Gemengd Nieuws. Officiëele Publicatie. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Den 18en Juni e.k. zal H. M. Ko ningin Wilhelmina den eersten steen leggen van de nieuw te bouwen Herv. Kerk te Apeldoorn. De Staatsspoorweg heeft haar per rons, met uitzondering van het station den Haag, thans afgesloten voor niet-rei- zigers, die geen perronkaarten hebben. Een kleingeestige maatregel, waar de Hollandsche spoor reeds op terugkwam, en te recht; een maatregel, die heet in 't belang der goede orde, doch eigenlijk bepaald moet dienen om de kas te stij ven, want 5 cent perrongeld te heffen, mag zeker kras genoemd worden. Te Arnhem, waar deze maatregel mede geldt, veroorzaakt zij reeds vrij wat on gerief. De Arnh. Ct. zegt er van «Zoo levendig als vroeger het stations- perron was, zoo doodsch en verlaten is het thans, nu het slechts tegen betaling toegankelijk is. Velen hebben van die af sluiting reeds de lastige gevolgen onder vonden er zijn er zelfs, naar men ons mededeelt, die den trein er door gemist hebben, omdat zij niet voorbereid waren op den nieuwen maatregel. Dat ieder thans zelf zijn handbagage moet dragen, ondervond reeds den eersten dog menig een, die anders den welwillenden bijstand genoot van diegenen, welke hen uitge leide deden. Ook de pachter van het buffet onder vindt de schadelijke gevolgen der afslui ting, evenals zij, die in den tijd tusschen de aankomst en het vertrek der treinen iets gebruiken willen. Bestaan er redenen om des avonds het gewoel op het perron te voorkomen, over dag heeft het nooit eenige belemmering voor de reizigers, maar daarentegen groot gemak bezorgd. Waarom dus den maat regel den ganschen dag toegepast? Al is het ongaarne, het publiek moet zich aan deze nieuwigheid onderwerpen, maar dat deze rust op de perrons bevor- deilijk zou zijn voor den goeden gang van zaken, is niet gebleken. De boel, zegt het blad venier, loopt jammerlijk in de war. Hadden wij dezen winter een chaotischen toestand voor het goederenvervoer, thans doen zich voor de passagiers en de brievenmalen telkens ongeregeldheden voor. Den eersten dag waren er geen wagens voor de post. Gis teren middag vergat men den postwagen te Utrecht aan te haken en werd hij later met een goederentrein medegege ven. Tengevolge daarvan moesten de post beambten tot één uur 's nachts op het kantoor blijven. Gisterenmorgen was de trein van hier vertrokken, voor de post zakken waren ingeladen en stonden de passagiers in de wachtkamer het vertrek te verbeiden tot vijf minuten nadat dit had plaats gehad. Men deelde ons mede, dat gisteren morgen met den trein van achten naar Nijmegen geen conducteur medeging, en eergisterenavond in den trein van 9 u. 10 m. geen licht in de coupés was." Wanneer zullen onze spoorwegmaat schappijen het publiek toch eens als mon dig beschouwen, of beter, wanneer zal ons publiek eens zoo verstandig worden om bij den Minister van Waterstaat als één man protest aan te teekenen tegen dergelijke willekeurige maatregelen der maatschappijen? Verdienen de maat schappijen aan het publiek, of omgekeerd De Eerste Kamer is opgeroepen tegen Maandag 15 Juni, des avonds. Mr. L. Haffmans schrijft in het Ven!. Weekbl. onder het opschrift «een moeilijk geval": Wat moeten zij, die voor alles van de legerwet af willen, doen, wanneer zij te kiezen hebben tusschen twee Voorstan ders der legerwet, waarvan de een anti revolutionair, de ander liberaal is? Ziedaar een leelijk geval. Zich onthouden Dat nooit. Van twee kwaden moet men het min ste kiezen. Welk is hier het minste kwaad? Dat hangt alweer van den smaak af. Een liberaal, gekozen wordende, helpt de meerderheid verplaatsen, het ministe rie eri met het ministerie de legerwet ten val brengen. Een anti-revolutionair, gekozen wor dende, helpt de meerderheid voor zooverre die nog bestaatbestendigen, het ministerie en met het ministerie de legerwet op de been houden. Nu moet ieder r.-katholiek maar weten wat hij verkieselijk acht. Raad geven willen wij niet. Wij wijzen alleen op de gevolgen, opdat men wete wat men doet. Uit een onderhoud, dat een redac teur van het Dbl. t>. jVed. dezer dagen met majoor Oliphant van het Heilsleger heeft gehad, blijkt dat het plan bij den generaal-opperbevelhebber Booth bestaat om in September te Amsterdam een kolonie te vestigen. Op 32 mijlen van Londen ligt de eerste kolonie van het Heilsleger, waar zeep en, van oude blik ken, speelgoed gemaakt wordt, terwijl het in het East-End van Londen 4 fabrie ken heeft, onder welke een lucifers-fabriek waar 320 mannen en vrouwen arbeiden, negen uur daags, en 4 pence (20 cents) per uur verdienen, wat 7'/, cent meer is dan in andere fabrieken betaald wordt; maar dia fabrieken maken 32 pet. winst, en die hebben wij niet noodig. Voorts zijn er «City-colonies" in Stokholm, Christiania, Genéve, Kimberley, op Ceylon, in Canada, Afrika en Australië. Te Londen staan het Leger 200 huizen, 6 voedingstations en 14 reddingshuizen ten dienste. Te Assen is overleden dr. H. Har- togh Heijs van Zouteveen in den ouder dom van vijftig jaar. In den aanvang zij ner maatschappelijke loopbaan was hij leeraar bij het middelbaar onderwijs. In '69 maakte hij eene reis naar Egypte en later naar Amerika, in verhand met het vestigen eener kolonie in Californë, aan welk plan uitvoering werd gegeven. De heer Hartogh Heijs heeft indertijd veel van zich doen spreken door zijn ge wetensbezwaar tegen de eedsformule. Meer en beter naam heeft hij zich, naar de Arnh. Ct. opmerkt, verworven door zijne talrijke we:ken over natuurkunde, anthropologie enz,, terwijl hjj in de laatste jaren vooral genoemd werd om zijne be werking van Darwin's geschriften, waar voor hij de aangewezen man was. Dit groote werk mocht hij in zijn geheel voltooien, ofschoon de uitgave nog loo- pende is. De Min. van Bin. Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat eerlang zal worden overgegaan tot de aanstelling van twee Rijkslandbouwleeraren. Zij, die voor rfeze betrekking in aan merking wenschen te komen, gelieven zich vóór 1 Juli aan te melden bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs dr. W. B. J. van Eyk, te s'-Gravenhage. Door den directeur-generaal der Exploitatie-maatschappij is bepaald, dat ingeval van ziekte of verwonding van amb tenaren, beambten en werklieden, die on der afstand van de bekende rechten van den voormaligen Ned. Rijn-spoorweg bij de Exploitatie-maatschappij zijn overge gaan, het getal hunner dienstjaren bij den N. R. S. in aanmerking zal worden ge nomen bij de berekening van de toelage, volgens de bij de Exploitatie-maatschappij geldende voorschriften. Voor de aanstaande wielerwedstrij den op Zondag 14 Juni a. s., te half 2 uur, op het Sportterrein aan den Velper- weg bij" Arnhem te houden, zyn door «Musis Sacrum" drie medailles uitgeloofd, terwijl op den dag van den wedsrryd in «Musis" een groot concert met vuurwerk en bal gegeven zal worden; deVereeni- ging tot bevordering van het Vreemde lingenverkeer aldaar heeft voor de Com missie van de Arnhemsche Wielerbaan een beker beschikbaar gesteld, welke la ter in het seizoen verreden zal worden. De „N. Bred. Ct." schrijft: «Een meisje uit D., prov. Friesland, diende te Leeuwarden, doch wenschte verplaatsing naar eene andere familie. Eene harer vriendinnen, die in een hotel in betrekking was, werd door eene in dat hotel logeerende dame, eigenaresse van een Brusselsch modemagazijn, gevraagd, of zij genegen was te Brussel in betrek king te komen tegen een loon van 20 francs 's maands. Zij had in den beginne daar geen lust in, doch verlokt door het hooge loon en andere voorspiegelingen, liet het meisje zich overhalen en ver huurde zich tegen 1 Mei jl. Op dien da tum kwam zij te Brussel aan, werd door de »dame" afgehaald en naar een prach tig gemeubeld huis gebracht, waar zij echter spoedig tot de ontdekking kwam, dat bet raadzaam was zoo snel mogelijk te vertrekken. Zij deed dit, ontvluchtte het huis en begaf zich, daar zij zonder middelen was, naar den Nederlandschen consul. Bij den consul ontmoette zij de weduwe van een Hollandsch officier, die haar beloofde een goeden dienst voor haar te zullen zoeken, eu die haar voorloopig in een tehuis voor vrouwen onder dak bracht. Echter, de goede mevrouw slaagde tot heden nog niet in het vinden van zulk een dienst en, daar het meisje met iederen dag armer werd, besloot zij zich opnieuw tol den consul te wenden met verzoek om reisgeld naar Rozendaal. Dit werd haai' verstrekt tot aan Rozendaal, benevens twee francs voor logies; de Rozendaalsche politie gaf haar reisgeld tot Breda, en daar trok de afdeeling van den «Nederlandschen vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn" zich het lot der bedrogen dienstbode aan. Nadat door eenige dames van dien bond pogingen waren in het werk gesteld, om haar een dienst te bezorgen, wat echter niet dadelijk gelukte, verschatte men haar logies en gaf haar reisgeld en een reis penning, teneinde naar D. te gaan." STADGENOOTEN By het nederleggen van mijne betrek king als Burgemeester dezer gemeente is het mij eene behoefte des harten U allen dank te zeggen voor den steun mij ver leend. Daardoor was het mij mogelijk iets voor deze gemeente te zijn. Eerbied voor het over ons geplaatst gezag is eene noodzakelijkheid; gij hebt doorslaande bewijzen gegeven daarvan te zijn doordrongen, en het mij daaidoor gemakkelijk gemaakt mijne taak te ver lichten. Mijnerzijds heb ik getracht met recht vaardigheid, zonder aanzien dps persoons te handelen. Dat dit mijn ernstig streven was, werd door U gewaardeerd. Noode scheid ik van deze gemeente die mij lief was geworden, noode van zoovelen, met wie ik mocht samenwerken om de belangen der gemeente en die van hare ingezetenen te behartigen. Door Hare Majesteit de Koningin-Re gentes ben ik tot een belangrijken werk kring geroepen. Moge het blijken dat ik mijne krachten niet heb overschat door aan die roepstem gehoor te geven, en liet mij gegeven zijn ook in Suriname de overtuiging te vestigen dat ik niets beoog dan den bloei dier schoone Ko lonie en het geluk van hare bewoners. Naast den dank voor den steun mij verleend, ook de bede dat de gemeente, in gezonden zin, moge toenemen in bloei; dat niemand zich omtrent uitbreiding hebbe te beklagen, en rust en orde in deze gemeente mogen bestendigd hlijven. Gehechtheid aan het Huis van Oranje, en liefde voor Hare Majesteit de Koningin en voor Hare Majesteit de Koningin-Re gentes bestaan in Amersfoort zonder uitzondering; dit maakt de taak gemak kelijk van hem die gesteld is aan het hoofd der burgerlijke gemeente. Moge de erkentenis dat er een God is die alles bestuurt, allen tevreden doen zijn met hun lot, ook al is dat dikwijls moeielijk. Neemt de verzekering aan dat de ge meente Amersfoort een ruime plaats in mijn hart zal blijven innemen en ik niet anders dan met liefde en dankbaarheid aan haar blijf denken. T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. Amersfoort, 3 Juni 1891. Gisterenavond omstreeks 7 uur viel een jongetje dat op het Havik aan de waterkant aan liet spelen was in het water. De Heer Houpst, het gevaai ziende sprong gekleed te water en mocht het ge luk smaken het kind van een anders wis sen dood te redden. Bij beschikking van den Min. van Oorlog, zijn de luitenant-kolonels J. C. Santhagens en A. E. L. Wellan van het 5. Regiment Infanterie aangewezen om respectievelijk van 14 tot 29 Juli en van 30 Juli tot 14 Augustus a.s. de practische oefeningen der veld-artillerie bij te wonen op de Oldenbroeksche heide; eerstge noemde die van het 2e en laatstgenoemde die van het le Regiment veld-artillerie. De 2. luitenant H. Pander Maat van het 3. bat. 5. reg. Inf. is op zijn verzoek een eervol ontslag uit den mili tairen dienst verleend. Hedennamiddag om 7 uur bij gun stig weder muziekuitvoering op het ter rein der nieuwe infanterie-kazerne. De kapitein A. P. Vaillant van het 3. bat. 5. reg. Inf. is op zijn verzoek overgeplaatst bij het 4. reg. Inf. In ver band daarmede is de kapitein H. C. Brandt van het 4e overgeplaatst bij het 5. reg. Inf., doch blijft gedetacheerd bij het Departement van Oorlog, waarbij hij weldra definitief werkzaam zal worden gesteld. «36ste <STAATSI.OTI ltl.). Vijfde klasse, vierde of laatste week. Trekking van 3, 4, en 5 Juni (3000 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen van f70 859 860 2175 2177 6782 6810 6821 6853 6867 6945 10583 10595 10600 10610 14874 14948 14951 14963 15256 15274 15314 15325 15326 15334 en 18691. Te zamen 25 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 856 869 872 873 894 2158 2161 2182 2184 2191 2199 2200 6780 6793 6823 6833 6834 6838 6839 6843 6956 6958 6968 6970 6982 10573 10579 10586 10588 10593 10594 10614 10620 10622 14870 14880 14881 14883 14889 14890 14891 14897 14920 14938 14952 15251 15257 15259 15296 15302 15337 15338 en 15344. Trekking van de laatste 100 nummers geschiedt 6 Juni. Baaru. Bij Kon. besluit van 1 Juni 1891 no. 17 is, met ingang van 23 Juni 1891, herbenoemd tot burgemeester van Baarn en Eemnes,jhr. mr. B. Ph. Beaufort, secretaris van Eemnes. teiisden. 4 Juni 1891. Heden was het feest voor de ingezetenen van deze gemeente. Zij vierden dit feest op uitnoodiging van hunnen hooggeachten burgemeester, den Heer H. J. H. Baron van Boetzelaer van Oosterhout. De aan wezigen genoten op het feestterein van de flinke muziek, van velerlei ververschin- gen en van het schitterende vuurwerk. De verlichting gelukte door den voort- durenden regen slechts ten deele. Alge meen werd het ongunstige weder be treurd. Waren thans vele Amersfoorters naar hier gewandeld, dit getal zou bij gunstig weder zekei eenige malen groo- ter geweest zijn. Te Zeist is thans onk door de anti revolutionaire kiesvereeniging «Nederland en Oranje", de heer J. E. N. baron Schim- melpenninck van der Oye candidaat ge steld in hoofdkiesdistrict Amersfoort. Een fabelachtige groote schat moet naar men bericht, in Brazilië gevonden zijn bij het sloopen van het fort San Antonio, te Rio de Janeiro. In een der onderaardsche gangen van dat gebouw moet men namelijk 112 houten kisten gevonden hebben met oude Portugeesche goudstukken, ter waarde van 70 millioen francs, en voorts 945 kilogram gouden platen, een aantal fraai beweikte gou den voorwerpen, edelgesteenten, enz. Het geld zou, blijkens een daarbij lig gende verklaring, indertijd door de opper ste der Jezuïeten geschonken zijn om naar Portugal te zenden, aan koning Johan V, als «eerebijdrage" voor zijne reis naar Brazilië, en het overige gedeelte van den schat had aan boord van de koninklijke galjoenen gebracht moeten worden, welke onder bevel van den Inlant don Sebas- tiaan op de terugreis naar Lissabon Bra zilië zouden aandoen. Dit moet het goud zijn, dat in de vo rige eeuw de Portugeesche staatsman Markies de Pombal tevergeefsch van de Braziliaansche Jezuïeten opeischte en dat aanleiding gaf tot verdrijving van de Je zuïeten uit Brazilië- Men verwacht dat er nog meer schat ten in het fort gevonden zullen worden. Den 29sten April des avonds tegen half twaalf werd de schout van de Diest- poort te Batavia gewaarschuwd dat een dief bezig was in te breken in de Chinee- sche apotheek op Pin toe Besar. On middellijk begaf de heer Vermeulen zich met eenige oppassers daarheen en hij zag inderdaad een Chinees boven op liet dak zitten, die op de aanmaning van den schout om naar beneden te komen, een bombardementmet dakpannen opende, waardoor een der om standers aan het hoofd gekwetst werd. Naar den achterkant der apotheek loo- pende, bespeurde de schout dat het huis van binnen brandde en dat de man, die op het dak zat, de krankzinnig geworden apotheker zelf was. Toen na een zeer kort tijdsverloop een brandspuit het ge luk had een flinken waterstraal in het perceel te werpen, sprong de ongelukkige in den vuurgloed. Nadat ook de stoomspuit gekomen was en een massa water in het brandende huis had geworden, was het mogelijk binnen te dringen en toen vond men het lijk van den krankzinnige, die door ver stikking om het leven was gekomen, op den zolder. De Japanner Tiuda Seuze, die den Russischen troonsopvolger bij diens verblijf daar te lande eer.en sabelhouw toebracht, is door het opperste gerechtshof te Tokio veroordeeld tot levenslange gevangenis straf, dat is de zwaarste, legen zoodanig misdrijf, bij de Japansche wet bedreigde straf. In het Duitsche leger is een nieuwe rang in het leven geroepen. Wegens het gebrek aan reseive-luitenants, dat zich meer en meer deed gevoelen, heeft men liet noodig gevonden, «Feldwebel-lieute- r.ants" aan te stellen, die in de reserve den dienst van officier zullen verrichten. vermoedelijk iets dergelijks als onze z. g. «dienstdoende officieren." Onder de voordeelen, welke aan deze officieren ten deel vallen, wordt ook ge noemd, dat hun het recht is gegeven de coiffuie van luitenant te dragen! De gewapende Engelsche kruiser Im mortality, die met de andere oorlogs schepen, behoorende tot het kanaal-es- cader, te Gibraltar arriveerde, kwam in aanraking met een walvisch. Het stoom schip liep een 12 mijlsvaart, toen men plotseling een schok gevoelde. De wacht aan dek vloog naar voren en zag tot haar verbazing dat het schip tegen een groeten viscli was aangevaren. De scherpe stalen boeg van den kruiser zat vast in het vleesch van den visch, zoodat men ge noodzaakt was de machine achteruit te doen werken, om er van bevrijd te worden. In een dames-coupé. Een verma kelijke geschiedenis, die plaats had op een der drukste Fransche lijnen, wordt verteld door de Ind. beige «Niettegenstaande den hevigen regen, die den geheelen dag niet had opgehou den, was er des avonds veel volk aan station G. De laatste trein naar Darijs vertrok, en men had veel moeite, om nog een plaatsje machtig te worden. Vijf jongelieden hadden reeds den trein langs de geheele lengte afgeloopen, zonder nog een plaats gevonden te hebben, toen een van hen plotseling uitriep: Euièka hij vond een ledige conpé. En de vijf jongelui, gevolgd door eenige andere reizigers, waaronder een dikke dame en een magere mijnheer, stormden naar binnen. «Hoe is het mogelijk zei een der jongelui na een poosje dat deze ledige coupé onopgemerkt is gebleven?" «Wel heel eenvoudig zeide de jonge man, die de coupé het eerst had opge merkt 't is een dames coupé." «Dan zullen wij moeten uitstappen." «Neen ik heb het bordje «Dames" er afgenomen en onder me neergelegd." Allen schaterden het uit van 't lachen. Maar daar verhief zich een dreigende stem, namelijk die van den stationchef, die dit gesprek had aangehoord; hij riep terwijl de trein zich reeds in beweging zette, den conducteur toe, dat hij aan het eerstvolgende station de bewuste coupé moest ontruimen, en door den in specteur proces-verbaal laten opmaken wegens overtreding van het reglement. Men praatte, lachte, rookte en zong, tot ergenis van de dikke dame en mage- ren heer, die puften en kuchten onder den invloed van den sigarendamp. Aan het eerstvolgende station kwamen in de naaste coupé een paar plaatsen leeg, en de heer en dame haastten zich het ge zelschap der luidruchtige heeren te ont vluchten, en de vrijgekomen plaatsen in te nemen. Inmiddels was de conducteur naar den chef geloopen en had dezen het bevel van zijn collega van het vorige station overgebracht. De vroolijke snuiters in de dames-coupé hadden echter ook niet stil gezeten hij, die het bordje Dames van den coupé had afgenomen, wist het zoo gauw moge lijk op den waggon daarnaast te hangen, zonder dat iemand het bemerkte. Daar kwam de stationschef aan met den conducteur. De laatste, begrijpende dat het bordje aan de bewuste coupé weer was opgehangen, wtes den chef dezen waggon aan alsdien, waarin de overtreders van het reglement hadden plaats genomen. «Uitstappen!" klonk het bevel, waaraan niet dan schoorvoetend werd voldaan. Terwijl de chef de namen noteerde van de onschuldigen, lagen een vijftal vroolijke gierende hoofden uit het por tierraam rechts dit tooneel aan de staren. En een schaterend gelach volgde, toen de chef der dikke dame toestond alleen in de coupé plaats te nemen, terwijl de andere heeren een plaatsje konden ver krijgen in den goederenwagen, of.... aan liet slation mochten blijven. Men koos het eerste. Tableau! Een uitdrager plaatste een ouderwetsch penduletje in de winkelkast met het op schuift: sociale pendule, loopt maar acht uur daags. Een windhoos heeft op den 24en Mei te Jabloken in Oost-Pruisen vreeselijke schade aangericht. Zij bewoog zich in de richting Z. Z. W. naar N. N. O. en wierp in een tijdsruimte van nauwelijks twee minuten over een weg van 200 meter breed en 4000 meter lang eene hoeveel heid van pl. m. 20.000 denneboomen om ver, waardoor aan de eigenaars der bos- schen, die zich op houtteelt toeleggen, veel nadeel werd berokkend. Op een Duitsche badjilaats worden t'vvee heeren aan elkaar voorgesteld. Na eenige oogenblikken met elkaar in ge sprek geweest te zijn, verklaart de een het ambt te vervullen van „Schlossgar- tenkunstverandenzimmerdoppelflügelthiij- reschliisselschilderfabrikantengeschafts- reisender", waarop de ander zich niet minder lettergrepenrijk. bekend maakt als„Schornsteinfegergehilfenaltersverii- cherungskassenbureauvorstandsmitglied.j De Commissaris des Konings in d provincie Utrecht, Gezien het besluit van heeren Gedept teerde Staten der provincie Utrecht, ddt 28 Mei 1891, No. 46; Gelet op art. 11 der wet van 13 Junj 1857 (Staatsblad No. 87) en op het Regle ment op de uitoefening der Jagt en Vis- scherij in de provincie Utrecht (Provin ciaal-blad 1880, No. 71); Brengt bij deze ter kennis van belang hebbenden Dat de Visscherij in de binienwate- ren, waaronder ook wo'den ver staan livieren, door sluizer afgeslo ten, binnen deze Province wordt geopend Woensdag i Julij aan staande. En ten einde niemand eenige onwetend heid hiervan voorwende, zal deze worden afgekondigd en aangepakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. Utrecht, den 1. Junij 18)1. De Commissaris des Konings voornoemd. SCHIMMELPENNINCK V. d. O. v. NIJENBEEK. bcboerujeb [standen. Amersfoort. GEBOREN29 Mei, Servaas Arnoldus, van Joliaunes de Waal en Gerritje Apel doorn. Wilhelmina, d. van Jan de Jong en Mijntje van de Vlasakker. 30 Mei, Jacoba Anna, d. van Hendrik Yeenendaal en Anna Hazelaar. 31 Mei, Maria, d. van Barteld Meijer en Reintje van Komen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 6