Offlciëele Publicatiën. Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. H. K. H. de Groothertogin van Saksen-Weimar, Prinses Sophia der Neder landen, wordt na Pinksteren op 't Loo verwacht, om aan HH. MM, de Koningin en de Koningin-regeoles een bezoek te brengen. Van daar zal H. K. H. zich naar Den Haag begeven, om gedurende eenigen tijd haar paleis aan den Scheveningschen weg te betrekken. Gisteren morgen woonde H. M. de Koningin-Regentes, met gevolg te Apel doorn de godsdienstoefening bij onder het gehoor van ds. Hattink, die tot tekst ge kozen had Lucas 24: 50— 53. Op de eerst volgende vergadering van Stad en Lande van Gooiland zullen van wege Laren behandeld worden de volgende voorstellena- Stad en Lande eischt van de Holl. Spoorwegm. eene som van f 20.000; b. Genoemde maatschappij betaalt 2,5 cent per M3. zand en gaat door met afzanden op voorwaarden, door beide partijen nader te stellen. Een en ander zal waarschijnlijk aanleiding geven tot een minnelijke schikking tusschen de maatschappij en de erfgooiers, waardoor dan de kwestie der afzanding is opgelost. Konden wij in ons vorig nummer, omdat wij het te laat vernamen, niet anders dan het bloote bericht vermelden der benoeming van onzen burgemeester tot gouverneur van Suriname, wij mogen en willen niet nalaten hier nogmaals op terug te kornen. Verliest de anti-revolu tionaire partij in de heer jlir. mr. T. A. J. van Asch van Wijck al een harer werkzaamste afgevaardigden in de Tweede Kamer der Staten-Generaal, het verlies, dat onze gemeente door zijn vertrek lijdt, is in onze oogen beduidend grooter. Nooit heeft hij als voorzitter en later als lid van den raad alleen de belangen zijner partij voorgestaan, maar steeds en altijd als zoodanig de algemeerie belan gen en de welvaart der hem toevertiouwde gemeente op het oog gehad. Vele verbeteringen hebben onder zijn bestuur plaats gehad te veel om allen in dit kort bestek op te sommen, laat het daarom voldoende ztjn, wanneer wij er op wijzen, dat de groote uitbreiding van garnizoen voornamelijk aan zijnen bemoeiingen is te danken. Welwillend tegenover eenieder, van welke gezindte ook, heeft hij zich niet slechts populair gemaakt, doch wat meer zegt, veie vrien den verworven. Noode zien wij hem dan ook van ons heengaan en wij gelooven den tolk van velen te zijn, wanneer wij ben) en zijne gade nevens een hartelijk vaarwel, ook Gods beste zegen toewenschen bij het besturen der onder zjjne hoede gestelde kolonie. Hedenmiddag te 3 uren houdt de gemeenteraad eene vergade ring waarin de burgemeester ine- dedeeling zal doen dat hij als- zoodanig ontslag heelt gevraagd ten gevolge zijner benoeming tot Gouverneur van Suriname. Het is de laatste vergadering die door den burgemeester wordt gepresideerd en daarin zal door hem wel AFSCHEID worden ge nomen van den raad. Teneinde een bewijs van be langstelling aan onzen burge meester te geven, noodigeu wij de ingezetenen uit, die vergade ring te gaan bijwonen. De heer J. G. van Gelder alhier, is benoemd tot onderwijzer aan de Christe lijke school te Zwartebroek. Zaterdag 23 Mei e.k. zal in de ka pel van het Suminarium der oud-Katho lieken alhier, door den HoogEeerwaarden heer Monseigneur J. Heijkamp, aarts bisschop van Utrecht, aan de heeren P. J. van Harderwijk en J. Rotter, de kleine wijdingen en het subdiaconaat worden toegediend. Morgen Zondagmiddag te 2 uur, zal door het muziekcorps van het 5e Regiment infanterie kapelmeester de heer van Aken, op het terras der sociëteit ïAmicitia" eene matinee worden gegeven, den leden dier sociëteit door H.H. officie ren van genoemd regiment aangeboden. Een groot huis, met verscheidene groote gewelfde gangen, die het somber aan zien nog vermeerden. Het was een som ber, oud, zonderling gebouw, lang niet geschikt voor een zenuwachtig mensch als de tegenwoordige eigenaar was. «Er is gebrek aan vrije lucht in dit gebouw en er staan te veel boomen om," zeide Lady Burlinson. «Als ik eenmaal meesteres van Thirby Cross zijn zal," voegde zij er bij, «zal ik al die boomen een mijl in dec omtrek deen vellen, op dat de zon van alle kanten hier kunne indringen. (Wordt vervolgd). Vergadering van den Raad der ge- meente Amersfoort op Zaterdag, den 9. Mei j 891, des namiddags ten 2 ure. Punten var. behandeling: I. Mededeeling door Jbr. Mr. T. A. J. Van Ascli van Wijck, be noemd Gouverneur van Surina me, van bet door hem aan Hare Majesteit de Koningin, Weduwe- Regentesvan betKoninkrijk aan- tevragen ontslag als burgemees ter van Amersfoort. In de Dinsdagavond gehouden ver gadering van den gemeenteraad alhier is, nadat het terrein was verklaard niet meer voor den publieken dienst bestemd te zijn, een stuk gronds, gedeelte uit makende van de openbare wandelpaats, tusschen de Utrechtsche en Arnhemsche straten gelegen, ter oppervlakte van ongeveer 776 vierkante meters, aan het bestuur van de buitensocieteit »Amiriiia", ter uitbreiding van het terras voor hel societeit-gebouw, in erfpacht uitgegeven voor de som van f 2 's jaars, voor den tijd van 30 jaren, met recht om bij na koming der voorwaarden, bij expiratie, het recht met 30 jaar te verlengen, en onder voorwaarden dat door het socic- teitsbestuur tot afscheiding van den in erfpacht uitgegeven grond en de openbare wandelplaats een ijzeren hek zal worden geplaatst en onderhouden; dat het erf- pachtsrecht aan anderen niet mag wor den overgedaan zonder toestemming van het gemeentebestuur van Amersfoort dat het societeits-bestuur aan de ge meente Amersfoort betaalt eene som van f 150 voor afstand van boomen, het in orde brengen van een wandelpad en eventueele plaatsing van een hekwerk aan de buitenzijde van het wandelpad, en dat de kosten van het erfpachts con tract, benevens de uit dat contract voort vloeiende kosten voor rekening zijn van voormelde sociëteit. Verder heeft de gemeente zich het recht voorbehouden om, wanneer aan het gebouw der sociëteit eene andere bestemming, niet strekkende tot openbaar nut of vermaak, mocht worden gegeven, zoowel de erfpachten, gevestigd bij acten dd. 16 Jan. 1837 en 14 Jan. 1859, als de tegenwoordige te doen eindigen. Eenige ontwerp-besluiten tot af- en overschrijving van pasten op de gemeente- begrooting en op de begrooting dei- dienstdoende schutterij voor 1890 wer den vastgesteld. Op een request van mejuffrouw P. van den Berg, weduwe van het onlangs overleden hoofd der school 3. soort, aan de Koningstraat, J. Radersma. om onder steuning werd overeenkomstig het voor stel van burgemeester en wethouders afwijzend beschikt. Dit college vond geen termen om aan het verzoek te voldoen, hoewel het de positie var. de reques- trante ten zeerste betreurt. Haar over leden echtgenoot toch bleef in het volle genot zijner jaarwedde gedurende bijna achttien maanden tijdens het hem ver leend verlof wegens ongesteldheid, zoo dat er met het oog daarop geen aanlei ding bestaat tot het geven van pensioen, te minder omdat voor de ambtenaien zelf geen aanspraak op pensioen bestaai, en dit dan ook bij uitzondering slechts wordt toegekend. Overeenkomstig een voorstel van B. en W. werd aan de weduwe van den onder wijzer D. F. van Slooten eene gratificatie van f 100 toegekend. In hun schrijven aan den raad vermelden B. en W., dat tijdens de ziekte en het vei lof van nu wijlen het hoofd der school 3. soort aan de Koningstraat den heer J. Radersma alsmede in den aanvang der vacature de leiding van de school was opgedragen aan het plaatsvervangend hoofd, den heer D. F. van Slooten, in de maand Februari j.l. overleden. Het plaatsvervangend hoofd geniet op grond der verordening eene jaarlijksche toelage van f75. Bij de vast stelling van die toelage is men echter naar het oordeel van het dagelijksch be stuur, meer uitgegaan van het denkbeeld eener afwisselende, kortstondige waar neming, dan wel van dat eener zoo lang durige als die van den heer Van Sloo ten, die van September 1889 tot Januari 1861 heeft voortgeduurd. Aan hem zou daarvoor, volgens de mededeeling van .buig. en wetli. naar billijkheid eene belooning toekomen, waarvan het bedrag, in aanmerking nemende den langen duur der waarneming, op f 100 zou behooren te worden gesteld. De omstandigheid echter, dat de heer Van Slooten inmid dels is overleden, heeft het dagelijksch be stuur aanleiding gegeven voor te stellen eene gratificatie tot dat bediag te ver- leenen. Gedurende de ongesteldheid en na overlijden van den heer D. F. van Slooten, plaatsvervangend hoofd der voor melde school, fungeerde de heer C. A. Heur.ks, onderwijzer, in het bezit der hoofdacte, gedurende ruim drie maanden als hoofd der school 3. soort aan de Koningstraat. De omstandigheden, dat hij niet als plaatsvervangend hoofd is aangewezen, en derhalve als zoodanig geen toelage ge niet, door hem, ook met betrekking tot de jaarlijksche statistieke opgaven en de invoering der heffing van schoolgeld aan die school, veelvuldige werkzaamheden weiden verricht, en hij bovendien aan zijne verplichtingen als waarnemend hoofd behoorlijk voldeed, gaven burg. en weth. aanleiding, voor te stellen hem deswege eene gratificatie van f50 te vei leen en, met welk voorstel de raad zich ver- eenigde. Aar, de eervol ontslagen agenten van politie 3e klasse A. Maas en L. Maas, die een verzoek om onderstand hebben inge diend, verleende de raad eene gratifica tie van f50 's jaars; aan laatstgenoemde evenwel tot tijd en wijle hij van ge meentewege aan den arbeid wordt ge steld. In een schrijven van den opperbrand- meester werd aan burg. weth. bericht, dat het college van brandmeesters een stemmig van oordeel is, dat voor elk van de vier wagentjes ter bediening van de brandkraneri vier personen behooren te worden aangewezen. In verband met de door het dagelijksch bestuur gedane toe zegging in de vergadering van 29 Octo ber ji., toen een crediet werd verleend om de waterleiding dienstbaar te maken tot blussching van brand, stellen burg. en weth. voor, het personeel der brand weer met 16 manschappen uit te breiden, en op hen van toepassing te verklaren de bepalingen der artikelen 9 en 10 van het reglement tot regeling van de brand weer, dd. 26 Mei 1886. Dienovereen komstig werd besloten. De bij raadsbesluit van 22 Maart 1886 aan de firma Hamers Van Beek ver leende vergunning tot plaatsing van een spoelsteiger nabij «Bloemendal," tegen betaling eener jaarlijksche recognitie van f 2,50, werd op verzoek van de concessi- onarisse ingetrokken. Door genoemde firma was van die vergunning, tenge volge van de daaraan verbonden voor waarde, die haar vei bood om het plant soen met krui- of handwagens te berij den tot vervoer van garens, waartoe het indertijd vigeereude politie reglement geen bevoegdheid gaf, nimmer gebruik ge maakt, en zij stelde zich voor, daarvan ook in de toekomst geen gebruik te maken. Zij verzocht daarom de vergunning in te trekken, en op voorstel van burg. en weth., die daartegen geen bezwaar hadden, Aan den heer C. de Mooij werd, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit de betrekking van lid der openbare ge zondheids-commissie, met dankbetuiging voor de aan de gemeente bewezen dien sten. De heeren W. A. Croockewit en M. L. Celosse zijn benoemd tot leden der com missie, bedoeld bij de artikelen 11 en 15 der wet op de schutterij, en de heeren Visser en van Zijst tot plaatsvervangende leden. Tot regent van het burgerweeshuis, in de plaats van wijlen mr. J. de Louter, is benoemd de lieer J. Zandijk Jr. Hij verklaarde evenwel de benoeming niet te kunnen aannemen, zoodat aan regenten van het burgerweeshuis de inzending van eene andere voordracht van drie per sonen zal worden verzocht. 7'en slotte geschiedde de benoeming van leden en plaatsvervangende leden der stembureaux voor de verkiezingen in 1891. Tot leden van het bureau voor de ver kiezing van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal werden gekozen de heeren E. L. Visser en H W. A. van den Wall Bake; tot hunne plaatsvervan gers, tevens leden van het bureau voor de verkiezing van leden der prov.-staten, de lib. J. J. de IConingh en J. J. Kleber; tot plaatsvervangende leden van het bureau voor de verkiezing van leden der provinciale staten, tevens leden van het bureau voor de verkiezing van leden voor den gemeenteraad de heeren H. W. van Esveld en J. Zandijk Jr., en tot hunne plaatsvervangers in het bureau voor ge- meenteraads-verkiezingen de heeren M. J. G. A. van Zijst en G. J. baron van Hardenbroek van Ammerstol. Op voorstel des voorzitters werden voorts de overige leden van den raad aange wezen om, bij verhindering van plaats vervangende leden in de verschillende bureaux zitting te nemen. Ingekomen is de goedkeuring van Ge deputeerde Staten op het primitief kohier van den hootdelijken omslag, dienst 1891, en op het besluit tot vaststelling der jaarwedde van het benoemd hoofd der school 3. soort aan de Koningstraat, den heer N. van Veen, benevens de konink lijke goedkeuring op de verordening tot heffing van schoolgeld aan het gymnasi um. En ter tafel werden o. a. gebracht het jaarverslag nopens den toestand der gemeente over 1890, met de verslagen van verschillende instellingen en commis- sien. Het jaarverslag der gemeente en de verslagen van onderscheiden commissien en instellingen zullen den leden in druk worden uitgereikt. Aan het einde der vergadering vroeg de heer Zandijk, of, in het belang van den landbouw, ook eenige veranderingen in de verordening, houdende bepalingen in het belang der openbare gezondheid, ten opzichte van het vervoer van mest konden worden gebracht, omdat die on derscheiden landbouwers in de uiloefe ning van hun bedrijf belemmeringen in den weg legden, en zulks naar aanleiding van een request te dezer zake van J. Laseur c. s. De voorzitter merkte daar omtrent op, dat in ruime mate de door adressanten bedoelde vergunning werd verleend, en de eerste onderteekenaar, de heer Laseur, herr. nu had verklaard dat aan den wensch van adressanten was tegemoet gekomen, terwijl hij den heer Groeneboom, in antwoord op eene op merking. te kennen gaf, dat van een »van de baan schuiven" der verordening geen sprake kan zijn, en dat hij de po litie in kennis zal stellen met het bewe ren van den heer Groeneboom, dat het vervoer vac mest in zulke ondoelmatige wagens geschiedt, dat die zijn na tesporen, doch nopens hetwelk nimmer klachten hem ter oore zijn gekomen. De 1. Luitenant E. H. Boele van het 5. Regiment Infanterie, die ingevolge aanschrijving van het Departement van Oorlog toegelaten was tot de 2. afdeeling der krijgschool (zie vorig No.) is den 5. dezer overleden. Bunschoten. De haringvisscherij kan als geëindigd aangemerkt worden. In de laatste tijd daalde de prijs per 200 stuks groene haring op 8 a 10 cents. tijd gepleegd, en de gevangenneming van een persoon, die verdacht wordt deze diefstallen gepleegd te hebben. »U heeft zeker wel een groot aantal reporters en nieuwtjesjagers aan uw blad verbonden «Slechts één, maar dat is ook een vrouw." De BURGEMEESTER van AMERS FOORT. Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal verga deren op Zaterdag, den 9 Mei aanstaan de, des namiddags te 2 uren. Amersfoort, den 8. Mei 1891 De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. Hoe men in Japan tanden trekt. Bij zenuwachtige menschen veroorzaakt reeds het woord «tandentrekken" eene smartelijke gewaarwording, minstens een onaangenaam gevoel. De manier, waarop bij ons de tanden worden getrokken, moet dan ook zeer pijnlijk worden ge noemd, al heeft men ook te doen met den knapsten tandarts. Gewoonlijk wor den de sterkste menschen reeds door schrik bevangen, wanneer zij de instiu- menten van den dokter zien te voorschijn komen. In dit opzicht zijn de Japansche pa tiënten er veel beter aan toe. De Japan sche tandarts trekt namelijk de tanden zonder instrumenten, en gebruikt daartoe alleen de vingers. Dit moge ongelooflijk klinken, maar men zal toch wel aan de mogelijkheid gelooven, wanneer de lezer weet op welke wijze de tandartsen daar te lande worden opgeleid. In een plank van een weeke houtsoort worden een aantal gaten geboord en daarin houten pinnen gestoken. Vervol gens wordt de plank op den grond ge legd, en moet de aspirant-tandarts be proeven een der pinnen met een duim en voorsten vinger der rechterhand Hit de plank te trekken, zóó, dat de plank niet verschoven wordt. Heeft hij deze oefening naar behooren volbracht, dan worden de pinnen vaster in de plank ge slagen, waarna de oefening weer van vo ren af aan beginl, waardoor de vingers van den adspirant-landarts natuurlijk aan kracht en behendigheid winnen. Heeft hij zich eenigen lijd op dezen plank geoefend, Idan woldt zij vervangen door eene van veel harder hout, terwijl de pinnen van eikenhout zijn en steeds vaster worden ingeslagen. Na eene herhaalde oefening van eenige maanden mag hij zich aan eene proefneming op de mtnschelijke kaken wagen; hij houdt met de linker hand den mond van den patiënt wijd opengesperd, en volbrengt met den rech ter duim en wijsvinger de mondoperatie, waarin sommige tandartsen zulk eene vaardigheid bezitten, dat zij eiken tand zonder eenige moeite en met de minst mogelijke pijn kur.nen uittrekken. Een Russisch linnenfabrikant is dezer dagen het slachtoffer geworden van een paar sluwe oplichters. Twee net gekleede heeren die zich uit gaven voor Parijsche commissionairs, ver voegden zich bij hem en bestelden voor de stad Paiijs, onder overlegging der noodige brieven en stukken, niets minder dan... een linnen omhulsel voor den Eif- feltoren. De fabrikant nam de bestelling aan en betaalde aan de beide heeren 1500 roebels als commissieloon uit. Hij begaf zich daarop onmiddellijk naar Parijs, waar hij bij de Eiffeladministratie met begrij pelijke verbazing werd ontvangen. Een jonge dame betreurt het, dat de legei wei niet een paar artikels meer telt. Er zijn er maar 362. Met 3 artikels meer ware er juist een scheurkalender van te maken. Heel belangwekkend zou hij niet zijn, maar dit zou hij slechts met vele andere scheurkalendeis gemeen hebben. Amst. De Engelschepostmeester-generaal heeft aan eene Maatschappij licentie verleend om aan brievenbussen in Londen auto matische postzegelverkoopers te bevesti gen. Het zijne kleine kastjes met een sleufje, waarin eeri penny moet worden geworpen. Dan gaat een laadje open, waarop in een enveloppe een klein boekje ligt. Het bevat, behalve een postzegel voor het binnenlandsch verkeer, eenige blaadjes advertentiën en een paar blaad jes wit papier. De advertentiën moeten der Maatschappij de winst aanbrengen; al het overige is voor haar verlies. De werking der kleine toestellen moet zeer nauwkeurig zijn, zoodat bedrog door het werpen in het sleufje van ijzer, glas of steen van de grootte eener penny geen boekje te voorschijn brengt. Te Siddeburen is dpor twee knapen een zak met 406 sleutels van verschillende soort en grootte als kerk-, huis-, brand kast- en steeksleutels gevonden. Deze vondst brengt men in verband met de veelvuldige kerkdiefstallen, in den laatsten De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gelet op de artt. 308310 van het algemeen politie-reglement dezer ge meente, Brengen ter kennis van de belangheb benden, dat eene keuring van rijtui gen der voerlieden en huurkoetsiers door den heer Commisssaris van politie, bijge staan door twee deskundigen, in de stal len der eigenaars zal gehouden worden op Donderdag, den 14. Mei e.k. en zoo noodig daaropvolgende dagen, terwijl op Zaterdag, den 16. Mei a. s. terzelfde plaatse eene naschouw zal geschieden van rijtuigen, aan voornoemden Commissaris tijdig op te geven, welke op eerstge- noemden tijd niet kunnen worden ver toond. Amersfoort, den 8. Mei 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. iil'RGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. GEBOREN30 April, Gerrit, z. van Joseph Bovee en Elisabctba Heudrika Josepha van Leuverden. 1 Mei, Geertruida, d. van Johannes de Jeger en Cornelia van Dijk. 2 Mei, Ariette Allegonda, d. van Rijnbeitus van 't Ilof en Johanna Maria Boon. Hen- drika Elisabeth, d. van Johannes Klomp en Johanna van Beek. Grietje, d. van Jan Visser en Meike Rensema. Hendrik, z. van Willem Polhont en Cornelia van den Ham. 1 Mei, Antonius Hubertus Gode- fridus, z. van Hubertus Godefridus van Berkel en Jacoba Geertruida Otte. Jan Carl Gijsbert, z. van Jan Carl Gijsbert Grasé en Anna Jacoba Sax. 5 Mei, Gijsbertus, z. van Dirk Kuijer en Hendrika Poort. Jantje, d. van Berend Kerkhoff en Geertrui Veskes. Johanna, d. van Cornelis Horst en Mietje van Valkengoed. 6 Mei, Hen drika en Elisabeth, twee d. van Albert van Oostenbrugge en Elisabeth Buijs. Georg, z. van Frederik Jan Freni en Josephine Francisca Cesilia Kalff. ONDERTROUWD: 1 Mei Hendrik Ser- vaas Apeldoorn en Dirkje Maria Maal. GEHUWD: 5 Mei, Hendrik W7arning en Anna Wilhelmina Gijsberta Prins. 6 Mei, Pieter van Asselt en Jacoba van Bloemen. Johannes Kraan en Trijntje Zivanetta Flink. Dirk van Amerongen en Helena Johanna Smit. Boudeivijn Heilijgers en Jacoba Hcndrina van Arnhem. Franciscus Cor nelis Voskuilen en Maartje Selderbeek. Tennis Kamerbeek en Rijulje van Nieuwen- hnizen. OVERLEDEN: 30 April, George Hendrik Bruggemeijer, 68 j., echtg. van Gijsberta Verschuur. 2 Mei, Gerritje Brouwer, 2 j. 4 Mei, Willem Veen, 12 m. 5 Mei, Een levenl. aang. kd. m. g. van Johannes van Minnen en Anna-Clara de Bree. Jan Groenestein, 79 j., echtg. van Elberta van der Heijden. Bunschoten. GEBOREN3 Mei, Heudrikus z. van Lammert de Jong en Grietje Muijs. 4 Mei, Mengsje d. van Jan van de Geest en Aartje Kroon. GEHUWD2 Mei, Klaas van Twillert en Rikje van Halderen. Zeger van Twil lert en Jaapje Varenkamp. Jan Poort en Jannetje ter Beek. Hoogland. GEBOREN2 Mei, Cornelis z. van Eibert van Diermen en H. H. de Vente. GEHUWD: 1 Mei, Karei Jan van Dijk met Reiniva Rijnders. Anthonie Guliken met Heudrika Blooi. OVERLEDEN1 Mei, Maria Hartman oud 28 j. ongeh. 2 Mei, Elisabeth van de Koedijk oud 74 jaren wed. van Jan van de Hoef. Lensden. GEHUWD6 Mei, Hermanus Lambertus de Jong en Maria Tolboom. Stoutenburg. GEBOREN6 Mei, Gerardus Johannes, z. van Gerrit van Kasbergen en Hendrika van Bekkum. Woudenberg. OVERLEDEN 1 Mei, Christina van Eg- dom, 2 m.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2