NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. IN HET VUUR. No. 53. Woensdag 2 Juli 1890. Negentiende jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. FEUILLETON. AMEBSFOORTSCHE COÜRANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzondert ij ke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Amst. Ct. meldt van het stoom schip de Prins Frederik Uit de nadere bijzonderheden, welke over de aanvaring tusschen de Prins Frederik en de Marpessa aan het Hdbl. worden gemeld, blijkt, dat de gezagvoer ders der beide booten geen der voorge schreven maatregelen hebben verzuimd. Wegens den dikken mist stoomden beide schepen met halve kracht en waren bui tengewone wachters in het want op den uitkijk geplaatst. Toch merkten beide schepen niets van elkaar, voordat de schok werd gevoeld. De Marpessa trof de Prins Frederik midscheeps, met zoo groote kracht, dat het water onmiddellijk de machinekamer en de hutten vulde. Er was geen oogen- blik te verliezen. Alleen aan de uitmun tende tucht, welke op de Prins Frederik heerschte, was het te danken, dat nog het grootste gedeelte der opvarenden kon worden gered. De koloniale troepen 75 man gaven een uitstekend voor beeld, dat goeden invloed op de ontstelde passagiers oefende. Onmiddellijk na de aanvaring comman deerde de bevelvoerende officier der troe pen de soldaten op het dek en spoedig daarna stonden allen boven, geschaard in gelid, alsof er parade werd gehouden. Aangemoedigd door dit voorbeeld van een uitstekende tucht, gingen de matro zen terstond aan den arbeid en ook de passagiers, onder wie natuurlijk eerst groote ontsteltenis heerschte, werden daardoor gerustgesteld. Dat een algemeene paniek, welke zeer ernstige gevolgen zou gehad hebben, voorkomen werd, is voor een groot deel aan de flinke houding onzer kolo nialen te danken. Met grooten spoed werden door de matrozen de booten neergelaten. De passa giers werden daarin gebracht, het eerst natuurlijk de vrouwen. Een klein opont houd werd veroorzaakt, daar eenige pas sagiers hun bezittingen nog wilden mede nemen, maar daarvoor was geen tijd want de Prins Frederik zonk steeds die per. Een dame slaagde er in haar kost baarheden nog te redden, maar een andere dame, die 4200 p. st. aan geld bij zich had, werd tegengehouden, toen zij haar leven in de waagschaal wilde stellen, om weer naar beneden te gaan en haar eigen dom te redden. Terwijl de passagiers in de booten werden gebracht, hield de commandant der troepen appèl Over zijn manschappen. Helaas, er ontbraken er zeven, de luite nant van Wijk en zes soldaten. Blijk baar waren zij door het plotseling in dringende water overvallen, voordat zij het dek konden bereiken. Een poging om hen nog te redden, was toen vruchteloos en zou slechts gediend hebben om nog meer menschenlevens in gevaar te bren gen. Er was trouwens geen oogenblik te verliezen. Nauwelijks was de laatste boot in zee gestoken, of de Prins Frederik zonk in de diepte. De geheele ontscheping was in zeven minuten volbracht, zeer zeker een kranig stuk, wanneer men in aanmerking neemt, dat 170 personen on der zulke moeilijke omstandigheden in de booten moesten gebracht worden. De Marpessa was zoo zwaar beschadigd dat het eerst scheen, alsof deze boot ook zou zinken. Het voorste gedeelte stond geheel vol water, maar gelukkig hielden de schotten, die het water uit het overige gedeelte van het schip moesten keeren, stand. Een gedeelte der lading werd over boord geworpen en zoo gekikte het de Marpessa met alle opvarenden behouden binnen te brengen. De commandant der koloniale troepen was majoor Voorsluijs van Eik en de ge zagvoerder van de Prins Frederik was de heer Visman. Aan de kloeke houding van deze beide bevelhebbers, die een uit stekende tucht onder hun ondergeschikten handhaafden, is het te danken, dat het treurige ongeval nog niet meer slacht offers heeft gekost." De N. P. Ct. vermeldt nog: «Omtrent de aanvaring tusschen de stoomschepen Prins Frederik en Mar pessaseint onze Londensche correspon dent ons de volgende bijzonderheden Beide schepen stoomden onder mistig weder met halve kracht in de Golf van Biscaye. Des avonds den 25sten Juni, te 10 u. 25 min., op 47» NBr. en 6» 30' WL. had de botsing plaats. De Marpessa liep de Prins Frederik midschips aan bak boordzijde in, makende een groot gat, waardoor eene overstelpende watermassa binnendrong, tengevolge waarvan de Prins Frederik binnen acht minuten zonk In het geheel werden 170 personen gered, waaronder 86 man der equipage, die op de Marpessa werden aan boord genomen. Deze liep zelf groot gevaar, de wijl de voorste afdeeling vol water stond en de beide boegen ingedrukt waren Ge lukkig bleken de waterdichte schotten tegen het indringende water bestand te zijn, en door het overboord werpen van eenige lading en andere hulpmiddelen, bleef het boven en slaagde men er in de haven van Falmouth te bereiken. De luitenant van Wijk zou aanvankelijk eerst in November van dit jaar naar Indië vertrekken. Hij ruilde echter met den luitenant Velde, die wilde huwen en gaarne eer. huwelijksreisje deed. Deze was voor dien vriendendienst zoo erken telijk, dat hij II. Zaterdag nogteYmuiden was met zijne vrouw, om van luitenant van Wijk afscheid te nemen. Van Wijk was ongehuwd en maakte reeds bij zijne komst aan boord door zijne opgeruimd heid op allen een recht preltigen indruk. Hetzelfde blad meldt, dat de Maatschap pij Nederland op het asco der Prins Frederik f 300,000 eigen risico liep. Naar aanleiding van de krijgsver richtingen in Atjeh gedurende het tijdvak van 12 December 1889 tot 1 April 1890, is bij Kon. besluit van 26 Juni 1890 no 27, de sergeant der infanterie N. J. 01- dendorp benoemd tot ridder 4e kl. der Militaire Willemsorde; aan den kapt. van den generalen staf J. B. van Hentsz toe gekend de eere-sabel met het gebruike lijke opschrift, en bepaald dat de fuselier P. A. Jansens bij afzonderlijke dagorders zoo in Indie als in Nederland eervol zal worden vermeld. Voor den dienst bij het boschwezen in Ned.-Indië kunnen twee jongelieden die den leeftijd van 22 jaren niet hebben overschreden, in opleiding worden geno men. Gegadigden, die in het bezit zijn van een diploma van landbouwkundige van de Rijkslandbouwschool, worden op geroepen om zich vóór 1 Augustus a. s., bij gezegeld request aan te melden bij het departement van Koloniën onder de voorwaarden, vermeld in de St.-Ct.no. 150 Wanneer de wet op de spoorwegen in de Eerste Kamer zal worden goedge keurd, zullen verschillende stations met het daaraan geplaatst personeel, thans beheerd door de Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen, door de Hol- landsche IJzeren-spoorwegmaatschappij worden overgenomen. Daar eerstgenoemde maatschappij aan dat personeel geene restitutie van de door haar gestorte gel den in het pensioenfonds zal verleenen, heeft in verband daarmede de Holland- sche IJzeren-spoorwegmaatschappij het voorstel gedaan, om dat personeel toch lid te doen blijven van het pensioenfonds der Staats-spoorwegmaatschappij,zullende alsdar. door haar zorg worden gedragen, dat de verschuldigde contributiën steeds worden betaald. Bij invaliditeit ontvangen die ambte ren en beambten dientengevolge pen- >en ten laste der Exploitatie-maat schappij. De Minister Mackay heeft voor de Augustus te Zutfen te houden land- bouw-tentoonstelling, die door hem en ook door de Ministers van Waterstaat en Justitie, zoomede door den Commis saris des Konings in Gelderland zal wor den bezocht, eene groote gouden medaille voor de inzending van Melkkoeien uit geloofd. Te Aurich is dezer dagen een sla. ger tot drie maanden gevangenisstraf ver oordeeld wegens invoer van Amerikaansch spek uit Groningen, door hem als Hol- landsch spek bij de douanen aangegeven Toch waren de geleide-papieren in orde. Aan de Köln Ztg. wordt daaromtrent geschreven dat bij onderzoek te Groningen is gebleken, dat de slager aldaar Ameri kaansch spek had gekocht. Hoe zulk be drog met de papieren mogelijk is, blijkt uit het volgende De kooper van Hollansch spek krijgt een verklaring van een keur meester, welke door den burgemeester gewaarmerkt, ter verdere verificatie naar den Duitschen consul-generaal wordt op gezonden. Met het heen- en weder zenden dier stukken gaan eenigen dagen heen en intusschen is niets gemakkelijker dan het gekeurde spek door ongekeurd te vervangen. Om dit te voorkomen wordt thans te Bentheim, waar 't meeste spek voor invoer wordt aangegeven,op elke zijde de stempel van den keurmeester en van de politie in Nederland gevorderd. De Nederlandsche Vereeniging van liefhebbers en fokkers van rashonden zal eene nationale hondententoonstelling organiseeren, die te 's Hage gehouden zal worden in het begin van September aan staande. Uit Haarlem schrijft men«De be langstelling in het hier te stichten „Kur- haus" ten behoéve van de exploitatie der staalwaterbronnen, blijft steeds levendig. Zaterdagmiddag werden er verschillende opmetingen gedaan zoowel in de Koe kamp als op andere punten van den Hout. Hiermede valt alleen dit te resulteeren, dat het wanhopige vasthouden aan het idee, dat de Hout ongeschonden moet blijven, tenminste is opgegeven. Waar het Kurhaus zal komen, is nog op geen stukken na te zeggen, maar dat het komt, en dat het in den Hout komt, is zeker. Zondag middag woedde boven de gemeente Vaassen een kort, doch hevig onweér. De bliksem sloeg in de bouw plaats de «achterste Kouwenaar", bewoond door J. Simons. In een oogenblik stond alles in volle vlam, zoodat er weinig ge red kon worden, Een paard en een koe verbrandden, terwijl het andere paard en eenige varkens erge brandwonden be kwamen. Uit Hoorn meldt men: „De ten toonstelling te Buenos-Ayres gehouden en waaraan ook is deelgenomen door de afdeeling Hollands Noorder-kwartier van de Holl. Maatschappij van Landbouw, moet voor die afdeeling als geheel mislukt be schouwd worden. Uit de dezer dagen ontvangen lijsten van bekroningen toch is gebleken, dat aan geene der veeinzen dingen een eerste prijs is toegekend. Vol gens geloofwaardige mecledeelingen moet de jury op die tentoonstelling al zeer zonderling in hare uitspraken zijn ge weest. Den 23en Mei jl. werd op het tentoon stellingsterrein eene publieke veiling van vee gehouden. De Hollandsche konden toen geen redelijk bod verkrijgen en moes ten worden opgehouden. Uit een en ander kan gemakkelijk het besluit worden ge trokken, dat de inzending te Buenos-Ayres als eene dure mislukking zeer zal doen. De gemeenteraad van Nijmegen heeft tot dekking der gemeentelijke kos ten voor het maskeradefeest aan den burgemeester een crediet van f650 ver leend, alzoo f150 meer dan aanvankelijk was gevraagd. Naar het Zweedsch, VAN M. ROOS. 14) De volle maan stond helder boven het bosch toen Melcher, nadat Bertha was ingeslapen, de villa verliet. De meesten der badgasten waren naar bed gegaan het was stil en eenzaam in de door de maan vellichte parklanen. Melcher hoorde het ritselen zijner voet stappen op het kiezelzand en hij zag de scherpe omtrekken zijner gestalte op den lichten grond afgeteekend. Aan het einde der groote laan lag een kleine vijver, het water glinsterde zilverachtig en de neve len dansten af-en-aan, over de heesters langs den oever en namen wonderlijke, phantatische vormen aan. Het geheel was als een tooverachtig ballet-decora tief. Melcher hoorde in de hem omgevende stilte zijn hart kloppen. Hij gevoelde een drukkenden, pijnigende» angst, maar het verlangen dat zijne schreden verhaastte, bracht tevens alle bezwaren tot zwijgen. Een oogenblikje zocht hij op de slin gerende boschwegen naar haar en eene doffe teleurstelling .begon hem reeds te kwellen, toen hij haar eindelijk op eene bank, en geheel alleen, zag zitten. Zij hield de handen op haar schoot saamge- vouwen en het hoofd achterover geleund. Zij zat naar de lucht te staren en haar oogen waren strak op een punt geves tigd. Wat was zij schoon in die peinzende houding! Het scherpe, eenigszins verval- lene harer trekken, dat hij dag uitkwam, was nu niet zichtbaar zij zag er in het phantastisch maanlicht jeugdig en zacht uit, geheel hare gestalte, met schoonge vormde buste, had iets onbeschrijfelijk bevalligs en haar groote oogen schitter den met een ongewonen glans. Zij scheen niet verrast door Melcher's komen, niet eens verwonderd. Bij het geluid zijner voetstappen was zij een weinig van houding veranderd. Zij keerde zich tot hem en groette hem op recht vriendschappelijke wijze. Hij was veel sterker ontroerd. Niet in staat een woord te spreken, drukte hij de hand, die zij hem bood en bij die aan raking merkte Mathilde, hoe zenuwachtig de zijne beefde. «Een goddeljjke avond I" begon zij, hare vorige houding weder aannemend. «Welk een rust, welk een kalmte! Komt het u ook niet voor als een diepe, lange, teruggehouden zucht in de natuur? Het is alsof zij vraagde, luisterde verwachtte Ik geloof, dat op een avond als deze, iedereen dichter zou kunnen worden Bij die woorden had zij zich weder tot Melcher gewend, die naast haar op de bank plaats nam en glimlachend toestemde. Zeker; vooral als men het reeds is, zooals u. Ik ben er van overtuigd, dat u een heel pakje schoone gedichten te huis hebt liggen Zij begon hartelijk te lachen. «Neen, neen geen enkel, dat verzeker ik u. Ik ben mij niet bewust ooit iets anders dan rijmpjes bij Kerst- of St. Ni- colaas-geschenken te liebnen geschreven en die waren doodeenvoudig. Ik zeide het reeds, ik heb hoegenaamd geen schep pingsvermogen, helaas; ik zou mij zoo gelukkig achten als ik die gave had, als ik dichteres of schilderes ware vooral schilderes. Dan zou ik een bepaald onder werp voor oogen hebben, waarmede ik mij jaren lang kon bezighouden om er ten slotte uitdrukking aan te geven «En dat is? „Dat is: de Verlosser en Maria, zittende aan zijne voeten," vervolgde zij, terwijl hare oogen droomende en half gesloten in de schemering staarden. «O, gij kunt u niet voorstellen welk een schoon stuk dat zou worden, indien althans de schil derij zoo uitviel als ik die voor mjjne verbeelding zie. Ik weet in de geheele wereldgeschiedenis geen tweede beeld, dat mij zoo aantrektNatuurlijk be minde Hij Maria. Hij moet hebben bemind, want Hij is immers een mensch geweest en in alle dingen verzochten wie zou hij eer hebben bemind dan Ma ria, de zachte, teedere, lieve Maria? Stel u nu voor" en plotseling zag zij Melcher met hare groote, schitterende oogen vol in het gelaat «hoe het roode licht der avondzon door de open deur naar binnen schijnt; die gloed moest op de gestalte van Jezus vallen, Hij zit bij de deur en Maria aan zijne voeten. En Hij ziet haar aan en in dien blik ligt zijn gansche hart, waarin eene reine, aardsche liefde met hemelsche grootheid en waardigheid vereenigd is. En zij zit daar en ziet adem loos tot Hem op, bevende voor zijne hei ligheid, maar door zijne liefde verheven. O, welk een onderwerp voor een kun stenaar, voor een dichter, een schilder of wien ook; een aardsche liefde in de borst van den goddelijkel" Plotseling hield zij verlegen op te spre ken. Hij zag haar vragend aan. Hoe on gelijk was zij thans aan haar die bij vroeger had ontmoet! De vrouw van de wereld, de fiere, terughoudende vrouw van de wereld was weg; een droomende, dweepende, bijna kinderlijke uitdrukking lag over haar geheele wezen verspreid het was als had zij zich in de schaduwen van den avond voor hem ontsluierd. «Je vindt mij vreemd en overspannen," vervolgde zij ernstig «en in zekeren zin ben ik dat ook. Maar vergeet niet hoe mijn leven is geweest. Vergeet niet, die vijf lange jaren, waarin ik van dag tot dag, van uur tot uur, geketend was aan een zieken man, dien ik als een kind heb opgepast, die als een kind begon te hui len, zoodra ik hem een oogenblik verliet. Stel je daarbij een vurige verbeeldings kracht voor gedachten die het geheele leven wilden omvatten een soort slui merende kunstenaars natuur een ver langen, dat nooit mocht worden uitge sproken, dat zich nimmer lucht kon verschaffen en, niet waar, je vind het niet langer vreemd dat ik niet juist als anderen ben geworden?" «Neen" riep Melcher bewonderend uit „neen, je bent niet als anderenJe bent de meest beschaafde vrouw, die ik ooit heb ontmoet «Zeg dat niet" viel zij hem hoogernstig

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 1