PIAC! ROIJAIE nieuwe Café Restaurant. DIEN Gemengd Nieuws. a. h. kuijper, Nienwstraat. van achtérbergh, e. f. f. van roldrik. Langestraat hoek Stoovestraat. P. §M@tJii§ VAN 0SCH BINNENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten ingezonden. ADVERTENTIËN. Gevraagd Si Een B0EKBINDERSKNEC1T HÏDEN'ZATERMG 16 Hei m~ OPENING AMERSFOORT. DEJEUNERS DINERS SOUPERS. Restaurant toute heure Plat du Jour. Gelegenheid tot het honden van Partijen en extra Diners. Lang'estraat en Stoovestraat. Getruffeerde artikelen, pgemaakte schotels worden ogk' aan huis bezorgd. cijfer der lichtingen te verminde ren, werden door de voorstellers toegelicht. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat de verkiezing van een lid der Tweede Kamer (in plaats van jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, die tot gouverneur van Suriname is be> noemd) in het hoofdkiesdistrict Kampen zal plaats hebben op Dinsdag 9 Juni e. k., en dat de herstemming, zoo noo dig, zal geschieden op Dinsdag 23 Juni d. a. v. Men seint aan het Vad. uit Para maribo: Het gepeupel treedt oproerig te gen de burgerij op. Eenige personen zijn al verwond. Door de oneenigheid tusschen de heeren Lohman en Kalfl wordt de handhaving der orde bemoeilijkt. Er heerscht een algemeene paniek. Het bal der Staten en verdere feesten zijn daar om afgezegd. De toestand is zorgvol. Bij kon. besluit zijn nadere bepa lingen vastgesteld aangaande de samen stelling van het veldleger, de bezettings troepen en de oorlogsorganisatie van het leger, waarbij tevens eenige beschikkin gen getroffen zijn tot de mobilisatie van het leger. Wij ontvingen het programma van de II. nationale schietwedstrijd uitgeschre ven door de Vereeniging van Nederland- sche Scherpschutters, in de laatste dagen van Juli te Hoorn te houden. Allen, hetzij voor- of tegenstanders der thans aanhangige legerwet, zullen het zeker met ons eens zijn, dat de beoefe ning van het juistschieten en de bevor dering daardoor van 's lands weerbaarheid eene zaak is van nationaal belang. Welnu bovengenaamde vereeniging heeft geen ander doel, dan voor den tijd van nood bekwame scherpschutters te vormen, en voor het nuttige van dit doel pleit zeer zeker het feit, dat H. M. de Koningin- Regentes dezer dagen wel als Bescherm vrouw der vereeniging is willen optreden en de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Oorlog, zich het Eere-presidium van den wedstrijd hebben laten welgevallen. Het zijn dan ook niet alleen de ver schillende korpsen van de Marine en het leger, de schutterijen en scherpschutters- vereenigen enz. die door de Vereeniging tot deelneming aan den wedstrijd worden uitgenoodigd, neen voor eiken milicien- verlofganger of oud milicien en voorts voor eiken particulier bestaat gelegenheid zijne bedrevenheid in de schietkunst te toonen. Het aantal uitgeloofde prijzen in de verschillende persoonlijke wedstrijden be draagt minstens 500 tot eene waarde van ongeveer f 4000. Moge het feit, dat de Spoorweg-Maat schappijen retourkaarten verstrekken te gen helaling van den vrachtprijs enkele reis, er toe bijdragen, dat ook dit jaar Hoorn weder talrijke scherpschutters bin nen zijne muren moge zien en daaruit tevens blijken, dat de beoefening van het juistschieten, naar het streven der ver eeniging, meer en meer eene volkszaak wordt. Maandagavond, meldt de Zulf. Cf., is ter hoogte van Barneveld door een baldadige met een steen gegooid naar een spoorwegrijtuig vsn den trein, die 4,54 van Zutphen naar Amsterdam vertrekt. De steen kwam terecht in een coupé tweede klasse en verwondde een daar zittende passagier zoodanig, dat deze bijna bewusteloos neerviel en den volgenden dag duidelijke verwondingen en een dik gezicht had. Ware hij in plaats van, zoo als nu het geval was, aan de kin, tegen de slapen of in het oog getroffen, dan ware hij dood of voor zijn leven onge lukkig geweest. Het ware te wenschen, zegt het blad, dat men de bedrijvers van deze allerlaf- ste baldadigheden, die tegenwoordig nog al eens voorkomen, kon opsporen. Dan «Dat kunt gij niet weten," liet de huis houdster er spoedig op volgen, «Lady Burlinson schijnt veel met u op te heb ben, ja; zeer op u gesteld te zijn." «Ja," antwoordde Anna, met een zucht. «Hebt gij er misschien spijt van uwe tante verlaten te hebben; en toch was zij geen vrouw aan welke een meisje zich hechten kon." «Hoe weet gij dat?" vraagde Anna Judge met een vuur dat de huishoudster eenigzins bedremmeld deed staan. «O, ik - ik - heb daarvan wel hooren spreken, Miss Judge," stamelde de huis houdster. a Men spreekt te Ilpham alge meen over hare stuurschheid gij weet, de menschen houden overal veel van pra ten," voegde zij er bij met een gedwon gen lach, die het gehoor van het meisje onaangenaam aandeed. «Men moet niet alles gelooven wat de menschen praten." «Daar hebt gij gelijk aan, dat zou zeer verkeerd zijn," zeide de huishoudster. De menschen denken altijd het ergste van alles. Zij oordeelen zonder mededoogen, zonder op omstandigheden te letten en veroordeelen op eene harde wijze." (Wordt vervolgd). moesten zij o. i. voorbeeldig zwaar ge straft worden, want men heeft hier met een bedreiging der veiligheid te doen, waartegen het publiek bijna weerloos is. Als bijzonderheid werd er ons door den passagier, die getroffen is en die ons zelf het geval is komen meedeelen, nog bijverteld, dat zich in het spoorwegrijtuig vlak voor dat, waarin hij het mikpunt voor dien steenworp was, de ministers van Oorlog en Buitenlandsche Zaken be vonden, die van het Loo terugkeerden Deze week kan men te Amsterdam het beeld van den geest des tijds in de voornaamste straten ontwaren, en wel in den vorm van reclame, en niet min der het vernuft op welke wijze enkele handelsmannen zoo doeltreffend mogelijk de artikelen die zij fabriceeren of ver- koopen weten aan te bevelen. Men kan n.l. dagelijks in de h'alverstraat, Regu liersbreestraat, Hoogstraat enz. een leger van niet minder dan twintig man ont moeten, gestoken in een har: as va: reclameborden, die de kinderaantels jurkjes en luiermanden aanbevelen van het groote magazijn «Maison Bébé" oude- Doelen- of verbreede Hoogstraat aldaar terwijl zij fraaie en uitgebreide pi ijscou- ranten verspreiden, die, volgens de Di rectie van genoemd magazijn voor Dames buiten Amsterdam gratis te verkrijgen zijn. Dat een dergelijke reclame doeltreffend werkt, en vele Dames, naar het reeds zoo bekende magazijn sMaison Bébé" lokt behoeft hier geen verder betoog. Als een ander staaltje van zeldzame en practische reclame kan dienen, dat volgens het verslag van den Amsterdam- schen gemeenteraad van deze week (Woensdag 13 Mei), de Heer J. P. Nord te Amsterdam concessie heeft gevraagd voor het plaatsen van eene transparante advertentie in de glazen van de Siads- lantaarns te Amsterdam ten dienste en ter aanbeveling van de Thomson's Pud- dingpoederendeThomson's Vanille Suiker. Een millicien, die te Arnhem vreemd was, hield de brievenbus van eene parti culiere woning voor eene algemeene en wierp er zijne briefkaart in. Van onbe scheidenheid kan men den bewoner van het huis niet beschuldigen, dat nu hij de briefkaart, alvorens ze in de postbus te doen bezorgen, inzage van den inhoud nam. Hij maakte er zelfs een afschrift van, dat de Arnh. Ct. mededeelt als een ongevraagd en onverdacht getuigenis om trent den indruk, dat het kazerneleven op de jonge soldaten maakt. Het is wel sprekender dan menig vertoog zelfs in de Tweede Kamer. De briefkaart, waarvan adres en onder- teekening is weggelaten, luidt: «Geliefde ouders! Bij deze laat ik uw weten aldat wij alle noch al te reggeko- men zijn wijl de tijd ons nog al lang viel in het spoor maar het is net of wij in een nieuw wereld zijn en het vleesch smaakte wat goed met de suurkool en heb maar geen medelijden met ons want het is een goed leven het soldatenleven." De le Luit J. L. ten Bosch van het le Reg. Veld Artillerie is benoemd tot Adjudant bij de 2e afdeeling van dat corps alhier. Door de liberale Kiesvereeniging «de Grondwet" voor het hoofdkiesdistrict Amersfoort, zijn voor de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, tot voorloopige candidaten geproclameerd de heeren: Mr. H. J. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, Mr. W. baron van Golstein, K. W. van Gor- kom en W. J. H. Rooyaards- Door den keurmeester van vleesch werd gisteren 6 kilogram vet, die op de markt alhier waren aangevoerd, voor de consumptie afgekeurd en onder politie toezicht begraven. 336ste STAATSEOTEIUJ. Vijfde klasse eerste week. Trekking van '13 en 14 Mei (1400 LOTEN). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van f 400 op No. 14921. Prijs van 1100 op No. 18682. Prijzen van f 70 885 893 905 2162 2181 67S8 6791 6797 6817 6840 6975 10581 10582 10629 14944 en 15312. Te zamen 18 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 861 892 2179 2183 2185 2192 2198 6789 6800 6814 6828 6829 6830 6835 6870 6878 6943 6954 6973 10556 10570 10602 •10604 10623 14892 14902 14914 14916 14939 15258 15260 15276 15310 15347 en 18696. Volgende trekkingen geschieden 19—22, 2629 Mei en 2—6 Juni. Behalve prijzen van f400, f200, f 100 en f 70 zijn nevens de premiën van f30,000 en f3000 iugebleveude hoofdprijzen van f 100,000, f 50,000, f25,000, f5000, f2000, 3 van f1500 en 44 van f 1000. J Hoogland. Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad op Dinsdag 12 Mei zijn uitgebracht op den Heer J. Wolfswinkel 68 en op den Heer C. van Dijk 35 stemmen, zoodat eerstgenoemde gekozen is. Ook in onze negentiende eeuw zijn nog menschen, die aan den «steen der wijzen" gelooven en dat middel om goud te maken zoeken, even goed als in de middeleeuwen. Wie daaraan mocht twij felen, kan het leeren uit een zaak, welke dezer dagen voor de rechtbank van Marl- horough-Street te Londen in behandeling kwam. Daar verscheen een alchimist, Eduard Pinter genaamd, die beschuldigd is van een poging tot oplichting. Die al chimist beweerde een geheim middel ont dekt te hebben om van één sovereign drie te maken; als men hem 20 van die goudstukken geeft, doet hij ze in een smeltkroes en levert hij genoeg goud voor 60 sovereigns. Een voornaam Londensch goudsmid, de heer Streeler, werd door zekeren graaf Kearney met den wonderman in betrek king gebracht. Streeter ging naar het laboratorium, en Pinter maakte daar in zijne tegenwoordigheid uit éen souver- eign een staaf goud, ter waarde van drie, en de essayeurs johnson en Matthez. aan wien hij die staaf ten onderzoek zond, verklaarden, dat het goud was van 21 a 22 karaten. Pinter stelde nu aan Streeter voor, dat deze een groot laboratorium voor hem inrichten en hem 40,000 p. st. in goud geld geven zou, waarvan hij dan voor 100,000 p. st. goud zou maken. Streeter hield zich, alsof hij daartoe geneigd wa6. Hij stelde voor, het te bewerken goud liever aan staven te leveren, maar Pinter zei, zooals hij wel verwachtte, dat dit niet kon, «omdat zijne berekeningen gegrond waren op gemunt goud." Er werd nu bepaald, dat Pinter nog eens een groote proef zou nemen in de werkplaats van den heer Streeter- Daar deed Pinter 20 sovereigns in een smelt kroes en haalde daaruit een staaf goud, welke, als zij van goed allooi is, een waarde heeft van 50 sovereigns. Maar daarop kwamen twee geheime politie-agenten, die Streeter in de werkplaats verborgen had, le voorschijn en namen Pinter in hechtenis. Hij verscheen een paar dagen geleden voor de rechtbank in Marlborough Street. Daar werd, na verhoor van beschuldigde en getuigen, de verdere behandeling van de zaak een week uitgesteld, in welk tijdsverloop men de door Pinter van de 20 sovereigns gemaakte staaf goud zal onderzoeken. De influenza in Engeland. Ver leden week bedioeg liet sterftecijfer voor Engeland en Wales 28.9 per duizend, zijnde 8 2 hooger dan het gemiddelde. De sterfgevallen direct door influenza ver oorzaakt, bedroeg 148, of 21 meer dan in de ergste periode van verleden jaar, terwijl de sterfgevallen door ziekte der ademlialingswerktuigen 240 boven het gemiddelde stegen. Er zijn thans 70 leden van het Lager huis wegens influenza afwezig. Gladstone is beterend en hoopt Zaterdag naar Ha- warden te kunnen gaan. De dappere slaat er zich doorheen, de schrandere behoudt het veld, de voor vechter koopt zich met ribbenstooten vrij en de bloodaard krijgt de slagen voor allen. «Pfoe, wat is het warm," zegt een eenigszins gezet jongmensch«Lekker", antwoordt een ander van minder gewicht. «Kerel, wij moesten van middag eens kunnen gaan zwemmen," beweert de eerste weer «Patent idéé, antwoordt de ander. Na moeielijk doorworstelde studie uren; begeven beiden zich naar de zwem school ennatuurlijk, men is druk aan het baggeren enz. over een week, misschien wordt het ook veertien dagen, zal alles in orde zijn. Alles, het is wat, een paar kikkerkommetjes van nog geen tien meter lang, en achttien hokjes, daar wordt elk jaar zoo aan ge werkt, dat men in Utrecht en Amsterdam al weken zwemmen kan, maar hier nog een paar weken wachten mag. Zwem scholen tien maal zoo groot zijn al lang uitgebaggerd en in orde gebracht, maar hier, wacht men altijd totdat het tijd is om te zwemmen, dan gaat men aan het werk, en na langen tijd is het eindelijk klaar, terwijl men dan in de schoonge maakte bassinljes, op sommige plaatsen nog lot de enkels toe in de modder zakt. Zou er geen verandering mogelijk zijn Elk jaar hetzelfde gesukkel, elk jaar neemt het aantal zwemlustigen hier in de stad toe, terwijl velen niet zwemmen, omdat het water daar in de beek, dik wijls zulke verdachten dingen met zich mede voert, afkomstig uit een der in richtingen, die er voor liggen. Wanneer er een betere gelegenheid bestond zouden velen dus nog lid worden en die armzalige zes gulden betalen, maar nu, idankje." Komt bestuurders en burgers van Amersfoort, pakt de zaak eens aan, wa ter is er hier in overvloed, het zou een ware weldaad zijn, als de vwemgele- genheid eens verbeterd werd. Z. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. GEBOREN6 Mei, Hendrika, d. van Hendrik van de Veenbrink eu Grietje Oos tendorp. Arnolda Wilhelmina, d. van Cor- nelis van Doornik en Johanna de Groot. 8 Mei, Willem, z. van Johannes Hermanus van 't Klooster en Johanna Wilbelmina van Ee. Heintje, d. van Gerrit Dekker en Heintje van den Bosch. Hendrika, d. van Gerardus van Keeken eu Evertje van de Kuilen. 10 Mei, Jacoba Johanna, d. vau Marinus Geijtenbeek en Barbara Tondeur. 12 Mei, Lammerdina, d. van Lambertus Koene en Heintje Jansen. ONDERTROUWD8 Mei, Josua van Omme en Sara de Vries. Jan Leonards en Maria van den Ham. Hermanus van Buselaar en Dirkje van Dijk. 14 Mei, Johannes Arnoldus Jekel en Margaretha Engel. Aldert Hen en Johanna Maria Elizabeth Scholts. GETROUWD: 12 Mei, Leonardus de Conijn en Gerarda Hendrika Sehinmj. Matthijs Gator en Berendina van Goor. 14 Mei, Joseph Cbristiaan Gerardus Heunks en Jaeoba Rietveld. OVERLEDEN6 Mei, Catharina van Am- stel, 21 m. 7 Mei, Adrianus van Leijeu- horst, 8 m. 8 Mei, Anna Hulst, 5 j. 9 Mei, Gerrit Nieuwenburg, 64 j., echtg. van Bartje Dirkse. 10 Mei, Alberdina Maria Horsten, 2 m. Jan Jacob Martens, 31 j. echtg. van Maria Autonia de Lang. 13 Mei, Hendrika Collet, 12 m. Hoogland. GEBOREN: 7 Mei, Johanna, d. van Wouter van de Burgwal en Aaltje van Kleinwee. 8 Mei, Martinus Heudrikus, z. van Peter van Ruitenbeek en Johanna Maria Roerdink. OVERLEDEN8 Mei, Jannetje Schoon- derbeek, 7 m. Lensden. GEBOREN: 13 Mei, Evertje Gerarda, d. van Cortiaau Schothorst en Wijmpje Vos kuilen. ONDERTROUWD: 11 Mei, Hendrik Methorst en Hendrika Johanna Kamerbeek. 14 Mei, Adriaan de Clercq on Louisa 's Jacob. OVERLEDEN: 13 Mei, Geertje Douker- steeg, 49 j. echtg. van Hendrik Druijff. Wondeuberg. OVERLEDEN10 Mei, Hendrik Johan nes Brill, 80 j. Hendrikus van Ee, 24 j. NARHTliBKlCHT. AMERSFOORT, 15 Mei 1891. Tarwe f 0.— a f 0.— Rogge - 6.— >1 - 6.50 Uien - 0.— jj - 0.— per Appelen 0.— j) - 0.— liecto- Peren - 0. ij - 0.— lit«r. Kleiaardapp. - 0.— jj - 0.— Zand - 2.20 ij - 2.60 Hoendereieren - 2.70 7> - 3.20 P- lOOst. Boter - 0.95 jj - 1.15 P i. kilo. Margarine - 0.— yj - 0.— i Zoetein. kaas - 0.— 77 - 0.— p.50 Kippen - 0.70 - 1.10 Kuikens - 0.— 77 - 0.— Piepkuikens - 0.60 - 1.20 Ganzen - 0.— - 0.— per. stuk Eenden Jonge - 0.— - 0.— j; >i - 0.— - 0.— Hazen - 0.— - 0.— Wilde konijnen -. 0. - 0.— Tamme - 0.30 77 - 1.— Duiven - 0.40 n - 0.80 per paar Zeugen - 0 jj - 0.— Biggen - 3.— jj - 5.— Schrammen - 10.— >7 ij - 15.— Vette koeien - 0.— - 0.— per stuk. Guste -110.— jj -150.— Kalf -130.— jj - 180 Kalfvaarzen -100.— >j -140.— Pinken - 40.— 77 jj - 80.— Pinkstieren - 0.— - 0.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Roggeheet. Boek weit; heet. Appelen; heet. Peren. heet. Kleiaardappelen80 heet. Zand- aardappelen; 13000 stuks Hoendereieren; stuks Eendeneieren; 1400 kilo Boter; Vette varkens - 0.- 0.kilo. kilo Margarine; kilo Kaas; 40 stuks vee; 240 biggen; 30 schrammen, zeugen. GeTonden op dcu openbaren weg Een witte zakdoek. Rechthebbende vervoege zich ter te- rugbekoming aan het bureau van politie. Oiidertrot, \SWINCKEL vf. bij d#veldartillerie, Efc A\ L. VAN BEUNINGEN. Algemeene kennisgeving. ïn 11 i 1 AUG US met 1 AUGUSTUS een flinke goed kunnende KOKEN en huiswerk ver richten. Goed loon. rr.«-- Brieven onder^lettor-^faan het bureau dezer Courant. kan dadelijk werk bekomen bij De Ondeögeteekendeimaakl bekend, dat'hij zich alhié' heeft geve gd als doorheen vlugge, eft örompte het veftToffWen zijjfer Stadgc- ardig te maken. Hoek Beekstraat. VAN HET aait den Leugderweg. Het PuELiEKMsan verzekerd zijn van eene nette en solieW^bgiUening;. Mij minzaam aanbevelend aanTiSt~~Aa4grs- foortsche publiek, heb ik de eer te zijn op V^RNICKEED ONDEftSqTEE. Zytf goed als nieuw. Te bevrïrgen an het Bureau dezer Courant. INGANG TOT DE RESTAURATIE Flinke en nette bediening; IVijuèn, Bier en andere Dranken, eerste kwaliteit. Onder aarth£*eWfg, 9

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2