne vijanden niet zijn te vreezen. Vooral in Duitschland, waar de soci aal-democraten bij de laatste verkiezingen zoo groote overwinningen hebben behaald, is het verrassend te zien, hoe weinigen aan de betooging hebben deelgenomen. Men kan hieruit opnieuw opmaken, dal vele kiezers in Duitschland voor de soci alisten hebben gestemd, als Fransche kiezers voor de boulangisten, om aan hunne ontevredenheid eene uiting te ge ven, die zij meenden, dat voor de regee ring het onaangenaamst zou wezen. Dat het plan is mislukt, is voor een groot deel te danken aan de houding der werkgevers, waardoor goed gezinde werk lieden den moed vonden zich aan den invloed der socialistische leiders te ont trekken. Nergens is de werkstaking gister alge meen geweest, op de meeste plaatsen was de deelneming zelfs zeer gering en wanordelijkheden zijn, alleen te Parijs en te Weenen voorgekomen; in beide plaatsen werden zij snel onderdrukt, te Weenen zelfs met medewerking van werk lieden. Het feestcomité, dat II. Woensdag de Burgerij vertegenwoordigde, heeft het genoegen gehad onderstaand schrijven van Z.H.E.G. Majoor Boogaard te ontvangen. Amersfoort, den 30. April 1890. Zeer erkentelijk voor het blijk van wel willendheid, door de Burgerij van de ge meente Amersfoort aan het garnizoen alhier betoond, welke zich ook heeft uit gestrekt tot de militairen, welke reeds langer of korter tijd in Amersfoort ver toeven, is het mij eene hoogst aangename taak daarvoor dank te betuigen aan hel feestcomité, met beleefd verzoek voor zoo ver dit mogelijk is, aan allen, die daartoe hebben bijgedragen, te doen kennen, dat men zich vleit, dat daardoor de hand tusschen burgerij en garnizoen nauwer zal worden toegehaald, en de grondslag zal worden gelegd voor de zoo gewenschte onderlinge waardeering. Het garnizoens-commando zal door mij worden overgegeven aan den Luitenant- Kolonel Wellan\ ik meende evenwel dat de 30® April niet mocht voorbijgaan, zonder te doen blijken van de waardee ring der militairen, jegens de Burgerij. Het uitspreken dezer dankbetuiging is dus mijn laatste taak, gaarne voeg ik er bij, dat het de aangenaamste is, welke het garnizoens-commando mij op de schouders heeft gelegd. Jhr. T. A. J. van Asch van Wijck, burgemeester van Amersfoort en lid van de Tweede Kamer is met zijne echtge- noote den 27 Maart te Pretoria aange komen. De Volksstem meldt, dat hij door Z. M. den Koning was belast met het ovei brengen van het Grootkruis der Oi de van den Ned. Leeuw, waarmede de Staats president der Transvaalsche Republiek de heer Kruger, op Z. M. verjaardag was begiftigd. Den 28 Maart werd in de raadzaal van den Uitvoerenden Raad, in tegenwoordigheid van al de leden, dat eereteeken door den heer Bergsma, Neder- Wat nu Labarthe betreft, ik verzeker u dat hij binnen korten tijd in zijn nieuw vaderland fortuin, achting en ge luk zal weervinden. Er zal misschien weldra een dag komen dat wij weder trotsch zullen mogen zijn hem in onze familie te hebben, want ware het ook beter geweest dat hij geen fout bedre ven had, het is niet minder schoon, veel eer noch schooner na gevallen te zijn, zich weder te verheffen in de achting van brave menschen dcor een oprecht berouw en plichtsbetrachting. In plaats van te antwoorden, ontblootte kapitein Lambert het hoofd en stak zijne armen uit naar Just Michaud. En deze, de handen van Delphine vat tende, keerde zich toen naar de halfge opende deur en riep uit: Treed binnen, goede moeder. Hij heeft zijne toestemming gegeven!.... Om arm uwe dochter I De voorspelling van Just Michaud werd verwezenlijkt. In minder dan zes jaars tijds gelukte het Labarthe in Nieuw Caledonie een der bloeiendste boerderijen te stichten. Hij had verbannen misdadigers tot zich weten te brengen en hen op 't goede pad teruggevoerd. Men noemde hem als een voorbeeld van deugd. Reeds was zijn straf aanmerkelijk verzacht toen er eene pidemie uitbrak. landsch consul, namens den Koning den Staatspresident overhandigd, waarbij Jhr van Asch van Wijck tot hem het woord richtte. De heer Kruger betuigde hoogen dank voor deze eervolle onderscheiding, welke hij verklaarde voorloopig aan te nemen, daar tot eene definitieve aanne ming de goedkeuring van den Volksraad wordt ereischt. Oranjevaan. In de vergadering van de Afdeeling Amersfoort der vereeniging «Volksonder wijs", Donderdagavond gehouden in het lokaal Amicitia werd tot afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering benoemd de Heer M. L. Celosse en tot zijn plaats vervanger de heer H. W. KallT. Ook werd in beginsel besloten met St. Nikolaas weder een kinderfeest te geven als belooning voor trouw school bezoek. Ter gisteren gehouden veemarkt waren ongeveer 130 runderen aangevoerd. Vette koeien golden f160 a f255; guste koeien f130 a f210; kalfkoeien f150 a f250; kalfvaarzen f140 a f220; pinken f 55 a f105; stieren f60 a f220. Voor den aankoop van het grootst aantal runderen ter markt van 25 April is de premie van f 10 toegekend aan Jan van Herwaarden, te Soest en die van f5 voor het daaropvolgend grootst aantal aan B. Hartman, te Westbroek. Premiën voor den aanvoer en verkoop zijn ditmaal niet toegekend. 333sto STAATMLOTlIltlJ. Vierde klasse. Trekking van 30 April en 1 Mei. (600 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijzeii ran f 65 6424 6437 7441 7442 7771 1190813522 13535 13541 13558 13562 13572 13598 en 14446. Te zamen 14 prijzen. De vijfde klasse trekt 1214, 16, 20—23, 27—30 Mei, en 3—7 Juni, en bevat, behalve de premiën van f30.000 en f3.000, de hoofdprijzen van f 100.000, f50,000, f25.000, f 15.000. f 10.000, f5.000, f2.000, 3 van f1500 en 55 van f1000. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 25 April, Jacobs, d. van Aildries van Rijnen en Leentje Lablans. 26 April, Cornelia Johanna Maria, d. van Johannes Gerardus Kleber en Joanna Jacoba Neijssel. Johannes, z. van Johannes Haze laar en Geertruida Bokkers. 27 April, d. van Petrus Cornelis Grobben en Johanna van der Linden. 29 April, Jau, z. van Aalt van den Brink en Aartje Tiggelaven. 30 April, Joanna Theodora Anna Maria, d. van Theodoras Johannes Henricus Bianchi en Elizabeth Johannes Thies. 1 Mei, Otto Josephus Wilhelmus, z. van Wilhelmus van Wandelen en Anna van der Linden. Ondertrouwd: 26 April, Samuel Harst van Gelder en Kaatje van Itailie. 1 Mei, Hendrik Priem sn Geertruida Albertha van t Hof. IJsbrand Heere en Johanna Maria Blombergen. Getrouwd: 30 April, Thomas Arnoldus Jacquemijns en Maria Hendrika van Wes- sum. Johannes van Leijenhorst en MeikiDa van der Slijk. Johanues van Dorssen en Susanna Maria Groenink. Johannes Fran- ciscus van Doorn en Hermina Bosman. Pieter Smith en Ilarmke Visser. Simon van Huijzen en Margrietha Meijer. 1 Mei, Jan Bonsel en Peternella Loman. Hen- drikus Johannes van Werven en Johanna van der Pol. Overleden: 24 April, Philip Cohen, 86. ongeh. Johannes Edelkoort, 20 d. De boerderij van Labarthe veranderde nu in ziekeninrichting en zijne opoffering en die van Louise was zoo groot, dat hij, ten genoege van de gansche kolonie, volkomen gratie verkreeg. Wederom gingen er jaren voorbij en kapitein Lambert vreesde zijne oudste dochter nooit te zullen wederzien, toer. hij haar op zekeren dag wederzag, al leen, in rouwgewaad gehuld De inlandsche bevolking was opge staan, Labarthe had aan 't hoofd van zijne dienaren en vrienden moedig gestre den voor de kolonie. Hij was gevallen in zijne verdediging van de Fransche vlag. Voorwaarzijne eer was nu volkomen en zegevierend hersteld. Kapitein Lambert leeft nog en met opgeheven hoofd nadert hij zijn honderd ste jaar. Zijne woning is vergroot en verfraaid tot eene villa. De kommandant Just Michaud brengt daar al den tijd door dien hij kan. Mevrouw Labarthe woont bij haar vader in Delphine bezoekt hem dikwijls en daar haar huisgezin groot is, laat zij steeds een harer kinderen bij hare zus ter achter. Allen houden zielsveel van hunne tante Louise. Aan de andere zijde van het dorp, ver heft zich op het kerkhof van Vittel het monument,- door de bemoeiingen van deQ 25 April, Hendrika Heijligers, 81 j. echtg. van Joseph van Minnen. Cornelis vuu Ouwekerk, 81 j. wedr. van Gerritjo Zeg laar. Jan de Gans, 21 in. 28 April, Wier- Spruit, 68 j. wedr. van Maria Meltenburg. 30 April, Johannes Theodoras Koopman 54 j. ongeh. Bunschoten. Geboren; 25 April, Arian, z. van Jan de Graaf en Jannetje van Diermen. 3U April, Eibertje, d. van Willem Koelewijn en Geertje Koelewiju. Ondertrouwd: Jan van de Goot en Teuntje Veldhuizeu. Arris Huijgen en Wijmpje van Twillert. Hoogland. Gehuwd: 1 Mei, A. G. Bouwmeester met R. C. Hartman. Overleden: 27 April. C. Eggenkamp oud 5 j. Heusden. Ondertrouwd: 1 Mei, Cornelis Eggenkamp, wedr. van Jannetje van Arch, met Grietje Boersen. Stoutenburg. Gehuwd: 1 Mei Aalbertus van Moorst met Adriana Huijskes. Overleden: 30 April, Jacoba Eibergen, oud 65 j. echtg. van Jan van de Geer. Woudenberg. Geboren: 6 April, Gerritje, d. van Franoina Meerveld. 9 April, Albertus, z. van Jan van Wolfswinkel en Maria Bloe mendal. Marretje, d. van Gerrit van Apeldoorn en Adriana van Veldhuizeu. 10 April, Dirkje, d. van Jacob Veldhuizen en Aaltje van Ginkel. Ondertrouwd: 17 April. Theodoras Josephus van llaalen, 27 j. en Mina Ever dina Rozeboomr 29. Gehuwd: 10 April, Albertus Goudkuil, 19 j. en Hendrika van Raai, 16 j. Overleden: 5 April, Jacob Pol, 23 j. 10 April, Gerritje Swart, weduwe van Teunis Koudijs, 77 j. 12 April, Gerrit van Donselaar, 6 j. 13 April, Albertus van Wolfswinkel, 4 d. 22 April, Jan netje Jochemse, weduwe van Helmert Lok horst, "9 j. 26 April,GerritjeDiedenhoven, 63 j. Tarwe Boekweit Appelen Peren MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 2 Mei 1890. f 0.— a f 0.- - 0.— - 0— 0.— 0.— 0.— 0.— 0.— 0.— Kleiaardappelen - 0.— - 0.— Zand - 1.70 - 2.10 Hoendereieren - 2.70 Ji - 3 30 lioter - 0.85 »J - 1.0' Margarine 0.— - 0. - Zoetein. kaas - 0.— - 0.- Kippen - 0.80 - 1.30 Kuikeus - 0.— v - 0.— Piepkuikens - 0.40 - 0.90 Ganzen - 0.— - 0.— Oude eenden 0.— - 0.— Jonge - 0.— - 0.— Hazeu - 0. - 0.— Wilde konijnen - 0.— - 0.— Tamme - 0.30 )J tt - 1.— Duiven - 0.30 - 0.90 Vette varkens - 0.— - 0.— Biggen - 6.— tt - 13.— Schrammen - 18.— tj - 26.— Vette koeien -160. i» -255.— Guste -130. -210.— Kalf - 150.— jj -250.— Kalfvaarzen -140.— it -220.— Finken - 55. n -105.— per hecto liter. p. kilo per. stuk per stuk Stieren - 60.„-110. Guste vaarzen - 0 - 0. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe; heet. Rogge; heet. Boek weit; heet. Appelen; heet. Peren; heet. Kleiaardappelen50 heet. Zand- aardappelen; 13000 stuks Hoendereieren; stuks Eendeneieren; 1900 kilo Boter; kilo Margarine; kilo Kaas; ltO stuks vee. procureur-generaal geplaatst op het graf van Jan Michaud. In 't kort is de ge schiedenis van Magdalena's eed daarop gegrift. Zij, die Magdalena zooveel hulp bewe zen, zijn niet vergeten. Bovery de timmermanswerkplaats te Vittel kunt gij dit aandoenlijk uithang bord zien barnabé en antoine, opvolgers van den braven en betreurden JAN MICHAUD. Magdalena woont thans te Epinal bij haar schoonzoon, advokaat Raynal, die Jeannette gehuwd heeft. Pieter is advocaat geworden en had reeds een schitterenden opgang gemaakt toen de vernielende oorlog van 1870 uit brak. Reeds bij de eerste oproeping heeft hij de toga voor het geweer verwisseld en is hij bij de vrijwilligers in dienst ge treden. De luitenant-kolonel Michaud heeft het bevel over een der regimenten van het Parijsche leger. God beware de beide zonen van Mag dalena! EINDE. I Gevonden op den openbaren weg Een knipmesje. Een nickel horloge. Een lombardbriefje. Een damesparapluie. liechthebbenden vervoegen zich ter te- rugbekorning aan het bureau van politie. Op 8 Mei hopen onze ge liefde Ouders en jj hD^-ne te herdsnken. Hunne danjtoare Kinderen, Behuwd- _.Vn Kleinkinderen. JOANNA THEODORA ANNA MARIA, dochter van Th. J. H. BIANCHI E. J. Amersfoort, 30 Ondertrouwd J. J. BERENDS en\ S. VAN DER NEUT. Amersfoort, j oaa Bodegraven, rmei 1890" L Tot mijnjs innige droefheid overleed heden mijn hartelijk geliefde ecWtgenoolt ANTH0NU DIRK METHORST, in den oudferdom van 56 jaren. Amsterdam, 1 Mei 1890. Heden overleed, tot diepe droefheid van mij en mijne kin deren, mijn innig geliefde echt genoot Dr. JAtf CORNELIS BURKENS, in leven jjeneestfeerte Rottm-dam, in den otMydom van ^4 jaren. Hij is zacht eYKjudqi in zijn Heer en Heiland ontslap J. C./Ï1URKENS Duuring. AMRRefwtfF, 3 Mei 1890. Er woj:dt terstond ge- boven de 16 vervoegen bij Bergstraat. ZICH AAN terstond, een fatsoenlijk doditer'van de P.G. voor lllUlUifl ill UI D IlUDDull. Adres onder J*tfT A aan het bureau de zer Courant, Valkestraat 92. voor eene bejaarde Dame, twee aan elkandeÉ^ geWyjei^. Opgaaf van prijs enVaar gelegen wor den ingewacht onderzetters A. U. aan het bureau dezer.-Cctffant, Valkestraat 92.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2