Otficieele Publicatiën. BINNENLAND. Plaatselijke berichten. ADVERTENTIEN. mont. Deze echtvereeniging schonk den Koning gedurende zijn laatste levensjaren de genoegens eener rustige verlevendigd door den aanblik van de voor spoedige ontwikkeling der Prinses die we eenmaal hopen te begroe ten als de Hoedster der nationale eenheid en zelfstandigheid, waar dig de voetstappen drukkende van den Koninklijken Vader, wiens liefde voor ons volk, wiens trouw in de vervulling zijner hooge plichten, in lengte van dagen bij de natie in dankbare herinnering zullen blijven. Een buitengewoon nummer van de Nederl. Staatscourant meldt het over lijden van Z. M. den Koning aldus: »Z. M. de Koning is hedenmorgen te 5 uur 45 minuten zacht en kalm ont slapen. Doctor Roessingh heeft bij zijne komst op het Koninklijk Paleis te circa half twee uur het bestaan der uraemie bij Z. M den Koning insgelijks geconstateeid. Alle door de beide geneesheeren aangewende pogingen om verbetering in den toestand te brengen, hebben, helaas, niet mogen baten. 's-Gravenhage, 23 November 1890." PROCJLAMATIE. In naam van Hare Majesteit Wilhel- mina. bij de gratie Gods Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau enz., enz., enz. Wij Emma, Koningin-Weduwe, regen tes van het Koninkrijk: Het heeft Gode behaagd mijnen gelief den en geëerbiedigden gemaal Koning Willem den Derde tot zich te nemen. Ruim een en veertig jaren schaarde zich het Nederlandsche volk om Zijnen troon, en gedurende dit tijdvak werden onder 's Heeren zegen, rust, vrede en welvaart aan het vaderland geschonken. De kroon is door zijn afsterven, dat ons allen rnet diepen rouw vervult, overgegaan op mijne beminde dochter Wilhelmina Helena Pauline Maria. Haar troon vinde zijnen hechten steun in de innige trouw en verknochtheid van het Nederlandsche volk aan het huis van Oranje. Moge de almachtige God de gebeden verhooren, die tot Hem opgezonden wor den voor onze Koningin WilhelminaHij neme Haar onder Zijne heilige hoede en bescherming. Kiachtens de wet ben ik gedurende hare mindeijarigheid geroepen als regen tes voor het Koningrijk het koninklijk gezag voor haar waar te nemen. Vertrouwende op Hem, in wiens hand hel lot is der vorsten en volkeren, neem ik de mij toevertrouwde regeeringstaak op mij, met de bede, dat hare vervulling in allen deele moge strekken tot heil van land en volk en tot bevrediging van het Koningrijk. Lasten en bevelen, dat deze proclamatie in al de gemeenten des rijks zal worden aangeplakt en afgekondigd ter plaatse, waar zulks gebruikelijk is en dat zij in het Staatsblad zal worden geplaatst. Paleis het Loo, den 24 November 1890. EMMA. (Door alle ministers gecontrasigneerd.) Het overlijden van Zijne Majesteit Willem III, Koning der Nederlanden, is aan de Staten-Generaal medegedeeld bij de volgende Koninklijke boodschap: Mijne Heeren! «Met een diep bewogen hart vervullen Wij den droevigen plicht U kennis te geven van liet overlijden van Onzen innig geliefden Gemaal. »Hel behaagde Gode Zijne Majesteit Willem III, Koning der Nederlanden, in den vroegen ochtend van heden tot Zich te nemen, na een smartelijk ziekbed, dat met gelatenheid gedragen, in de laatste oogenblikken in kalmte werd doorleefd. «Wij zijn overtuigd dat door U, Mijne Heeren, en door geheel het Nederland sche Volk met innigen weemoed wordt gedeeld in den rouw van het Koninklijk Huis. «En hiermede, Mijne Heeren, bevelen wij U in Gods Heilige bescherming. vliet Loo, den 23 November 1890. „EMMA." Van de meeste regeerende vorsten zijn telegrammen van deelneming ont vangen, die allen zijn beantwoord. De Groot-Hertog van Saksen wordt op het Loo verwacht. Uit het Loo wordt gemeld: De opper-cermoniemeester, baron Du Tour van Bellinchave, is naar de resi dentie teruggekeerd, na de bevelen van Hare Majesteit te hebben ontvangen om trent den hofrouw. Totdat morgen de lijkkist zal zijn aan gekomen, wordt het lijk niet van het bed verplaatst. Wederom zijn gisteren de ministers Mackay en Ruijs van Beerenbroek ten 10 ure hier aangekomen tot bespreking van regeeringsuangelegenheden met de koningin-weduwe. Gisteravond ten 9 ure begaf H. M. de Koningin-weduwe zich naar de sterfka mer en legde een kolossalen, uit de resi dentie ontboden palmtak op het stoffelijk overschot van Haren gemaal. Het stoffelijk omhulsel van den gestor ven vorst zal in militaire uniform worden gekleed en naar een bijzonder daarvoor ingerichte rouwkamer worden overge bracht. Zeer treffend was het afscheid door het hofpersoneel, met vergunning van H. M. van den hoogen afgestorvene genomen. De Burgemeester van Apel doorn opende de rij dergenen, die langs het sterfbed trokken en waarin zich de beambten van het staldepartement, van het keukendepartement, de domeinen en den tuin bevonden. Velen trof het hoe on veranderd 's konings gelaal was gebleven. Kraclituitpulting, tengevolge van hevig zich openbarende bloedafscheiding dit is geconstateerd deed den koning be zwijken. Naar wij vernemen, zal hel stoffelijk overschot van Z. M. den Koning worden nedergelegd in een hermetisch gesloten looden kist, die aan de binnenwanden met matrassen van witte zijde is geca- pitoneerd. Om deze kist zal een kist van zwaar eiken hout worden geplaatst, die wederom zal omsloten worden door een kist van prachtig gepolijst mahoniehout met zilveren garnituur. Dit garnituur bestaat uit twaalf mas sief zilveren handvatsels met de zinne beelden des doods en een gelijk aantal zilveren schroeven gedekt inet kronen. Op het deksel wordt een zilveren plaat vastgehecht, waarop gegraveerd zijn de data van de geboorte en het overlijden. Onder deze dekplaat wordt eene ope ning gelaten waarover een glazen plaat zal worden bevestigd, zoodat het gelaat van den ontslapen monarch zal zichtbaar zijn. De kist wordt gedragen door acht zil veren leeuwenklauwen. De vervaardiging is opgedragen aan de bekende firma P. Mouton Zoon, die zich met den meesten spoed van hunne zaak kwijten, zoodat de kist reeds gis teravond vermoedelijk gereed zal zijn ge weest. Een rouwkoets wordt nieuw gemaakt bij de Haagsche firma Scholdert. De burgemeester van Apeldoorn heeft alle publieke vermakelijkheden doen schorsen van alle publieke gebouwen is de rouwvlag uitgestoken en het stad huis is gesloten. Als bewijs van de groote deelneming in het smartelijk verlies kan dienen, dat het telegraafkantoor te Apeldoorn gister 500 telegrammen behandelde. De leerlingen van de school «Willem III" werden heden ochtend toegesproken door het hoofd der school, den heer Neelmeijer, die herinnerde aan al het geen de nu ontslapen Koning als stich ter der school voor haar had gedaan waarbij hij de verzekering kon geven dat die belangstelling zal overgaan op Zijne Gemalin als medestichtster. De leerlingen kregen vacantie tot Maandag. Sedert gisteren 12 ure zijn alle mili taire leden van het Koninklijke Huis en alle militaire overheden in groot tenue gekleed. Onder de te Apeldoorn vertoevende journalisten bevindt zich o. a. een re dacteur van de Brusselsche Indépendance. In de synagogen der beide Israëlitische gemeenten te 's Gravenhage is gister in de ochtendgodsdienstoefening voor de eerste maal het gebed uitgesproken voor KoninginWilhelmina. Omtrent de sluiting der publieke ver makelijkheden in den lande zijn gister nadere bepalingen voorgeschreven. De Nederlandsche gezanten aan vreemde hoven zullen eerst na de ter aarde be stelling van Zr. Ms. stoffelijk overschot aan de buitenlandsche regeeringen offici eel kennis geven van het overlijden des Konings en van het optreden der Troon opvolgster, vertegenwoordigd door de Koningin-Regentes. Gistervoormiddag is door de doctoren Vinkhuyzen, ten Kate, Vlaanderen en Roessingk op het lijk eene inspuiting verricht met een chemisch preparaat, ten einde putrefactie te voorkomen. Aan de firma Pander is opgedragen met den meesten spoed, te Haarlem of Amsterdam een rouwwagen voor het spoorwegvervoer in gereedheid te brengen. Het wordt zeer waarschijnlijk geacht dat het stoffelijk hulsel bij overbrenging naar de Residentie de Hoofdstad zal pas- seeren om daar met de verschuldigde honneurs ontvangen te worden. Tegen het geheele vervoer per Hol- landsche spoor bestaat echter eenig be zwaar door de inrichting, met het tun nel-systeem van het station te 's Graven hage. Door de Holl. spoorweg-maatschappij moeten evenwel reeds maatregelen geno men zijn om door gepaste middelen lij delijk dit bezwaar uit den weg te ruimen. Het stoffelijk overschot van Z. M. den Koning is gisteren gekist en gekleed in admiraals-uniform der marine. Men verneemt dat aanst. Maandag het vorstelijk lijk naar de residente zal worden overgebracht, terwijl alsdan ook de koninklijke familie en de hofhouding zich daarheen zullen begeven. De begra fenis zal vermoedelijk 13 December plaats hebben. Gister middag ten half 2 ure hebben de ministers van koloniën en van justitie ten gemeentehuize van Apeldoorn aan gifte gedaan van het overlijden van Z. M Willem III, Koning der Nederlanden. De aangifte is ingeschreven onder no. 377 van 't register van overlijden met het volgend formulier: »Z. E. JE. Mackay «Minister van Koloniën en Z. E. Ruys «van Beerenbroek, Minister van Justitie «zijn gemachtigd tot het doen van af- «gifte namens de IConingin-weduwe, Re «gentes van het Koninkrijk, dat op Zon «dag 23 November f890 ten 53« ure «overleden, Z. M. Koning Willem III, eer «der weduwnaar van Koningin Sophie, «Prinses van Wurtemberg, thansgehuwd »met Prinses van Waldeck en Pyrmont «zoon van wijlen Willem den Hen en «Anna Paulowna van Rusland, in den «ouderdom van 73 jaar, op het Paleis «Het Loo, in deze gemeente Apeldoorn De beide ministers zijn daarop weder naar den Haag vertrokken. Het aantal rouwversieringen in de resi dentie neemt van uur tot uur toe. Nage noeg alle magazijnen etaleeren rouwbe- noodigdheden. Bij de voornaamste firma's munt de versiering door smaak uit. Ook vele groote heerenhuizen in de voornaamste wijken hebben thans de luiken gesloten. Koningin Victoria heeft hare deelneming aan Koningin Emma betuigd. Men gelooft, dat prins Hendrik van Battenberg, gemaal van prinses Beatrice van Engeland, koningin Victoria bij de begravenis des Konings zal vertegenwoor digen. Ook de hertogin van Albany, zuster van de koningin der Nederlanden, zal zich laten vertegenwoordigen. Maandagmorgen tusschen 1012 uur ontvingen de militaire autoriteiten in alle deelen des lands, reeds de otficieele kennisgeving van het overlijden van Z. M Koning Willem III door middel van een extra nummer van het recuil militair. Ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koninging-Weduwe regentes, zijn voor de rouw van het leger de vol gende bepalingen vastgesteld. De rouw zal rekenen in te gaan met den dag van het overlijden. De duur van de rouw zal zijn drie maanden, waarvan 7 weken zware en 6 weken lichte rouw. De zware rouw bestaat voor de officieren van de land macht in het omfloersd dragen van de dragon en in het dragen van den rouw band met rosette; de lichte rouw in het dragen van den rouwband alleen. Gedurende de 3 maanden van den rouw zal voorts geen groote parade worde» gehouden en zal bij het optrekken der wacht geen trom geroerd of hoorn ge blazen worden. De biiHenlanrtsclie pers over Willem 111. De dood van onzen koning heeft ook in 't buitenland indruk gemaakt. De meeste bladen wijden uitvoerige artikels aan den overleden monarch en prijzen zijn bestuur. «Het overlijden van den Vorst zal diepe droefheid verwekken in de Nederlanden, schrijft de Indépendance Beige. «Al heeft de regeering van Willem III niet die groote ondernemingen gekend, die een lichtende streep achterlaten in de geschie denis en die de bewerkers een glorierijken naam achterlaten, toch verdient zij ge noemd te worden onder de meest vreed zame, de meest weldoende regeering, die haar souvereinen aan deNederlanden heb ben gegeven. Politieke en economische vrijheid,gods dienstige verdraagzaamheid, algemeene welvaart door een voorzichtig financiëel beheer; groote uitbreiding aan den land bouw gegeven, aan openbare werken en aan de wegen; verstandige en liberale regeling van 't openbaar onderwijs dat zijn de weldaden die Holland heeft geno ten onder den vorst, die is overleden. Zonder zich aan de openbare zaak te ont trekken, heeft Willem III tot in de laatste jaren stipt zijne grondwettelijke plichten vervuld; en eene buitengewone populari teit is de belooning geweest voor die ge heel en al Nederlandsche loyauteit, waar mee hij die plichten heeft waargenomen. De laatste jaren zijner regeering zijn minder gelukkig geweest. De dood van koningin Sophie, de dood van den erfge naam van de kroon, financiëele moeilijk heden, politieke zorgen hebben het ka rakter van den vorst verbitterd en hem min of meer zwaarmoedig gemaakt." En over koningin Emma sprekende, eindigt 't Belgische blad: «Het naburige volk, waaraan wij zijn verbonden door afkomst en door de herinnering aan zoo veel strijden en lijden voor de vrijheid en de onafhankelijkheid, kan op haar het vertrouwen overbrengen, dat het onop houdelijk den overleden vorst heeft be toond. Zij zal de glorierijke erfenis niet in gevaar brengen, die wordt toevertrouwd aan haar wijsheid, aan haar helderziend heid. Dat is onze bede op 't oogenblik waarin een catastrophe, die maar al te goed was voorzien, haar het lot van 't Nederlandsche volk in handen legt. «Koning Willem III," schrijft het Ber liner Tageblatt«was geen vorst, van wien de geschiedenis zal zingenhij heeft nooit in bloedige oorlogen veldheerdeug- den aan den dag gelegd; hij heeftin de jaren des vredes buitengewone regeerings- gaven getoond. En toch is 't een wee_ moedig gevoel, dat ons aangrijpt, wan neer wij den dood moeten bekend ma ken van een man, die een goed en recht vaardig vorst voor zijn land is geweest en die in de kleine, bescheiden verhou dingen, waarin hij te werken had, zich steeds bewust was, dat de constitution- neele koning steeds de plicht heeft, niet alleen zijn land goed te vertegenwoordi gen, maar ook zorg te dragen, dat uit drukking wordt gegeven aan den wil van de meerderheid des volks." De Times zegt, dat gedurende de re geering van Willem III Nederland geen geschiedenis had, maar dat tijdperk ken merkte zich door de uitbreiding van den handel, de drooglegging van land en de hervorming van het bestuur der koloniën. Het blad besluit met eene vergelijking tusschen Spanje en Nederland, die vroeger vereenigd waren en thans beide door eene Koningin-regentes worden geregeerd. De Standard zegt, dat het weldadig bestuur van koninginnen in andere landen bewijst, dat de leer van Knox, als zou eene vrouweregeering noodlottig zijn voor een land. niet langer geldt. Wat de on afhankelijkheid van Nederland betreft, wijst de Standard op de wenschelijkheid van het bestaan van kleine mogendheden tegenover de beweging, die alle kleine staten tot groote wil samensmelten. Het blad bespreekt de geschiedenis en de vredelievende houding van Nederland en eindigt met een hernieuwde verzekering van Engeland's welwillendheid en sym pathie. De Daily Telegraph zegt, na een geschiedkundig overzicht te hebben ge geven dat in Nederland de raderen van het regeeringsstelsel zoo voortreffelijk in elkaar grijpen en in overeenkomst zijn met den wil van het volk, dat's Konings dood dit mechanisme niet in de war brengt. De Daily Ncivs noemt de Ko ningin-regentes een der merkwaardigste vrouwen van Europa. De République frangaise schrijft: «De dood van Koning Willem III zal geen wijziging brengen in den politieken toe stand van het koninkrijk der Nederlanden. De regeering is in goede handen bij de kloeke Koningin-Regentes Emma, die, ondanks haar buitenlandsche afkomst, een even goede Nederlandsche is gewor den, als zij zich een opofferende gade en verstandige moeder heeft getoond. De gemeenteraad heeft in eene bui tengewone vergadering, Maandagmiddag gehouden, besloten aan H. M. de Koningin- Regentes een adres van rouwbeklag te zenden, naar aanleiding van het overlijden van Z. M. den Koning. De voorzitter, de heer jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, hield de volgende toespraak „Mijne Heeren, onder den eersten in druk van het verpletterend bericht, dat Koning Willem III, onze beminde Vorst, zacht en kalm is ontslapen, zal het U, als mij, eene behoefte zijn om te zamen te komen, ten einde uiting te geven aan de gevoelens, die ons bezielen jegens onze Koningin-Regentes, die een geliefden Gemaal, jegens de jeugdige Koningin, die een beminden Vader van Haar zien weg nemen. «Wanneer wij dat doen, dan is dit een behoefte, voortvloeiende uit een gevoel van innige deelneming. Met dankbaarheid tot God heeft ons Volk gezien, met welk een liefde de jeugdige gemalin haren Ge maal, onzen geëerbiedigden Koning, in zijnen ouderdom heeft gesteund en ge sterkt; met welk een onbezweken trouw zij aan het ziekbed gestaan en het smar telijk lijden heeft verzacht. De Almachtige God geve onze Koningin-Regentes kracht om de beproeving te dragen wijsheid om haar moeielijken taak te volbrengen en moge de wetenschap, dat het geheele Nederlandsche Volk Haar eerbied en liefde toedraagt, Haar met vertrouwen vervul len. «Het verlies, dat ook het Nederlandsche Volk lijdt, is te groot, dan dat het onder woorden kan gebracht worden. «De laatste mannelijke telg uit het met Nederland zoo verbonden Stamhuis van Oranje-Nassau, is niet meer! «Smartelijke zekerheid, welke reeds vele jaren werd voorzien, maar welke wij zoo gaarne zagen uitgesteld! >Meer dan drie eeuwen heeft het Ne derlandsche Volk het ondervonden, dat het telkens, wanneer het in benauwdheid verkeerde en ook tot een Oranjevorst zijn toevlucht nam, die Vorsten met on bezweken trouw de belangen [van het Nederlandsche Volk hebben behartigd. «Geen hunner was het gegeven zoo lang het Nederlandsche Volk te leiden en te regeeren als onzen nu ontslapen Koning Willem III; door geen hunner is Hij over troffen in liefde en toewijding; en als Constitutioneel Vorst zal Zijnsgelijke niet worden gevondenwat te meer eerbied afdwingt, indien men in aanmerking neemt, dat Hij onder geheel andere om standigheden tot de Troon werd geroepen dan Hij zich in zijn jeugd had knnnen voorstellen. «Hebben wij voor zijn herstel gebeden, thans blijft ons slechts over de bede uit te spreken, dat Hij eene eeuwige ruste moge genieten! «Is de laatste mannelijke telg uit het stamhuis vanjOranje overledenGoddank, Oranje-Nassau behoeft niet alleen voort te leven in de harten der Nederlanders, want eene Koningin uit dat Stamhuis is gebleven. Op Haar en de IConiug-Regen- tes, mogen wij zien. «God geve, dat wij nog langen, lan gen tijd, mogen uitroepen «Leve de Koningin Wegens hei overlijden van Z. M. den Koning worden de klokken der Her vormde en R. K. kerken alhier driemalen daags geluid tot en met Maandag, den 1. December a. s., alsmede op den dag der begravenis en de daaraan onmiddellijk voorafgaande dag, en wel 's morgens van 8 tot 9, en 's namiddags van 12 tot 1 en van 4 tot 5 uren. Heden ochtend te Ai uur werd op den Hof voor het front der pezamentlijke troepen, alhier in garnizoen, door den luit-kolonel Wellan, gar- nizoens-commandant eene proclamatie van H. M. de Koningin-Regentes voorgelezen, waarbij het overlijden van 2. m. Willem IU aan officieren en manschappen officieel werd bekend gemaakt. Ver volgens werd door ZHEd.Gestr. eene dagorder van den Minster van Oorlog voorgelezen, (door den grooten afstand konden wij het gesprokene niet verstaan) besloten met een «Leve Koningin Wil helmina" en een driewerf hoera. De troepen werden gecommandeerd door den Majoor Wiipperman, van het 1. Reg. Huzaren. -161j| 12% De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien de circulaire van den heer Com missaris des Konings in de provincie Utrecht van den 23. November 1890, No. 1 Az. Voldoen aan de hun daarbij opgedragen treurige verplichting door die circulaire ter algemeene kennis te brengen. Utrecht, 23 November 1890. Circulaire. No. 1 Az. Overlijden van Z. M. den Koning. Door den heer Minister van Binnen- landsche Zaken is mij bij telegram mede- deeling gedaan dat Z. M. onze geëerbie digde Koning hedenochtend, te 5 nren 45 minuten, op het Paleis «Het Loo" zacht en kalm is ontslapen. Mij van de treurige taak kwijtende U daarvan kennis te geven, noodig ik U uit den ingezetenen uwer gemeenten daarvan op de gebruikelijke wijze mede- deeling te doen. De Commissaris des Konings in de provin cie Utrecht SCHIMMELPENNINCK v. d. O. v. NYENBEEK. Aan de gemeentebesturen in de provincie Utrecht. Gedaan te Amersfoort, den 25 Novem ber 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gezien de circulairen van den heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht van den 24. November 1890, No. 1 en 8 Az. Brengt ter algemeene kennis, dat ten gevolge van het overlijden van Z. M. onzen geëerbiedigden Koning alle TOO- NEELVOORSTELLINGEN en andere OPENBARE VERMAKELIJKHEDEN tot en met aanstaanden Zondag en op den begrafenisdag worden geschorst. Amersfoort, den 25. November 1890. De Burgemeester voornoemd. T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. Den 24sten November over leed te Amsterdam onze geliefde schoonzuster Vrouwe C. E. RENTE EINSEN, weduwe van den WelEdelgeljoren I Heer A. H. D. VAN GHEEL "GIL- DEMEESTER. G. VAN GHEEL GILDEMEES^ER C. Q. VAN GHEEL {ULDE- MEESTER—TwiH Amersfoort, 25 Nov. '90, I Eenige en algemeene kennisgeving.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2