NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. Negentiende jaargang. IN HET VUUR. No. 51. Woensdag 25 Juni 1890. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. FEUILLETON. 1MERSF00RTSCHE CODRANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent.. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. Aan de lezers, die door tni. scbenkoinat ranPostamblenaren one Blad ontvangen, zij bericht dat de Postambtenaren zicli na 1 JCU e.k. niet meer met die leTering mogen belasten. Wenscht men dus geene storing in de geregelde ontvangst van ons blad te ondervinden, dan zal het noodig zijn de bestelling rechtstreeks aan ons te doen. DE ADMINISTRATIE. H. M. de Koningin heeft aan de feestcommissie te Nijmegen officieel doen weten, dat zij voornemens is met de Prinses de feestelijkheden op den middag van 1 Juli e.k. bij te wonen. Dv w.-Mv vntai "y« - Koning gezonden ter onderteekening van de koninklijke boodschap ten geleide van de aan de Staten-Generaal in te dienen wetsvoordracht. De Stand, schrijft: «Ten onrechte doet men het voorkomen, alsof de heer Tindal geen succes van zyn nationalen arbeid had. Ons dunkt, de heer Tindal kan tevre den zijn. Als men bedenkt hoe lange jaren Thorbecke voor zijn ideaal moest worste len, eer de regeering hem het oor leende, en wat een reeks van jaren Groen van Prinsterer voor de vrije school moest strijden, eer er in hooger kring gehoor was te krijgen, staat men er verbaasd over, dat de heer Tindal in zoo korte spanne tijds zulk een wil van zijn werk kreeg. En dat heeft hij. Heel het volk weet thans, dank zij zijn kloek en volhardend optreden, tienmaal meer van onze defensie dan drie jaren geleden. Tal van Kamerleden, die eertijds niets van onze defensie begrepen, zijn thans op de hoogte gekomen. De aandacht is op drie punten tegelijk gericht die voor ziening eischen. Zelfs werd er een inter pellatie over gehouden, die heel de Kamer interesseerde. Maar meer verlange hij voorhands dan ook niet. Indien zijn doel maar bereikt wordt, moet het hem genoeg zijn. Ook de Mi nister moet zijn eere kunnnen dekken. De autoriteit van het Bewind mag niet in de waagschaal gesteld. En indien, vroeg of laat, bij een onver- hoedschen aanval, én op de kust de aan val doel mist, én een overrompeling op de oostergrens voorkomen wordt, én onze mobilisatie toch slagen mag, zal het in niet geringe mate aan den heer Tindal zijn, dat ons vaderland dit zal hebben dank te weten." In Augustus en September e. k. zal een toelatings-examen tot den hoofdcur sus voor onderofficieren van het leger worden afgenomen, tot het verkrijgen van den rang van 2. luitenant-kwartiermees- ter. Voor het leger hier te lande zijn daar toe opengesteld 4, en yoor het leger in Bet' scrirlflefijtf'geO'eeile «au - zal op 4, 5 en 6 Augustus e. k. bij de staven der regimenten infanterie worden afgenomen. Men verwacht tegen Woensdagavond een bezoek van keizer Karei V en zijn gevolg aan het circus Carré in den Haag. Naar men mededeelt, hebben de studenten, als deelnemers aan den op tocht te Leiden en te Nijmegen, zich, krachtens de wet op het dragen van wa penen, moeten voorzien van eene mach tiging tot het bij zich hebben van een wapen, voor een bepaalden tijd afgegeven door den Commissaris des konings. Men voegt er bij, dat voor iedere ver gunning een recht van f 0.75 is gelieven. Bij gelegenheid van het 51e Lus trum der Utrechtsche Hoogeschool in 1891, zal een gecostumeerde optocht door de leden van het Studentencorps worden gehouden, voorstellende den ia- tocht van Don Juan van Oostenrijk binnen Brussel op 1 Mei 1577, ofwel dien van Anjou binnen Antwerpen op 17 Februari 1582. advertentien: Van 1 6 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. van gelden voor het oprichten van een gedenkteeken aan den slag bij Waterloo, bestaande in een uit metaal gegoten Leeuw van Waterloo. Gisterenochtend, zijn, met den ge- raal-majoor baron Taets van Amerongen aan 't hoofd, de hoofd- en verdere officie ren, aangewezen om deel te nemen aan de kadermanoeuvres bjj Ede, van 's Hage vertrokken. Te Utrecht zouden zich de hoofdofficieren uit Leiden en Amsterdam by hen voegen. Onder de soldaten, die Zaterdag ochtend per transport uit het werfdepot te Harderwijk zijn vertrokken naar Oost- Indie, bevond zich de luchtreiziger P. J. H. Wolff, aangeworven als soldaat-schrii- ver. Uit dankbaarheid voor de goede diensten, die de Schutterij gedurende de laatste werkstaking aan de inwoners van Enschede heeft bewezen om de rust en °rd<Lj5edur_ende dien tij te handhaven, groote sociëteit Bijna geen enkelen schut ter was thuisgebleven en de avond werd recht gezellig doorgebracht. De muziek der schutterij deed zich hooren, en ver schillende voordrachten en zangstukjes werden ten beste gegeven. Het souper waaraan men om 9 uur zich zette liet men zich goed smaken en tot laat in den nacht bleef men te zamen. De hear C. Croll heeft bekend ge maakt dat hij ophoudt lid te zijn van den sociaal-democratischen bond. In de Betuwe wordt door rupsen ontzaglijke schade aangericht. In de be- neden-Betuwe onder Echteld, IJzerdoorn en andere gemeenten zijn vele boomgaar den geheel bladerloos, ook de populieren lijden veel, geheele lanen van deze boo men staan kaal als midden in den winter. Volgens de Bred. Ct schat men den uitvoer van aardbeziën van Breda en de omliggende gemeenten op 10,000 liter per dag De aannemer V., te Hoorn, is sedert Te Utrecht zal zich eene Commissie Vrijdag jl. nadat hij een gedeelte der uit de burgerij vormen, tot het inzamelen aannemingssom van een door hem onder nomen werk had geïnd, spoorloos ver dwenen. Zijn knechts konden Zaterdag avond zonder weekloon huiswaarts gaan. Zelfs zijne vrouw en kinderen laat hij in kommervolle omstandigheden achter. Zaterdag namiddag omstreeks 1 uur is een 15-jarig meisje, wonende aan de Lange Breedstraat te Dordrecht, uit het raam der ouderlijke (boven)woning gesprongenhaar linkerheup werd ge kwetst. De oorzaak van het gebeurde, moet volgens de D. Ct. gezocht worden in de omstandigheid, dat de liefdesbetrekkingen, die dit meisje met een artist van het circus Oscar Carré had aangeknoopt, door de ouders werden tegengewerkt. Aangaande het ongehoorde feit, dat te Meppel eene dochter getracht zou heb ben haar eigen moeder te verdrinken, kan de Mepp. Ct. nog mededeelen, dat het meisje alles ten stelligste ontkent, °*k na het verhoor, dat zij bij de politie ten gemeentehuize aldaar onderging. l>n|r,nJ J., J stadhuis werd uitgelaten, door de opge wonden menigte, onder het geroep, «moordenares!" enz., werd achtervolgd, zoodat zij ergens in huis moest vluchten. Nadat zij aldaar eenigen tijd was ge bleven, werd de opgewondenheid zdö groot, dat men beducht was voor de ruiten, en de bewoners haar verzochten heen te gaan. Steeds achtervolgd, be reikte zij dan ook de woning waar zij diende, doch men heeft het geraden ge acht haar weg te brengen, zoodat zij thans bij hare familie te UfTelte verblijf houdt. Niettegenstaande de ontkentenis der dochter, blijft de moeder, zekere Ida Keizer, wed. A. Hoorn, pertinent volhouden, dat hare dochter haar in het water heeft gestooten niet alleen maar tot driemalen toe getracht heeft, toen zij zich aan den wal had vastgeklemd, haar onder water te houden en aldus te smo ren. Dat de moeder zwemmen kon, daar aan heeft zij voornamelijk het behoud van haar leven te danken. Terwijl eenige kinderen in de Sta tionsstraat te Hilversum speelden, kwam eensklaps een rijtuig in volle vaart om den hoek rijden. Een der kleinen, die niet vlug genoeg weg kon komen, kreeg het rad over de beentjes en werd deer lijk gekneusd weggedragen. De toestand van het kind is niet zonder gevaar. Zaterdag middag waren in de duinen ij Egmond-Binnen twee jongens, een van 14, de ander van 19 jaar, bezig ko nijnen te delven. Terwijl de oudste zich in het hol begaf om de dieren machtig te worden' stortte het zand in en leven- haald JOngen te voorschijn ge- Op 16 Juli a. s. zal in het bosch van den graaf Van Rechteren Limpurg te Almeloo, het provinciaal Overijsselsch zendingsfeest worden gevierd. De openings rede zal gehouden worden door dr. Bal- jon, de slotrede door ds. Van Hoogstra ten van Den Haag. Verder zullen als sprekers optreden de heeren dr. De Vis ser van Rotterdam, ds. Nahuis van Zeist ds. James van Warnsveld, baron Van Doorn van Westcapelle van Den Haag, a§. vlfóf*Wfppên Vifti1 arcbiuNs, tfs .Tiot- tink van Apeldoorn, ds. Alers van Zwolle en de zendeling Van Asselt van Utrecht. Men schrijft uit Purmerend «Met het oog op den aanstaanden ver jaardag van H. K. II. prinses Wilhelmina, heeft zich dezer dagen alhier eene com missie gevormd, om op dien dag volks feesten te houden. Naar men verneemt, zullen de feesten o. a. bestaan uit volksspelen, harddraverij, gondelvaart, enz. Dezer dagen is het Genootschap Natura Artis Magistra verrijkt met een paar hoogst zeldzame dieren, die tot he den nooit levend in onze diergaarde zijn gezien. Twee fraaie Muskusdieren, de eenige soort van welke de muskus wordt verkregen, een mannetje en een wijfje zijn voor een paar dagen in goeden wel stand binnen de tuinen van het Genoot schap aangekomen. Voorloopig zijn zij nog op eenigen afstand voor de bezoekers waar te nemen, tot dat het ruime perk, waarin zij zullen worden geplaatst en waaraan met kracht wordt gewerkt, ge heel zal gereed zijn. Naar het Ziveedsch, VAN M. ROOS. 13) «Houdt u het er-voor dat die twee ge lukkig te zamen zijn? vroeg zij na een poos te hebben gezwegen, op zachten toon, terwijl zij langzaam haar oogen op sloeg. «Stellig, ongemeen gelukkig" ant woordde mevrouw S. met de warmte der vaste overtuiging. Ik zeide nog dezer da gen tegen mijne tante, dat ik niet weet, hoe het roet den armen Ryning moest gaan als hij tijne Bertha verloor. U be grijpt niet hoe hij haar verpleegt; geheele dagen zit hij bij haar. Ik heb nog nooit zulk een opofferend, liefhebbend echtge noot gezien «Ja ja daar heb ik meer over hooren spreken," viel Mathilde haar in de rede. Later sprak zij hier nooit meer over Meicher en Bertha hadden onder den weg naar huis beiden gezwegen. De fris sche lucht herstelde haar spoedig en on danks Bertha's onmacht van straks liepen zij ongewoon hard. Te huis gekomen kleedde Bertha zich uit en ging op de canapé liggen. Meicher hielp haar, zooals hy altijd deed; hij dekte haar met een warme plaid zorgvuldig toe en nam toen een dagblad waarin hij begon te lezen, ter wijl hij op een stoel dicht bij de canapé plaats nam. Bertha hield haar oogen onafgewend op hem gericht. Zij lag onrustig te woe len, wrong haar zakdoek op haar eigene zenuwachtige manier tusschen de handen en opende herhaalde malen den mond, om daarna hare lippen weer op elkander te klemmen. «Zeg eens, Meicher" begon zij einde lijk «vindt je mevrouw Ornfelt werkelijk mooi Meicher keek naar haar op en lachte schamper. «Welk een belachelijke vraag Die past nergens bij; voor zoover ik weet is er nog nooit van mevrouw Ornfelts schoon heid sprake geweest." «Heden! Ik dacht toch, dat je van och tend had gezegd dat zij er zoo goed uit zag?" vervolgde Bertha op haar eigen onachtzamen toon. «Zoo? Het kan wel derdaad dat zij een zeer aangenamen in druk maakt." Bertha's oogen schoten vlammen en hare borst hijgde. «Weet-je op wie ik vind dat zij gelijkt?" hernam zij, hare oogen half dichtknij pend, terwijl een hatelijke trek haar ge laat thans bijna leelijk maakte. Meicher gaf geen antwoord maar aan den strakken blik, dien hij onbewegelijk op hetzelfde punt in de courant hield ge vestigd zag zij, dat hij hoorde wat zij zeide. «Weet-je nog dien keer wij waren ongeveer een jaar getrouwd toen wij 's avonds uit den schouwburg naar huis wandelende eene vrouw tegen kwamen die niet voor ons uit den weg wilde gaan Zij keek jou zoo vreemd aanzij was heel mooiik vroeg-je wat het voor een persoon kon wezen en je antwoordde mij ontwijkendik was toen nog zoo jong en wist nog zoo weinig van de wereld Op dat mensch gelijkt mevrouw Ornfelt, trek voor trek, vooral in de uitdrukking harer oogen." Meicher voelde hoe hij de rest zijner zelfbeheersching verloor. «Bertha!" riep hij met flikkerende oogen van zijn stoel opspringend «dat is laag zijn. Ik vind in- «Laag?" hei haalde zij. «Ik begryp niet, wat je bedoelt." Met een langen, onnoo- zelen blik zag zij hem aan, maar innerlijk beefde zij zoo ontzettend, dat zij de han den stijf op haar hart moest drukken om niet te schreeuwen. «Neen, je hebt gelijk. Wij begrijpen elkander niet," antwoorde hij somber. Hij wierp de courant op de tafel en ver liet met groote stappen het vertrek. Toen hij weg was barstte Bertha in een onbe- Jeugelden tranenstroom los die eindelijk in een luid snikken overging tot eene vernieuwde flauwte hem weer aan hare zijde riep. In de eerstvolgende dagen ontmoetten Baron Ryning en zijne vrouw Mevrouw Ornfelt verscheidene keeren. Niemand hunner dacht, dat hij den anderen opzocht, maar als uit instinct werden zij alle drie tot elkander aange trokken. Eigenlijk was Bertha degene die Mathilde het ijverigst opzocht. Zij ge voelde een soort van geraffineerd, pijn lijk genot in het beschouwen van haar figuur, van de bewegingen harer buig zame gestalte, van den vorm harer voe ten. Zij wist, dat zij deze vrouw haatte maar toch gevoelde zij zich gedrongen haar op te zoeken en zich zelve met het ontdekken van gedurig nieuwe bevallig heden in mevrouw Ornfelt te kwellen. Somtijds was mevrouw S. bij haar en dan heerschte daar een gelijkmatige ge zellige stemming in het kleine gezelschap. Men praatte en schertste en maakte zijne kluchtige op- en aanmerkingen over het toilet der badgasten. Op dat gebied ge voelde Bertha zich altijd zeker. Zij kon dan vaak scherp en geestig zijn en als mevrouw S. tegenwoordig was, werden hare gezegden telkens met luid en harte lijk gelach beloond. Mathilde lachte ook, hoewel zij het nu juist niet vermakelijk vond de éene der badgasten voor en de andere na te hooren bespottelijk maken, omdat zij zich zonder smaak kleedde of omdat zij een leelijken gang had of iets dergelijks. Zij hield niets van die zooge naamde aardigheden en zij had er ook volstrekt den slag niet van. Buitendien had zij tegenwoordig met een onrust en een innerlijk oproer te strijden, die haar alleszins uit haar gewone kalme stemming brachten. Als Mathilde alleen was met Meicher en Bertha dan kwam de scherpe tegen stelling tusschen de beide dames onver holen uit. Bertha's bekrompen, kleingees tig karakter verscheen dan weer zoo recht op den voorgrond. Zonder het te willen, of zich daarvan bewust te zijn, oefende Mathilde in haar gesprek, in haar manieren en in haar geheele wezen eene soort van benauwenden druk op Bertha

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 1