NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. HET BOOTHUIS. BUITENLANDSCfl OVERZICHT. Feuilleton. No 56. Woensdag 15 Juli 1891. Twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. jmersfoortsche coürahi VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden 1Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentie ni Van 1 6 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. H. M. de Koningin-regentes der Ne derlanden en Z. M. Koning Leopold II hebben aan de regelingscommissie laten weten, dat het hun behaagd heeft het XXIe Nederlandsch taal- er. letterkundig Congres, dat op 23-26 Augustus te Gent gehouden zal worden, onder hunne be scherming te nemen. Buiten de 150 Gentsche leden hebben zich reeds meer dan honderd leden uit alle gedeelten van Noord en Zuid laten inschrijven. Daaronder zijn uit Utrecht: dr. J. J. Doedes, rustend hoogleeraar; ba ron U. thoe Schwartzenberg en Hohelans- berg en mr. E. du Marchie van Voort- huyzen. Naar men uit 's-Gravenhage meldt, is tot heden nog geen opdracht gegeven tot vorming van een nieuw ministerie. De minister van Staat, de heer Heems kerk, die jl. Zaterdag op liet Loo werd ontvangen, heeft Hare Majesteit van ad vies gediend omtrent den staatkundigen toestand. Naar men verneemt is door het tegenwoordige ministerie nog in staat van voorbereiding gebracht een wetsont werp tot het instellen eener nieuwe Ne- derlandsche ridderorde, aan welke men den naam zou willen geven van Oranje- Nassauorde, verdeeld in vijf klassen, in den geest van de vroegere orde van de Gouden Leeuw van Nassau. Zone-stelsel. Onlangs werden de door den minister van Waterstaat, Han del en Nijverheid voor de Hollandsche IJzeren Spoorweg-maatschappij en Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen vastgestelde maxima-vrachtprijzen voor het reizigersvervoer medegedeeld en werd zelfs de invoering van nieuwe ta rieven tegen 1 September e.k. in uitzicht gesteld. Uit vertrouwbare bron vernemen wij, zegt het Vtr. Dgbl., dat van die invoe ring op 1 Sept. e.k. geen sprake is. Onze lezers zullen waarschijnlijk weten, dat bij de exploitatie-maatschappij de zucht bestaat om het zone-tarief in te voe ren, de Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij daarentegen meent dat de toepassing van dat stelsel op hare lijnen niet deugt. Naar de werking van dit tarief werd indertijd in Hongarije een onderzoek in gesteld door de heeren Nivel en Engeringh van de exploitatie-maatschappij en door den heer Beelekamp van den Holl. IJzer. Spoorweg. Het verschil tusschen de beide maat schappijen omtrent het al of niet toe passen van het zone-tarief is nog niet opgelost. Men meende, nu de maxima vastgesteld waren, het eens te zijn, doch dat is niet zoo. De Staatsspoorweg-maatschappij zal toch het zone-tarief toepassen en zal daarbij natuurlijk de door den minister vastgestelde maxima niet overschrijden. Het plan bestaat hare lijnen in drie zones te verdeelen, waarvan de 3e zone zou loopen tol pl. m. 160 kilometers, dus voor den boven de 160 kilometers afge legde afstand, zal men niet behoeven te betalen; zoo zal men nagenoeg evenveel betalen of men van Groningen en Leeuw arden naar Amersfoort of via Utrecht naar Amsterdam gaat. Dit zal dan zeer ten nadeele van de lijn Amersfoort Hilversum Amsterdam komen, omdat btj de samenstooting der tarieven, de Holl. IJzeren spoorweg-maatschappij natuurlijk om haar deel zou komen en de reis via Hilversum dus veel duurder wordt dan via Utrecht. Ook voor velen in Nederland zal van min of meer beteekenend belang zijn het door de Belgische regeering genomen besluit, dat van 20 dezer af op Zon- en feestdagen alle goederenvervoer op de spoorwegen zal worden gestaakt en geene goederen ten vervoer aangenomen zul len worden behalve aan spoedig bederf onderhevige, die met sneltreinen vervoerd worden. Daarbij is voorgeschreven deze bepalingen tot 20 October a. s. met om zichtigheid toe te passen, ten einde het publiek er allengs aan te doen gewennen. De Kamer van Koophandel te Rot terdam heeft in hare vergadering van gisteren baar advies vastgesteld aan den minister van waterstaat betreffende diens voornemen tot oprichting van een cen trale» raad van handel en nijverheid. De Kamer kan zich met dit voorstel niet vereenigen. H. i. zullen de adviezen van dien raad niet de waarde hebben, die de minister zich daarvan voorstelt, omdat de raad niet geeft een behoorlijk gepro portioneerde vertegenwoordiging, en ook omdat daarin afgevaardigden samen zitting hebben, die soms verschillende belangen voorstaan. Betere en vollediger voorlich ting verschaft den minister het thans gevolgde stelsel, waarbij elke Kamer van koophandel afzonderlijk haar advies uit brengt. Tot den raad van toezicht op de spoor wegdiensten heeft de K. v. k. zich gewend met liet verzoek te willen bewerken, dat bij het vaststellen van den winterdienst op de spoorwegen meer rekening worde gehouden met de belangen van het rei zend publiek, dan zulks bij den nu onlangs in werking getreden zomerdienst liet ge val is geweest. Ook wijst de Kamer den raad van toezicht op de maatregel van de M. t. E. v. SS. tot verhooging van de prijzen der abonnementskaarten, die door haar nhoogst onredelijk" wordt ge acht. De Nederlandsche Schutterijkader- bond zal den 26. dezer te Utrecht haar vijfjarig bestaan herdenken en eene al- gemeene vergadering houden, terwijl den volgenden dag een schietwedstrijd op de Vuursche heide zal plaats hebben. Met het oog op het 1. lustrum van den bond zal den 26., van 24 ure, eene matinée, door hh. officieren der Utrecht- sche schutterij, te geven door het muziek corps der schutterij, onder directie van den gevierdeD kapelmeester, den heer C. Coenen, d. luit.-kapelmeester, den bond welwillend worden aangeboden in den tuin nBuitenlust", Maliebaan. Door de Staatsspoorweg-Maatschappij worden in verband met de gisting onder haar personeel, maatregelen genomen, om bij eventueele werkstaking door reserve-personeel in den dienst te kunnen voorzien. De heer E. Gerdes, de bekende schrijver voor kinderen, zal 12 Augustus e.k. zijn 70sten verjaardag vieren. Daar de heer Gerdes zich in behoeftige om standigheden bevindt, heeft zich eene commissie gevormd om hem op dien dag een cadeau in geld te geven. Bijdragen daarvoor worden ingewacht bij de heeren J. G. Sillem, Amsterdam; J. van 't Lin- denhout, Neerbosch; dr. J. Th. de Visser, Rotterdamdr. F. van Gheel Gildemees- ter, 's-GravenhageJ. van Dijk Mz., Doetinchem en E. J. Griffijn te Arnhem. Morgen middag te halfdrie, zal door de jeugdige Koningin de eerste steen gelegd worden van de Nederl. Herv. kerk te Apeldoorn. Voor de ontvangst der vorstinnen is een sierlijk baldakijn in gereedheid ge bracht, zeer net gedrapeerd met stoflage en op den grond een kostbaar tapijt. Voor de genoodigden is daar tegenover een tribune in gereedheid gebracht, ter wijl de zangvereeniging Concordia eenige toepasselijke liederen zal zingen. Onder den steen zal, behalve de oor konde, gelegd worden een gedenkpenning met borstbeeld der Koninginnen en in scriptie, een ex. van alle gangbare mun ten en de munten die gevonden zijn onder de afgebrande kerk. Het verblijf van den keizer van Duitsch- land in Engeland is, in dezen nieuws- loozen tijd, een ware uitkomst voor schrij vers en lezers van couranten, en wij kun nen niet anders doen dan met den alge- meenen stroom meegaan. Vrijdag was het de dag van het be zoek aan de Londensche City. Geheel de stad was in rep en roer, het omnibus- verkeer was gestaakt, ieder wilde er iets van zien. Langs den ganschen weg van Buckingham-palace lot de Guildhall storid een opeengepakte menigte, die juichkre ten deed hooren en met bloemen wierp al de huizen, en niet het minst laatstge noemd gebouw zelf, waren prachtig ver sierd. Daar aangekomen, vergezeld van de keizerin, ontving Z. M. uit de handen van den Lord-mayor het brevet van het eereburgerschap, in een prachtig gouden kistje. In de toespraak, die de aanbieding vergezelde, werd het keizerlyk bezoek voorgesteld als een bijzonder gelukkig teeken van vrede en vriendschap tusschen de volken, dat zoowel aan de belangen der beschaving als aan den voorspoed der geheele wereld zal ten goede komen. De Keizer verklaarde in zijn antwoord dat hij, als kleinzoon eener Koningin, die wegens haar edel karakter en haar wijs beleid steeds in herinnering zal blij ven, zich in het bekoorlijke Engeland altijd thuis gevoelt. Hetzelfde bloed vloeit in Engelsche en in Duitsche aderen en, voegde de Keizer er bij, het voorbeeld van mijn grootvader en van mijn vader volgende, zal ik steeds de historische vriendschap tusschen beide volkeren aan houden. Vóór alles is mijn streven het behoud van den vrede, en steeds zal men mij bereid vinden met Engeland en andere natiën samen te gaan in ge- meenschappelijken arbeid voor vreedza- men vooruitgang, voor vriendschappelijk verkeer en voor de bevordering der be schaving. De dag werd besloten met een prach tig, buitengewoon schitterend bal op Buckingham-palace. Zaterdag was de groote dag van de wapenschouwing in het kamp van Wim bledon, waar de troepen en vrijwilligers, te zamen 23.000 man, reeds in den voormiddag waren opgesteld. Des na middags te drie uren reden de Keizer, de Keizerin, de Prins van Wales en tal van vorstelijke personen er heen; een uur later verkondigden zware geschut- salvo's hun aankomst. De Keizer zat op een prachtig zwart paard en droeg de Maarschalks-uniform der witte Kurassiers. Het défilé der troepen was zeer indruk wekkend herhaaldelijk prees de Keizer de flinke houding der vei schillende corpsen. De terugtocht geschiedde per extra- trein, naar het Glazen Paleis, waar een prachtig concert werd gegeven. Des avonds na het diner was er een groot vuurwerk, waarvan de hoofdnummers door de Keizerlijke gasten door middel eener electrische geleiding werden ont stoken. Zondag, na de godsdienstoefening te hebben bijgewoond in de St. Paulskerk, ging het Keizerlijk paar met een extra- trein naar Hatfield, het buitenverblijf van den Premier, den Markies van Salisbury. In een grijs zomerpakje gekleed met lich ten lioed op, arriveerde de Keizer daar te zes urende Prins van Wales en an dere leden der Koninklijke familie waren er reeds vroeger aangekomen. De Markies, vergezeld van zijn oudsten zoon, Lord Cranborne, wachtte zijn hooge gasten aan het station, vanwaar zijn rijtuig hen 73) „Gij moest liever het park doorgaan." zeide Mrs. Holmes, „dat is de kortste weg." „Dat is een goede invallangs dien weg kan ik niet missen. Zoo ben ik van het Boothuis onlangs met Mr. Aynard ook te ruggekeerd en de weg zal niet moeilijk te vinden zijn. Mrs. Holmes, wilt gij mij door eene der achterdeuren uitlaten. Ik beloof u, Anna Judge, dat ik onder weg een dikken knup pel zal snijden, dan ben ik togen eiken aanval gewapend." Maar Anna glimlachte niet over deze laatste zwakke poging tot schertsen zij bleef in gedachten verzonken staan en bet speet hem niet, toen hij zag dat zij het avontuur ernstiger opnam dan hij. Zij zag er bijna uit als of zij ongerust over hem was, meen de hij, en het deed hem genoegen te mogen gelooven, dat zij aan hem zou blijveD den ken tot hij den volgenden dag op Thirby Cross terugkeerde. Zij bleef als aan den grond genageld staan, terwijl Mrs. Holmes hem door de verschillende gangen vooruitging en einde lijk voor eene deur stil hield, welke zij be hoedzaam ontgrendelde. „Hier is de rechtervleugel," zeide zij, „en deze deur komt uit in het park. Houdt u dicht onder de hoornen tot gij het huis ver achter u hebt, want het licht heeft de algemeene nieuwsgierigheid opgewekt en men zou u kunnen zien. Gij zijt een moedig man, Mr. Delancy." „Och, neen, alleen is ook mijne nieuws gierigheid opgewekt, zoowel als de hunne," „Ik geloof niet dat ge er iets vinden zult. Het is een voorteeken, een waarschu wing uit eene andere wereld aan dit onge lukkig huis." „Onzin „Ik heb ook nooit aan voortekenen ge loofd, maar nu geloof ik er aanik geloof dat mij een groote ramp treffen zal, en daarin ben ik door een eenvoudigen droom bevestigd." Ned baalde met minachting de schouders op, terwijl de huishoudster, met bevende band de deur ontsloot. „Meer dan eenmaal zijn mijne droomen uitgekomen." „Ik wensclite dat gij gedroomd hadt, wie er in het Hol is en mij zoo eene reis be spaard badt." „Gij zoudt mij niet geloofd hebben," zeide de buishoudster gemelijk. „Misschien niet." „Gij spot met alles. Dat is eene zeer slechte gewoonte, mijnheer. Vergeef mij, dat ik zoo ronduit mijne meening zeg," zeide zij, het licht een weinig ter zijde houdende, toen zij bemerkte dat hij haar strak in het gelaat zag, „maar ik ben eeno zonderlinge vrouw, en vergeet maar al te dikwijls den eerbied, dien ik aan de gasten van mijn mees ter verschuldigd ben." „Ik heb u niets te vergeven, Mrs. Holmes." „Het verheugt mij te zien, dat gij niet zoo spoedig beleedigd zijt, als, als zekere dame, die ik ken." „Gij bedoelt immers Anna Judge niet vraagde Delancy. „Anna Judge! Zij is het liefste, zacht aardigste, het beste meisje dat er bestaat. Zoudt gij willen gelooven dat ik voor haar mijn leven zou kunnen geven Zoo waar als ik leef, mijnheer, het is zoo." „Nu dat is zeer lief van u." „Lach mij maar uit, Mr. Delancy, zoo gij wilt," zeide zij„gij kunt mij niet be grijpen," voegde zij er met toenemende op gewondenheid bij maar spot niet met haar, noodzaak haar niet aan n te denken, zon der dat gij ernstig aan haar denkt. Ik bid u, doe dat niet, ofmocht gij nimmer levend van Aynard's Hol terugkomen I" Delancy nam het licht uit hare hand en hield het dicht voor haar gezicht. De vtouw week achterwaarts en keerde hem eindelijk den rug toe. „Hier is uwe kaars, Mrs. Holmes." Zij vatte den blaker aan, doch hield nog immer haar gelaat van hem afgewend. „Ik wil u een goeden raad geven, voor dien welken gij mij w el hebt willen geven," zeide bij. „Ga maar spoedig naar bed." „En waartoe?" „Gij hebt gedronken. Niet zoo veel dat gij er dronkeu van zijt, maar genoeg om u allerlei onzin to doon uitkramen, en het mocht u bier in uwe betrekking nadeelig zijn." „Slechts één glas brandenwijn," zeide zij zacht, „men beeft mij heden zoo gegriefd en mij er toe genoodzaakt te drinken. Maar één glas en dat werkt een weinig in mijn hoofd en gij hebt liet zeer goed gezien wat bebt gij goede oogen. Meen echter niet dat ik mij aan dronkenschap schuldig maak, of doe het mijn meester en zijne verloofde niet geloovenhet is een ongeluk, mijnheer, op mijn eer het is een ongeluk." „Dat hoop ik. Goeden nacht." „Goeden nacht. Vergeet het, hoe dwaas ik mij dezen avond heb aangesteld ik ben eene dwaze vrouw, die niet altijd bare tong meester is. Maar ik heb zooveel in mijn leven geleden, en voel mij zoo innig aan Anna Judge gehecht, dat ik bevreesd was „Goeden nacht." En met zijn mandje in de hand, trad Ned den tuin in en spoedde zich door het park, steeds in de schaduw loopende, terwijl hij zijn oog altijd gericht hiold op het Boothuis, als ware het het ba ken, dat hem den weg wijzen moest. ACHT EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Bevattende menigen goeden raad. Nadat Mr. Delancy vertrokken was, gren delde Mrs. Holmes do deur en ging daarna in gedachten en langzaam door de gangen, bleef opeens stilstaan en sprak in zich zelve „Had ik dat kunnen denken, dat hij het zien kon dat ik brandenwiju gedronken had?" In het portaal teruggekomen vond zij daar Anna Judge nog in de zeilde houding staan terwijl haar gelaat nog ernstiger stond dan dat der huishoudster. „Blijft gij hier staan I" Waartoe dat, Miss Judge?" riep zij uit. „Ik weet liet niet, antwoordde Anna, „ik behoef niet meer naar de receptiezaal te gaan; zij zullen mij niet eens missen. Ik beu moede en heb hevige hoofdpijn." „Ga dadelijk naar bed, mijn kind," zeide zij, terwijl de raad van Mr. Delancy haar voor de a geest kwam, „en bekommer u over hen, die daar binnen zijn niet. Gij zijt hunne slavin niet." „Mr. Aynard zal wel spoedig vertrekken, en zoo stil wegsluipen mag ik toch ook

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 1