Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichtea. vas uftgeblnscht; de blbemensch'at V omkranste lijkbaar nagedragen; trooid lag palm- en lauweiblad, n de optreè zelf uiteengeslagen .cht en praal had afgedaan, •el en floers en zilvertooisel; «arte schragen grijnsden me aan, •eer verheeld door 't zwaar om- (plooisel... - ik beef als ik 't herhaal «beeld in mijn ziel gerezen: de aldus onttooide zaal n 't ontluisterd Neerland wezen? niet door eigen schuld, Herd jaar niet doen vergeten, den Dood, met ongeduld te groot geluk gebeten. Drie Oranjes op den troon, ven, van zijn glans beschenen apt het Tiental bij de doön, 'k leef om ze allen te beweenen laar trad weer 't Kind mij voor den (geest, at, gistren avond, bij mijn spieken, stil aandachtig was geweest, ioo ernstig mij had aangekeken t Gnglenkopjen, in den glans 'Van 't levend goud der blonde lokken... Neen, riep ik, Hoop des Vaderlands I Ons noodlot is nog niet voltrokken. Groen Rijsje, uit afgehouwen tronk. Zoo heil voorspellende opgestegen, De Hemel, die u 't aanzijn schonk, Besproeie u met zijn dauw en regen, Bestrate u met zijn zachten gloed, I En doe noch licht, nog kracht ontbreken Aan de Onwaardeerbre, die u kweeken, Bewaken en verzorgen moet! H. M. Koningin Wilhelmina woonde Woensdagavond met H. M. de regentes en gevolg in de Groote Kerk te s' Hage de dankzegging bij onder gehoor vands. Knottnerus. Men leest in het D. v. Z.-Ii. Er is den jongsten tijd bij herhaling sprake van het wenschelijke om, nu de ridderorden der Eikenkroon en de Gou den Leeuw van Nassau voor ons Konings huis verloren gingen, een andere Huis- •yin te stellen. 'u ter zijde wordt ons gevraagd, of niet wenschelijker zou wezen om de ,e van de Gouden Leeuw van Nassau splitsen dan een nieuwe Huisorde in stellen. Toen zij werd gesticht geschiedde dit >r de beide takken aan het Huis van ssau. Waarom zou nu die orde niet n elk dier takken zelfstandig kunnen vorden verleend? De Nederlandsche tak zou dan bijvoor- Aix-hf kunnen heeten: de Leeuw van Oranje Nassau, terwijl het tegenwoordig devies: »Je rriaintiendrai" zou kunnen Worden veianderd in: Ce sera moy Nas sau. Ook het lint_zou kunnen worden ge wijzigd. De vijf klassen zouden kunnen worden behouden en het aantal ridders onbeperkt gelaten. Het hoofdbestuur der Ned. Fer- teniging tot bescherming van dieren 'teelt een adies gericht tot den Minister van Justitie over den toestand van de trekhonden. Het vermeldt daarin de uit komsten van een ingesteld onderzoek te dier zake hier te lande en in de naburige Rijken, welk onderzoek niet ten onzen gunste is uitgevallen. Het wijst verder op liet schadelijk gevolg, hetwelk de af- •luifGng van vele plaatselijke verorde- inpen op het gebied van het vei voer t.arren sedert de invoering i het ...-uwe strafwetboek heeft ge- 1 en spreekt ten slotte den wensch dat het toezicht op mishandeling de trekhonden verscherpt moge wor- waaraan naar *ijn oordeel groote oefte bestaan. - De Spaarbank te Barneveld heeft de commissie voor werkverschaffing som van f500 geschonken. Deze missie heeft thans 60 personen aan werk." Van het instructie-bataillon te en zullen op 6 Januari 38 korporaals- zir naar de regimenten infanterie ver- <en, terwijl in verband daarmede plus is 45 jongelingen tegen 7 Januari tot .istneming zijn opgeroepen. Men zendt aan de N. R. Cf. een Chrift van de navolgende aanteekening het jaar 1845 als curiositeit te boek ld en thans toevallig teruggevonden )p 0en tweeden Kerstdag van '44 ik op schaatsen de Maas uit naar It. De dooi viel in, en de rivier ver- de blank water. Maar opnieuw kwam orst en voor de tweede maal in den- en winter raakte de Maas, den 20sten uari vast. Den 13. Maart vertoonde hermometer 9°, en den 14en des ens te 8 ure, 6° Fahrenheit. Ander- passeerde men geregeld de Maas, men zich op 20 Maart, den eersten ;hdag, de aardigheid veroorloofde en te laten koken en die op de rivier gaan opeten. Daags daarna viel met - «rt zuidwestenwind de dooi in, met kracht, dat 's morgens te 10 ure stad de Maas geheel blank wa- Een staaltje, hoe door het geploten water de prijzen van het vervoer zijn ge stegen Voor een vat Amerikaansch vleesch, waarvoor anders een cent 4, 5 werd gegeven, wordt thans tachtig center, voor het vervoer gevraagd; voor een vat petroleum, dat ook slechts luttele centen kostte, is thans één gulden transport (per wagen) betaald. Het hoofdbestuur van den Volks bond, vereeniging tegen drankmisbruik, heeft den volgenden brief gericht aan de afdeelingsbesturen, provinciale correspon denten en correspondenten van dien bond »Het is aan het hoofdbestuur gebleken, dat er in den laatsten tijd in verschillende gemeenten van ons land op het ijs sterke drank wordt geschonken zonder vergun ning. Reeds heeft de Commissaris des Konings in Gelderland over dit punt eene circulaire aan de burgemeesters in zijne provincie gericht, waarin zij werden ver zocht in deze aangelegenheid de drankwet streng toe te passen. Niet alleen op vaar ten en kanalen in de plattelandsgemeen ten, doch zelfs op terreinen van ijsclubs in de onmiddellijke nabijheid van groote steden heeft deze overtreding plaats. Zoo is aan het hoofdbestuur bekend gewor den, dat op de Haagsche ijsclub openlijk sterken drank wordt geschonken zonder vergunning en dus in strijd met de wet. Wij vermeenen dat aan dezen betreurens- waardigen toestand, overal waar het ont dekt wordt, een einde behoort te worden gemaakt en noodigen U dus beleefdelijk uit in uwe omgeving te willen nagaan of in dezen de drankwet streng wordt na geleefd en waar dit niet het geval is de overtreding ter kennisse van de politie te willen brengen. Wij richten dit verzoek aan U, daar het ons voorkomt dat het hier eene zaak geldt, waarbij controle door particulieren betrekkelijk zeer ge makkelijk is." Naar wij vernemen zijn de digni tarissen, hoofd- en verdere ambtenaren en beambten, tot den Hofstaat en de diensten van wijlen Z. M. den Koning behoorende, voorloopig tot 1 Mei a. s. in hunne functiën en betrekkingen bestendigd. Natuurlijk houden thans alle bladen beschouwingen over hetgeen 1890 der wereld bracht. nZoo geweldig heeft sedert 1870 geen jaar de hartstochten in Duitsch- land opgezweept als in 1890," verklaart de Frankf. Zeit. »Het is bijna onmoge lijk de belangrijke gebeurtenissen voor ons land in 't kort mede te deelen. De strjjd om het al of niet blijven voortbestaan der socialistenwet werd hef tig gevoerd; toen volgde in Februari de verkiezing voor leden van den Rijksdag, die een eind maakte aan de Kartell-regee- ring en in waarheid was een uitspraak der natie over het beleid van Bismarck, wiens ondergang reeds lang velen duide lijk voor oogen stond. Geen staatsman bereikte vóór hem ooit zulk een hoogte, doch van geen staatsman was tevens de val zoo groot. De eerste indruk van dien vai was schrik overal, maar al spoedig ademde men ruimer, toen men tot het besef kwam, dat een hinderpaal, die de wenschen des volks reeds zoo lang in den weg had gestaan, was opgeruimd. Bismarck's val was een verademing voor Duitschland. De macht van den kanselier was een soort absolutisme ge worden, die niet te schokken scheen, doch gebleken is geschokt te kunnen worden. Het heeft lang geduuid voor en aleer Nederland de Congo-acte, kind der sla- vernij-conferentie, teekende, doch thans rest nog een protest tegen deze acte, nl. van Frankrijks zijde. Frankrijk heeft tegen de uitvoerrechten en patentrechten van den Congo-siaat geprotesteerd, daar deze zóó hoog zijn dat de Fransche en andere handelshuizen, die factorijen aan den Congo hebben, daarbij niet kunnen bestaan. De Congo- staat heeft nu wel toegestemd, de uit voerrechten op ivoor en andere producten te verlagen en wel tot op 10°'o der waarde, wat een beduidende afslag is, daar tot heden 200 en 300% der waarde werd geheven. Maar de Congo-staat wil dat dit boven staande alleen zal gelden binnen een ge bied van 50 K. M. langs de Congo, en Frankrijk neemt deze voorwaarde niet aan. »Wat ons betreft," schrijft het Journal des Débats, »'t wil ons voorko men dal de Congo-staat den handel slechts ten eigen voordeele wil drijven en dat de hooge rechten waartegen de Fransche en Hollandsche kooplieden pro testeeren slechts ten doel hebben, de kas van den souverein van den Staat te vul len en concurrenten verre te houden. De Congo-acte komt ons onaannemelijk voor, omdat zij bij de Berlijnsche Conferentie slechts erkend werd, op voorwaarde van handelsvrijheid voor Europa, en liet feit dat de Congo-staat handel drijft ten eigen voordeele is reeds in strijd met deze voorwaarde. Daarom meent de Débats dat Frankrijk er geen enkel voor deel aan heeft op dergelijke voorwaarden tot de conferentie toe te treden. Verscheidene anti-Parnellistische alge vaardigden, uit Amerika teruggekeerd, woonden Dinsdag een bijeenkomst bij van het nationaal comité, gehouden om Justin Mac Carthy en de meerderheid der home- lule groep tegen Parnell te ondersteunen. Door een der afgevaardigden, T. O'Sulli- van, werd een lange redevoering gehou den, waarin hij wees op den goeden uit slag der zending in Amerika, een uitslag, die sedert den oorsprong der Parnell- kweslie nog niet werd verkregen. Hij was overtuigd, dat de handhaving van Parnell als hoofd der Iersche partij de geheele zaak zou vernietigenhij wees er verder op, dat Parnell van zijn verheven roeping een schromelijk misbruik had gemaakt. Wat O'Brien betreft voegde hij aan het slot zijner rede toe hij heeft me meermalen verklaard, dat de eenige voor waarde om den vrede te herstellen, is de val van Parnell. Wat de toekomst aanbelangt. Ierland vertrouwt op de meerderheid der Britsche democratie, die de zaak niet zal verraden. Bij beschikking van den min. van waterstaat is eervol ontheven de rijks opziener op de spoorwegdiensten, de heer A. J. Hendriks te Amersfoort, van het dagelijksch toezicht op den dienst dei- spoorwegen Hilversum Amersfoort-Zut- fen. Ainersfoort-Kesteren, Dieren-Hattum, en Apeldoorn-Derenter-Almelo. In eene gisterenavond in Amicitia gehouden bijeenkomst, naar aanleiding eener circulaire, onderteekend door ver schillende notabele stadgenooten en werk gevers, ten einde raad te schaffen om in het nijpend gebrek van arbeiders, die door de langdurige en strenge vorst van hunne gewone inkomsten verstoken zijn te voorzien, werd al dadelijk voor eene som van f 1800.geteekend. Gisterenavond weid zekere H. H. G., die steeds veel misbruik maakt van sterken drank, door de politie in be schonken toestand, op Jen giond liggende aan het Beukenlaantje aangetroffen. Aan het politiebureau gebracht bleek al spoe dig, dat zijn rechterbeen was gebioken, welk ongeluk volgens zijne eigen verkla ring hem was overkomen bij het vallen. Per brancard naar het verbandlokaal ge bracht, is hij daar door den heer Morren heelkundig behandeld. Hij zal heden naar zijne woning worden vervoerd. De sergeant F. S., van het le Ba taljon 5e Regiment Infanterie, alhier in garnizoen, die in de maand October j.l., in opgewonden toestand 2 militiens zijner sectie mishandelde en ze vervolgens in de waschinrichting, gedeeltelijk ontkleed, door andere militairen met koud water liet begieten en bespuiten, een en ander zonder eenige aanleieing, is hiervoor bij sententie van hel Hoog Militair gerechts hof veroordeeld tot 3 maanden gevange nisstraf en terugstelling tot den stand van soldaat. De krijgsraad had hem deswege eene straf opgelegd van 3 maanden gevange nisstraf, het Hoog Militair Gerechtshof ooi deelde echter, dat die sergeant wegens misbiuik maken van gezag niet waardig was langer een graad te bekleeden en voegde aan de geeischte straf zijne terug stelling tot soldaat toe. 335ste STAATSLOTERIJ. Vierde klasse. Trekking van 31 December. (100 LOTEN.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen van f «5. 4193 4356 en 19993. Te zamen 3 prijzen. Volgende trekkingen geschieden: 12—15, 20—23, 27—30 Jan: en 3—7 Febr. 1891. De vijfde klasse bevat, behalve de pre- miën van f30.000 en f3000 dt hoofd prijzen van f 100.000, f50.000, 125.000, 115.000, f 10.000, f5000, f2000, 3 van f1500 en 55 van f 1000, alsmede 65 prij zen van f400, 70 van t 200 170 vai f 100 en 3730 van f70 UiuiHcüoteii. In hel jaar 189C zijn geboren 83 kinderen als 47 zoons ei 36 dochters. Overleden 38 personen als 22 mannel. en 16 vi ouwel. Levenloos lan- gegeven 1 zoon 3 dochters. oudenberg. Dooi den R iad deier gemeente zijn den 30en Dec. als ond-r wijzeressen, benoemd lo. aar. de sclioil in de kom Mej. Elb. M. Cruijll alhier tn 2o. aan de school aan den Holevoet Mej M. D. Lagertveij te Amersfoort. Eeuines. Door de felle vorst raakt de brandstof uitgeput, terwijl de verdien sten nagenoeg niets bedragen. Allen kun nen hier vrij wel in hunne behoeften voorzien, wanneer het niet te streng tvln- tert. Er valt dan ook altijd nog iels te verdienen, en nooit of heel zelden komt men vragen. Wanneer hier gebedeld wordt, dan geschiedt dil door menschen van buiten de gemeente. Nu wordt er intusschen veel geleden in sommige ge zinnen. Daar men er tegen opziet te gaan klagen, was het eene goede gedachte va de armmeesters der r.-k. gemeente op. een bezoek in de huizen te brengen, waarvan men kon vermoeden, dat er be hoefte bestond. Dit geschiedde dezer da gen, en men smaakte de voldoening doqr ruime bijdragen veel nood te lenigei Aan verscheiden werd geld, dekking of brandstof verleend. Ook de armmeesters der Ned. her gemeente doen al wat zij kunnen om dei nood te verzachten. -t- Wij lezen in het D. v. Z.-H. «Hoezeer een wandeling langs het strard te Scheveningen in deze dagen van sner pende koude allerminst aanlokkelijk is, worden er niettemin liefhebbers gevonden, die den snijdenden Oostelijken ïjswiad trotseeren en eens een kijkje nemen natr den invloed van de Siberische koude op het zilte nat. De vorst heeft zich dan ook daarop geducht doen gelden. Zoover hft oog reikt, van Zuid naar Noord, strelt zich langs de klist een dichtgesloten ijs- dijk uit, die hier en daar een goed eind zeewaarts inloopt. Het wintergezicht d»t 't strand biedt, met de geheele visschers- vloot op den achtergrond en hetsneeuw- gewaad dat alles bedekt, is hoogst merk waardig. Dal de gansche visschersvloot, voor zoo ver te Scheveningen overwinterend, binnén is, bewijst, dat de haringvisscherij geëif- digd is. In alle kerkgebouwen is dan ock het gehruikelijke dankuur voor de vis- scherij gehouden. Alle vaartuigen werden door Gods goedheid behoed in de felle stormen, welke zij moesten doorstaan. De teelt van het afgeloopen jaar was gunstig, dat de scheepstimmerwerven zeel ten goede zal komen voor den aanbouw van nieuwe schuiten. De voorraad haring raakt allengs op, zoodat sommige handelaars daarin reeds ladingen van die visch uit Engeland lat overkomen, teiwijl enkele schuiten v den reeder M. de Niet met goed gevtlg de haringvisscherij onder de Franse kust, tegenover Boulogne sur Mer, uiti fenen." Eene internationale tentoonstelling vtn Gezondheidsleer en Voedingsmiddelen zal gehouden worden te Brussel, in het Mi- seum Castan, Noorder-Doorgang, van 15 April tot 31 Mei a. s. Het comité dezer tentoonstelling heifl besloten, dat de zuivere opbrengst i|er inkomsten aan liefdadigheidswerken ral besteed worden. De inzendingen worden ontvangen, ran heden tot 15 Februari, aan het secrtta- riaal: Boulevard Anspach, 160 Brussel. In Oklahoma, het in 1889 voor oen landbouw geopend gebied, dat in het Westen omringd is door de vlakten tan de groote Amerikaansche woestenij, heerscht hongersnood. De oogst van het eerste jaar kon niet veel opleveren, doch alles liet zich uitnemend aanzien in bet voorjaar van 1890. In Juni echter kwa men verzengende winden den hoop van den landbouwer vernietigen en thans lijden 40.000 menschen binnen dat ge bied het grootste gebrek. Men hoopt op hulp van de Regeering' maar moet deze wachten tot het congres die toestaat, dan kunnen honderden, zoo niet duizenden in dien tijd bezweken zijn. Naar de Transvaalsche Volksstem ver neemt, hebben eenige Nederlanders, die lang reeds in de Zuid-Afrikaansche Repu bliek woonden, het voornemen opgevat om giften te vragen van aldaar wonende landgenooten, ten einde aan Neerlands Koningin en hare moeder een blijk van sympathie aan te bieden. Volgens het verslag van generaal Booth over 1890 is er dit jaar vanwege de Salvation Army weer heel wat verricht. Het aantal officieren buiten Engeland steeg tot 5277, dus een toeneming van 1239 in één jaar. In Indië heeft het le ger op beduidende vooruitgang le wij zen. In Zuid-Afrika, te Kitnberley, werd een hoofdkwartier gesticht en vandaar uil tochten ondernomen tot bekeering van de inwoners van Swazieland en de Zoeloe's. Een expeditie zal worden uit gezonden naar Mashonaland. In Australië en Amerika, voornamelijk in Canada, nam de invloed der beweging zeei toe. De regeering te Buenos-Ayres stond kos teloos land af orn er gebouwen op te zetten. In Europa werden in 1890 duizenden bekeerd. In ons land was een voorwaarl- sche beweging waar te neinen; ook in België kreeg men vasten grond onder de voeten en een aantal eigendomuien le Brussel. De generaal is dankbaar voor den steun van zijn in het boek »ln Darkest England uiteengezette plannen. Volgens de hij liet verslag gevoegde staten telt het leger nu 2937 korpsen met 9896 officieren de eigendommen vermeel - derden iri 1S90 met een waarde van achtig duizend pond sterling. De bouwondernemingen, alleen in Enge- Lnd, vorderden in het afgeloopen jaai, omkoop van grond medegerekemi, 112,663 pi. St.; voor inlichting dier gebouwen za 28,900 pd. st. nnodig zijn. De kosten vai andere slichtingen beliepen 61,626 pd. St., die van inrichting pond. Een aannemer te Rottei. .t onlangs aan zijne thans door het winter weer werkeloos zijnde ambachtslieden medegedeeld, dat ieder die wil, eiken Zaterdag zoolang men- zonder weik is, f 6 bij hem kan ontvangen, met 20 pCt. verlies voor den patroon. Leent de werk man dus b.v. op deze wijze f 6 gedu rende drie weken, dan bedraagt dit f 18, waarvoor hij maar f 14,40 behoeft terug te betalen des zomers. Op die wijze wordt voorkomen, dat de werkman in den winter alles wat hij heeft in de bank van leening brengt, om maar in zijn dagelijksch onderhoud te voor zien. De arrestatie van een aanzienlijk juwelier baart in Berlijn veel opzien. In de engroszaak in goudwaren van den heer Muller werden sedert langen tijd nu en dan waren gemist, doch de chef noch het personeel konden zich begrijpen wie de dief was. Daar men ten slotte vermoedde dat één der koopers, wanneer hij in den winkel kwam, meteen een en ander weg nam, verborg zich een der bedienden achter een portière, zoodat hij ieder be zoeker goed in het oog kon houden. Eenige weken geleden kwam nu de rijke juwelier Schonfeld in het magazijn, vroeg eenige waren te zien en stak meteen eenige kostbaarheden in den zak. Terstond kwam de verborgen bediende te voorschijn en noodigde den heer Schonfeld uit hem naar een zijvertrek te volgen, en hier vertelde hij den juwelier ronduit wat hij had gezien. Danig door deze ontdekking in het nauw gebracht, bekende Schonfeld ter stond reeds eenige malen iets op derge lijke wijze te hebben meegenomen en hij beloofde terstond al het gestolene, ten bedrage van 10,000 mark, te zullen vergoeden, zoo men hem niet aanklaagde. Dit werd aangenomen, en den chef even als het personeel werd stipte geheim houding opgelegd. De heer Muller zelf hield zich hieraan ook. doch de bedienden lieten nu en dan wel eens iets over de zaaKlosT^zoo deze weldra vrij algemeen tij de andi, juweliers bekend werd, waar SchönHftj ook inkoopen deed. Een van hen mlJe) ook, sedert Schónfeld hem met de kSJJ dizie begunstigde, telkens allerlei stukken' van waarde, en deze gaf den vermoede- lijken dief bij de politie aan, en thans hebben nog 6 juweliere aangifte gedaan van diefstallen onder dezelfde omstandig heden. Een diamanthandelaar bezeert terstond na een bezoek van Schonfeld een diamant van 1000 mark te hcbbeji ge mist. Tengevolge hiervan is Schlnfeld dezer dagen gearresteerd. Zijne betrek kingen trachten nu te bewijzen dat Schonfeld aan vlagen van geestverJijste- ling, z. g. kleptomanie lijdt. In htie.er.e dit met den bejaarden man het geval is, zullen rechtbank en doktoren moeten uit maken. Omtrent een te St. Jansteen (Zeeland) gepleegden moord deelt de ïMidd. Ct/ het volgende mede-. zZondagmorgen te zeven uur ging zekere Maria van Dorselaer door de Putting naar Hulst, toen zij in een slootje aan den kant van den eenzamen weg een man voorover vond liggen. Angstig ging zij voorbij zonder te durven onderzoelen, wie dat was, en zette haar weg viort totdat zij op den grooten weg Hul't St. Nicolaas den molenaar Plaaschtert ontmoette, wien zij hare ervaring vertede. Deze ging met het meisje terug en lei den zagen toen, dat de man op het Jijs lag poet het gezicht op zijne pet en Ge deeltelijk op een haas. Het gelaat was echter zoo bebloedren blauw, dat zij den rijksveldwachter Alri- aansen niet herkenden. Zij gingen das-op naar St. Jansteen, waar zij eerst den veldwachter opzochten. Daar deze eater niet thuis was, maar op pad om zijrcol- lega te zoeken, spoedde een hunneriich naar den burgemeester, die dadehjktich naar de plaats van het onheil begf en den ongelukkigen man naar zijne waing liet vervoeren, waar door den heeiCal- lenfels, dokter te Hulst, de eerste gsees- kundige hulp werd verleend. Dezecon- stateerde zware beleediging van deiiche- del in de slaapstreek, verwonding het aangezicht, het been en den pols.Hoop op herstel bestond zoo goed als nt; het bewustzijn keerde niet terug. Men kan zich den toestand derrouw van den verslagene, de moeder fier 6 jeugdige kinderen, voorstellen, to haar man, dien zij sedert Zaterdagavoizeven uren vei geels wachtte, op een krwagen werd thuis gebracht en Maandag erleed. Wat er gebeurd is, ligt no'n het duister. Waarschijnlijk is Adriaansen18 aan het plantsoen dicht bij St. Ja'een te zijn aangevallen, medegevoerd °P een 500 meters der bebouwde kon*aar vieeselijk is mishandeld en meiem voor dood heeft laten liggen. Mil1' waar- schijnlijk is het dat de mislia3""^ ^'j het plantsoen haar beslag geUen heeft en dat de man toen, naar In willende kruipen of gaan, verdwaald Op zÜn vuurwapen vond men een lee en een gevulde patroon. Menschen, die Vrüdagavoiom Z(wen

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2