KERKNIEUWS. Gemengd Nieuws. Ingezonden. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. vocht wordt, het wetsontwerp, verplichte koepok-inenting atgeschaft, niet aan te nemen. Drie ingezetenen van Katwijk aan zee, nl. J. van Rhijn, N. Haasnoot en H. Jonker, ontvingen een bewijs van erken telijkheid van de Belgische regeering voor de verleende hulp aan de bemanning van een Ostender vischsloep, welke den lOen Februari 1889 ten zuiden van Katwijk strandde. De twee eersten ontvingen een zilveren gedenkpenning met getuigschrift; de laatste eene belooning van f25. Door de politie te Groningen is proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren H. J- F., aangemonsterd als kok aan de Regalia, kapt. Oosting, die te Granton Harbor in Schotland was binnerigeloopen Het beviel hem niet a3n boord en daar om zond hij een brief aan zijn vrouw te Groningen, waarin hij haar verzocht hem een telegram te zenden van den volgen den inhoud: «Vrouw doodelijk ziek, kom direct over, anders te laat, doctor Mei huizen." De vrouw verzond dit telegam en de scheepsgezagvoerder ontsloeg na inzage van het telegram F. terstond van zijn verplichtingen, zoodat deze eenigen tijd daarna weer thuis kwam. Hij verheugde zich reeds den kapitein zoo mooi beetgehad te hebben, doch keek raar op toen de politie zich in de zaak mengde en proces-verbaal tegen hem en zijn vrouw opmaakte, omdat zij een ge tuigschrift lalschelijk opgemaakt en daar van opzettelijk gebruik gemaakt hadden tot het opwekken van welwillendheid en hulpbetoon, hetgeen in art. 230 van het Wetboek van Strafrecht wordt bedreigd met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. Zoowel F. als zijn vrouw waren oude bekenden der justitie. Heden vereenigd de Burgemeester te zijnen huize, aan een gastmaal den generaal-majoor W. K. L. van Helden, inspecteur van het wapen der cavalerie, en verschillende officieren, burgerlijke autoriteiten, enz. Bij de aanbesteding der levering van het ligstroo voor het nachtleger der troepen alhier in garnizoen, over het tijd vak van 1 Nov. 1890 tot 31 Oct. 1891, is het laagst ingeschreven door den heer C. Steenkamer te Nijkerk, voor f27 per 1000 kilogram, aan wien de levering on der gewoon voorbehoud, is gegund. 334ste SXAAlSLOTEltlJ. Vijfde klasse. (Tweede week). Trekking van 22 en 23 Sept. (1900 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen van f70. 1093 12524 12551 12564 12831 20902 20907 en 20908. Te zamen 8 pi ijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 1050 1069 1085 3678 3680 3695 4001 4022 4042 4048 4053 4054 4642 4655 4684 12502 12516 12517 12518 12804 12807 12809 12851 12857 12861 12881 20007 20035 20036 20919 20926 20940 20960 en 20961. 4 Ned. Hero, gemeente Beroepen naar Heveskes, ds. J. van Waning Bolt, te Ernst op de Veluwe. Naar Oostkapelle (toez.), ds. Wiistenhoiï te Gent. Naar Eksmorra, de heer G. Cazemier, te Lettelbert. Naar de Bilt, ds. C. B. Oorthuis, te 's Gravenhage. Bedankt voor Ominelanderwijk, ds. J. J. A. Valeton, te Ten Boer. Voor Oldelamer, ds. B. van Eijsselstein, te Willemsoord. Voor Wieringerwaard, ds. S. G. Geertserna Beckeringh, te Schoondijke. Voor Haarloo en Water hoek, de heer J. J. van den Broek, cand. te Utrecht. Aangenomen naar Vlaardingon, ds. II. J. James, te Warnsveld. Naar Lekkum en Miedum, ds. J. Kapteijn, te Huins en Lyons. Naar Oost- en West- Souburg, ds. H. Vermaas, te Ierseke. Te Rome zijn vier valsche munters op heeterdaad betrapt. Men vermoedt, dal zij deel uitmaken van een groote hende. Bij een dezer dagen in de woning van baton van Wassenaar te 's Graven hage uitgebroken brand die overigens spoedig gebluscht werd en slechts een paar kamers aantastte moet voor eene waarde van ongeveer f3000 aan schilde rijen verbrand zijn. Te beginnen met i October, mogen aan alle Belgische stations, op last van den minister van den Peerenboom, geene boe ken ineer verkocht worden, noch Belgische, noch buitenlandsche. De expreslrein van Parijs is Donderdag te Brussel aangekomen met eene aanzien lijke vertraging ten gevolge van eene ont sporing, die aan eene misdadige poging wordt toegeschreven, Tusschen de stations Feignies en Quevy stiet de locomotief op een groot stuk ijzer, dat door den schok werd gebroken maar niettemin de voor wielen van het stoomtuig deed ontsporen. Zoo snelde de trein nog 160 meters voort. De reizigers van den trein hebben zeer wel den schok gevoeld doch geen enkele werd gekwetst. Men heeft den trein tot aan het vorige station terug moeten bren gen, ten einde de wielen der locomotief teiug in de sporen te brengen. Uit het jongste verslag der Hongaarsche staatssporen blijkt opnieuw hoe goed het goedkoope districts{zóne)tarief werkt. Het verkeer vermeerdert voortdurend. Gedu- tende de maand Augustus werden 1,665,000 reizigeis vervoerd op de staats- lijnen, of bijna 300,000 meer dan in de zelfde maand van het vorige jaar toen het nieuwe tarief reeds van kracht was. De minister van koophandel stelt nu voor hetzelfde stelsel voor goederenvervoer aan te nemen. Om parapluies waterdicht te maken, lost men in een glas éen deel paraGne in tien deelen benzine op en begiet de uit gespannen paraplui met deze oplossing. Over het aldus geprepareerde regenscherm rollen de regendroppels weg, zonder spoor achter te laten. Het middel doet aan de stof geen nadeel. De academie voor geneeskunde te Tu rin heeft eene prijsvraag van 18,000 francs uitgeschreven, voor een internati onalen wedstrijd over«Onderzoekingen over het wezen van en de voorbehoed middelen tegen besmettelijke ziekten bij den tnensch." De manusciipten mogen in het Fransch, Italiaansch of Latijn geschre ven zijn. De wervelstorm te Marseille veranderde de straten in beken eenige buizen stortten in een vrouw en haar kind verdronken, terwijl vele personen niet dan met moeite konden worden gered. Tweemaal sloeg de dood en offerde blindelings zijn eerlijk hai t, zonder eens te bedenken, waar voor? Thans was 't hoog tijd; met den bloo- ten nog bloedenden degen, snelde Alfred den donkeren gang dojr die naar den toren geleidde; zijn begeleiders volgden met hel pistool in de hand. Juist wilde Alfred de deur openen, toen Franken dit van de andere zijde deed en met een licht in de hand hem tegentrad. Schielijk wilde hij evenwel, toen hij de gewapen- den zag, in de binnenste kamers vluch ten en wierp dadelijk de kaars op den grond, maar Alfred greep hem in hel zelfde oogenblik bij deu linkerarm, ter wijl een soldaat de kaars opraapte die niet uitgegaan was. «Gij zijt mijn gevangene!"sprak Alfred. «Hier is het bevel van aanhouding." »'t Staat den man," sprak Franken met trotschen hoon, wiens wond ik genezen heb, bijzonder goed, nu als een speur hond mij te grijpen gij zijt een Vor stendienaar!" «Ik wil niet loochenen," antwoordde Alfred, «dat de op mij gevallen keus mij bezwaart; maar ik, ik doe slechts mijn plicht. Ik verzoek u de sleutels uwer papieren." «Met genoegen 1 sprak Franken en wilde naar zjjn schrijftafel snellen. bliksem in eens in eene fabriek en daarna in de Hervormde kerk. Een instortende muur bedolf een vrouw en 2 kinderen, welke jammerlijk omkwamen, en kwetste 3 personen. De storm ging van buien zwaren hagel vergezeld. Ook te Nimes en omgeving vertoonde de storm zijn uitwerking en elders in ZuidFrankrijk is het ook boos weer geweest. Te Parijs woedde Zondag avond een hevig onweder. De verwoesting in den omtrek van Nimes is bijzonder groot. De wijnoogst wasslechls gedeeltelijk binnen en hetgeen nog te veld stond is geheel vernield. Alle treinen van Alais en Vigon kwamen te laat en op meer dan één lijn is het verkeer geheel gestremd. Men vreest voor groote overstroomingen, daar de Gnrdon en de Vidourle sterk ge zwollen zijn, Te Mallemort staan omstreeks 6 vk. mijl geheel onder water en is aan den oogst groote schade toegebracht. Meer dan 800 tons dru'ven werden ver nield, veel vee verdronk. In de laatste 33 jaar was zulk een ramp niet voorge komen. Ook de overstrooming der Lol heeft een groot stuk land verwoest en verschei dene bruggen over deze rivier zijn weg geslagen. n Alles voor de vrouw!" wordt meer en meer het devies der Amerikanen. In den staat New-York werden kortelings acht plaatsen van inspectrice der posterijen vergeven aan vrouwen, die een zeer nederige maatschappelijke positie beklee- den, zooals kartonwerksters, modisten, strijksters enz. Het salaris, aan deze betrekking verbonden, bedraagt niet minder dan 1000 dollars (2500 gulden). 't JFas geen fijne regen! Een heer, die in de Lauweregt, te Utrecht, liep, kreeg onverwacht geheel wat anders dan fijne regen op zijn parapluie, en wel iets zeer zwaars, zoodat deze hein bijna uit de handen viel. Het zware ding gleed er niet af en daar het op de gespannen zijde een verschrikkelijk leven maakte, durfde hij er niet op te kijken. Hij liet toen zijn parapluie overhellen en krik! krak daar wordt de zijde opengescheurd en twee kattepooten, die het nu op zijn hoed schenen gemunt te hebben, staken door de scheuren. Toen wierp hij zjjn regen scherm weg en poesje, dat waarschijnlijk uit een vensterraam gevallen of misschien wel gespiongen was, ging aan het loopen. De onaangenaam verraste heer was verplicht met zijn parapluie onder den arm door den regen te loopen en kon zich alleen troosten met de gedachte, dat het maar «kattekwaad" was! Een der grootste tochten op het rijwiel, die nog nooit ondernomen is, is volbracht door den heer Otlo Roder uit Dresden. Hij vei liet deze stad den 'lOdeu Juli jl. is over Berlijn, Hanover, Munster, Arn hem en Rotterdam naar Engeland gegaan van Dover over Frankrijk en België naar Duitschland tei uggekeeid, maar is toen over Keulen, Heidelberg, Miinchen, Salz burg en Linz naar Weenen gegaan. Daar kwam hij Vrijdag jl. aan. Hij heeft 23 dagen rust gehouden om de groote steden die hij doorkwam te bezichtigen. Toen hij Dresden verliet, woog hij 94 kilogr., en hij heeft op zijnen tocht zoo goed als niets aan gewicht verloren, maar zich sterk gevoed en zeer geregeld geleefd. Voorzichtigheidsmaalregelen. Te Berlijn heeft zich iemand door ophangen van 't leven beroofd met iri achtneming der noodige voorzichtigheidsmaatregelen. Zijn nieuwe hoed, hij had hein nog geen driemaal gedragen, werd op zijn zakdoek op een boom geplaatst, zijn horloge werd in den hoed gelegd naast zijn portemon- naie, die 70 mark bevatte. Nadezevooi- bereidende werkzaamheden klom de le vensmoede in den boom en hing zich op aan 't uiterste topje, waar hij hing «tot verbazing der menschen," als Piet Paaltjes zou zeggen. Op hoog bevel. Aan de Koninklijke fabrieken te Spandou is op hooger bevel de nachtarbeid voor vrouwen verboden. «Ik moet u beleefd uitnoodigen," zei Alfred beslissend, «deze bezigheid aan mij over te laten in uw bijzijn." Fianken zag hem met woedenden door- borenden blik an. «Juist bezin ik mij," spiak hij koel, dat ik al een dag of wat dien sleutel kwijt ben. Maar de papieren liggen in de onderste vakken op zij, waai in men van boven af komen kan als de cylinder op is er, het blad uitgehaald woidt. Als u dan zelf maar zoo goed wil zijn het hoofdslot door een pistoolschot te doen spiingen 't ding is toch maar een oud meubel." «Ik zou uw edelheid toch raden daar mee voorzichtig te zijn," zei een van de beide wachtsoidaten die van Aarberg medegenomen en waartoe hij natuurlijk schandere manschappen gekozen had. De man had inmiddels, voorzorgshalve, met het tweede licht de kamer eens in het rond gezien. «Aan den achterwant hangt een ding uit de schrijftafel, dat als twee droppelen water op een lont gelijkt.... en hier in de vensterbank ligt een sleu tel aan een lint, die veel weg heeft van een huisraadsleutel." «Geef hier! zei van Aarberg, opende een deurtje en zag met verbazing dat in de hoeken der benedenruimte van 't meu bel aan weerskanten twee vaatjes kruit In een rommelwinkcl te Moskou snuf felend, vond een liefhebber een schilderij dat hij voor 200 roebels kocht. Het bleek een echte Frans Hals te zijn en de ge lukkige kooper heeft het nu voor 5000 pd. st. aan lord Rosebery verkocht. De stad Pottsville in Amerika werd dezer dagen in opschuddinh gebracht door den inval van eene zoo dichte wolk gele vlinders, dat men zou gemeend hebben eene allerhevigste sneewvlaag te zien. De wandelaars moesten in de huizen vluchten en denren en vensters sluiten. De grond was bezaaid met de insecten des anderen daags waren alle dood en ver spreidden een verpestenden stank. In een te Ilendaye ontvangen dépêche uit Madrid wordt de gezondheidstoestand aldaar zeer slecht genoemd. Donderdag waren er over de duizend gevallen aan pokken. Zaterdag heeft te Florence, in tegen- woordigheie van Koning Umberto, de Koningin en den Kroonprins de onthulling plaats gehad van het standbeeld voor Vic tor Emanuel. Eene vrij bejaarde weduwe te Bern, mevrouw Welti, geboren Escher, heeft bij notariëele akte haar verscheidene millioenen tellend vermogen aan haar vaderland, de eedgenootschappelijko re publiek, geschonken' onder den last van uitkeering van een jaargeld ten bedrage van 70,000 fr. levenslang en verder on der voorwaarde dat in vredestijd de rente van het vermogen besteed zal worden ten bate van kunsten en wetenschappen, en in oorlogstijd uitsluitend ten behoeve van de gewonde strijders voor Zwitser- land's eer en onafhankelijkheid. Te Kaïro sterven dagelijks vijftig per sonen aan cholera. Ook is die ziekte uit- gebrok-n bij de onder Italiaansche be scherming staande stammen aan de Roode Zee. De minister van oorlog in Italië heeft naar aanleiding daarvan last gegeven, dat alle officieren van gezondheid, tot het garnizoen te Massowah behoorende, der waarts moesten terugkeeren. Leusden, 23 September. Met verwondering is alhier kennis ge nomen van het verslag, in het Utrechtsch Dagblad en iri de Amcrsfoortsche Courant (uitgave van A. H. van Cleetï) gegeven omtrent den brand, die op de ridderhof stad «Lockhorsl" in den avond van 20 dezer heeft gewoed. Beter zoude het ge weest zijn, dat de uilgevers dezer bladen zoodanige berichten niet opgenomen had den, alvorens zich omtrent de juistheid daarvan overtuigd te hebben. Ter rectificatie wordt het volgende medegedeeld: dat de brandweer van Leusden (niet die van Stoutenburg) den brand heeft bedwongendat niet de boerderij en drie hooibergen zijn ver brand, doch slechts ééne schuur, één hooi- en één koomberg en het achterhuis zoogenaamd de deel. Aan de Leusden- sche brandweer is het dus te danken, dal de woning met aangienzend heeren huis is gespaard gebleven. Dat verder wel de Ainersfooitsche brandweer met hare spuiten en 50 a 60 schutters zonder officier ter plaatse zijn geweest, doch dat die brandweer bij hare komst voor de aangeboden hulp vriendelijk is bedankt en de schutters oogenblikkelijk zijn te ruggezonden dat er in de verste verte geen sprake kan zijn van brandstichting, en, wat diefstal aangaat, alleeen dit kan worden medegedeeld, dat door het ver breken van een ruit in het raampje van het bij de woning staande bakhuis een koperen koffieketeltje is kunnen gestolen worden, terwijl twee andere daarbij staande waarschijnlijk niet ontvreemd zijn om de eenvoudige reden, dat zij te groot waren om door het raampje gehaald te worden. De gebouwen en een gedeelte der goe deren waren tegen brandschade verze- stonden, genoeg om het geheele oude muurwerk te vergruizen. Van alle vier waren de deksels af en een in spiritus gedrenkte lont liep er doorheen. Franken had met schijnbaar kalmen blik toegekeken en liet nu zijn oog over 't bevel van gevangenneming glijden, dat hij nog in de hand hield. «Wegens hoogverraad en koningsmoord! sprak hij toen koud. «Dus is het werk gelukt. Vermits dat het geval is, moet ik de reis wel alleen aanvaarden, daar UE. volstrekt niet mee wilt gaan!" Op dit oogenblik zette hij een fleschje dat hij onbemerkt uit den zak gehaald had, aan de lippen en dronk het in een teug ledig. Schier onmiddellijk begon hij te wankelen en viel stuiptrekkend op den grond. Binnen weinige oogenblikken was hij een lijk. Hij had vergif ingenomen, vermoedelijk blauwzuur (ucidum cyanhydriacum) welks werking men destijds nog niet zoo als heden kende. Weldra kwamen rechterlijke ambtena ren aan, die Alfred in d"n haast die zijne onderneming vorderde, niet mede had kunnen nemen. Wordt vervolgd Voor de talrijke toehoorders, die zich Dinsdagavond jl. in de groote zaal van Amicitia vereenigd hadden om de openbare les door de leerlingen der volks zangschool van de afdeeling der maat schappij tot bevordering der toonkunst gegeven bijlewonen, was deze avond een bewijs, dat deze inlichting bij de ver vulling der door haar op zich genomene taak met succes werkzaam is. Achtereen volgens werden door ongeveer zestig leerlingen in twee klassen verdeeld, eerst afzonderlijk, daarna te zarnen onder lei ding dei HH. den Hartog en Veen eenige één- en meerstemmige kinderliederen voorgedragen en de luide toejuichingen, die op de meeste volgden toonden, dat de aanwezigen zeer ingenomen waren met de proeven door de leerlingen zoowel van hunnen zang als van hunne geor dendheid afgelegd. Het plan bestaat wegens de talrijke gedane aanvragen om plaatsing van nieuwe leerlingen het onderwijs door de toevoe ging van twee klassen uittebreiden. De verhooging der kosten van instandhou ding die daarvan het gevolg is, zal ech ter grootendeels door particuliere bijdra gen, die reeds nu een belangrijk deel der middelen vormen, gedekt moeten wor den en hiertoe is dus noodig, dat velen zich vereenigen, deze voor de ontwikke ling van het volk zoo nuttige inrichting te steunen. Het is te hopen, dat, wanneer de roep stem klinkt, de gegoeden daaraan gehoor zullen willen geven. Op veizoek deelen wij gaarne mede, dat het toelatings-examen voor de Bur- geravoiidgcliool alhier, thans nader geregeld is, als volgt: Het schriftelijk gedeelte, Donderdag 2 Oct.-, liet mondeling gedeelte, Maan dag 6 Oct.; telkens om 6 uur des avonds te beginnen. De Minister van Wuterstaat, Han del en Nijverheid heeft de plannen goed gekeurd voor den bouw van een nieuw postkantoor met telegraafkantoor aan de Kortegracht alhier, zoodat eerlang de aan besteding van dien bouw zal geschieden. betiappen. Voor alle dingen laat u zijn papieren niet ontglippen. Er komt te veel op aan, om tot op den grond toe door te dringen in een zaak, waaraan 's konings leven en 's lands rust hangt." Nog flonkerden de starren en 't licht der maan spiegelde zich als een trillende goudstreep op den donkeren vloed des Meiers, toen Alfred langs zijn oevers in een lichte koeriersjees naar '1 Noorden jaagde. In elke andere aangelegenheid ware 't hein zwaar, ja onverdragelijk ge vallen op een oogenblik dat zijn schoon ste hoop op 't liefelijkst zich scheen te verwezenlijken, voor onbepaalden tijd weg te ijlen maar in deze kende Alfred geen bedenking. Het gold het wel of wee des vadeilands, van het regeerend stamhuis.- onderwerpen, die in een edel hait nooit moesten gescheiden worden en die beide deden hem zijn eigen ik vergeten. Snel als de wind vloog hij door de met sneeuw en ijs bedekte beemden en hij spande alles in om iedere hindernis die weg en jaargetijde konden opwerpen, uit den weg te ruimen, om toch maar de mare van 't volbrachte wanbedrijf voor te zijn. Hjj was dan ook in ongelooflijk korten tijd te Drontheim en requireerde daar een klein detachement soldaten om het hol van 't roofdier te omsingelen. Met zons ondergang kwam hjj er mee in den om Jan. Wat is het toch vreemd, dat som mige volken een andere kleur dan zwart gebruiken om te rouwen. Piet. Dat is zoo vreemd niet, al« je maar weet, waarom zij het doen. J. Waarom rouwen dan de Egyptena- ren met geel? P. Omdat het geel worden der blade ren op liet einde van 't leven wijst. En waarom rouwen de Syriërs met blauw P. 'tls de kleur van den hemel, waar zij de afgestorvenen hopen weer te zien. J. En de Ethiopiërs met grijs? P. Omdat het de kleur der aarde is, waarheen het lichaam terugkeert. J. Maar waarom rouwen de Japannee- zen met wit? P. Een zinnebeeld van den reinen le venswandel des overledenen. J. Misschien wordt die kleur dan wei eens te onpas aangebracht. En waarom rouwen de Europeanen met zwart? P. Als zinnebeeld van het einde van licht, leven en vreugde. J. Maar bij dat zwart wordt ook wit aangebracht. Zeker omdat het mooi kleedt. P. Bij sommigen kan dat wel zjjn. Anderen zien in die twee kleuren de zin nebeelden van het rijk der duisternis en dat des lichts. De mensch komt in het eene of het andere terecht. Hoevelaken. Tot onderwijzeres aan de Clir. school alhier is benoemd, Mej. A. van Dijken, ondei wijzeres te Eefde bij Zutphen. Maarsbergeu. Jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort biedt, op den laatsten dag der manoeuvres, Vrijdag 26 Sept., nabij Maarsbergen, aan de officieren der ma- noeuvreerende troepen een collation aan. Bovendien zullen de manschappen wor den onthaald. IVUkerk. De heer P. J. van Melle, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, komt voor op het vieitnl als pre dikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Middelburg. trek van Noorbergs kasteel aan, en toen de nacht viel, inaakte hij van zijne ver worven plaatselijke kennis gebruik, om zijn gelelde de kust langs te ieiden op een weinig beganen en verborgen weg dien hij zelf op zijn strooptochten in den omtrek gevonden had en waarmede men den burcht in korter lijd dan anders en onbemerkt naderen kon. Toen hij den voet van dien heuvel omtrok, waarop voor weinig weken Oda hem hare liefde beleden had, klopte 't hart hem hoorbaar en in zjjne borst kookte een zee van onuitsprekelijke gewaarwordingen. Fluks was het troepje, zoo onderlangs sluipend de benedenste berm van den heuvel ge naderd, waarop de bouwval lag. Er sche merde nog licht in den toren. Alfred liet het bewoonde deel van den burcht om singelen en met eenige inspanning ge lukte 't hem door twee soldaten geholpen, de zware deur die molmend in lieur scharnieren hing, zonder al te veel ge rucht uit te lichten Maar nu stoof met woedend geblaf Frankens groote wolfshond de trappen af de komenden tegen. Een degenstoot legde den hond neer, zijn blaffen ging in ker mend janken over, een tweede maakte hem af. Arm dierl hij had toch niet meer dan zjjn plicht gedaan.... beter dan zjjn meester boette hjj zjjn trouw met den

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2