NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. ANKARSTROM. No. 69. Woensdag 27 Augustus 1890. Negentiende jaargang. abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Feuilleton. AMEHSFOORTSCIE C0U1ANT. VOOR Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzondert ij ke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten iutezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIE Ni Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Naar gemeld wordt, worden H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Wilhel- mina binnenkort in de residentie ver wacht, om een tegenbezoek te brengen aan den Groothertog van Saksen-Weimar. De kolonel der infanterie bij het leger in O.-Indië, de heer H. C. A. Ruernpol, had Zondag een onderhoud met den minister van oorlog. Hij is te 's-Gravenhage aan het sHotel Paulez" afgestapt en men brengt, zegt Hel Vad., zijn verblijf te 's-Gravenhage in verband met zijn aanstaande benoeming tot gou verneur van Atjeh. De door de afdeeling ïHaarlem en Omstreken" van den Volksbond ter gele genheid van den verjaardag der Kroon prinses te geven volks- en kinderfeesten zullen plaats hebben op Vrijdag 29 dezer Niet minder dan 12000 kinderen zijn uit genoodigd. Het feest begint 's morgens te 9 uur, duurt den geheelen dag door en wordt 's avonds besloten met een schit terend vuurwerk. Verschillende particu lieren hebben hoogst practische prijzen voor de kinderspelen beschikbaar gesteld In verband met de nieuwe spoor wegovereenkomst tusschen de Exploitatie- Maatschappij en den Staat der Nederlan den is bepaald, dat voortaan personen geen Nederlanders zijnde, noch als amb tenaar, noch als beambte zullen worden aangenomen. Deze bepaling is echter niet van terugwerkende kracht. Door de Staatsspoorwegmaatsehpppij is bepaald dat alle dag-schrijvers bij die Maatschappij werkzaam, in het Pensioen fonds zullen moeten worden opgenomen Zij, die den leeftijd van 65 jaren heb ben bereikt, worden dan gepensionneerd terwijl genoemde Maatschappij voor de aanzuivering der contributie van af hun 35e jaar zorg draagt. Door mevrouw de douairière Klerck geb. Van Hogendorp, zal met 1 October a.s. te 's-Hage een huis worden geopend, waar vrouwen voorloopig verblijf kunnen vinden, en waar tevens geschikte gele genheid zal zijn voor dienstmeisjes uit de residentie, om 's avonds den tijd aange naam en gezellig door te brengen: Als directrice van deze inrichting zal optre den mej. J. van WijkAgema. Van 1 Juni tot 16 Augustus hebben olgens de ofüciëele lijsten te 's-Hage en te Scheveningen vertoefd 13,775 logeer gasten, waaronder 550 peronen behoo- rende tot dienstpersoneel. Onder boven genoemd getal zijn niet begrepen de per sonen, die Scheveningen bezoeken en hun intrek bij familiën nemen. Aan ds. Lion Cachet te Rotterdam door den kerkeraad der Ned. Ger. Gem. (doleerend) verlof verleend, voor den tijd van zes maanden, om zich naar Java te begeven, volgens de opdracht hem daartoe door de voorloopige Synode van Leeuwar den benoemd. De gemeente Hilversum zal hoogst waarschijnlijk in een proces gewikkeld worden en wel naar aanleiding der ope ning van een nieuwen weg door de naamlooze vennootschap de Trompenberg van haar terreinen op de Trompenberg naar den Bussemerweg aangelegd. Hier door toch zullen de tollen, geplaatst op de wegen naar 's-Graveland en Bussum, kunnen misgeleden worden. Palen, door het gemeentebestuur tot afsluiting ge plaatst, zijn weggenomen, opnieuw ge plaatst en weder verwijderd, zoodat een proces onvermijdelijk schijnt. In eene buitengewone zitting van den gemeenteraad is besloten, indien men tot geen vergelijk kon komen, te procedeeren. Besloten werd eveneens het oordeel in te winnen van het bestuur van den Soes- terdijkstraatweg, als de grootste belang hebbende in deze zaak. Thans heeft de administratie bericht d^t zij, indien het tot een proces komt hoogstens bereid is Vj der kosten daarvan te dragen, maar in geen geval wil bij dragen tot mogelijke schadevergoeding aan de vennootschap, indien de gemeente daartoe mocht worden veroordeeld. en slordig afgewerkt, dat de valschheid spoedig in het oog springt. In de nabijheid van Hoogezand is een staalbron ontdekt, waaruit goed staal- houdend water te voorschijn komt. Hel is onderzocht en volkomen goed bevon den. Voor de streek waarin deze bron vliet kan zij een ware weldaad worden. Uit 't Bildt schrijft men dd. 22 Aug. aan de Fr. Ct.: Ofschoon de toestand met betrekking tot de werkstaking op dit oogenblik nog dezelfde is, laat het zich aa-nzien, dat het vuur er uit gaat. Er zijn er tal van leden onder «Broeder trouw," de groote jongens niet medege- rekend, die in hun hart niet meer trouw zijn aan den bond. Zeer velen gevoelen spijt, zich verbonden te hebben, en ge ven daarvan in stilte blijk. Men voorspelt dan ook dat het met „Broedertrouw" zal gaan als met collega's werkstakers te Beets en te Appelscha. Als de roop ge draaid is, komt de schade voor 't groote deel neer op het gezin des werkm ns. Over den steun, dien de werkstakers van elders ondervinden, kan men een hoog en voornaam woord voeren, maar nderdaad heeft die heele steun weinig om het lijf, dat ondervinden de misleide werklieden maar al te goed. Intusschen kunnen de werkstakers hun voordeel doen met de ervaring, waardoor het spreekwoord wordt bevestigd door schade wordt men wijs. Op der. duur zullen ze leeren, het wijst te doen, niet het oor te leenen aan de socialistische aanvoeders De veengravers zijn de Bildtkers voor, zij hebben de proef achter den rug en doen op een volgend jaar niet weer mee bij hen hebben Domela en zijn gezanten hun crediet verspeeld. De hoofdman zelf maakt het bij de geestverwanten zelfs niet beter, vooral nu hij bij herhaalden drang weigerde om uit Zwitserland over te komen en de meeting te Heerenveen te leiden. Te Rotterdam schijnt het in om loop brengen van valsch geld voortdurend aan te houden. lederen dag worden aan de politie-bureaux valsche geldstukken ge bracht, zonder dat de daders bekend worden. Bij eenigc oplettendheid kan men zich echter vrij gemakkelijk van schade vrijwaren, want de stukken zijn zoo slecht het vreemdeligenboek ver meldden. Zij waren zeer voldaan over hun tocht. Het verblijf te Parijs, dat vijf dagen duurde, werd benut tot bezichtiging van alles wat merkwaardig kan genoemd wor den. Er werd steeds gewandeld. Van tram of rijtuig was geen sprake. Op den terugweg werd geleefd op melk en brood, en slechs van tijd tot tijd werd warm voedsel genuttigd. Dit laatste een gevolg van het meestal te laat aankomen in de verschillende plaatsen. Eiken dag begaf men zich te 6 uur op marsch, na vooraf te hebben vastgesteld hoe ver men die dag zou gaan, en nooit werd van dit plan afgeweken. Om zich tegen regen on zon te beschutten, indien een kleine rust werd gehouden, hadden de reizigers zich een guttapercha lap aangeschaft, die, aan twee stokken, voor tent diende, of, zoo de grond vochtig was, daarop werd uit gespreid en dan voor onderdak fungeerde Zoolang men zich op de Fransche wegen bewoog, hadden de voeten niet veel te lijden, maar op Belgisch grondgebied ge komen, werden de wegen zoo slecht, dat blaren er het gevolg van waren. Daaren tegen waren de logementen in Frankrijk slechter dan in België. De bagage werd in een soort ransel medegevoerd. standster wel met beide handen aan het hoofd gegrepen, maar geen bijl gehan teerd te hebben. Op de vraag: van waar die geweldige wond? was het antwoord: het kan zijn, dat ik haar even gekrabd heb. De gewonde is niet buiten levensgevaar. Het is bekend, schrijft men uit Den Haag aan de Midd., Ct. dat sedert lang gewerkt wordt aan een wetsontwerp tot erplichte verzekering van werklieden te gen ongelukken door de aannemers. Met dien arbeid schijnt het echter niet best te vlotten daar nu. het voornemen moet bestaan, om eenvoudig, voor wat rijks werken betreft, in de bestekken eene verplichting tot zoodanige verzekering op te leggen, in navolging van het voorbeeld, door verschillende gemeenten gegeven. Omtrent de twee jongelui, die van Parijs naar Haarlem geloopen hebben, deelt de Sport mede, dat het de gebroe ders C. en Th. Sorgdrager zijn. Door elkaar werd 10 uur per dag ge loopen. Op één dag werd 51 K. M. afge legd. Te Breukelen bezochten zij den heer Dudok de Wit, die hen zeer goed ontving, en in wiens museum zij hun naam De Staatsct. bevat het verslag om trent de in 1890 te Breda afgenomen eindexamens aan de officieren van de 1 afdeeling der Krijgsschool en aan de ca detten der Koninklijke Militaire Academie De heer Ph. J. J. Quanjer, militair wielrijder te Arnhem, is aangewezen door den minister van oorlog, om deel te ne men aan de groote veldmanoeuvres, die van 3 tot 11 September a. s. in het oos lelijk deel van Gelderland en Overijsel worden gehouden door de 2e divisie inf. Te Nieuw Vennep (Haarlemmer meer) heeft zich een geval van slaapziekte voorgedaan bij zekeren W. T-, die na maal 24 uren geslapen te hebben weder tot bewustzijn is teruggekeerd. Te Koudekerke zijn twee bejaarde vrouwen handgemeen geworden en sloeg de een de ander zoo met een handbijl op het hoofd, dat de andere met ont- bloote hersenpan neerzonk. De beschuldigde verklaart hare tegen- Men schrijft uit Hoorn Zondag avond te 8 uur had de ont vangst plaats van de Nederl. Scherpschut ters op het Stadhuis alhier. De burge meester, mr. W. K. Baron van Dedem riep den aanwezigen het welkom toe. Hij wees op het groote belang van dezen edelen wedstrijd, die gehouden zal wor den op een terrein, onmiddelijk grenzende aan de plek waar voor drie eeuwen Spanje's zeemacht door de kloeke Water geuzen, meest stoere zonen van het vrije West-Friesland, geslagen werd. De hee- ren Van Waning, Voorzitter van den Bond, en Sassen uit Helmond, wiens reis naar hier hem had geleerd, dat Nederland werkelijk te overzien was, als men op eer. stoel ging staan, beantwoordde op geestige wijze den eersten spreker. Nadat de eerewijn was aangeboden, begaven de aanwezigen zich naar de So ciëteit, waar de muziek der dd. Schutterij zich deed hooren. Onder begunstiging van heerlijk zomer weder, waarop den geheelen dag te ver geefs was gewacht, werd het concert door honderden bij honderden bijgewoond, ter wijl de feestvreugde zich telkens in luide kreten uitte. De stand van den corpswedstrijd was op Maandagavond 25 Aug. van de Ver eenig. van Ned. Scherpschutters te Hoorn. A II. Individueel juistheidsschot: rijks geweer, rijksmunitie; dienstdoende schut terijen niet sterker dan 1 compagnie: schutterij Helmond. 169 punten. DOOR Mr. William J. ten Hoet. Aan Wolfgang. 11) Toen het gezelschap beproefde den vogel te grijpen, kroop die in zijn angst toch nog gedurig onder water weg en xocht eindelijk een toevlucht onder 't boord van de sloep zelve. Vermits hij daardoor eenige oogenblikken uit het ge licht der zoekende verdween, deden ze allemaal samen hun best, door sterk over boord te leunen, om den vluchteling beet te krijgen terwijl de oude man ach terin maar werk had met de stijfgehou- den roeispan de schuit van de rots af te houden waartegen de branding haar aan drong. ïlk heb hem Ik heb hem 1" riep Oda nu, terwijl ze met den arm zoover mo gelijk onder het vooruitspringend plat boord van de jol reikte maar op dat oogenblik brak de te zwakke roeispaan eD de visscher hield er maar een kort stuk van in de hand. De andere roeipen kon hij zoo gauw niet grijpen de eene kant van de boot, waar 't gezelschap zich bevond, dook nu op ontzettende wijze in zee en Oda stortte over boord, terwijl de strooming de schuit langzaam weg voerde. «Om Gods wil mijn kind, mijn kind 1" kreet de Vrijheer. Klara wrong luidkeels gillend de han den. De schipper deed met een riem al zijn best om de boot tegen stroom op te krijgen, maar vruchteloosin 't tweede bootje hadden ze het ongeluk gezien maar dat was wel meer dan driehonderd vademen ver weg. Hoe ze zich daarin ook repten, zou Oda, wier kleederen haar nu nog even boven water hielden, toch verloren zijn geweest maar in dit oogenblik hoorde men een piassenden slag in 't water en een blonde krulkop kwam langs boord te voorschijn en tornde tegen den stroom op. 't Was Alfred die schie lijk zijn bovenkleeding afgeworpen had en nu in zee sprong om de freule te red den. Fluks was hij naast haar. «Houdt u aan mijn linkerarm vast!" riep hij de zinkende toe. ïDaar heb ik toch geen kracht tot zwemmen in mogelijk kan ik ons met den rechter bo ven houden tot er hulp komt!" Wel dreef, ten spijt van al des schip. pers pogen, felle branding de boot weg met den handenwringenden vader en Klara die midden in de schuit op de knieën lag te bidden maar de tweede schuit was niet verre meer af. Daardoor gesterkt spande Alfred al zijn krachten in en waarlijk 't gelukte hem de bran ding door en in stil water te komen; meteen was daar ook de andere jol reeds naast hem. Nu werden ze beide gemak kelijk binnen boord gehaald, en toen men bij de sloep van den Vrijheer kwam viel deze, zoo ras hij in de reddingsboot ge stapt was nu de doodsbleeke dochter, dan van Aarberg om den hals. Klara schreide en lachte in eenen adem door en de hopman ernstig en stil als naar gewoonte slak Alfred de hand toe en zei«Gij zijt toch de oude nog Frederik alleen, ofschoon hij niet meer kon gedaan hebben dan hij deed en wel licht in Alfreds plaats eveneens gehan deld had, vermeed het toch zichtbaar om met den baron over 't voorgevallene te spreken, hoewel hij zich uitermate be zorgd toonde voor Oda en over de mo gelijke gevolgen van verkoeling en schrik uitweidde Alfred zelf echter veront rustte zich over niets meer toen Oda sprakeloos, maar met een blik hem de hand reikte alsot zij zeggen wou, ïdie is de uwe voor eeuwig!" Moet fire, the unforgiven, Prometheus stole us down from Heaven. Byron. De Godssprank, waarom d'een ten Zegen zij tot duldeloozen Folter, helschen Vloek, den ander zijn? Autos Efé. Nadeelige gevolgen hadden de gebeur tenissen van dezen dag schijnbaar voor niemand want zelfs de vogels, daar na voorgevallene de boeren de beleefdheid hadden de verdere jacht te staken kwamen er beter af dan anders. Maar toch had een en ander op al de leden van 't gezelschap een invloed voor hel geheele leven en die begon zich welhaast in de wederzijdsche verhoudingen ken baar te maken. Met den prettigen om gang onder hen was 't gedaan en de lust om den korten tijd des samenzijns, door een onbevangen genot van 't oogenblik nog schooner te doen wezen, had voor ernstiger gewaarwordingen plaatsgemaakt die wat elk ook deed om ze te verber gen, maar al te duidelijk in het licht traden. Een stem in Oda's gemoed, wier too nen nog maar lichte zwevingen gebleven waren tot dusverre, sprak klaar en dui delijk nu, dat de arm alleen die haar den Oceaan ontrukt had, baar ook geluk kig door 't leven geleiden kon. Alfred was eensklaps door de gedachte aan der. omvang van 't verlies dat hij verhoed had, tot een helder besef gekomen van zijn eigen hart; hij voelde en verstond aan t jagend kloppen nu hoe dierbaar hem Oda was. Hoezeer nu ook die overeen stemming van gewaarwordingen hen tot elkaar trok, toch poogden ze allebei door een stijf afgemeten gedrag, schier on willekeurig, dat voor elkaar te verbergen vermits de omstandigheden niet toelieten dat ze aan hun schoone droombeelden in die richting den teugel vierden. De vroolijke openhartige mededeelingen van wat elk gedacht, gedaan, gelezen had, werden zeldzamer en slechts bij toe val, zonder 't zeiven te weten, kwamen een enkele rnaal en dan bij oogen blikken de ware gevoelens van 't hart als bliksemflitsen boven. Maar dat die even als deze dan ook in klaarder scherper omtrekken in 't licht traden, was onloochenbaar. Den rechten aard, het rondborstig karakter van Klara, wier aan geboren vroolijkheid haar vaak maar tot een mom diende om diepen ernst te ver bergen, kon die verhouding niet ontgaan, en zoo hartstochtelijk ze aan Oda hing, zoo vriendschappelijk genegen ze den jon gen baroD was, moest haar hart daarin een vurig aandeel nemen. Dit nam niet weg dat ze de toekomst donker inzag en

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 1