Gemengd Nieuws. Officiëele Publicatie. Ingezonden BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. ADVERTENTIËN. zicht hunner meesters jagende in het veld bevinden en op die, welke ingezonden zijn op een hondententoonstelling van de vereeniging. Dit jaar zal, naar het zich laat aan zien, bijna de geheele Scheveningsche vloot ter schrobnet-visscherij uitgaan, wat in de laatste jaren niet is gebeurd. Lie ten vele reeders in hun belang in de eerste helft van het jaar hunne schepen werkeloos aan het strand staan, omdat de schrobnet-visscbeiij jaar op jaar een nadeelig saldo oplevert, nu de vloot, ten gevolge van den gunstigen afloop der laatste haringvisscherij, weder een belang rijke uitbreiding erlangt, willen de reeders vroegtijdig de beste visschers aan zich verbinden en zijn ter wille daarvan ge dwongen zich de schade, die de visscherij op schol enz. voor hen oplevert, maar te getroosten. Naar wij vernemen, is er groote kans dat het zonentarief dezen zomer door de Exploitatie-maatschappij op hare spoorlijnen zal worden ingevoerd. Vad De minister van oorlog heeft be paald, dat de uitreiking der belooningen en prijzen, toegekend wegens onderwijs, oefeningen, enz., voortaan geschieden zal op 31 Augustus den verjaardag van H. M de Koningin Wilhelmina, met dien ver stande, dat, wanneer een militair, wien eene belooning of prijs is toegekend, vóór genoemden datum den dienst verlaat, of voor zooveel het een milicien betreft in het genot van onbepaald verlof wordt gesteld, de uitreiking geschiedt op den dag, voorafgaande aan dien van vertrek van het corps. Sedert ongeveer een maand zoo schrijft men van Hollum op Ameland aan de Pr. Gron. Ct. is ons eiland geen eiland meer. Het Wad is geheel toege- vroren en het ijs zoo sterk, dat Amelan ders en Friezen elkander over en weer met paard en arreslee bezoeken brengen. De Noordzee echter, voor ruim een week een ijsveld voor zoover het oog reikte, ligt thans geheel open. Een hooge vloed heeft ijsblokjes van omstreeks 8 M. lengte bij 1 M. dikte op het strand en onmid dellijk onder de duinen neergelegd. De ontketende vloedstroom deed ook het ijs in het Wad bewesten den dam NesHol- werd opbreken. In de «Bocht" bij Ballum lagen een vijftal visschersvaartuigen en het beurt schip van Hollum op Harlingen is door de vorst onverwachts op non-activiteit ge steld. De Hollumer visschers hadden nog gehoopt vóór den winter een duitje te verJienen. In Harlingen liggen nog de waren opgelast, welke de beurtschipper L. de Vries, naar Hollum, de plaats harer bestemming, dacht te vervoeren. Thans staat het te vreezen dat èn de snikken èn het beurtschip voor imrnei buiten dienst zijn gesteld. De kruiende ijsscholletjes hebben de touwen en kettingen, waarmede de vaar tuigen voor anker lagen, als grashalmpjes afgesneden en zijn met alle vaartuigen, behalve één, aan den haal gegaan. Met veel moeite is één der snikken nog opge pikt en naar de ree gebracht. Een andere ging eenige dagen lang geregeld met vloed en ebbestroom het Amelander gat in en uit, totdat het eindelijk op Terschelling is gestrand. Het beurtschip ligt thans bij Ferwerd op ongeveer drie kwartier afstand van den dijk in het ijs bezet. Voor eenige dagen bemerkten de wachters van den vuurtoren zeven man, die over het ijs het vaartuig met een bezoek gingen vereeren. Terecht of ten onrechte vreezende, dat ze allicht een souvenir zouden kunnen medenemen, heeft men per draad den burgemeester van Ameland te Nes kennis gegeven van dit voor den schipper onge- wenschte bezoek. Deze heeft den burge meester van Ferwerd er onmiddelijk van verwittigd, opdat mogelijke roof zou wor den voorkomen of ontdekt. 't Behoeft niet gezegd te worden dat de visschers en de beurtschipper tegenwoor dig alles behalve vroolijk zijn gestemd. Allen hebben zeer waarschijnlijk hunne kostwinning verloren, in het gunstigst ge val eene schade geleden, die zij niet kun nen dragen. Op nieuw gevoelt men hier het gemis van een haven, in welker be zit de naburige eilanden zich mogen ver heugen. Gebrek hebben we hier geenszins te lijden, zooals op Vlieland. Wel hadden de winkels al hun opslag nog niet ge daan, toen de winter ons overviel, maar verreweg het meeste was reeds voorhan den en later werd het ontbiekende over het ijs aangevoerd. Alleen de petroleum is niet in groote hoeveelheid meer voor handen, zoodat we daarmede wat zuinig moeten zijn, tenzij de vorst aanhoudt; in dal geval kan ze worden aangevoerd. Hardrijderijen, ringrijden, etc. zijn hier op alle dorpen gehouden voor klein en groot. Elk boertje houdt er een ar op na, zoodal er ruimschoots gelegenheid is sleetochten te inaken. Dagelijks ontvan gen wij geregeld brieven, couranten en postpaketten. De overtocht van Nes naar Holwerd duurt 2% uur. Dagelijks leggen velen dien weg te voet af. Gevaar is er volstrekt niet bij, als men maar niet door dikke mist of een sneeuwstorm wordt overvallen. Men schrijft aan het Utr. Dgbl Niet minder dan Scheveningen, levert dezen winter Zandvoort een prachtig win- tergezicht door den kolossaal gevormden ijsdam en de ingeijsde «pinken." De door de bevolking gemaakte ijsbaan, welke eene enorme lengte heeft, en die geprojecteerd is van de hoogste duinen tot aan zee. wordt dagelijks 's namiddags ten 2 uur door de bevolking op sleedjes bereden, wat met een vliegende vaart gaat. Bij de ijsbaan kan men o. a. op de bekende wijze hooren zingen: Zeg! is liet niet intressant, Wat ik hier zie in m'n eigen land. Glijbaan, ijsbergen en geen strand, Te Zandvoort 't mooist en 't meest frap- (pant. Het café van het hotel Kurzaal is ge opend wegens het drukke bezoek dat Zandvoort dagelijks heeft. De heer J. de Kuijper, Nederlandsch consul-generaal te Antwerpen, deelt aan eenige Vlaamsche bladen een schrijven mede van den heer Welchen, ingenieur van den Rotterdamschen Waterweg, waarin de gronden ontvouwd worden, waarom bij langdurige vorst de water weg van Antwerpen wèl en die van Rotterdam niet moet gesloten raken, 't Zijn allen natuurlijke oorzaken, zooals de vorm en breedte van de rivier, de krachtiger strooming van de Maas en de langduriger ebbe op die rivier, enz., en dus geen noodlottig toeval of een samen komen van onverwachte omstandigheden, welke den toestand voor Antwerpen ("ook voor Hamburg) ongunstiger maken dan voor Rotterdam. Een berucht colporteur in sociaal democratische geschriften Jochem Lerk, is naar aanleiding van opruiende taal, in eene openbare vergadering van werkloo- zen te Leeuwarden gebezigd, door den commissaris van politie aldaar in hechte nis genomen en ter beschikking der justi tie gesteld. De Figaro heeft een ontdekking gedaan. Er zweefden reeds lang plannen in de lucht over een ontwapeningdoch vorm en gestalte hadden zij nog niet aange nomen; men zag nog geen zuivere om trekken men had geen vast punt, waarop men den blik kon gevestigd houden. Ge lukkig heeft thans genoemd Fransch blad iets ontdekt wat vleesch en bloed geeft aan dat onbestemde, steeds in de lucht hangende iets. Het blad heeft een brief ontvangen uit Berlijn over een diner bij den Pruisischen minister van financiën, dr. Miquel. Het gesprek kwam als bij toe val op de algemeene ontwapening. De Figaro nu schiijft: «Eenige afgevaardigden staken eenigs- zins den draak met dit onderwerp. De keizer echter antwoordde zeer ernstig dat er wel iets waars was in deze ge ruchten, ofschoon men het tot dusverre nog niet had gebracht tot positieve voor stellen. Duitschland is tevreden en denkt er niet aan, nog meer veroveringen te inaken. En bovendien zou het oorlogvoeren in de toekomst zeer moeilijk zijn, voegde de keizer er aan toe. Het rookvrije kruit is misschien het einde van het tijdperk der oorlogen. Naar hetgeen men bij de manoeuvres in Silezië heeft gezien, schijnt het onmogelijk thans nog troepen in het vuur te brengen. De eenvoudige soldaten worden door eer. niet te verhelpen vrees aangevallen, waar zij zich in 't vuur be vinden, zonder te weten van waar de schoten komen. Niettegenstaande alle pogingen van de officieren heerschte er zelfs een paniek bij de manoeuvres. Deze verklaring van den keizer maakt een diepen indruk in de olïiciëele kringen." Met de werkstaking op de Schotsche spoorwegen blijft het onveranderd. De pogingen van bemiddeling sluiten af op den eisch van de directies, dat, alvorens zij tot onderhandelingen kunnen overgaan, de beambten het werk dadelijk weder moeten opnemen, wat de laatsten weige ren. Het werkstakers-comité heeft bekend gemaakt, dat het de wekelijksche bijdrage voor de werkstakers van f6 op f 12 kan brengen. De ontwapening der Indianen bij Pine- Ridge gaat niet gemakkelijk. Bij een twist van eenige soldaten er. Indianen werd een Indiaansch opperhoofd gedood. De Indianen namen daarom weer een drei gende houding aan, maar hel gelukte generaal Miles de opgewondenheid te doen bedaren. Het beste middel om dit doel te bereiken was het uitdeelen van buiten gewone rantsoenen levensmiddelen. De twist zal daarom wel geen ernstiger ge volgen hebben. 2 kilo worst; J. S. 50 halve kilo's meel; J. W. W. 4 kop boonen G. B. G. Sr. 10 halve kilo's rijst; H. J. v. L. 14 halve kilo's slokvisch en 25 id. gezouten schel- visch H. de V. f2.50; D. H. f 1G. P. A. G. f 0.50. Voor welke giften dank wordt betuigd. De staf en de stafmuziek van het 5e reg. inf. gaat 1. Mei a. s. van Nijmegen naar Amersfoort. Daardoor geraakt Nij megen zondereen plaatselijk muziekkorps, terwijl er nog geen uitzicht bestaat, dat aldaar weer een schutterijmuziekkorps zal worden opgericht. Het gemeentebestuur van Nijmegen heeft nu met de directie van het vertrekkende stafmuziekkorps eene overeenkomst aangegaan om in de zomer maanden des Zondags een twaalftal volks concerten en eenige in de week op «Het Valkhof' van uit Amersfoort te komen geven. Voor die muziekuitvoeringen is op de begrooting voor dit jaar eene som van f1500 uitgetrokken. Ter benoeming tot leeraar in de plant- en dierkunde aan de inrichtingen voor middelbaar onderwijs aan het gymna sium worden aanbevolen de heeren dr. H W. Heinsius, alhier, dr. A. Borgman, te Warffum.en dr. H. van Capelle, te Sneek. De voordracht ter benoeming van eene onderwijzeres aan de openbare meisjes school, bestaat uit de damesM. S. Frari ce, te Egmond a/z.2. J. S Schaap, te Kampen en 3, C. C. Overeijnder, te Go- rinchem. Vergadering van den Raad der gemeen te Amersfoort op Maandag, den 26. Janu ari 1891, des namiddags ten 1% ure. Punten van behandeling: Voorstel van Burg. en Weth. met be trekking tot het schoolgeld voor het genot van onderwijs aan het gijmnasium, in ver band met de toelage van het seminarium genoten wordende. Reclamen tegen aanslagen in den hoof- delijken omslag. Benoeming van een leeraar aan de in richtingen van middelbaar onderwijs, te vens belast met het geven vari onderwijs aan het gijmnasium. Benoeming van eene onderwijzeres aan de openbare school, le soort, voor meis jes. Ontwei p-besluit tot vaststelling der jaar wedde van de benoemde onderwijzeres. Voor den wedstrijd door behoefti- gen vanwege de Amersfoortsche IJsclub «Voorwaarts" gehouden 8 Januari j.h, zijn aan het bestuur ingezondendoor de firma P. 4 pr. nieuwe schoenen; A. V. 150 korte turven en 1 nieuwe pet; J. v. D. mud bruine boonenG. T. O. 6 halve kilo's spek; S. H. (Hoogland) 2 id J. S. en A. W. 10id.; J. v. V. 25 id.; J. B. 10 id.Baron B. 6% kilo ham en 335ste 8TAAT8LOTEKI.I. Vijfde klasse. (Tweede week.) Trekking van 2123 Januari. (2850 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van flOOO op No. 4137 (in 5',0 en Ho) Prijs van f 40O op No. 19259 (in s')0). Prijs van f ÏOO op No. 2141. Prijzen van f70 2110 2145 2962 4135 4168 4355 4365 13942 13947 13956 18302 18312 18365 18375 19222 19239 19258 19269 19952 19969 19981 en 19982. Te zamen 25 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 2103 2115 2124 2125 2126 2155 2159 2950 2961 2972 2977 4104 4125 4135 4155 4162 4173 4180 4186 4187 4353 4370 4372 4379 4380 4381 4386 4389 4397 13943 13948 13952 13954 18307 18310 18313 18320 18335 18344 18352 18355 18378 19212 19232 19264 19265 19270 19275 19286 19287 19289 19910 19916 19927 19931 19940 19955 19977 en 19997. Behalve prijzen van f400, f200, f 100 en f 70 zijn nevens de premiën van f30.000 en f3000 ingebleven de hoofdprijzen van f 100.000, f 50.000, f25.000, f15.000, f2000, 2 van f1500 en 33 van f 1000. Hoogland. Ter aanvulling van het bericht in ons vorig nummer diene, dat in de plaats van den WelEerw. Heer Th. Smit, vroeger kapelaan te Hoogland, als zoodanig is benoemd de WelEerw. Heer H. W. M. Bianchi en in diens plaats tot assistent de WelEerw. Heer Hagen. Soesterberg 24 Jan. Heden wordt vanwege onzen geachten burgemeester aan een 40-tal arme gezinnen eene uit- deeling gehouden van turf, hout en spek teneinde in de dringende nood door de langdurige koude te voorzien. De fabrikanten te Enschede beginnen zich ernstig ongerust te maken, dat ten gevolge van de aanhoudende vorst en de daarmede gepaard gaande beperkte mid delen van vervoer, schaarschte zal ont staan van steenkolen en katoenen en garens voor de fabrieken. Te Zutfen is de vijver in het Coenens- park in een kermisterrein herschapen. Er is een draaimolen en een Doppenknst en ook een muziektent, waar de muziek van Ned. Mettray zich laat hooren. Gister avond, bij gelegenheid van een liefdadig heidsfeest, waren op deze kermesse d'hiver verscheidene grootere en kleinere tentjes geopend, waarin het «afgehakte hoofd," Dvan I.edderom," «een waarzegster," «de brand van Moscou" en meer dergelijke specialiteiten, welke van een kermis een onmisbaar bestanddeel uitmaken, groot en klein trachten te bewegen hun offer te brengen aan de kunst, in dienst der weldadigheid. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal verga deren op Maandag, den 26. Januari a.s., des namiddags te halftwee. Amersfoort, den 22. Januari 1891. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. Hooggeachte Redacteur De zeer prijzenswaardige poging van den Heer B., om mijne wenken betref fende de Amersfoortsche IJsclub te we derleggen zou ik stilzwijgend hebben la ten voorbijgaan zoo ik niet nog eenige wenken bij de vorige had te voegen, en toch eenmaal aan het schrijven zijnde, zal ik mij de moeite getroosten den Heer B te repliceeren, hoewel ik van opinie ben dat voor het meerendeel der lezers dit niet noodig is. Ik vond het zeer noodzakelijk die wen ken niet tot het bestuur, doch wel tot ons dagblad te richten, opdat het onder de aandacht van alle leden zoude komen; immers de commissie wist zelf toch wel dat de banen niet op die manier werden onderhouden als het behoorde, zij zag toch wel dat het aantal scheuren bij den dag grooter werd, dat vele plaatsen door de hobbeligheid bijna niet te berijden waren, dat vele der leden telkenmale strui kelden over allerlei vuil dat op de banen lag, dat jongeluitjes als krankzinnigen, zwaaiende met de armen, wild tegen dames aanreden enz., te veel om alles op te sommen en niettegenstaande dat, bleef alles bij het oude, ja zelfs nu door hel dagblad de attentie van de commissie er op gevestigd is, zie ik helaas nog in geen enkel opzicht verbetering in dien toestand komen. Ik heb de wijze aangegeven waarop de scheuren en oneffenheden konden weg gemaakt worden doch tot heden geene verbetering, De opinie van den Heer B. omtrent mijne opmerking der tent is zeer sub jectief, 't hangt natuurlijk alleen af van de eischen die men aan zindelijkheid stelt. Het lid B. schijnt geen verschil te we ten tusschen opmerkingen ten bate van het geheel, en verwijtingen aan de com missie. Omtrent het 6de punt ben ik het met den Heer B. in zooverre eens dat een goed muziekcorps ver te verkiezen is bo ven een draaiorgel als ten minste de kas het toelaat, maar dat bij gebrek aan be ter men zich met het mindere moet te vreden stellen: «Quand on n'a pas ce q'uon aime, il faut aimer ce qu'on a." Ten slotte zou ik gaarne zien dat 1°. de baancommissarissen het zooge naamde racen van jongens des middags wanneer er dames rijden, verbood, en dat bij onwilligheid die jongens van de baan verwijderd worden. 2°. dat op de IJsclub een billet wordt aangeplakt waarin een ieder verzocht wordt stoffen die men kwijt wil wezen niet op maar naast de baan in de sneeuw neer te werpen. 3°. dat er een aanvang wordt gemaakt met de verbetering der baan Een IJsclub behoort in de eerste plaats te zorgen voor een goede baan. Met de opname van dit schrijven zult U mij zeer verplichten. Onder dankbetuiging heb ik de eer te zijn, hooggeachte Redacteur, Uw dienstwillige X. Lid der IJsclub 1'. Met de ingevallen dooi, zullen wij de debatten, trouwens nu ook voldoende toegelicht, over dit onderwerp maar sluiten. Redactie. IIERGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. GEBOREN: 15 Jan., Johauucs Wilhel mus, z. van Lonwinus Maas en Geertruida Butselaar. 17 Jan., Ileinera Anna, d. van Gijsbertus van den Hoven en Antje den Ouden. Alijda, d. van Hendrik Overeem en Gijsje Sterkenbnrg. Helena, d. van Cornelia Couzijnse en Hendriks Schill. 18 Jan., Anna, d. van Peter van Bekkum en Aaltje Weerdman. 19 Jau., Jaco bus Marinus, z. van Wilhelmus Jacob C'o- zijnsen en Aaltje Purevsen. 20 Jan., Hendriks Petronella, d. van Hendrik Wel ling en Alijda van de Iloef. Neeltje, d. van Jan Boon eu Jansje Steenbeek. 21 Jan., Hendrika Margaretha Bernardina Jo hanna, d. van Bernardina Schippers. ONDERTROUWD: 22 Jan. Petrus Tulen en Catrina van Kalveen. Henri Louis Jacobus Baars en Gerritjo van den Brink. GEHUWD: 21 Jan., Aalbertus van Dier- meu en Jannetje van de Hee. OVERLEDEN15 Jan., Elisabeth de Waal 19 m. Johannes Adam Steusel, 65 j, echtg. van Drika Frederiks. Gerrit An- tonie Kleber, 19 j. ongeh. 16 Jan., Jan Hering, 88 j. wedr. van Sophia Geertruijd van Coeverde.n Jacqueline Antoinette Sonjee, 82 j. ongeh. Gerard Jagtenberg, 67 j. echtg. van Alijda van Heusbergen. Everardus Meijer, 3 j. Rijntje van Keu len, 2 j. 18 Jan., Petronella van Schoon- horst, 4 j. 19 Jan., Gatharina Everarda de Ruijter, 31 j. ongeh.Gerrit de Goede, 15 ra. Willem Bos, 7 j. Willemina Christina Cramer, 59 j. ongeh. 20 Jan., Johannes Sandberg, 75, echtg. van Henrietta Johanna Nellius. 21 Jan., Wilhelmina Maria Schuuriug, 9 m. Johannes van der Velden, 59 j. wear, van Petronella Hof. Willem Hochstenbach, 2 j. Bunschoten. GEBOREN: 11 Jan., Hendrik, z. van Melis van Twillert en Mensje Poost. 20 Jan. Marretje, d. van Rikkert Koops en Stevertje Koelewijn. OVERLEDEN: 22 Jan., Jan de Graaf Duijst, wedn. van Geertje vau den Bos, oud 90 jaren. Woudenberg. GEBOREN: 15 Jan., Jan Stevense, wedr. van Kaatje Kramer, 83 j. 17 Jan., Ger rit Jan van Veldhuizen, 4 dagen. Hoogland. GEBOREN21 Jan., Rijkje, d. van Ger rit Botterblom en Wilhelmina Boersen. OVERLEDEN: 17 Jan., Weijmpje van Beek oud 81 j. echtg. van H. Geijtenbeek. '.-.MtfilililllB liaaMM—BBMB— MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 23 Jan. 1891. Tarwe Rogge Boekweit Appelen Peren Kleiaardapp. Zand Hoendereiereu Boter Margarine Zoetem. kaas Kippen Kuikens Piepkuikens Ganzen Eenden Jonge Hazen Wilde konijnen Tamme Duiven Biggen Schrammen Vette koeien Guste Kalf Kalfvaarzen Pinken Pinkstieren Guste vaarzen f 0.— a f 0.— - 0.- - 0— - 0-— - 0.- - 1.80 - 5.50 j, - 1.10 0.- - 0. - 0.60 - 0.60 - 0.— - 0.80 - 0.60 - 0.— - 0.00 - 0.45 - 0.30 - 0.30 - 3.00 - 0— - 0.- - 0.- 0-- 0.- - 0—B- o.— - 0.— - per hecto liter. 0.-- 0.— 0. 0.— 0.— 0.— 2.20 7.50 p. lOOst. 1.40 p. kilo. 0.— p. 0.p.50„ 1.10 1.— 0.— 1.40 0.90 0.— 0.00 0.55 1.50 0.60 per paar. 00.— 0.— 0.-- 0 0.— 0.— 0.— 0.— per. stuk per stuk. Aangevoerd waren ongeveer heet. i'arweheet. Roggeheet. Boek weit; heet. Appelen; heet. Peren. heet. Kleiaardappelen20 heet. Zand- aardappelen; 1400 stuks Hoendereierea stuks Eendeneieren; 1600 kilo Boter Vette varkens - 0.- 0.kilo. kilo Margarine; kilo Kaas; 40 stuks vee. Gevonden op den openbaren weg. Een jongenshemd gemerkt; Een lederen portemonnaie met eenige centen. Rechthebbenden vervoegen zich ter te- rugbekoming aan het bureau van politie. Bevallen van een ZOON, M. H.'LEVÖÏD— v/n Veen. Utrecht, 16 Januari 189£. overleed in den ouderdom van bijna 76 jaar tot diepe droefheid van mij, mijne kinderen en behuwdkinderen, mijn geliefde echtgenoot Dr. JOHAJSTNES SANDBERG, oud-courector aan het Gymna sium alhier. Wed. Dr. J. SANDBERG— Nellius. Amersfoort, 20 Jan. '91. Eenige kennisgeving.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2