GEBR HASSING. - mspam. G., r 1 November VERPLAATST LANGESTRAAT, wijk B19, ,1 RIJKSPAARDEN, le Kruijff en van le Gunster. Gemengd Nieuws. r\ L. V\A.N GELDER, INBOEDEL, BONTWERKEN VERVERSCHINGEM OPENBAAR VERKOOPEN'I 4 op reform [esltlie BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. KERKNIEUWS. ADVERTENTIËN. GEVRAAGD e Vleeschhouwerij VERKOOPENs Voor het herstellen A. A. v. HAMERSVELD. 12 OP REFORM GESTELDE JACOB'S TANDPOEDER De pokkenepidemie woedt zoo hevig te Madrid en op andere plaatsen van Spanje, dat de ministerieele bladen het gouvernement aansporen in de volgende zitting der Cortes, de invoering van den svaccinedwang" voor te stellen. Aan de ambtenaren van verschillende regeerings- bureaux is bevolen zich te laten inenten. Volgens oflicieele opgaven zijn te Ma drid (472.000 inw.) aan de pokken ge storven in Augustus 138, in Septendber 421 en in de eerste helft van October 317 personen. Door de ziekte werden in September 1122 en in de eerste helft van October 818 personen aangetast en 400 lijders aan pokken lagen eergister in het hospi taal te Madrid. De autoriteiten trachten thans de lagere standen te bewegen zich te laten vacci neeren ongeveer 80 pet. der sterfgevallen kwam voor bij personen, die nooit waren gevaccineerd. Woensdag j.l. arriveerde alhier om 10.16 u. voormiddag, den Minister van Oorlog, vergezeld van zijn Adjudant den kapitein Sabron; dadelijk na aankomst begaf Z.Exc. zich naar de Infanterie- kazerne en nam de thans bewoonde en de in aanbouw zijnde kazerne benevens de bijgebouwen en de woningen voor gehuwden in oogenschouw. Ten half één maakte Z. Exc. eene visite bij den Bur- meester dezer gemeente, om half twee weid de kazerne voor bereden wapens in oogenschouw genomen, terwijl om 2 u. 46 min. de terugreis naar 's-Hage weder werd aangenomen. Dat door de militaire autoriteiten te dezer stede alle pogingen in het werk worden gesteld om het den minderen militairen zoo aangenaam mogelijk te maken, blijkt onssteeds; ook nu hadden ter gelegenheid der kermis alle minderen een avond toegang tot het theater Na tional voor rekening der respective Can- tinos. Te beginnen met 1 November a.s. zal het munitiebrood voor de troepen alhier in garnizoen worden geleverd, door de Amersfoortsche Machinale Stoom-brood en beschuitfabriek aan wie de levering daarvan voor het Rijk is opgedragen voor den prijs van f 0.040 per ration. Een soldaat militiën van de alhier in garnizoen zijnde infanterie, die weigerde eene dienstbeurt te vervullen, waartoe hjj werd gecommandeerd door een korporaal, is hiervoor door den krijgsraad in het ar rondissement gestraft, met 6 maanden militaire gevangenisstraf en in de proces kosten. Naar ons wordt medegedeeld kan men thans voor vast aannemen dat op 30 April a. s. wederom een bataljon be nevens de staf van het 5e regiment infan terie alsmede het muziekcorps alhier in garnizoen zullen komen. J.l. Donderdag bevonden zich alhier eenige hoofdofficie ren van dit regiment waaronder de ko lonel regiments-commandant, tot het hu ren van woningen. Naai men zegt is door enkele dezer heeren reeds gehuurd. A. s. Dinsdag zal, voor dit jaar. de laatste gecombineerde manoeuvre plaats hebben voor de 3 wapens uit dit garni zoen in vereeniging met het 5e Bataljon 5e Regeinent Infanterie uit Utrecht. De rechtbank te Utrecht heeft eind vonnis gewezen in het geschil tusschen regenten van het gesticht »De Poth" te Amersfoort en den landbouwer C. R. (vordering tot ontbinding van de tus schen partijen gesloten huurovereenkomst betreflende de hofstede »de Koedijk" on der Stoulenburg met de daarbij belioo- marnmn 1 g— reizigers met hunne bonte kragen en dikke cache-nez schenen te bedekken. En echter had het meisje gelijk er gebeurde 't een of ander in den wagen, en het moeten zeer goede oogen geweest zijn die dat konden ontdekken, terwijl de wagen gie rende en ratelende den hoek van den weg omsloeg en de vonken bij de wielen op vlogen. Er was iets gebeurd in den wagen, want het hoofd en de schouders van een jong man kwamen uit het linker raampje te voorschijn, eene hand greep den con ducteur bij den voet. dat dezen zoo deed verschrikken, dat hij zijn horen bijna op de straat liet vallen, en de heer maakte zulke bewegingen en keek telkens achter zich in den wagen, waaruit hij tenhalve lijve hing. De conducteur sprong op den grond als een acrobaat, en liep zoo hard hij kon naar de «Zeemeeuw," waar hij te gelijk met den postwagen aankwam en den herbergier dadelijk aanboord klampte, voordat deze èn door de passagiers èn de goederen te zeer bezig gehouden werd. „Er is een passagier onder weg onge steld geworden," schreeuwde hij, »en er is brandewijn noodig; hij ligt geheel bui ten kennis en er is een heer, die zegt dat hij niet voor de gevolgen in staat, zoo wij ons niet spoeden. rende landerijen en tot schadevergoe ding op grond dat gedaagde in de jaren 1887 en 1888 tusschen houtgewas plag gen en specie heeft weggehaald en per- ceelen weiland en diiestland gescheurd en tot bouwgrond gemaakt heeft.) De rechtbank heeft, wat het weghalen van plaggen betreft, overwogen dat door de gehouden getuigenverhooren het bewijs niet geleverd is dat gedaagde plaggen tusschen het houtgewas heeft weggehaald, maar integendeel waarschijnlijk is ge maakt, dat gedaagde slechts datgene heeft vei richt waartoe hij door hel huurcontract gerechtigd, ja zelfs verplicht was. Ten aanzien van het tweede punt, heeft gedaagde erkend perceelen weiland en driestland tot bouwland te hebben gemaakt; hij is echter 'alleen tot schadevergoeding verplicht, als ge bleken is, dat daardoor in strijd met de wet en met de overeenkomst gehandeld is, als zijnde het gehuurde niet door hem als een goed huisvader gebruikt. De recht bank maakt onderscheid tusschen driest en weiland en verstaat onder het eerste dor, droog land: doch het is haar niet voldoende gebleken, dat de omgelegde perceelen niet waren driestland, maar weiland, en evenmin wordt door haar als bewezen aangenomen, dat door het omleggen schade is toegebracht. De te bewijzen opgelegde feiten derhalve niet bewezen zijnde, i« de vordering ontzegd De rechtbank sprak Donderdagmorgen de volgende strafvonnissen uit in zaken door haar in de zitting van 9 dezer be handeld J. v. K., Iiuisvr. A. W., won. te Wou denberg, bekl. van beleediging van M. B. werd veroordeeld tot geldboete van f3. subs. 3 dagen hechtenis. R. v. d. W., won. te Barneveld, bekl. van door schuld gevaar doen ontstaan voor het verkeer door stoomvermogen over een spoorweg aldaar op 14 Aug. jl. gepleegd, tot geldboete van f25, subs. 14 dagen hecht. J. S., H. H. en H. V., allen won. te Doorn, bekl. van mishandeling van G. v. V., aldaar tusschen 1 en 2 Sept. jl. ge pleegd, vrijgesproken. R. J, H., wonende te Amersfoort, bekl. van strooperij met behulp van een wa gen, aldaar op 26 Augustus j.l. gepleegd, tot gevangenisstraf van drie dagen. Hoogland 24 Oct Bij het onweder, hetwelk verleden Zaterdag alhier gewoed heeft, is de bliksem geslagen in een hooi berg van W. Tolboom. Deze stond wel dra in lichte laaie en, aangewakkerd dooi den feilen wind, sloeg de vlam terstond op de naastbij staande hooiberg en het woonhuis over. Dit laatste was in een uur bijna geheel uitgebrand en, hoewel de brandspuiten voldoende water konden geven, waren de hooibergen ook niet te behouden. Den volgenden dag zag men daar de vlammen nog uitslaan. De schade is zeer aanzienlijk. Ned. Herv. gemeente: Beroepen naar Egmond aan Zee, de heer F. H. Koster, cand. te Beerta. Naar Oostkapelle, ds. D. Wustenhoff, te Gent. Aangenomen naar Tjamsweer, ds. A. de Vink, te Lopik. Ned. Geref. gemeente (doleerende) Bedankt voor Koudekerk e en Hazerswoude, ds. J. H. Houtzagers te Kootwijk. Evang Lulli. gemeente Beroepen naar Brielleen Hellevoetsluis, de heer C. F. Westerman, prop. te Am sterdam. De boertjes moeten het nog al eens ontgelden, wanneer er sprake is van be leefd- en wellevendheid; daarom kan het geen kwaad mede te deelen, zegt de Midd. Ct., wat een onzer corresponden ten uit Zuid-Beveland ons schrijft. Op de dorpen hier is het een geijkte «Het is mijn vader! Ik voel het dat het mijn vader is!" riep het meisje, die alles gehoord had. «Och, ik bid u, laat mij er in!" gilde zij, terwijl zij den knop van het portier hevig heen on weder schudde; sik geloof hem wel zoo te kun nen behandelen dat hij weer spoedig voor mij bijkomtI" Het hoofd van den jongeling kwam weder te voorschijn, en het was een schoone kop met dat golvende bruine haar. »0, behoort gij tot de betrekking van dien ouden heer? Het doet mij genoe gen, dat te vernemen. Wees maar niet on gerust, hij zal wel weder bijkomen, als hij in de herberg is. Ik ben zoo goed als dokter en weet best hoe het hier is. Tracht niet naar binnen te dringen, of gij loopt gevaar uw vader op het gezicht te treden er, hem den laatsten slag toe te brengen. Zorg slechts voor eene kamer, waar vuur brandt." gewoonte, dat men, wanneer men iemand op den weg passeert, vgoeien dag" of «goeien avond" zegt, en zoo men dit na laat, onder de onbeleefdste menschen ter wereld worden gerekend. Op zeker dorp in onze omgeving kreeg een heer, die vreemd in de streek is en met de gewoonte niet bekend, een ge voelige, zij het alles behalve geoorloofde les in de beleefdheid, 's Avonds iemand zonder spreken doorbijloopend, vatte die hem in de borst en sommeerde hem voortaan, als hij iemand tegenkwam te rug te groetenmocht hij het blijven nalaten, dan zou met hem wel eens afge rekend worden. De betrokken heer heeft het bevel op gevolgd en is de vriendelijkheid zelve ge worden. Eene Zigeuner-geschiedenis. Gedu rende de laatste dagen zwierf eene Zi geunerbende in de provincie Pommeren, en verspreidde schrik en ontzetting onder de eenvoudige, nog zeer bijgeloovige plat telandsbevolking, door de verhalen en too- vergeschiedenissen, die bij hen omtrent dezen nomadischen stam in omloop zijn. Men wist te verhalen, van heksen, die zich onderden troep bevonden, van toover- drankjes, waarvan zij het geheim bezaten, van onderaardschegeesten, waarmede dit volk in zeer nauwe betrekking stond, kortom, de meest fantastische voorstel lingen van het leven en de gewoonten dier zwervers hadden zich in de hoofden gevormd. De schrik was zoo algemeen, dat men zich nauwelijks op straal durfde vertoonen, als men wist dat de zigeuners in de buurt waren, veel minder het wa gen durfde 's avonds of 's nachts langs de straat te loopen. De deuren der huizen werden zorgvuldig met extra-hangsloten voorzien en de blin den van dubbele grendels. Het ging ein delijk zóóver, dat de verschillende burge meesters der omliggende gemeenten aan den gouverneur der provincie militaire versterking aanvroegen, want de veld wachters deelden in den algemeenen schrik en zouden het niet gewaagd heb ben iets tegen dit «volk van den duivel" te ondernemen. Het antwoord, dat van den gouverneur op het verzoekschrift inkwam, luidde, dal de gouverneur niet aan hun verzoek kon voldoen, maar hij raadde hun aan uit de sterkste mannen een corps samen te stellen, om op deze wijze hunne rechten te verdedigen, wanneer deze mochten ge schonden worden. Er werd beraadslaagd en per slot van rekening kwam het voorstel van den gouverneur hun nog niet zoo geheel onaannemelijk voor. Er werd eene keurbende van 100 man gevormd fde zigeunertroep bestond uit 5 mannen, waar onder twee grijsaards. 3 vrouwen en 18 kinderen van 1 —14 jaar.) Zoo wachtte men op de dingen, die komen zouden. Op zekeren morgen verspreidde zich het gerucht door een der dorpen, weldra loor de geheele streek voortgeplant, dat van een boer het jongste kind, een meisje van vier jaar, door de Zigeuners gestolen was. Dadelijk werd de keurbende onder de wapenen geroepen en binnen een uur stonden honderd man met mestvorken en spaden gewapend, strijdvaardig. Men begaf zich in de richting van het kamp, waar de Zigeuners hunne tenten hadden opge slagen, en daar begon een formeel gevecht, waarbij de Zigeuners, op lijfsbehoud be dacht, van geweren en pistolen gebruik maakten, en op de boeren schoten, waarbij verscheidenen gekwetst werden. Terwijl het gevecht goed en wel aan den gang was, komt de moeder van het «gestolen" meisje aanloopen om te zeggen, dat het kind terecht was. Het lag gerust op den zolder in het hooi te slapen en werd gevonden door de moeder, die hooi kwam halen voor de geit. Het gerecht heeft zich met de zaak bemoeid om te onderzoeken aan wie de schuld ligt van deze vechtpartij, waarbij verscheidene personen min of meer ernstig gewond werden. De Zigeuners hebben inmiddels deze streek verlaten om zich elders te vestigen. (Wordt vervolgd.) 1IDR6EBLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 17 Oct., Cathariua, d. van Catharina Zwager. Lutje, d. van Cornelis van Nienwenhuizeu en Neiltje van Gulik. IS Oct., Maria, d. van Nicolaas de Gooijer en Geertruida van Vulpen. Johannes Adrianus, z. van Arie Kok en Maria Boer- sen. Cornelia Johanna, d. van Joban Pie- ter Prins en Gerdina Antonet Mulder. 19 Oct., Anna Maria, d. van Johannes Steenbeek en Maria Macliilsen. 21 Oct., Gijsbertus Gerardus, z. van Lambartus Ber- nardus Smeeing en Gerarda Gerritsen. Elisabeth, d. van Gerrit van Plateringen en Catharina ven 't Hof. 22 Oct., Albertus, z. van Albertus Kaal en Gijsbertha van de Wakker. Ondertrouwd: 23 Oct., Jacobus van den Bedum en Antonia Rouwendaal. Harmen van don Hoorn en Elisabeth van Leusden. Jan Wouterse en Geertruida Tommei. Overleden: 17 Oct., Dirk Wijnands 68 j., echtg. van Heintje van Rouwendaal. Petrus Heudrikus Laurijsen, 21 d. 19 Oct., Anetta Geertruida Cruijfl, 29 j. ongeh. 21 Oct, Elisabeth Francina Suerinondt 38 j., echtg. van Gustave Jacques Baron van Boetzelaer. Roelof van Dijk, 54 j. echtg. van Maria van Doorn. Hoogland. Geboren: 19 Oct., Jannetje, d. van H. Doornekamp cn J. van de Kooy.22 Oct. Jannetje, d. van F. van Rossum en J. Rot tenburg. Ondertrouwd: 17 Oct., J. Steenbeek cn A. van de Brug. Gehuwd: 22 Oct., W. Ruiter en A. van de Bor. W. Brandsen en G. van Droffelaar B. J. Schueler en N. van den Hoven. Leusden. Geboren: lb Oct. Antkonia d. van Wil lem Westerliuis en Johanna Schut. Ondertrouwd: 24 Oct. Richardusvan Evden met Johanna van den Hengel. Gehuwd: 23 Oct. Dirk van Garderen met Alida Osnabmgge. Petrus Koller met Gerarda Kok. Overleden: 20 Oct. Jan Voskuilen, oud 76 j. ongeh. Stoutenbnrg. Gehuwd: 23 Oct. Jan Hofland met Antje van de Geest. Heden overleed te Amers- I foort ten huize harer moeder mijne I geliefde echtgenuule de HoogWel- Geboren Vrouwe Baronesse VAN BOETZELAER geboren Suermondt, in den]ouderdom van I 38 jaren. A G. J. Br. V]AN BOETZELAER. Hoogland, 21 October 1890. Heden overleed te 's-Gra- venhage onze geliefde broeder en behuwdbroeder, de Heer H. F. VAN DE POLL, in leven Oud-RJjks^ritvanger. S. M. COCK ^LOMHOFF— gen.WAN de Poll. W. J. COCK BLOMHOEF. Amersfoort, *22 Oct. '90. Verzoeke van roinebeklag ver schoond te blijven. Heden overleed tot onze diepe droefheid, ons geliefd Dochtertje f\ BERTH A, in den\ jeugdigen leeftijd van 12 jai cH. J. G. DE JAGER. J. DE JAGER- Kerkhoff. AMER^EUaai. 25 Oct. '90. of een alleen wonend mensch, geen kin deren tot haar last hebbende, liefst niet boven de 55 jaar. Brieven onder letter H. aan 't Bureau dezer Courant, Valkeslraat 92. JTAnL,. VAN GELDER, wordff met naar de naast de Sociëteit CONCORDIA. jf. S.v.Deventer Hofbontwerker, Ganzenmarkt, UTRECHT. Groote keus BONT-MANTELS, BONT-HOEDEN, PELSJASSEN en alle X' BONTARTIKELEN Notaris Mr. J. SI. RICHELLE te Amersfoort, is voornemens op Woens dag den 13 November IS90, des voormiddags 9 uur, op de hofstede onder de gemeente STOUTENBliRG, om coulant geld, in het openbaar te 1 vierjarig bruin merriepaard, 4 kalf- dragende Koeien, 4 dito Vaar zen, 5 Pinken, 2 Vette Var- kens, 2 Zeugen met keuen, 3 drachtige Zeugen, 1 guste Zeug, 30 Kippen en 3 hanen, 20000 kilo's welgewonnen Hooi, 1 mijt Hooi, 12 vim Rogge, 16 vim Ha ver, eene groote partij Aardappelen, 12 vim droge Takkenbossen, eene partij Slieten, 1 Boerenwagen met Opzet, 1 plaggenwagen, Voorts Bouw-, Melk en Deelgereedschappen, als: Wagen- en Ploegwagen. Ploeg, Egge, Wanmolen. Snijbank. Ladders, Grepen, Schoppen' Harken, Gavels, Melkknrn, Tonnen, Tob ben. Vloten enz. Verder: als: Kabinet, 2 Kastjes, 1 Spint, 3 Bed den met toebehooren, Klok, Kachel, For nuis, Spiegels, Schilderijen, Tafels, Stoe len enz. Eindelijk een Wagenloods, 2 perceelen Koolrapen, en 2 peiceelen Knollen te velde. Daagstevoren te bezichtigen. Breeder bij biljetten. bevelen zich beleefd aan De ondergeteekende bericht dat hij HEDEN AVOND zijn LOKALEN in de Zevenhuizen tot het gebruiken van als: Hier, Koffie, Thee, Cacao enzl( levens beveelt hij zich aan tot het leve ren van fijne Tabak, Sigaren, prima Koffie, Thee en andere artikelen. Door een nette bediening hoopt hij de gunst van een ieder zich waardig te maken. Onder aanbeveling, De Hoofdadministratie Bv van 'let le Keg. Huzaren zal op Vrijdag den 31. Oct. 1S90, des middags te 13 nre te Amersfoort, aan de Manége publiek V7 Drie uren voor den verkoop te bezich tigen. De RAAD van ADMINISTRATIE der II. Afdeeling le Regiment Veld-artillerie alhier, zal op Vrijdag den 31en Oc tober 1890, des middags om 13 uur i welke gedurende drie uren vóór het uur van den verkoop aan de houten Rijbaan ter bezichtiging staan. wordt door geen ander Tandpoeder over- troffen. Overal verkrijgbaar in cartonnen doozen a 10 en 25 ct., in metalen doozen a 20 en 40 ct. En gros bij JACOB C0., Amsterdam. Ingaande heden vergoeden wij voor A déposito ge storte gelden met een dag opvraging 3%. voor een maand vast 3'A0/o voor drie maanden vast 4o'°. Amersfoort, 11 October 1890.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2