NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND. HET BOOTHUIS. verschijnt woensdag en zaterdag. binnenland. No. 18. Woensdag 4 Maart 1891. Twintigste jaargang. V Feuilleton. F RTSCRE COURANT. VOOR V-V* abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten iutezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 1 6 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. H. M. de Regentes heeft namens H. M. de Koningin aan de Kon. Militaire Kapel der grenadiers en jagers te 's Hage een jaarlijksche toelage van ff000 ver leend en aan het regiment grenadiers en jagers ten geschenke gegeven de uniformen, welke Z. M. als officier in de verschillende rangen van dat korps heeft gedragen. De uniformen zullen een plaats erlangen in het museum van het korps. H. K. H. de groothertogin van Sak sen heeft zich bereid verklaard, voor een Sanatorium aan den Scheveningschen weg in eigendom over te dragen een gedeelte grond achter de villa «Banchorv." Naar wij vernemen heeft H. M. de koningin-regentes van Spanje H. M. Ko ningin Wilhelmina begiftigd met de orde van Maria Louisa (voor de dames), den 19 Maart 1792 gesticht door Maria Louisa, gemalin van Karei IV. Men verwacht, dat de leden van de Tweede Kamer in de volgende week door H. M. de Koningin-regentes zullen ont vangen worden. Het voornemen bestaat, zoo moge lijk de openbare behandeling der leger- wet half April te doen aanvangen. Men verwacht onder anderen vermindering van het militiecontingent. Met 1 April a.s. zullen reeds in gebruik worden gesteld de nieuwe for mulieren voor de attestatien de vita, waarvan het model aan alle gemeente besturen is toegezonden. Volgens den nu gekozen vorm kan de burgemeester óf zelf de betrokken personen voor zich doen verschijnen, óf een of meer ambtenaren machtigen zijne plaats in te riemen. De burgemeester teekent alleen de verkla ring dat de pensioentrekkende in de ge meente verblijft, wat uit de registers is op te maken. Deze regeling heeft nu ook dit voordeel dat, terwijl dusver de ge- pensionneerden een dag moesten verschij nen en den volgenden dag het getee- kende stuk moesten komen halen, zij thant slechts één keer ten stadhuize be hoeven te verschijnen en terstond het door hen en den ambtenaar geteekende stuk kunnen medenemen. Bij het legerbestuur bestaat het voornemen, om de indeeling van de militie, meer dan tot nu toe het geval was, te localiseeren. Vermoedelijk zal dan moeten afgewe ken worden van de gestelde lengte voor de militie-plichligen bij de verschillende wapens. Volgens te Assen èntvangen parti culiere berichten uit Paramaribo, is de oorzaak van het conflict tusschen gouver neur Lohman en procureur-generaal Kaltf daarin gelegen, dat terwijl de gouverneur aan den minister en deze aan de Twee de Kamer bad medegedeeld, dat in de eigenlijke Surinaamsche maatschappij gee- nerlei spanning bestond, de heer Kaltf aan bet Hof van Justitie, om eene voor den gouverneur onaangename vervolging te voorkomen, als grond van de niet-ver volging had or gegeven, dat zij niet raad zaam was wegens de in de Surinaamsche samenleving heerschende spanning, die vermeerderen zou, indien de bedoelde vervolging werd ingesteld. Naar het zeggen, zou die tegenstrijdig heid van verklaring omtrent de spanning het gevolg zijn van een last des Gouver neurs, die later dien evenwel had ont kend, hetgeen de verontwaardiging van den procureur-generaal zou hebben opge wekt. Hoe dit echter zij, als een feit wordt het bericht, dat op de straten van Para maribo door bet mindere volk gezongen wordt in het Neger Engelsch Kaltf tron Kauw. Lohman Lauw, hetgeen, vertaald zijnde, beteekent: Kallf is koe geworden en Lohman is gek. Men schrijft ons uit Rotterdams «Gelijk men zich herinneren zal,heeft onze schutterij zich tijdens de werksta king der bootwerkers in September 1889 beroemd gemaakt, zoo beroemd zelfs, dat niet alleen een eervolle koninklijke ver melding aan haar is uitgereikt, maar dat zelfs de heer v. Vlijmen in zijne rede voeringen ter bestrijding der legerwet- Bergsnsius en ter verdediging zijner denk beelden omtrent de invoering eener bur gerwacht, haar steeds als een voorbeeld stelt, dat de schutterij in staat is aan elke oproerige beweging het hoofd te bieden. Die beroemdheid onzer schutterij heeft zij Zondag verloren, althans een compag nie daarvan deze heeft zich onder de be scherming moeten stellen van de politie die haar met de blanke sabel heeft moe ten verdedigen. Doch ter zake. Het vaandel van het regiment Rotterdamsche schutterij was nog altijd in bewaring ten huize van den eervol ontslagen kolonel-commandant Knight en moest gisteren worden over gebracht naar liet huis van den nieuwen commandant, kolonel Blankenheim. Daartoe begaf zich eene compagnie, die in het Beursgebouw het brandpiket had overgenomen, naar de woning van den eerstgenoemde. Eene menigte volk was daarbij tegenwoordig. Tusschen het corps hoornblazers en de compagnie marcheer den een aantal officieren. Het volk liep links en rechts tusschen de gelederen door. De schutters schenen dit zeer aardig te vinden. De officieren niet. Deze gaven bevel tot sluiting der gelederen, maar dit was den schutters, indien geen geweld wilden gebruiken, onmogelijk. De officieren schenen dit meer voor onwil aan te zien; zij riepen daarom de hulp der politie in, die in allerijl versterking deed aanrukken en toen met den blan ken sabel chargeerden ter beveiling der compagnie schutterij. De politie nam twee man in arrest, en daarmede was de orde hersteld." De groote najaarsmanoeuvres, zul len, naar gemeld wordt, dit jaar van 712 September gehouden worden door de le en 2e divisie infanterie, onder lei ding van den generaal-majoor W. K. L. van Helden, inspecteur der cavalerie, die bestemd is om op te treden als comman dant van hel veldleger. De onthulling van het monument voor de graven Lodewijk en Hendrik van Nassau te Heumen is thans bepaald op 14 April, zijnde de datum waarop de slag op de Mookerheide heeft plaats gehad. Houders van toegangsbewijzen worden verzocht voor half een n.m. in de kerk te zijn, dewijl na dien lijd niemand daar wordt toegelaten tot na de aankomst van de commissie met de genoodigden. Zij, die per spoortrein aankomen, kun nen gebruik maken van den trein die 9 u. 4 m. (uit Nijmegen komende) of van dien, welke te 11 u. 27 m. (uit Venloo komende) aan het station Mook stopt. De afstand van het station Mook tot aan de kerk te Heumen is p.m. uur wandelen. NijmegenHeumen is p.m. één uur rijden. Naar wij vernemen begint de influen za te Amsterdam weder vrij hevig te heerschen, vooral onder de militairener moeten thans over de 300 zieken in het militair hospitaal liggen. Een ander berichtgever deelt ons mede, dat het Binnengasthuis te Amsterdam gevuld is met het grootste aantal (700) zieken, dat er kan plaats vinden. Ir. den tijd der influenza in het vorig jaar was het grootste aantal daar opgenomen lij ders 650, De zich aanmeldende zieken, die niet kunnen worden opgenomen, wor den naar het Buitengasthuis vervoerd. Te beginnen met Woensdag 4 Maart, zullen de personentreinen, die, tengevolge van de ongunstige weersge steldheid, vervallen waren, weder loopen, rnet uitzondering van de volgende treinen trein 204 van Amsterdam naar Kesteren, vertrek 7.10 voorm. van Amsterdam; trein 204 van Hilversum naar Utrecht, vertrek 7.39 voorm. van Hilversum trein 241 van Utrecht naar Amsterdam, ver trek 7.13 nam. van Utrecht (M. B.)trein 275s van Kesteren naar Geldermalsen, vertrek 9.10 v.m. van Kesterentrein 276s van Geldermalsen naar Kesteren, vertrek 9.55 voorm. van Geldermalsen. In verband hiermede zullen de treinen 227 en 272, te beginnen met dien datum, niet meer te Bussum sloppen. De treinen 25 en 33 van Amsterdam cs. en trein 26 van Haarlem zullen niet meer te Half weg en de treinen 25 en 33 niet meer te Sloterdijk stoppen. Trein 205 stopt niet meer te Maartensdijk. Trein 212 zal echter te Rhenen blijven stoppen voor het opnemen en uitlaten van rei zigers, en te Hemmen Dodewaard, Zet tenAndelst, Valburg, RessenBemmel en Lent alleen voor het uitlaten van reizigers, wanneer daartoe door de rei zigers te Kesteren aan den conducteur het verzoek is gedaan. Trein 50s van Dordrecht naar Kesteren zal, aanvangende den 4. Maart a.s., ook weder loopen. Alle bedoelde treinen loopen weder volgens de dienstregeling voor den win- terdienst van 15 October 1890 vastge steld, en zooals die op de groote en kleine biljetten is aangegeven. Voor de minst gesalarieerde betrek king is soms het aantal sollicitanten zeer groot. Voor de vacante betrekking van Rijksontvanger te Haailemmermeer, op een tractement van pl. m. 2700 gulden, doet zich geen enkel sollicitant op, ofschoon die betrekking reeds twee maanden open is. Men schrijft dit toe aan de weinig ge schikte woningen die te Hoofddorp dis ponibel zijn. Wat voor zomer zal 1891 geven 9 Vrij algemeen is het denkbeeld verspreid, dat een strenge winter door een warmen zo mer gevolgd zal worden. Zoo'n echte ouderwetsche winter doet als van zelf een ouderwetsche mooien zomer ver wachten. Deze verwachting zegt de Zw. Ct. steunt niet op de ondervinding. Het onderzoek over de laatste 60 jaar toont aan, dat op een kouden winter nooit een zeer warme zomer is gevolgd, dat integendeel de jzo- mer dan meestal koel is. Tot eenzelfde gevolgtrekking was de weerkundige Que- telet een 25 jaar geleden al gekomen. Vooral de gemiddelde warmte in Juni en Juli schijnt na strenge winters lager le worden. De oorzaak van de koude winters ligt voornamelijk in het langdurig heerschen van gebieden met hoogen luchtdruk, de barometer blijft dan zeer lang op een ongewone hoogte staan En wanneer nu in den winter maanden achtereen een hooge barometerstand heeft geheerscht dan is het waarschijnlijk, dat in de latere maan den dus in den zomer, de barometerstand belangrijk lager zal staan dan gewoon lijk. Een lage barometerstand in het warme jaargetijde brengt echter meestal betrok ken, vochtig en koel weer mee. Uit on derzoekingen te Brussel bleek, dat van de 15 zomers na strenge winters op twee na alle een hoeveelheid regen brachten hoo- ger dan het gemiddelde. Ook waarnemin gen, te Keulen gedaan, leidden tot der gelijke uitkomsten. Naar alle waarschijnlijkheid zal dan ook de komende zomer koeler en vochtiger zijn dan gemiddeld. Intusschen behoeft men zich hierover nog niet ongerust te maken. Een gehalte aan vocht, hooger 37) Delancv kon met moeite den grimlach onderdrukken, dien de vriendelijke toon van Aynard op zijne lippen bracht, of schoon hij niet gezind was Hugh Aynard te bespotten. Hij gevoelde reeds, in weer wil zjjner opsluiting, medelijden met den man, die misschien onder toezicht van oprechte vrienden met zorg behandeld, de mensclien omtrent welke hij nu zoo achterdochtig was, leeren liefhebben, ja, zelf meer mensch worden zou. Hij sloeg hem daarom nauwkeurig gade, onder het rooken zijner sigaar en zag dan weder in de grillige vlammen van het vuur voor hem en dacht aan Clara, die den moed hebben zou hem te huwen, en aan haar broeder George, dien er blijkbaar belang bij had hen als man en vrouw te zien. Na eenigen tijd trachtte hij te slapen, nu meer vertrouwen in zyn gezelschap hebbende, dan hij weinig tijds te voren in hem stelde het bewustzijn hebben de, hoe vreemd dit ook mocht zijn, dat hij Aynard kon vertrouwen en zelf reeds den invloed op hem had, om zjjne beste aandoeningen te leiden. Maar hij had zich ingespannen om wakker te blijven tot Hugh Aynard, met eene sigaar in de hand reeds lang door den slaap overwel digd was, en zijn lang haar over zijn voorhoofd hing, wanneer hij voorover naar den vuurhaard boog, welker kolen reeds een zwarten wegstervenden tint be gonnen te vertoonen. Nog rustte Delancy's oog op dien man toen het daglicht reeds door het groene glasvenster drong en beiden eene spook achtige gelaatskleur gaf. Aynard was zij ne laatste gedachten, toen h(j eindelijk ook insliep en droomde dat zij om de boei heen gieiden, denkende aan Clara Burlinson en zijne moeder, toen de dood hem op nieuw aangrijnsde. VEERTIENDE HOOFDSTUK. Plotseling besluit. Toen Anna Judge des morgens bene den kwam na den avond waarop Lady Burlinson haar een nieuw leven had voor gespiegeld, vond zij hare tante niet met het kussen op haren schoot, maar met de pen in de hand aan de tafel zitten en in gedachten op het papier starende, waarop zij reeds eenige regels geschre ven had. «Ik schrijf aan uw vader," zeide zij zon der op den morgengroet harer nichtachtte slaan. Hebt gij nog iets om er bij te voegen?" «Aan mijn vader? betreffende het voorstel van Lady Burlinson?1' «Ja." «Ik meende dat gij gezegd hadt, dat gij op hem door uwe woorden geen in vloed wildet uitoefenen," zeide Anna een weinig beleedigd. «Ik tracht geen invloed op hem uit te oefenen," zeide zij. «Ik deel hem een voudig het bericht mede, dat wij verno men hebben, zonder de minste aan of opmerking. «Ik was voornemens zelve te schrij ven." «Ik zou niet geschreven hebben, zoo ik hem geen andere tijding had mede te deelen," was hel koele antwoord «eene tijding, die ik, wel beschouwd, maar lie ver voor mij houden moest, want goed kan het niet doen, maar misschien wel kwaad. Daar," zeide zij, het papier in elkander frommelende en het driftig in het vuur werpende, waar het weldra ge heel tot asch verteerd was«ik laat de zaak geheel aan u over. Ik wil er niets meer van hooren, na deze terechtwijzing van u." «Ik zal dezen middag aan mijn vader schrijven." «Zoo als gij verkiest." «Mary Judge was koeler dan ooit te genover hare nicht; zij wilde niet dat hare nicht zich in de plannen menRde, waarmede zij zich thans bezighield, even min als zij den vorigen avond had wil len doen bemerken, dat zij wenschte haar bij zich te houden. Mary Judge was zelfs somberder dan gewoonlijk, en het meisje dacht, met een beklemd hart, dat het hoog tijd voor haar was hare tegenwoor dige woning te verlaten nu de zuster haars vaders haar geheel moede scheen. Volgens haar eigen oordeel en zij was een meisje die door de noodzake lijkheid reeds vroeg geleerd had voor zich zelve te denken volgens haar ei gen oordeel dan zou het voor beide par tijen wenschelijk zijn te scheiden hare tante zou den wensch niet onderdrukt hebben haar bij zich te houden, zoo zij zelve niet had ingezien, dat het zoo beter was. Zij bedacht niet dat Tante Judge nimmer hare meening ronduit zeide, maar altijd een ander liet spreken, sterk was in hare trotschheid, en trotsch op hare onverzettelijkheid. Daarom hadden dan ook beide vrou wen, zooals het doorgaans gaat met hen die in den blinde gevolgtrekkingen ma ken, beiden stof' genoeg orn over elkan ders gedrag na te denken. Anna gevoel de dat zij hare tante tot last was en dat deze van haar wenschte ontslagen te zijn en Mary Judge las in Anna's hart het vurig verlangen zich in een schooner kring te zien overgeplaatst en haar te vergeten met wie zij den laatsten tijd geleefd en bij wie zij hare gezondheid teruggekregen had. Het was daarom na tuurlijk dat Anna, door dergelijke twij felingen geslingerd, den geheimen wensch koesterde om in een anderen levenstoe stand te worden overgeplaatst;natuurlijk zoo wel om haars zelfs wil als om haar vader. De koele vrouw had den geest van het jonge meisje niet weinig onder drukt, de opgeruimdheid, de schoonheid der jeugd met een floers overtogen. Anna begreep hare tante niet, maar dacht dat de aanzienlijke dame haar en hare tante beiden begreep, en alles doen zou wat in haar vermogen was om haar gelukkig te maken. En toch woedde er een strijd in haar binnenste, en nog zoude zij ge aarzeld hebben, zco slechts dat onveran derlijk gelaat harer tarrte dien morgen een vriendelijker trek hadv ertoond. Maar de kantarbeid was hervat en Clotho kon met haar spinrokken de levensdraad niet grimmiger gesponnen hebben, dan Mary Judge hare klossen bewoog. Maar op eens viel Anna eene gedachte in wellicht had hare tante zich beleedigd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 1