Gemengd Nieuws. Officiëele Publicatiën. BINNENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. te et peren officier zwaar gekwetst op een afstand van 100 meters. Koning Humbert, juist opgestaan zijnde, reed, toen hij den slag hoorde en een vuurkolom zag op stijgen, terstond naar de plaats des on- heils en liet den officier in zijn eigen rijtuig naar het ziekenhuis brengen. De kostleerlingen van een nabijgelegen jo gensschool hebben zich allen weten redden. Zóó hevig was de schok, dat in I Quirinaal en het Vaticaan vele ruiten sprongen; ook nog andere schade is in het verblijf des Pausen aangericht. De oorzaak is niet bekend, men dacht ter stond aan boos opzet, maar een officieële mededeeling spreekt dit tegen. De Italiaansche Minister Nicotera deelde in de Kamer van Afgevaardigden mede, dat bij de ontploffing 2 menschen gedood, 4S zwaar en 200 "licht gewond zijn: onder de eerstgenoemden een civiel ingenieur. De administratie had geen schuld De Minister achtte de waarschijn lijke oorzaak gelegen in een langzame ontbranding van het kruit, maar dat was moeielijk uit te maken. Het gedrag der officieren en soldaten, aldus eindigde hij onder levendige toejuiching, is boven lof verheven. In de vergaderingen van het Dritsch Lagerhuis op het einde der vorige week zijn van regeeringswege belangrijke ver klaringen afgelegd. De eerste betrof den voorgenomen strek' der Transvaalsche Hoeren naar Mashonalarul om daal een nieuwe Republiek te stichten. Baron Hen ry De Worms deelde mede dat de Hooge commissaris vooi Zuid-Afrika in last had ontvangen aan de Regeering der Zuid- Afrikaansche Republiek te verklaren, dat de Engelsche Regeering geen enkele po ging zal dulden om in Zuid-Afrika een nieuwe Republiek te vestigen. De Regee ring van de Transvaal heeft zich bij de Swaziland-conventie verbonden, de En gelsche Zuid-Afrikaansche Maatschappij te ondersteunen. De tweede gold de geschiedenis van het aanhouden van twee Engelsche stoom schepen door de Portugeesche autoritei ten. by het binnenvaren van de rivier Pungwe, (Zuid-Oost-Afrika). Lord Salis bury zeide, omtrent dit incident tegen- sti ijdige berichten ontvangen te hebben, maar hij betwijfelde niet, dat de Engel sche expeditie aan een ongerechtvaardi- gen aanval heeft bloot gestaan, in strijd met de tractaten. Engeland verlangde, dat Portugal zich zou houden aan den modus vivende, waarbij de vaart op de Pungwe werd toegestaan. Portugal zond de rioodige bevelen. Indien het, spiak de premierzijn verplichtingen na komt, hebben wij niets aan te merken, maar wij hebben toch drie oorlogssche pen gezonden, want het gedrag der Por tugeesche agenten is dikwijls weinig in overeenstemming met de verzekeringen uit Lissabon. De Portugeesche gezant heeft voorgesteld een consulair agent aan de Pungwe te benoemen, hetgeen verdere conflicten zal voorkomen. Lord Salisbury verzocht de quaeslie van de schadeloos stelling te laten rusten, tot nadere be richten zijn ontvangen. In het Hoogerhuis zijn de afgevaar digden van Newfoundland gehoord de heer Whileway lichtte de bezwaren van zijn landgenooten toe tegen de bill van Lord Knutsford, die een schikking met Frankrijk ten opzichte der visscherij- quaeslie in uitzicht stelt. De tweede lezing dier bill is uitgesteld, om den Lords gelegenheid te geven, hel verlan gen der Newfoundlanders te ovei wegen. Tusschen de Manipoeri's en de diie op hen afgezonden kolonnes is het nog niet tot een treffen gekomen; de vallei, waar zij groote voorbereidingen tot ver- dedipiig hadden gemaakt, is op de nade ring der Engelschen ontruimd, en thans door een der kolonnes bezet. Ofschoon de ttoepen veel te lijden hadden van den regen, die vier dagen aanhield, zijn zij toch vol goeden moed en twijfelen zij geen oogenblik aan den goeden uitslag der expeditie. Zondag heeft de Koning der Belgen aan de chasseurs-éclaireurs van de Bur gerwacht van Gent een vaandel overhan digd, onder het houden eenertoespraak, waarin hij o. a. zeide: De jaarboeken uwer roemrijke stad zijn mij een waarborg, dat haar zonen dit vaandel hoog zullen houden evenals in de vorige eeuwen. Trekt op eendrachtig ensteik, onder deze kleu ren. Een ernstige leer is uit dit zinne beeld te trekken: liefde voor het vader land, handhaving van zijn eer, voortdu rende bereidwilligheid om het te verde digen en zijn voorspoed te bevorderen. De geschiedenis der volken is de geschie denis van hun vaderlandsliefde. Deze is de eeuwige bron der mannelijke deugden, die den volken leven en kracht geeft. Daar waar die edele geest bestaat, is de sceptische onverschilligheid, die ten onder- hang leidt, machteloos. Zoo het waar is, dat het geloof bergen verzet, de vader landsliefde is niet minder machtig. Het doet mij goed onder u in die levenwek kende atmosfeer te zijn. De president der Transvaal-republiek, de heer Paul Kruger, heeft een procla matie uitgevaardigd, om allen burgers te verbieden, direct of indirect deel te nemen aan den trek naar Mashonaland, omdat dit een schending zou zijn van de overeenkomst met Engeland. Staatsblad no. 87, bevat de wet tot regeling der brievenposterij. Het port der brieven bedraagt bij voor uitbetaling, voor elke briefkaart 2'/a cent; voor eiken anderen brief: van een ge^ wicht van niet meer dan 15 gram, 5 cent; boven 15 tot en met 200 gram, 10 cent; boven 200 tot en met 500 gram, 15 cent: en voorts voor elk meerder ge wicht van 500 gram of gedeelte van 500 gram, 5 cents daarboven. Bij bestelling echter van een brief van een gewicht van niet meer dan 200 gram binnen den kring van het post- of hulp kantoor, waar die ter post is bezorgd, bedraagt het port voor eiken brief: van een gewicht van niet meer dan 15 gram, 3 cent; boven 15 tot en met 200gtam, 5 cent. Heeft er geene vooruitbetaling plaats gehad, dan wordt het alsdan volgens bovenstaand tarief van den geadresseerde te heffen port, behoudens het bepaalde omtrent dienstbrieven enz., voor eiken brief met vijf cent verhoogd. Hetzelfde verhoogde port wordt toe gepast bij ontoereikende frankeering, doch na aftrek van de waarde der gebezigde postzegels. Het port der gedrukte stukken bedraagt voor een gewicht van: niet meer dan 25 gram 1 cent. boven 25 tot en met 50 grain 2 50 75 3 75 i 10° 4 100 150 5 150 j i 250 7'/a j> 250 500 10 500 750 12'/, 750 «1000 s 15 en voorts voor elk gewicht van 1000 gram of gedeelte van 1000 grant 21/, cent daarboven. Het port van nieuwsbladen, met of zonder bijvoegsels, bedraagt per nommer of exemplaar voor een gewicht van niet meer dan 40 gram cent, boven 40 gram tot en met 150 gram 1 cent en voorts voor elk meerder gewicht van 50 gram of van een gedeelte van 50 gram cent daarboven. Het port der monsters bedraagt 2'/a cent per 75 gram of gedeelte van 75 gram. De afzender kan zijne stukken doen aanteekenen. Gewone aanteekening kan geschieden van alle niet gesloten stukken, die geen geld, geldswaardig papier, edele metalen of kostbaarheden bevatten, alsmede van alle gesloten stukken; aanteekening met aangifte der geldswaarde alleen van ge sloten brieven. Bij kon. besluit wordt bepaald de wyze waarop de aangeteekende brieven, die geldswaarde bevatten, alsmede de brieven met aangegeven geldswaarde moeten ge sloten zijn, de wijze waarop de aange teekende stukken worden uitgereikt en het hoogste bedrag, waarvan de aangifte mag worden gedaan. Boven het bij de voorafgaande artike len vastgestelde port, is verschuldigd: voor de gewone aanteekening een vast recht van 10 cent, voor de aanteekening met aangifte van geldswaaide een op klimmend recht, dat bij kon. besl. wordt bepaald, doch dat niet hooger wordt ge steld dan 2'/a cent voor elke honderd gulden of gedeelte van honderd gulden aangegeven waarde, met een minimum van twaalf en een halven cent voor eiken brief. De aanteekening is verplicht bij ver zending van geld, bankpapier en munt- papier, edele metalen of kostbaarheden. De overmaking van geldelijke bedragen door postwissels of door postbewijzen kan geschieden tegen vooruitbetaling van een bij kon. besluit te bepalen recht, dat niet mag te boven gaan 5 cent voor elk be drag van f 12.50, of gedeelte van f 12.50, met dien verstande echter dat voor be dingen tot en met f5 geen hooger recht kun worden geheven dan van 2'/, cent. Op verlangen van den afzender van een postwissel, wordt hem, tegen vooruitbe taling van een recht van vijf cent, door het kantoor van bestemming een bericht der uitbetaling verstrekt. De invordering van gelden op quitan- tiër. wisselbrieven, assignatiën en ander handelspapier, een bij kon. besluit te bepalen bedrag niet te boven gaande, kan geschieden tegen vooruitbetaling van een recht van vijf cent voor elk afzon derlijk in te vorderen bedrag. Bovendien is bij de uitbetaling wegens het ingevorderd bedrag het recht ver schuldigd, dat is vastgesteld voor een postwissel van gelijk bedrag. De uitbetaling geschiedt slechts tegen ontvangbewijs, dat vrij van zegelrecht is. De wet treedt in werking op een bij kon. besluit te bepalen tijdstip. Het comité, dat zich te Amsterdam gevormd heeft om de ontslagen werklie den der Kon. fabriek van stoom- en an dere werktuigen te steunen, heeft een schrijven ontvangen van den particulieren secretaris van II. M. de Koningin-regen tes, waarin medegedeeld wordt, dat H. M. meent te moeten vasthouden aan den regel, niet in te teekenen op lijsten voor tooneelvoorstellingen, welke worden ge geven met een weldadig doel. H. M. wenscht echter een bewijs van belang stelling te geven in de moeielijke om standigheden dier werklieden, en heeft nu aan den voorzitter van het comité, den heer T. van Wouw, doen toekomen f250, en wel f150 namens H. M. de Koningin Wilhelmina en f 100 natnens H. M. de regentes. Volgens den schrijver van den Haagschen kout in de Prov. Gron. Cl., staat het huis, dat de minister van finan ciën, de heer Godin de Beaufort te 's Gra- venhage bewoont, te huur en hij heeft geen andere woning gehuurd. De Schr. knoopt daaraan eenige vragen vast en zegt: sTeekent dit den toestand niet eenigszins? Misschien heeft het ook maar alleen deze beteekenis, dat de heer Godin de Beaufort, die het geld niet over den balk schijnt te gooien, den heelen zomer op zijn buitenverblijf wil doorbrengen en eerst tegen den winter op nieuw een deftig onderkomen in den Haag gaat zoeken." De lieer dr. K. A. Rombach, gedu rende vele jaren lid van de Tweede Ka- mor, afgevaardigde voor het kiesdistrict Brielle, is op 79-jarigen leeftijd overleden. Men schrijft uit Antwerpen: »Er bestaat een plan dat, indien het verwezenlijkt wordt,zeker van overgrooten invloed zal zijn voor de Hollandsche en Belgische scheepvaart, en wel ten nadeele van de eerste. Men wil namelijk Rhijn en Schelde in rechtstreeksche verbinding stellen door een Kanaal van Antwerpen naar Stiaats- burg. Hel gevolg hiervan zou zijn dat niet alleen de Belgische steenkolen zou den concurreeren tegen die van de Ruhr, doch ook granen, petroleum, enz. enz. met bestemming naar Zuid-Duilschland en Zwitserland zeer goedkoop zouden kunnen overgeladen, en per Rhijnschip doorgezonden worden. Het is gemakkelijk to begrijpen dat de handel in Antwerpen eene buitengewone vlucht zou nemen, wat natuurlijk niet in het belang is van hare concurrenten Rot terdam en Amsterdam. Wat evenwel de Nederlandsche handel voorheeft is, dat niettegenstaande de over- ladings- en plaatskosten in Antwerpen on eindig goedkooper zijn, de verzending naar Duitschland per spoor toch in onze handen blijft, dank zij de reductie op de vracht welke door de Spoorweg-maat schappijen wordt toegestaan. En wat de Rhijnvaart betreft deze is in Rotterdam zoo vast gezeteld dat het voorzeker nog niet gemakkelijk zal zijn deze naar Ant werpen te verplaatsen. De kosten van de ontworpen werken zouden c. a. 27 millioen franks bedra gen." Dat het in sommige bladen opge nomen bericht, als zou door de Staats spoorweg-Maatschappij geene reductie op den vrachtprijs meer worden verleend aan gezelschappen, die deelnemen aan wedstrijden enz., onjuist is, kan dienen, dat voor de deelnemers aan den te Hoorn op 26 Juni a. s. te houden schietwed strijd, door genoemde Maatschappij spe ciale retourkaarten zullen beschikbaar gesteld worden tegen betaling van den enkelen vrachtprijs. Naar wij vernemen, zal de bij de zeemacht openvallen rang van schout bij nacht, waartoe de tegenwoordige minister van marine krachtens zijne ancienniteits- aanspraken zou moeten opklimmen, voor eerst niet bezet worden. Dat een profeet in zijn eigen land niet wordt geëerd, ondervindt ook de heer Huiser, de uitvinder van den toestel, waar door het aanzetten voor de paarden, voor tramwagens gespannen, zoozeer wordt vergemakkelijkt. Tot nu toe, zegt de N. R. Ct., heeft hij geen aanvrage gekregen tot toepassing er van op trams in Neder land, maar reeds zijn van verschillende zijden uit het buitenland, zoo o. a. uit België en Amerika, aanvragen gedaan om het octrooirecht te kunnen koopen. In het begin van September a. s. zullen op de heide nabij Ede groote mili taire manoeuvres worden geLouden; alsdan zullen circa 6000 man van verschillende wapens worden ingekwartierd te Ede, Bennekom, Lunteren en Otterlo. De gewijzigde statuten van de Neder landsche Centraal-Spoorweg-maatschappij treden op 30 April a.s. in werking. Het doel van deze wijziging is om eene ver andering mogelyk te maken in het be stuur der Maatschappij, in dier voege dat de Centraal-Spoorweg-maatschappij op de zelfde wijze zal worden bestuurd als de Maatschappij tot explcitatie van Staats spoorwegen. Men meldt ons uit Nijmegen: Ruitn 1000 personen woonden Maan dagavond in de sociëteit de Vereeniging het afscheidsconcert bij van het Stafmu ziekkorps van 't 5e Regiment Infanterie, onder leiding van den heer G. K. G. van Aken, dat 1 Mei aanst. naar Amersfoort vertrekt. Ware er nog een reden noodig om ons het verlies, dat Nijmegen op muzikaal gebied daardoor lijdt, te doen betreuren, dan zeker zou het de uitstekende uitvoe ring zijn, Maandagavond gegeven een uitvoering die opnieuw deed zien, tot welk een hoogte dit korps onder Van A ken's ferme leiding is opgevoerd. Het programma, speciaal voor deze gelegen heid samengesteld, gaf o. a. fraaie ar ran- gemenlen te hooren van leden van het korps als van de heeren Beers, onder kapelmeester en G. Bikkets; verder een zeer gelukkige compositie l' Anniver- saire, inarche van den heer H. Hen driks, terwijl het de heeren Stoetzer, saxophone en Helmann, piston, wier ta lenten wij meermalen reeds releveerden, in staat stelde als solisten nieuwe lau weren te behalen. De heer Van Aken zelf gaf eene vioolsolo Fantaisie sur Faust ten gehoore, die zeer in den smaak viel. Namens eene commissie, die kort vóór de pauze op het orkest trad, bood de lieer L. J. Du Celliée Muller, oud-hoofd ingenieur b. d. Waterstaat, den heer Van Aken namens eenige ingezetenen een fraai souvenir aan, bestaande in een kost baren gouden remontoir met dito ketting benevens een album vermeldende de na men der schenkers. De heer Du Celliée Muller voegde daarbij een welverdiend woord van waardeering voor den ijverigen en talentvollen kapel meester van het 5e regiment, wiens hulp vaardigheid, ook als htt uitvoeringen gold voor een liefdadig doel, spr. ten zeerste roemde. Het talrijke publiek toonde zijne instemming met do hartelijke woorden van den spreker door een herhaald en langdurig applaus, waarvoor de heer Van Aken, evenals voor het hem aangeboden geschenk, herhaaldelijk dankte. Het concert werd hierna voortgezet en, niettegenstaande de hooge temperatuur in de zaal, door velen tot het einde toe bijgewoond. Morgen om 9.50 uur zal de staf van het 5e Regiment Infanterie benevens het 2e Bataljon van dat regiment alhier aan komen. Van militaire zijde zullen ze wor den verwelkomd door alle alhier in gar nizoen zijnde officieren, en de officieren der d.d. schutterij. Van het station zullen zij naar de ka zerne marcheeren den weg nemende door de Utrechtsche straat, Varkensmarkt en Arnhemsche straal. In vFrascati" te Amsterdam is Maan dag door den makelaar J. F. v. Glahn, geveild ten overstaan van den notaris J. C. G. Polonnes aldaar, sde Amersfoort- sche Beiersch-Bierbrouwerij". Zij werd opgehouden voor de som van een honderd vijf en dertig duizend gulden. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Postkan toor te Amersfoort, over de 1. helft der maand April 1891. 1. Lainbregts, Amsterdam. 2. J. H. Heurs, Laren. 3. Jansen, Tilburg. 4. H. Brouwer, Woudenberg. Var, Woudenberg. 5. A. Roos, Amsterdam. 33Gsto STAATSLOTERIJ. Vierde klasse. Trekking van 27 en 28 April. (1000 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prys van f400 op No. 6863. Prijzen van f20O op No. 6811 en 6877. Prijs van flOO. op No. 881. Prijzen van f 65 854 871 878 880 900 6783 6794 6807 6813 6841 6857 6859 6873 6972 6976 10574 10587 10608 10609 10621 14913 14946 14949 15267 15293 15295 15301 15327 15340 15345 15348 18651 en 18676. Te zamen 37 prijzen. Bunschoten. De heer E. Sanders alhier heeft de vorige week met gunstig gevolg examen afgelegd als onderwijzer. Vecnendaal. Dat de sterfte hier en te Geldersch Veenendaal de laatste weken buitengewoon groot is, blijkt uit de volgende getallen. In Januari werden op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld 17, in Februari 18, in Maart 47 en tot nu in April 40 lijken. Gewoonlijk bedraagt het aantal ter aarde bestellin gen over het geheele jaar ongeveer 140 en nu in nog geen 4 maanden reeds 122. Te ISlew-York schijnt men de nieuwe wet op de immigratie scherp te willen toepassen. Bijna dagelijks wordt aan een groot aantal landverhuizers de landing verbo den en voor rekening der Stoomvaart maatschappij, die ze aanbracht, terug- vervoer geboden. De redenen worden gezocht nu eens in onreinheid, dan weder in ziekte en ongeschiktheid om in eigen onderhoud te voorzien, terwijl ieder die niet met eene behooilijke, door den Ameriltaanschen consul gelegaliseerde verklaring aankomt, aan de verdenking van strafbare misdaad blootstaat, welke verdenking voldoende is om zijne landing te weigeren. Het verzoek van een aantal stoomvaartmaatschappijen om eene plaats aan te wijzen, waar de geweigerde im migranten voor hare kosten tot het ver trek van het stoomschip verpleegd kun nen worden, werd van de hand gewezen, zoodat de geweigerde passagiers onmid dellijk weder aan boord moeten. De toepassing dezer strenge maatrege len doen de betrokken stoomvaart-maat schappijen uitzien op middelen om aan zulk een druk te ontsnappen. Het stoomschip Oregonvan Liverpool, landde 500 immigranten te Halifax, van waar zij per spoor naar de Vereenigde Staten werden vervoerd, op kosten der betrokken Maatschappij. Men vreest echter dat de regeering der Vereenigde Staten bij een veelvul dig gebruik maken van dezen uitweg, ook voor grensspoorstations dezelfde maat regelen zal toepassen als nu voor den in voer over zeehavens geschiedt. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien ait. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap Brengen ter openbare kennis, dat een verzoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van J. Tan Teen, in het perceel wijk F, nommer 257, thans be woond door C. Sckoonderwoerd. Amersfoort, den 28. Apiil 1891. Burgemeester en Weihouders voornoemd De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT doen te weten, dat de Raad dier gemeente de navolgende verordeningen heeft vastge steld, luidende: VERORDENING tot heffing van bijdragen voor het genot van onderwijs aan het Gymnasium te Amers foort. De RAAD der gemeente AMERS FOORT, Gezien zyn besluit van den 23. Mei 1882 tot het oprichten van een Gym nasium Gezien art. 24 der wet van 28 April 1876 (Staatsblad No. 102); Besluit: Artikel 1. Voor iederen leerling aan het Gymnasium te Amersfoort wordt ter tegemoetkoming in de kosten gevorderd eene bydrage van f 85 in het jaar. Art. 2. Voor iederen toehoorder, die slechts de lessen in enkele vakken aan het Gymnasium by woont, wordt daartoe gevorderd voor elk vak: f 9 's jaars indien eenmaal 's weeks 13 tweemaal 17.50 driemaal 22 vier- of meerma len 's weeksonderwys in dat vak wordt gegeven. Art. 3. De voormelde bijdragen zyn verschuldigd door de ouders of voogden der leerlingen en toehoorders; zoo die ouders of voogden niet in de gemeente Amersfoort wonen, door de verzorgers der leerlingen en toehoorders. Voor de toepassing dezer bepalingen zyn de leerlingen en toehoorders van elders verplicht een binnen deze ge meente wonenden verzorger aantewyzen, die zulks op zich neemt. Art. 4. De bydragen zyn verschul digd by vooruitbetaling in drieviermaan- delyksehe termijnen, aanvang nemende 1 September, 1 Januari en 1 Mei van elk jaar. De leerling die in den loop van het tydvak wordt toegelaten of de school verlaat, betaalt den geheelen loopenden termijn. Art. 5. Leerlingen van bijzonderen aanleg die en wier ouders of voogden onvermogend zijn, kunnen op voordracht van den Rector, het college van Curato ren gehoord, door Burgemeesteren Wet houders van de betaling der bydrage worden vrijgesteld. Art. 6. Deze verordening treedt in werking op den 1. September 1891. Gedaan te Amersfoort, ter openbare vergadering van den 26. Januari 1891. De Voorzitter, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Zynde de heffing goedgekeurd by het koninklijk besluit van den 28. Maart 1891, No. 12.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2