Be Struikroovers van Calabrie JACHT te huur, 25 Gulden belooning „Streven naar Vooruitgang." IEPEB00MEN WILGEBOOMEN, MEID-ALLE] DE GIFTMENGER Na afloop BAL. VERKOOPEN: Plaatselijke berichten. Provinciale berichten Gemengd Nieuws. Officiëele Publicatiën. ADVERTENTIËN. ELBEJjfUS BLOMBERGEN MARIA BRITS Ha-Jarige Eclitracenigiiig 6. J. Slothouwer^ Gevraagd: ANTONIÜS HILHORST, Groot 31 Hectare. TOONEEL VEREENIGING HET OFFER EENS VADERS, De onveilip Wildernis, Notaris Mr. J. M. RICHELLE Amersfoort 10 perceelen 9 perceelen 9 perceelen ilKIBOOtVll 9 ters naar de kazerne teruggedreven. Den volgenden dag deed een honderdtal sol daten, met stokken gewapend, een aan val op de werklieden, die in de haven van Hamilton aan den arbeid waren. De grenadiers van het regiment, dat inder tijd wegens verzet uit Londen naar de Bermuden werd verplaatst, rukten toen uit en dreven met gevelde bajonet de muiters naar de kazerne. Het grootste ge deelte van het regiment-Leicester is nu in de gevangenis opgesloten. Het regi ment-Leicester zou verplaatst worden naar Halifax, maar de inwoners dezer stad heb ben zich terstondgewend tot den gouver neur van Nieuw-Schotland, met verzoek hun deze soldaten niet te zenden. In Portugal ziet het er geleerd uit. Te Oporto is een opioer uitgebroken en werd door de iusurgenten de republiek uitgeroepen. De berichtgever van the Times te Lis sabon, die naar Oporlo ging, schat het getal dooden en gewonden tijdens het oproer op minstens honderd. Niet vele burgers namen er aan deel, ofschoon de lagere klasse te Oporto ontegenzeggelijk republikeinschgezind is, hoofdzakelijk door het toedoen van eene bandelooze dag bladpers aldaar, die dagelijks anarchie en revolutie predikt. De overheid legde dan ook beslag op het bureel der Republica Porteguesa. Intusschen droeg het oproer hoofdzakelijk een militair karakter, voort spruitende uit de ontevredenheid van on- bevorderden. De hoofdstrijd vond plaats in eene lange straat, voerende naar hel Don-Pedroplein. De fraaie winkels in die straat leden belangrijke schade, evenals het stadhuis op het Don-Pedroplein, waarin de insurgenten, nadat zij de Republiek hadden uitgeroepen, eene voorloopige Re geering gevormd hadden en twee uur lang een bombardement door de getrouw gebleven troepen uithielden. Een verwoede kamp vond plaats binnen het stadhuis en in den tuin daarvan. Hij eindigde met de gevangenneming der muiters, nadat zij eerst nog getracht hadden het gouverneurspaleis en het te legraafkantoor te bezetten, 's Namiddags te vier uur was het oproer bedwongen. De Regeering had omvangrijke maat regelen genomen, o. a. door het gereed houden van een pantservloot en transport schepen. Sedert is het te Oporto kalm. Een sterke troepenmacht bezet het stad huis, en troepen doorkruisen de stad om samenscholingen uiteen te jagen. Nadere berichten uit Oporto melden, dat de Regeering de provincie in staat van beleg heeft verklaard. Er zijn 350 personen gearresteerd. Vele vluchtelingen bereikten Galicië. Er'fieéft eergisteren middag op het Luxemburgplein te Brussel een oogenblik alarm geheerscht. Men meende, dat het garnizoen in opstand was. Men weet nog niet juist, wat er gebeurd is. Het schijnt dat de manschappen der opgeroepen klas sen, welke behooren tot de regimenten, die te Brussel in garnizoen liggen, niet als de anderen met voorloopig verlof wer den gezonden. Van daar ontevredenheid Een honderdvijftigtal manschappen van verschillende wapens stonden ten 1 uur op de Luxemburgplaats bijeen doch allen verlieten deze bij het zien van kapitein Poedts, welke gekomen was om te zien, wat er gebeurde. De kapitein kon er aanhouden en aan de wacht toevertrou wen. Intusschen werden er gendarmen gerekwireerd en patrouilles ingericht. Daar men burgers tusschen de groepen had gezien, verondersteldt met dat [dit soci alisten waren, en werden de omstreken van het Maison du Peuple bewaakt. Niets is echter gebeurd dat van aard was om onlusten te verwekken. Het was blijkbaar, zegt de Patriote, dat de soldaten gehooizaamden aan burgers die zich tusschen hen hadden gemengdj De Clironique zegt dat het doel der bijeenkomst was een verzoekschrift op te stellen, waarin de soldaten vroegen, even als hunne kameraden, naar huis gezon den te worden. «Hoe kan dat zijn?" riep Anna. «Gij vernedert mij altijd op deze wijze, alsof ik eene trouwelooze ware." »Ik wil noch op u, noch op hem door mijae woorden eenigen invloed uitoefe nen," zeide hare tante; vheb ik u niet gezegd dat het mij niet aangaat? Ik kan het zeer goed begrijpen, Anna, dat hier niets is dat u aan deze woning boeit." Hare vingers bewogen zich veel vlugger, terwijl zij aan hare kant werkte. Zij zag niet meer op; zelfs keerde zij zich in haar stoel een weinig om met den rug naar Anna, die hieruit opmaakte, dat zij niets meer van de zaak hooren wilde, welke hare nicht in zulk eene opgewonden stemming had gebracht. Toen zij weder begon te spreken was het alleen om Anna, die nu weikeloos, met gevouwen handen zat te peinzen, aan te sporen om naar bed te gaan. rik geloof dat zulks het beste is. Ik gevoel wel dat het heden nog niet tot eene beslissing komen kan, tante." rMoet gij niet aan uw vader schrijven vraagde hare tante. rHeden niet, morgen." rMorgen wacht u ander werk." «Overmorgen dan. Ik heb al den tijd; daar mij geen tijd bepaald is om mijn besluit mede te deelen." «Mevrouw Burlinson is wel zeer goed Zondag 8 Febr. zal de godsdienst oefening in de Evang.-Luth. Kerk gehou den worden des avonds te half zeven uur Zaterdag, 31 Januari 1.1.werd 's avonds te 8 uur in Amicitia de gewone jaarlijksche vergadering gehouden van d Amersfoortsche Begrafenis-Vereeniging Uit het verslag bleek o. a., dat in den loop van 1890 door de Vereeniging 110 begrafenissen hadden plaats gehad en dat het aantal leden aanzienlijk was vermeer derd. De Heer A. M. Kollewijn Nz., aan de beurt van aftreden en niet onmiddellijk herkiesbaar, werd als lid der Commissie van Toezicht vervangen door den Heer J. C. Leinweber; terwijl in eene bestaande vacature werd voorzien door de benoe ming van den Heer E. L. H. van Lan schot Hubrecht. Beide Heeren hebben d benoeming aangenomen. In eene algemeene vergadering, door de afdeeling Amersfoort van het Utrechtsch genootschap voor Landbouw en Kruid kunde eenige dagen geleden, gehouden is besloten van de leden, boven de ge wone contributie, voor ééns een bedrag van 50 cent per persoon te heffen en het totaal bedrag aan het hoofdbestuur ter hand te stellen als eene bijdrage in de kosten eener feestelijke viering van het 50-jarig bestaan van het genootschap Met overgroote meerderheid van stemmen werd besloten in dit jaar geene subsidie ter verlevendiging van de veemarkten al hier te verleenen, doch de beschikbare gelden aan te wenden tot organisatie van hengsten- en stierenkeu-ingen. De rekening en verantwoording over 1890, met een voordeelig saldo sluitende, werd goedgekeurd, na door eene commissie te zijn onderzocht. Na afloop der vergadeiing had onder de aanwezigen eene verloting van landbouwwerktuigen plaats. Zaterdagavond jl. is ten omstreeks 7 uur zekere J. v. M., rondreizend pa pierhandelaar, in beschonken toestand aan de Langegracht te water geloopen Niettegenstaande spoedig eenige bereid willige personen hem op het droge brach ten, mocht het hun niet gelukken met behulp van den inmiddels ontboden ge neesheer de levensgeesten weder op te wekken. Het lijk is hierop, onder politietoezicht naar het lijkenhuis op de algemeene be graafplaats overgebracht en door den geneesheer belast met de doodschouw geschouwd. 335ste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. (Vierde of laatste week). Trekking van 3 Februari. (1000 loten.1 Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs ran f ÏOOO op No. 4198. fin 2/10 en Prijzen ran fTO 2131 2132 2147 4147 4157 19263 19303 en 19974. Te zamen 9 prijzen Zonder prijs zijn uitgetrokken: 2106 4128 4144 4172 4359 4361 4398 13984 18367 19216 19271 19293 19304 19305 19939 19944 19960 19973 en 19990. Bunschoten. Donder dag jl. heeft de onderhandsche verhuring plaats gehad van de woningen, toebehoorende aan de Diaconie der Ned. Herv. gemeente alhier, van de 39 woningen zijn er 26 verhuurd; terwijl er 10 onverhuurd bleven wegens te hooge huur en 3 niet verhuurd wer den doordat de bewoners door bouwing zich van andere woningen zouden voor zien. Deze 13 woningen zullen waarschijnlijk later publiek worden verhuurd. u niet te overhaasten," zeide hare tante, nik heb u omtrent haar nog niets ge vraagd. Zij woont met haar broeder. YVat is hij? nDokter te Londen." «Gehuwd of ongehuwd?" «Ongehuwd." «Hoe heet hij?" «Day." «Het slaat twaalf uur," zeide tante Judge. «Ga nu naar bed, Anna en droom niet te veel van de verandering, waarnaar uw hart zoo haakt." «Ik reken er niet te veel op," ant woordde Anna treurig. Gij hebt mij ge heel ter neder geslagen door van mijn vader te spreken door te zeggen dat die verandering ons meer en meer schei den zou, dan ons nader tot elkander te brengen." «Begrijpt gij dat niet? «Neen, want ik vertrouw op mij zelve," zeide het meisje op fleren toon «en zon der zelve de handen uit de mouwen te steken, is de tijd die mij met mijn vader vereenigen zal, nog ver zeer ver." (Wordt vervolgd). Eemncs. Er vertoonen zich hier veel wilde zwanen. Soms zwemmen zij met koppels van vijftien tot twintig stuks in den polder, die geheel met water is over dekt. Voor eri achter de huizen staat al les blank. Van lossing kar, nog geen sprake zijn, daar de machine niet werken kan. Deze vogels zijn hier dus in hun element. Ook krijgen wij veel bezoek van eenden en ganzen, maar jagers kunnen ze moeielijk or.der schot knjgen, daar het water hun belet, ze dicht genoeg te na deren. Kunnen de Nimrods een zwaan bemachtigen, dan is dit voor hen een aardig buitenkansje. De vogels hebben echter zeer van de koude geleden en zijn erg mager. Onlangs bemachtigde hier iemand een zwaan, die aan het ijs vast gevroren was. Het dier leefde nog, maar stierf spoedig. Het was zoo uitgeteerd, dat de geheele zwaarte nauwelijks een kilo bedroeg. Uit het aanwezig zijn van deze vogels willen sommigen voorspellen, dat er nog vorst te wachten is. Mogen zij zich in hun voorgevoel bedrogen vin den Vtr. Ct. Scberpenzcel, 30 Januari. In de al hier gehouden raadsvergadering heette de voorzitter de-leden in deze eerste veiga dering met een kort woord hartelijk wel kom en wenschte hun gezondheid, lust en opgewektheid toe om ook dit jaar weder de belangen der gemeente onder hoogeren zegen te behartigen. Na mededeeling van verschillende inge komen stukken, waaronder proces-verbaal van kasopname, waaruit bleek dat de ont vangsten bedroegen f6834.741 en de uit gaven f 6315.98, zoodat in kas wasf.518.76s, werden de heeren C. van Leersum, R.J. van Maanen en J. van Wolfswinkel be noemd tot leden der commissie tot het opmaken van het landbouwverslag dienst 1890. Utr. Cour'. Zeist. Het Leger des Heils, dat alhier nog geen korps had gevestigd, maar als een buitenpost van uit Utrecht werd be werkt, zal ook te dezer stede een afzon derlijk korps vestigen. Er zijn alhier reeds verscheidene soldaten, waaronder vijf die aanzoek hebben gedaan om in het werk te komen als officiertwee hunner zijn reeds aangenomen. Kapt. Dooijes en luit. Maas zijn aangewezen voor het kommando over het korps. In de vorige week zijn de twee grootste gashoudei s der gemeentelijke gasfabriek te Glasgow in de lucht gesprongen Bij on derzoek bleek, dat dynamiet of' eene der gelijke stof boven op No. 2 gelegd was. Door den schok brak de tweede gashou der. Drie millioen kubieke voet gas ver brandde, zonder eenig nadeel te doen aan de omliggende pércëelen of eenig onheil te stichten. Men vermoedt dat deze ont ploffing aan kwaadwilligheid toe te schrij ven is. Het gemeentebestuur heeft f 1200 uitgeloofd voor inlichtingen, welke tot inhechtenisneming der misdadigers kun nen leiden. Het station te Calderbank is verbrand: daar was een vat petroburn leeggelooper. en aangestoken. Ook hier wordt aan kwaadwilligheid gedacht. Niet onaardig! Eenige beeldhou wers te Kopenhagen hebben op de hoofd pleinen der stad uit sneeuw standbeelden en monumenten opgericht, die zij, door schuttingen omgeven, voor een klein en- trée lieten zien. De opbrengst van deze vergankelijkste van alle monumenten, 20.000 kronen, is aan de werkeloozen ten goede gekomen. Generaal Booth heeft de 100.000 pd. st., om zijn sociale hervormingsplannen mee te beginnen, bijeen. Vrijdagavond erd in de St. James's Hall te Londen een openbare bijeenkomst bij wijze van dankzegging gehouden, waarin de gene raal nogmaals mededeelde, dat de gelden voor de sociale hervormingsplannen ge heel afgescheiden worden gehouden van de financiën van het Leger des Heils. Tegen diphteritis. Het volgende eenvoudige voorschrift wordt aanbevolen tegen deze gevaarlijke keplziekte. Men neme een handvol Pelargonium zonale- bladen (met stelen) en laat deze in een liter water circa /v uur koken. Met het mengsel wanneer het afgekoeld is, ge regeld te gorgelen is, naar gezegd wordt, een heilzaam geneesmiddel. Baat het niet, het schaadt ook niet. (S. V.) De encycliek van Paus Leo over de sociale quaesties moet door Z. H. aan verschillende invloedrijke personen ter lezing zijn gezonden. Keizer Wilhelm zond het manuscript terug met een eigenhan dig schrijven, waarin hij vol bewondering spreekt van de wijsheid en den liberalen geest, die uit het werk blijken. De Paus moet gedurende 5 jaar elke week een aantal uren aan de encycliek gewerkt hebben, waarover de meeningen van de eerste economisten en zelfs die van de roodste socialisten werden ingewonnen in persoonlijk onderhoud of schriftelijk. De encycliek is in 3 gedeelten verdeeld: een historische beschouwing, een overzicht van de sociale toestanden en een van de mid delen tot genezing. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien de aanschrijving van den heer Commissaris des Konings in de provin cie Utrecht, d.d. 28 Januari 1891, No. 1 Az, (Provinciaalblad No. 17) en art. 228 der gemeentewet. Brengen ter kennis van de ingezetenen dat ingevolge de wet van 8 November 1815 (Staatsblad No. 51), alle vorderin gen ten laste van het Rijk over het jaar 1890. voor den 1. Juli e. k. moeten wor den ingediend bij de autoriteiten door wie de bevelen tot het doen van leveran- tiën zijn gegeven en dat de belangheb benden, die hiertoe van de tusschenkomst des gemeentebestuurs wenschen gebruik te maken, hunne declaratiën vóór den 30. Juni aanstaande ter Secretarie behoo ren inteleveren; terwijl voorts in herin nering wordt gebracht, dat de vorderin gen over 1890, ten laste van deze Ge meente, vóór laatstgemeld tijdstip ter Secretarie moeten zijn ingediend. Amersfoort, den 2. Februari 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gelet op art. 15 der wet van den 26. Mei 1870, (Staatsblad No. 82), betrekke lijk de grondbelasting; Brengt ter kennis van ,de belangheb benden, dat eerie opgaaf van de uitkom sten der meting en schatting, bedoeld bij art. 15, 23 en 43 der aangehaalde wet, te rekenen van heden, gedurende dertig dagen op de Secretarie dezer gemeente ter inzage ligt, eiken werkdag van 10 tot 1 uur. Amersfoort, den 3. Februari 1891. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. Oerouden op den openbaren weg Een zwart moré boezelaartje. Rechthebbende vervoege zich ter te- rugbekoming aan het bureau van politie. ZATERDAG 7 FEBRUARI a.s. hopen ouzë geliefde ouders en hunne te herdenken. Hunne dankbare kinderen - en bchuxvdkinderen. Amersfoort, 4 Februa! V* Ondertrouwd JOH. A. VAN BEEK en HENRIETTE F. GEWAND. Paramaribo, 16 Januari 1891. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed te Amersfoort in den ouderdom van 43 jaar onze geliefde zoon, broeder en behuwdbroeder, de Heer HENRI LOUIS ERZEY, Ritmeester-Instructeur 1ste Regiment HussareD. MevrouwdeWed.A.P. ERZEY Oldenburg. N. J. ERZEY, Ritmeester-In structeur a/d Rijschool. L. J. s. ERZEY—Greve. C. E. ERZEY. 1 Februari 1891. Voor de talrijke bewijzen van deel neming, mij betoond bij het overlijden van mijn' echtgenoot, betuig ik, ook na mens mijne kinderen en behuwdkinderen, bij de/e mijA oprechten dank. Wed. at m. slothouwer- Van Eijbergen. Amersfoort, 4 Febr. 1891. Voor de vele bewijzen van belang stelling bij den dood onzer geliefde Moeder ontvangen betuig ik hiermede namens broeders en zusters onzen hartelijken dank. Uit aller naam H. H. KETTING. Amersfoort, Februari 1891. Allen, die iets te vorde ren hebben vanof ver schuldigd zijn aan de nalatenschap van wijlen den heer A. M. SLOT HOUWER, worden verzocht daarvan vóór den len Maart 1891, opgave of betaling te doen aan den opdergete kende. Amersfoort, 1*1 Jan. '91. tegen 15 Februari in een klein gezin een nette DIENSTBODE P. G. als Zonder goede getuigen onnoodfg zich aan te melden. Adres aan het-'Bureau dezer Courant. te bevragen bij den Heer Leusden. die een knap gehuwd Persoon een be trekking bezorgd alsZET-TOLB A AS. Brieven onder letter K. aan het bureau dezer Courant. op Maandag 9 Februari 1891, des avonds te 8 ure, in het lokaal van den heer A. WE BY in de Krommestraat. Op té voeren stukken: of oorspronkelijk Melodrama in vijf bedrijven of zes tafereelen. TOT SLOT: of groote historische Rooversgeschiedenis in 2 bedrijven, opgeluisterd door Becigaal- sche verlichting, groepen, enz., gearran geerd door den heer E. WERY. ENTREE (bij introductie) I'd).49, ieder introducee heeft het recht 1 a 2 Dames mede te brengen. NAMENS HET BESTUUR. Van heden af zijn entreekaarten te verkrijgen aan het Café „WERY." te is voornemens op Vrijdag, den 6. Februari 1891, des middags te 12 uur, in het KofGehuis «De Keizerskroon" aan den HOF aldaar, in het openbaar te Onder de gemeenten Amersfoort en Leusden. Ten verzoeke van den heer L.H.TEN BRINK (49 st-u-üss) staande op den Noordelijken berm van den Iloogenweg, (Rijksweg van Amersfoort naar Hoevelaken). Ten verzoeke van den Heer C. Th. VAN BEEK. aan den Laaglandschen weg leger, de Linie-, op de hofstede tRahdijk" aan den Ileiligenbergerweg, en bij het xiHouten huisje" aan den Zwarten weg. op de Kweekerij dKWEÈKLUST'be woond door AALTVEER aan den Isselt- schen weg. Breeder bij biljetten.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2