f lessen! Jacob's WinterhaDiewater Gemengd Nieuws. TRAPPISTEN-BRAU. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. ADVERTENTIËN. G. J. Slothouwer. g/ ZWEEDSCH, La aangeboden per heele flesch 15 ets/ Jalve flescl 8 ets. A. J. JANSEN. bij harddraverijen op schaatsen diene, zegt het Hdbl., dal door Klaas Hanjc, van Akkrum, de meeste prijzen werden gewonnen bij hardrijderen door mannen in het geheel 12, benevens 3 piemiën, te zamen f 1485, benevens 1 gouden en 1 zilveren medaille, en door Harrit en Lulske Wester van Eernewoude, de meeste prijzen bij hardrijderijen door mannen en vrouwen, in het geheel 9, benevens 1 premie, te zamen f730. De politie heeft Zaterdagavond van eenige bezoekers van het gemaskerd bal in het Gebouw te 's Gravenhage de de gens en ponjaards, behoorende bij hun costumes, in beslag genomen, op grond van de wet op het dragen van wapenen. Van den kantonrechter zal het nu af hangen of deze wapens waaronder zeer kostbare verbeurd worden ver klaard. In een Zaterdagmiddag te Enschede gehouden socialisten-vergader ing, waar de heer F. Domela Nreuwenhuis het onder werp «achturige arbeidsdag" behandelde en die door den burgemeester en een talrijk publiek werd bijgewoond, werd eene motie van ongeveer den navolgen den inhoud aangenomen: «De vergade ring overwegende, dat de minister van binnenl. zaken in de volksvertegenwoor diging verklaard heeft, dat de burge meester van Enschede het recht heeft de menschcn dood te laten schieten; over wegende dat tijdens de laatste werksta king die burgemeester van dat recht geen gebruik heeft gemaakt, besluit dien bur gemeester daarvoor haren dank te be tuigen I" Naar men verneemt zal, evenals het vorige jaar, ook dit jaar in het begin van Augustus door de volontairs van het oudste studiejaar van de militaire school te Haarlem, onder geleide van een offi- cier-leeraar dier school, een bezoek wor den gebracht aan de Legerplaats bij Zeist, ten einde gedurende een 3-tal dagen het kamp, en de daarin door het Korps Ge nietroepen gemaakte werken te bezich tigen en pionieroefeningen bij te wonen. De heer Sickesz, daartoe uit Meran te 's-Gravenhage gekomen, leidt als voorzitter de vergaderingen der Land- bouw-commissie, welke gisteren zijn her vat om volgende dagen te worden voort gezel. De commissie houdt zich thans bezig met de belastingen. Als opvolger van graaf Waldersee is tot chef van den Duitschen geueralen staf benoemd generaal graaf Von Schlies- sen. Deze hoofdofficier werd in 1833 ge boren en is sedert 1854 officier. Op voorstel van den minister van oor log houdt de hooge oorlogsraad in Frank rijk zich bezig met de vraag, of het mo gelijk is wijzigingen te brengen in al de fortificatiën om Parjjs en hoe dit geschie den zal. Door 20 leden der Tweede Kamer in Zweden is bij dat lichaam een voorstel ingediend tot opheffing of, zoo dit nog onmogelijk is, verlaging der invoerrechten op granen, brood, rijst en andere dage- lijksche levensbehoeften. Daarentegen hebben 46 leden der boerenpartij een voorstel ingediend, om de grondbelasting nogmaals met 20 pCt. te verminderen en de lasten der grondeigenaren ten be hoeve van hetlegeronderhoud te beperken. In Portugal blijft alles rustig. Volgens de laatste berichten uit Lissabon bevin den zich ongeveer 500 personen wegens deelneming aan het oproer in Oporto in hechtenis. In het geheel verloren 100 personen bij het gevecht voor en in het stadhuis het leven. Men heeft dit jaar in Rusland meer sneeuw dan daar ooit te voien gevallen durfde komen en die niet anders spre ken kon, zoo het toeval mij met haar in aanraking bracht, dat zij gesproken heeft! Neen, ik moet Ilpham zoo spoedig moge lijk verlaten deze plaats is mij een plaats van foltering geworden. Met die hardvochtige en wraakgierige Judges is mijn leven zelfs hier niet veilig." Terwijl hij zoo sprak was hij reeds een eind weegs vooitgegaan eer hij we der aan zijn vriend dacht. Hij bleef staan en hij tuurde in de duisternis over het sombere landschap, dat nu niet meer door de maan verlicht werd, en hij haaide zij ne schouders op, zeggende: «Zoo hij zich daar ginds in Aynard's hol bevindt moet hij er blijven het getij verloopt en het is niet mogelijk het boot huis te verlaten." «Hij ging voort, doch bleeftelkens we der slaan. Eene kromming in het voet pad vergunde hem het boothuis geheel te zien. Daar stond het op eene mijl af- stands van hem op het eiland het was een zwart, vormloos gebouw, terwijl een dof groenachtig licht door een der ramen der boven vei dieping schemerde. Alles scheen stil. Hij nam zijn kijker, zag in de richting van het licht, maar geen scha duw vertoonde zich tusschen hem en het licht, het scheen er stil als het graf. Maai lei wijl hy duar stond en tuuide is. Een aantal dorpen zijn geheel inge sneeuwd en van alle gemeenschap met de buitenwereld afgesloten. Op alle spoorwegen in het zuiden des lands is het verkeer belemmerd of ge stremd. Vooral op de lijnen Kursk-Azow en Riuzan-Azow is dat het geval. Laatst genoemde lijn is over eene lengte van 176 kilometer bedekt met een 4 meter dikke laag sneeuw. Het Ilaliaatische ministerie is volledig. Gistermorgen heeft Rudini zich naar den koning begeven met al zijn ministers op een lijstje in den zak. Het ministerie zal aldus worden samengesteld: president, minister van buitenlandsche zaken en waarnemend minister van marine, Ru dini; minster van blnnenlandsche zaken, Nicotera; minister der schatkist, Lusatti minister van finaritiën, Colombo; minister van oorlog. Pellouxminister van justitie, Ferrari; minister van publieke werken en waarnemend minister der posterijen en telegrafie, Branca; minister van land bouw, Chimiri; minister van onderwijs, Villari. Tot onder-secretarissen van Staat zijn benoemd de heeren Darzo voor buiten landsche en Lucco voor binnenlandsche zaken. Waarschijnlijk zal de Kamer Za terdag. bijeengei oepen worden, om het politiek programma der regeeiing aan ie hooreri. Zoodra de eed aan den Koning is afgelegd, zal hel ministerie van zijn geboorte kennis geven aan het coi ps diplomatique in den vreemde en in Italië. Onze stadgenoot de Heer C. de Mooy, Dirig. Off. v. Gez. 2e kl. is be noemd tot buitenlandsch correspondee- lend lid der Société de Chirurgie te Parijs. Dr. Heynsius, leeraar in de plant en dierkunde aan de H. B. School alhier, is in eene Zaterdagavond te Leiden gehou den vergadering benoemd tot lid der Ne- derlandsche Botanische Vereeniging. Voor de betrekking van hoofd der school 3e soort in de Koningstraat (va- cature-Radersma) hebben zich tot heden 145 sollicitanten aangemeld. Tot leden der commissie van bij stand, voor de samenstelling van het landbouwverslag, zijn benoemd de heeren C. T. van Beek, A. Herschel Bz. en N. Wolfswinkel, die deze benoeming hebben aangenomen. Blijkens het verslag der vereeniging tot bevordering van 's lands weei baar heid. Eendracht maakt Macht", bedraagt het aantal geweerdragende leden 42, die zich in den afgeloopen zomer flink in het juist schieten hebben geoefend. De min der gunstige financieeele toestand der vereeniging maakte het houden van den jaarlijkschen schietwedstrijd onmogelijk, doch het bestuur hoopt, gesteund dooi eenige leden, in dit jaar weder een wed strijd te organiseeren. De Parijsche tentoonstelling heeft in het Panorama plaats gemaakt voor een reisje in het schoone Italië en stelt ons in de gelegenheid om het interres- santste vau dat land in oogenschouw te nemen zooals Rome met de wereldbe roemde St. Pieter, benevens het Vaticaan, terder Napels met de golf van dien naam, de Vesuvius met zijn krater, de bekende scheve toren van Pisa, de be roemde meeren van Como en het Lago Maggiore, en last nol least het opgegra ven Pompëi, en dat alles in zijn prach tige kleurentinten. Deze serie wordt Donderdag vervangen door een Reisje langs den Rijn van Keulen naar Mainz. Vooral deze collectie heeft op onder scheidene plaatsen den meesten lof mo gen inoogsten en zal ook hier zeker vele bezoekers trekken. Van algemeen be kendheid is het toch, dat de Rijn zooveel belangrijke en bezienswaardige punten en wachtte, loeide de wind over de vlak te met een klagend gesteun, zoo als hij te Ilpham immer deed, zelfs bij het schoon ste weder, en in het hart van den man loeide mede de storm,de storm der harts tochten en beiden deden hem sidderen. «Ik kan niets meer doen," zeide hij eindelijk, ongeduldig met den voet op den grond stampende, overtuigd als hij was van zijne machteloosheid; «en zoo Ned zich daar ginds bevindt, moet hij gedul dig zijn lot afwaehten. Ik geloof niet dat hem eenig kwaad wedervaren zul en mocht dit zoo zijn, welnu, het is zijne eigene schuld ik heb hem gewaar schuwd. TWAALFDE HOOFDSTUK. Gevangen. Na van Dokter Day afscheid genomen en hem «goeden nacht" te hebben toege- wenscht, had Ned zich op zijn gemak achter in het vaartuig nedergezet en Hugh Aynard de riomen genomen en van den wal afgestooten. Ned had ook een riem willen nemen, doch daar dit aanbod van de hand gewezen werd, knoop te hij zijn jas tot boven toe, zette den kraag tot over zijn ooren op en sloeg bedaard zijne armen over elkander. aanbiedt, als wellicht eenig ander ge deelte van Euiopa, waarom het getal van hen, die zich abonneerden hierdoor nog aanzienlijk zal worden uitgebreid. 335ste üTAATüIiOTIUtlJ. Vijfde klasse. (Vierde week). Laatste trekking van 7 Februari. (100 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn de navolgende nummers uitgetrokken zonder prijs: 2947 4107 4133 en 18311. Een legende. G. E. V. geeft in het Soc. Weekb. on der bovenstaanden titel hel volgende te lezen «Het was ver van hier, en het is vele jaren geleden, dat er reisde door het land een moeder met haar kind. Een breede stoet van dienaren vergezelde ze. Het koninklijk hermelijn golfde om haar schouderen. Dpar was een vriendelijke minzame trek op beider aangezicht; en waar zij dan ook kwamen, wapperden de vlaggen en klonken de zilvertonen der muziek in het helderste licht der ont luikende lente. Het waren twee vorstinnen, die daar trokken door het land. De eene was een nog jeugdige vrouw in den bloeitijd van het leven; de andere was een kind, dat kort geleden nog huppelen mocht door de gangen. Maar van het oogenblik af, dat haar vader was uitgedragen uit zijn oud wit paleis, was zij merkbaar ver anderd. Een te vroege ernst sprak uit haar trekken. Nu waren zij op reis door het land, waar de vreugdeklanken trilden door de lucht. En telkens als de bonte schare het „hoera" en bet «lang zal zij leven" deden dreunen langs de straten en grach ten, en telkens als de hoofden van het bestuur bogen voor haar beiden en iets stamelden van «koningin", dan week de nog zachte trek op het gelaat der jongste. Met iedere nieuwe vleierij ging rechter staan dat hoofd, en bij iedere nieuwe, nog weer mooiere eerepooit klopte trol- scher dal vatbare hart. Zoo was men onwetend misschien, maar zeker bezig, hel kinderlijke te dooden in het kind, en daarmede al wat lief en eenvoudig, jong en aanvallig is. Maar er was er eene, die waakte over dal karakter; die, ten spijt van velen misschien, eenvoud had gekozen tot haar devies: het was de oudere koningin. Zij zag de verandering 'bij haar dochter, en kende de reden daarvan maar al te goed. Bij een volk, dat opregt lief heeft, of ook wel blindelings volgt, behoort zijn voistin veel moed ie bezitten, om goed, zichzelve te blijven. De oudste der bei der: begreep, dat ook de taak van haar kind geweldig zwaar zou zijn. En 'suionds, als de feesten waren geëindigd en de duizend lichten gedoofd, wanneer alleen aan het blauwe gewelf de fakkels der eeuwigheid nog brandden, dan trok niet de vorstin, maar de moeder het kind tot zich, en drong om te bidden. Zij geloofde, dat het altijd goed is, om een kind te laten bidden. Maar voor de kleine, in wier hoofd nog spookten al de dingen van aardsche pracht, die nog hoorde de muziek en de vleitaal, die nog zag het vuurwerk en de gasttafels voor haar klonk het zoo vreemd, ootmoedig te knielen voor een koning. Zijzelve was immers vorstin. Honderd malen was het haar gezegd, en maar al te gretig luisterde haar oor daainaar. En met de opwelling van het jonge, snel kloppende hart, met de drift van het rijke, zoo benijde leven, klonk het onverwachts: «Maar moeder, ben ik zelf dan geen koningin?" Er. als zij dat hoorde, nam de moeder het kopje op haar schoot en sprak ont- «Het is hier kouder dan ik wel gedacht had," zeide Ned. «Ik geloof dat de wan deling naar Prospect Hall mij beter zoude bevallen hebben." «Ik kan niet weder terug roeien," zeide hij ernstig. «Dat zou ik niet doen, al had ik de koningin van Engeland in mijne boot." «Dat zou, dunkt mij, niet zeer beleefd zijn," hernam Ned. »'t Is mogelijk, maar mij geheel onver schillig." Ned antwoordde niet, maar dacht: «Al weder die kwade luim!" Mr. Aynard's gemelijkheid hinderde hem wel, doch deed hem zijne bedaardheid niet verliezen; hij achtte het daarom beter te zwijgen, zien de dat zulks M. Aynard aangenamer was, die zich bovendien met zijne riemen en zijne sgiaar had bezig te houden. Mr. Aynard scheen geheel in zich zei ven gekeerd en Ned, na hem eenige oogenblikken te hebben gadegeslagen en ziende hoe vaardig hij zijne boot de hel dere wateren liet doorklieven, viel ook in gedachten, welke zich al aanstonds bepaalden tot het diner, waaraan hij voor een uur had deelgenomen en aan de zwakke, romantische vrouw, die op zulk eene vreemde wijze zich met hem had onderhouden en hem ronduit deredenen had medegedeeld, die voor vier jaar tot roerd «Ja kind, dat zijt ge. Maar iedere vrouw kan zijn een koningin. Alleen de grootheid van het hart stem pelt heden tot een majesteit. Geen geld, maar een warm gemoed doc-t heden een volk voor li buigen. Den eersten dag. waarop de natie zal merken, dat uw hai l heeft opgehouden voor haar te kloppen, zal zij de eerepoorten afbreken, waar door gij heden zijt binnengehaald. Heb lief als mensch, als vrouw vooral. De tijden vragen liefde, geen macht. Er is een nood, die jaagt door de hutten uwer onderdanen. Ga daarheen en koester en verwarm, als ge groot zult zijn. De vrouw ën de koningin beiden wacht een groot- sclie taak. Kind, tnijn kind, kind van mijn tweede vaderland, uw werk, wanneer het goed is, zal vruchten dragen. Nog trilt er bij het volk een edel gevoel en dank voor de daden van uw voorgeslacht. Schud v/akker den leeuw, die dommelt niet met het zwaard, want de tijden van oorlog zijn voorbij; maar met uw zachte hand. Vrijheid voor allen, mijn dochter, vergeet het niet, zij is de eisch. Sla een brug over al de ondiepten van het altijd woelende volksleven, en trek allen tot u, als de zon de bloemen en het onkruid op het veld. Ja zeker, gij zijt koningin maar er is één, die staat boven ons allen. Deze heeft geen paleis en geen tioon, maar overal behoort hij te heerschen en niet het minst, waar rijkdom is en geluk. Buig uw kopje, kind, voor die grootheid, voor wie allen menschen zijn." Daar klonk een kinderljjke snik door de stilte van het vertrek, en zacht vroeg de kleine: «Wie, wie is dat dan?" „Wie dat is? Vraag het de sneeuwvlok of den rozenknop, ze weten het niet. Hij heet plicht, lieve meid. Plicht heet de koning der koningen. Gehoorzaam hem, als ge straks zult moeten kiezen. Als de strijd der hartstochten binnen in u be gint, als de wereld rondom u haar drei gende stemmen hooren laat, volg dan de stem van den plicht. Deugd, eenvoud, liefde, vlijt, buig voor hen u neder. Dat zijn de namen van de majesteit, die staat ook boven u. Zij vraagt naar werken en denken en leeren. Dat alleen is leven zoo als het behoort." Het scheen of ei veel dooreenwarrelde in dat hoofdje. Werken en denken en leeren geen feesten en muziek en geen... Een rustige ademhaling bewees, dat natuur om haar rechten was gekomen. Een liefdevolle kus drukte de vorstin- moeder op het nog reine voorhoofd harer dochter. De twee koninginnen reisden verder, en iederen dag herhaalden zich de too- neelen, als hierboven omschreven. De kleine groeide op, en.... het besluit der legende kan ik niet mededeelen want een stuk van het papier, juist waar dit op stond, was er afgescheurd. Laat ons evenwel aannemen, dat de zorg der moe der en het ontwakend plichtbesef der jonge vorstin haar hebben gevormd tot eer: goede, edele vrouw." Generaal Jouberl is van zijn Europee- sche reis te Pretoi ia (Transvaal) terugge keerd, en daar met zeer veel geestdrift ontvanger,. Een aanranding. Vrijdagmorgen werd alhier een kassiersknecht van de Kasvereeniging in de gang, leidende n.iai het kantoor der heeren Gebr. Boissevain, commissionnairs in effecten, Keizersgracht, aangerand door een man, die zich daar had opgesteld. De kassiersknecht, den kerel ziende staan, had geen kwaad ver moeden opgevat en groette hem zelfs even bij het passeeren. Nauwelijks was hij hem echter voorbij, of hij kreeg een hevigen slag op het hoofd, vermoedelijk met' een ploertendooder toegebracht. De schurk, zyn verwachting dat de kassiersknecht bewusteloos zou neerstorten in welk geval hij hem zijne portefeuille zou heb- hen ontrukt verijdeld ziende, ging aan den haal en trok de deur van de bene dengang achter zich dicht, waardoor het hem mogelijk was zich uit de voeten te eene scheiding hadden aanleiding gege ven. Haar moed had hem terbaasd, maar hij kon Clara Day van weleer thans aan zien zonder teleurstelling en smart te gevoelen, ofschoon hij wel een tint be merkt had van de hoedanigheden, die hem vroeger zoo zeer aantrokken: het zelfde leine genot, die zelfde hartelijkheid en liefde schenen op eens hem te omzweven, en hij meende dat het hem weinig te kosten hebben zou, om de voorjaren af gebroken roman verder te doorleven, zoo zij niet de vrouw van een ander ge weest was en diens naam als weduwe niet droeg. Neen, het verledene kon niet herroepen worden; hij beminde haar nu niet meer en was ook niet dwaas genoeg te gelooven dat zij hem nog beminde. Zij laten den armen organist de tonen van het orgel in de kerk van Ilpham naar zijn willekeur bedwingen, hij geeft haar, de vrouw naar de wereld, de vrijheid, de snaren van het hart van Hugh Aynard te doen trillen. Hun beider levenspad liep in verschillende richtingen en het was niet waarschijnlijk dat hij het zijne ver laten zou, om met haar een en hetzelfde pad te bewandelen. «Ik heb haar overleefd," zeide hij in zich zelve, «en het is mij gansch önver- schillig of ik haar arglistigen broeder ooit weder zie. Zoo lang zij nog te Ilp- maken. De kassiersknecht is aan de eene zijde van het hoofd ernstig gewond, doch gelukkig, voor zoover zich nu de toestand laat aanzien, zijn geen noodlottige gevol gen van den slag te vreezen. Er zijn tegenwoordig 3064 talen op de aarde en hare bewoners belijden meer dan 1000 godsdiensten. Het aantal man nen is nagpnoeg even groot als dat der vrouwen. De gemiddelde ouderdom is 33 jaren; een vierde van de bevolking der aarde^steift echter voordat het zeventiende levensjaar is bereikt. Van 400 personen bereikt er slechts 1 den ouderdom van 100 en slechts 6 den ouderdom van 65 jaren. Er zyn iels meer dan een millard menschen op aarde; daarvan sterven er elk jaar 34,214,200; eiken dag 96.480, elk uur 4020, elk minuut 67 en elke seconde ruim 1. Daarentegen worden er jaarlijks 36,792,900 menschen geboren of gemiddeld 70 in de minuut. Matige en vlijtige menschen leven langer dan on- matigen en luiaards de beschaafde vol ken hebben een gemiddeld langeren levens duur dan de onbeschaafde, tei wijl groote menschen in den regel langer leven dan kleine. Kinderen die in 't voorjaar ge boren worden zijn meestal krachtiger dan die welke in andere jaargetijden ter wereld komen. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn ter vergadering bij eengeroepen tegen Maandag, den 16den Februari 1891, des avonds om half negen uur. Gevonden op den openbiiren weg Twee sleutels aan een slokje. Gevonden in een mestschuit der gemeente-reiniging Een zilveren theelepeltje. Rechthebbenden vervoegen zich ter te- rughekoming aan het bureau van politie. Voorspoedig bevallen van een ZOON H. J. A. WJg^SELlNG—Benes. Amersfoort, 11 Februari 1891. "v-s,:-" 3ï ASSSjg»» Allen, "die iets te vorde- ren hebben vanof ver schuldigd zijn aan de nalatenschap' van wijlen den heer A. M. SJbOT- HOCWER, worden verzocht daarvan róór den len Maart 1891, opgave of betaling te doén aan den ondergetee- kende. Amersfoort, 27 Jan. '91. op billijke conditiën. Brieven franco onder lett. G. Bureau dezer Courant. AMERSFOOhT, FIRMA A. F.ijCANSEN. Hebt gij last van springende han den koopt a 20 ct. of a 50 ct. een flacon Verkrijgbaar te Amersfoort, bij ALPH. ANNEGARNLangestraat, H. J. BONNIER Verkoophuis op den Hof en zijne dépots. En gros bij JAÓOB Co., Amsterdam. ham vertoeven, zal ik trachten zoo veel mij mogelijk is hen te vermijden. Hola! Mr. Aynaid, waar voor den duivel voert gij mij heen?" «Dat is duidelijk genoeg, daar ginds ligt Ilpham." Ned zag achter zich om. Ja, het was duidelijk genoeg, daar lag Ilpham, maar op verren afstand, en Hugh Aynard roeide steeds voort en voort, immer zeewaarts. Delancy zat eenige oogenblikken na te denken. Hij gevoelde het in zeker opzicht de gevangene van dien man te zijn, en dat eene poging om zich van de riemen meester te maken de ranke boot moest doen omslaan, en daar hij geen zwemmer was, wensebte hij de uitspanning van dien dag niet met een bad te eindigen. Hij ontstelde eerst, en de bedoeling van Mr. Aymard bleek hem duidelijk genoeg, wanneer hij slechts dat bleek gelaat daar voor zich aanschouwde. Het was misschien een grap van Mr. Aynard, die met dit water zeer goed bekend scheen eene aardigheid waarover zijn tochtgenoot mis schien later eens hartelijk lachen zou; maar toen hij de gaslichten van Ilpham al flauwer en flauwer zag worden, begon hij te denken dat een grap soms wel wat te ver kan gedreven worden vooral in den nacht op een onstuimig water. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2