DE WITTE BAZAR. een FLINK ÖAGMEISJE Linnen, Pellen pi Tafelgoed, owrmka^N Ofïïciëele Publication. K. KOK. BINNENLAND. BUITENLAM OVERZICHT. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. ADVERTENTIËN. Gevraagd s p e c i a WJTTE 60EDEREN. testeeren tegen conscriptie. Het is geen Chiistelijke liefde, zijn eigen kind thuis te houden en dat van een ander aan het verderf prijs te geven. Er is geen goed kader te krijgen dan met persoonlijken dienstplicht; door de voorrechten in korten oefening gelegen, be komt men het uit de meest ont wikkelden. Het plichtbesef der laatsten zal op de overigen een gunstigen invloed hebben. De Min. zou evenwel, als niets an ders werd beoogd dan de plaats vervanging af te schaffen, daartoe niet medewerken. Vrijstelling van geestelijken, ordebroeders en se minaristen is voorgesteld als noo- dig om de wet niet in botsing te doen komen met de belangen dei- kerk verder kan men in zijn eisch ten behoeve van den godsdienst niet gaan. De Min. is van oordeel, dat het kazerneleven niet zoo donker afsteekt bij hetgeen is waar te nemen in de burgermaat schappij waar jongelieden bijeen zijn; de persoonlijke dienstplicht zal o.<k hierin verbetering bren gen. De Min. protesteert tegen de bewering dat hij oorzaak zou zijn van de tweespalt in de Ka tholieke partij. Als de Min. zijn plaats aan de Regeeringstafel ver laat, hoopt hij zijn besten vriend te vinden in zijn geweten en in het bewustzijn, zijn plicht te hebben gedaan tegenover Vorsten huis en Vaderland. Gisteren vertrokken naar het Loo de heeren baron Taets van Arnerongen van Natewisc.h, Hofmaarschalk, en baron Bentinck, 1. stalmeester van H. M. de Koningin. Heden vertrekken de heeren, kolonel jhr. van Spengler, adjudant, ridder Huys sen van Katlendijke, kamerheer en ba ron van Tuijll van Serooskerken, ordon nans-officier van II. M. de Koningin, be nevens de referendaris van het kabinet des Konings, jhr. Vegelin van Claerber- gen. Laatstgenoemde heeren zullen ge durende eene maand den dienst op het Loo waarnemen. Decoratién Ter gelegenheid van de begrafenis van wijlen Z. M. Koning Willem III zijn aan daarbij tegenwoordig geweest zijnde vorsten en vertegenwoor digers van vreemde mogendheden, alsmede aan enkele andere personen decoratiën geschonken. Dientengevolge is de aan wezige voorraad moeten aangevuld worden met 13 Grootkruizen en 24 Comman deurskruizen van de Orde van den Neder- landschen Leeuw, waarvan de kosten van aanschaffing hebben bedragen f 4762.30. Die som kan niet bestreden worden uit het bij onderartikel 22 van Hoofdstuk II der Staatsbegrooting toegestaan krediet. Een wetsvoorstel is aan de Tweede Kamer ingediend om het desbetreffende artikel, dat door overschrijving uit de onvoorziene uitgave van dit Hoofdstuk niet kan aan gevuld worden, met gezegd bedrag te verhoogen. Door den Commissaris des Konings in de provincie Friesland is thans officiéél bekend gemaakt, dat het H. M. de Ko ningin-Regentes goed gunstig heeft behaagd namens H. M. de Koningin Wilhelmina als prijs voor eene in dit jaar binnen Leeuwarden te houden harddraverij, eene prachtige gouden zweep te schenken, en dat deze harddraveij zal worden gehou den op 31 Aug. a. s., den verjaardag van H. M. de Koningin Wilhelmina. Het heeft H. M. de Koningin-Re gentes behaagd als Beschermvrouw op te treden der Vereeniging van Nederlandsche Scherpschutters. De Minister van Binnen- landsche Zaken heeft zich bereid ver klaard het eere-presidium te aanvaarden van den tweeden grooten nationalen schietwedstrijd der Vereeniging voor na tionale Scherpschutters, in Juni a. s. te Hoorn te houden. Tevens ontving het bestuur de aangename mededeeling van de hieronder genoemde autoriteiten, dat den, waar zij alleen aanspraak op had. »0, tante lieve tante, vergeef het mijl" riep Anna, haar om den hals val lende. »Nu zal ik u niet verlaten. Ik had er behoefte aan iemand te kunnen lief hebben en gij waart immer zoo koel zoo terugstootend voor mij." «Daarmede had ik mijne goede bedoe ling," hernam Mary Judge. »Omdat ik vreesde dat gij worden zoudt, wat uwe moeder was, eene ongeduldige, roman tische, dwaze vrouw, die van het leven zich geheel valsche voorstellingen maakte. Ik meende dat de liefde en toegenegen heid later wel komen zouden, en alzoo werd mijn doel geheel gemist." -» Wordt vervolgd). zij bereid zijn als eere-commissaris voor dien wedstrijd op te tieden -. generaal- majoor jhr. van Teylingen, de commis saris des Konings jhr. mr. J. W. M. Schorer, kolonel Muschart, rnr. W. R. baion van Dedem, jhr. rnr. D. van Aker laken en majoor de Wijs. Ecu nieuw middel tot genezing van longtering. Door den arts F. A. Kramer, genees heer te Amsterdam, is de volgende open brief bekend gemaakt: Aan de Geneeskundigen en Studeerenden in Nederland.. Mijne Heeren Hooggeachte Vakgènoo- ten Door ervaringen, in de laatste 5 jaren in mijn poliklinisch spreekuur en aan het ziekbed opgedaan, vind ik thans de vrij heid u mede te deelen, dat het mij gelukt is, de longtering (long-tuberculose) in haar begin en ook in een meergevorderd stadium volkomen te zien genezen door een eenvoudige methode, die snelwerkend zeer verzachtend en geheel onschadelijk is. Hare toepassing grijpt niet in, noch met onderhuidsche inspuiting, noch met medicamenteuse inademingen. De methode werkt zeer intensief, doch zonder de minste reactie; ze vernietigt en verwijdert de tuberculose-bacteriën grondig in veertig dagen. Na dien tijd zijn alle ziekteverschijnselen van longte ring blijvend verdwenen. Verscheidene herstelden in de laatste jaien door deze methode zijn aan de hunnen en de maatschappij teruggegeven en varen wel op heden. Onder de herstelden heb ik er, die zeiven er van onbewust, lijdende aan beginnende longtering, met moeite hunne dagtaak volhielden verder bedlegerigen met alle verschijnselen in heftiger mate en met bloedhoesten, en eindelijk bed legerigen, geheel vermagerd, met plekken drukkoudvuur (doorliggen), voortdurende heftige koorts, kwellende, onophoudelijk hoest; ruime purulente expectoratie (vier glazen per etmaal) en caverne (holte) in de long, ter grootte van een ganzen-ei Het tijdstip dezer mededeeling is ik erken het niet gunstig na de droeve teleurstelling onlangs uit den vreemde ondervonden. Toch aarzel ik niet u, mijne heeren, dringend uit te noodigen met mij mede te willen werken tot het consta teeren van de juistheid van deze mijne mededeeling, terwijl ik mij verbind u ter bekwamer tijd mijn middel mede te deelen. Geloof mij steeds: Uw trouwe medestrijder voor het Excelsior der Menschheid en onzer Kunst. Ruim de helft van de kiezers uit het Hannoversche district Geestemünde heb ben deelgenomen aan de herstemming, die tot uitslag heeft gehad dat Von Bis marck tot lid van den Rijksdag is ge kozen met 10.544 stemmen, tegen 5486 uitgebracht op den sociaal-democratischen candidaat Schnialfeldt. Zaterdag ontving de ex-kanseliei een deputatie van het nationaal-liberale comité van Geestemün de hij verklaarde het mandaat voor den Rijksdag aan te nemen, en betuigde zijn dank voor de hem bewezen eer. Omtrent het Duitsch-Oostenrijksche handelsverdrag, waartegen Von Bismarck waarschijnlijk zijn stem nog weieens zal verheffen, wordt uit Weenen gemeld dat Zaterdag de wederzijdsche gemachtigden de laatste bijeenkomst hielden, waarop de onderteekening is gevolgd. In de Duitsche hofkringen spreekt men over een aanstaand bezoek van den Czaar. Alvorens, gelijk hij jaarlijks doet, voor een eenigszins langdurig verblijf naar Fredensburg in Denemarken te gaan, zou de Czaar te Berlijn komen, waar het slot Babelberg voor hem ter beschikking zou worden gesteld. Uit onderscheiden landen en hoofdste den van Europa werden berichten over geseind omtrent de gebeurtenissen van den len Mei, ten bewijze dat men daaraan wel eenige beteekenis hechtte. Over het algemeen is die dag zonder ernstige rustverstoringen voorbijgegaan. Te Parijs is «gemanifesteerd" door ver schillende groepen, wat op eenige arres taties uitliep. Te Fourmi bij Avesnes, in 't Noorden), was een al te drukken manifestant goarresteerd zijn kumeraderi wilden hem bevrijden, en hieruit ont stond een gevecht met de gendarmerie, waarbij eenige dooden en gekwetsten zijn gevallen. Alleen in België had de bewe ging eenigen omvang, inzonderheid te Charleroi, waar 20.000 man met roode laggen en met muziek door de stad trokken, tevens aankondigende, dat mei: Maandag den arbeid zou staken. Aan dat voornemen is, in strijd met den raad van het centraal bestuur der werklieden, gevolg gegeven. Ruim dertig duizend man staakten daar; even alge meen is de beweging te Seraing, iets minder te Luik. Ook in het kolendistrict de Borinage (Henegouwen) neemt de werkstaking een ernstigen omvang aan. Er zijn overal troepen aanwezig, die on geregeldheden trachtten te voorkomen; volgens de telegrammen van Maandag is hier en daar reeds gestreden. Zoo bijv. wordt uit Luik gemeld. Te Horlos deed de politie de lokalen, waar de werklieden zich bevonden, ontruimen, ten einde te vei hinderen, dat er een bij eenkomst werd gehouden. Niettemin hiel den de werklieden éen vergadering in een koffiehuis. De gendarmes dreven hen toen uueen, waarbij vele personen gewond werden. Een compagnie infanterie is in de nabijheid der mijnen geposteerd. Ook te St. Nicolas hebben de troepen de voor naamste punten bezet. De mqnwerkersvereeniging van het Centre heeft in een buitengewone ver gadering eenstemmig het besluit geno men den arbeid te staken, zoodra de werkstaking zich tot een of meerdere kolendistricten uitbreidt. Uit Luik zijn anderhalf batailjon infan terie en een half escadron cavalerie naar Seraing vertrokken, waar in de kolen mijnen en de fabrieken van de firma Cockerill het werk geheel is gestaakt, ook door de ijzer- en staalarbeiders. Te Londen heeft op den 1. Mei in »Hyde Park" ten aanhoore van een vijf honderdtal anarchisten de lieve Louise Michel in het Fransch den achtuurs werk dag bepleit; ook drong zij aan op een algemeenen opstand der arbeiders. De volgende schoone woorden maakten veel indruk: »Koml, laat ons alle oproerma kers begroeten! Laat ons broederlijk om helzen de verbrijzelaars van winkelramen, huizenramen en clubsramen! Laat ons broederlijk verwelkomen alle plunderaars, alle dieven, alle oproerigen, die bewijzen willen aan alle rijke genieters van een weeldeleven, terwijl millioenen doodhon geren, dat hunne ure eindelijk geslagen heeft I" De Britsch-Indisrhe expeditie ter ver overing van Manipoer heeft haar doel bereikt; zij vond de stad verlaten en leeggeplunderd, de hoofden der vermoorde Engelschen had men er achtergelaten. Volgens een bericht is een afdeeling van het corps, onder bevel van luitenant Dewar, den gevluchten Maharadjah op het spoor; men vond namelijk op den weg een geweer, dat hem indertijd door den onderkoning ten geschenke werd ge geven. Verscheiden inboorlingen zijn we der naar hun woningen teruggekeerd, en dientengevolge heeft de expeditie thans minder gebrek aan levensmiddelen. Twee van de drie kolonnes hebben reeds den terugtocht aanvaard. Ouder liet afdrukken ran dit nummer vernemen wij, dat Jhr. Mr. T. A. J. TAN ASCH TAN WIJCK burgemeester dezer ge meente bij koninklijk besluit be noemd is tot Goiiverneur-Geue- raal van West-Indië. Zijue Edelachtbare zal in het begin ran Juni zijne nieuwe be trekking aanvaarden. Aan den dirigeerenden officier van gezondheid 2e kl. C. de Mooij is onder toekenning van den rang van dii igeerend offic. van gez. 4e kl. (kolonel) pensioen verleend. De heer de Mooij, die hier ter stede geruimen tijd aan het militair hospitaal verbonden was, kan met voldoening te rugzier. op zijne militaire loopbaan. Op 23jarigen leeftijd benoemd tot off. van gez. 3e kl., doorliep hij spoedig de verschillende rangen. Als kapitein (ofl'. v. gez. Ie kl.) leerde hij op Atjeh de behoeften kennen van den gewonden krijgsman en sedert dien tijd heeft hij moeite, studie noch kosten ontzien, om in het belang van den lijdenden even- mensch werkzaam te zijn. De militaire geneeskunde vooral is veel aan hem ver plicht. Men denke slechts aan den door hem uitgevonden en naar hem genoem den rader-brancard, waarmede zonder eenige inspanning en bijna zonder schok kende beweging gewonden vervoerd kun nen worden; aan de verschillende, door hem uitgedachte, van bamboes en rottan vervaardigde, verbandmiddelen en chirur- gicale benoodigdheden aan de volgens zijne denkbeelden vervaardigde kogeltang, waardoor het uitscheuren van geschoten wonden voorkomen wordt, enz. Tot belooning voor de doodsverachting, waarmede hij te Atjeh, onder het vijan delijk vuur, zijne gekwetste krijgsmak kers de eerste geneeskundige hulp ver leende, werd hem de Gouden kroon als eervolle vermelding in den strijd, toege kend. De heer de Mooij is ridder van den Nederlandschen Leeuw, met de Eiken kroon gedecoreerd en gerechtigd tot het dragen van het Eereteeken voor belang rijke krijgsbedrijven en het Kruis voor 30-jarigen ofliciersdienst Zondag e. k., 10 Mei, zal in de godsdienstige samenkomst der Remon- slrantsche-Gereformeerde gemeente alhier als voorganger optreden Ds. P. Heering, predikant te 's Hage. Bij Kon. besluit o. a. is benoemd tot Commies der telegrafie le kl. de heer C. A. Spruijt. thans telegr. fist le kl., waarnemend directeur van het Rijkstele graafkantoor alhier. Bij kon. Besluit van 27 April jf No. 15 is, met ingang van 1 Mei 1891, o. a. benoemd tot commies der posterijen 4e kl de heer J. D. Udo, thans werkzaam ten poskantore alhier. Ter benoeming tot regent van het bur gerweeshuis, in de plaats van wijlen mr. J. de Louter, zijn aan den gemeenteraad in alphabetische orde voorgedragen de heeren dr P. Groeneboom, P. Methorst en J. Zandijk Jr. De bij het 7e Reg. Inf. tot Kapitein benoemde le Luit. A. L. Roest van Lim burg van 5e Reg. Inf. alhier, wordt in gedeeld bij het 2e Bat. te Amsterdam in garnizoen. De 1. Luit. E. H. Boele van het 5. Regiment Infanterie is blijkens aan schrijving van het Departement van oor log toegelaten tot de 2. afdeeling der krijgsschool. Bij Kon. besl. is aan den burge meester van Hoevelaken, H. Hattink, toestemming verleend om te Ameisfoort te wonen. Maandag jl. des morgens ten 9'/, uur v.m., had de plechtige uitvaart plaats, van den overledenen ZeerEerw. Heer Garnizoenspastoor v. d. Bosch de menig vuldige blijken van sympathie en deel neming die bij deze uilvaart en de be grafenis, aan het stoffelijk overschot werden betoond, getuigen zeker van 's mans verdiensten en werkzaam leven De Hoogmis die werd gecelebreerd door den ZeerEerw. Heer Deken Janssen er. werd o.a. bijgewoond door den Edel- achtbaren Heer Burgemeester dezer ge meente, door de Commandanten der respective corpsen, vóór 1 Mei alhier reeds in garnizoen, door ruim 40 geeste lijke Heeren. door de eereleden en leden der militaire vereeniging; verder door tal van deputaties en door bijna alle parochianen. De kerk was eivol, en dit in aanmer king nemende, is het feit, dat niettegen staande die groote toeloop, alles doodstil was, wel als een bewijs te beschouwen dat allen die daar vereenigd waren, kwa men om hem een laatste welgemeende eer te bewijzen. Bij de lijkrede schetste de Heer Deken 's mans verdiensten, hij deed daarbij vooral uitkomen, wat door hem tijdens zijn 7 jarig verblijf als pastoor te Amersfoort, was verricht, hoe hij, niettegenstaande doorloopend zieke lijk zijnde steeds werkzaam was voor het welzijn van anderen; hij wees slechts op de met vetl moeite en opofferingen tot stand gebrachte R. C. Militaire vereeniging verder op hetgeen door hem verricht was, in het belang van het Sc. Joseph en andere gestichten en inrichtingen. Dat men dit alhier wist en waardeerde, zal een ieder begrijpen, als men slechts nagaat, wat tal van blijken van belang stelling en sympathie Z.W.Eerw. werden betoond, bij zijn 25-jarig priesterjubileum in 1888. Door het Zangkoor werd de mis van Halier op keuiige wijze gezongen afge wisseld door Gregoriaansche zang. Pastoor v. d. Bosch werd in 1863 tot priester gewijd, was achtereenvolgens als kapelaan werkzaam te Groenloo, Zutten, Zwolle en Huissen en werd tot pastoor benoemd te Hasselen en in 1884 te de zer stede, hij overleed in den ouderdom van 55 jaren. Precies ten 12 uur stelde de begrafe nisstoet zich in beweging. Zij was samen gesteld als volgt; Aansprekers 6 misdienaars 2 kosters 20 zangers lijkkoets met verscheidene kransen bedekt 4 rijtui gen de R. K. Militaire Vereeniging 4 rijtuigen deputatiën van de Vereen. H. Vir.centius, Onderwijs en 't St. Josephs- gesticht 6 rijtuigen waarin o. a. de luit.kol.Wellan, luit.kol. Boogaard, majoor van Raden, de R. K. Militairen van 't gar nizoen, verschillende rijtuigen van parti culieren. Nadat de plechtigheden en seromoriiën op het kerkhof door eene der oudste geestelijken verricht waren, en de kist onder algemeene deelneming in den daarvoor bestemde groeve was neerge laten, nam den Luit.-kol. Boogaard het woord om de verdienste van den over ledene vooral als garnizoenspastoor te schetsen, ZHEG. deed daarbij vooral uit komen, wat door pastoor v. d. Bosch voor de militairen verricht was, vooral door hel oprichten van de R. C. mili taire vereeniging, waar het den militair zoo aangenaam mogelijk wordt gemaakt en waarvan het voornaamste doel is, hen zooveel mogelijk het gemis van hel ouderlijk huis te vergoeden. Mocht het pastoor Van den Bosch door zijn afster ven niet langer vergund zijn in 't belang der vereeniging en de militaire te kun nen werkzaam zijn. ZWEerw. had althans tijdens zijn leven de vruchten van zijn arbeid kunnen aanschouwen en liet in den Heer Kapelaan Hilhorst een voor de vereeniging even werkzaam man achter; met den wensch, dat zijn assche in vrede moge ruste, besloot spreker zijne rede, en hiermede was de plechtigheid te on geveer 1 '/i uur afgeloopen. Buuselioteu, 5 Mei. Heden werd alhier tot herder en leeraar bij de Ned. Herv. Gemeente beroepen de W.Eerw. Heer W. van Sloten, pred. bij de Ned. Herv. Gem. te Makkum, Prov. Friesland. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 6 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door J. Kreefteoberg ingediend ver zoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eenen wind-koien- en schorsmolen op het perceel alhier gelegen aan den Lagenweg bij het kadaster be kend onder Sectie A, No. 222, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Dinsdag den 19. Mei aanstaan de, des voormiddags te elf uren, gelegen heid ten raadhuize wordt gegeven om ten overstaan van het gemeentebestuu of van een of meer zijner leden, bezwa ren tegen het oprichten van de inrichting intebrengen. Amersfoort, den 5. Mei 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester. T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 22 van het reglement op het onderhoud en gebruik der wegen in de provincie Utrecht, d.d. 8 November 1853 (Provinciaalblad No. 102), alsmede art. 104 van het algemeen policie-regle- ment voor de gemeente; Doen te weten, dat de bij voormelde artikelen bedoelde voorjaars-schouw over de wegen, slooten en waterleidingen, aan hun toezicht of beheer onderworpen, zal gehouden worden op Woensdag, den 20. Mei aanstaande en volgende dagen. Wordende bij deze de bepalingen van bovengemelde reglementen aan de belang hebbende in heiinnering gebracht, Amersfoort, den 5. Mei 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Gevonden op den openbaren weg Een zweep. Rechthebbende vervoege zich ter te- rugbekoming aan het bureau van politie. *4* Bevallen vafff'een ZOON, A. J. GR A SÉ— Sax. Amersfoort, 4. kTePf891. V Getrouwd^*"" H. KOEKKOEKgn C Aifera.SpfilfE R Breda, 25 A piijll 891 AlgemeeneH&rmiQc/eving. De onddrgeteekende ('maakt bekend, dat van ajf beden dés ZONDAGS niet meer bij h|m verkocht wordt. OgJffliD. voor RESTAURATIE^jgeotraal Station, zich te vervoegen in peisoon bij den Pachter. e HUUR voor ,9 'fiféeren een nette Te HUUR voor.9 ffeeren geinen bile e r d e tegen f 6.50Vper maand. Te bevragen met franco brieVeo-,^p4fti;Jelter B. aan het bureau dezer Courant. x E I T een grooTte .tópj^ijypffiiAGE, wit en Crënie, nenn'C[. patronen. a Jour en brrilanté nieuwe dessins voor JURKJES en BOE- ZEE A AR si Rninief sorteering TRICOT- ONDERGOEDEREN.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2