GROENTEN I INMAAK Mevrouw VAR LOENEN, Gemengd Nieuws. QiMëele Publicatie. ADVERTENTIËN. G. LSIothoiwer. GEOPEND BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten G. WOLFS WI EL TANDARTS, ÏEBLA.D mi SLIM KRING. HALF-STUIVER& MAGAZIJN. is en zij dus in ons land vermist wordt. Een ander ingezetene dezer plaats verzond per van Gend en Loos eenige gouden dameshorloges naar Zutphen. Dit geschiedde den 2den Dec., toch zijn de horloges nog niet te Z. aangekomen. Zooeven verneem ik, dat de boterkoop- man een deel zijner bezending aan het vonden." De president der Tweede Kamer, de lieer Beelaerts, is naar Berlijn ver trokken, teneinde als gezant van Transvaal aan het Duitsche hof tegenwoordig\te zijn bij de audiëntie op 's keizers verjaardag. De hooggeachte geneesheer, dr. G. W Vinkhuijzen, die zoovele jaren wijlen Z. M. den Koning als lijfarts ter zijde stond, is, naar wij vernemen, dezer dagen op de meest eervolle wijze uitdie betrek king ontheven. Als blijk van hooge erken telijkheid voor de voortreffelijke zorgen gedurende een reeks van jaren aan den persoon des overleden konings gewijd, heeft, naar wij vernemen Hare Majesteit de koningin-Regentes den trouwen genees heer zijn volle jaargeld als pensioen toe gekend, terwijl hij, zooals de Staats. Ct. reeds berichtte, tot kommandeur bevor derd werd in de orde van den Nederland- schen Leeuw. Wij vernemen, dat weldra een he- gin zal worden gemaakt met den aanleg van eene voor publiek verkeer bestemde telephoonlijn van Baarn of Hilversum tot Groningen, en zulks in aansluiting met de beslaande intercommunale telephoon- vei bindingen. Met de uitvoering van het werk, zoowel als met het bedrijf dezer nieuwe lijn, zou de Nederlandsche Bell- teiephoon-maatschappij zich belasten, en wel op gelijke voorwaarden als voor de bestaande lijnen met het rijk is overeen gekomen. Zijn wij wel onderricht, dan worden ook pogingen in het werk gesteld om eene telephoon-verbinding tusschen Arn hem en Nijmegen in het leven te roepen waardoor ook laatstgemelde plaats direct zou kunnen telephoneeren met Amsterdam Rotterdam, enz. Het telephoonverkeer tusschen onze beide grootste koopsteden schijnt voorts dermate te zijn toegenomen, dat tot het bij pannen van een derder. draad beslo ten is. Met deze vermeerdering van het aantal geleidingen tusschen Amsterdam en Rotterdam zou terstond worden be gonnen wanneer het weder gunstig daar toe wordt. Stoompost. Maandag namiddag te 5'/, uur heeft te Bellijn de plechtige doop plaats gehad van den zoon des keizers, op 17 Dec. jl. geboren. De keizerin was daarbij tegen woordig, met keizerin Fredeiik en de oud ste prinsen. Verder werd de plechtigheid bijgewoond door de leden van hel konink lijk huis, den rijkskanselier Vnn Caprivi, graaf Von Moltke, de ministers, verschei den generaals, enz. De doop werd toege diend door den hofprediker Dryander. De peten waren o, a. vertegenwoordigd door den aartshertog Eugenius voor den keizer van Oostenrijk, door den hertog van Ge nua voor den koning van Italië, en door den vice-admiraal jhr. Van Capellen, voor de regentes der Nederlanden. Te6% uur was er gala-diner in de witte zaal van het koninklijk paleis. De prins ontving de namen; Joachim Frans Humbert. Zondag e. k., 1 Febr. '91, zal de godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk alhier geleid worden door Ds. J. J. van Hille, predikant te Zaandam. Zij meende dat het mogelijk was dat zulk eene verandering, als haar was af geschetst de verschillende partijen, die er bij betrokken waren, genoegen zou geven, ofschoon dit het minst waarschijnlijk was van Tante Judge, die haar wellicht on gaarne zou zien vertrekken. Lady Burlinson vergat Anna Judge, en dacht aan Delancy, nadat het meisje ver trokken was. Veel had ei dien avond plaats gehad dat haar had geschokt, en de storm in haren boezem was nog niet bedaard. Zij was blijde naar hare kamer te kunnen gaan, ten einde daar in stilte te kunnen nadenken, zonder dat iets haar zoude storen dan het verleden vergetende, bevrijd van den invloed van haren broeder, wiens redeneering haar zoo dikwijls op het dwaze spoor geholpen had, zou zij zich den weg kunnen afba kenen, dien zjj zou moeten volgen. Ech ter was zij, in weerwil van al de wroe ging, die zij had aan den dag gelegd, zeer aan de goederen der aarde gehecht; en armoede was haar een verschrikkelijk denkbeeld. Zij was eene vrouw met een warm hart maar een zwak verstand, vat baar voor edele indrukkenmaar niet van die voorzichtigheid, welke haar tot haar doel brengen moest. Het is zelfs zeer twijfelachtig of zij Ned Delancy zoude gehuwd bebbeD, zoo hij haar niet Tot stalmeester van H. M. de Ko ning-Regentes is benoemd de ritmeester C. A. baron Bentinck, instructeur van de rij- en hoefsmidschool alhier. Bij kon. besl. van 22 Januari is bij het wapen der artillerie benoemd bij het 2e reg. vest-art. tot le luit., de 2e luit. J. H. W. Dangerman Grootepas, van het le reg. veld-art. De bij het le reg. veld-artillerie overgeplaatste kapitein J. de Waal is be last met het bevel over de 6e batterij, alhier in garnizoen. De onderstaande cijfers geven een overzicht van den loop der bevolking in 'het jaar 1890. Bevolking op 31 December 1889, vol gens de uitkomsten der zevende volkstel ling. M. V. Totaal 7485 7895 15389 Vermeerderd doorM. V. Totaal geboorte 259 250 509 vesligingin de gem. 798 649 1447 1057 899 8342 8794 Verminderd door: M. V. Totaal overlijden 198196 394 vertrek uit de gem. 772 619 1391 970 815 Vermeerderd dus: met 7572 7979 M. V. 87 84 171 Bevolking op '1 Januari 1891 15551 Als volgt verdeeld Nederduitsch hervormden 7267 Fransch of Waalsch her vormden 70 Engelsch of Presbyteriaan- sche 5 Anglicaanschen of Episco- palen 1 Evangelisch Luterschen 364 Hersteld i> 29 Doopsgezinden 97 Remonstranten 107 Christelijk gereformeerden 299 Vrije 58 Roomsch-kolholieken Oud roomsch-katholieken Nederlandsche Israëlieten Tot geen der voorgenoemde of andere gezindten be- hoorende 6228 300 469 257 15551 Ljjst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort over de 2e helft der maand December 1890. 1. T. v. d. Horst, Amsterdam. 2. Wed. v. Arnhem, 3. Herschel, 4. J. v. d. Boom, Bussum. Briefkaarten. 1. W. A. Carsten, Amsterdam 2. W. Smit, Rotterdam. 3. Mevr. Nieuwenhuis, 335ste STAATSLOTE1UJ. Vijfde klasse. (Derde week.) Trekking van 27 Januari. (975 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aari de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs ran flOO op No. 13963. Prijzen vnu f70 2142 4146 4391 18317 18326 19241 19297 19911 19953 en 19968. Te zamen 11 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 2120 2127 2967 2989 4139 4171 4190 4382 13962 13970 19237 19257 19934 en 19957. vooraf had bewezen dat zijne betrekking als organist in eene kerk van zulk eene nietsbeduidende plaats, eene schrede was naar een beteren werkkring, ofschoon zij dienzelfden avond zich in staat geacht had voor hem te sterven. Het onbereik bare, ziedaar het doel van haar streven en van dat van zoo vele vrouwen. Zij opende het raam harer kamer en wederom liet zij haren blik wijden over de zee. Alles was kalm en stil en dat tooneel bracht haar die weinige oogen- blikken voor den geest, toen de denkende blik van Ned Delancy met den hareins- gelijks op de zee gevestigd was. Welk een avond om romantische gedachten te koesteren en zich nog eenmaal die treu rige jaren voor den geest te roepen, waarin geen enkele straal van geluk haar had beschenen maar zij voortdurend in twist met een echtgenoot had moeter. leven, die ter goeder ure zijn hals ge broken had, want nog een week voor zijnen dood hadden zij van eene wettige scheiding met wederzijdsche goedkeuring gesproken. Het was reeds laat toen zij haar raam sloot. De kerkkloktoren sloeg één uur en verschrikt sprong zij op. tWat zal er toch van my moeten wor den?" zeide zij. sDe toekomst.... wat zou die haar brengen? en Ned Delancy I ware Rlieuen. De uiterwaarden om deze gemeente zijn bijna geheel bevrijd van ijs. De overtocht geschiedde aan ons veer gedurende den geheelen dag nog te voet of per ijsschuit. Algemeen is men van oordeel, dat de Rijn, door het snel was sen van 't water, wel spoedig zal losra ken, en niel zonder bezorgdheid ziet men dit te gemoet. Vooral in den Maischpol- der en verder in de Betuwe maakt men zich ongerust, en vele bewoners hebben schuiten bij hunne huizen liggen, om zich bij doorbraak te kunnen redden. Het ijs van den Rijn zit overal met diepe scheu ren, terwijl de kanten vol water staan. Baarn. De weleerw. heer A. J F Oosterbaan, sedert 1871 pastoor bij de r.-katholieke gemeente alhier, is gister plotseling in den ouderdom van 65 jaren overleden. Nijkerk. De sneeuw) die in de vorige week viel en de dooi die daarop spoedig volgde, verschafte aan vele handen werk Het PolderbesUn,.- droeg daartoe veel bij door de sneeuw welke op den straatweg naar Bunschoten nog al hoog lag, te la ten opruimen. Zij, die daaraan gewerkt hebben, ontvingen Zaterdagavond, be halve het loon, ieder nog 2 roggebrooden van 12 pond extra. Tengevolge van den dooi staan ver scheidene huizen, onder deze gemeente gelegen, rondom in het water. Ook bij sommige bewoners zijn de woningen on- dergeloopen en zagen deze zich genood zaakt hun huisraad en vee naar veilig gelegene plaatsen te vervoeren. Bij ver schillende landbouwers stonden de var kens tot den buik toe in het water. Vele wegen zijn letterlijk in beken ver anderd. De dooi in het Buitenland. Frankrijk. De Seine bij Parijs is los geraakt. Tot dusver drijft het ijs ge regeld weg, zonder ernstige schade aan bruggen of op de oevers aan te richten. Het dorp Salunel bij Amiens staat ge heel onder water en te Sairit-Quentin is de voorstad Saint-Jean oveistroomd. Drie huizen stortten in. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor, daar de bewo ners zich nog bijtijds konden redden. Engeland. Vele rivieren zijn buiten de oevers getreden. De Severn bij Wor cester rees in £.pren tijds zeven voet. Het water, groote IJsschotsen meevoeren de, richtte op de oevers groote schade aan. Vele booten, opstallen en schuren werden meegesleurd, maar de Worcester- brug hield stand. Te Canterbury is door overstrooming groote schade aangericht, vooral onder de varkens, welke de veehouders zoo spoedig niet in veiligheid konden brengen. In de Wye boven Monmouth geraakte plotseling het ijs los. Met groote kracht stuwde de rivier de ijsschotsen voort, waardoor tal van booten en aanlegplaat- ren werden vernield. Duitschland. Bij Mannheim hebben de ijsschotsen zich over de geheele breedte der rivier in beweging gezet, zoodat langs den geheelen Rijnoever groote vrees voor overstrooming bestaat. Het komt er nu vooral op aan, de ijs- dammen, welke zich op de engere pun ten hebben gevormd, weg te ruimen, zoodat het steeds wassende water zijn gewonen loop kan volgen. Op alle be dreigde punten zijn de genietroepen bezig. Afdeelingen genietroepen zijn gezonden naar Verdingen, Dusseldorf, Duisburg, Hochfeld, Verdun en Hamm, ten einde de ijsdammen te doen springen. Ook te Ruhrort zijn twintig manschappen aan den arbeid om de bronnen van de Ruhr van ijs te zuiveren. hij slechts rijk en gereed om haar als weleer te beminnen. Met deze gedachte had zij zich ter slapen gelegd en in haar droom zag zij Ned als de rijke erfgenaam van voor vier jaren, door iedereen gevierd, terwijl menige huwbare dochter voor zich en menige moeder voot hare dochters hem als eer. zeer gewenschte partij be schouwden, cp den tijd toen zij aan hem in het huis haars broeders werd voorge steld en hij door hare schoonheid werd verblind. Te midden van dien droom werd zij op eens verschrikt wakker door een hevig en aanhoudend geklop op de voor deur van het hotel. Het kloppen werd drie of vier malen herhaald voor iemand zich verwaardigde er gehoor aan te geven. Clara's zenuwen waren den geheelen avond ingespannen geweest en ijlings stond zij op, trok een morgenjapon aan, opende de deur harer kamer en luisterde; terwijl zij daar zoo •stond, zag zij haar broeder geheel ge kleed, zooals hij haar voor weinige uren verlaten had, uit zijne kamer komen en met een licht in de hand zich boven aan den trap plaatsen, om van daar te verne men, wat de reden van dit geraas was. nGeorge, och, zeg mij wat er gebeurd is?' zeide zij. »Ik weet het niet, zeide hij, een oogen- blik haar aanziende; sde een of andere De Wupper by Eiberfeit stijgt zoo snel dat er ernstige vrees bestaat, dat het water buiten de oevers zal treden. Het zelfde is het geval met de Roer, de Nec- kar, de Sieg en de Main. De soldaten in alle garnizoenssteden, in de nabijheid der rivieren, staan gereed om op het eerste opontbod hulp te verleenen. Reken er op! Aan de laatste pro fetie van den bekenden Oostenrijkschen meteoroloog Rudolf Falb is het volgende ontleend: »De eerste kritieke termijn met regen valt in de dagen van 24 Jan. tot 1 Febr., waarna dan weder sterkere vorst zal invallen." Eene moeilijke zeereis. Den 7en dezer maand kwam te Hanjö, in Finland, het stoomschip Pairia aan, uit Liverpool, geladen met boomwol; aan boord bevon den zich 9 passagiers. Dit schip had reeds den 26en December Liverpool verlaten, zoodat men zich te Hanjö terecht over het lot van het vaartuig ongerust begon te maken. Bij aankomst vertelde men het volgende: Reeds in de Noordzee, op de hoogte van Rotterdam, werd de koude zóó hevig, dat het geheele want, aange slagen door de dampen van het scbip, met eene laag ijs was bedekt. Op de hoogte van Trindel en aan het Katten gat moest het stoomschip tot Falsterbö door het ijs breken; hier lagen honder den vogels, ganzen, zwanen en dergelijke bevroren op het ijs of fladderden honge rig rondom het schip, terwijl zij daarbij een klagend geluid deden hooren. Daar alle lichtschepen langs de kust zich we gens het ijs in de havens hadden terug getrokken, moest de Patria, enkel op het kompas af, door de gevaarlijke zeeëngten van Denemarken haar weg te zoeken. In de Oostzee werd het schip den 5en Janu ari door een vreeselijken sneeuwstorm overvallen; de sneeuw viel zoo dicht, dat men geen halve scheeplengte voor zich uit zien kon. Den volgenden dag klaarde het weer eenigszins op, zoodat de kust van Gothland in het gezicht kwam. Het schip had de reis gemaakt onder eene gemiddelde koude van 10 gr. Celsius; bij aankomst geleek het op een grooten ijsklomp en leverde als zoodanig een prachtig schouwspel op. De kapitein van het schip moest verklaren, dat hij, hoe wel reeds menig dienstjaar tellende, nog nooit zulk een sneeuwstorm had bijge woond als die van den 5en Januari. Bij de te Hamburg gehouden wedstrij den op schaatsen was de uitslag aldus: Op mijl: le prijs Grundem, met 55% sec.; 2e prijs Norsing, met 55% sec.3e prijs Pander, met 57% sec.4e prijs Eden, met 59% sec. Op de heele mijl: le prijs Norsing, met 2 min. 59% see.; 2e prijs Grundem, met 3 min. 1% sec.; 3e prijs Pander, met 3 min. 5% sec.; 4e prijs Eden, met 3 min. 10% sec. Dezer dageri bestegen drie Engelsche touristen zonder gids den Vesuvius. Twee van hen bereikten den top van den berg, doch de derde, die onderweg van zijn vrienden was afgedwaald, is op onver klaarbare wijze verdwenen, zonder dat men tot nU toe iets van hem heeft ver nomen. De keizerin van Duitschland is, zooals den lezers bekend zal zijn, eenigen lijd geleden bevallen van een zoon. Men had echter in 't geheel geen prins verwacht, doch zeker gemeend dat ditmaal het le venslicht zou worden geschonken aan een prinsesje. De gereed liggende kleertjes wa ren dan ook alle voorzien van roode band jes, terwijl de wasch van een prins op komst blauwe bandjes draagt. Toen de keizer uit de opera geroepen werd. omdat de keizerin was bevallen en hoorde dat zijn gemalin hem een prins had geschon ken, vloog er een glimlach over zijn ge laat en opgeruimd riep hij uit: «Zoo? Berg weg die roode bandjes; alweer een soldaat meer I" deugniet, die wat laat naar huis komt, zou ik denken. De knecht gaat reeds zien wat het is." Men hoorde rnet schuifelende tred den bediende den trap afkomen, in stilte de hand verwenschende, die het geheele huis dien nacht in verwarring bracht. Het klip, klip van de muilen des knechts op elke trede scheen voor de twee luiste rende geen einde te nemen, die beiden gespannen waren, als verwachten zij eene tijding, dien hen beiden betrof. »Wie is daar?" werd er eindelijk ge vraagd. »0, ik ben Mrs. Simmonds ,van Pros pect Terrace. Ik kan niet langer te huis blijven, omdat mijn commensaal, die he den hier gedineerd heeft, mij gezegd had voor elven weder te huis te zijn, waar om hij den sleutel niet wilde nemenen nu is het bij tweeën. O, daar slaat het reeds I »Maar wie motje dan toch hebben?" bromde de bediende door het sleutelgat. »Mr. Delancy, mijnheer'" »0, die is al uren geleden vertrokken." nNog niet te huis," stamelde Lady Bur linson. En zij en haar broeder zagen met doodsangst elkander aan. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gezien art. 21 der wet van den 4 De cember 1872 (Staatsblad no. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afgeloopen week zes sterfge vallen aan mazelen in deze gemeente zijn voorgekomen. Amersfoort, den 26. Januari 1891. De Burgemeester voornoemd T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. Gevonden op den openharen weg. Een lederen portemonnaie, Een gouden medaillon met zwarte stee- nen. Rechthebbenden vervoegen zich ter te- rughekoming aan het bureau van politie. Allen, die iets te vorde ren hebben van, of ver schuldigd zijn aan de na&tenschap van wijlen den heer A. M{ SLOT HOUWER, worden verzojéht daarvan vöör den len Maart 1891, opgave of betaling te tioen aan c^É'n ondergetee- kende. V j Amersfoort, 27 Jan. '91. De (jndergeteekende bericht zynë geëeiMe begunstigers dat hij eene RINKEL heeft in en beveelt zich in ieders guijst en recom mandatie beleefd aan. J 1 ARNHEMSS HE STRAATWEG, in het huis vroege^- btwoond door Renesif is is te consulteeren V r ij d a g 30 Jan. van 9%11% unr, Hotel Ockliorst, Amersfoort. TWEE EN DERTIGSTE JAARGANG van het Prijw per jaargang: In 13 niaan- delijtksclie afleveringen van .4 A 5 vei druks, 1.80lViekelulis in loss» bladen ƒ1.40) J De eerste aflevering is (lei inlage te bekomen bij alle Boek hand qjareiy en bij den Uitgever P. 1. VERLOQIJ, Je Rot terdam. In zeer' vele plaatsen ihmnen nog soliede Colporteurs hiervoor uferkzaam zijn tegen hooge provisie. ELFDE HOOFDSTUK. Mary Judge is druk aan het werk. Bij hare aankomst vond Anna Judge, tante Mary druk aan het werk. Deze was eene vrouw, die nergens gras over groeien liet eene vrouw met werkzaamheid en vasten wil, en aan hare gezondheid niet dacht als er geld was te verdienen. Het had reeds elf geslagen, toen Anna Judge naar huis terugkeerde, maar tante Mary had reeds een andere kaars ontstoken en werkte steeds voort. Zij zat, toen Anna binnenkwam, bij de tafel met een kussen in haar schoot, terwijl de klosjes in aan houden beweging waren en zij haar werk met de meeste aandacht volgde. Tante Judge was eene vrouw, zooals wij reeds zeiden, met een ontevreden ge laat, eene vrouw, die ontevreden zag, om dat het laat werd en, ofschoon vermoeid van den arbeid, dien niet slaken kon eene vrouw met een ernstig gelaat, die haar oog op de deur sloeg toen Anna binnen trad, doch wier vingers steeds in beweging waren, om dat immer rustelooze en schijn baar verwarde in orde te brengen, opdat er geen tijdverlies en daardoor geen geldverlies mocht plaats hebben. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2