Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. De Haagsche kouter der Prov. Grotx. Ct. schrijft o. a. «Van al de ministers, die in het ka binet van waterstaat zitting hadden, is de heer Havelaar zeker wel de sympa- tiekste. Zijn aangenaam gelaat teekent welwillendheid en goedheid. In zijn op treden is geen zweem van aanmatiging of trots te bespeuren. Als de eenvoud in persoon, verrijst hij van zijn zetel, spreek helder en vloeiend, met dat ge mak van den zaakkundige, die zijn onder werp volkomen meester is en steeds de juiste uitdrukking kiest om zijn gehoor de dikwijls ingewikkelde technische vraag punten duidelijk te maken. Met zijn wit ten baard en knevel, zijne gezonde, iet wat paarsche gelaatskleur, zou minister Havelaar's uiterlijk voor dat van een ko lonel der infanterie kunnen doorgaan. Zijne zachte stem, die den humanen, vriendelijken man teekent, veraadt ech ter onmiddelijk, dat hij geen man van het komrnando is, maar met zachtere middelen zijne omgeving in zijne mee ning tracht te doen deelen. Van al de ministers van waterstaat die het Binnenhof reeds aanschouwd heeft, is de heer Havelaar ongetwijfeld de sympathiekste en bekwaamste. Met groot talent en grondige zaakkennis heeft hij zijn spoorwegnet verdedigd, en al hebben aan de samenstelling daarvan de heeren mrs. de Marez Oyens en van Bosse ook een groot aandeel gehad, mi nister Havelaar was de generaal, die de vesting had te verdedigen, en die haar met schitterenden uitslag verdedigd heeft. Als men in den Haag over het mini sterie van W(aterstaat) H(andel) en Nij verheid) spreekt, zeggen zij steeds lachend: het ministeiie van Wrok, Haat en Nijd. De heeren, die het weten kunnen, be weren, dat in geen enkel departement de tweedracht tusschen de ambtenaren on derling en van deze gezamenlijk tegenover de afzonderlijke bureaux der inspecteuts van den waterstaat zoo groot en zoo onophoudelijk is, als ginds. Tusschen al die veeten, al die persoonlijke gevoelighe den staat de beklagenswaardige minister die schikken en plooien moet om al die grootte kleinheden in bedwang te houden en de uitbarstingen eener kleingeestige bureaucratie te bezweren. Men kan na gaan hoeveel riemen papier door die strijdlustige ambtenaren tusschen depar tement- en inspectie-bureaux gewisseld zullen worden. Arme klerken, die al die vellen moeten volkladden. Enstrnm-feesteii te Eeltlen Reeds vroeg in den ochtend van Maan dagheerschte alom een vrolijke opgewekte stemming en die feestvreugde vermeer de stad en langzamerhand vormden de straten één menschenmassa. 't Liep tegen een uur: de stellages in de straten be gonnen zich te vullen en voor alle ramen van den weg, waarlangs de optocht zou passeeren, verdrongen zich de bewoners en hunne gasten. Steeds drukker wordt het gewoel op straat. Eindelijk 't gaat tegen twee uur komt er stilstand in die zich be wegende menschenmassa en schaart men zich in opgeschoven drommen langs den kant van den weg. Daar klinkt het van mond tot mond: «daar komen ze! daar komen ze 1" Ja, de stoet heeft zich aan het Academiegebouw op het Rapenburg in beweging gesteld en daar trekt het hoofd, huzaren gevolgd door hoornblazers en een muziekkorps over de Noordeinds- brug de Breestraat over en daar vertoo- nen zich de deelnemers aan den optocht, voorstellende de intocht van Karei V binnen Nijmegen op 9 Februari 1546 te paard en te voet, in de prachtige kleeding van die dagen. Eerst komen zij aangetreden de be- stuurderen van de stad en het rijk van Nijmegen, in hun vol ornaat, dan de heeren uit het hertogdom Gelre met Maarten van Rossem, Willem van Gulik en Philippe de Salaing en dan de keizer met zijn gevolg, voorafgegaan door een muziekkorps, de kapel van het 4e reg. inf., in het costuum van die dagen. Grootsch is de omgeving van den machtigen keizer; daarzien wij Ferdinand, aartshertog van Oostenrijk met zijn pages de opperhofmaarschalk, Ferdinando Alva rez de Toledo, de in deze landen be ruchte hertog van Alva; de graven van Hoorn en Egmond. kamerheeren des keizers; Willem, Prins van Oranje, later de Zwijger, nu nog slechts 13 jaar oud, gunsteling des keizers en nog tal van edelen, te veel om hier te noemen. Over weldigend is de indruk, die deze heeren maken in hun veelkleurige kleedij. Menige roep van bewondering, menige juichkreet gaat op uit de menigte, en vooral de keizer in zijn schitterend harrenas wordt daverend toegejuicht en minzaam wuift hij de menigte toe. Daar volgt de bisschop van Utrecht, George van Egmond met zijn gevolg, de Raad van State des keizers, om niet te spreken van de talrijke hellebardiers en krijgslieden uit die dagen. En overal wordt de keizer met zijn gevolg met gejuich ontvangen. Men rust in den middag eenige oogenblik in het feestgebouw in het van der Werfpark, zet dan den tocht voort tot de groote pauze, gedurende welke de deelnemers zich vereenigen aan een feestelijken maaltijd, om van avond den tocht te hervatten met fakkellicht, langs de schit terend verlichte straten, onder het bran den van Bengaalsch licht uit tal van woningen. Dat de toevoer van vreemdelingen groot moet geweest zijn, kan blijken uit het feit, dat aan het centraal-station te Amsterdam niet minder dan 2400 plaats- billetten naar Leiden werden uitgereikt. Van dit station vertrokken 8 extra-trei nen, van het Rijnspoorwegstation 1 en uit het geheele land ongeveer 100. Blijkens een bij het Departement van koloniën van den Gouverneur-Gene raal van Nederlandsch-Indië ontvangen telegram, is op 13 dezer opgerukt tegen Kwalabagoh en Olehgadja, met het ge volg dat de vijand verdreven en Oleh gadja genomen werd. Drie mindere mili tairen werden licht gewond. De colonne was 17 dezer in Edi terug. Van de zoo rijke verzameling aga ven in de Rotterdamsche diergaarde, hoofdzakelijk geschenk van wijlen jhr. mr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, zijn, naar de N. R. Ct. meldt, twee der groot ste agava americana (gewoonlijk de hon derdjarige aloë genaamd) in bloei ge komen. Een van dit tweetal is een zeer nvoninlojir melkhuis. De bloemstengel neemt, als ge woonlijk, in dikte en lengte zeer snel toe. Onze geachte Burgemeester de heer Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck is met zijne Echtgenoote op Woensdag 18 Juni scheep gegaan en zal, zoo weer en wind dienen, in de eerste dagen van Juli in zijne gemeente gearriveerd kun nen zijn. De Stand, bericht, dat er bij de ingezetenen van Amersfoort plan bestaat om hun burgemeester feestelijk in te halen. Aanstaande Zondag 29 Juni zullen de Eerw. Heeren B. J. Jans en A. B. Dievenbach, subdiakenen, door Mgr. J. Heijkamp, aartsbisschop van Utrecht, in de kapel van het Seminarium der Oud- Katholieken tot diakenen gewijd worden. Bij het gehouden eind-examen aan het gymnasium, werd het getuigschrift A verkregen door C. A. Miltelbeek en M. van der Noorda. uit, en de onmachtige woede, die deze hierover gevoelde, maakte haar samen zijn dikwijls tot een grooten wanklank Mathilde had veel gelezen, veel gezier. en nog meer gedacht. Zij bezat eene bij zondere gave om in aangename, bevallige woorden hare opmerkingen aan anderen mede te deelen. Dikwijls, als zij zoo met hun drieën zalen, liet zij zich door dit ongewoon talent medevoeren, dan werd zf; hoe langer zoo meer interessant en opgewekt en dan wist zij hare toehoor ders voor het oogenblik in die rijke we reld harer gedachten, die zij doorgaans voor uiterlijk bedekt hield, in te leiden. Dan werd Melcher een ander mensch. Het prikkelende dat haar omgang, van den beginne af, voor hem had gebad, werkte onder die gesprekken op hem als edele wijn. Hij die gewoonlijk stil en in zich-zelf gekeerd was, hij die nooit met iemand anders dan met zijne vrouw als deze hem verstond zou willen spre ken over hetgeen er in hem omging, hij opende thans onvoorwaardelijk zijn gemoed, en legde het teederste en fijnste van zijn zielsleven voor die vrouw bloot. Bertha deed haar best hun onderhoud te volgen, en zoolang zij zich metondei- werpen als boeken, schilderijen en der gelijke bezighielden, ging dit vrij goed. Dan liet zij den drald niet losdat hield I zij met hun niet alleen gelijken tred, maar dan overstemde zij hun of bracht hen dikwijls tot zwijgen door haar beoor deeling, zooals dwaze onkunde die zoo gaarne uitspreekt. Maar zoodra zij op meer diepgaande punten huu gesprek ves tigden, dan kon zij hen niet eens strom- lend bijhouden. Zij verstond den loop van hun onder houd niet langer, en dan kwam zij met haar kort afgebroken, gebiedenden toon somtijds daartusschen invallen, en stoorde het door lompe gezegden, die duidelijk bewezen, dat zij de zaak geheel verkeerd had begrepen. Zij verveelde hem ontzet tend, alleen reeds door hare tegenwoor digheid, en trok hun allengs tot zich ne der in die platte gelijkvloersche alle- daagschheid, waarbjj rnen niet zijne gedachten wisselt, maar alleen praat om te praten. Dan kon een onuitsprekelijke minach ting voor Bertha Melcher overmeesteren, en deze sprak maar al te duidelijk uit de antwoorden of terechtwijzingen, die hij haar gaf. Op een ander oogenblik had alleen het verdriet in hem de overhand zij was toch zijne gade, de vrouw waar mede hij tien jaren lang had samen ge leefd, en hij verweet zich zelf zijne ruwheid en bijna onwillekeurig traohtte hij haar te vereatschuldigen en haar te hulp te Mej. Prins, onderwijzeres aan de openbare school le soort voor meisjes alhier, is als zoodanig te Leiden benoemd. Onze vroegere stadgenoot de heer Mr. S. J. H. van Walchren, advocaat en procureur te Haarlem, tevens beëedigd klerk ter griffie van de arrond. iechtbank en plaatsverv. griffier bij het kantonge recht aldaar is door Z. M. benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Medem- blik. Dezer dagen zagen wij een 25 tal ra- derbaren, van nieuwe vinding, opgesteld onder de boterbeurs staan bij onderzoek vernamen wij dat die afgeleverd zouden worden aan het Militair hospitaal alhier en dat zij vervaardigd waren door onzen stadgenoot den heer G. Blok Mr. Smid in de Krommestraat volgens het stelsel (vin ding) van de hoogedelgestrengen heer C. de Mooy, dirigeerend officier van ge zondheid alhier. Zeer opmerkelijk is het dat het ver voer met deze raderbaar zoo weinig krachtsinspanning behoeft, het welk ver kregen is, door het volkomen in even wicht kunnen brengen van de last die vervoerd wordt, en waarbij nog dit voordeel komt, dat de patient zelfs op oneffen terrein geen nadeelige schokken ondervindt door de brancard op te hangen aan de uiteinden van de twee ronde stalen veeren van 2 M. lengte De eigenaardige wijze van het ophan gen der brancards geeft aanleiding, dat de voor 100 kilo's bestemde veeren, zoo noodig 140 kilo kunnen dragen, zonder vrees voor breken en deze vracht op uren afstanden kan worden vervoerd, door slechts persoon. Deze raderbaar heeft ten doel alle soorten brancards te vervoeren en het overbrengen in anderen, zooals tot heden geschiedde, te voorkomen; bovengenoemde 25 raderbaren zijn door twee deskundi gen, de le Luit. der Artillerie en den opzichter le klasse Mr. Smid. goedge keurd. Bij nadere proefneming is gebleken dat door dit stelsel zooveel krachtsbespa ring wordt verkregen, dat een kind van 6 jaren over een klinkerweg twee vol wassen personen heeft kunneu voortrek ken. Belangstellenden kunnen deze rader- baren bezichtigen op de Tentoonstelling tot bevordering van veiligheid en ge zondheid in fabrieken en werkplaatsen te Amsterdam, alwaar dezelven door het departement van Oorlog zijn ten toon ge steld. Onze stadgenoot, de heer H. Wolter, heeft op de Veiligheidstentoon stelling te Amsterdam, eene inrichting zm-rr pl'OlAö h a £ffi n defy te TPu n ne n' "over tuigen of genoemde inrichting aan het doel beantwoord. Het is een eenvoudig houten huisje, een loods, die in 6 vakken is afgedeeld, vijf badkamertjes, met gordijnen van een gang afgesloten en een kamertje waar het water warm gestookt wordt en door de machine, die dat doet, naar een reser voir gebracht. Het warme water loopt daaruit weder naar kleinere reservoirs, waarvan er een in elk badkamertje is. Door aan een schuifje te draaien, stroomt het warme douche on den bader, die zich op een latten vloer er onder plaatst, neer, gedurende 6 minuten. Is net reser voir leeg, dan kan men zich, door een kraan open te draaien, van een koud douche voorzien. Het vuile water stroomt door de latjes heen, die natuurlijk be hoorlijk gereining worden. De kamertjes zijn ruim en luchtig Behalve een vaste met zeildoek bespan nen zitbank bij den ingang van het ka mertje, zijn daarboven en tegenover de noodige kapstokken aangebracht. Behalve een handdoek ontvangt elk bezoeker een stukje zeep en dat alles voor de som van 10 cents. Voor de rechtbank te Utrecht stond Maandag terecht J. S., wonende alhier thans te Utrecht in verzekerde bewaring, als bekl. van diefstal van 3 horloges (2 zilveren en 1 nikkel) uit den winkel en ten nadeele van J. L. W., te Zeist op 5 Mei jl. gepleegd. Uit de voorlezing der stukken bleek, dat bekl. reeds bij vroeger verhoor be kend heeft de woning van W. te Zeist door de achterdeur te zijn binnengeko men en in diens winkel drie horloges te hebben weggenomen en het gestolene ten eigen bate te gelde te hebben ge- maakt. De bestolene was op dat tijdstip niet tehuis, eerst later werd hij de afwezig heid der horloges gewaar; de drie ter echtzitling aanwezige uurwerken her kende hij als de bij hem ontvreemde. De bediende van W., die reeds bezoek van bekl. had gehad, terwijl hij in een schuurtje was, had daarna de deur van dit schuurtje op slot gedaan, om volgend bezoek daardoor te weren; den sleutel had hij bij de deur laten liggen, mee- nende die in den zak gestoken te hebben. Van dien sleutel heeft bekl., die vol ledige bekentenis var. den diefstal aflegde, gebruik gemaakt om de achterdeur te openen, in den winkel de horloges weg te nemen, en weer door de achterdeur zich te verwijderen; armoede en gebrek aan werk hadden hem voor de verzoeking doen bezwijken. Nadat nog door volgende getuigen ver klaringen waren afgelegd, wuaruit bleek dat bekl. de horloges deels in de bank van leening te Amersfoort h3d verpand, deels had verkocht, o. a. in ruil voor aardappelen en geld, wees de voorzitter er op hoe bekl., afkomstig van eene familie, die wel arm is, maar toch steeds eerlijk is gebleven, den toestand van zijne vrouw en kinderen treurig heeft gemaakt, en stelde vervolgens het O. M. zjjn eisch: gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden. De aan bekl. toegevoegde verdediger, mr. van Nooten, pleitte verzachtende om standigheden in de armoede van bekl., in de wijze waarop hij voor de verzoe king was bezweken, in den toestand van zijn vrouw en kinderen, en hoopte dat de rechtbank veel geringer straf zal op leggen dan door den ambtenaar van het O. M. is gcëischt. De Directeur van het Postkantoor alhier maakt bekend, dat in de Zomer dienstregeling verkeerdelijk een lichting voor Duitschland vermeld is ten 1.45a terwijl dit moet zijn 12.45a, wijders dat de gelegenheid tot het afhalen der brief wisseling op Zou- en feestdagen (ingang Drieringensteegj is vast gesteld van 730.a 8a. De Directeur P. 'k Zie het. De geachte spreker zal zeker niet geweten hebben, dat soms de leerlingen eener zelfde klasse niet alleen door verschil in aanleg en vlijt uit elkan der gaan, maar dat er ook weieens onder zijn, die het gymnasium moeten verlaten, omdat het eerder of later blijkt, dat zij niet geschikt zijn voor de studie. J. Dus is het volstrekt niet zeker, dat de leerlingen eener klasse tot aan het eindexamen bijeenblijven. En kijk nu eens verder. Staat hier niet, dat als voor 't eerste jaar voor een overbevolkte klasse dispen satie wordt verleend, zij voor de volgende jaren stellig niet zal worden gegeven P. 'i Staat er. J. Hoe weet nu de geachte spreker, dat hier zal worden geweigerd, wat elders is toegestaan? P. Hij zal zeker bij den minister geïn formeerd hebben. J. Dan zou hij wel eerst onderzocht hebben naar de dingen, die hij hier in de stad te weten komen. En kijk nu eens hier, als curatoi en de vergrooting van 't gebouw op f4000 schatten, zegt de geachte spre ker: Neen, daar kan je gerust f 8000 voor rekenen P. Ja dat is gek. Hij had met denzelfden adem f lOOllO kunnen zeggen. J. En nu verzekert hij hier nog, dat het gymnasium-gebouw in alle opzichten ge bleken is voldoende te zijn. P. Dat weet ik beter. Ik heb van mijn eigen jongen gehoord, hoe er met lezen en spreken nog al eens gewacht moet wor den door hel dreunend gerammel van voor- bijrollende wagens. J. Welnu dan, als al die dwaasheden voor waarheid waren gehouden, zou een of ander raadslid ze wel hebben tegen gesproken. P. Nu geloof 'ik toch, dat het maar grappenmakerij was. KERKNIEUWS heb een ont komen. Mathilde was hierover volstrekt niet verbaasdzij nam het in het minst niet kwalijk, maar met een medelijdend glimlachje ging zij ongemerkt tot een onderwerp over, en gleed voorzichtig en met echt vrouweljjken tact, over op het terrein, waar zij begreep dat Melcher haar dan wenschte te ontmoeten. Over het algemeen was Mathilde vriendelijk jegens Bertha. Zij had niets tegen haar; zij was haar ten eenenmale onverschillig, zooals vaak het geval is met personen die, van hunne geestige meerderheid be wust, minder ontwikkelden hare belang stelling niet waardig keuren. Het kon haar niet schelen, hoe Bertha de dingen beschouwdehet was haar de moeite niet waard Bertha omtrent hare zienswijze uit te vorschen, of zich op haar standpunt te verplaatsen. Reeds van hare eerste ontmoeting, had zij in Melchers echtgenoote niet anders gezien dan een last voor den genialen jongenman, die hem op de eene of an dere wijze tot zijne ontwikkeling hinder lijk in den weg stond. Zij ging altjjd uitsluitend van zijn standpunt uit, zij begreep wat hij leed en achter de kleingeestige kuren, het be krompen en vaak ongepast gedrag van Bertha zag zij nooit de vrouw, die van liefde en ijverzucht werd verteerd, maar Jan. Jongens, dekking gedaan. Piet. 't Zal wat wezen I J. Neen, waarachtig, 't is de moeite waard. Uit het laatste gemeenteraadsver- slag heb ik gemerkt, dat we een grappen maker meer in de stad hebben. P. Ik heb het ook gelezen, maar vind er niets grappigs in. JDat komt omdat je alles maar voor goede munt aanneemt. Als iemand met een ernstig gezicht uit de hoogte voor waarheid verkondigt, wat ieder kan we ten, dat onzeker of onwaar is, zal je toch toegeven, dat hij een grap uithaalt of on wijs is. P. Daar heb ik niet tegen. J. Kijk nu eens, staat daar niet, dat als de eerste klasse van het gymnasium overbevolkt is, de volgende klassen het suc cessievelijk ook zullen zijn. Ned. Herv. gemeente Beroepen: naar Oosterwolde, ds. J. Bolkeslein, te Ter Aar. Naar 'sGrave- land (toez.), ds. T. K. Magendans, te Slijk-Ewijk. Bedankt: voor Wouterswoude, de heer K. A. de Groot Az., cand. te Utrecht. Aangenomen: naar Middelie, ds. A. Fetter, le Wieringerwaard. D r i et al: te Roswinkel: H. G. Tonsbeek, te Kolham: G. Salomons, te Nieuw-Pekela, en A. Zuidema, te Veendam. Ned. Geref. gemeente {doleer ende) Beroepen: naar Oudshoorn, ds. R. J. W. Rudolph, te Heinenoord. Naar Niew- Lekkerland, ds. A. Middelkoop, te Nijkerk. Bedankt: voor Oldenbroek, ds. L. Spoel, te Kampen. Voor Leimuiden, ds. Tweetal; le Voorburg:" H. J. Reuijl, te Amstelveen, en C. Stelma, te Wykel. Hersteld Evang. Luth. gemeente: Beroepen: naar Enkhuizen, ds, C. W. Pohlman, te Delft. Doopsgez. gemeente Beroepen: naar Oldeboorn, ds. P. Botke, te Bovenknijpe. enkel het lastig aanhangsel, dat hem met den ondergang dreigde. Op zekeren avond, toen zij met hun drieën in de veranda van Baron Rynings tijdelijke woning zaten te praten, kwamen zij op het woordje «plicht." Dit was een bijzonder geliefkoosd woord van Bertha; zij wierp zich met een bijna hartstoch telijken ijver daarop, en redeneerde er lang en breed en met luide stem over. Langzamerhand ging zij op de onaange name manier van sommige vrouwen, dui delijk van de zaak tot personen over, met een vloed van woorden sprak zij eerst over de plichten van ouders en kinderen, om daarna tot de plichten van echtgenooten onderling en van den man in het bijzonder over te gaan. Mathilde zat half met hare gedachten afwezig, naar deze tirade te luisteren. Zij zat een weinig voorover-gebogen, met den eenen arm op de stoelleuning en de voe ten voor zich uitgestrekt. In tegenstelling met Bertha, die gaarne met het een of ander handwerkje bezig was, raakte zij hoogst zelden eene naald aan. Zij zat nu ook weer zonder iets uit te voeren, in eene bevallige, droomende houding, en teekende figuren met haar parasol in bet zand. Toen Bertha eindelijk had uitgepraat I zeide zy glimlachend: Voorthuizen. Tot predikant bij de Ned. Ger. gemeente alhier is beroepen de heer C. L. F. van Schelven, predikant te Oude- en Nieuwe Wetering. Bij de gehouden aanbesteding van het bouwen eener kerk voor de Ned. Ger. gemeente alhier, was van 7 inschrijvers de hoogste H. Heiligers te Amersfoort voor f8300 en de laagste de heer A. de Bruin, te Barneveld voor f 6369. Veenendttal, 21 Juni. Op81-jarigen leeftijd is heden alhier overleden de heer J. H. Kemelaar. De gestorvene was bijna 46 jaren notaris. Hij behoorde tot de oud-strijders en was gerechtigd tot het dragen van het metalen kruis. Met leed wezen vernamen velen zijn verscheiden. En ik kan met de opvatting van het woord „plicht" nooit recht klaar komen; voor mij blijft het altijd een ledig begrip een dor geraamte zonder vleesch of bloedEen drukkend stilzwijgen volgde. Melcher zag haar snel, onderzoe kend aan, maar Ëertha zette een paar groote, verontwaardigde oogen op, waar mede zij haar scheen te willen doorboren. «Wat bedoelt u, in s'hemels naam?" schreeuwde zij. «Wat bedoelt u toch? Ik versta u zeker niet goed «Het is toch doodeenvoudig" antwoordde Mathilde argeloos. «Ik bedoel alleen, dat het woord «plicht" voor mij een afschu welijk woord is. Ik moet daarbij altijd aan zware, ijzeren ketenen, aan een juk, dat hindert en neerdrukt, denken; aan een paar galeislaven, die reddeloos aan elkander zijn vastgesmeed Bertha werd gloeiend rood daarna ver bleekte zij. In het gezegde van Mathilde, vooral in den toon, waarop zij hare op vatting had uitgesproken, lag iets dat haar tot razernij prikkelde. «Is u stapelgek schreeuwde zij bui ten zichzelve. «Weet u wel wat u zegt? Weet, dat dit verregaand onzedelijk is?" {Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2