- Gemengd Nieuws. KENNISGEVING. BroodMkkers^ne^ht 'EEN DITO N PAKHUIS Bouwterrein, BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten n - lf - ADVERTENTIËN. 118801 aarigeDode: VERKOOPEN: ElfN HUIS Ter verdere bekwaming in het vak is door den opzichter der fabrieken, den heer Hoorn, dezen winter een cursus ge opend, waardoor aan de leerlingen in dit vak gelegenheid wordt gegeven zich zoo wel theoretisch als practisch te ontwik kelen. Ook is een begin gemaakt met het ver vaardigen van bekleede stoelen en kin derwagens Bij beschikking van den Minister van Binnenl. Zaken is bepaald, dat de collecte ten behoeve van de Maatschappij van Weldadigheid, bedoeld in het kon. besl. van 17 Januari 1891 No. 23, zal worden gehonden in de week tusschen 11 en IC Mei a.s. De Groothertog van Luxemburg heeft ook aan jhr. C. Hartsen, minister van binnenl. zaken, het grootkruis van de Eikenkroon geschonken. Onlangs werd verhaald, dat onder handelingen zouden worden gevoerd door het Rijk met Z. D. H. den Prins von Wied tot aankoop van het paleis van wijlen Z. IC. H. Piins Frederik der Nederlanden, ten behoeve van den dienst van het De partement van Waterstaat enz. Wij kunnen ten stelligste verzekeren, zegt het Dghl dat daarvan niets aan is; er werd zelfs aan zoo iets niet gedaclu. Twee jaren geleden was er een oogen bhk sprake van den aankoop van bedoeld paleis om het in te richten voor l.ct Departement van Binnerilandsche Zaken, maar het bleek toen, dat de Hooge eige naar het paleis in eigendom wilde be houden. Men meldt uit 's-Hage: «Mag men de loopende geruchten ge- looven, dan gaat onze jeugdige koningin dezen zomei met hare moeder, de ko ningin-weduwe, een bezoek brengen aan de groote gemeenten des Rijks en wel in de eerste plaats aan de hoofdplaatsen van onze noordelijke provinciën. Natuur lijk zal de voorgenomen reis niet worden ondernomeD, vóór het eindigen van den rouw over wijlen den Koning." Naar wij vernemen, kan eerstdaags het antwoord der Regeering verwacht wor den op het rapport van de commissie van voorbereiding voor de wet tot regeling van den krijgsdienst. Het hoofdbestuur der Vereeniging tot bevordering van fabrieks- en hand- werksnijverheid in Nederland heeft aan de leden toegezonden eenige punten van beschrijving, onder voorbehoud d .rum later op den gewonen tijd nog i deren toe te voegen, ter behandelin u de 40ste algemeene vergadering. Het eerste punt betreft de vraag, of gas of electriciteit voor verlichting van fabrieken en werkplaatsen het meest is aan te bevelen. Welke redenen pleiten voor een en ander'? Welke omstandig heden geven den doorslag bij de keuze? Tot onderzoek dezer zaak is eene commissie van 3 leden benoemd, maar in afwachting van het rapport der com missie beveelt het hoofdbestuur dit on derwerp nogmaals in de aandacht der afdeelingen aan. Een tweede vraag is: Welke is 'Ie beste wijze, waarop de overheid kan zor gen dal de werklieden verzekerd worden legen de gevolgen van ongelukken bij werken, die van overheidswege aanbe steed worden, aangenomen dat die zorg op de overheid rust'? De derde vraag is: In hoeverre is de petroleum-motor reeds nu geschikt, met vertrouwen voor de kleine industrie in gebruik genomen te worden, in mede dinging met gas, waterdruk, heete lucht, electriciteit en stoom? De vierde vraag: Welke verwarming van spoorweg-compartimenten, is, mede met het oog op de 3e klasse, aan te be velen, in plaats van de onvoldoende ver warming door waterstoven, en welke stappen zijn hiervoor te doen? De vijfde vraag is deze: Door welke middelen kan in de toekomst de dienst- prestatie der Nederlandsche spoorwegen, ook en vooral in tijden van gesloten water, worden bevorderd? Wanneer door den dooi de rivieren weder bevaarbaar zullen zijn geworden en het goederenvervoer in Nederland weder den normalen loop zal hebben genomen, zal de tijd gekomen zijn waarop eene opzettelijke overweging van de oor zaken der ontzaglijke tekortkomingen der spoorwegdiensten geschieden kan, zonder vooringenomenheid van de zijde der belanghebbenden. Zal zoodanige overwe ging nut hebben, dan dient zij nog vóór het intreden van de winterkou in 1891 vruchten te hebben gedragen. Volkomen bewust van de onmogelijk heid om gedurende eenige winterweken door de spoorwegen ook slechts maar eenigermate te voorzien in de behoefte die door het sluiten der waterwegen ont staat, wijst bet hoofdbestuur er op dat de omstandigheden, waarover te klagen viel, in dezen winter, en waarover bij eenigszins aanhoudende vorst altijd viel te klagen, is deze, dat de noodige zorg voor het goederenvervoer ontbreekt, en dat ontelbare vergissingen plaatshebben, juist wanneer goede controle het meest noodig is. De vraag mag gesteld worden, waar de oorzaak van het peiiodiek wederkee- rende kwaad ligt. De zesde vraag is: Welke maatregelen kunnen worden aanbevolen om de bin- nenlandsche scheepvaart tot meerderen bloei te brengen? Dit punt weid door de afdeeling Am sterdam ingezonden. De zevende vraag is: In hoeverre is het, speciaal met het oog op den aanbouw van arbeiderswoningen, wenschelijk, dat tot stand kome het door mr. van Houten voorgesteld ontwerp van wet tot uitbrei ding en nadere regeling van het recht van onteigening ten algemeenen nutte? En de achtste vraag: Is wenschelijk en mogelijk de invoering in ons land van raden van ai beid en nijverheid? Hoe druk het goederenvervoer over de lynen der Staatsspoorweg-maatschappij thans nog is, kan hieruit blijken, dat nu te Venlo niet minder dan 1500 geladen goederenwagens ter doorzending gereed slaan. Door ophooping van wagens op het stations-emplacement aldaar, is aan alle stations van de Staatsspoor hetaannemen van wagenladingen en stukgoederen tot nader order verboden. üc Italiaansche ministers moeten be sloten hebben hunne bezoldiging te ver minderen tot 20,000 lire, waaidooreene bezuiniging van 45,000 lire zal worden verkregen. In de dokken in Londen begonnen de sjouwers eene werkstaking, om de Ship ping federation te boycotten, omdat deze veieeniging op hare schepen ook mannen toelaat, die niet tot eene arbeiders-unie behooren. Ten behoeve van de werk la keis wordt door het bestuur van elk lid der vereeniging, die werk heeft, 3 stui- veis per week geheven. Te Cardiff duurt de werkstaking nog onverminderd voort. Ook de matiozen hebben zich bij de be weging aangesloten. Op last van het be stuur hunner vereeniging werd aan onge veer 300 stokers en matrozen, welke tot deze vereeniging behooren, medegedeeld, dal zij onmiddellijk den arbeid moesten staken en dezen niet voor nadere mede- deeling mochten hervatten. In het Roath doek zijn houten loodsen opgeslagen als verblijfplaatsen voor 450 weiklieden. De loodsen zijn omringd door barricades, zoo dat de nieuwe weiklieden beveiligd zijn tegen overlast van de piketten der werk stakers, die steeds de ronde doen om den arbeid te beletten. In de Bute Docks zijn van de 30 kranen der Bute Dock-Com- pagny weer 23 in werking. Tot bediening van deze werktuigen, dag en nacht, zijn 300 man noodig, maai daar hel nacht werk voorloopig gestaakt is, zijn 150 werklieden voldoende. Aan liefhebbeis is geen gebrek. Reeds heeft de maatschappij ongeveer 100 nieuwe weiklieden in dienst genomen, tegen 30 shilling per week. De Duitsche keizer heeft door lus- schenkomst van den Franschen gezant te Berlijn een brief doen toekomen aan de academie voor fraaie kunsten, om haar zijn leedwezen te betuigen wegens het overlijden van den heer Meissonier, die een der sieraden was der academie. Deze beleefdheid van den keizer heeft te Parijs een hoogst gunstigen indi uk gemaakt, en hij kan er toe bijdragen om de voor naamste Fransche kunstenaars deel te doen nemen aan de te Bellijn te houden tentoonstelling van kunstwerken. De parlementsleden Dillon en O'Brien zijn, van Boulogne komende, te Folke stone gistcrennamiddag te Londen in hechtenis genomen. Tweeduizend werklieden aan de dok ken te Liverpool hebben het werk ge staakt ten gevolge van een verbod, waarbij hun ontzegd werd de onder scheidingsteekenen van een arbeidersver- bond te dragen. Er loopt een gerucht, dat de vereenigirigen van vuurstokers op zeeschepen zich voor eene algemeene weikstaking hebben verklaard. De graaf en de gravin van Vlaanderen hebben, evenals de koning van België, in de Moniteur hunne dankbetuiging uitge drukt voor de talrijke bewijzen van deel neming, door heel de bevolking van België aan den dag gelegd, bij het over lijden van prins Boudewijn. Dat de opstand te Oporto ("Portugal) nog wondei baarlijk gelukkig is afgeloopen, blijkt uit de mededeeling, dat er niet minder dan 24,009 palionen zijn veischo- len. Het aantal dooden bedroeg nog geen 100 en dat der gewonden ruim 200. De Regeering moet thans tot de ontdekking zijn gekomen, dat er bij dezen opstand 82 officieren, door het geheele land ver spreid, waren betrokken. De jonge luite nant Malheiros, een der aanvoerders van den opstand, is uit de gevangenis ont vlucht er. leeds op weg naar Engeland. Het aantal inrichtingen waar sterke dranken in het klein, krachtens vergun ning wordt veikocht, beliep op 1 Januari jl. 120. 12 Vergunningen weiden in den loop van 1890 verleend voor localiteiten, waarvoor reeds aan een ander persoon vergunning verleend was, en 3 werden er verleend boven het maximum, krach tens de achtsto zinsnede van art. 2 der drankwet; 4 vergunningen werden op grond van art. 9 ingetrokken, doch voor de betrekkelijke localiteiten werd aan anderen, die daartoe aanvraag deden, wederom vergunning verleend; 12 ver gunningen zijn vervallen wegens gebreke van tijdige betaling van het tergunnings recht, waaronder 2 betreffende localiteiten, waaraan op 1 Mei 1890 de bestemming om tot drar.kverkoop in het klein te dienen is ontnomen. De overige werden door andere personen, na verkregen ver gunning, betrokken. Het toLial-bediag van de voor alle vergunningen betaalde som beloopt f 4529,37'/2 Ha a m. Het koninklijk paleis te Soestclijk zal eerstdaags met de Baarn- sche waterleiding worden aangesloten. Men ziet hierin een zeker bewijs, dat de koninklijke familie dezen zomer baar lustslot alhier zal betrekken. Lensden. Alhier heerschen de ma zelen; reeds zijn enkele kinderen aan die ziekte bezweken. Scherpenzeel, De uitvoering van de zangvereeniging Excelsior heeft in alle opzichten voldaan. De zang was vooral in «Meizang," bet driestemmige «Vaarwel" voor vrouwenkoor en «Koninginnelied" zeer goed. De zangstukken werden afge wisseld door drie fantasiën voor viool en piano en vooral de violist, de heer Kreeft werd zeer toegejuicht. De heer Middelkoop droeg, op de hem eigen schoone wijze, een gedicht voor. Buitengewoon voldaan keerden allen huiswaarts. Uit het zuiden van Frankiijk komen de volgende berichten van 8 dezei Gis ter heeft het hier overal overvloedig ge sneeuwd. Te Nimes woedde een zeer hevige sneeuwstorm. Te Perpignan is veel sneeuw gevallen. Een laag van twee centimeters ligt op de dakeri. Het verkeer is door de sneeuw gestremd in de kantons Montlouis en Saillagouise. De telephoondienst Parijs Londen wordt 1 Maait geopend. Den 15en dezer zal de kabel gelegd zijn en de ambtelijke proefnemingen zullen tot het einde dezer maand duren. Het tarief voor een gesprek van 3 minuten is thans definitief op 10 francs bepaald. In het Engelsche geneeskundige tijd schrift The Lancet wordt gewezen op bet besmetlingsvermogen van geld en vooral van barkpapier. Dat gaat van hand tot hand, dikwijls doo> heel «onzuivere" ban den en ieder laat er wat op achter. Op die manier zijn zij vol bacteriën, die al lengs koortsen verspreiden kunnen. Vooral de banknoten van kleine waarde lijden aan dit euvel, dat vermindert naarmate het bedrag van bet biljet hooger is. Zorg vuldige personen doen dus wel, wanneer zij bet bankpapier, dat in hun bezit is. ontsmetten. Groote vroolijkheicl is, aldus schrijft men uit Berlijn aan het D. u. Z. H., in pai lementaire kringen verwekt door de lijding, dal een Duitsch geleerde door de regeering met een wetenschappelijke zen ding in China belast, daar in een Bud- dahtempel een buste in gips van den bekenden Katholieken partijleider dr. Windthoist gevonden beeft. De gelijkenis is zoo sprekend dat alle twijfel, wien het beeld voorstellen moet, is uitgesloten. Dr. Windlhorst is afgebeeld in rok de rech terhand daaronder gestoken, rust op de boist, de voeten ontbreken. Het beeld is geplaatst tusschen dut van verscheiden Chineesche afgoden, en de Chineezen be wijzen daaraan, evenals aan de andere beelden goddelijke eer. Niemand weet, hoe het beeld daar gekomen is. Waar schijnlijk is het door een Europeaan als beschadigd, weggeworpen en door een vromen Chinees gevonden, die, meenen- de het beeld van een zijner vele Godheden in handen te hebben, dit naar den tempel gebracht heeft. FREDERIK NICOLA AS JOH AN TJEB- BES, milicien-ver lofzanger van het 7e regiment Infanterie, wordt, in zijn belang, uitgenoodigd. onverwijld ter gemeente- secretaiie zich te vervoegen. De Secretaris van Amersfoort W. L. SCHELTUS. ItDRGERLLlKE STANDEE. Amersfoort. GEBOREN: 6 Febr., Antonie, z. van Pieternella Vogelzang. Margaretha Elisa beth Hendrika, d. van Johannes Frauciscus van Doorn en Hermina Bosman. Chris tina Hendrika, d. van Johannes Frauciscus Sleurink en Heodrika Tommei. 7 Febr., Hermina Adriana, d. van Harter van den Berg en Jannetje Karssenberg. Jan, z. van Hendrik van de Weijer en Jannetje lluizen- daal. Evert Nicolaas, z. van Gerrit ter Beest en Johanna Aan Eldert. 8 Febr., Lambertus, z. van Joanues van Keeken en Christina van Keulen. Jacoba, d. van Jacobus van der Geld en An netje van de Pol. Wilhelmina, d. van Geurt Geurtsen en Geertje van Dijk. Adrianu9 Johanne9, z. van Adrianus Jacobus Schotman en Maria Hubertina Heuren. 9 Febr., Gijsbert, z. van Gijsbert Vermeulen en Maria Kaal. Klaas, z van Dirk Dijkhuizen en Adriana Johauna Staal. Lamberca, d. van Lam- bertus de Kruijff en Teunisje Veldhuizen. 10 Febr., Gijsje, d. van Hendrik Apeldoorn en Geertruida Anna van der Kieft. 11 Febr., Evert, z. van Evert van den Hoek en Catriua Hermans. Jan, z. van Everard van den Broek en Alijda van Diemen. 12 Febr., Nicolaas, z. van Nicolaas Heihjgers cn Elisabeth Scheepmaker. Maria Fran- cisca Gerarda, d. van Willem Willemse en Gerarda Maria van Bekkum. ONDERTROUWD6 Febr., Albertus van Nus en Dirkje van den Berg. GEHUWD: 11 Febr., Henri Louis Jaco bus Baars en Gerritje van den Brink. Jan Kraan en Alijda van Meeteren. Hen drik Kortes en Teuntje van den Brink. OVERLEDEN5 Febr., Josephina Maria Cecilia Jaussen, 74 j.; wed. van Bartholo- meus Andreas de Meero. Hermann We ber, 2 j. Johannes Vermeij, 3 j. Een levenl. aang. kd. m. gesl. van Cornelis van Wandelen en Johanna Butselaar. 6 Febr., Een levenl. aang. kd m. gesl. van Antonie Heere en Hendrika Francina Maria Jagers. Johanna Jacoba Riphagen, 6 j 7 Febr., Willem van Dalen, 72 j., echtg. van Albertje Eijke-ma. Een levenl. aang. kd. vr. gesl. van Joseph Agidius Rieff en Maria van der Vlist. Jan de Wilde, 61 j., echtg. van Elisabeth van Es. Johannes Jagtenberg, 3 j. Gijsbert van der Velden, 76 j., wedr. van Lijsje ilagenbeuk. 9 Febr., Antonie Schimmel, 71 j., wedr. van Maria Bevers. Antonie Knaap, 68 j., wedr. van Alijda van Deuveren. 11 Febr., Peter van de Hoef, 58 j., echtg. van Dina Kraak. 12 Febr., Anna Vaarhorst, 71 j. Bunsclioteii. GEBOREN: 11 Febr. Lambertus z. van Jan van der Goot en Teuntje Veldhuizen. Hooglaiid. GEBOREN7 Febr. Arie, z. van J. Veld huizen en A. Berg. Cornelia, d. vau G. Malenstein en M. ten Hooft. 8 Febr. Alijda, d. van N. Schoonderbeek en G. van de Logt. OVERLEDEN: 6 Febr. P. J. Porton, oud 69 jaren, wedr. van C. van der Valk. 10 Febr. T. van Westcrlaak, oud 66 jaren, wed. D. van den Hoven. Woudenberg. GEBOREN: 11 Febr., Maria, Hermanus Ploeg en Hendrika horst. ONDERTROUWD: 12 Eebruari, Jan Blauwendraad, 34 j., en Janna Wolfswiukel, 26 j. OVERLEDEN: 11 Febr., Levenl. aang. kd. m. gesl. van Jan Koudijs en Oetje Koudijs. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 13 Febr. 1891 d. van van Raven- Tarwe f 0.— a f 0.-- V RoggC 0.— o.— 1 Boekweit 0.— 11 0.1 per Appelen 4.— 11 7.— lie.-to Peren 4. 6.— liter. Kleiaardapp. 0.— - Zand 2.— 1) 2.50 Hoendereieren - 3.25 V 4.25 p. lOOst Boter 1.25 1.65 p kilo. IVlargarmc 0.— 11 0.— p. Zoetem. kaas 0.— 11 0— p. 50 Kippen 0.60 - 0.95 Kuikens 0.90 11 1.30 j Piepkuikens 0.— 0.1 Ganzen 0.— 0.— I Eenden 0.— 0.— per. stuk Jonge 0. j 0.— Hazen 0.— - 0.— 1 Wilde konijnen - 0.— JJ 0.1 Tamme 0.30 11' 1.40 j Duiven 0.30 11 0.70 pe ir paar. Biugen 6.— 9.— Schrammen 0. '1 ij 0.— I Vette koeien 0.— 0.— 1 Guste 0.— 0.— Kalf 0.— 11 0.— per stuk. Kalfvaavzen 0.— - 0.— Pinken 0.— 11 0.l Piukstieren 0.— >1 0.— 1 Guste vaarzen - 0.— 11 0.j Aangevoerd wareu ongeveer heet. Larwe; heet. Rogge; heet. Boek weit; 10 heet. Appelen; 8 beet. Peren. heet. Kleiaaiuappelen50 heet. Zaud- aardappelen; 7000 stuks Hoendereieren; stuks Eendeneieren; 11 00 kilo Boter; Vette varkeus - 0.- 0.kilo. kilo Margarine; kilo Kaas; 40 stuks vee. Geronden op deu openbaren weg Een koperen slinger van een klok. Eene portenionnaie met eenig geld. Drie sleutels aan een ring. Rechthebbenden vervoegen zich ter te- rugbekoming aan het bureau van politie. De ondergeteekende betuigt zijnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden bij bet over lijden zijner eclitgenoote de HoogWel- Geboren Vrouwe BAResse VAN BOET- ZELAER geb. Suermondt en zijner doch ter JACQUELINE. G. J. Baron VAN BQETZELAER. Hoogland, lj3 Februari 1891. De OPENBARE GEZOND HEIDSCOMMISSIE maakt bekend, dat voor een ieder, die mededeelingen of klachten intebren- gen heeft in het belang van de openbare gezondheid in deze gemeente, daartoe de gelegenheid is opengesteld op den eersten Vrijdag vim iedere inaitnd, 's avonds te halfzeven uren - in het RAADHUIS. Dr. P. GROENEBOOM; Voorzitter. Mr. J. HEYLIGERS, Secretaris. De ondergeteekende, door den eervol ontslagen Notaris Mr. JOHANNES DE LOUTER ge resideerd hebbende te Amersfoort aan bevolen als bewaarder zijner minuten en daartoe door de Arrondissements recht bank te Utrecht aangewezen bij Beschik king van den 27 Januari 1891 verklaart bij deze te hebben overgenomen de ininnten van genoemden No taris de Louter teneinde bij voort during onder zijne bewaring te verblijven. Amersfoort, Februari 1891. A. H. DRIJFHOUT VAN HOOFF. Notaris. Bij den ondergeteekende kan tegea 1 Maart een bekwame geplaatst worden. Met 1 Mei aanstaande wordt eene flinke van den P. G., gevraagd, niet onder de 20 jaar^Brieven francoSadres Mevrouw JANSSEN?' Postkantoor ta.Bussum. op billijke conciliën. Brievi onder lett. G. Bureau dezei voor Notaris Mr. J. M. RICHELLE te Amers/oori is voorijêmens op Zaterdag, den 28. Februari 1891, des avonds te 7 uur. in hel kt/fiehuis «HET VALKJE" aldaar, bij alsjag en opbod in het openbaar tel Ondcf AMERSFOORT, No. 1. in de Koniégstraatwijk D no. 25. Verhuurd aan H. VAN KEEKEN voor f 0.80 pér week. I No. 2. naast het voorgaandeWijk D no. '26. Verhuiird aan J. VAN KALLEVEEN '80 per week. No. 3. met GJROND naast tót voorgaande perceel,7 wijk D no. 27. Verliuurd aan do firma KOEKEBAK- KER voor f 70.'s'jaars-ltot 16 Mei 1891. No. 4.| EEN PERCEEL even buiten de VoormaKge Bloemendal sche poort aam; den Liénderlschen weg groot 375 meterv No. 5. Een perceel DITO, naast het voorgaande, groot 527 meter. N°. e. Eeu peroeeel DITO, naast het voorgaande, jroot 515 meter. No. f. Een perceël DITO, naast het voorgaandepgroot 590 meter. Afzonderlijk en inTmassa's. Peiceelen 4—7 in-eigen gebruik bij de Erven W. VAN DE'BRUG. Te aanvaarden tój de betaling der kooppenningen op 3® Mei 1891. Na afloop der veiling zullen de op de perceelen 47 staande GETIMMERTEN voor AFBRAAK worden verkocht. Breeder bij biljetten.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2