Gemengd Nieuws. BINNENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. arbeid. Weldra zullen nog volgen een ontwerp betreffende de aan sprakelijkheid der ondernemers voor de gevolgen van ongelukken in hun werkplaatsen, voorschrif ten omtrent gezondheid en veilig heid in fabrieken, en een ontwerp tot verbetering van arbeiderswo ningen. Bij de aanbieding der in de eerste plaats genoemde wetsvoor stellen hield de premier Canovas del Castillo een redevoering. Hij zeide dat alle wettige betoogingen van arbeiders zullen worden vrij gelaten anarchisten-manifestatiën zal de Regeering niet dulden. Vast stelling van een normalen arbeids dag, bijv. van acht uren, oordeelt de Minister uiterst moeielijkdaar toe zou overeenstemming tusschen alle volken noodzakelijk zijn, en in elk geval kon het initiatief slechts door een der groote indus- trieele mogendheden genomen worden. Den 14en Maart omstreeks mid dernacht brak een brand uit in de Staatsdrukkerij te Pretoria. Het geheele gebouw met zetterij, drukkerij en binderij werd bij ge brek aan water en brandspuiten een prooi der vlammen. De direc teur, de heer Bell, was weldra aanwezig en deed alles wat hij kon om nog een en ander te redden. Groote schade werd aan gericht door onbeholpen lieden, die drukvormen en kasten ver nielden in hun pogingen om bij stand te verleenen. Belangrijke regeeringsbescheiden, die inge bonden zouden worden zijn ver brand. Het gebouw was niet ver zekerd; de schade wordt op 12.000 pd. st. begroot. HH. MM. Koningin Wilhelmina en de Koningin-Regentes zijn Dinsdagochtend te 10 uren na eene nachtreis in goede gezondheid te Gersau aangekomen. Het bericht, dat de komst van HH. MM. te Amsterdam officieel zou vaststaan, is onjuist. De dag van aankomst aldaar is vol strekt nog niet vastgesteld. Naar men verzekert, bestaat het voornemen om in de aanstaande bijeen komst der Tweede Kamer eerst eenige Ontwerpen van Wet in de Afdeelingen te doen onderzoeken en vervolgens in de openbare zitting onder meer Wetsont werpen aan de orde te stellen dat tot verlenging van den diensttijd der zee militie en der Legerwet. Is het Dgbl. echter wel ingelicht, dan zou de behandeling van het laatste Wets ontwerp eerst tegen den 21n dezer kun nen worden tegemoet gezien. Bij de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal is ingekomen een gewijzigd Wets ontwerp tot regeling van den krijgsdienst, zooals dit thans, na het gemeen overleg tusschen de Regeering en de Commissie van Voorbereiding, in staat van wijzen verkeert. Bij het Wetsontwerp is gevoegd een tabel wegens het toekennen van vrijstel lingen op grond van den dienst van broeders. De Min. van Binnen). Zaken jhr.mr. A. T. De Savornin Lohman, wordt binnen kort te Enschedé verwacht, ten einde de Nederlandsche school voor Nijverheid en handel aldaar in oogenschouw te nemen. want nu durf ik mij vertoonen, en loop geen gevaar dat men mij met den vinger nawijst, zeggende, «daar gaat John Judge, die vroeger hier in de stad een welge steld man was, en nu in het armenhuis zijne dagen moet eindigen." O, Mr. De lancy" zeide hij weder op smeekenden toon, «gij hebt mijn leven in uwe han den; zult gij mij niet verraden?" «Dat beloof ik u." «Gij weet niet hoe lief ik mijn kind heb en, trotsch als zij is, zou dit in staat zijn haar geheel te verpletteren. Ik had gehoopt u te zullen ontwijken, want ik wist dat gij dezen weg terug- keeren zoudt en het was te laat te laat," snikte hij. «Het is niets, het kan geen kwaad, Mr. Judge," zeide onze held. vintegendeel, misschien is het wel goed. Kan ik u niet in een of ander opzicht van dienst zijn «Wat wilt gij daarmede zeggen," zeide Mr. Judge een zijdelingschen blik op den spreker slaande. «Zoo ik u met een pa3r souvereings..." »lk heb geen paar souvereings noodig," riep Judge, op zijne gewone lompe ma nier. »lk verlang uw geld niet; geld brengt mij in geen verzoeking, hoe arm ik ook moge zijn, maar uw aanbod ver groot nog den smaad van dit grijze ge- Genoemde school heeft verleden jaar een belargrijke uitbreiding ondergaan en is thans geheel voltooid. Zij kan nu wed ijveren met alle inrichtingen van dien aard in het buitenland. Sedert eenige dagen vertoeven in den Haag behalve de Majoor-Gomman- dant van het korps rijdende artillerie Jhr. V. A. De Pesters en de kapitein van dat korps Jhr. F. J. A. Des Tombe, ook de kolonel Jhr. P. Gevaerts en de luit.-kol Jhr. J. E. A. Meijer, van het le, zoomede de kolonel T. IJpey en de luit.-kolonel F. C. W. Juckema van Burmania Baron Rengers, van het '2e regiment huzaren, teneinde met den generaal-majoor W. K. L. Van Helden, den aldaar garnizoen houdende regimentscommandant van het 3e regiment huzaren en aan dezen toe gevoegde hoofdofficier de noodige voor bereidende maatregelen te nemen voor de groote strategische oefeningen, welke dit jaar zullen plaats hebben voor de cavalerie en rijdende artillerie. Mgr. Snickers, aartsbisschop te Utrecht, ontving op zijn gouden priester feest van eenige Haarlemsche vrienden een prachtig Smirnaasch tapijt, van eenige voorname geestelijken uit het bisdom Haarletr., waar hij vroeger "bisschop was, een overschoonen gouden keten; eene aanzienlijke feestgave, waarmee de jubi laris naar goedvinden kan handelen, werd hem door het kapittel namens de geeste lijken en leeken van het aartsbisdom ter hand gesteld. Naar gemeld wordt, is er grond om te verwachten, dat de Regeering en de Billitonmaatschappij tot eene minne lijke schikking zullen geraken omtrent de Billitonconcessie. Tegen het einde dezer maand zullen aan de aandeelhou ders mededeelingen worden gedaan. In het begin van dit jaar is onder leiding van den ingenieur IJzerman uit Padang een expeditie vertrokken, met het doel om dwars door Sumatra Siak te bereiken. Een hier te lande ontvangen telegram van een der deelnemers der expeditie dr. J. F. v. Bemmelen meldt, dat de expeditie behouden het eindpunt Siak bereikt heeft. De tweede zitting van den Militie raad in deze provincie, waarin ingevolge art 92 der wet uitspraak zal worden ge daan omtrent alle in de eerste zitting on afgedaan gebleven zaken en omtrent hen die als nummerverwisselanr of als plaats vervanger voor lotelingen dezer lichting wenschen op te treden, zal te Utrecht gehouden worden in een der zalen van het stadhuis, telkens aanvangende des morgens te 10 uur en wel op Maandag den 13 April a. s. voor de gemeente Utrecht en voor de overige gemeenten dezer provincie op Dinsdag 14, Woensdag 15 en Donderdag 16 April d. a. v. - Naar aanleiding van het verslag van den Nederlandschen vice-consul te Hamburg betreffende de werkstaking der werklieden in de Hamburgsche sigarenfa brieken en hun voornemen tot het oprich ten van eene vereeniging, welke hen in staat zou stellen, onafhankelijk van de fabrikanten, op eigen hand hun bedrijf uit te oefenen, seint de Berlijnsche be richt gever van het Hbl. ïiHet verslag van den Nederlandschen vice-consul te Hamburg over de werksta king der arbeiders in de sigarenfabrie ken, dat door hem aan den voorzitter der Amsterdamsche Kamer van Koophan del is gezonden, heeft te Hamburg zeer de aandacht getrokken. De Kamer van Koophandel te Hamburg zal deze zaak in hare eerstvolgende bijeenkomst behande len en dan bekend maken, dat de Ham burgsche Senaat voornemens is, door tus- schenkomst van de rijksregeering de zaak ter kennis te brengen van de Nederland sche regeering. Daarbij heeft ook de Ver eeniging van Hamburgsche sigarenfabri kanten eene verklaring bekend gemaakt, waad. Gij gij gij moet dus zoo iets niet meer zeggen, want ik kan het niet dulden." «Ik begrijp die soort trotsch en eer biedig dien," zeide Delancy; «ik vraag u daarom vergeving, Mr. Judge. «Vergeving?" «Ja. En zoudt gij mij die niet schen ken." «Van harte gaarne, mijnheer. Zouden wij," voegde hij er bij met een verlegen blik in de straat, «niet liever van hier gaan? Zoo zij aan de deur mocht komen en mij zien, na al de vootzorg die ik genomen heb om haar te misleiden? Na dat zij mij aan de deur had vaarwel ge zegd, moest ik weder terugsluipen om mijne beste kleederen een zonderlinge naam voor ons, armen die wij zijn tegen deze verwisselenen dat heeft mij lang opgehouden, zoodat ik bekeven zal worden als ik te huis kom en zonder eten kan gaan slapen, omdat ik te laat kom." «Ik zal u tot aan de deur brengen. Gij zijt in een te opgewonden stemming. «Gij behoeft niet te vreezen, dat ik weder flauw zal vallen." «Dat wil ik gaarne gelooven. Maar wy hebben nog niet van Anna gesproken en de tijd is voor ons beiden kostbaar." «Gij kunt met my, in deze kleederen, waarin zij tegen het verslag van den vice-consul opkomt." Na den dood van Z. M. den Koning werd vrij algemeen in ons land de be hoefte gevoeld aan, eene wijziging onzer Volksliederen, die past op de veranderde tijdsomstandigheden. Ook de Vereeniging tot Verbetering van den Volkszang te Amsterdam oordeelde, dat de ouJe woor den niet onveranderd konden gezongen worden en daar iedere uitvoering der Ver eeniging besloten wordt met het zingen van het «Wien Neerlandsch bloed" en veelal ook van het Wilhelmus was het noodzakelijk zoo spoedig mogelijk uit te zien naar een nieuwen tekst. Het Bestuur heeft kennis genomen van de verschillende wijzigingen in de bladen en tijdschriften voorgesteld, en ook van die, welke het van andere zijde toegezonden werden. Na rijp beraad zijn de woorden gekozen van den Heer J. W. Van Dalfsen te Amsterdam. Het Bestuur biedt die hierbij het publiek en vooral ook den onderwijzers aan. Het hoopt, dat zijne keuze ook naar het oor deel van anderen gelukkig mag genoemd worden. Om de liederen zoo algemeen mogelijk bekend te maken en daardoor eenheid te verkrijgen, stelt het Bestuur voor iederen belangstellende, op franco aanvraag een exemplaar kosteloos beschikbaar. Men richte zich daarvoor tot den Secretaris, den Heer J. H. Gaarenstroom, Marnixkade 28 te Amsterdam. Wien Neerlandsch Bloed. Wien Neerlandsch bloed door d' adren r vloeit, Wien 't hart klopt fier en vrij, Wie voor zijn volk van liefde gloeit, Verheff' den zang als wij I Hij roem' met allen, welgezind, Den onverbreekbren band, Die hier Oranje en Neerland bindt, Vorstin en Vaderland! (bis) Bescherm, o God! bewaak den grond, Waarop onze adem gaat, De plek, waar onze wieg op stond, Wellicht ons sterfuur slaat. Wij smeeken van uw Vaderhand, Met blijden kinderzin, Behoud voor 't lieve Vaderland, Voor Land en Koningin I (bis) Dring' luid van uit ons feestgedruis De beè uw' Hemel in «Blijv' ons aloud Oranjehuis Met 't volk steeds één gezin I Ja, ook in tijden, droef en bang, Weerklinke aan allen kant: «Bewaar de Koninginne lang En 't lieve Vaderland!" (bis) Gewijzigd door J. W. v. DALFSEN. Volkslied. Wilhelmus van Nassouwen Gold steeds der vadren lied Op hem mocht men vertrouwen, Zijn volk begaf hij niet! Streed hij den strijd met Spanje, Toen Neerlands volk hem riep; Ons Neerland dankt Oranje, Die ons de vrijheid schiep 1 Oranje's heldenzonen, Zij volgden 's vaders spoor Nog klinkt in forsche tonen Hun roem de wereld door Met God en met Oranje, Zoo werd ons Neerland vrij, Verbroken 'tjuk van Spanje, Van Frankrijks heerschappij! In oorlog en gevaren Bleek steeds de hechte band Doch ook in vredesjaren Verbond hij Vorst en Land En scheen de toekomst duister, Bleef ons geen Willem meer, Toch straalt d'aloude luister Op Wilhelmina neerl niet medegaan. Ik zou zelfs mijn bitter- sten vijand zoo niet durven onteeren, door hem met dit gewaad in aanraking te brengen." >God maakt den mensch en niet de kleeding, oude heer; dat weet gij op uwe jaren nog beter dan ik. Kom nu mede, waartoe zou het dienen om den nop van uw buis tegen den muur af te schuren Hierop nam hij Mr. Judge onder den arm en voerde hem. hoewel niet zonder tegenstreven van den ouden man met zich. «Den nop, gij hebt gelijk," zeide Mr. Judge, eindelijk genoodzaakt toe te ge ven. «Gij moet dien bij het daglicht zien. Val al die ellendige kleederen «Ja, dat kan ik wel deuken. Over het algemeen zijn die heeren voogden niet al te mild, behalve wanneer zij aan een heerlijken maaltijd zich ten koste van de armenkas te goed doen," zeide hij, toen zij de straal insloegen, die Primrose street rechthoekig snijdt. En nu van uwe doch ter." «Ik ben wel genoodzaakt haar aan u toe te vertrouwen," antwoordde hij op somberen toon «zij kan niet blijven waar zij is." «Judge, ik had liever gehad dat gij zei- det, ik houd mij overtuigd dat ik haar aan u kan toevertrouwen," zeide de jon- Daarom, Oranje boven I 't Weerklink' uit aller hart, Met krachtig, blij gelooven, Dat fier gevaren tart! Met haar de toekomst tegen, Versterkt den ouden band; God stelle haar ten zegen Van Volk en Vaderland! J. W. v. DALFSEN. Bij het te 's Gravenhage gehouden examen voor commies der posterijen is o. m. geslaagd de heer J. D. Udo, sur numerair aan het postkantoor, alhier. In de plaats van Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt, naar Wiesbaden vetrokken, is de heer D. F. van Warmelo door heeren Burgemeester en Wethouders van Amersfoort benoemd tot lid der Districtscommissie van het fonds ter aan moediging en ondersleuning van de ge wapende dienst in de Nederlanden. In deze gemeente zal de herijk der maten en gewichten van 6 tol 16 April, uitgezonderd des Zaterdags plaats hebben. De uitslag der Stierenkeuring opjl. Vrijdag was: voor stieren met kalvertanden en var. inlandsch ras le prijs f 40,aan een zwarte kolstier van S. Bloemendaal te Woudenberg. 2e prijs van f30,aan een blauwbonte stier van J. de Lange te Woudenberg. 3e prijs van f20,aan een zwartbonte kolstier van Steven van Manen te Wou denberg. 4e prijs van f 10,aan een zwartbonte kolstier van J. van der Vliert te Wou denberg. De le prijs f 15 en 2e prijs f 10, voor stieren met twee breede tanden en van inl. ras werden niet toegekend ech ter zijn getuigschriften toegekend aan 2 ter opluistering ingezonden stieren, als: een roode van den heer A. J. de Beaufort te Leusden en een zwartbonte kol van den heer Mr. H. J. H. baron van Boet- zelaer van Oosterhout te Amersfoort. Beerenkeuringle prijs van f 15, aan den beer van H. van Brummelen te Woudenberg. 2e prijs van f 10, aan dien van C. van Wolfswinkel te Maarn. 3e prijs van f 7,50 aan dien van Rijk Rijksen te Woudenberg; en een Bestuursprijs van f 5,aan den Engelsche beer van G. van Koot te Hoogland. Aangevoerd waren 9 stieren met kal vertanden en slechts 4 met breede tanden en 6 beeren. In de voortgezette zitting der recht bank te Utrecht op Maandag jl. werden een drietal zaakjes behandeld uit Amers foort. Het eerste daarvan betrof: C. D., een derligjarigen arbeider, bekl. van wederspannigheid tegen ambtenaren, aldaar op 27 Febiuari jl. gepleegl. Bekl. had zich tegen ambtenaren, die hem in dronken toestand wilden wegvoeren, omdat hij met een geopend mes op den openbaren weg rondliep, verzet en hen zelfs met dat mes gedreigd. Eerst na veel moeite en gevaar is hem dat mes ont nomen, en hij zelf daarop inverzekerde bewaring gebracht. Bekl. ontkende een mes in handen ge had te hebben, en wist ook niets van het mes, dat in beslag genomen en ter te rechtzitting aanwezig was. Eisch gevangenisstraf van '2 maanden. De tweede zaak betrof A. V., won. te Amersfoort, bekl. van mishandeling van J. P., aldaar op 21 Februari jl. gepleegd. Voor deze luidde de eisch: 10 dagen gevangenisstraf. 't Derde gold J. d. G., mede won. te Amersfoort, bekl. van mishandeling van N. D., aldaar op 23 Februari gepleegd. Ook,, in deze zaak was weer de kioeg de oorzaak van twist en mishandeling. Eisch3 maanden gevangenisstraf. geling, waarop hij den ouden man strak aan zag, «Dat kan ik. Ik geloof dat gij een goed hart hebt." «Dat hoop ik. Ik had eene zorgzame moeder, die dat hart heeft gevormd en geleid," zeide Delancy. «Zouden wij el kander nu beter verstaan?" »Ja," was het antwoord. «Gisteren ge loofde ik reeds u te kunnen vertrouwen, in weerwil van mijn achterdocht in weerwil van mijn uitdrukkelijken wensch dat gij ons niet meer zoudt trachten te ontmoeten. Daarom zeide ik u ook dat ik u spoedig hoopte le schrijven ik had u willen verzoeken, zoo er het een of ander met Anna of hare tante mocht ge beuren dat reden tot bezorgdheid geven kon, of dat zij niet wel te ramen har monieerden, mij zulks te schrijven. Want gij zijt er de man niet naar, die trachten zoudt, tusschen mij en de eenige hoop, die mij voor de toekomst over is te willen treden." «Gij hebt mij wel beoordeeld." «En hier is mijn tehuis, M. Delancy, voor het tegenwoordige een tehuis dat mij alleen door de hoop dragelijk gemaakt wordt," zeide hij, terwijl hij voor eene deur bleef staan boven welke een lantaren brandde en waarvoor twee dier verworpelingen stonden, die nog Baarn. Jongstleden Zondag is het Sanatorium alhier bezocht door een aan tal leden van het derde Nederlandsch natuur- en geneeskundig congres, dat te Utrecht gehouden was, waaronder zich verscheidene hoogleeraren bevonden. Door den raad van beheer werden hun eenige ververschingen aangeboden en na een toespraak van den voorzitter, waarop door den hoogleeraai Snellen werd ge antwoord, hebben de bezoekers het Sa natorium bezichtigd en daarna een wan- deling gemaakt in den omtrek van het zoo schoon gelegen dorp Baarn. Te Brussel heeft men in den nacht van Vrijdag op Zaterdag uit het kantoor van een oliekoopman, gelegen op nog geen vijftig pas afstands van een politie post, de geheele brandkast ter zwaarte van 300 kilo medegenomen. lot nu toe heeft men de daders van dezen biutalen diefstal niet kunnen ont dekken. Zij hebben echter niet veel vol doening van hun stout stuk, want de brandkast bevatte niets dan voor hen waardeluoze papieren, benevens 75 francs, want al de gelden waren den vorigen dag lij de Nationale Bank gedeponeerd. Generaal Booth zal binnenkort een nieuwe reis door Duitschland ondernemen om propaganda te maken voor het Heils leger. Hij zal ditmaal voornamelijk de grootste steden van Zuid-Duitschland be zoeken. In Kiel werden de vergaderingen van het Heilsleger uiteengejaagd, en generaal Booth werd gelast zijn propaganda-rede- voeringen te staken, zoolang hij geen be wijs kan toonen, dat hij tot de onderdanen van den Duitschen Bond behoort. Achter de Lunet No. 2, onder de ge meente Houten, heeft, naar de Pr. N.-Br. Cl. meldt, enkele dagen geleden, 's mor gens ten 5 ure, een duel plaats gehad tusschen den luitenant der artillerie B. en den student A., beiden te Utrecht woonachtig. Aanleiding hiertoe moet heb ben gegeven een voorafgegane twist in een der lokolen van Tivoli, waarbij de luit. B. van den student H. een slag in het aangezicht zou hebben ontvangen. Als wapen was het pistod gekozen, en hoewel geen van beider, eenig letsel be kwamen, was toch aan de eer voldaan. Ongelukkig heeft de justitie zich echter met de zaak bemoeid, zoodat het muisje nog wel een staartje kan hebben. Eene reislustige hen. De stationchef van Heerenlhals op de lijn Antwerpen Roermond bezit eene kip, die met eene ware reiswoede bezield is. Des morgens, als zij hare kans schoon ziet, vliegt zij op een wagon, en zonder zich het minst aan het gediuisch der machine te storen, zet zij zich behagelijk neer. Het is ook reeds menigmaal voorgekomen, dat men in een of anderen goederenwagen een nest met eieren vond. 's Avonds keert zij met den kop tusschen de veeren al dut tende van haar uitstapje terug, zoekt haar hok op om zoo mogelijk den vol genden dag hare toer te herhalen. Er behoort eene groote waakzaamheid toe om haar te beletten voortdurend op staatskosten te reizen. Per rijwiel om de wereld. Twee Amerikaansche Sportsmen, de heeren Chochtleber en Alien, zijn te Calais aan gekomen, vanwaar zij pei tweewieler door Frankrijk en Italië naar Brindisi zullen rijden, vandaar oversteken naar Klein-Azië, waar zij een tocht dwars door Azië zul len aanvangen om zich te Yokohama (Japan) weer in te schepen naar Amerika. Voorzien van aanbevelingsbrieven aan de betrokken regeeringen hopen ze, dagelijks 50 Kilometer afleggende, hun reis om de armer waren dan hij en afwachtten of zij daar voor den nacht huisvesting vin den konden. «Wacht een oogenblik, dan kunt gij hooren hoe ik bekeven word," voegde hij er bij met een zwakken glim lach. «Ik wilde dat liever niet doen." «Ik hoop dat gy het begrepen hebt," zeide hij, terwijl hij boven op de trap pen voor het werkhuis staan bleef en aanbelde, «dat ik mij zelve verloochen de om haar te sparen. Misschien zou het beter geweest zijn, den dood te hebben gezocht, maar Anna was nog zeer jong. Goeden nacht, zorg voor haar. Hij verdween in hel huis nadat hem vooraf iets gevraagd was, door een luik je in de deur, welke eindelijk geopend werd om hem binnen te laten. Ned ving de eerste woorden, waarmede Judge ont vangen werd op, en hij gevoelde het hoe zijne handen zich krampachtig tot een gebalde vuist samentrokken. «Gij hebt het recht niet zoo laat te huis te komen," schreeuwde de opziener aan de poort. «Gij krijgt van avond geen eten en gaat aanstaanden Dinsdag niet uit." Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2