MIIUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND. HET BOOTHUIS. BUITENLAMSCH OVERZICHT. Feuilleton. No 38. Woensdag 13 Mei 1891. Twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uit de Kamers. BINNEN], AND. SMER Ui COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden 1Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels 0,40 iedere regel ineer 5 Cent. Advertentien viermaal gepbalst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignotteu naar plaatsruimte. Bij de voortzetting zijner be schouwingen over de legerwet, in de vergadering der Tweede Ka mer van Vrijdag 8 Mei, bestreed de heer van Houten de noodza kelijkheid van veldtroepen, en be pleitte hij het denkbeeld van dienstruiling. De heer Dobbelman kwam terug op zijn ongunstige voorstelling van het kazerneleven, die hij handhaafde; de heer Haff- mans betoogde dat een land van 4 millioen zielen zich wel mag bepalen tot een passieve verdedi ging, dus zonder veldlegerde heer W. K. Van Dedem achtte zich verplicht meer licht te vra gen omtrent de quaestie van den vermeerderenden belastingdruk, die deze wet met zich brengt. De heer Vermeulen wenschte te vernemen of de Regeering op de hoofdpunten tot toenadering ge neigd isde heer Smeenge kwam op tegen een verkeerde beoordee ling van het rapport der Liberale Unie in zake de Legerwet; de heer Mutsaers hield vol dat de verplichte dienst landbouw en in dustrie zal doen lijden. De heer Harte zette mede uiteen dat de geraamde kosten van deze rege ling hooger zullen zijn dan de Minister beweert, en drong aan op een defensiestelsel dat natio naal is en niet militaristisch. De heer Rutgers bestreed de aanbe volen schorsing der debatten na de algemeene beraadslagingen, en stelde deze motie voor: j>De Ka mer, van oordeel dat aan het aan hangig wetsontwerp terecht is ten grondslag gelegd het beginsel van persoonlijke dienstvervulling door alle dienstplichtigen, gaat over tot de orde van den dag. De Minister beantwoordde de verschillende sprekers. Verdedi ging onzer onafhankelijkheid in eigen land kan evenzeer noodza kelijk zijn als handhaving onzer neutraliteit, en daarvoor zijn troe pen te velde onmisbaar. Noch volkswapening, noch een vrijwil ligersleger voldoet aan onze be hoeften. De Min. ontkent, dat de persoonlijke dienstplicht een druk zal leggen op den landbouw. De Regeering kan de wet niet blij ven verdedigen, als zij op de hoofdbeginselen wordt veranderd, en vindt geen aanleiding om de discussiën tot nader beraad te schorsenzij is volkomen bereid en in staat om de afdoening van het ontwerp ten einde te brengen. De algemeene beraadslaging- werd gesloten op een motie van den heer Schimmelpenninck van der Oye, die aangenomen werd met 48 tegen 30 stemmen. Gestemd werd vervolgens over de voorgestelde moties. Die van den heer Domela Nieu- wenhuis, (afkeuring van de hoofd strekking van het wetsontwerp, ondanks het daarin opgenomen rechtvaardige beginsel van afschaf fing der plaatsvervanging), werd verworpen met algemeene stem men op 5 na. De gewijzigde motie-Vermeulen, (afkeuring der te zware financieele en persoonlijke lasten bij dit wetsontwerp aan de natie opge legd), werd verworpen met 51 tegen 24 stemmen. De motie-Rutgers (zie boven), werd aangenomen met 49 tegen27st. Daarna stelde de heer Van Hou ten een motie voor om de verdere behandeling van het wetsontwerp tot een nader te bepalen dag te verdagen. Men deelt aan de IV. R Cl. rnede, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer jhr. mr. A. F. de Savornin Loh- man, een paar weken vóórdat de legerwet bij de Tweede Kamer in behandeling werd genomen, naar verschillende garni zoenen is geweest, om zich op de hoogte te stellen van het kazerneleven en den toestand der kazernes. Het resultaat van dat onderzoek is, dat zich onder de miliciens der lichting van 1891, die de vorige week hij het leger zijn ingetreden en dus de kazerne voor korten tijd tot hun vei blijf hebben, een zoon van dezen Minister bevindt (dezelfde jonkman, die indertijd te Amsterdam een der oprichters was van de vereeniging van jongelieden, die zich verhouden om persoonlijk hunnen dienstplicht te ver vullen). Het blijkt dus, dat ook de minister Lohman er geen bezwaar in ziet, om zijn zoon toe te vertrouwen aan de kazerne, ondanks al het kwaad, dat er in de Tweede Kamer en daarbuiten van het kazerneleven gesproken wordt. Met den aanstaanden zomerdienst, aanvangende 1 Juni e. k. zal van wege de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij een officiëele reisgids worden uitgegeven, waarvan de bewerking is opgedragen aan de heeren Huart en Meyer. De gids zal bevatten de dienstregelingen van alle Spoor- en tramwegen in Nederland met uitgebreide binnen- en buitenlandsche aansluitingen, enz. en zal ad 10 cents verkrijgbaar worden gesteld. De steenen gedenknaald, in 1865 te Scheveningen opgericht, ter plaatse aan het strand, waar de latere koning Willem I, in 1813 uit Engeland herwaarts komende, het eerst voet aan wal zette, is gebleken zoo bouwvallig te zijn ge worden, dat men begonnen is. haar ge heel omver te halen, ten einde haar op nieuw, in denzelfden vorm, doch van betere grondstoffen vervaardigd, te kun nen optrekken In den stand van de Belgische werk stakingen is nog weinig verandering ge komen. Wel verwachtte men te Luik en in de omliggende gemeenten Herstal Jemappes, Seraing en Tilleur, hervatting van den arbeid, op grond dat er geen middelen zijn om in de behoeften der duizenden huisgezinnen te voorzien, doch de meerderheid der stakers houdt een vrij talrijke minderheid in bedwang, en belet haar naar de mijnen en de fabrieken te gaan. De Gouverneur van de provincie Luik vaardigde een procla matie uit ter geruststelling van hen, die gaarne weer aan het werk zouden gaan doch zich door vrees laten weerhouden; hun wordt de verzekering gegeven, dat de orde met kracht gehandhaafd zal worden. Het vergaderen in de open lucht is door onderscheiden hoofden van ge meentebesturen verboden. In een bij eenkomst traden een paar bekende sociaal-democraten als sprekers op. om de werklieden tot volhouden aan te sporen. Het plan was, heden (Woensdag) te Brussel een socialistische manifestatie te houden. Burgemeester Buis had eeri onderhoud met het organiseerend comité, en sprak den wensch uit, de betooging niet te doen plaats hebben. De lieer Buis was van oordeel, dat de werksta kingen de zaak der Grondwetsherziening benadeelen; daarentegen verklaarde het comité, dat zij ook te Brussel zouden uitbreken, indien de betooging verboden werd. Te Charleroi is weer een dynamiet- aanslag beproefd tegen de woning eens werkmans, die geweigerd had zich bij de werkstaking aan te sluiten, ge lukkig zonder veel schade te doen. Daar hebben de metaalwerkers zich bij de stakers gevoegd. De besturen van Duitsche en Engelsche steenkolenmijnen hebben aangeboden, door aanvoer van kolen uit hun land de Belgische industrie te hulp te komen. Thans is besloten in een vergadering, te Gentgehouden, dat ookdedokwerkers den arbeid staken, en in ieder geval geen vreemde kolen lossen, indien deze worden aangevoerd. Volgens de laatste berichten beginnen in het land van Luik tal van werklieden tot inkeer te komen. In Frankrijk is, na de oploopen van 1 Mei, de openbare orde wel niet meer verstoord, maar het gebeurde te Four- mies, waar de lang getergde militaire De huishoudster met een grijze zijden japon in plaats van grijs merinos, stond in het portaal; het was eene vrouw met een ernstig gelaat, van de lengte van Anna Judge en in wie deze, zoo als zij trouwens verwacht had, de dame her kende, die zich zoo nieuwsgierig betoond had naar den brief, welken het jonge meisje op het postkantoor geschreven had, toen zij op weg was naar haren vader. ïWelkom op Thirby Cross, mevrouw." nik dank u," antwoordde Lady Burlin- son met een vriendelijk lachje, zoo wel als tot eenige der eerste bedienden, die even verlangend waren als Mrs. Holmes om de nieuwe meesteres te verwelko men. nKomt het u g"élegen, als ik zorg dat het middagmaal ten half acht uren gereed is mevrouw?" ïDat is zeer goed." Lady Burlinson had het rijtuig met hare gezelschapsjufvrouw verlaten, en was in het portaal getreden toen Mrs. Hol mes de sleutels, die zij in de hand hield met groot geraas op de steenen liet val len en zelve tegen den muur een steun zocht. »Wat scheelt er aan?" vraagde Lady Burlinson. ïNiets, mevrouw, niets eene voor bijgaande flauwte misschien ten ge volge der drukte van de laatste dagen, want het was een heuchelijke tijding toen wij vernamen dat dit oude huis door schoone dames zou worden bezocht. Zij nam hare sleutels weder op en glimlachte krampachtig; maar Lady Bur linson beantwoordde dien glimlach nu niet, en het scheen zelfs dat die gezochte vleitaal haar onaangenaam was. sWilt gij mij mijne kamer wijzen," zeide zij. ïAls gij mij gelieft te volgen," zeide Mrs. Holmes op zeer onderdanigen toon. En waar zal de kamer dezer dame zijn voegde zij er in gedachten bij. ilk heb u geschreven eene kamer voor mijne gezelschapsjufvrouw in gereedheid te brengen dezen morgen heb ik u den brief met een expresse gezonden," zeide de nieuwe meesteres verwonderd. »Ik verzeker u, Lady Burlinson, dat ik het niet vergeten hebt, hier heen, als ik u verzoeken mag." Mrs. Holmes ging baar voor door den gang naar de groote zaal, die somber door het donkere paneelwerk en voorzien was van de familieportretten der Aynards, die de bezoeksters met somberen blik en gefionsde wenkbrouwen schenen aan te staren. Een breede steenen trap waar het oog hier en daar bloedvlekken meen de te bemerken, veroorzaakt door de zon nestralen die in de streep rood glas vielen van een der vensters aan de westzijde van het gebouw bracht haar naar gewelfde gangen, die met hollen toon de voetstappen deden weergalmen. »Uwe kamer, mylady," zeide zij ïeene deur aan hare linkerzijde openende. nZij verleent u het uitzicht op het park, en Mr. Aynard meende dat deze kamer u het best van allen zoude bevallen, om dat zij het vroolijkst is. Uwe kamenier zal onmiddelijk boven komen." ïZeer goed, zoodra het uitzicht mij niet bevalt, zal ik van kamer verande ren," zeide Lady Burlinson, toen zij op den drempel bleef staan. ïlk ben eene vrouw met zonderlinge grillen en zal het u zeer lastig maken." iGeene moeite zal mij te groot zijn, in dien ik mylady maar genoegen geven kan." iZoo; maar ik verzoek u mij niet mylady te noemen, of ten minste dien titel niet zoo dikwijls te herhalen," zeide Lady Burlinson. ïWelke kamer hebt gij voor Miss Judge bestemd »Er is eene kamer in den rechtervleu gel voor Miss Judge in gereedheid ge bracht," zeide Mrs. Holmes. ïMaar, dat is begon eene der dienst boden, die gevolgd waren, toen een ijs koude blik van de huishoudster haar op eens het stilzwijgen oplegde. Doch Lady Burlinson had de gedeeltelijk uitgesproken opmerking gehoord en wendde zich tot de bediende. ïWat wildet gy zeggen vraagde zij. iNiets, mylady dat wil zeggen, niets van beteekenis." »Wat wildet gij zeggen, meisje?" vraag de Lady Burlinson, die nieuwsgierig scheen naar de geheele opmerking, die het meisje had willen rnaken. ïlk wilde zeggen dat de beste kamer in den rechtervleugel die van Mrs. Holmes is." iJa, ik heb ze in den laatsten tijd gebruikt," zeide Mrs. Holmes. ïlk gebruik nu de eene dan de andere kamer, zoo dat er niet één geheel ongebruikt blijft; het is eene ruime en nette kamer, die Miss Judge wel bevallen zal." ïls zij dicht bij de mijne?" iNiet zeer dicht, maar in denzelfden gang." sik wil eerst zien of alles tot uw ge- macht eindelijk op de menigte vuurde, heelt nog eenigen tijd in de Kamer nage spookt. Viijdag werd een voorstel gedaan, om een algemeene amnestie af te kon digen; hel werd met een vrij sterke meerderheid verworpen, maar zal toch ten gevolge hebben dat het kunstmatig verbond tusschen gematigde republikeinen en radicalen weer spaak loopt. Boulan- ger gelooft dat zijn kansen nu weer zijn beginnen te lijzen; hij is, zooals men weet, te Brussel, en heeft verklaard dat hij plan heeft, te Parijs terug te komen, om zich te laten arresteeren, ten einde op die wijze lieiziening te krijgen van het sscharidelijk vonnis," door het Hoog gerechtshof tegen hem uitgesproken. Te Pai ijs hadden de Boulangisten rnet veel ophef aangekondigd, dat zij een reusach- tigen krans vari immortellen, met het opschrift: «Aan de dooden. van Fourmies, 1 Mei 1891," zouden komen neerleggen voor het. standbeeld der Republiek. Twee heeren verschenen inderdaad om aan dat verheven denkbeeld uilvoering te geven, maar geen sterveling was verder op het plein aanwezig, om het roerend schouw spel aan te zien. Eindelijk kwamen er een paar politiemannen aanzetten, die den krans meenamen, en daarmee was 't uit. Er is anders niet veel, dat sommige lui zich niet laten wijsmaken. Zondag werd te Parijs een meeting van Boulan gisten gehouden; men benoemde Roche- fort tot eere-voorzitter-in partibus na tuurlijk. Laur vertelde, dat de amoorden" te Fourmies gepleegd waren in overleg rnet den Duitschen Keizer, wien minister Constans wilde toonen, dat de Belgische socialen van Frankrijk geen hulp te wachten hebben. Ook werd gezegd, dat de Duitsche regeeririg van het Fransche ministeiie toezegging had verkregen van ontijdigheid, ingeval zij België zou willen bezetten. Roche betoogde eenvoudig, dat de minister Constans naar het schavot moest. De Duitsche Rijksdag is uiteengegaan, en wel lot November, nadat het wetsont werp betreffende den suikeraccijns met een kleine meeidei heid was aangenomen. De verbi uikbelasting is bepaald op 18 mark per 100 kilo: omtrent de uitvoer- premie is vastgesteld dat zij nog vijf jaar zal betaald worden; maar met vermin derend bedrag; liet invoerrecht op alle soorten van suiker is na 1 Augustus. 1892 gesteld op 36 mark. Verder heeft de Rijksdag de Regeering opgedragen, in nieuws onderhandelingen te treden met de suiker uitvoerends staten, ten einde een afschaffing van de premiën van uit voer te verkrijgen. Den 18e October a. s. zal de eerste steen gelegd worden voor het Keizer- Wilhelm-gedenkteeken, dat de Duitsche militaire bond als een hulde aan de na gedachtenis van den eersten Keizer op den Hyffhaüser wil oprichtende benoodigde som, van f 40 a 50 duizend gulden, is bijna verzameld. De Keizer heeft bevolen dat voortaan bij de kerkelijke diensten, die door hem worden bijgewoond, niet langer dan 15 minuten gepreekt mag woiden. Gods dienstige toespraken, zegt de keizer, moe ten koel zijn, anders worden zij verve lend en blijven daardoor zondei uitwer king. mak is ingericht, Anna," zeide Lady Burlin son »ik heb u onder mijne bescherming genomen en zal dan ook voor u zor gen." nik dank u," zeide Anna. ïMaar begon de huishoudster, toen Lady Builinsor. haar in de reden viel. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 1