NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. IN HET VUUR. No. 45. Woensdag 4 Juni 1890. Negentiende jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. FEUILLETON. IMERSFOOHTSCHE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden ƒ1.Franco per post door bet geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels 0,40 iedere regel meer B Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Zij die zich tegen 1 Juli op dit blad al>on- neeren, ontvangen de voor dien tijd verschijnende Nes. gratis. De Zutf. Ct. deelde onlangs mede, dat Zaterdag 24 Mei II. een ongeval plaats had bij het station het Loo, waardoor H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Wilhelmina waren gevallen. Het D. v. Z. H. deelt thans mede dat bij het terugkeeren van een rijtoer, tl. M. het rijtuig liet ophouden ten einde met H. K. H. uit te stappen, iets dat meermalen plaats heeft en zijn beide Vorstelijke personen naar het paleis terug gewandeld. Dit ophouden had plaats voor de rails van den locaal-spoorweg bij het station. Een ongeval heeft in 't geheel niet plaats gehad. Bij de Tweede Kamer is ontvan gen de Memorie van Antwoord van den minister van justitie omtrent het wets ontwerp tot waarborging van de vrije beschikking der werklieden over hun ver diend loon. Volgens de Stand, is er nog niets met zekerheid bekend, wanneer de leger- wetten ingediend zullen worden. Volgens een gerucht, door de Tijd ver meld, zou het rapport van den Raad van State betreffende het wetsontwerp van leger-organisatie hoogst ongunstig luiden. Het blad schrijft: sAlle leden van deu raad, verhaalt men, hebben eenparig be doeld rapport onderteekend, waarin de plannen der regeering ten sterkste wor den afgekeurd." Men verwacht, dat tegen de helft Juni de legerwetten de Tweede Kamer der Staten-Generaal zullen bereiken. Atjeh. Blijkens een bij het Depar tement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouv. Gen. van Ned.-Indië is de toestand in Edi ernstiger geworden en liet aantal vijanden toegenomen. De Radja wantrouwt zijn eigen volk en vluchtte in onze benting. Troepen versterkingen worden van Java gezonden. Naar het Zweedsch, VAN ROOS. 9) Ik zou er ook thans geen toespeling op hebben gemaakt, maar u was een van zijne jonge vrienden en ik wilde u zeggen dat Robert, hoe ongelukkig hij mij ook heeft gemaakt, toch niet zoo slecht was, als de menschen over het algemeen en mijne famielje in het bij zonder hem hebben gemaakt...." «Dat behoeft u mij niet te zeggen" riep Melcher met warmte uit. nik weet dat ondanks alles, een goed hart in Ro bert's borst klopte en menigeen van die menschen die zulk een hard vonnis over hem hebben uitgesproken, zouden niet eens in staat zijn te begrijpen welk een waar gentleman hij in sommige gevallen getoond heeft te zijn.... Een bittere glimlach plooide hare lip pen. »Nugentleman," zeide zij op een Bij kon. besluit is bij ieder der regimenten vesting-artillerie en het korps torpedisten een meester geweermaker be noemd en zulk in verband met de bewa pening van de Beaumont-geweren bij genoemde korpsen. De Tindal-beweging. De heer Henry Tindal heeft nogmaals ten adres aan de Tweede Kamer gezon den, waarin hij, naar aanleiding der door <le Tweede Kamer in hare zitting van 9 Mei 1890 aangenomen wet, nogmaals terugkomt op de zoo herhaaldelijk door hem besproken feiten. Aan dit adres ont lenen wij nog liet volgende: «Reeds geruimen tijd geleden werd tot in bijzonderheden aangetoond, hoe de mobilisatie van ons leger gestoord zou kunnen worden. Het is niemand mogelijk geweest te bestrijden, dat hetgeen toen gezegd werd juist is. Daarentegen hebben een aantal deskundigen, zoowel in het Nederlandsche als in andere legers, er kend dat de toen beschreven wijze van handelen zich zeer goed zou kunnen voordoen. Reeds meermalen is aangetoond, dat zeer vele mogendheden in Europa er be lang bij hebben, dat Nederland krachtig zij, vooral omdat Nederland in toekom stige oorlogen onzijdig zal wenschen te blijven. Het zou adressant te ver voeren, wan neer hij dit alles weder uitvoerig wilde uitleggen. Genoeg zij het te zeggen, dat er in Europa zeker geen mogendheid is, die het Nederland ten kwade zou duiden, wanneer thans de noodige hervormingen gebracht werden in de inrichting van zijn leger. Om na te gaan of het mogelijk zal zijn ons leger in tijd van oorlog te mobili- seeren, moet men zich in de eerste plaats goed rekenschap geven van de verhouding van Nederland tot de overige Europeesc.be staten. Kort geleden vestigde adressant er de aandacht op dat de mobilisatie van het leger gestoord kan worden en Nedeiland kan worden gedwongen lot het inwilligen van gestelde eisclien, door een aanval van uit het westen, dadelijk na de oor logsverklaring. Een dergelijke aanval kan ondernomen worden, door nagenoeg elke zeemogendheid die met ons land in con flict komt. vreemden gerekten toon. „Maar hoe dit zij" vervolgde zij" het verledene is dood en ik vergeef den doode, wat ik den levende niet zou hebben vergeven. De dood brengt verzoening aan, indien al geen vergeten...." «Kan er werkelijk vergeven zonder vergeten bestaan?" vroeg Melcher ern stig. «Ik geloof het wel" antwoordde zij peinzend. „Voor mij althans bestaat ver zoening, vergiflenis, maar vergeten kan ik niet, ik weet niet wat het is. Geen enkel leed heb ik vergeten; soms kunnen al mijne droeve oogenblikken in een eindeloozen optocht voor mijn geest voorbij trekken, en geen enkele van die sombere herinneringen wordt daarbij ge mist. «Bovendien," ging zij levendiger voort, «heeft het verledene mij een soort van eisch aan het leven nagelatenik verbeeld mij, dat hij mij eene vergoeding schuldig is, dat ik iets te wachten heb, en zoolang het lot die schuld niet heeft afbetaald, is het voor mij niet mogelijk te vergeten. Want u moet niet denken, dat ik verpletterd ben, al werd ik bitter teleurgesteldhare oogen flikkerden van overmoedig vuur; «integendeel! Ik wil strijden met het levenik moet schade vergoeding hebben voor mijn treurig ver leden, ik heb het recht dit te eischen Wanneer wij in conflict met Duitsch- land mochten komen, dan is de waar schijnlijke gang van zaken dezeóf Duitsch- land zendt ons een ultimatum om gestelde eischen ingewilligd te krijgen, óf wel het verklaart ons kort en goed den oorlog om onzen tegenstand zoo spoedig mogelijk te breken. In beide gevallen kan derhalve het Duitsche Rijk, eenige uren vodr het stel len van het ultimatum, of voor het ver klaren van den oorlog, zijne troepen order geven zich marschvaardig te maken. Nederland daarentegen zal, onder nor male omstandigheden, niet tot de mobi lisatie van het leger kunnen overgaan, voordat de oorlog verklaard is. Verder gaat adressant na welken tijd zou gevorderd worden om de verschillende regimenten van ons leger te mobiliseeren, en komt daaruit tot de conclusie, dat onze weermiddelen er geheel op ingericht zijn om in tijd van oorlog bloedvergieten te voorkomen. Is dit werkelijk het doel waarna men streeft, dan is het toch ge heel onnoodig jaarlijks een groot aantal millioenen uit te geven, bestemd om, zooals beweerd wordt, bet mogelijk te maken in tijd van oorlog onze onzijdig heid te handhaven, of onze onafhanke lijkheid te verdedigen. Men schijnt maar niet te willen inzien wat alle onbevooroordeelde deskundigen hier te lande en de voornaamste deskun digen in het buitenland voor zeker ver klaren, namelijk, dat ons land onherroe pelijk te gronde moet gaan, wanneet- men niet onverwijld besluit de meest energieke maatregelen te nemen. Adressant verzoekt eerbiedig, dat het der Tweede Kamer van de Staten-Gene raal moge behagen bij de Regeering aan te dringen, dadelijke maatregelen te ne men om de onafhankelijkheid van ons Vaderland te verzekeren, in welk geval alleen de Wet, die aangenomen is in de zitting van 9 Mei jl., van eenig nut zal kunnen zijn." Naar wij vernemen, schrijft het Utr. Dgbl., is door B. W. der gemeente Utrecht, aan de leden van den Raad medegedeeld, dat Z. E. de minister van binnenlandsche zaken, het door B. en W. ingediend program van eischen voor het te stichten Universiteitsgebouw heeft goed gekeurd. en ik gevoel het, als het lot mij een geluk wilde doen ontmoeten, dan zou ik het met beide handen aanvatten en vast houden, zonder iets of iemand te ont zien Zij hield plotseling op, sprong over eind, en zeide met een korten, gedwon gen lach: «Hoe kluchtig! daar zit ik tegen u te praten alsof u mijn biechtvader waart, en inderdaad is het toch eigenlijk de eerste maal, dat ik u ontmoet. Maar met de herinneringen gaat het al eveneens, als wanneer men aan de piano zit te phantaseerensoms zijn het slechts enkele dorre akkoorden soms worden het de schoonste melodiën, vanwaar zij komen weet men ter nauwernood, maar zij ontstaan en brengen nieuwe voort.... Hij was ook opgestaan, en terwijl zij sprak zag hij haar van ter zijde, maar onafgewend aan. Thans, bij het helder daglicht, was zij niet zoo schoon als zij hem gisteren avond in het halfduister had toegeschenen. Maar zij bad iets on beschrijfelijks innemends in haar persoon. Daar was aan haar iels harmonisch, dat hem weldadig aandeed. Hare bewegingen waren rustig, maar het was een rust, waaronder men een gloeienden vulkaan vermoedde. Zij was zeer eenvoudig ge kleed geheel in het zwart, zonder eenige Hierdoor is de reden der vertraging, welke de voorbereiding van den bouw sedert Maart 1889 ondervond, opgeheven, zoodat wij vertrouwen, dat nog dit jaar met het afbreken van het Leesmuseum en het andere dnor de gemeente aange kochte perceel een aanvang zal worden gemaakt. Waar de gouden tientjes blijven. Vaak wordt geklaagd dat er zoo weinig goud in omloop is. Toch vervaardigde 's Rijks Munt in 1889 wel driemaal zoo veel van die gouden standpenningen als in een der vijf voorafgaande jaren. Niet minder dan 204,961 gouden tientjes wer den in het vorige jaar afgeleverd aan de Nederlandsche Handelsmaatschappij, die, op een 190-tal na, de geheele partij heeft gezonden naar Oost-Indië. Volgens den regenmeter der Rijks landbouwschool te Wageningen, bedraagt de gevallen regen over de maand Mei j.l. 36 m.M. tegen 77 m.M. over dezelfde maand van 1886. De Hollandsche kolonie te Parijs, die onderscheiden mannen van invloed telt, heeft eene inschrijving geopend voor stichting van eene Fransch-Nederlandsche ziekeninrichting te Parijs, waarin naast Fransche werklieden, tegelijkertijd de talrijke werkliedeD, uit ons land naar Pa rijs gekomen, zouden opgenomen worden. Voor dit liefderijk werk is een som van f 150,000 benoodigd. Voorloopig is reeds een huis, gelegen op het aan te koopen terrein, gehuurd, dat reeds tot zieken- verblijf is in gericht. Bijdragen en inschrijvingen worden aan genomen in het consulaat-generaal der Nederlanden te Parijs. In verband met deze stichting herin neren de Fransche bladen, dat in den oorlog van 1870 een Hollandsch comité bestond tot het verleenen van hulp aan gekwetsten en gevangenen, hetwelk alle hospitalen en lazaretten in Duitschland bezocht ter verzorging en ondersteuning van de Fransche soldaten. Men houdt zich overtuigd, dat menige familie gelukkig zal zijn, zich thans eens van den plicht der erkentelijkheid te kunnen kwijten. De heer J. L. Zegers, zendeling te Indramayoe, heeft de benoeming tot di- sieraden, met uitzondering van een bree- den, gouden armband, dien zij om haar eene pols droegmaar in de minste bij zonderheid van haar toilet heerschte die fijne zorgvuldigheid, die een daarvoor ge voelige natuur meer kan bekoren dan de grootste weelde. De kanten, die zij om hals en armen droeg, waren van hét fijn ste Brusselsch weefsel, handschoenen en schoenen zaten onberispelijk en toen zij haar licht geparfumeerden zakdoek op raapte, zag Melcher met zijn geoefenden kennersblik, dat deze van echt zijden batist was. «Is u van morgen al aan de bron ge weest?" vroeg zij opwandelende, anders zouden wij elkaar gezelschap kunnen houden." «Neen ik heb nog niet gedronken" ant woordde Melcher, maar ik vrees dat het te laat is geworden. Het zal dadelijk ne gen uur slaan dat is het ontbijt- uur «Nu, laat ons dan een kleine wande ling door het park doen, als u er lust in heeft." «Lust heb ik daar natuurlijk in, maar er is iets anders, dat ik nog liever zou doen. Ik weet zeer goed dat ik, weer even als gisteravond, gevaar loop voor een indringer te worden gehouden, maar in elk geval waag ik het er op u te ver- recteur der gestichten voor lijders aan vallende ziekte te Haarlem en Heemstede aangenomen. Wijlen de heer Jacs. de Jager te Nieuwdorp heeft aan de Chr. Ger. Gem. f 1000 vermaakt, vrij van successierech ten. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belangheb benden, dat op 1 September e. k. bij de rijkskweekscholen voor onderwijzers te 's Hertogenbosch, Haarlem, Middelburg, Deventer, Groningen en Maastricht, kwee- kelingen kunnen worden geplaatst. Bij gelijke bekwaamheid en aanleg genieten diegene de voorkeur, die in de gemeente wonen waar de kweekschool gevestigd is, of die, elders wonende, zelf in de kos ten van huisvesting en verpleging voor zien. Bij de aangifte moet daarvan door de ouders of voogden der adspiranten melding worden gemaakt. Zij, die voor plaatsing in aanmerking willen komen, moeten zich voor 15 Juni e. k. aanmel den bij den directeur der kweekschool, die zij wenschen te bezoeken. Zie verder de St. Ct. no. 126. Ds. J. Posthumus Meyjes Rz. te Amsterdam vierde Zaterdag zijn 25-jarig jubileum als predikant der Ned. Herv. gemeente alhier. Bijna 35 jaren is de heer Meyjes predikant. Den 9en Maart 1856 deed hij zijn intrede in zijn eerste gemeente: Eemnes-buiten den 14en Sep tember werd hij predikant te Doesburg; den 20en Juni 1860 te Groningen en den 31en Mei 1865 hield hij 2ijne intreè-rede in de Nieuwe kerk alhier. Hij ontving een aantal geschenken. De burgemeester en verscheidene commissiën van gemeenteleden en uit den kerkeraad kwamen hem met vele vrienden en be langstellenden gelukwenschen. De heer P. Buwalda, houtcontrac- lant van bet gouvernement, (Ned.-Indië) heeft, naar wij vernemen, een leverantie aangenomen voor de Transvaal van 100,000 dwarsleggers voor de daar aan te leggen spoorwegen. Zoodra de heer Buwalda vernam, dat in de Transvaal spoorwegen zouden worden gebouwd, stelde hij zich in connectie met eenige heeren aldaar en wist door hun bemidde ling bovengenoemde leverantie te verkrij- zoeken, in plaats van te wandelen, met mij naar het salon te gaan en een stukje muziek, dat ik bij mij heb, te willen dooi- zien." Lachend schudde zij het hoofd. «Op dezen tijd van den dag muziek maken? Nog voor men ontbeten heeft? Neen, dat gaat onmogelijk." «Dat is volstrekt niet onmogelijk" hield hij aan. Ik zal u zeggen wat het geval is" voegde hij er nu toch een weinig ver legen geworden bij. «Zooals u misschien weet, ben ik hier met mijne vrouw wier gezondheid uitermate zwak is. Ik ben bijna den geheelen dag met haar en om haar bezig; alleen 's morgens voor het ontbijt en 's avonds laat kan ik over mijn tijd beschikkenu begrijpt, dat ik haar niet alleen wil laten.... Als u het dus nu niet wil doen, moet ik tot van avond wachten en dat duurt nog erg lang Zij zag hem snel en onderzoe kend aan. «Als dat zoo is, ga dan maar mede. Maar niet lang, hoor, want ik heb be paald honger." Zij sloegen thans den weg naar het Kurhaus en naar het salon in hun ge sprek liep uitsluitend over muziekale on derwerpen. »U is een echt muziek-rnensch," zeide zij lachende.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 1