BIJVOEGSEL Nieuwe Amersfoortsohe Courant Zaterdag 4 Juli 1391. behoorende bij de van Bezoek t«ii liet Duitsche Keizer paar aan Xedcrlaud's Koninginnen. Vervolg Te half vier reed de Koningin-Regentes met Hare gasten, den Keizer en de Keizerin en hun gevolg uit, om een bezoek te bren gen aan het Rijks-Museum. Bij de Hooge gasten hadden zich nog gevoegd de Priusen Prinses von Wied. De Keizer reed met de Koningiu-Regentes, de Keizerin met den Prins en den Prinses von "Wied. De tocht werd gemaakt langs N. Z. Voor burgwal, Koningsplein, bocht van de Heeren gracht, Spiegelstraat naar het Museum. In het Museum werden de Vorsten ontvan gen door den directeur en de commissie van toezicht. De Keizer begeleidde de Koningin-Regen tes aan den arm, de Keizerin liep gearmd met de Priuses von Wied. Nadat de koningin-regentes den directeur en de commissie aan HH. MM. had voorge steld, werd de eere galerij doorgewandeld en onmiddellijk voor Rembrandt's meesterwerk, de Nachtwacht stil gehouden. De Keizer en de Keizerin, en niet minder de overige gas ten, lieten zich door den directeur en den burgemeester inlichteu en bewonderden in de Rembrandtzaal behalve de goddelijke kunst van den grootmeester onzer schilders, de Schuttersmaaltijd en de regenten-stukken. Dc Keizer tooude zich vol belaugstelling voor onze oude kunst en gaf daarvan meer malen blijk aan Koningin Emma, die hem voortdurend vergezelde en een druk gesprek met hem voerde. De collectie-Dupper werd bezichtigd, het Vrouwtje van Rembrandt, de collectie-van der Hoop, enz., enz. Ten slotte werden door den Keizer en Keizerin hun handteekenin- gen gezet in het daarvoor bestemde Gulden Boek. De Hooge gasten gaven meermalen blijk van groote bewondering voor de kunstschat ten van ons Museum en bleven ongeveer een uur daarbij vertoeven. Te half vijf ongeveer verliet men het Museum, om over het Leidsche plein, langs Loidsche kade, Leidschegracht, Keizersgracht, Prinsen straat, Prinsengracht, We9terstraat, Marriix- straat, Willemstraat, Haarlemmerdijk, Haar lemmerstraat, Nieuwendijk naar liet Paleis terug te keeren. Hoewel zeer snel werd gereden was er langs den geheelen weg zeer veel geestdrift. Bij het Galadiner zat aan de hoefijzer vormige tafel Z. M. de Keizer aan de boog. Aan zijn rechterhand zat H. M. de Koningin- Regentes, aan zijn linkerhand de Keizerin en daarnaast Koningin Wilhelmina. Naast de Koningin-Regentes zat de Prins von Wied. Naast de Koningin de Prinses von Wied, de hoogste hofdignitaris van den Duit- schen Keizer en zoo vervolgens H. M. de Koningin-regentes hield in het midden van het diner tot den Duitschen keizer en Keizerin met luider stemme de volgende toespraak: ,,11 me tient a coeur de remcreier Vos Majestés, aussi au nom de ma Fille, pour Votre visite; la Nation enlicre se joint a nous pour Vous souhaiter les tres bien- venues au milieu do nous. Permettez-moi de Vous dire, que j'apprécie vivement la presence de Vos Majestés et de Vous assurer que le Pays entier en ressant une profonde satisfaction. Pnisse le séjour de Vos Majestés dans les Pays-Bas reserrer les liens, qui depuis si longtemps unissent nos deux families et con - tinuer a eutretenir et a fortéfier les réla- tions d'amitiè et de bon voisinage, qui ont toujonrs existées entre nos deux Peuples. En formant les voeux les plus sincéres pour le bonheur de Vos Majestés et pour la prospérité de l'Allemagne, je bois h la santé de l'Empercur et de lTmpératrice." De vertaling luidt als volgt „Het is mij een genoegen uwe Majestei ten, ook uit naam mijner Dochter te dauken voor Haar bezoekde geheele natie voegt zich bij ons om Uwe Majesteiten van harte welkom te beeten in ons midden. Sta mij toe u te zeggen dat ik de tegen woordigheid Uwer Majesteiten op hoogen prijs stel en U te verzekeren dat het geheele land er de grootste vreugde over gevoelt. Moge het verblijf Uwer Majesteiten iu Nederland de banden versterken, die onze beide familiën reeds laug vereenigeu en bij dragen tot het in stand houden en verster ken der vriendschapsbetrekkingen en goede buurschap, die steeds hebben bestaan tusschen beide volken. Met de oprechtste wenschen voor het wel zijn Uwer Majesteiten en de welvaart van Duitschiand, drink ik op de gezondheid van den Keizer en de Keizerin." De muziek speelde het Duitsche volkslied. Z. M. de Keizer beantwoordde H. M. on middellijk in 't Duitsch en zeide zeer gevoe lig te zijn voor de hartelijke wijze waarop men hem in de hoofdstad van Nederland had ontvangen. Hij achtte zich gelukkig in Nederland en Amsterdam te vertoeven, om dat het Huis van Oranje en Zijn Huis nauw verwant waren en Duitschiand hooge ver plichtingen had aan het stamhuis van Oranje- Nassau. Hij wijdde een dronk aan de gezondheid der beide Koninginnen en het stamhuis in de Hollandsehe taal, waarop de muziek het Wilhelmus deed hooren. Des avonds tegen acht uur begou de po litie, die tot dien tijd het publiek tot voor de kleine steentjes had toegelaten, ruimte te maken om den Dam te ontruimen voor de muziekkorpsen. Dat ging natuurlijk niet gemakkelijk, om dat een saamgepakte monigte van achter steeds opdrong en de voorste rijen het on mogelijk maakten terug te dringen. jjegen negen uur was het plein outruimd eu waren de muziekkorpsen opgesteld. De officieren van alle wapens en van de schutterij schaarden zich op taco geledèreu voor do kleine steentjes voor het balkon. De fonteinen van het monument wierpen weldra hun veelkleurige waterstralen omhoog; flambauwen verlichtten hier en daar het plein en wierpen blinklichten op de uniformen en de glinsterende instrumenten. Een dof geruisch, soms een gegil, steeg op het plein voortdurend omhoog cn verloor zich in de straten cn stegen op het pleiu uitkomende. Boven den ingang van de Nicuwekerk, wrerd een stukje volkshumor afgespeeld. Een man had met een ladder zich mees ter gemaakt van de tribune op het dak en vroeg daarvoor geld. Toen iemand de entree weigerde en teruggelezen werd, maakte het volk zich meester van de ladder, zoodat de exploiteur zelf niet van het dak kou komen. De Dam had intusschen een schilderachtig aanzien gekregen. Tegen half tien versche nen op het balkon H. M. de Koningin- Regentes als gewoonlijk gekleed, H. M. de Keizerin met de diadeem. Z. M. de Keizer in de witte gala-uniform van de kurassiers met zilveren helm en gouden adelaar. Later voegden zich bij hen een wijle de Koningin en Prinses von Wied. De heer v. d. Linden, kapelmeester van de grenadiers, beklom de verhevenheid om de muziekkorpsen te kunnen overzien en gaf het sein voor den roffel der tamboers, die weldra door hoornsignalen werd overstemd. De muziekkorpsen vielen daarna in met Heil Dir im Siegerkranzwat plechtig over den Dam uit honderden koperen monden weergalmde. De officieren en al wat militair was brach- teu het saluut zoolang deze volkshymne duurde. De Vorsten hoorden het staande aan de Keizer met de rechterhaud aan den helm. Toen de muziek zweeg, weergalmde een driewerf hoera door de lucht, ter eere van den Keizer en Keizerin. Toen daarna het Wilhelmus werd gespeeld, maakte de Keizer front naar de Koningin-Regentes en salueerde Haar, zoolang bet oude Dietsche Volkslied vroom en vroed over de menigte ruischte. Deze attentie voor onze Koningin-Regentes bracht de menigte in enthousiasme en ten bewijze hoezeer men Koningin Emma en in Haar onze eigen eenheid en nationaliteit op dit plechtig oogenblik wenschte te huldigeu. brak een storm van geestdrift los, die de vorsten blijkbaar hoogst aangenaam aandeed. De Keizer was vol attentie voor onze Ko ningin, waardoor li ij aller harten stal. Nadat nog het koraal van het Wilhelmus en verschillende marschen waren gespeeld, werd om het monument, dat nog immer zijn veelkleurige waterstralen omhoog zond, ge defileerd, cn op verzoek van den Keizer, die het koraal blijkbaar niet had begrepen, of zeer mooi vond, dit nog eens herhaald. De grcnadiers-marsch, turf in je ransel werd eveneens herhaald, en onder de tonen van dezen welbekenden marsch van Dunckler werd door de muziekkorpsen den afmarsch gemaakt. Het publiek stroomde voor het paleis en juichte de vorsten herhaaldelijk en vol geest drift toe. Langzaam, zeer langzaam verspreidde zich de massa, nadat de vorsten zich in liet paleis hadden teruggetrokken. De Prins en Prinses Von Wied behoorden tot de laatste gasten. Zij vertrokken gisteren morgen. Hiermede eindigde de eerste dag van de ontvangst, die op den Keizer en de Keizerin en op de Duitsche journalisten een hoogst gunstigen indruk maakte. Donderdag morgen halftien ontvingen HH. MM. de Duitsche Keizer en Keizerin de Duitsche deputatie ten paleize. De Duitsche consul-generaal, dr. Göring, en diens echt- genoote stelden de heeren en dames voor. Nadat de heer Westenberger het adres van de hier wonende Duitschers had voorgelezen, antwoordde de Keizer, dat hij van de Ko ningin vernomen had, dat de Duitschers in Nederland goede onderdanen waren. „Aan U mijue heeren bemerk ik dat ge ook goede Duitschers gebleven zijt. Ik ben hoogst te vreden over de ontvangst in Amsterdam en zal dat niet ligt vergeteu." Hiermede was de audiëntie officiëel geëin digd eD onderhield hot Keizerlijk echtpaar zich geruimen tijd met de Deputatie. Te 10 uur reden de beide Koninginnen weder met hun hooge bezoekers uit, iu de rijtuigen gezi-ten als gisteren. De Keizer was thans in generaals-uniform met Pickelhaube. Het bezoek gold bet Burgerweeshuis. De ingang tot de St.-Luciënsteeg, waar langs de hooge bezoekers het gebouw bin nentraden, was door de politie afgezet. H.H. M.M. werden bij het binnentreden van het weeshuis gecomplimenteerd door den oudsten der regenten, den heer J. Backer Jr. en door den president van het college van regenten, den heer J. R. W. Cromme- lin. De drie jongste weesmeisjes, Truus Schip pers, 8 jaar, Cor van dar Maas, 7 jaar en Cato Jonassen, 5 jaar, boden de drie vorst innen bouquetten uan. Daarna begaven de Vorstelijke bezoekers zich naar de vermaarde Regentenzaal, bekend door zijn regentenstukken en andere merk waardige overblijfselen uit vroegere eeuwen, betrekking hebbende op de geschiedenis de zer stichting. In deze zaal werd H.H. M.M. verzocht Hunne handtekeningen te plaatsen in het gedenkboek, aan welk verzoek be reidwillig gevolg gegeven werd. Z. M. de Keizer van Duitschiand teekende met eeu forscheu pennestreek en in Duitsche karakters Wilhelmen daaronder in een sierlijke krul J. R. (Imperatus Rex). Daarna teekende de Keizerin in gewone letters Augusta Victoriamet dezelfde initialen J. R. onder Haar naam. Daaronder plaatsten onze Koninginnen hare handteekcuingen duid» lijk en met groote letters, waarbij cene opval lende gelijkenis in beider handschrift kan opgemerkt wordeu Emma en Wilhelmina. Van de regentenzaal begaven de bezoekers zich door het middelhuis naar de binnen plaats der meisjesafdeeling, waar de wees meisjes iu hare heldere bonte kleederen Hunne Majesteiten begroeten met het Heil Dir im SiegerlrranZy waarvan zij twee coupletten zon gen onder leiding van den heer Numan. Daarna werd gezougen het Wilhelmus en ten. slotte het bekende Waar de blanke top de duinen, enz. HH. MM. waren blijkbaar zeer ingenomen met deze kinderlijke hulde, van welke tevre denheid zij door goedkeurende glimlachjes telkens blijk gaven. De Keizerin wisselde een paar woorden met den heer Numan, waarna men zich naar de binnenplaats derjongens- afdeeling begaf, waar de jongens iu twee gelederen stonden opgesteld. Met een wan deling door een paar zalen van het gebouw werd het bezoek besloten. Herhaaldelijk gaf Z. M. de Keizer van Duitschiand zijne tevredenheid te kennen over de inrichting van bet gebouw. Bijzonder scheen de farbige Kleidertracht der weezen hem getroffen te hebben, waaromtrent hij aau den Burgemeester ceuige inlichtingen vroeg, waarop deze waarschijnlijk wel meteen his torische herinnering zal hebben geautwoord. Het geheele bezoek had nagenoeg een half uur geduurd. Ten 11 uur arriveerden HH. MM. ten stadhuize. Op de binnenplaats was eeu mu ziekkorps opgericht, waar achtereenvolgens door de kapel der dienstdoende schutterij, onder kapelmeester Ooenen, bet Heil Dir im Siegerkranzhet Wilhelmus en Die Wacht am Rhein werden gespeeld. In de als in een bloemhof herschapen vestibule werden de hooge gasten door het Dagelijksch Bestuur ontvangen. Er werd slechts een eenvoudige groet gesproken. Door twee dochters van den Burgemeester en een van den wethouder Dyserinck werden aan onze jonge koniugin, de koningin-regentes en de keizerin bloem tuilen aangeboden. Ter Raadszaal, waarheen HH. MM. met talrijk gevolg werden heengeleid, waren aan wezig de leden van den gemeenteraad, die der Kamer van Koophandel, de senaat vau professoren der Universiteit enz. De koningin- regentes stelde de heereu voor aan de keizerin, die zich met verscheidene hunner kort on derhield, de Keizer ging intusschen rond met den burgemeester en stond stil bij verschil lende portretten, o.a. bij die van Anna Pau lo wna en Willem H. De keizer maakte beur telings van de Fransche en Duitsche taal gebruik, o.a. tot mr. van Hamel, den rector- magn, sprak hij eenige woorden in het Frausch. In burgemeesterskamer was een kleine expo sitie gearrangeerd, die in hooge mate de aandacht der gasten trok. Het was eene historische tentoonstelling van voorwerpen, waaraan voor Amsterdam herinneriugeu zijn verbonden. O.a. vond men er burgeineestersstaven, ketenen, gedenkpen ningen, modellen van merkwaardige gebouwen, drinkbeker, o.a die welke op de „Schutters- maaltyd" staat afgebeeld enz. In dc anti chambre werden ververschingen aangeboden. Hot belangrijkste vau bet bezoek der Duit sche Majesteiten op het Stadhuis was do be zichtiging van bet archief. Aldaar werd den hoogen bezoekers in een reeks van planuen en prenten een denkbeeld gegeven van de ontwikkeling en uitbreiding der stad. Van het Raadhuis reed men onmiddellijk naar de Nieuwe Kerk. Hoewel men aldaar niet was voorbereid op de komst van den Vorst en de Vorstin nen waren Ds. Hogerzeil en Mr. G. J. Ever- wijn Lange, kerkmeester aanwezig om de Hooge gasten te outvaugen en rond te leiden. Met ontbloot hoofd bezichtigden de Keizer met de Vorstin het gedenkwaardig kerkge bouw. De Keizer en do Keizerin gaven hun bewondering te kennen over den frauien preekstoel en koorhek, en toefden eenige oogenblikken met eerbied voor het graf van De Ruijter. De Keizerin informeerde ziel» met veel belangstelling over den kerkdienst en de regeling van de preekbeurten. H. H. M. M. verlieten te kwart over twaalf de kerk om onmiddellijk naar het Paleis te rijden. Het gevolg ging te voet. Aan het dejeuner waar voor 50 couverts gedekt was namen hoofdzakelijk de hof digni tarissen deel en de gewone autoriteiten. De Amstel bood reeds vroeg in den och tend een vroolijk aanzien. Alle in de rivier liggende vaartuigen waren kwistig met vlag gen getooid, en vooral de vijf roeivereeni- gingen hadden geen moeite gespaard om hunne gebouwen zoo fraai mogelijk uit te dosschen. De roeivereeniging Nereus had den kant van het drijvend gebouw uitzicht heb bende op het water niet groen en vlaggen versierd en daar tegen aan een platboom- vaartuig als tot een tuin doen inrichten. Het gebouw van de Amstel maakte wel den besten indruk. Onder leiding van den heer van Meuis, den bekenden decorateur der firma Pander, uit den Haag, was dit gebouw van boven tot onder sierlijk met bloemen, groen en vlaggen getooid; niet minder had zich uitgesloofd de "Vereeniging Neptunuswaarvan bet drijvend roeihnis mede een fraai effect maakte. Aan de Weesperzijde was het gebouw van de IIoop ook netjes uitgedost. Behalve tropeeën van vlaggen eu bloemen aan de lijsten van het gebouw, warea langs do leu ningen van het plafond voor de bezoekers, de nationale kleuren aangebracht, terwijl aan den kant van den Amstel, ren groot schild, waarop het anker, zinnebeeld der hoop ge schilderd, tusschen vlaggen en groen prijkte. Tegenover d IJsbreker lag het roeihuis der Vereeniging Willem Ilf expresselijk voor deze gelegenheid van het IJ naar den Amstel gesleept mede prijkende met groen, bloemen en vlaggen. Zelfs de jollemannen waren niet achter gebleven en hadden de boorden hunner roei schuitjes met groen eu bloemen getooid, zoo dat de Amstel een tafereel te aanschouwen zag, dat het oog aangenaam aandeed. Te 3 uur arriveerde men eerst aau het Paviljoen aan het IJ. De Koningin-regentes was met de Keizerin in het eerste rijtuig gezetencn. De Keizer reed met den hem toe- gevoegdeu adjudant, de vice-admiraal de Ca- semboot. Op dc Ceres werd door het gezelschap, wat een zeer talrijk gevolg bad, plaats genomen. De schepen op het IJ waren nog even fees telijk getooid als Woensdags. De muziek van het 7e regimeut begroette de Ceres met de Duitsche volkshymne. Een oorverdoovend kanong' bulder barstte eensklaps los van de talrijke oorlogsschepen. De tamboers en pijpers sloegen en bliezen de ban, de bemanning hief een driewerf hoezee aan bij het passeeren van de Keizerlijke boot. De matrozen in parada-costuum ston den in het want. Het was inderdaad een indrukwekkend en zeldzaam schouwspel. Op een der bodems stond de kapel der Marine, op een ander weer een ander muziekkorps. De Marine-vloot maakte een zeer grootschcn indruk en bestond hehalve uit de groote bodems uit vele monitors en 5 torpedos. De Keizer maakte eeu inspectie-tocht langs de verschillende schepen, waarop de eerbe wijzen werden herhaald. De bemanning was vol geestdrift. De hoezee's stegen juichend omhoog. Het geroffel der trommen verplaatste zich van het eene schip op het ander. Het paradee ren in het want der gepavoiseerde schepen bood een energiek militair schouwspel aan. Ongeveer een uur werd van den schitte renden aanblik dien het IJ bood, genoten. Toen ging het het hoog gezelschap van den steiger over op twee klein* bootjes en voer men te 4 uur het Oos'erdok in. langs het wachtschip, Prins Hendrikkade, Nieuwe Heerengracht en Amstel naar den Buiten- Amstel. Langs deu geheelen weg stond een onafzienbare menschenraassr geschaard, die den Vorst en de Vorstinnen levendig toe juichte. De Buiten-Amstel, het fraaiste deel van Amsterdam, zag er schilderachtig uit. De beide oevers van den Amstel boden, een zeldzamen aanblik Door de versierin gen van de Verenigingsgebouwen, op echt Hollandsehe wijs met groen en bloemen, waren deze als iu drijvende tuinen herscha pen, waarbij het groen harmonisch samen smolt met de kleur van het water. De Hooge gasten waren dan ook vol be wondering en de Duitsche journalisten, die nog al iets gezien hebben op hun reizen met den Keizer, verklaarden geheel in ver rukking, dat zij zoo iets schilderachtigs als de Amstel en het IJ in geen laud gezien hadden. De wedstrijd voor vier- en zesriems gieken geroeid door de Amstel Nereus en Neptunus namen toen een aanvang. Er werd bij de racen, aangemoedigd door de opgowonde menigte langs de oevers, zeer snel geroeid. De uitslag was, dat in den 4-riems wed strijd door de Amstel de le prijs behaald werd, door Nereus de 2e. Voor de 6-riems gieken de Amstel le prijs cn Neptunus 2e prijs. Toen de overwinnaars langs de Keizerlijke boot scheerden, werden zij door den Keizer en de Vorstinnen aanmoedigend toegewuifd. Aan de Sarphatikade stonden intusschen de hofrijtuigen gereed, waar men te ongeveer 5 uur aan wal stapte en naar het Paleis reed, langs den geheelen weg weder door eeu kolossale menigte toegejuicht. Er heerschte door de gansche stad zeer veel geest drift. Des avouds tegen 9 uur reed rucn, dit maal zonder de bereden politie, naar het Paviljoen op den steiger, dat in een half- donkeren loon fantastisch was verlicht om aan het lichtkleuren-panorama dat zich op het IJ vertoonde, geen afbreuk te doen. Het weder was kalm, de hemel helder, zoodat de verlichting van de oorlogsbodems en particuliere vaartuigen uitnemend slaagde en slechts sporadisch een lampion ontbrandde. Reelits van het Paviljoen lagen van de plaats waar het vuurwerk zou afgestoken worden tot aan de Handelskade, in schuine richting de oorlogsbodems, de ra's en het want met roode blauwe en groene lampions geïllumi neerd. Ter linkerzijde, eveneens verlicht, de tal rijke pleziervaartuigen van de Kon. Roei- en Zeilvereenigingen, het IJ en de Amsteleven eens schitterend en veelkleurig verlicht. Langs den oever aan beide zijden van het Paviljoen lagen honderden booten, schepen en sloepen in een chaos dooreen, waarvan men de vor men nu en dan bij het ontsteken van Ben- gaalschvuur kon ontdekken. Voor de ledeu van den Raad mot hnunó dames en voor de Pers was een boot gereser veerd, die bij deu Leeds-steiger naast den West-Indischen Mailsteiger gesmeerd lag. Veelkleuriger schouwspel als het IJ bood kan men zich moeielijk denken. Om er een beschrijving van te gevon in kleurrijke woor den zullen we niet beproeven. Wie het gezien hebben, en dat waren honderdduizenden, zullen het schouwspel niet licht vergeten. Te 10 uur gaf de stadsarchitect van de brandweer-kazerne aan do de Ruyterkade het sein voor het ontstekeu van hot vuurwerk en weldra siste de eerste peil slatig langs den blauwen hemel, ontknalleude in een schitterende bouquet, waarvan de sterren eindigdon in gouden iredraaide degens. Van hef vuurweik slaagde het best het Duitsche Rijkswapen met het Nederlandsche wapen. Het eerste was geheel iu zilver. Van 't tweede was het schild intemsgoud, evenals de kroon, de leeuwen diep rood, de bande- rolle, waarop het devies, groeu. De bande- rolle bleef nog de zilveren woorden Je Mainticndrai vertoonen, toen het overige reeds was uitgedoofd. Een oorverdoovend gejuich ging bij de ver- toouiug der beide wapens op, de muziek speelde de volksliederen, de fluiten van alle stoombooteu lieten hun schorre stemmen hoog boven alles uitfluiten. Dat werd telkeus herhaald bij een mooi nummer, dat bepaald een wauklank mocht heeten eu een zeer slechte smaak verried van hem, die er de order toe gaf. Bij de eerste maal had het zich moeten bepalen. Het groote nummer, „de zocslag," scheen, althans van onze plaats gezien, niet te slageu, het was een verwarde, vurige massa, waarin weinig van schepen te ontdekken viel. De Niagara-watcrval schijnt ook in het water gevallen te zijn. Wat ontstoken werd was bijzonder fjaai, doch aan do hoog ge spannen verwachting voldeed het Engelsche vuurwerk ons Hollanders niet. Het uitstekend gelijkcud portret van Z. M. den Keizer in admiraals-uniform met het grootkruis der Militaire Willemsorde vond een levendige en langdurige toejuiching. Tc elf uur was het vuurwerk geëindigd dat, jammer, niet op de traditioneele wijze met een groot nummer eindigde en daardoor uitging als een nachtkaars. Dit neemt niet w eg dat de avond van eer gisteren op het IJ tot de fraaist geslaagde gedeelteu mag heelen van de feesten, ter eere van den Keizer en de Keizerin gegeven. De Hooge gazteu drukten dan ook herhaal delijk hun bewondering uit over het zeldzaam schoone waterfeest. Langzaam kwam er beweging in de massa schepen en scheepjes. Het duurde een ge- ruimen tijd eer allen den vasteu wal weder bereikt hadden. Langs de kade bewoog zich tot laat in den avond een menschenmassa, die zich verlustigde in het verrukkelijk schouwspel, totdat de duizende lichtjes weg- gloorden en de duisternis over het IJ daalde, met een sluier den feesttooi bedekkend. In de stad heerschte tot laat in den nacht eeu opgewekte feestvrengde als bij de Kouings- feesteu. De groote cafe's werden bestormd, zoodal er telkens queu gemaakt moest worden en de bezoekers met beetjes in- en uitgelaten werden. De feeststemming schijnt als altijd de beste afleiding voor baldadigheden te zijn, zoodat van ernstige ongeregeldheden nergens sprake was. Gisterentnorgeu te 9 uur begaf zich Z. M. de Duitsche Keizer met 6 personen van zijn gevolg in deputatie te voet naar de Nieuwe Kerk. De Keizer droeg persoonlijk een zeer fraaie krans van versche lauwerbladen met breede zijden linten, in de kleuren van Duitschiand en crème en lila. Als een hulde aan de Nederlandsche natie legde de Keizer persoonlijk deze krans op het graf van onzen grooten zeeheld Michiel Adriaansz. de Ruijterals eerbiedige toewij ding aan de nagedachtenis van dezen zeeheld. De Keizer was daarbij in admiraals-uniform gekleid. De Keizer kon zeker geen grootcr daad van piëteit bewijzen dan door deze huldi ging van Neerland's groolsten held. De vleiendste dankbetuiging valt daarbij in het niet. Bijna tien uur vertrokken de Hooge gas ten, begeleid door de beide Koninginnen, van het Paleis naar het Centraal-station. De stoet werd voorafgegaan door een escorte cavalerie eu een escorte volgde oumiddelijk op 't tweede koninklijke rijtuig, waarin de Keizerin eu de Koningin plaats hadden ge nomen. Op den Dam was geen groot publiek aanwezig Aan het station werden H.H. M.M. opgewacht door alle hoofd-officieren van het garnizoen. Op het perron stonden 100 mariuiers en 100 matrozen geschaard met de pijpers en tamboers en de marinemuziek. De troepen werden gecommandeerd door den kapitein luitenant ter zee baron Sweers de Laudas, terwijl twee officieren van de marine en twee van de mariniers daarbij ingedeeld waren. Op den rechtervleugel stonden de kolo nel Braam Houckgeest eu lnitenant-kolonel •Wiggers van de mariniers, terwijl de com mandant van het wachtschi} eveneens was ingedeeld Bij aankomst op het perron door het Ko ningspaviljoen, dat fraai versiersd was, trad de Keizer met jbr. de Casembroot, den hem toegevoegden adjudant, vooruit en werd, on der het spelen van de volkshymne, het rof felen der trommen en het blazen der pijpers, een inspectie gehouden, waarna de Keizer aan den schout-bij-nacht Kramer zijn hooge ingenomeDdheid betuigde met de houding der Nederlandsche Marine, dat Z. M. een

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 5