BUITENLAND. ö-enieiigd Nieuws. Ingezonden zen horren, die achter deur en venster zijn aangebracht." «Het huis ziet er uit als een kleine, weinig bezochte herberg, maar in het, door enkele van den zolder afhangende lampen verlichte voorhuis is geen buffet te vinden. Rondom zijn de wanden be dekt met gedrukte of geschreven bijbel teksten en spreuken, door vrouwenhanden met geschilderde bloemen of arabesken veisierd en boven de straatdeur leest men op een uitgestoken lantaarn in vurige letters een naam die een al te groote parodie zou zijn boven de deur van een wijnhuis, want die naam luidt: »Beth-San Huis der Ruste!" Toen voor eenigen tijd het artikel «Beth-San" i) waaraan het bovenstaande ontleend is, in hel Weekblad «de Am sterdammer" verscheen, zijn er misschien onder onze lezers geweest, die zich her innerden, dat de directrice dezer inrich ting Mej. Vernois, voor ongeveer twee jaren hier ter stede een voordracht hield over haren arbeid. Mej. Vernois was toen eerst voor kor ten tijd uit Amerika teruggekeerd en had haar werk in de achterbuurten van Am sterdam nauwelijks begonnen. Wat zij ons mededeelde, waren voornamelijk liare er varingen als helpster in ccne Mission- church in New-York, ervaringen, waarvan zij in het door haar ondernomen werk de vruchten hoopte te plukken. Mej. Ver nois heeft gedurende de verloopen jaren ruimschoots de gelegenheid gehad om ook in onze hoofdstad rijke ondervindingen op te doen. Voor «zwarte Beitha" en vele barer lotgenooten werd Beth-San waarlijk een huis der ruste. liet zal velen ongetwijfeld aangenaam zijn, te vernemen, dat Mej. Vernois hier eeilang weder hoopt op te treden, om eenige mededeelingen te doen omtrent haren arbeid in de achterbuurten. Woensdag 21 Januari zal HEd.. naar ons bericht werd in de bovenzaal van het gebouw Volksheil een voordracht houden, die ongetwijfeld druk zal worden bezocht. Bij koninkl. besluit is, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend aan den Heer Mr. J. de Louter, als notaris alhier. Morgenavond, 15 Jan., te 8 uur zal in Amicitia als spreker voor de leden van het Dept. Amersfoort der Maatschij. tot Nut van 't Algem. optreden de heer H. T. Chappuis. Zaterdag was het 40 jaren geleden dat de heer S. van Italië als voorzanger bij de Ned. Isr. gemeente alhier optrad. De kerkeraad vereeide hem een zilveren bokaal en door eene commissie is hem, namens een aantal tegenwoordige en voormalige gemeenteleden, een stel ta felzilver en meerdere geschenken aange boden, vergezeld van een fraai album, behelzende de namen der gevers. Dit album is vervaardigd door den heer An ton Grevenstuk, te Amsterdam. Bij eene der godsdienstoefeningen van Zaterdag hield de heer van Italië een toepasselijke toespraak. Door den lieer J. Abrahamson, dezer dagen te Amsterdam overleden, is aan de Ned. Isr. gemeente alhier ver maakt een honderd gulden, vrij van suc cessierecht. Aan den heer G. Blok, Mr. smid alhier is gegund het maken en leveren van 29 stuks brancarddiagers, volgens het model door hem vervaardigd en ge- leveid standmodel systeem de Mooy, waarvan door deri heer Blok reeds een 50-tal, onder goedkeuring, zijn afgeleverd voor den geneeskundigen dienst der land macht alhier. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het posik.ni toor te Amersfoort over de le belli dt i rnaand December 1890. 1. B. de Jong Amersfoort. 1) Opgenomen in: Kleine en Groote Menschen door Jo van Sloten. eene overdrijving van gevoeligheid zijn, om bij zulk eene ontmoeting als deze van smart te spreken." «Ik ben een overdrijving in mij zelve," zeide zij, terwijl zij zich aan het balcon vastklemde en naar de zee tuurde, »en wacht slechts op de eene of andere bui tengewone omstandigheid, om mij tegen te werken in alles wat ik denk of doe. Wellicht lijden mijne zenuwen te veel in deze plaats; ik was nooit zeer sterk." «Zullen wij naar binnengaan om het laatste gedeelte van Mr. Aynard's symp- honie te hooren?" vraagde Med«hij zal ons onze beleefdheid van aan zijne com positie te ontwijken, niet zeer Vriendelijk afnemen." «Op het oogenblik," antwoordde zij. «Hoe bevalt u mijn broeder9" «Vier jaren geleden meende ik dat er geen betere jongen in de wereld was." «Hij is een goede jongen," zeide zij hartelijk, «in vele opzichten; hij meent het altijd goed. Maar hij is een mensch midden in de wereld en daarom heelt hij er niet goed aan gedaan van de vriend schap, die eenmaal ïusschen u heiden bestond, weder te doen herleven. Gij zult niet wederkomen?" «Indien gij zulks verlangt, neen," ant woordde Ned, bedenkende dat dit de tweede maal dat liy tegen dit bezoek 2. Wed. C. v. Arnhem Amsterdam. Briefkaarten. 1. C. W. Bakker Belgie. Brieven. 1. P. Branders Brussel. 335ste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. (Eerste week.) Trekking van 12 en 13 Januari. (1500 LOTEN.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van f AOO op No. 4108. Prijs van flOO op No. 139G7. Prijzen van f70 2983 4189 4363 18309 19215 19221 19236 19302 en 19979. Te zamen 11 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 2135 2981 2984 2987 4151 4176 4181 4184 4201 4377 4378 13933 13968 13989 18350 18362 19210 19214 19228 19242 19246 19248 19252 19299 19914 19922 19929 en 19930. In den Duitschen Rijksdag was giste ren een voorstel van Auer en Richter aan de orde tot intrekking van de graan rechten. De Rijkskanselier wees op de onderhandelingen, die met Oostenrijk werden gevoerd en die hij hoopte, dat door onderhandelingen met andere mo gendheden zou worden gevolgd. Hij gaf ook de hoop te kennen, dat de onder handelingen over hel haririelslractaat tot een bevredigend resultaat zouden leiden. Den verbonden regeeringen lag het goedknoper maken van de volksvoeding even na aan het hart als eenige partij. Het bewijs daarvoor was, dat de verkoop van vleesch gemakkelijker was gemaakt. De Rijkskanselier erkende het groote ge wicht van den landbouw en verklaarde ten slotte, dat hij aan de discussie alleen zou deelnemen om dwalingen te weer leggen. De Fransche regeering had een leening uitgeschreven van 869 millioen. Deze is nu reeds voor meer dan zestien en een halfmaal volleekend. Wel een bewijs dat er nog geld in Frankrijk zit en vooral ook dat er ver trouwen is in de soliditeit der Fransche rente. In Spanje en Italië zijn reeds commis- siën gevormd om de (eestviei ingen voor te bereiden, die men in 1892 der ge dachtenis van het vierde eeuwfeest ter ontdekking van Amerika hoopt te vieren. Twee tentoonstellingen zullen in Sep tember te Madrid plaats hebben. De eene zal van historischen aard zijnde andere zal de werktuigen te aanschouwen geven, die in Amerika ten tijde van Columbus' ontdekking in gebruik waren. De werkstakers aan de Schotsche spooi- wegen zijn in aantal toegenomen en heb ben besloten de werkstaking voorttezetteri. Te Milaan heerscht tegenwoordig een nood onder de arbeidende klasse, zooals men dien in langen tijd niet gekend heeft. Den 8sten dezer hebben er talrijke samen scholingen van werklieden voor den zetel der commissie van hel openbaar liefdu- digheidsbestuur plaats gehad. De werk lieden hebben aldaar zulk een groot ru moer gemaakt, dat de gewapende macht het noodig vond tusschenbeide te komen, lie samenscholende menigte werd uiteen gedreven en verscheidene personen ziji in verzekerde bew.ning genomen. Te Milaan hebben na de eer ste samen scholingen der in nood verkeereride ar beidsklasse eenige onlusten plaats gehad. Omstreeks een 4000 peisonen hebben gewaarschuwd werd; eens door de Jud ges, nu door deze vrouw. Welk een on aangenaam gezelschap moest hij wel niet zijn, dacht hij. «Ik verlang het," zeide zij, hem onbe- vreest in het gelaat ziende. «George is iemand van vreemde idees, hij is wel eenigszings onbedachtzaam, en «En ik ben wat arm. Daarom zal Ge orge Day van mij geen tegenpartij ver wachten, en het mij niet ten kwade dui den, dat ik van zijne uitnoodiging heb gebruik gemaakt. Indien hij eene bedoe ling eene geheime bedoeling heeft met mij dezen avond hier genoodigd te hebben, dan kan deze niet anders zijn dan het verlangen om mij Aynards vriend le maken." «En Mi. Aynard bevalt u niet, niet waar «Mag ik dat zeggen tot iemand, die vermoedelijk deechtgenoot van Mr. Aynard worden zal?" «Heelt men u dat gezegd?" »Ja." «En gij gelooft het?" «Ik heb geen reden om het tegendeel le gelooven." «Mi. Aynard heeft mij zijne hand nog niet aangeboden, daarom kan het verhaal eener verbintenis tusschen hem en my voorbarig genoemd worden," zeide zy be_ het gebouw, waar de commissie van het armbestuur hare vergadeiing houdt, be legerd en de deuren ingetrapt. De pen ningmeester heeft nauwelijks den lijd gehad om dooi eene verborgen deur mpt de kas te ontkomen. De gewapende macht is toegeschoten om de orde te herstellen. De commissie van het armbestuur, zich niet bij machte gevoelende om de be- hoeftigen tevreden te stellen met het weinige dat in kas is, heeft haar ontslag genomen. Maar de prelect en de burge meester hebben haar verklaard dat zij vast besloten zijn de orde te handhaven en zich niet door bedreigingen zullen laten weerhouden hunnen plicht te doen. Wellicht dat de commissie nu haar ont slag intrekt. Uit Rome wordt getelegrapheerd, dat een sneeuwstorm, die 50 uren aanhield, alle verbindingen met Opper-Ilalië bijna geheel verbroken heeft. Voordat de rrocgere koning van West- falen, Jerome Bonaparte, den troon besteeg, leidde hij, zooals bekend is, te Parijs een vroolijk leventje, bezocht alle kurisltem pels en publieke vermakelijkheden en knoopte kennis aan met twee jonge schrij vers, die als vroolijke Fransjes bekend waren. Op den avond van den dag zijner ver heffing tot koning van Westfalen trof hij voor het Vaudeville-theatei zijn twee vrien den aan. «Het doet mij pleizier, dat ik jelui zie. Ik ben koning van Westfalen geworden, wist je dat al?" «Ja, sire, en veroorlooft u ons, dat wij de eersteu zijn, die. «Nu, nu, geen plichtplegingen, wanneer ik aan mijn hof ben is het daar toe eerst de tijd. Hier wordt niet met »u" gesproken, wij zijn «intimi". Kom mee." Jeröme bracht zijn vrienden naar het Paleis Roijal en liet een waarlijk ko ninklijk souper opdisschen. Men praatte veel, at veel en dronk vooral veel. Toen de wjjn de hoofden verhit had, sprak Jeróme: «Vrienden, wij blijven bij elkaar; wanneer jelui willen, neem ik je mee. Courty, jij wordt mijn privaat-secre taris, en jou. Laforel, maak ik tot mijn bibliothecaris." De voorslag werd aange nomen en op de aanstelling een nieuwe flesch champagne gedronken. Eindelijk stond men op. Jet óme wilde de rekening betalen, maar de koning van Westfalen, wiens beurs nog niet van rijkswege was gevuld, vindt in zijn beurs slechts twee Louis d'or en de rekening bedraagt twee honderd francs. De beide nieuwbakken beambten schieten den koning hun gan- sche vermogen, bijna drie fiancs, voor. Wat te doen? Om één uur 's nachts is het moeilijk geld te krijgen. Eindelijk besluiten de drie, den waard zelf te laten komen en hem te zeggen waar 't op stond. Deze vraagt den naam der heeren. «Ik ben de secretaris van den koning van Westfalen." «Ik ben zijn hofbiblio- thecaris." «Dat is mooi, heeren," zegt de waard, die begint te vreezen rnet bedrie gers te doen gehad te hebben, «en die daar is zeker de koning van Westfalen in eigen persoon." «Zoo is het net," zegt Jeróme, «die ben ik." «Dat is toch sterk, ik zal toch eens zien of jelui dat ook voor den commissaris von politie volhoudt." «Om 's hemels wil, geen schandaal,"roept Jeróme. «Als u ons niet vertrouwt, neem dan zoolang mijn horloge in pand, dat duizenden waard is." Hij reikte den hotel houder een prachtig horloge over, dal hij van Napoleon ten geschenke had ontvan gen en waarop aan den achterkant diens initialen in diamant stonden, en ging daar op inet zijn vrienden heen. De hotelhou der beziet daarop het horloge nauwkeu riger en twijfelt er niet aai, of het is ge stolen en brengt het naar den commi- suiis van politie. Deze hei kent de initialen van den keizer en gaat naar den prefect van politie deze naar den minister van binnenlandsche zaken, die zich onmiddel lijk naar den keizer te St. Cloud begeeft. daard. «Mijn broeder heeft u te veel ge zegd." «Uw broeder heeft mij niet gezegd, dat er eene verbintenis bestond tusschen u beiden." «Maar echter heeft hij u willen doen gelooven, dat zij weldra tot stand komen zou," voegde zij er bij. «Nu, dat was lief van hem." «Hoe zoo?" «Hij waarschuwde u dat er eene lijn was tot welke gij gaan kondet en niet verder, wanneet gij weder de vriend van George Day en zijne zuster werdt." Inderdaad zij was eene vermetele vrouw. Zij wilde hen) door hare woorden een velleden herinneren: zij vreesde niet op den gevaarlijken grond te vertoeven zij scheen van hem eene bekentenis dienaan gaande te willen afdwingen voor zij de theekamer weder binnentraden. En waar om zou hij dan dien grond, dien hij zoo gemakkelijk verdedigen kon en waarop zij hem brecht, vet mijden? Hij kon er met dezelfde kalmte van spreken als zij, en zij moest hem niet kunnen beschou wen als een lafaard, die vieesde over dit onderwerp te spreken. «Ik behoefde geen waarschuwing," zeide Delancy. «Zoo ik niet geweten had. hoe ver ik gaan konde, gij zoudt mij he den hier niet gevonden hebben; maar, D"n volgenden dag verscheen in de Staatscourant de kennisgeving, dat de ko ning van Westfalen terstond naar zijn staten zou vertrekken en voor hij in zijn residentie was aangekomen geen ambte naren kon benoemen. Een grappige vergissing. De heer V., wonende op de derde verdieping van een huis te Parijs, sliep den slaap des rechtvaardigen, toen hij tegen twee uur 's ochtends door het opengaan van de deur gewekt werd. Iemand ging op den tast naar den schoorsteenmantel. V. nam de revolver, die op zijn nachttafeltje lag, en schoot zijn spiegel in honderd stukken. De onbekende, wel verre van de vlucht te netnen, opende het venster en gilde moord en brand. V. sprong hem naar den keel, middelerwijl de kracht zijner eigen longen beproevende. Het tweetal roldp brullend en worstelend, al schoppende en slaande over den vloer. Eindelijk, toen de concieige met andere bewoners toeschoot en licht bracht, bleek de gewaande inbreker V.'s naaste buur man te zijn, die zich in de deur vergist had en wiens sleulel toevallig paste. Donoghue heeft ook in Engeland zijn roem gehandhaafd. Hij reed tegen den Engelschen amateur champion W. Lo- veday en sloeg dezen met 22 seconden. Hij legde den 1Eng. mijl af in 4 min. 46 sec. Smart, de Engelsche professional-cham pion, legde denzelfden afstand af in 4 min. 52'/2 sec. DeEngelscheschaatseni ijdersbond hoopt binnenkort nog een wedstiijd uitteschrij- ven in den omtrek van Londen. Donog hue zal andermaal mededingen. In een orgaan van een vereeniging lezen we de volgende verloving aange kondigd Verloofd E. de V verspreid lid en (volgt de naam van het meisje Wat het lieve kind met zoo'n versprei den meneer zal moeten beginnen, snap pen we niet. Misschien dat zijn alom te genwoordigheid haar te pas komt, daar de beide gelieven niet in dezelfde plaats wonen; anders was 't nog leelijker. Tc Rome zakte Vrijdag nabij het Ko ninklijk paleis een in aanbouw zijnd huis in, waarbij eenige werklieden onder de puinhopen werden begraven. Zoodra Ko ning Humbert de ramp vernam, snelde hij het paleis uit en naar de plaats van het onheil. Z. M. was een der eersten, die hulp verleenden en leidde zelf de po gingen lot redding. Eerst toen de laatste man was gered, keerde de Koning, te voet en gevolgd door een zeer groote me nigte, die hem vol geestdrift toejuichte, naar het Quirinaal terug. Gisteren heeft men in de haven van het Nieuwediep, door middel van kruiken gevuld met buskruit, het ijs doen sprin gen. Thans zijn de haven en reede vrij van ijs, zoodat de schepen ongehinderd kunnen binnenkomen. Van de Belgische Regeering is een voorstel uitgegaan tot oprichting van een internationaal bureau, dat alle berichten omtrent tariefsbepalingen rechtstreeks van de regeeringen zou ontvangen en ter stond in de meest bekende talen publi- ceeren. In een in Juli gehouden confe rentie, op welke onze regeering vertegen woordigd was, is een overeedkomst tot stand gekomen nopens een Internationale Unie voor de uitgave van douanetaiieven met reglement van uitvoering er, proces- verhaal van onderleekening. Besloten is tot vestiging van een bureau rnet een jaarlijkse!) budget van 125,000 ianes maximum, terwijl 50,000 fis. noo dig zullen zijn voor oprichtingskosten. Dat bureau, hetwelk zijn opeaven steeds dadelijk van de regeerir.gen zal ontvan gen. zal die met den meesten spoed pn- overtuigd als ik was, dat wij over onze dwaasheid van weleer thans konden schert sen en lachen, ben ik gekomen." «Schertsen en lachen. Ik meende dat gij even spoedig over uw afgestorven va der als over uwe afgestorvene liefde zoudt kunnen schertsen." «Ha! hebt gij mij dat tot uw broeder hooren zeggen «Ja ik meende de eetzaal weder binnen te gaan, toen deze woorden u ontvielen en ik ik keerde terug. De afgestorven liefde, Mr. Delancy, ontbrak het daartoe aan moed." Ned deed een schrede nader tot Lady Burlinson en zij gevoelde zich door den ernst van zijn blik gedwongen hare oogen neder te slaan. Oprechtheid en smart waren er zoo duidelijk in te lezen. «Lady Burlinson," zeide hij op vasten toon, «wilt gij mij zeggen, wat dat alles beteekerit? Ik meen in uwe woorden een verwijt te zien en ik ben mij zeiven niets bewust, dat ik dit door mijn gedrag van weleer zou verdiend hebben. Gij zeidet mij dat ik u, eene zwakke vrouw, had moeien sparenmaar gij spaart mij niet en blijft met eene zonderlinge volharding boven die afgestorven liefde zweven." «Als een gier." «Als eene vrouw, die mij zou willen doen gelooven dat zij met smart terug bliceeren in een bulletin. Tol de oprich ting werken 41 Staten mede. Voorloopig zal als bijdrage van Nederland ten hoog ste gevorderd worden 4100 francs'sjaars en ongeveer 1600 francs in de kosten van eerste oprichting. Daarvoor zullen wij ontvangen 274 exemplaren van het bul letin. welker gedeeltelijke verkoop in min dering zal komen van de uitgaven. De zoon van den landbouwer R., te Oude-Wetering, die op oudejaarsavond van de jacht op klein wild huiswaarts keerde, ontwaarde in het land zijns va ders een grooten, hem onbekenden vogel. Zonder eenige moeite kon hij zich van den vogel meester maken, want een der vleugels was aangeschoten en het dier was broodmager, tengevolge van onvol doend voedsel. De vogel, een groote trapgans, zooals ze in Hongarije voorkomen, is door R. aan Artis, te Amsterdam, verkocht. Zondagavond jl., terwijl de trein van 6 uur 11 min. uit Zwolle te Windesheim iu aantocht was, kwamen twee boeren knechts met een kar bespannen meteen paard, op een harden draf uit Windes heim aanrijden met zulk een vaart dat de oostelijke afsluitboom stuk brak, 'en zij den overweg aldaar passeerden. Op ditzelfde oogenblik snorde de trein voorbij en pakte de kar, waarop de beide men schen nog zaten. De eene Evert Jansen uit Olst sprong er toen af en is onge kwetst gebleven, terwijl de ander Harm van Gelder uit Hergen, de bestuurder der kar, die er op bleef zitten, een eind mede gesleept werd, en dan ook verscheiden kwetsuren en een gebroken rib heeft op- geloopen. Het paard is, doordat de kar totaal aan stukken werd geslagen, losgekomen, en heeft niet het minste letsel bekomen. Misbruik van sterken drank schijnt de aanleiding tot het ongeluk te zijn. Een nieuwe wijze van jagen. Een ingezeten der gemeente Opsterland ont waarde. dat een koppel wilde ganzen dorst hadden. Hij vulde een voorwerp rnet jenever en plaatste dit op een afge legen land, terwijl hij zich voor het oog der vogels wist te verbergen. Spoedig kwamen zij aanvliegen en dronken van het vocht, waardoor zij bedwelmd wer den. Het gelukte den man er 12 le be machtigen, die hij per stuk voor 50 cents verkocht. Tweede AViutercollecte. In dezen buitengewonen zwaren win ter wordt er veel gevraagd van uwe Christelijke liefde, en het verheugt ons, dal we er aan kunnen toevoegen, «wordt er door u zeer veel gedaan." Maar toch voelen we ons verplicht uwe welwillende aandacht nog op ééne zaak te vestigen, en wel op de 2e wintercollecte, die aan staande Maandag door de Diakenen der Ned. Herv. gemeente zal gehouden wor den langs de huizen der gemeenteleden. Hebben ueleu het werk der Commissie, die zich ten taak stelt «hen te helpen, «die van geen Armbesturen of Commissie «iets ontvangen," krachtig gesteund, deze geheel buitengewone bedeeling komt na tuurlijk niet ten goede aan de «door de Diaconie bedeelden." Al zien wij niet voorbij, dat de koste- looze brood-en koffieuitdeelingueel ellende lenigt, toch hebben de Diakenen dezen winter meer dan anders moeten geven aan hunne gewone armen, daar er hoe genaamd niets te verdienen was. Tegenover deze meerdere uitgaven, staat een kleinere ontvang: t. Het kerk bezoek leidt onder de ontzettende kou, en de kei kcollecte is daardoor kleiner dan in andere winteis. En daarom vergeet de 2e wintercol lecte niet. We zouden gaarne zeggen «geeft wat meer dan anders," want we weten, dat het hoog noodig is maar ziel op datgene wat die liefde gedood heeft." «Mijnheer, ik begrijp u niet. Waarom zou ik met smart terugzien wat zou uwe ijdelheid kunnen doen gelooven dat ik, de weduwe van een ander, nog treu ren zou over het geen ons vroeger heeft gescheiden «Mijne ijdelheid voert mij niet tot zulk eene dwaze onderstelling. Ik vraag u al leen mij te verklaren, waarom uw gedrag thans zoo vreemd is, zoo geheel in strijd met uwe vroegere daden." Zij wierp een blik in de kamer. Nog alfijd zat Hugh Aynard met dezelfde geest- iliifl voor de piano en stond haar broeder naast hem met de meest ingespannen aandacht te luisteren. Het tweetal op het balkon verplaatste zich in eene an,dere wereld, zonder dat er iemand was die hen hinderde. «Mr. Delancy," zeide zij, «gij gij hebt belooft hier niet te zullen komen mij niet weder uit eigen beweging te zul len bezoeken, daarom mag ik vrij uit tot u spreken. Gij hebt een edel hart en zult aan mijne woorden geene verkeerde uit legging geven, dat weet ik." «Uwe overtuiging is gegrond," ant woordde hij. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2