Gemengd Nieuws. Officiëele Publicatiën. Ingezonden BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. een en twintig in ijsmassa's veranderd en bezweken. Het weekblad vDe Amsterdammer" bevat onder den titel «Bij den Haard," de volgende geestige persil'flage op de moderne poëzie: De keuken schemerig. Zeven uur. Gas neer. Vlamschemeringen van het haardvuur. Roode sleenen dommelig rood weg gezonken. koper helder ovorblonken. Een witte poes en een poesje en een spits grijs muizensnoetje bij elkaar met hun drietjes, poes ziet 'et. Een pieppiep van het muisje van de poesjes geen geluidje, in de vuurgloed allebei roodwit. Geen mensch in de keuken zit. Die lekkere gloed van de kachel, ik zit te wachten. Lamplicht licht in de kamer Kou door de ramen, mijn koüe arm mijn voeten lijken wel warm, hoe stil is hel huis; buiten snecuwgepluis. Kraakvoetstappen komen aan ik hoor de bel gaan lekker warm in de kamer wij zitten er samen. Hel rapport over de wereldtentoonstel ling te Chicago, door den President van het Congres toegezonden, zegt o. a., dat de tentoonstelling Mei 1893 zal werden geopend, oiri 30 October te eindigen Gedenkt den vogels! Zij hebben nu niets. RomantischVerleden jaar deed een Berlijnsch koopman met zijn zoon, leer ling van het gymnasium, eene reis naar zijne familie in Zevenbergen, Oostenrijk. Na veertien dagen keerde papa terug, terwijl het zoontje nog eenige weken zou genieten van de verrterkeride berglucht. De jonge gymnasiast ondernam alleen tochtjes in het gebergte en verdween ein delijk plotseling. Men deed onderzoek, doch alles te vergeefs: de student in den dop was weg en bleef weg, en de ouders schreiden diepbedroefde tranen over den verloren zoon, die minstens door een of twee beeren moest zijn opgegeten. Gedurende het Kerstfeest, dat in Roe menie twaalf dagen later wordt gevierd dan bij ons, meldde zich by een bewo ner van een Roemeensch dorp een hoog- opgeschoten jongen aan, verstijfd van koude en met louter lompen aan zijn lichaam, die in gebroken Roemeensch beweerde de zoon te zijn van den Ber- lijnschen koopman M. Men had mede lijden met den jongen, bracht hem in eene warme kamer, doch waaischuwde tege lijkertijd de politie te Bucharest, die dade lijk den jongeling herkende. Papa werd gew .arschuwd, kwam oogen- blikkelijk over en herkende zijn zoontje. Dit wederzien was echtei minder harte lijk, grootendeels door de schuld der po litie, die den ouden koopman verraste met het bericht, dat zij reeds eenigen tijd zoontjelief zocht, als verdacht de medeplichtige te zijn van Leschinsky, een bekend roover, dief, moordenaai enz. enz. een Roemeensche Troppmann. Met tranen in de oogen verhaalde de jongeling, hoe htj nooit deelgenomen had aan Leschinky's rooftochten, hoe hij alleen diens hut had bewaakt en zoo nu en dan met de boot op zijn baas had mogen wachten, wanneer deze op expeditie uit was. Deze bekentenis maakte een zeergun- stigen indruk op de politie, die eindelijk na loven en bieden het zoontje teruggaf aan papa. Of thuis het gemeste kalf geslacht werd over den terugkeer van dezen zoon, die verloren was, doch terug is gevonden, melden de bladen niet. Beweerd wordt, dat papa hem niet meer op het gymna sium beeft, doch een plaatsje voor hem heeft gevonden op een effectenkantoor. Zeker is dit laatste echter niet. Uit Cettinje wordt geseind, dat in Mon tenegro buitengewoon veel sneeuw is ge vallen. Cettinje is geheel afgesloten van de gemeenschap met het binnenland, en als het zoo blijft voortduren vreest men ernstige rampen, vooral door het verlies van vee. Vele reizigers zijn in de stati ons langs den postweg ingesneeuwd, en de gevaren aan de reis verbonden wor den nog verergerd door groote kudden wolven," die door koude en honger gedre ven uil hunne schuilplaatsen naar de be woonde streken komen. Men heeft al herhaaldelijk gezonnen op een nieuwe manier van groeten in plaats van het hoed-afnemen, dat bij guur weder niet zonder gevaar is. In het militaire Duitschland werd het «aanslaan" op soldatenmanier voorgesteld en ook al bier en daar toegepast. Franschen stelden voor, bij het groeten van dames te bui gen met de rechterhand op het hart enz. Maar de Amerikanen hebben er wat an ders op gevonden. Een fabrikant te New York, zoo bericht men, maakt zelfwerken de groethoeden. De drager daarvan heeft, zoodra hij groeten wil, inaar even aan een koordje te trekken en terstond ver rijst er uit een klepje in den hoed een heertje dat beleefd staat te groeten en te buigen. Chineesche zeeroovers. Het stoom schip Namoa vertrok 10 December van Honkong naar Swatow met vijf salon- en 220 Chineesche dekpassagiers, de laatste meerendeels koelies, die van de «Straits" terugkwamen, met hun spaar penningen bij zich Op de hoogte van het eiland Pinghoi gekomen, kwam plot seling uit de Chineesche dekpassagiers een bende zeeroovers te voorschijn, tus- schen de 40 en 50 mansteik. Zij waren allen met revolvers en sabels gewapend en naar een zooals later bleek zorgvuldig overlegd plan, verdeelden zij zich in vier afdeelingen. Een afdeeling begaf zich naar de salon, waar de gezagvoerder zich met de passagiers aan tafel bevond, een naar de brug, een andere naar het verblijf der stuurlieden en machinisten en de vierde naar de machinekamer. Vooraf hadden zij de scheepswagens en ammu nitie weten te bemachtigen. Alle Euro peanen werden opgesloten en bewaakt door vier roovers, die nu en dan hun revolvers en sabels door de houten jalou- zieën van de deur staken. De roovers plunderden nu op hun gemak hel stoom schip. Van de Chineesche equipage en passagiers hadden zij niet het minste ge vaar te duchten, en voor zij zich van boord begaven, wierpen zij een zak met ongeveer 200 dollars in de machinekamer, als een geschenk aan de Chineesche sto kers. Zij namen ongeveer 20.000 dollars aan waarde mede, na bijna 8 uren in het bezit van het stoomschip te zijn ge weest. Er waren 40 kisten opium aan boord, waarvan niets werd gestolen. Na dat de zeeroovers het stoomschip hadden verloten, werd besloten naar Honkong terug te keeren. Het dek lag bezaaid met voorwei pen, welke de roovers eerst ge stolen, maar later weder weggeworpen hadden. Ook werd een der passagiers, Pedersen genaamd, vermoord op het dek gevonden. Btj aankomst werden de ge wonden naar het hospitaal gezonden. Er waren vele rijke Chineezen aan boord van San Francisco en van de Straits, die via Hongkong naar Swatow terugkeerden. In de Vereenigde Staten van Noord- Amerika zijn tegenwoordig 2959 schoenen en laarzenfabrieken, die door stoom, en 59 die door electrische kracht gedreven worden. In het geheel zijn in dezen tak van industrie 311,152 personen werkzaam mannen, vrouwen en kinderen. Aan loo nei) wordt jaarlijks 83 rnillioen uitgekeerd en de waarde van het jaarlijks vervaar digde schoeisel bedraagt 266 millioen dol lars. Bij koD. besluit is bepaald, dat vrij willigers voor alle corpsen der landmacht, die zich voor de betrekking van schoen- of laarzenmaker dan wel als kleermaker aanbieden, bij vacaturen in die betrek king, kunnen worden aangenomen met eene minimum leogte van 1.55 M. Naar aanleiding van de pogingen, welke te Amsterdam zullen worden be proefd, om door eigen krachten een nieuw beursgebouw te verkrijgen, wat door het gemeentebestuur sedert tal van jaren wordt uitgesteld, is bij de kamer van koophandel en fabrieken in de hoofdstad een voorstel ingekomen van drie harer leden, ten doel hebbende het benoemen van een commissie, door de kamer, ten einde in onderhandeling te treden met het bestuur der vereeniging voor den ef fectenhandel en de heeien Van Eeghen Co., ten einde middelen te beramen om een nieuw beursgebouw voor den Am- sterdamschen handel te verkrijgen. Door de krachtige en welwillende tusschenkomst van het loodswezen wordt met ijsjollen allerlei proviand van Ter schelling naar Vlieland overgebracht. De winkeliers leveren hunne waren, voor zooverre zulks mogelijk is, zonder eenige prijsverhooging, en enkele boeren blijven bij de leveiantie vim rogge 25 cent he mden de maikt, voor een bakker, die aan de armen moet leveren. Het gemeentebestuur van Nijmegen neemt aan de Waalkade omvang) ijke maatregelen tot beveiliging der beneden stad tegen overstrooming bij het losgaan der Waal en eventueele ysopschuiving. Ook de bewoners der Betuwe zien bet losgaan van den Rijn en de Waal, tus- schen welke groote livieren zij ingeslo ten zijn, met angst te gemoet. Velen der Beluwbewoners hebben bereids boo ten of schuiten op hunne erven in ge reedheid liggen, voor hel geval eene door braak van Rijn of Waal door ijsgang hen overvallen mocht, om zich daarin te redden. Door de Belgische Regeering zijn twee lichtingen der militie met spoed opgeroe pen. De bij die lichtingen behoorende miliciens moesten zich Zondagavond bij hunne regimenten hebben vervoegd. Er werden velerlei gissingen gemaakt over dezen maatregel. Men beweert dat de regeering door hare geheime agenten onderricht zou zijn van een gewelddadig plan door de socia listen en radicalen beraamd om dit bij de groote betooging die men heden wenschte te houden ten uitvoer te leggen Om tegen alle gebeuilijkheden voorbe reid te zijn liet de regeering twee klas sen der militie onder de wapens komen en liet o. a. gisteren morgen 3000 gewe ren, die in het oude paleis van justitie geborgen waren, wegnemen. Generaal Miles heeft aan den minister van oorlog geseind dat het geheele India- nenkamp, sterk vierduizend mannen, vrou wen en kinderen, in het agentschap te Pineridge gekomen is om zich te onder werpen, en dat zij bezig zijn, overeen komstig de gemaakte afspraak, hunne wa pens af te geven. Kicking bear, de aan voel der heeft het voorbeeld gegeven. De generaal hield het er voor dat de andere bevelhebbers dat voorbeeld zullen volgen, en al mogen de jongere heethoofden zich onttrekken, de ontwapening zal dan toch in het algemeen tot stanu gebracht zijn. Daarna is de rustberstelling nog slechts eene vraag van tijd en beleid. De gene raal houdt den oorlog voor geëindigd. Opnieuw verzwakt, en vele schieden nader tot zijne geheele uitroeiing, kornt het Roodhuidenras uit den strijd. Er is een onderzoek ingesteld naar den afzender eener kist, die op Nieuw- jaaisdag uit Maagdenburg aan het adres «O, neen! Maar gij veroorzaakt hem meer moeite, zoo hij aan den fcovendam moet aanleggen, en zoo het getij slechts weinige minuten veiloopt, kan hij eenige uren aan den grond zitten." «Nu, ik zal hooren hoe hij er zelf over denkt. Mr. Aynard^" zeide Delancy, «ik vrees dat ik u te veel moeite geef, als ik mij door u aan den havendarn laat afzetten. Ik wil gaarne op een anderen tijd het genoegen hebber, van een water tochtje met u te doen." «Spring in de boot," antwoordde Hugh. «Ik zal je niet laten verdrinken, man." «Dat geloof ik, dat zou voor mij de moeite niet eens waard zijn," zeide Ned, terwijl hij in de boot stapte. «Goeden nacht, Day." «Goeden nacht." Nog eenigen tijd vertoefde George Day aan den kant, nadat de boot was afge stoken; hij zatt hoe Ned Delancy voorin had plaats genomen en Aynard zijne rie men gemakkelijk hanteerde. Hij hoorde, terwijl hij daar stond, dat Ned hem vroeg: «Wil ik ook een riem nemen?" «Neen, dank u, het gaat goed zoo. Zit zoo stil mogelijk, want de boot is zeer rank. Bonsoir, George," riep Aynard, en Day beantwoordde den groet en bleef de boot nazien, terwijl hij eens naar de ra men van het hotel opzag om te zien of van den Duitschen Keizer te Berlijn is ont vangen entoen, wegens eene leemte in de formaliteit van afzending,naar Mecklenburg is teruggezonden. Daar te dier plaatse de afzender niet bekend was en men hem niet heeft kunnen opsporen, is de kist op last van de politie geopend en bleek zij gevuld te zijn met socialistische ge schriften. Als correspondent van 's lleerpn Loo, gesticht tot opvoeding en verpleging van Idioten en achterlijke kinderen is al hier opgetreden de heer H. Moll. 335ste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. (Tweede week.) Trekking van 20 Januari. (950 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van f lO OOO op No. 2150. Prijzen van f70 21H4 2963 2970 2976 4126 13971 •18329 18347 19243 19253 en 19937 Te zamen 12 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 2133 2964 2979 4116 4142 4185 4364 4376 4388 4393 18318 18325 18343 18354 19225 19227 19244 19280 19283 19949 19975 19976 en 19989. Hoogland. De eerw. heer Th. A. Smit, sedert 1889 kapelaan alhier, is door Z. D. Hw. mgr. P. M. Snickers, aarts bisschop van Utrecht als zoodanig benoemd in de parochiekerk van Onze Lieve Vrouwe-kerk te Utrecht, in de plaats van den weleerw. heer J. H. Rolfes, die tot pastoor te Dokkum is benoemd. De Train éclair tusschen Parijs en Brus sel, welke dien afstand in 4'/2 uur zal moeten afleggen, wordt met 1 Mei a. s. ingevoerd. Zondagnacht is te Leeuwarden een sur- veilleerend politiedienaar door twee half beschonken fabrieksarbeiders, die hij tot rust aanmaande,op ergerlijke wijze mishan deld. Slechts door de hulp van een juist voorbijkomend militair kon hij zich van hen losmaken. De woestelingen werden kort daarna door de politie-patrouille in gerekend. In Denemarken heeft het hooggerechts hof beslist, dat lijkverbranding verboden is. zoolang de wet op het begraven niet veranderd is en daardoor het begraven niet meer verplichtend zal zijn. Uit vrees. Op de galei ijen van 't pas geopende parlementsgebouw in Japan is op een bordje de waarschuwing te lezen: «Toegang voor dames vei bo den." Booze tongen beweren, dat dit is geschied opdat geen parlementslid tegen over zijn vrouw behoeft te kl»uien, wan neer hij haar berispt over'1 vele onnutte gebabbel op dames-kransjes. Een stoombootje uit Rotterdam dat, behalve stukgoederen en pen ter uitleve ring bestemden Franschtnan, zeven en twintig prachtige koeien voor Duinkerken aan boord had, had zooveel van de ijs koude stortzeeën te lijden, dat slechts drie koeien te Vlissingen aankwamen. Drie waren er over boord geslagen en zijne zuster op het balcon stond doch hij bemerkte er niet de minste beweging. «Ik geloof dat alles goed gaat," dacht hij, alsof hij zich wilde geiust stellen, «maar ik wenschte dat Ned Delancy naar Prospect Terrace gewandeld was," zeide hij, terwijl hij naar het hotel terugkeerde. TIENDE HOOFDSTUK. De verzoeking. Aan de twee mannen, die over hel het Backwater vertrokken waren, dacht George Day reeds niet meer, toen hij de zijkamer binnentrad en zijne zuster be merkte. Hij vond haar, die toen hij de kamer verliet zich zelve zoo geheel scheen te beheerschen, in een half zittende, half hurkende houding op den giond, met hare armen op de sofa uitgestrekt en het ge laat in hare handen verborgen. Hij had hare snikken gehoord toen hij naar bo ven kwam, en haastte zich de deur te sluiten om met zijne zuster alleen te zijn, ten einde den bediende geen aan leiding te geven, om over hem of haar te praten. Hij naderde haar ijlings. «Lieve Clara," zeide hij, terwijl hij over haar heen bukte en haar zachtkens wilde opbeuren, «is dat nu niet kinder achtig en dwaas? Wat moet dat bedui den?" «Niets," fluisterde zij. «Laat mij slechts een oogenblik met rust, het zal spoedig beter zijn." En zij begon op nieuw te 6nikken, ter wijl George Day met hare hand in de zijne zat en zijn gelaat peinzend en treu rig naar zijne zuster gewend was. Meer dan eens begon hij haar toe te spreken, maar telkens vernam hij dezelfde smee- kende woorden met de belofte «Laat mij slechts een oogenblik met rust, het zal spoedig beter zijn, George." Eindelijk waagde hij het niet meer haar met zijn troost lastig te vallen, maar wachtte en wachtte als een vader wachten zou tot de eerste hartstochtelijke losbar sting van zijn kind voorbij is; en weldra hielden de snikken op, en zij hief haar hoofd omhoog en zag hem aan, meteen gelaat zoo droevig en zoo treurig. «Waarom hebt gij hem ook hier ge bracht? Waartoe anders moesten wij el kander, na eene scheiding van vier jaar, weder zien, dan om beiden vreeselijk te lijden?" «En waarom zoudt gij vreezen hem te ontmoeten?" «Ik wilde mijn woord houden en ik heb het gehouden, het kostte wat het wilde. Nu beoordeelt hij my beter, George. Ik hoop het ten minste ja, ik ben er ze ker van «Zulk eene opheldering na zoo langen tijd diende nergens toe," zeide Day, «en ik heb u getoond dat ik in u en hem vertrouwen stelde, door u toe te staan hem opheldering te geven. Maar Clara, ik wil weder goed maken wat ik vroeger, door hetgeen gij wereldsgezindheid noemt, bedorven heb en laat u geheel vrij in uwe keuze tusschen Aynard en hem. En toch weet gij dat zoowel uw onder gang als de mijne het gevolg zijn moet, als gij Aynard aan Edmund opoffert." «George, ik heb u vergelen - en dacht alleen aan mij zelve. Bijna had ik hem in mijne vernedering gevraagd mij te hu wen, en hij was trotsch en hard tegen mij. Geen enkel vonkje der oude liefde is in zijn hart overgebleven." «Hij was niets meer dan een knaap, toen hij u het eerst beminde. Hij was eerst een en twintig, toen gij van elkan der scheiddet." «Toen gij ons scheiddet," wilt gij zeg gen. «Ja, nadat ik eerst met u gesproken had, toen hij u geschreven had van hem af te zien, iets dat rond en eerlijk van hem was." «Doch nimmer hebt gij mij dien brief doen zien, dan toen ik te ziek was om In weerwil van het in vele gezinnen nijpend gebrek is te Luinjeberd (gemeente Aengwirden) toch nog eene werkstaking, zij hel ook op kleine schaal, uitgebroken. Daar de gewone wijze van vervoer van turf onmogelyk is en de vraag naar deze brandstof zeer groot, liet de vervener W. aldaai zijne turf met sleden naar het sta tion brengen. Hiermede maakten de ar beiders eene daghuur van 75 c. Zij eisch- ten 90 c., en toen die eisch werd afgewe zen, volgde er onmiddelijk staking van den arbeid. Thans heeft het vervoer met paard en wagen plaats. In de provincie Grenada blijft de sneeuw overvloedig vallen. Alle wegen zijn met sneeuw bedekt. De veldarbeid is gestaakt. Een zwaie koude heerscht te Montril: men vreest dat het suikerriet zal bevrie zen. De exprestrein van Madrid naar San Sebastian heeft een oponthoud ondergaan door de groote hoeveelheid sneeuw op het plateau van Castilie en in de Pyre neeën. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT Gezien art. 21 der wet van den 4. De cember 1872 (Staatsblad No 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afgeloopen week vier sterfge- vtllen aan MAZELEN in deze gemeen te zijn voorgekomen. Amersfoort, den 19. Januari 1891. Dc Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat bij koninklijk besluit van den 6. Jan. 1891, No. 12, aan de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij en hare rechtver krijgenden vergunning is verleend om een stoomketel te plaatsen in een gedeelte der locomotiefiemise te Amersfoort (Staat) kadastraal bekend onder sectie C, no. 647. Amersfoort, den 20. Januari 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De Commissie tot het verleenen van ondersteuning aan hen die in gewone omstandigheden zonder hulp in het on derhoud van hun gezin kunnen voorzien, doch in dezen langdurigen stjengen win ter daartoe niet in staat zyn, bericht dat het aantal gezinnen die in de termen van ondersteuning vallen, veel grooter is dan aanvankelijk werd vermoed, maar dat gelukkig ook de gelden ruimer zijn toegestroomd dan kon verwacht worden. Bij den aanvang, 2 Jan., rekende de Commissie dat ongeveer 100 gezinnen zouden moeten gesteund wordende stad werd in vier deelen gesplitst, en den volgender. dag reeds ving het onderzoek aan, Watenaan de verschillende subcom- missiën respectievelijk credieten verleend van f 100, f 100, f125 en f125, deze morsten na de eerste week gebracht worden op f200, f100, f200 en f200, zoodat in plaats van f450 wekelyks f700 noodig was, welk bedrag heden op f775 moest gesteld worden, en toch werd slecht zeer zelden de maximum-toelage van f4 p. w. toegekend. De toelagen wis selen af tusschen fl eu f4 p. w. 311 gezinnen worden gesteund, welk getal voor de volgende week waarschijnlijk 336 zal bedragen. Werd een bedrag van f2500 a f3000 noodig gerekend om ge- hem te lezen en mijne trotschheid alleen er eene verkeerde uitlegging aan gaf." «Hebben wij elkander het verledene niet geheel vergeven'' zeide hij met een somber gelaat. «Waartoe dan mij nu weder zulks verweten? Ik heb alleen uw welzijn op bet oog gehad, zoo als altijd. Hoe jong hij ook ware, hij was altijd mijn beste vriend. Nimmer heb ik voor een ander gevoeld, wat ik voor hem gevoelde. Ik gevoel dat betere gevoel van voor vier jaar weder in mij opkomen, wanneer ik hem zie en wenschte zoo gaarne een einde te maken aan al die listen en kui perijen, waarin de noodzakelijkheid mij geketend houdt en waarvan ik mij niet meer kan losmaken." «O, gij weet het niet hoe innig ik hem heb liefgehad. Hij was altyd zoo trouw en oprecht en braaf, zoo geheel anders als andere jongelieden, en ik heb zijn le ven verbitterd." «Dat kan ik niet inzien." «Hij is geheel veranderd zijne denk beelden zijn gestreng en hard." «Gij bedriegt u, Clara. Doch laat ons dit punt niet weer aanroeren en over wegen, wat ons nu te doen staat." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2