Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. »Het vroor dan in r1740 ook boos hard, maar 't begon een maand later en wel 4 JaDuari. De eerste zeetocht werd reeds den 7den gemaakt met twee paar- desleden door Jappe Wiggerts en Tjeeid Kool, doch slechts van Hindeloopen naar Stavoren. Den 8sten kon men overal rij den. De koude werd toen zoo hevig, dat vele menschen doodvroren en het urnen schengeheugenis" natuurlijk te kort schoot om nog zoo'n strengen winter in herin nering te brengen. Den 15en Januari was het NW. wind en mooi weer, en, aldus luidt de kroniek, »toen zijn H. Tromp, van Stavoren, en Fekke Annes, van Molkwerum, met twee handsleden van Stavoren naar Enkhuizen gegaan, doch kwamen in de terugreisin groot gevaar, daar het ijs scheurde en de een op een schots moest achterblijven; den 16en de wind O., doch fel koud, de schots weer dichtgezet en zoo het leven behouden. Van toen af werd de tocht herhaalde lijk gemaakt, doch niet altijd met een even gunstigen afloop. Zeer tragisch is het verhaal dat onze Sibles van den 20sten doet, al bepaalt hij zich tot een kroniek matige mededeeling: den 20sten de wind O. met een harde koelte, toen zijn twee mannen van Stavoren r.uar Enkhuizen gegaan en gingen 's nam. te 3 uur met hun vieren weer terug naar Stavoren, doch twee zijn onderweg tengevolge van de strenge koude omgekomen, de twee anderen kwamen met bevroren voeten terug; den 21sten de wind ZO., toen ging men de twee doode lichamen zoe ken, doch men kon ze niet vinden; den 22sten met stilte en mooi weder heeft men ze echter gevonden, waarna zij te Stavoren zijn begraven." In Februari dooide het een paar dagen, doch de vorst viel spoedig weer in en den 16en Februari reed men met 9 sle den van Stavoren naar Enkhuizen en te rug. Dit was het begin van een aantal tochten met een steeds toenemend aantal sleden. Met 39, met 60, op den 25en Februari zelfs 200 personen met paard en slede, ging men over't ijs. Natuurlijk ontbrak het niet aan tentenondanks de invallende dooi zette men den 27en nog een 4e tent op »Er waren," luidt het verhaal, «dage lijks duizenden rr enschen tusschen Stavo ren en Enkhuizen op zee, het geleek wel kermis en verschillende waren werden te koop aangeboden." Doch het bleef dooien. «Den len Maart de wind W., het dooide zoo hard, dat men de tenten telkens moest verzetten; dien dag is er nog een paard en slede, benevens voetvolk, naar Enkhuizen ge weest, zonder eer.ig gevaar, daar het ijs nog zeer sterk was." Dit is de laatste overtocht waarvan melding wordt gemaakt. Wel begon het weer te vriezen op 3 Maart, doch er viel een hand dik sneeuw en toen besloot men de tenten af te breken. «De Enkhuizers, aldus eindigt de kro niek, hebben verklaard, dat de Friezen voor veertig duizend gulden aan goud en zilver, in den tijd van acht dagen, daar gekocht hadden." Het laatst werd de tocht gedaan in den winter van 1763. Toen reed men op een dag van Sneek over Stavoren naar Enkhuizen, blijkens het opschrift op een ouden zilveren lepel. In de strenge winter s van 1795, 1804, 1823,1838 of 1845, heeft men den tocht niet kunnen doen." In eene vergadering, Woensdagavond door de vrijzinnige kiesvereeniging te Lei den gehouden, heeft prof. J. T. Buijs eene bespreking over de leger wet ingeleid. De denkbeelden van den inleider mogen als bekend worden ondersteld, na de uiteen zetting die hij daarvan gal in het laatste Gids-nomnier. Op de inleiding volgde een levendig debat. De heer van der Heijden vestigde de aandacht op twee puntende telkens voor een jaar te verleenen vrijstellingen, waar van spr. vreesde, dat te groote toegevend heid op dit punt het middel zou worden om de bestrijders van den persoonlijken dienstplicht met de wet te verzoenen, en de vergunning om buiten de kazerne te wonen of afzonderlijk te tafelen. De heer Henry Tindal, van Amsterdam, was van oordeel, dat de regeering van de tot dusver beschikbare middelen niet hel gebruik heeft gemaakt, waardoor onze weerbaarheid in een behoorlijken slaat zou zijn gebracht; alvorens haar dus nieuwe middelen toe te staan, nieuwe offers te brengen vao krachten en van geld, wenschte hij een onderzoek, in hoe verre zij aurr billijke verwachtingen heeft voldaan. Spreker's oordeel is bekend dank zij de gebrekkige mobilisatie-regeling, zijn wij weerloos, zooals alle deskundige offi cieren moeten erkennen. Doch hij wil niet op zijn woord geloofd worden; hij verlangt eene parlementaire enquête, en biedt alzoo eene motie aan, waarin de vergudering verklaart het bestuur der kiesvereeniging uit te noodigen op zoo danige enquête aan te dringen, en haar aan de verdere behandeling in de Kamer van de legerwet te doen voorafgaan. Een der aanwezigen, een officier, pro testeerde tegen de bewering van den heer Tindal, dat deze het gevoelen van de officieren in het algemeen uitdrukt. De voorzitter, prof. Fockema Andreae, betoogde de noodzakelijkheid, dat thans de legerwet wordt aangenomen. Nu eenmaal is beweerd, dat men zijne zonen niet wil blootstellen aan de pest- holen van onzedelijkheid, de kazernes, zou het uiterst gevaarlijk zijn, eene regeling te bestendigen, die de meergegoeden niet, de ongefortuneerden wel daartoe zou dwingen. Spr. ontraadt de aanneming der motie-Tindal al mogen de regeering en hare voorgangsters in gebreke zjjn ge bleven, te doen wat met de bestaande middelen gedaan kan worden, een voor stel tot nader onderzoek zou, werd het in de Tweede Kamer aangenomen, eene zóó groote vertraging veroorzaken, dal zulks de ernstigste gevaren zou kunnen teweegbrengen. Prof. Buys, zich bij de meening des voorzitters aansluitende, beantwoordde de sprekers. Wat de opmerking van den heer Van der Heyde aangaat, het zou zeker niet wenschelijk zijn. dat vrijstel lingen in te ruime mate worden verleend het wetsontwerp, zooals het thans luidt, biedt daartegen de noodige waarborgen aan. Onttrekking van een deel der dienst plichtigen aan de samenwoning met de overigen wordt ook door hem niet ver kieslijk geacht, doch is ook geen uitvloei sel van de wettelijke regeling. Den heer Tindal vraagt Spr., of het inderdaad in het belang der zaak zou zijn eerst den langen weg van een parlementaire enquête in te slaan, om dan daarna over te gaan tot hetgeen thans kan en in elk geval moet gedaan worden. De heer Tindal wenschte zijne motie in stemming gebracht te zien. Alvorens nieuwe middelen toe te staan, wil hij re kening vragen van wat met de vroegere is verricht. Al heeft men nog zulk een groot getal uitnemende bruikbare mannen wanneer men geen kans ziet ze op den juisten tijd bijeen te brengen waar zij zijn moeten, heeft men er niets aan. Een parlementair onderzoek is niet het meest aanbevelenswaardig middel: Spr. heeft tevergeefs vele andere beproefd. Weet prof. Buys een ander? Aanneming van het wetsontwerp, ant woordde de inleider. De molie-Tindal werd met bijna alge- meene stemmen (ongeveer 200 tegen) verworpen. (Utr. Dgbl.) Een praclisch middel. Jaren lang debatteert, discussieert en delibe reert men reeds over de droogmaking der Zuiderzee. Ingenieurs worden benoemd en opmetingen worden gedaan men peilt de Zuiderzee en men peilt den bodem der kas en steeds komt men tot de ont dekking, dat beide op oneindigen afstand van de oppervlakte liggen. met al de reeds gedane proeven, en de tijd zal 'tleeren, hoeveel proeven er nog gedaan zullen worden, laat men echter de gun stige gelegenheid voorbijloopen. Die gun stige gelegenheid bestaat thans. In dezen tijd van koude, heeft de na tuur zelf zorg gedragen, beter dan de beste ingenieur 't zou kunnen, den bodem der Zuiderzee eenige Meters naar boven te brengen en juist aan de oppervlakte. Men make hiervan gebruik door fluks op dien ijsbodem een laag zand en klei te brengen van eenige decimeters dikte aan 'l water beneden behoeft men zich dan niet te storen. Dit plan, dat nu wordt aangeboden, heeft veel vooirieelen: er is werkvolk ge noeg op den huidigen oogenblik het ver- eischt niet zooveel kosten, en 't vrouwtje van Stavoren behoeft niet uit haar element te worden gejaagd. Men schrijft ons uit Neerbosch: In de vorige week zijn bij den direc teur op nieuw zeer dringende aanvragen ingekomen tot opneming van weezen. Van een dorp uit Overijsel werd hem gemeld dat 5 arme weezen in een stoohut zaten bij eene zieke grootmoederdie bijna van koude waren omgekomen. Een vader be richtte hem, dat hij voor zijne kinderen geen brood meer had, aan niemand zijn nood durfde klagen en nog twee weezen van zijn broeder in huis had genomen, die hij onmogelijk langer kon verzorgen. Van een andere plaats werd gemeld, dat men een arm weesje langs den weg had gevonden, verkleumd van de kou. Er zijn dagen in de verloopen week voorbijgegaan waarop 3 a 4 brieven van verschillende plaatsen werden gezonden voor weezen, voor wie men hulp zocht. Het is dan ook steeds zeer moeielijk om uit die vele dringende aanvragen eene keuze te doen, welke kinderen het eerst zullen worden opgenomen, daar ze allen even dringend hulp noodig hebben. Bij de strenge koude, die er in de laatste weken geheerscht heeft, heeft men tot nu toe het voor recht geene zieke onder de weezen te hebben. De gezond heidstoestand was nimmer zoo gunstig als in de laatste maanden, slechts enkele zwakken bevinden zich in het ziekenhuis. Donderdag 15 Jan 1.1. hebben de leden van het Dept. Amersfoort der Maat schappij tot N. v. 'l A., en zeker niet het minst hunne dames, genoten van de voor dracht eens sprekers, die hun geen onbe kende was, en die ook dien avond in Amicitia zijn goeden naam, als goed re denaar uitstekend handhaafde. Dat veen stuk mertschenleven" een drama, gespeeld in Noord-Brabant, in den smaak viel en door den heer H. T. Chap- puis kapitein alhier voortreffelijk werd voorgedragen bleek het best uit de diepe stilte, die onder het zeer talrijke publiek heerschte. Eene tweede schets na de panze een onderwerp behandelende, dat ook niet vreemd is aan het leven, gaf ieder, die er aan twijfelen mocht, het sprekendste bewijs, dat de humor nog leeft in het hart des sprekers. Warme toejuichingen waren het wel verdiende loon voordien gezelligen avond en gaarne roepen wij den geachten spre ker een stot weerziens" toe. Gisterenavond hield de Afd. Amersf. van het Nederlandsch Werkliedenverbond Patrimoniumeene openbare vergade ring, welke flink bezocht was. Nadat door den Voorzitter der Afdeeling de vergadering geopend was met gebed en het lezen van 2 Samuel 15 veis I6, werd het woord gegeven aan den Heer K. Kater, van Utrecht, welke na een kort woord van verweer, tegen eenige stukken welke in een hier ter stede ver schijnend blad geplaatst waren, overging tot het onderwerp vRevolutie en de Revolutie." Sp> eker behandelde achtereen volgens de verschillende Revolutièn, haar ontstaan, enz. en haalde daarbij het ge zegde van een Nederlandsch staatsman aan, die afgaande op de teekenen der lijden beweerde dat wij aan den voor avond stonden van eene groote Revolutie, waarbij de andere vroegere Revolutiën slechts kinderspel zouden zijn. Na afloop zijner rede, die met veel belangstelling werd aangehoord, bewees het daverend applaus, dat men over Spr. rede zeer was voldaan. Van de gelegenheid tot debat die daarop gegeven werd, werd geen gebruik gemaakt. Een aanwezige welke den Heer Kater nog eenige op heldering vroeg omtrent het door dien staatsman gesprokene, verklaarde hem niet gelijk te kunnen geven, (wat volgens Kater ook niet behoefde indien men maar het tegendeel bewijzen kon) doch zag van debat af, om leden hij zich niet op gewassen gevoelde tegen den Heer Kater. Woensdag l.l. werden op de Anna- Paulowna Bewaarschool alhier uitgedeeld 70 jurken, 22 rokken, 50 kielen, 12 broe ken en 12 hemden. Door de vriendelijke hulp van Mevrouw K. ontvingen 36 der armste kleinen ook nog een paar wollen kousen. Tijdens de strenge koude bad eene extra uitdeeling van 225 borstrokken plaats. 335ste S'1'AATSJLOTKKI.I. Vijfde klasse. (Eerste week.) Trekking van '14 en 15 Januari. (1400 LOTEN.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aari de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van flOO op No. 2945. Prijzen van f70 2107 2111 2978 18333 18337 19268 -19300 19986 en 19995. Te tarnen 10 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 2128 2154 2988 4154 4169 4177 4183 4188 4196 4200 4390 1396413974 18336 18341 18351 19233 19249 19294 19296 19906 19912 199J2 19951 19958 19961 19984 en 19994. Volgende trekkingen geschieden20—23 2730 Jan., en 37 Febr. Behalve prijzen van f400, f200 f 100 en f 70 zijn nevens de premiën van f 30.000 en f3000 ingebleven: de hoofdprijzen van f 100,000 f50,000, f25,000, f15,000, f 10,000, f5,000, f2000, 3 van f1500 en 48 van f 1000. Buarn, 16.Tan. Hedenmorgen werden de bewoners der Oostei heide alhier ver schrikt door brandalarm. In deze geheele dichtbevolkte buurt is slechts één pomp vrij van vorst gebleven, terwijl bovendien de waterleiding niet hier aangebracht is. Een brand zou dus noodlottige gevolgen kunnen hebben. Dank zij het stille weder en de spoedige hulp door de politie ver leend, wist men den hrand nog in zijn begin te stuiten en aldus een groot on heil te voorkomen. De heer V. alhier heeft met zijne echtgenoote en een paai andeie personen Maandag jl. een tocht naar het eiland Marken gemaakt met eene arreslede. De tocht begon op de Eem en ging dwars over de Zuiderzee. Door den inval lenden dooi kon de terugreis niet ineei plaats hebben en moest men per spoor de plaats van uitgang weer bei eiken. De Rijksveearts van Haarlemmermeer waarschuwt de landbouwers, dat nu de schapen weinig groen in de weide vinden, zij zich vergasten op coniféren welke men in tuinen of op erven vindt en waarvan velen vergiftig zijn. Reeds zijn enkele dieren aldaar door het eten daar van aan de gevolgen bezweken. Op raad van den missionaris, pater Dussanton, schrijft le XIX Siècle, heeft het hoofd der Roodhuiden aan den paus geschreven om diens tusschenkomst te verzoeken bij de Amerikanen, opdat dezen de hun toekomende streken eerbiedigen en niet meer hur.ne vrouwen vermoorden. Leo XIII heeft zich te dier zake onmid dellijk tot den president der Vereenigde Staten gewend. Tegenwoordig wordt de Zondagsrust te Parijs krachtdadig voorgestaan. Door het aantal winkels, die vroeg in den voor middag sluiten, is het voorkomen der Fran- sche hoofdstad 2eer blijkbaar veranderd. Ook heeft de regeering een stap in die richting gedaan, daar sinds 1 September 1.1. alle postkantoren te 6 uur namiddags worden gesloten. In de magazijnen van het Louvre vraagt men den koopers des Zaterdags, of bet gekochte ook op den volgenden Maandag mag worden bezorgd en de meeste spoorwegmaatschappijen beijveren zich, om den beambteu en werk lieden op Zondag zoo weinig werk te geven als mogelijk is. Zoo telt de maat schappij van den spoorweg Parijs— Lyon den Zondag niet mede in de contracten voor de aflevering van koopmansgoede ren en de terugzendiug van ledige wag gons, en op verscheide spoorweglijnen is het langzame goederenvervoer op den Zondag geheel afgeschaft. Het grootste uurtuerk der wereld bezit op het oogenblik het stadhuis te Phila delphia. De wijzerplaat, met een door snede van 10 rneter, wordt des nachts electrisch verlicht en is op zulk een hoogte aangebracht, dat zij op alle vrije punten der stad duidelijk kan worden waarge nomen. De lengte van den minuutwijzer be draagt 4 meter, terwijl de uurwijzer 2'/, meter lang is. Het gewicht van de klok, waarop de vermelding der uren en kwar tieren aangegeven worden, bedraagt 25j000 kilogram. Voor het opwinden, dat dagelijks geschiedt, heeft men in den toren een kleine stoommachine geplaatst, die tevens gebruikt wordt om een dyna- ino-macbine in beweging te brengen, welks laatste de electriciteit voor de ver lichting van het uurwerk levert. ln de gemeente Gaasteiland (Fr.), meldt trien aan de Haarl. Ct., heeft het Woens dag vrij sterk geonweerd. De bliksem stralen volgden snel op elkander en wer den gevolgd door harde donderslagen. Het onweer duurde van ongeveer half zes tot zes uur in den ochtend. Tusschen een jonge dochter te Gulpen die de vier kruisjes reeds achter den rug heeft en een jonkman uit die buurt, werd Donderdag vau de afgeloopen week, ten raadhuize het huwelijk voltrokken. Zater dag daarop zou dit kerkelijk ingezegend worden maar in die twee dagen scheen het jonge vrouwtje reeds zooveel ervaring opgedaan te hebben, dat zij van de kerke lijke inzegening van het huweljjk afzag, in de meening, dat haar huwelijk alsdan als ontbonden zou geacht worden. Prettig voor haar echtgenoot was de houding van zijn oud-jong vrouwtje natuuilijk niet, en het kostte heel wat moeite om het een voudige vrouwtje te beduiden, dat zij eenmaal wettig getrouwd was en bleef. De trein van 2 u. 35 m. uit Rotterdam naar Amsterdam is gisteren bij het sta tion Schiedam ontspoord. Een wagen viel bijna geheel omver; persoonlijke onge lukken hadden niet plaats. Na een uur oponthoud vertrokken de passagiers met een anderen trein naai Amsterdam. Het onderzoek, door den officier van justitie te Heerenveen, te Oldebooru in gesteld, betreft den dood van het kind van den arbeider T. Bijlsma, dat vóór eenige weken door den hoofdonderwijzer Poslhuma aldaar in de school zou zijn geslagen en daarna ziek geworden. Over deze zaak is in de jongste raadsvergade ring ampel gesproken, en toen is gebleken dat er geene rechtsvervolging kon worden ingesteld, omdat dr. Folkersma geene verklaring kon geven dat de ziekte be slist een gevolg van den slag"zou wezen. Jongen. «Mag ik het drankje voor rnijn moeder hebben Apotheker. oHier is het maar er is een dubbeltje te weinig, ga dateerst halen." Jongen, na een poos gedacht te heb ben «Weet je wat, drink er maar voor een dubbeltje af." In de D. Med. Wochenschrift doet prof. Koch mededeelingen over zijne ont dekking. Eerst heeft hij gevonden, dat proeven met geënte tuberbacillen anders werkten op gezonde dan op tuberculeuse dieren. Verder konden gedoode reinculturen van tuberkel bacillen, nadat zij gewreven in water geweekt waren, bij gezonde die ren onder den huid worden ingespoten, zonder dat locale ettering ontstond, ter wijl tuberculeuse dieren door de inspui ting van eene kleine hoeveelheid ge weekte culturen werden gedood. Bij ver dunning bleven de dieren evenwel leven. Dit was de weg, die tot de ontdekking leidde en weldra vond hij het middel, waarmede de genezing der tuberculose geschiedt. Het is een extract uit de gly cerine der reinculturen van tuberkelba cillen. Koch houdt het er voor, dat het een product is van eiwitlichamen en daar mede verwante bestanddeelen, maar geen toxaalalbumine. Den loop der specifieke werking stelt Koch aldus voor. De tuberkelbacillen brengen bij hunne ontwikkeling in het levend weefsel stollen voor, die de lerende elementen in hunne omgeving vernielen en in een toestand van coagulatie ne crose brengen, zoodat de bacil zich niet verder kan ontwikkellen en sterft. Op deze wijze verklaart hij het merkwaardig verschijnsel dat in pas door tuberculose aangetaste organen talrijke bacillen wor den gevonden, terwijl zij in bijzonder zieke organen zelden of in bet geheel niet voorkomen. Koch spreekt de overtuiging uit, dat door de uitbreiding der necrotiseerende substantie die den bacillus omringt, zijn voeding hoe langer hoe moeilijker wordt en dat daarin de genezende kracht van het midddel ligt. Met deze opvatting zijn alle tot nu toe gedane waarnemingen verklaarbaar en worden alle oorspronkelijke opgaven van Koch over de verwachte geneeskracht van het middel bevestigd. De Boodschajjper somt de volgende redenen tot verontschuldiging op wegens bet niet bijwonen der openbare godsdienst oefeningen in de Protestantsche kerken Ik heb wat langer dan gewoonlijk ge slapen en kou niet op mijn tijd gereed zijn. Het is te koud of le warmhet waait zoo; het weder is zoo ongunstig. Ik voel mij niet al te wel. De Zondag is de eenige dag, dien ik voor mijzelf heb. Ik moet mijn kasten in orde maken, mijn boeken en papieren regelen. Ik moet noodzakelijk eenige brieven schrijven. Ik heb geneesmid delen ingenomen. Ik ga eens wandelen of paardrijden. Ik zit zes dagen in de week in de boeken. Ik kan nooit an ders dan Zondags eens van de buitenlucht genieten. Het is in de kerk zoo be nauwd. Ik ben wat koortsig. Ik krijg van daag gasten. Ik heb hoofd pijn. Ik moet mij heden een weinig in acht nernen. Mijn nieuwe hoed is niet thuisgekomen. Mijn japon is niet af. Mijn vriend heeft mij een nieuw boek geleend, dat ik Maandagmorgen moet teruggeven. Ik houd niet van preeken het komt altijd op hetzelfde neer. Het orgel hindert mij door zijn geraas. Ik houd niet van zingen zonder begeleiding bet doet me zenuwen te veel aan. Ik moet mij wachten voor tocht. In den zomer ben ik bang voor open deuren en vensters. Des winters wordt er te hard gestookt. Ik ben een vijand van preeken op schrift. Men kan toch niet altijd denzelfden spreker gaan hooren. Ik houd niet van vreemde menschen. Ik kan in de kerk zoo moeielijk wakker blijven enz. enz. Wij lezen het volgende in het te Brus sel verschijnende Vlaamsche blad Het laatste Nieuws: «Uit Antwerpen wordt gemeld, dat de Hollandscbe socialist Fortuyn eene voor dracht in den Werker moest geven, en dat een twaalftal geheime agenten van politie hem moesten aanhouden. De soci alisten deden Fortuyn langs eene achter deur vluchten." IIDRCIERLIJKË STANDEN. Amersfoort. GEBOREN8 Jan., Geertje, d. van Frans van der Leek en Trijntje Helmsing. Wil lem, z. van Alexander van Plateringen en Neeltje Alberta van den Brink. Alida Maria, d. van Rernder de Wit en Alida Maria de Rue. Jordina Petronella Wil- helmina Maria, d. van Daniel Hendrikus Pieek en Antonia Maria Maas. 9 Jan., Jan, z. van Gerrit Wouterse en Jacoba van den Brink. Arnoida, d. van Hubertus Venhorst en Barbara van den Berg. Al- bertus Stephanus, z. van Albertus Stepkanus Wiertz eu Autouia Priem. 10 Jan. Aaltje, d. van Arnoldus Batavier en Fennetje Blooi. Elbert, z. vau Evert Rijnders eu Johanna van den Hoek. Wilhelm, z. van Wilhelm Brouwer en Geurtje Langelaar. II Jan., Cornelis Johannes, z. van Cornelis van Asch en Johanna Alberdina Jacoba Louisa Bounier. Grietje, d. van Willem Ipenburg en Grietje Schimmel. Rijmert Martinus, z. van Hendrik van Achterberg en Johanna van 't Hof. Johanna Hendrika, d. van Jo hannes Damsteek en Johanna Hendrika Stilting. 12 Jan., Johannes, z. van Aart van Plateringen en Antonia Vahstal. Alijda, d. van Hendrik Diters en Hendrika Johanna van Slooten. Jannetje, d. van Pieter Mertz en Alida de Rooij. Elisa beth Alijda. d. van Hendrik Geijtenbeek en Martha van Zuilen. Karei Albertus, z. van Johannes Groenhuysen en Johanna van der Veer. 14 Jan., Johanna Berdina, d. van Johannes Arend Stoopendaal en Catha- rina Jocoba van de Water. 15 Jan., Cornelie Antonia, d. van Willem de Vries on Joanna van Vulpen. ONDERTROUWD: 12 Jan., Johannes Agema eu Geertruida Henrietta Müller. 15 Jan., Steven van de Vis en Jannetje van den Berg. GEHUWD: 13 Jan., Hendrikus Francis- cus Huurdeman en Cornelia Gerarda Battram. OVERLEDEN7 Jan., Hendrikus van Nieuweuhuizen, 15 m. Hendrika Pom- mer, 74 j. ongeh. 8 Jan., Johannes van

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2