VOLKSLIED OVERWINNING BIJ WATERLOO. IN HET VUUR. BINNENLAND. FEUILLETON. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. op den 75sten herdenkdagvan de. 18 JUNI 1815. Wijze: Wij leven vrij, wij leven blij, enz. Mijn vaderland is Nederland Ontwookerd aan de zee; Bekend tot aan het verste strand, Waar onze driekleur is geplant: Geholpen door Gods trouwe hand In strijd, in nood en weê. God maakte Oranje en Neerland één In dagen vol van druk Maar waar wij braken met 't verleen, Daar zag men vrijheid stout vertreèn, Geluk en welvaart vloden heen Ons knelde 'tFransche juk. Zelfs bij den naam Napoleon Sloeg ons de schrik om 'thart: Waar Elba hem niet houden kon, En hij den strijd opnieuw begon. Daar werd 't Oranje en Wellington In Waterloo benard. Daar stroomd' weldra het heldenbloed 't Kanon dreunt in het rond, De strijd is hevig en verwoed. Zij worstelen met leeuwenmoed Voor vrijheid, reeds zoo duur geboet, Oranje werd gewond. Zie, daar rukt Blucher. lang verwacht Met zijne dapperen aan, Dat had Napoleon niet gedacht, Hoe werd hij in het nauw gebracht, Hij vlucht met zijne legermacht, 't is met zijn roem gedaan. O Nederland, lief vaderland! Gedrenkt door heldenbloed Uw vad'ren leunden op Gods hand, Die vreè en welvaart houdt in stand, Bestaat nog steeds de hechte band, Dan gaat het Neèland goed. Oranje en Neèrland, 't ga u goed Herdenk het grijs verleên Voor Vrijheid stroomde Neèrlandsch bloed. Maar God gaf aan der vaderen moed. Hij was hun kracht in tegenspoed, Hun hulp, hun steun alleen. Overgenomen uit het Oosten.) Bjgggfc Zij die zich tegeu 1 Juli op dit blad abon- ueereu, ontvangen de voor dien tyd verschijnende Sos. gratis. De gepens. generaal der cavalerie jhr. B. van Merlen, te Haarlem, heeft aan Arie de Sterke, den eenigen te Dordrecht nog in leven zijnden oud-strij der van Waterloo, eene gift van f 40 doen toekomen, ten einde hem in de gelegenheid te stellen den 75sten ver jaardag van dien voor gansch Europa zoo gewichtigen veldslag heden feestelijk te vieren. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat de uitrusting van de inf. zal vermeerderd worden met een blauwen, katoenen werkkiel, van het model bij de vestingart. in gebruik. Met de verstrekking van dit kleeding- stuk, dat bij cotveeën en bij sommige oefeningen binnen de kazernegehouwen zal worden gedragen, wordt beoogd het sparen van de laken kleeding van den man, welke bij de vele oefeningen zoo veel te lijden heeft. Maandagmiddag te twee uren werd in een der zalen van het Paleis voor Volksvlijt de Tentoonstelling tot bevor dering van veiligheid en gezondheid in Naar het Zweedsch, VAN M. R O O S. 12) Welk een manier van spreken «die gij bij u hadt!" Zijn bloed kookte, maar hij beheerschte zich en antwoordde be daard «Dat was eene mevrouw Ornfelt, de weduwe van een mijner bloedverwanten en tevens van een vriend mijner jeugd, die ik door een toevalligheid gisteren hier heb ontmoet." «OrnfeltOrnfeltherhaalde de andere, met de oogen knippend. «Eenige jaren geleden stond een majoor Ornfelt bij de Svea-garde «Juist. De hier aanwezige mevrouw Ornlelt is zijne schoondochter." «Zoo, zoo! Dan is zij misschien de we duwe van dien luitenant bij de marine, die «Precies. Zij is de weduwe van Robert Ornfelt." fabrieken en werkplaatsen geopend, in tegenwoordigheid van den Heer Mr. J. Heemskerk Az., Minister van Staat, en Mr. G. van Tienhoven, burgemeester, beiden als lid van het eere-comité, en de Ministers van Justitie, Binnen- en Buiten- landsche Zaken. Burgemeester Van Tienhoven heette de talrijke schare dames en heeren welkom. Daarop weid de tentoonstelling geopend door den voorzitter van het uitvoerend comité, Dr. Ruysch. Ten einde de wis- en zeevaartkun dige school te Harlingen op gelijken voet te brengen met andere dergelijke inrich tingen, hebben commissarissen dier school tot hare reorganisatie besloten. Daartoe zal in de eerste plaats een doorloopend schooljaar in stede van den tegenwoor dig alleen bestaanden wintercursus wor den ingevoerd. Verder zal de afdeeling voor de oudere leerlingen worden gesplitst in twee afdeelingen. Bij afwisseling zal daarin onderwijs worden gegeven door den hoofdonderwijzer in de theoretische zeevaartkunde; door den tweeden onder wijzer in de practische zeevaartkunde, in de kennis van het stoomwerktuig en in de leer van den scheepsbouw. Het plan bestaat tevens om later nog eene of meer vreemde talen te doen onderwijzen. Naar het N. v. N. verneemt, is thans voor een groot bediag in de Amsterdamsche schouwburgleeriing van f 900,000 ingeschreven en wordt het verkrijgen van het noodige kapitaal ver zekerd geacht. Het wijfje van den eland in Artis heeft dezer dagen een welgeschapen twee ling ter wereld gebracht. Kraamvrouw en kinderen zijn zóó welvarend, dat zij bijna onmiddelijk samen uit wandelen gingen. Er heelt zich hier te lande gevormd eene «Nederlandsche vereeniging van liefhebbers en fokkers van rashonden". Blijkens de statuten is het doel der ver eeniging, de liefhebberij in hel houden en fokken van rashonden, zoowel jacht- als niet-jachthonden, in Nederland te bevorderen. De middelen hiervoor zijr, het organiseeren en steunen van honden tentoonstellingen, het houden van een register der rashonden van de leden der vereeniging, het houden van bijeenkom sten ter bespreking van de belangen der vereeniging en der kennis van honden, het samenstellen van een raspunten-boek van zoo mogelijk alle ei kende honden rassen, met afbeeldingen van de schoon ste exemplaren. Gewone leden der vereeniging betalen f 10 contributie. Jaarlijks wordt in April te Utrecht eene algemeene vergadering gehouden. Het bestuur is opgedragen aan 7 leden. Thans bestaat het uit de heeren: H. van Bvlandt (voorz.), Louis Dobbelmann, A. J. J. Kloppert, H. van Leeuwen, F. A. Ouderwater, H. Stinstra en C. A. Hiebendaal (secretaris). Het bestuur heeft de statuten aan vele landgenooten gezonden, en daarbij ge voegd eene uilnoodiging om tot de ver eeniging toe te treden. Uit Ingen (Betuwe) zijn de eerste kersen naar Engeland verzonden. Men maakte 15 cent per Kg. Zaterdagmiddag was de Schevening- sche reddingboot ter beproeving in zee gestoken, bemand met 11 koppen. Toen zij ongeveer 40 M. in zee was, werd de man, die den stuurriem voerde, over boord geslagen en kwam de boot dien tengevolge dwars op de golven te leggen, waardoor ze omsloeg. Drie man geraak ten onder de boot, de overigen vielen in zee. Een man, die bovenop de omge keerde boot was gekomen, greep een lijn en wierp die naar de vele mannen, die, van het strand het onheil ziende, in zee waren geloopen. Men slaagde er zoo in de boot aan wal te trekken en de in het water spartelenden hulp te bieden. Zij werden deels naar het politiebureel, deels «WelIk heb hem zeer goed gekend Ik heb menige polka met hem gedanst. Arme man! Dat was toen een treurige geschiedenis. Had hij niet gespeeld Of er was, dunkt mij, iets met zijne zaken niet in orde?" «Hij is dood" antwoorde Melcher. Hoe het geweest moge zijn, thans zijn, in elk geval, zijne zaken afgedaan." »U moet mij bepaald aan mevrouw Ornfelt voorstellen, beste Baron", vervolg de de echtgenoote van den Regeerings- raad, na een oogenblik te hebben gezwe gen. «Zij speelde inderdaad verrukkelijk.... je hebt haar zeker ook wel gehoord, niet waar Bertha? Neen, zeide Bertha stroef. Niet? in het geheel niet? Ik hield je lui voor oude kennissen. Maar dan moet je zorgen hoe eer hoe liever te hooren... Zeg eens, Baron, zou u mevrouw Ornfelt niet kunnen voorstellen met ons drieën dat uitstapje te maken er zijn hier zoo weinig menschen met wie men kan om gaan konden wij vooraf een weinig muziek hooren... weet u; dat zou aller aardigst zijn. Beproef eens of u dat niet in orde kan brengen." Mevrouw had klaarblijkelijk schik van haar voorstel, maar liet vond geen bijval. Melcher aarzelde met zijn antwoord en Bertha zag haar verontwaardigd aan. naar hun woningen vervoerd, terwijl een in de sociëteit l\eptunes weid opgenomen. De man, die het laatst onder de boot werd uitgehaald, Jan Verburg, was er het ergst aan toe; men vieesde voor zijn leven, doch hi] herkreeg onder de zorgvuldige behandeling van dr. De Niet weldra zijn bewustzijn, zoodat ten slotte geen onge luk is te betreuren. Den korporaal J. den B. en den soldaat L. S., beiden van het 7e reg. inf te Amsterdam in garnizoen, is door de de politie alhier dank gebracht voor hun loffelijk gedrag en het verleenen van ad- sistentie bij het in bewaring brengen van den geweldenaar F. C. op den 9en dezer op de Hoogte Kadijk. De rechtbank te Heerenveen heeft twee arbeiders te Stobbegat (Fr.), die tijdens de werkstaking in de venen ande ren dwongen met het werken op te hou den, ieder veroordeeld tot eene gevange nisstraf van 6 maanden. Men schrijft uit Rotterdam «De min of meer socialistisch gezinde handels-kantoor- en winkelbedienden ver eeniging Fraternitas, zou gisteren een openbare vergadering houden in het lo kaal De Gezelligheid op den Goudschen- weg, waarop Fortuyn van Amsterdam het woord zou voeren. De eigenaar van het lokaal, die het karakter der vereeniging Fraternitas niet kende, stond eerst voor een te houden vergadering de gevraagde zaal af, doch toen hij door aanplakbiljetten en adver- tentiën in Recht voor allen te weten kwam, dat Fraternitas een socialistisch kleuitje heeft, weigerde hij de zaal be schikbaar te stellen en kon de vergade- rihg niet doorgaan." Zaterdagochtend deed de Haagsche politie een gelukkige vangst. Terwijl de inspecteur de heer Rietdijk, met den hoofdagent-iechercheur Van der Drift, een lecherche deed in 't Achterom viel bei der aandacht op twee personen., die in een uitdragerswinkel trachtten eenige zware pakken met kleederen te verkoo- pen. Toen deze den winkel ieder weder met het pak kleederen beladen, verlieten kwam hun houding aan de beide politie beambten verdacht voor, terwijl hun ant woorden op tot hen gerichte vragen den beambten aanleiding gaven zich door beide personen ter nadere opheldering naar het bureau van politie der tweede afdeeling te doen volgen. Daar bleek, dal beide personen in den vorigen nacht had den ingebroken in het kantoor van de houtzagerij \an de fiima M. nabij de Vink, onder Leiden, zich van de bewuste kleedingstukken hadden meestergemaakt en naar den Haag waren gekomen, om ze te gelde te maken. De vergadering der Liberale Unie, aanvankelijk bepaald op Zaterdag 28 Juni e.k. is op verzoek van twee afgevaardigden, wier voorstellen tot wijziging der statu ten op de agenda zijn gebracht uitgesteld tot Zaterdag '12 Juli te 10'/2 uur in hel Nutsgebouw. Donderdag jl. is tusschen Veenendaal en Ede, aan den 2en overweg, op den sneltrein geschoten, welke te 6 uur Ede passeert (in de richting van Utrecht). In de le klasse-coupé, werd een ruitijstuk geschoten de reizigers kwamen met den schrik vrij. De politie te Ede heeft een ijveiig onderzoek ingesteld. Voordrachten te Leidena. voor 3en onderwijzer van school 3e kl. n°. 3S. Broekhuijzen, F. A. Schilthuijzen en W. A. Kriost, allen aldaar; h. voor 3e on derwijzers aan de meisjesschool 2e kl. mejn. S. H. E. Prins te Amersfoort, \V. v. Romburg, te Rotterdam, en G. M. J. Schrellen, te Leiderdoip; c. voor 2e on derwijzeres aan de leerschool, verbonden aan de kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen: inejn. A. E. S. Michel- seri, C. B. Renaud en J. B. Weijers, allen aldaar. «Dan zal u zonder mij dienen te gaan" zeide zij, zich ongeduldig in haar hang mat omkeerende. Ik ben vandaag niet wel genoeg vooruitstapjes." „Nu, dan stellen wij het tot een anderen dag uit" zeide Mevrouw S. goedig. «Maar een weinig muziek kunnen wij toch wel hooren, niet waar, Baron? U zal natuurlijk vandaag nog met mevrouw Ornfelt mu- siceeren; beloof mij, dat u mij zal laten waarschuwen... U weet niet, hoe dol veel ik van muziek houd." Mevrouw S. bleef nog een poosje zitten babbelen, maar ten laatste vond zij het echtpaar Ryning tamelijk vervelend daar om stond zij op en ging weg. Nadat zij was heengegaan bleef het een paar minuten doodstil. Bertha lag met neergeslagen oogen en over haar gelaat lag die ijskoude, harde uitdrukking, die daarop telkens verscheen, als zij meende door Melcher te worden veronachtzaamd. Melcher zat ook somber voor zich uit te staren; hij trok met zijn wandel stok lijnen in het zand, en de bewuste rimpel verscheen dieper en dreigender dan anders tusschen zijne wenkbrauwen. «Weetje, waar ik over heb liggen den ken?" begon Bertha eindelijk, terwijl zij met hare hand langzaam over den rand der hangmat heen en weer streek en haar blik werktuigelijk de beweging barer hand De Waterlootlag wordt heden alhier herdacht door het uitsteken der national vlag van alle openbare gebou wen, van de beide Milit. Tehuizen, Prol. Kerk, en enkele particulieren. De ie luit. A. C. M. ridder Alewijn, van het 2e reg. veld-artillerie te 's Gra- venhare, wordt met i No. e. k. vooreen jaar alhier gedetacheerd bij de rijschool. Het aantal kiezers voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofd kiesdistrict Amersfoort be'draagt 3009, tegen 2928 in 1889, er. dat voor de Pro vinciale Staten 2395 tegen 2353 in 1889. Door Burg. en Wetli. is tot plaatsver vangend lid van den schuttersraad der dienstdoende schutterij benoemd: de 2e luitenant J. R. van de Gumster in de plaats van den 2e luitenant G. Beins, die als plaatsvervangend lid van dien raad eervol is ontslagen. Onze stadgenoot, de heer Krieger( ingenieur, houdt zich bezig met het ge heel opnieuw bewerken van het ontwerp locaalspoorweg GoudaSchoonhoven. Ten raadhuize is eergister dooi burg. en weth. aanbesteed het maken en leveren van eene mestpraarn ten behoeve van de gemeentereiniging. Hierdoor was ingeschreven door de heeren H. de Goede te Doesborgh voor f 1100, G. J. Westers te Utrecht voor f695 en E. J. Overmars te Hasselt voor f576. Aan den Iqagsten inschrijver is het werk gegund. Wie gister de Koningstraat alhier passeerde zag op den hoek der Pothkamp eene verzameling huisiaad van lieden die uit hun woning gezet waren. De vrouw zat daarbij op een stoel. Eenige uren later was ook de man aanwezig en werd toen tot stichting van het publiek een huiselijk duet uitgevoerd. Dezen morgen echter was het tooneel nog veel stichtelijker geworden De vrouw had nu plaats genomen in het ledikant en was de Ooieva ir, (hier voorgesteld door de stads-vroedvrouw), bezig zijne functiën tot vermeerdering van het men- schelijke geslacht te verrichten. Dat de schare van belangstellenden groot was is te begrijpen. Een veel aangenamer aanblik heeft sinds den laatsten tijd de hoek van de Keizers gracht en Vijzelstraat te Amsterdam ge kregen, waarin een gehe el naar de eischen van den tegenwoordigen tijd ingericht proeflokaal gevestigd is. Het ziet er prachtig uit, draagt den naam van den eigenaar en wordt met zaakkennis door den heer, Aarts gedreven, wiens naam reeds lang ook hier, een gunstige bekendheid heeft verworven. Het lijdt dan ook geen twij fel, of ook deze zaak zal zich weldra in de gunst van het publiek kunnen ver heugen. Men doet er trouwens alles om daeitoe te geraken. Ook alle eer aan den Heer Kip, timmerman en makelaar, die het geheele timmerwerk heeft vervaardigd; de verlichting is geleverd door den Heer de Jong; de étalage ziet er aanlokkelijk uit, en de dranken zijn van prima kwa liteit. Men kan zich van een en ander over tuigen door het proeflokaal binnen te gaan en een proefje mede huiswaarts te nemen. Op verzoek aan de Commissie van toezicht en beheer, deelen wij mede, dat op de Gemeente Boekerij de volgende ge schriften ter lezing zijn te bekomen. 1. J. J. Rochemont. De strafzaak Verstege. 2. Lujo brentano. Uebor die Ursachen der heuti- gen socialen Noth. 3. George. Het licht der Nieuwe Wereld. 4. Dr. A. Kuyper. Eer is teer. 5. Mr. W. H. de Beaufort. Tegen Dr. A. Kuiper. 6. Dr. Hermanides. Geen logica in den Haarlem merhout. 7. Dr. A. Kuyper. Onnauwkeurig? 8. Frans Netscher. In en om de Tweede Kamer. 9. Dr. A. Roiilino. Wat is toch de Talmud? •10. Dr. Herman Gorter. Mei (een gedicht). liet volgen. Melcher zag haar vragend aan. «Ja, zieje ik vind het al heel dwaas van mij, dat ik tracht weer gezond te wor den. Waarom toch, en waarvoor? ik be grijp, dat jij niets vuriger zoudt wenschen dan deze ziekte hoe eer hoe liever een einde aan dien onverdragelijken band kwam maken, die je aan mij gekluisterd houdt...." Haar verwijt trof hem te midden der hevigste gewetenswroegingen en het diepst verdrjet. Hoe ontzettend moeilijk was het voor hem om haar tegen te spreken om tegen te spreken, wat hij in zijn hart toestemde en waaraan hij gedurig dacht! «Maar Berthariep hij uit. Hij stond op en ging naar haar toe. «Neen, neen!" zeide zij hem met de hand afwerende, «maak de zaak maar niet erger door fraaie sprookjes en verzinnen. Ik geloof je toch niet. Je hebt mij van daag toch al voorgelogen «Gelogen «Ja juist, gelogen. Waarom vertelde je mij niet eenvoudig, dat je met die me vrouw Ornfelt muziek had gemaakt? Duifde je het mij niet te vertellen? Hadt je een kwaad geweten? «Maar, kindlief" kwam Melcher haast wanhopend tusschenbeide «wat kon het je ter wereld interesseeren, of ik een oogenblikje in de zaal ben geweest en 11. Nederland, mene mene tekel hupharsin! door een hoofdofficier der schutterij. 12. De minister Keuchenius en zijne tegenstanders door een staatsman in ruste. 13. Dr. Jan te Winkel. Bilderdijk, lotgenoot van Multatuh. 14. Eene vraag aan de geestelijke leiders van elke lichting en op elk gebied, naar aanleiding van teekenen des tijds. 15. Le colonel Stoffel. De la possibilité d'une future alliance franco-allemande. 16. Björnstjerne Bjórnson. Monogamie und Poly gamie* 17. Een [nationaal petionnement. Open brief aan de studenten onzer universiteiten door een student. 18_ De ontucht in onze studentenwereld. Antwoord aan een student door een medestudent. 19. Frans Netscher. Lastertongen. Een blik in de jongste Amsterdamsche letteren. 20. H. J. A. M. Schaepman. De rechterzijde en de persoonlijke dienstplicht. 21. Frans Netscher. Uit ons Parlemc-nt. Portret ten en Schetsen jiit de Eerste en Tweede Kamer, met illustraties van J. Holswilder. Jan. Zeg eens, Piet, moet je van dnag Waterloo niet herdenken? Piel. Jongens, Jan, wij hebben pas feest gevierd. Dat kost allemaal geld, en 't is een tijd om op de kleintjes te passen. J. Ik merk het wel. Je meent, dat men een gewichtige gebeurtenis niet kan herdenken of er moet bij gefuifd worden. P. Al is nu juist geen extra eten en drinken, onkosten loopen er toch altijd op. J. Je schijnt niet eens te merken, dat ik van berdenken, en jij van feest vieren spreekt. P. Nu, hoe wil je dan Waterloo her denken, zonder dat het iets kost? J. Dat het niets zal kosten, heb ik niet gezegd; maar voor 15 ets kan je je heele familie één, twee of misschien meer aangename en nuttige avonden be zorgen. P. Mijn kleine meid van anderhalf jaar ook? J. Neen de kinderen, die vroeg naar bed gaan, behoeven gewichtige gebeurte nissen nog niet te herdenken. P. Dat vat ik. Maar wat wil je dan, dat ik doe? J. Koop voor 15 ets Knoop's keurig geschreven Quatrebras en Waterloo en leest het van avond in den huiselijken kring voor. Kom j'er niet mee klaar, dan kan j'er nog meer avonden plezier van hebben. P. Dat zou kunnen. J. En dan lees je iets, dat kostelijk is om den Jan-Saliegeest, die weei al te veel in ons volk heerscht te bestrijden. P. 't Is waar, voor geld raken veel menschen zoo in vuur, dat er geen vonkje meer overblijft voor vaderlandsche gevoelens. Te Utrecht is herbesteed: de leve ring van vleesch en vet voor de menage van het korps genietroepen in de leger plaats bij Zeist, van 30 Juni tot en met 16 Augustus 1S90. De minste inschrij ving was die van den heer J. van Beek, te Amersfoort, voor f 0.67',4 per kilogram. Nijkerk. Als eene bijzonderheid kan vermeld worden, dat bij den landbouwer de Graaf, in de Ilipsteeg, ter wereld is gebracht een kalf, met pooten en lijf gelijkende op die van een varken. Belanghebbenden kunnen het bezichti gen bij Adolf Brinkhuis op den Koet- sendijk. Soest cu Soesterberg. De slag van Waterloo wordt alhier herdacht door een onthaal der schoolkinderen en eene bui tengewone bedeeling der armen. De kos ten van een en ander worden gedragen door den Edelachtbaren heer mr. Loten van Doelen Grothe, Burgemeester van Soest. Vooriktiizen. Zondag jl. werd voor de Ned. Herv. Gem. alhier weder voor het eerst godsdienstoefening gehouden in het Kerkgebouw dier Gem. De gods dienstoefening werd geleid door ds. van Melle uit Nijkerk, die sprak naar aanlei ding van Ps. 84. Ongeveer 300 toehoor ders volgde de prediking met onverdeelde aandacht. of mevrouw Ornfelt een paar stukken heeft gespeeld 1" «En jij dan heb jij niet gespeeld?" «Jawel" antwoordde Melcher haastig «ik begon even te spelenmaar toen herinnerde ik mij, dat mijne vrouw te huis lag en zich misschien ongerust zou maken en toen heb ik te midden in het stuk opgehouden, en toen ben ik naar huis gegaan. Maar dat had ik liever niet moeten doen." Bertha zeide niets. Zij beet op hare lippen 'en wierp van ter zijde een wan trouwenden blik op hem. Zij lieten voor het oogenblik dit onder werp rusten. De dag kroop traag en ver velend om. Bertha was bij afwisseling knorrig en«bedroefd. Zij had nu iets om haar gedachten voortdurend bezig te houden, iets dat haar onophoudelijk ver volgde. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2