NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND. HET BOOTHUIS. No. 34. Woensdag 29 April 1891. Twintigste jaargang. abonnementspruis: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. advertentien! Uit de Kamers. Feuilleton. WJITEPiLANDSCH OVERZICHT. ft- i*"-' AMERSFOORTSCHE CRURA VOOR Per 3 maanden 1Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezendeu uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Amersfoort. Van. 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Voortzetting der algemeene be raadslaging .over de Legerwet, in de vergadering der Tweede Kamer van Vrijdag 24 April. De heer Borret protesteerde tegen sommige uitdrukkingen van den heer Tra- vaglino. Van een aanslag op de godsdienstige belangen der Ka tholieken is hij deze wet geen sprake; zij zouden om de zorgen voor hun geestelijkheid en orde broeders haar moeten aannemen Echter kan spr. aan de wet zijn stem niet geven, tenzij de sociale en financiëele lasten belangrijk worden verminderd. De heer Rooseboom wees op de ongunstige ontvangst, deze wet ten deel gevallen. Dat er gegronde bezwaren zijn gebleven, is niet te ontkennen. Men overdrijft evenwel in de eischen tot vermin dering van geldelijken druk, waar van slechts verlaging onzer weer kracht het gevolg zou zijn. Het zoogenaamde stelsel-De Roo, een klein leger van dienstplichtigen met behoud der schutterij, zou geheel onvoldoende zijn, en ook de algemeene oefenplicht is onuit voerbaar. Spr. betoogt de nood zakelijkheid van een veld'«"er, en komt op tegen de bewering dat het bestemd zou zijn om aan vallend op te treden. De bruik baarheid der depöttroepen is van verschillende zijden te laag geschat. Van hetgeen beweerd wordt om trent den schadelijken invloed der kazernes is niets waar, en al werd de wet verworpen, dan zouden toch nog duizenden moeders haar zonen aan de kazernes moeten afstaan. Na de voordeelen van deze wet te hebben uiteengezet, 53 Maar niet gering was de verlegenheid van Miss Judge toen zij van Lady Bur- linson vernam, dat deze wenschte haar reeds den volgenden dag op Thirby Cross bij zich te zien, om hare betrekking van gezelschapjuflrouw te aanvaarden. ilk zal weldra Mr. Aynard huwen," zeide haar beschermster, »en gaarne zou ik u voor dien tijd leeren kennen en liefhebben. Ik heb behoefte aan liefde, aan iemand van nagenoeg mijn leeftijd, wien ik mijn vertrouwen schenken kan. Zoodanig iemand zal ik zeker in u vin den, want nog nooit heb ik mij in ie mands gelaat bedrogen. Na mijn huwe lijk kunt gij bij mij blijven, tenzij gij verlangen mocht naar huis terug te kee- 11 ren. ïDat zou mogelijk kunnen zijn zeide Anna in gedachten. vlk geloof het gaarne. De meeste men- schen zijn mij weldra moede," was het bittere antwoord. sDat bedoelde ik er niet mede, me vrouw. Ik dacht aan mijn vader." deed spr. uitkomen, dat de ver meerdering van financiëelen druk zeer wel te dragen is. Niet zeker is het, dat deze wet onze onaf hankelijkheid zal waarborgen maar een volk, dat zich verweert, dat zich wapent, gaat niet gemak kelijk ten onder. Spr. doet een beroep op allen, om het betere te nemen, waar het beste niet is te verkrijgen. De heer Lamhrechts ziet in deze rampzalige wet een der noodlot tige gevolgen van de grondwets herziening van 1887. De onnoodige verhooging van het contingent, de verlenging van den diensttijd, de persoonlijke dienstplicht, en de financiëele offers, te brengen ten voordeele der zoogenaamde mili taire specialiteiten, die op het oorlogsveld lauweren willen garen, dwingen spr. orn tegen de wet te stemmen. Do heer Land staat aan de zijde der Regeering wat den persoon lijken dienstplicht betreft, en zou ook onze binnenschippers voor de zeemilitie in aanmerking genomen willen zien. Ook verdedigt spr. de instelling eener marine-reserve. De heer Mutsaers achtte de voorgestelde regeling voor het va derland niet noodig en zelfs na- deelig. Voor den kleinen man zal de afschaffing der plaatsvervanging een schade zijnook kan de land bouw de jongelieden niet missen, die men naar de kazernes wil zenden. Een klein leger, met volks wapening, in den vorm van ver beterde schutterijen, is voor ons het meest gewenscht. De Minister had, wegens het verzet, de wet moeten intrekken. De heer Clercq was van oor deel, dat door de afschaffing der plaatsvervanging onze weerbaar- jJa, ja vergeef mij. Ik ben dikwijls zeer onbedachtzaam. Ga nu naar uwe tante en vraag haar of zij Zaterdag te spoedig vindt." «Maar ik ben nog niet geheel gereed, mevrouw." ïDat is niets, ik heb voor alles ge zorgd. Wij kunnen op Thirby Cross een geheel leger van naaisters te gelijk aan het werk stellen." »Ook zou ik niet gaarne den schijn aannemen verlangend te zijn haar, die altijd zoo goed voor mij was, zoo spoe dig mogelijk te willen verlaten, zij moge mij dan ook niet begrepen hebben," zei de Anna, nog steeds aarzelende, alk heb den moed niet zoo op eens den band te verbreken, die tante en mij verbindt." Wil ik zelve bij haar komen en het haar vragen?" »Zoo gij dat doen wildet!" zeide Anna met vuur. »Hoe gaarne zoude ik zien dat tante Mary u beter beoordeelde voor ik baar verliet dat zij de zekeiheid had mij aan u te kunnen toevertrouwen." ïZou zij daaraan twijfelen?" »Dat durf ik wel niet zeggen zjj zegt het zelve ook niet," zeide Anna in tweestrijd met zich zelve. »Ik zou bijna beginnen te gelooven dat zij blijde is nu ik haar ga veriaten. Niet dat ik zeg dat zy er spijt over gevoelt; maar dat heid niet zal worden bevorderd. Voor het ramplacjantengeld heeft menigeen zijn ouders uit moeie- lijke omstandigheden geredzulke Christelijke daden mag een Chris telijke Regeering niet beletten. Voor de hoogere uitgaven heeft men geen equivalent. Twijfelende of deze wet is in 's lands belang, zal Spr. zich onthouden zijn stem er aan te geven. De heer Van Velsen was van meening, dat deze wet geen po litiek karakter heeft. De bezwaren moet men trachten op te heffen aan de Regeering zij de beslissing bij de amendementen, in hoeverre zij kan toegeven aan de begeerte van hen, die de Jasten der wet zoeken te beperken. De heer Van de Velde ontving deze wet met reserve; hij had wel gewenscht dat de Regeering meer had gelet op de eischcn van het gemeen overleg. Schoon geen tegenstander van den persoonlij ken dienstplicht, heeft Spr. groot bezwaar tegen het leven in de kazernesmen vergunne daarom den soldaat daarbuiten te wonen, en verbetere ook de rechtspositie van den soldaat. Ook Spr. hecht veel gewicht aan de financiëele lasten. Doch bezwaren tegen de onderdeelen zullen hem niet weer houden om het ontwerp aan te nemen en de Regeering te blijven steunen. In de kolendistiiclen van de Pruisische provincie Westfalen is het lang niet rus tig, doordien de werkstakingen een groote uitbreiding verkrijgen. In de omstreken van Essen werd in 11 mijnen de arbeid gestaakt. Te Bochum is Zondug eeri algemeene vergadering gehouden, waarbij zij nu juist niet blijde is, begrijpt gij, iemand te zien vertrekken, die ten hare koste geleefd heeft." »Ik zal haar heden nog een bezoek brengen. Het is dan ook niet meer dan gepast dat uwe tante en ik eens bedaard over uw vertrek praten liet is zoo wel goed voor haar als voor u. Zorg maar dat wij alleen zijn, als ik kom, daar wij dan beiden Vrij spreken kun nen." »En wanneer denkt gij te komen?" i>Na den middag." En des namiddags toen Mary Judge en hare nicht ijverig bezig waren aan het kantwerken, worstelde Lady Burlinson met de deur van het oude huis en trad eindelijk in de kamer. Tante Mary zag baar doch staakte haar werk nietaleer zij dat gedaan zou hebben moest er iets geheel ongewoons plaats gehad hebben. aGa zitten, Lady Burlinson," zeide zij, en toen Anna Judge opstond en met haar kussen den trap opging, volgde de oogen der tante hare nicht tot deze ge heel verdwenen was en wendde zich toen tot de aanzienlijke dame, die intusscher. plaats genomen had. Wat hebt gij mij te zeggen, dat Anna zich schamen zou zelve te doen vraag de zij. »Er is niets zeggen, waarvoor Anna ook de werklieden uit de overige kolen- districten in de Rijnprovincie en West- falen vertegenwoordigd waren, ter be slissing van de vraag of men zal pogen een algemeene staking der Duitsche mijn werkers door te zetten. Het doel is de inwilliging te verkrijgen van de wijzi gingen in den arbeid en de loonen, die in het vorig jaar op de ter zelfde plaats gehouden vergadering werden vastgesteld, maar die door de mijneigenaren zijn ge weigerd. Hoe weinig men voor het overige nog kan oordeeleri over den omvang der be weging onder de Westfaalsche mijnwer kers blijkt hieruit, dat in de verschillende berichten de begrooting van het aantal werkstakenden tusschen de 4 en de 10 duizend varieert. Naar het schijnt zijn van de 127 000 mijnwerkers nog r.iet meer dan 6000 tot staking overgegaan. Daar intusschen alle groote inrichtingen, inzonderheid de spoorweg- en stoomvaart directies, reeds sinds maanden met re serve-kolen hebben gewerkt, wordt er van alle kanten verwacht, dat geen alge meene werkstaking zal worden gepro clameerd. Zoowel de regeering als de mijndirec- ties nemen tegenover de ontevreden werklieden een zeer besliste houding aan. De eerste is vast besloten ten strengste alle middelen toe te passen, die de wet tot haar beschikking stelt. Te Watten scheid zijn reeds twee der hoofdleiders wegens opruiing in het Essener district in hechtenis genomen. jDe eigenaars der mijnen hebben den arbeiders aangezegd, dat zij zich als ontslagen kunnen be schouwen, zoo zij vóór den 27en het werk niet hebben hervat. Het sociaal-democratische blad nVor- warts" spoort de werklieden dringend aan, niet hun gevoel, maar hun koel ver stand te volgen, want de beweging moet nu uitloopen op de nederlaag der arbei ders, die hun pas verworven vrijheid zul len verliezen en den werkgevers weer voor jaren het heft in handen zullen ge ven. »De werkstaking," zegt het socialis tische blad, szal den werklieden slechts groote ellende bezorgen en bevordert weer het opdrijven der kolenprijzen en beursspeculaties. Bij den tegenwoordigen économischen toestand is nagenoeg elke werkstaking een onbezonnen handeling. Op de hierboven vermelde vergadering behoeft te schamen," hernam Lady Bur linson; «maar zij en ik achtten het be ter dat wij alleen zijn zouden, omdat het hier eene teedere zaak geldt en ik uw gevoel wenschte te sparen." ïMevrouw, ik verlang van niemand dat zij mijn gevoel sparen," was het antwoord der vrouw, die in niets toe wilde geven. »Een vijf en dertig jaren leven van moei te en zorg heeft mij geleerd mij zeiven te beheerschen. Lady Burlinson echter geloofde niet dat Mary Judge in het geheel eenig ge voel bezat, want zoo dikwijls zij haar ontmoet had, was zij immer dezelfde koele en harde vrouw geweest en had zij haar beschouwd als een kwelgeest voor Anna. alk heb van uwe nicht vernomen dat haar vader zijne toestemming gegeven heeft tot datgene, wat ik hoop dat aan het toekomstig geluk van het meisje be vorderlijk zijn kan," zeide zij; sen daar nu eenmaal de toestemming gegeven is, en eene gelukkige verandering in het le ven nooit te vroeg komt, wenschte ik u voor te stellen dat zij reeds morgen bij mij kwam." „Zooals Anna dat zelve verlangt," zei de Mary Judge, na een oogenblik van stilte, >Ik heb haar hierin niets te be velen." te Bochum is besloten, tegen het advies der sociaal-democratische leiders, de werkstaking door te zetten. De Regeering is van plan, om het invoerrecht op kolen belangrijk te verlagen, ten einde den aanvoer van elders te bevorderen. De oude Veldmaarschalk graaf Von Moltke, die nog Vrijdagnamiddag de ver gadering van liet Pruisisch Heerenbuis bijwoonde, is dien avond te kwart voor tienen, ten gevolge van een aanval van beroerte, zacht en kalm overleden. De deelneming in bet verlies van den 91 ja rigen krijgsman is in Duitschland alge meen, en zelfs de Fransche pers spreekt op eerbiedigen toon van hem. Dinsdag morgen had te Bellijn een plechtige lijk dienst plaats in het sterfhuis, daarna werd hel stoffelijk overschot met militaire eerbewijzen naar bet spoorwegstation ge bracht, om, overeenkomstig den wenscli des overledenen, zonder verdere praal- vertooning te worden bijgezet te Kreisau, bij dat zijner vrouw. Donderdagmoigen te zeven uren wer den de inwoners van Rome opgeschrikt door een hevigen knal, veel gelijkende op een donderslag, zóó krachtig, dat in vele huizen de ruiten spronger. Spoedig bleek dat de slag was veroorzaakt door een ontploffing in den kruitmolen op den Monte Testaccio, drie mijlen buiten de Porta Portese, die ongeveer tienduizend kilogram kruit en een groote hoeveelheid dynamiet bevatte. Groote verwoesting werd aangelicht, vooral in de onmiddellijke omgeving van den molen, waar veel kleine huizen ston den, die alle instortten. Een groot aantal menschen zijn gewondmeer dan 100 gekwetsten werden naar het hospitaal de la Consolazione gebracht. Dat de ramp niet nog meer slachtoffers beeft geeischt is alleen te danken aan de koelbloedig heid en den heldenmoed van kapitein Spaccamela, den commandant van een klein fort in de nabijheid. Toen die offi cier zijn gewone ochtendronde deed, boorde hij in den molen een geknetter alsof er salvo's geweerschoten werden afgevuurd. Hij alarmeerde terstond de manschappen van het fort en gelastte bun zich op het veld te verstrooien. Terstond vluchtten de soldaten naar alle kanten. De kapitein kwam het laatste, maar toen hij vluchtte was het te laat. De molen vloog in de lucht en men vond den dap- nGij geeft dus uwe toestemming?" »Zoo die voor u van eenige waarde is, nu, ja dan." alk dank u," zèide Lady Burlinson, die gekomen was met het vaste voorne men zich door de manieren van Maiy Judge, zoo zij al eenige manieren bezat, uit het veld te laten slaan. aNatuurlijk is mij aan uwe toestemming veel gelegen, want Anna ziet de aanstaande scheiding niet met die kalmte te gemoet, welke gij, die door jaren en ervaring de wereld en de dingen uit een ander oogpunt hebt leeren beschouwen, zulks doet." Tante Judge maakte hierop zulk eene plotselinge beweging dat haar kussen dreigde te vallen; het scheen eerst dat zij wilde spreken, docli zij bedwong zich en ging met haar kantwerk voort. »Ik geloof dat zij gelukkig bij mij zijn zal. Ik geloof dat ik elk jong meisje eene opgeruimde, gelukkige stemming bren gen kan, want ik begrijp de jeugd en weet wat zij zijn moet. Anna zal in mij meer eene viiendin dan eene gebiedster hebben en ik ben er reeds van overtuigd dat zij mij binnen weinige dagen lief zal hebben gekregen. Het is geen voorbij gaande gril van mij, Miss Judge; het zal voor haar een blijvend voordeel zijn, zoo lang ik leef, dat beloof ik u en baar va der." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 1