Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. KERKNIEUWS. Provinciale berichten. menschen, die ter verificatie waren opge komen, zoo zelfs, dat zij in goederenwa gens van Weert naar Roermond vervoerd moesten worden. (N. R. Ct De vereenigde zitting der beide Kamers op Dinsdag 16 Sept. 1890 werd door de beer Mackay, den Minister van Koloniën, geopend met de volgende rede: Mijne Heeren De Koning, wiens dierbaar leven dit jaar, Gode zij dank, gespaard bleef, heeft ons op gedragen deze zitting der Staten-Generaal te openen. 's Konings betrekkingen met de buiten- landsehe mogendheden zijn steeds van vriend- schappelijken aard. Met ingenomenheid is gevolg gegeven aan de uitnoodiging om deel te nemen aan de anti slavernij conferentie te Brussel. Ge trouw aan de beginselen, door Nederland als koloniale mogendheid voortdurend gehul digd en in toepassing gebracht, hebben 's Konings gevolmachtigden ernstig medege werkt tot het beramen van maatregelen, die kuunen strekken ter bestrijding van den slavenhandel. De regeering betreurt ten zeerste, dat tot dusverre die conferentie niet heeft geleid tot het beoogde meuschlievende doel. De min gunstige weersgesteldheid heeft de goede verwachtingen omtrent den oogst eeni- germate teleurgesteldde veestapel verkeert in uitstekenden toestand. De ten einde gebrachte cuquete betref fende den landbouw heeft menige bijzonder heid aau het licht gebracht, waarvan met vrucht gebruik kan gemaakt worden bij het overwegen van maatregelen ter bevordering van de belangen van dien voornamen tak van volkswelvaart. Eenige verbetering is merkbaar in den toestand van Handel en Nijverheid, terwijl de scheepvaart, vooral die ter zee, zich aan merkelijk heeft uitgebreid. Uwe goedkeuring zal gevraagd worden voor de met eenige stoombootmaatschappijen gesloten overeen komsten, ten einde een versnelden maildienst Op Nederlandsch-Indië te bevorderen. Ook dit jaar hebben in verschillende dee- len des lands werkstakingen plaats gehad; van regeeringswege is door afdoende maat regelen gewaakt tegen verstoring dor open bare orde. Aan de Staatscommissie, ingesteld bij de wet van 19 Januari 18 9 0 (Staatsblad no. 1) is, behalve voortzetting van den arbeid der parlementaire enqucte-commissie, opge dragen, bij haar onderzoek na te gaan in hoeverre in de onderscheiden takken van nijverheid behoefte bestaat aan officieele orga nen tot vertegenwoordiging van de belangen der arbeiders en tot oplossing van tusschen hen on de werkgevers gerezen geschillen. De in den zomer van dit jaar te Amster dam gehouden tentoonstelling tot bevordering van veiligheid en gezondheid iu fabrieken en werkplaatsen en het daaraan verbonden con gres, door particulier initiatief tot stand gekomen, geven der Regeering eeinn zeer ge» aal-deerden steun in hare pogingen om verbetering in den toestand te brengen. Bij de reeds aanhangige wetsontwerpen, welker behandeling een groot deel van uw en beschikbaren tijd zal vorderen, zullen nog enkele andere gevoegd worden, waarvan de indiening reeds vroeger toegezegd, tot nog toe vertraging heeft ondervonden. Voorts zullen weldra aan uwe goedkeuring worden onderworpen eenige financieele maat regelen, in verband staande mot verschillende in bet afgeloopen zittingjaar tot stand ge komen wetten. De toestand vau's Rijks geldmiddelen laat toe, de gemeenten te hulp te komen zonder de rijksinkomsten to versterken. Nevens de reeds aanhangige ontwerpen, het belasting wezen betrellëndo, zullen wetsvoorstellen tot herziening van de porsoneele belasting en van den zontaccijns uwe aandacht vorderen. Op spoedige behandeling van het in de vorige zitting ingediende ontwerp tot regeling van den krijgsdienst wordt prijs gesteld. Weldra zal U een wetsontwerp, de ter uitvoering dier regeling uoodige invoerings- eu overgangsbepalingen bevattende, worden aangeboden. Bovendien zullen U wetsontu erpen berei- meteen bevriende familie heen mocht gaan. In den loop van Februari had een ge rucht de koning zou, dadelijk naafloop van den Rijksdag, op een voorgenomen builenlandsche reis, de vroegere plannen nopens een coalitie tegen Frankrijk weer opvatten de hoofdstad uitermate ver ontrust en de vijanden dei kroon span den alle krachten in om dat praatje te verspreiden. De gisting der gemoederen was sterker dan ooit en hier en daar werden brieven gevonden die hevige be dreigingen tegen den vorst inhielden. Gustaafs vrienden, en hij had er velen, sidderden dat hier of daar een roekelooze hand het wagen mocht zich tegen de ge- heiligden persoon des monarchs op te hef fen; de koning alleen bleef kalm. nZe zullen het niet wagen!" sprak hij altoos maar, wanneer men hem waar schuwde. Zoo kwam de noodlottige zesentwin tigste Maart zeventien honderd twee en negentig nader, waarop een mommen- feest; een karnavalsbal plaats zou heb ben, onvergetelijk in Zwedens jaarboeken. Gemeenlijk werden zulke danspartijen in het operahuis gegeven, even als bij ons in den Parkschouwburg beden, welke paterre en tooneel eveneens dat tol een groote zaal ingericht, een voldoende loka liteit opleverden. ken op do verveningen en tot regeling der bevoegdheid om als officier of als machinist dienst tc] doen aan boord van koopvaardij schepen. De verrichtingen van de zee en landmacht in Ned. lndië kunnen weder niet anders dan met grooten lof vermeld worden. Beider roem werd verhoogd door de jongste wapen feiten in Edi. Van de zeemacht wordt opnieuw veel inspanning gevorderd voor de afsluiting van een groot deel der kust van Atjeh, die wegens de bestendiging van het verzet tegen het Nederlandsch gezag noodig is geoordeeld. Mag de economische toestand in onze Indische bezittingen over het algemeen niet onbevredigend genoemd worden, teleurstel lend voor het bestuur en de inlandsche be volking, zoowel als voor particuliere onder nemers, is de door ongunstige weersgesteld heid veroorzaakte buitengewoon geringe koffie-productie op Java in dit jaar. Een zeer voorzichtig financieel beleid is meer dan ooit geboden. Niettemin zal met kracht de hand kunnen gelegd worden aan de uitvoe ring van irrigatiewerken, terwijl uwe beslis sing zal worden ingeroepen, om den verde ren aanleg van spoorwegen op Java te be vorderen door het verleenen van rente garantie aan concessionarissen. De beschikbare overschotten van vroegere dienstjaren maken het mogelijk, het geraamd tekort op de in te dienen begrooting te dekken, zonder tot eene geldleening ten be hoeve van Nederlandsch-Indië over te gaan. Gods onmisbare zegen ruste op uwen arbeid tot bevordering van 's lands belangen. In naam des Konings verklaren wij de zitting der Stalen-Geueraal geopend. De oud-hoogleeraar Opzoomer, in den laatsten tijd te Bonn woonachtig, zal zich weder in ons land vestigen, en wel te Oosterbeek bij Arnhem. In den loop dezer week zal te Utrecht aankomen en a.s. Zaterdag geo pend worden, een museum van ontleed kunde, volkenkunde, ziekteleer en era- biyologie, van den heer Th. Consael. Al de ten toon te stellen voorwerpen zijn gedeeltelijk natuurlijk, gedeeltelijk uit was gegoten. Bij aankondiging wordt gemeld, dat de tentoonstelling niets onzedelijks bevalen ook de dames ze zonder schroom bezoe ken kunnen. (Ulr. Dgbl.) In eene buitengewone plechtige openbare zitting van de rechtbank te Haarlem werd eergisteren het nieuwe Paleis van Justitie, aan de St. Jansstraat namens de regeering door den minister van justitie, Jhr. Mr. Ruys van Beeren- broek aan de rechtbank en het kanton gerecht ten gebruike overgedragen. Vele genoodigden, burgerlijke zoowel als militaire autoriteiten woonden met hunne dames de plechtigheid bij. Ook waren aanwezig de secr.-gen. van justitie, de referendaris Carrière, de ingenieur- architect Metzelaar. De minister zette in het licht, dat Haarlem sedert den grafelijken tijd de zetel was geweest van rechtsprekende colleges; herinnerde aan dewet van 1872 volgens welke was besloten tot opheffing der Haarlemsche rechtbank, een wet, die aiet tot uitvoering kwam door de Belgische revolutie, en hoe eerst in de laatste jaren de gevaren voor Haarlem waren afgewend dat de rechtbank zou worden opgeheven. Z. E. sprak het vertrouwen uit, dat rechtbank en kantongerecht zouden voort gaan al hunne krachten te wijden aan eene degelijke rechtspraak. De president der rechtbank, mr. S. J. A. van Walcheren, die toen aan het woord kwam, achtte Haarlem gelukkig, nu voor goed eene rechtbank te bezitten, doelmatig gevestigd, waardoor zeker voor goed alle onweerswolken zijn weggevaagd. Ook bij ging in bijzonderheden de ge schiedenis der Haarlemsche rechtbank na, t-n dankte de regeeringen den minister voor de onbekrompen wijze, waarop tbans alles nieuw was ingericht, en uitte slechts den wensch, dat ZExc. mocht kunnen goedvinden het getal rechters weder te brengen op het vroegere com plete getal jvan 5, buiten den president De Opera te Stokholm is een fraai, groot, zelfs impozant gebouw, geheel der Hoofd stad welke t siert, waardig en nog heden of liever laat mij zeggen dertig jaren geleden, in den tijd, waarvan ik spreken kan, werden er de operavoorstellingen in gegeven. En 't mag hier wellicht in 't voorbij gaan eene plaats vinden, hoe we daar toen in Emilia Hochquist eene Donna Anna mochten ontmoeten, welke gewis Hoffman's ideaal, in zijn Reisavontuur van een Enthuziast" gefantazeerdver wezenlijkte; al was ze blond er zijn zeer schoone, ook blonde, Spaansche vrou wen. Waar mag dat door natuur zoo kwistig met beur gaven bedeelde, schoone, edele fijn beschaafde meisje gebleven zijn, wel ker eenvoudigheid en bescheidenheid, wier vriendelijk, gul, vroolijk gesprek, warsch van iedere kunstenaars aanmati ging, met haar even omvangrijke als ver bazende stemmiddelen en voordracht, ge lijken tred hielden? Waarom is zij overschaduwd door de weergalooze maar dikke, stijve, trotsche, verpletterende solide, Engelsch gena- turalizeerde Jenny Lind? Waarom hebben we zelf nog veel meer van een niet aan heur voetzolen rakende en den vice-president, zooals bij eene rechtbank le klasse liet normale cijfer is. Daarna bezichtigde de minister de ver schillende lokaliteiten en bracht nog een bezoek aan de strafgevangenis. De onlangs benoemde directeur der Wester-Tram-Omnibusmaatschappij Utrecht Harmeien, de heer H. Versloot te de Bilt, is bij besluit van de commis sarissen dier maatschappij uit zijne be trekking ontslagen. Men zal zich misschien herinneren, zegt de Arnh. Ct., dat in de maand Juli des vorigen jaars door de ontrouw en samenspanning van een paar beambten aan de Bank van leening te Arnhem, uit die Bank niet minder dan 132 panden, bestaande in gouden en zilveren voor werpen werden vermist, waardoor aan de Bank een nadeel van f 1553 werd toege bracht, welke som de directeur der Bank, ingevolge zijn instructie, aan de gemeen tekas moest vergoeden. De beambte A. werd al dadelijk toen in hechtenis geno men en vervolgens tot een jaar gevan genisstraf veroordeeld; doch de andere, G. W. T., dien men als hoofdschuldige kon beschouwen, nam intijds de wijk naar het buitenland en wist zich tot dusver aan den arm der justitie te ont trekken. Deze is Zaterdag te Rotterdam eveneens gearresteerd en zal zich, behalve over den diefstal van het goud en zilver, ook hebben te verantwoorden over de valschheid in de boeken der Bank, met wier by houding hij als eerste klerk was belast. Naar men vermeent, is door de po litie proces-verbaal opgemaakt tegen een agent van de bankvereeniging Grimte Amsterdam, wegens het verkoopen van valsche loten te Rotterdam. (N. R. Ct.) Zondag 21 September a.s., zal de godsdienstoefening in de Remonstrant- sche kerk alhier geleid worden door den Heer Dr. A. A. van Otterloo, predikant te Zutphen. Door Z. D. H. msgr. P. M. Snickers, aartsbisschop van Utrecht is benoemd tot pastoor alhier: (parochie van O. L. V. Hemelvaart) den weleerw. beer H. J. Kleve; en tot kapelaan alhier: (parochie van O. L. V. Hemelvaart) den weleerw. heer G. B. Meijknecht. De WelEerw. heer W. J. Th. Hooy- man, kapelaan aan de kerk van O. L. Vrouwe Hemelvaart alhier, is door Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht Mgr Snickers, tot pastoor te Kuinre benoemd. De kapitein H. T. Chappuis, over geplaatst van het 6e naar het 5e reg. infanterie, is ingedeeld bij het le batal jon van laatstgenoemd regiment alhier. Door burg. en weth. is in den gemeen teraad voorgesteld, in 1891 slechts 90 pet. van den aanslag in den hoofdelijken omslag te heffen. De verkiezing ter benoeming van een lid van den gemeenteraad, in de plaats van wijlen den heer W. H. J. Vermolen, is door burg. en weth. bepaald op Dinsdag den 14. October aanstaande. Zaterdag namiddag is door over matig hardrijden met eene vischkar door zekeren H. de G, te Bunschoten woon achtig, een voor een wagen gespannen paard van der. heer v. V. op het Havik alhier doodgereden. In een buitengewoon politieblad verzoekt de commissaris van politie alhier aanhouding en opzending van Caspar Mel- chior Balthazar Fcrnig, oud 18 jaar, ge domicilieerd te Amsterdam in het R. K. weeshuis op de Lauriergracht, thans zwer vende 1.64 meter lang, haar donker- Bertha Johannsen gehoord? Verbleekte haar nimbus wellicht in den dood jong, gevierd, te vroeg dezer wereld ontnomen aan een wereld van vergodene bewonderaars? Wie zal 't mij zeggen? Wie, die Zweden bezocht, heeft geen herinneringen aan de opera te Stokholm? Wiens oog rustte er niet wel eens, smar telijk bevangen door 't herdenken aan nog vroeger jaren, op een plek dicht bij de tweede conlisse ter linker hand? Zelfs op het oogenblik dat daar een hooge, edele vrouwengedaante in rouwgewaad, met bliksemschietend oog, stralend door alle bekoring der jeugd, door de hoogte van haar talent alles overweldigend tot ons hart en onze zinnen sprakzelfs op het oogenblik dat Donna Anna de laaggewelfde spaansche poort onder het balkon uittrad, den zich slecht werenden Don Giovanni aan den mantel vasthou dend, en haar »Non spear se non m'uccidi Ch' io ti lascia mai fuggir..." glashelder, van ontroering trillend, toch vast als een smart en triomfkreet tevens uit hooger sfeer, door de zaal schaterde zelfs op dat oogenblik drong zich als een bliksemstraal het denkbeeld in onze her senen ïditar, op de diezelfde plek waar zooveel heelyks zie! en zinverdoovend vddr blond, oogen donker, gekleed inet zwarte jas, lichtgestreepte broek, bolle pet (koet siersmodel), waarschijnlijk zonder schoei sel, wordt verdacht van diefstal door in sluiping, gepleegd op den huize sBerk- hoven," onder Amersfoort, in den vroe gen morgen van Donderdag 11 September jl. Met achterlating van zijne schoenen is hij ontkomen De bij het Koloniaal Werfdepot vermiste soldaat Henri Verhulst is alhier gearresteerd. De rechtbank te Utrecht deed maandagmorgen o. m. uitspraak in de volgende zaken, Maandag 8 dezer door haar behandeld; H. P., z. v. w., thans in hechtenis; bekl. van bedelarij, te Hoogland gepleegd, veroordeeld tot hechtenis van 3 dagen en opzending naar een rijkswerkinrichting voor den tijd van 1 jaar en 7 maanden. J. M., wonende te Niikerkerveen (gem. Nijkerk). thans in verzekerde bewaring, bekl. van diefstal van twee kipkuikens ten nadeele van J. v. B. en bedelarij te Hoogland gepleegd; veroordeeld tot op zending naar een rijksopvoedingsgesticht tot 28 Aug. 1805, en ontslagen van rechts vervolging, als hebbende niet gehandeld met oordeel des onderscheids. J. G. J. S., won. te Doorn, bekl. van mishandeling van H. L. en in staat van dronkenschap de openbare orde versto ren, aldaar 13 Juli jl. gepleegd; veroor deeld tot hechtenis van 6 dagen en eene geldboete van f 8, subs. 4 dagen hech tenis. A, v. d. B.hvr. van W. H., won. te Amersfoort, bekl. van mishandeling van M. K., hvr. van J. v. d. L., aldaar op 11 Juli jl. gepleegd; veroordeeld tot betaling eener geldboete van f8, subs. 4 dagen hechtenis. G. G., won. te Amersfoort, bekl. van overtreding der verordening omtrent de hondenbelasting; veroordeeld tot geldboete van f 5, subs, een dag hechtenis. J. B., won. te Soest, bekl. van weder- spannigheid tegen d.d. ambtenaren te Baarn op 7 Juli jl. gepleegd; veroordeeld tot gevangenisstraf van drie dagen. 334ste STAATSLiOTKHIJ. Yijfde klasse. (Eerste week). Trekking van 15 en 16 Sept. (1400 LOTEN.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen van f 70. 1026 1052 1057 4004 467512543 12580 12822 20005 en 20033. Te zamen 10 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 1020 1033 1075 1083 1101 3658 3667 3675 3691 3700 4031 4037 4038 4040 4047 4672 4674 4690 12539 12582 12590 12597 12796 12797 12847 12856 12870 20003 20008 20031 20039 20901 20905 20921 20937 20972 en 20974. Jan. 't Is toch eigenlijk gek, dat er standen zijn. Piet. Wel neen, want ongelijkheid van lichamelijken en zedelijken aanleg brengt ze van zelf te weeg. Je bedoelt zeker, dat de indeeling der standen soms gek is. J. Zeker, omdat die indeeling hoofd zakelijk op geld berust. P. Dat ligt, dunkt me, nogal voor de hand. Menschen zonder fortuin kunnen moeilijk omgaan met rijke lieden, omdat zij zich minder kunnen veroorloven, en je zult het toch ook niet prettig vinden om van iemand beleefdheden, zooals heer- u prijkt, vloot koningsbloed, door moor- dershand vergoten, eens in 't stof 1" En Mademoiselle Hochquist gaf ons de verzekering, dat zij nimmer optreden kon, voornamelijk in Mozart's onsterfelijk mees terwerk, zonder door 't zelfde denkbeeld als met ijzeren klauw te worden aange grepen Alfred in domino en met een loep, een half masker voor, was dien avond een der eersten op tiet balde gedachte Klara te vinden en met haar ook de dierbare Oda te kunnen spreken, dreef hem onop houdelijk om derwaarts te snellen. Hij monsterde bij zijn aankomst de weinige maskers die nog in de zaal wandelden maar hij trof er slechts harlekijns,joden ridders en bloemenmeisjes aan, welker kleeding en gedrag bewezen dat ze juist niet tot de voornaamste gezelschapskrin gen behoorden. Maar langzamerhand werd het drukker in de uitgebreide ruimteen de muziek nam een aanvang. Nu stond eensklaps een klein rond lieidinnetje naast Alfred en maakte zich met kluchtige ge baren gereed om de lijnen zijner hand te beschouwen. nDeze hand," sprak ze toen met ge weldig hoogen falset, ndeze band, welke lijl>e gastmalen en aangename avondbij eenkomsten. te ontvangen, zonder ze te kunnen beantwoorden. J. Daar heb je 't nu. De gronds lag van onze indeeling in standen berust op lekker eten en pret maken, en niet op wat het edelste in den mensch is, de ontwikkeling van verstand en gemoed. P. Ja, dat is eigenlijk mal. J. En wat nog maller is, zelfs onder menschen, die door hunne betrekking tot denzelfden stand behooren, bestaat nog standsverschil door het geld. Want wie er veel van heeft, acht zich hooger dan den onbeiniddelden ambtgenoot, al is deze in alle andere opzichten zijn meerdere. Ned. Herv. gemeente: Beroepen: naar Noorden, ds. A. J. van Wijngaarden, te Mijdrecht. Bedankt voor Altforst en Appeltern ds. J. Steenbeek, te Nieuw-Leuzen. Voor Drachten, ds. J. Schuttevaer, te Giethoorn. Voor Opheusden, ds. Bout hoorn, te Dirksland. Aangenomen naar Wageningen, ds. Ph. Peter, te Waddingsveen. Naar Franeker, ds. H. Vrendenberg Cz., te Warga. Clxr. Ger. gemeente: Drietal te Kampen: W. Doorn, te 'sGravenhage, G. Geerts, te Appingadam en H. G. de Jonge, te Dordrecht. Ned. Geref. gemeente (doleerende): Tweetal te Goeree: W.K.P. Goeree te Wagenborgen en A. van Wijk, te Te- zinge. Idem te Ede: J. J. A. Ploos van Amstel, te Reitsum, en G. Ringnalda te Harmeien. Drietal te Wijkei: J. Schotel, te Haarlem, D. M. Boonstra, te Zwolle, en R. H. Pel, te St. Anna Parochie. Hoevelaken. Mej. A. van Dijken, onderwijzeres te Eefde bij Zutphen, heeft eene benoeming gekregen en aangenomen als onderwijzeres aan de Clir. School alhier. Door tabaksrook vergiftigd. Een keurmeester van vleesch te Parijs heeft proeven genomen omtrent de uitwerking van tabaksrook op vleesch en heeft be vonden, dat deze invloed doodelijk kon zijn. Een hond, welken hij een stuk vleesch gaf, doortrokken van tabaksrook, weigerde het te eten. Maar toen het vleesch fijngesneden en in brood verborgen was, at de hond het op, doch het bekwam slecht. Twintig minuten na het gegeten te hebben, stierf hij onder vreeselijke pijnen. Allerlei vleesch, rauw, gebraden, geroosterd of gekookt, werd aan tabaks rook blootgesteld en vervolgens aan dieren gegeven, waarna men altijd zware ver giftiging waarnam. Geen koken, braden of bakken kon het nicotine-bestanddeel uit het vleesch verwijderen. Vleesch van elke soort wordt er door aangedaan, het eene in meerdere, het andere in min dere mate. De cholera. Vrijdag zijn in Albacete, Alicante, Ba- aajoz, Tarragona, Toledo en Valencia 61 ziektegevallen en 30 sterfgevallen voor gekomen. In verscheidene steden van Zuid-Europa breidt zich de pokziekte uit, zoo te Lis sabon, te Madrid en Marseille. Volgens het laatste bericht van het Kais. Gesund- lieitsambt te Berlijn, bedroeg in de laat ste maand het aantal sterfgevallen ten gevolge van Pokken te Lissabon 28 en te Marseille 40. Ook te Warschau en te Venetië komen voortdurend sterfgevallen daaraan voor. de betooverde prinses uit de golven des Oceaan» getoogen heeft, zal haar ook weldra naar het altaar geleiden!" „De hemel gave, Klara, dat gij waar heid spraak t!" liet Alfred er op volgen die de heidin dadelijk herkende, smaar het is niet lief van u met mijn verdriet den spot te drijven." ïEn hoe weet gij dat ik nu gekscheer, zeg, mijnheer exbondgenoot? antwoordde 't meisje, terwijl ze haar molligen arm door den zijnen stak. nHoor eens, ver diend had gij eigenlijk wel wat, wantik vind het heel ongalant van u, mij in mijne verkleeding zoo dadelijk te herken nen gij had ten minste zoo'n beetje be hooren te doen alsof gij verrast waart, zoo iets althans. Maar komaan! je suis bonne princesse, moiverdienen doet ge 't wel niet, maar ik wil u toch onder de roos vertellen, dat neef Frederik van daag oom een zekere declaratie gedaan heeft, gevolgelijk dewelke Uw Edelheid niet meer bang behoeft te wezen, dat hij voortaan bij Oda in den weg zal staan omdat, volgens de in Zweden heerschende wetten iHij, behalve Klara Leeuwenhoofd, geen tweede echtgenoote hebben kan!" riep Alfred jubelend. ïKlara mijne verruk king Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2