een geheel nieuw assortiment in MOLTON Zie heden de étalage in de Beddenwinkel van „DE HOOSTER" op den Hof F 301, als: GEHEEL EFFEN WIT, GEHEEL DOORSTREEPT met VERSCHIL LENDE KLEUREN, ROSE MARMER DEKENS, en DEKENS doorwerkt met FANTASIE-PATRONEN en MEDAILLON, zeer geschikt voor ZOMERDEKENS. zeer kranig^korps^noemde. [g De Koningin .Wilbelmina nam met haar hofdames plaats in een salonwagen waarmede zij gewoonlijk reist. Voor H. M. de Koningin-Regentes met den Keizer en de Keizerin was een afzon derlijk salonrijtuig smaakvol gemeubileerd, dat in drie appartementen verdeeld was. De trein, waarmede het geheele gevolg vertrok, was zeer lang. De Keizerin en de Koniugin hadden in het Paviljoen reeds afscheid van den bur gemeester genomen en hem hartelijk bedankt voor de allervriendelijkste ontvangst. Alvorens Z. M. instapte drukte hij lang en met sympathie de hand van den burge meester, hem herhaaldelijk verzekerende, dat hij hoogst voldaan was over de vriendelijke outvangst, die hij zich zoo niet had durven voorstellen. Onder de toonen van het Volkslied en de toejuichingen van hen, die op het perron aauwezig waren, vertrokken de hooge gasten, zeer zeker met de beste indrukken vau de hoofdstad van Nederland. Amst. Ct. Gisteren viel ook aan de residentie de eer te beurt het lang verbeide bezoek te ontvangen van Hunne Majesteiten den keizer en de keizerin van Duitschland, begeleid door hunne koninklijke gastvrouw, H. M. do koningin-regentes, cn de jeugdige koningin. Hoe kortstondig het verblijf van bet Duit- sche keizerspaar ook mocht zijn, toch had de residentie zich feestelijk opgemaakt om den keizerlijken gasten een hartelijke ontvangst binnen baar gebied te bereiden en zooveel mogelijk te zorgen, dat het oponthoud in de Hofstad eene aangename herinnering achter liet. Niet alleen langs den weg, dien de hooge bezoekers zouden volgen, doch in bijna alle overige stadsgedeelten werd er druk gevlagd en was bier en daar eene passende versiering aangebracht aan woning of balcou, in welke versiering de Duitsehe met de Ilollundsche kleuren zusterlijk vereenigd waren tot een ooglijk geheel. Van alle openbare gebouwen was de drie kleur geheschen. Van de tinne van het ko ninklijk paleis wroei de Duitsehe Rijksvlag naast den Nederl. standaard en het Oranje doek. Tegenover het voorplein van het paleis maakten twee vlaggenmasten, gedeeltelijk omwoeld met donkerblauw' fluweelen garni tuur, een sierlijken indruk. De standaards rezen op uit socles cn droegen nabij de vergulde, in het zonlicht stralende pieken, waaruit de nationale wimpels afhiugen, cor- beilles, geheel gevuld met sierplanten en levende bloemen. Even boven hot piëdestal waren vlaggen- tropeecn gestikt met vergulde wapenborden in liet front. De hotels Baulez en Ouden Doelen trokken de aandacht door hun feestelijk uiterlijk, eerstgenoemd hotel bovendien door den eigeu- aardigeu aanblik, dien de verdeeling van kolossale laurierboomen en palmen op den voorstoep van dit hotel opleverde. Het paleis van HH. KK. HH. den prins en de prinses van Wied was langs den bo- vengevol geheel gepavoiseerd. Men zag er de. Nederlandsche vlaggen, de Oranjevlag, de vaan van Neuwied, geheel gelijk aan de Eransche vlag, en kleuren van Duitschland, Pruisen, Waldeck en Pyrmont. Aan den ingang van de Piijnstraat was een keurige welkomstversiering verrezen. Twee vlaggenstokken, op dezelfde wijze versierd als die tegenover hot paleis, w aren verbondeu door een zw ierige guirlande over de geheele breedte der straat; het festoen opgenomen met linten, die de gelegenheidskleuren uit drukten, allen samenloopende in eene car touche op blauw fond, van welke aan de gasten een salve werd toegeroepen. Vau daaruit liepen aan beide zijden van de Rijnstraat vlaggenmasten, op elke waarvan een schild de wapenen, hetzij van het huis van Hohenzollern, heizij van het stamhuis van Nederland en Oranje vertoonden. Deze versiering vormde een feestelijk getooide allee naar de ontvangkamer voor het Hof in een der salons van het Staatsspoorwegstation, waarvan een gedeelte door de firma Mutters, meubelfabrikanten te Den Haag, in een feestzaal was herschapen. Reeds de entree maakte een goed effect door de 7 nationale en Duitsehe wimpeltjes tusschen een grillage van groen ouder lam brequin van volours met goud. De veranda onder de glazen bekapping is herschapen in een ontvangkamer, die het aan zicht heeft van een serre door den grooten en kostbaren schat van de rijkst denkbare planten. Meer dan 4000 roode rozen ziju daar tot vulling van het groen aaugeweucl. Boven den hoofdingang tot het wachlsalon, ziet men de gecombineerde wapens van het Duitsehe on het Nederlandsche Rijk. Hang- planten verhoogen de elegantie en het glazen dak is gedeeltelijk met feestklimop bespan nen. Deze voorhof maakt een licht en luch tig elfect. Dc groote eerste klasse wachtkamer werd tot tuin aangelegd. Alle deuren zijn ver borgen achter rijko portieres, gekroond met lambrequins met goud gegalonneerd. Een kostbaar Smirnasc-h tapijt bedekt den vloer. Er i3 ccn hoofdgroep van prachtige en sierlijke planten in het midden, Een toe passelijk ameublement verhoogt den rijkdom van deze ontvangkamer. Aan de zijde van het perron zijn de pe nanten versierd met vier groepen van de rijkste planten. De palmen zijn bedekt met prachtige kronen, zoo breed dat de vorstelijke gasten als 't ware onder een verandah den salon binnen traden. Ook hier zijn de por tieres van donkerrood velours aangebracht, terwijl aan de beide uithoekeu van den bui tenuitgang twee vervaarlijke laurierboomen deze groep van gewassen flankeeren. Reeds tegen 11 uur kwamen de autori teiten allen in gala-costuum of groot tenue aan, die tot ontvangst van bet keizerlijk paar aan het station aanwezig moesten zijn. Om 11.35 bulderde het eerste kanonschot, ten teeken dat de speciale trein die door de hoofdambtenaren der maatschappij van staats spoorwegen werd begeleid, het station na derde. Weinige seconden later gleed dc hof- trcin het station binnen. De keizerin stapte het eerst uit den trein, gevolgd door H. M. de Regentes. De keizer kwam achter de vorstinnen en was gekleed in marine-uniform. De jonge koningin had in een tweede salonrijtuig plaats genomen en bevond zich op het voorbalcon b'j het binnenrijdeu van het station. De burgemeester bracht den Keizer en de Keizerin een welkomstgroet bij het betreden van den Haagschen bodem. De muziek speelde het Duitsehe volkslied en het Wilhelmus. Nadat eenige autoriteiten aan Z. K. M. waren voorgesteld, begaf de Keizer zich langs de gelederen der schutterij om de eerewacht te inspecteeren. H. M. de Koningin-Regentes stelde nu de generaals aan den Keizer voor, en na een kort oponthoud begaven de Keizerlijke en Koniuklijke personen zich naar de ontvang kamer, waarvan hun de pracht niet ontging. Zij vertoefden slechts korten tijd in deze blocmenhalle. Toen dc Keizer daarna met de Koningiu- regentes in het rijtuig met vier paarden be spannen la Daumont steeg, ging er een hoerah op uit de dicht aaneengesloten menigte, die op de trottoirs geposteerd was, en uit de rijen der leden van de Duitsehe vereeni- ging alhier, Laetitia, die ter zijde van de serre bij den uitgang stonden geschaard met hunne dames, een bouquet op de borst van blauwe bloemen, de lievelingsbloemen van 's keizers grootvader. Bij don ingang der Rijnstraat viel een regen van kleine bloemruikers in het rijtuig van Neerland's Hope. In matigen draf werd nu door de dichte rijen der menigte naar het paleis gereden. Overal waar de stoet passeerde, werden ondubbelzinnige blijken van sympathie geuit. Bij het passeeren van den Bosch weg kwam de versterkte wacht in 't geweer om aan de hooge bezoekers de gebruikelijke eerbewijzen te doen. In de voorstraat ondervond het achterge deelte van den stoet een kleine vertraging, daar van een der rijtuigen van het gevolg een der strengen brak Dit rijtuig moest de overigen laten voorbij trekken. Reeds lang voor het bepaalde uur w as aan liet paleis in het Noordeinde alles in gereed heid om de hooge bezoekers te ouriangen Yan de beide zijgevels wapperds rechts de Duitsehe Rijksvlag, links de Oranjevlag. De Koninklijke Standaard was boven den hoofd ingang geplaatst. Tegenover het front van het paleis achter het ruiterstandbeeld van Willem den zwijger waren 2 hooge masten met groote eorbeilles, vlaggen, w apenschilden en kransen opgericht, hetgeen met den be kenden grooten kastanjeboom op den achter grond een goed geheel vormde. Een eere compagnie, ter sterkte van 200 man, w as opgesteld. De luit.-kolonel Benschop vertegenwoor digde als oudste hoofdofficier aan het paleis den regiments-commandant. Voor de aankomst van TIH. MM. kwa men klokslag half twaalf de Prins en Prin ses van Wied in een open landauer, bespan nen met vier paarden, ten paleize, alwaar zij werden ontvangen door den opper-cere- mouiemeester, baron Du Tour van Bellin- cbave, terwijl de eerewacht de gebruikelijke eerbewijzen verrichtte. Aan het paleis gekomen trok daar al da delijk de aandacht des keizers het fiere rui terstandbeeld van den Zwijger. De eerewacht der grenadiers bracht hier het eeresaluut. De prins en prinses van Wied, die zich in het paleis bevonden, traden de gasten en verwanten uit do vestibule tegemoet. De ver welkoming was recht hartelijk. De jeugdige Koningiu was voortdurend het voorwerp van geestdriftige huldebetuigin gen uit de rijen vau het publiek. Na te zijn binnengetreden, kw.im de Kei zer na eenige. oogenblikkeu uit het paleis en inspecteerde vergezeld van vice-admiraal jhr. De Caseinbroot, de eerewacht der grena diers. De vice-admiraal stelde Z. M. den kapitein jhr. van der Wijck voor, met wien dc Keizer zich eenige oogenblikken onder hield. Yan het Mauritshuis volgde de stoet den Kortenvijvcrborg, het Korte Yoorhout, langs de wacht aan de Kouingsbrug die de voorgeschreven cerbow ijzen bracht, welke de Keizer met liet militair saluut beantwoordde. Ook door de batterij veld-artillerie, in het Malieveld opgesteld, werden de voorgeschre ven eerbewijzen gebracht. Door de schoonste lanen van het Bosch werd daarna de tocht voortgezet naar het Huis ten Bosch waar de hooge bezoekers ten ruim 1 ure arriveerden. Overal langs den weg waren duizenden toeschouwers geschaard die HH. MM. luide toejuichten. Aan het Huis ten Bosch gekomen, bood de keizer de regentes en de prins van Wied de keizerin den arm aan bij het opstijgen van het bordes. De vorstelijke personen verbleven .aldaar ongeveer een kwart uurs. Yersehilleude zalen werden vluchtig doorwandeld, terwijl de hof maarschalk, intendant der koninklijke palei zen, de heer de Constant Rebecque, de hooge bezoekers rondleidde en inlichtingen ver schafte. Inzonderheid werd door den Keizer en zijne gemaliu op familie-portretten acht geslagen, meer bepaaldelijk op het fraai ge schilderde portret van de echtgenoote van den Grooten Keurvorst. In de Oranjezaal, die de keizer zeer be wonderde, viel de aandacht vooral op de vier in de hoeken geplaatste enorme cande- labres. Bij het verlaton van het paleis zeide de keizer den heer De Constant dank voor de gegeven inlichtingen. Ten 1 u. 20 m. verlieten de vorstelijke bezoekers het Huis ten Bosch en werd over den Leidschen straatweg de rit naar Scheve- ningen aangevangen. De stoet bewoog zich in sterken draf langs Boschlaan, Koninginne gracht, Kanaal, Niouwo Barklaan, over het Gevers-Deynootplein om het Kurhaus. Ook Scbeveuingen was niet achter geble ven in liet maken van feestversieringen ter eere van het keizerlijk echtpaar op den tocht door het zeedorp. Yooral de visschersvloot, die voor het strand lag vastgemeerd, leverde een scbil- derachtigen aanblik op. Alle schuiten had den den nationalen wimpel in top. Het glanspunt van dit alles was echter het Kurhaus. Tc midden van vlaggestokken, die het terrein geheel omringden, waren bij den opgang naar het terrein een viertal mas ten opgericht, waaraan de Duitshe rijkswa- pens omlijst met groen en gedekt door de Nederlandsche en Duitsehe vlaggen, waren geheschen. De keizerlijke stoet reed stapvoets voorbij, terwijl Z. M. de Keizer herhaaldelijk het mi litair saluit bracht, en de Kcizeriu en onze Regentes het volk minzaam groetten. Ook hier gaf de menigte do meest on dubbelzinnige blijken van ingenomenheid met dit, voor ScheveniDgen vereerend bezoek. Langs den Ouden Scheveningschen weg keerde de stoet naar de stad terug en vijf minuten na tweeën besteeg de Keizer met de Koningin-Regentes weder de trappen van het Paleis in het Noord-Einde onder de eerbe wijzen van de eerewacht gevolgd door II. M. de Keizerin en verdere personen die aan den rijtoer hebben deelgenomen. Behalve aan het Kurhaus werden geen ovatiën gebracht. Alleen werden uit een der huizen in de Zeestraat eenige rozen in de beide eerste rijtuigen geworpen. Nadat de gasten van den rijtoer ten pa leize waren teruggekeerd, had aldaar in do groote danszaal een dejeuner van 70 couverts plaats, waartoe geuoodigd waren de in de residentie aanwezige generaals, de burge meester, de Commissaris des Konings en al de leden van het gevolg des keizers. Bij den aanvang van het dejeuner werd de eerewacht namens den keizer bedankt en rukteu de compagniën met volle muziek in. Ten 4 uur verlieten het Keizerlijk paar met beide Koninginnen het paleis en reden naar het station van den staatsspoor, waar zij werdeu opgewacht door den prins en de prinses van Wied en hunne kinderen, die bouquetten aan de majesteiten aanboden. Vele autoriteiten waren aanwezig. Ten 4.16 vertrok de trein met de hooge perso- naadjes naar Rotterdam onder de tonen van de muziek der jagers. Vooraf had de keizer nog de eerewacht, door de jagers gesteld, geïnspecteerd. Toen de trein voorbij liet Hol- landsch spoorstation stoomde, wuifde koningin Wilbelmina de menigte toe. Ulr .Dbl. Te 4.50 ure stoomde de trein, onder de tonen van het door het korps hoornblazers aangeheven „Wilhelmus" het station Rotter dam binnen, en een oogenblik later stond de Keizer in adrairaalsuniform, gevolgd dooi de Keizerin en de beide Kouinginuen, op Rotterdamschen bodem. De Keizerin en de Koningiunen werden door de jonge dames Yening Meinesz, De Monchy en De Gelder, de Keizerin bovendien door de echlgenoote van den Duitscben con sul, prachtige bouquetten aangeboden. De Keizer begaf zich, na gesalueerd te hebben, onmiddellijk naar rechts, hield inspectie over de schutterij en dnikto den commandant van do eerewacht de hand; in dien tusschentijd onderhielden zich do hooge vrouwen met den burgemeester en de aanwezige dames. Toen de keizer van de inspectie terug keerde, trad de burgemeester naar voren en sprak het keizerpaar in het Fransch als volgt toe „Hoog waardeert de stad Rotterdam de eer, die het Uwe Majesteiten, ingevolge de uitnoodiging van onze beminde Koningin, behaagt haar door Uw bezoek te bewijzen. „Ofschoon dat bezoek slechts zeer kort kan ziju, zullen Uwe Majesteiten bemerken, dat hier, niet minder dan elders, al onze pogingen daarop gericht zijn, de ontwikke ling van de industrie en bovenal vau den handel te bevorderen. Wij gelooven daar mede niet alleen de welvaart van ons dier baar vaderland te bevorderen, doch ook een weinig ten ulgemeenen nutte werkzaam te zijn." De keizer betuigde daarop den burge meester zijnen dank, drukte hem de hand, en onderhield zich toen nog enkele oogen blikken met den Duitschen consul en den schout-bij-nacht Maclcod. Het Heil dir ivi Siegtrkranz weerklonk, en de stoet begaf zich in de receptiezaal, om na nog eene koite pooze daar vertoefd te hebben, zich in de gereedstaande hofrijtuigen te begeven. De stoet bestond uit 15 rijtuigen, vooraf gegaan door een ouder-inspecteur van politie te paard, als wegwijzer, daarna een escorte cavalerie, gevolgd door den burgemeester in een rijtuig, .vervolgens weder een onder inspecteur Daarna de commissaris des Konings van Zuid-Holland met generaal Van Teylin- gen, gezeten in een rijtuig met twee paar den; twee hoffouriers. Z. M. de Keizer en H. M. de Koningin-Regenten in een hof- rijtuig inet 4 paarden a la Daumont be spannen. In het volgende rijtuig, eveneens met vier paarden, waren gezeten H.H. M.M. de Keizerin en Koningin Wilbelmina. Daarop volgde een escorte cavalerie en het gevolg. In de Witte-de-Withstraat, hoek Zwarte- paardeustraat, werd dooi de school- en catechisatiekinderen der Duitsehe Evange- gelisehe gemeente aan den keizer en aan de Keizerin ieder een bouquet aangeboden. Duizenden menschen die den stoet voorbij baddeu zien gaan, trokken vervolgens naar den Heuvel en het Park, om het Keizerlijk jacht bij het vertrek voorbij te zien stoomen. Overal werd de orde flink door de politie gehandhaafd. Aan deu Terwenakker, die voor het publiek afgesloten was, was als eerewacht een batal jon mariniers opgesteld onder commando van kapitein Van Riel, benevens een muziek korps van de marine. Behalve de reeds bij aankomst aan het station aanwezige autoriteiten, waren daar tegenwoordig alle ministers en 's keizers broeder prins Heinrieh. Toen de keizerlijke stoet op het terrein verscheen, werd weder bet Heil dir im Siegerlcranz geblazen. Na een kort oponthoud in de receptiezaal begaf het keizerlijk paar, uitgeleid door de koninginnen, zich aan boord van het jacht. De touwen werden losgemaakt, en langzaam en statig zette het keizerlijke jacht zich in beweging. De keizer stond op de brug, met het gelaat uaar den wal, de hand groetend omhoog. De commaudant van het jacht riep daarop met luide stem Den Königlichen Majestaten dreimal Hoch waarmede de geheele bemanning instemde. De muziek beantwoordde deze beleefdheid met het Duitsehe volkslied. Toen de Koningin-Regentes voor het laatste groette, ontblootte de Keizer het hoofd ten afscheid. Zoo waren de keizer en de keizerin uit Holland weder weg, naar wij met zekerheid gelooven, voldaan over de hartelijke ont vangst, hun van ons kleine vrije volk ten deel gevallen. (N. R. Ct.) mvvAWGmi Eow-irt Mnmiii

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 6