Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Gemeenteraadsverkiezingen. heer Mezger in onderhandeling met het hotel Continental te Parijs, en denkt hij er ook aan naar Amsterdam terug te keeren. Men seint uit Wiesbaden aan het Hbl. dat de commissie van schuldeischers, welke thans het Rheinhotel bestuurt, gis ter (Donderdag, aan dr. Mezger eene for- meele opzegging heeft gezonden. Vermits geene schikking is tot stand gekomen, zal dr. Mezger aanstaanden Zaterdag het Rheinhotel verlaten tot 15 Aug. a. s. de praktijd in zijne woning voortzetten en dan lot 15 Sept. den vacantietijd in Nedeiland gaan door brengen. In dat tijdsverloop denkt hij een besluit te ne men ten opzichte van de hem gedane aanbiedingen. Ter beschikking van den gouv.-gen. van Nederl.-Indië kunnen worden gesteld eenige onderwijzers en onderwijzeressen oin te worden geplaatst als onderwijzer 3. kl. en als hulponderwijzeres bij het openbaar lager onderwijs daar te lande. In de Haagsche kringen loopt het gerucht, dat het nieuwe ministerie zou zijn samengesteld uit de heeren mr. G. van Tienhoven, voor binnenlandsche za ken mr. W. H. de Beaufort, voor Bui- tenlandsche zaken; J. T. Cremer, voor koloniën; mr. S. van Houten, voor finan ciën mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, voor waterstaat; G. Kruys, voor marine en A. H. W. Seyffardt, voor oorlog. De naam van den titularis voor justitie wordt nog niet genoemd. Donderdag van 15 uur was mr. G. van Tienhoven, burgemeester van Amsterdam, weder ten paleize Het Loo. In het district Almelo is tot lid van de Tweede Kamer gekozen dr. H. J. A. M. Schaepman (r.-k.) mei 1228 stemmen. Op den liberalen candidaat, den Heer W. H. Dikkers, werden 942 stemmen uitgebracht. Aantal uitgebrachte stemmen 2189. (Den 9. Juni jl. werden er uitgebracht 1956 geldige stemmen. Toen werd geko zen mr. W. C. J. J. Cremers met 1090 stemmen tegen 827 op den heer W. H. Dikkers.) In het district Schoterland is ge kozen tot lid van de Tweede Kamer de heer H. Pyttersen (lib.) met 1106 stem men. De heer Van Vliet (anti-rev.) be kwam 1062 stemmen. Te 's-Gravenhage is Woensdagavond na een langdurig lijden overleden de heer M. D. graaf van Limburg Stirum.gepen- sionneerd luitenant-Generaal, die deel nam aan de verdediging der Citadel van Ant werpen. In Juli 1872 trad hij als minis ter van oorlog op en nam in September 1873 zijn ontslag na de verwerping van het hoofdbeginsel zijner militiewet, de afschaffing der plaatsvervanging. Na deze teleurstelling trachtte hij door de stich ting van den Anti-dienstvervangersbond het groote beginsel, waar hij met zijne volle overtuiging aan gehecht was, bij zijne landgenooten ingang te doen vin den. In wetenschappelijken kringen stond de overledene ook in hoog aanzien. Dr. P. E. van Hamel Roos schrijft in het jongste nr. van ie Revue interna tionale des falsifications: nik ben in de gelegenheid geweest monster boter, in blikken doozen bewaard te onderzoeken. Op deze doozen stond de naam van den verkooper met de bijvoe ging: neerste qualiteit." De inhoud geleek meer op kunstboter van slechte, dan op natuurboter van de allerslechtste qualiteit. En dan moest ik nog vernemen dat dit smerige goed in de O. I. bezittingen be taald werd met denzelfden prijs als echte boter! Op die manier lijkt het mij niet twijfelachtig, dat een eerlijk koopman de concurrentie niet vol kan houden. nik vestig de aandacht van ieder dien het aangaat, op dezen staat van zaken. Is de boterwet in de koloniën niet van kracht, laat dan ten minste de voor die gewesten bestemde koopwaren onderzocht worden terwijl zij nog in het land zijn, waar ze vervaardigd worden. Ik ben voor nemens, met de meest mogelijke voor zorgen monsters te nemen, ten einde ze ker te zijn dat de naam, die op de vaten vermeld staat, ook die van den fabrikant is. Ik twijfel niet of de wet is in staat dit bedrog te straffen, al houd ik het er ook voor, dat de bedriegers middelen zullen zoeken om de wet te ontduiken. Zij zullen bijvoorbeeld hunne waar, bij den uitvoer, opgeven voor hetgeen zij werkelijk is, bijvoorbeeld: «oud vet, eerste qualiteit", en haar later, om ze te verkoopen, weer den naam van bo ter geven. »Er is sedert kort te Londen eene Ne- derlandsrhe Kamer van koophandel opge richt, met het doel de Hollandsche zuivel- nijverheid uit haar verval op te heffen, maar indien het onkruid niet uitgeroeid wordt op de plaats waar het groeit, dan staat te vreezen dat het Engelsche snoei mes, hoe nuttig ook op zichzelf, niet de wortelen en dc vertakkingen van het kwaad zal afsnijden." 1 Augustus a. s. treedt de nieuwe overeenkomst, aangegaan door de Exploi tatiemaatschappij en de onderneming der firma van Gend en Loos, in werking. Tengevolge hiervan, worden de meeste klerken, conducteurs en arbeiders op ge noemden datum uit den dienst der onder neming ontslagen, maar treden den zelf den dag in dienst der Exploitatiemaat schappij. De Keizer van Duitschland heeft aan den Duitschen gezant hier te lande doen toekomen een dertigtal «Krieger- medailles", teneinde aan de onderofficieren der infanterie en der huzaren te worden uitgereikt, die als eerewacht hebben dienst gedaan bij Zr. Ms. jongste bezoek. Dit eereteeken heeft de grootte van een halve gulden, is van zilver, draagt 's Keizers voorletters en hangt aan een wit lint van geribde zijde met een zwarte streep aan eiken kant. Bij koninklijk besluit is de opper wachtmeester-hoefsmid W. Kamerbeek van het Ie. Reg. Huzaren, werkzaam bij de rij- en hoefsmidschool alhier, benoemd tot broeder in de Orde van den Nederl Leeuw. - De le. Luitenant C. B. H.deBruyn, van het Ie. Reg. Huzaren te Deventer en de le. Luitenant Baron S. van Har derbroek van Ammerstol van hetzelfde reg. te Zutfen, worden met 1 November a. s. gedetacheerd aan de Rijschool alhier. Naar wij vernemen is door de Anti-revolutionaire Kiesvereeniging «Ne derland en Oranje" tot lid voor de Prov. Staten gesteld de heer Mr. F. D. graaf Schimmelpenninck. Door den keurmeester L. Kames alhier is hedenmorgen om 10 uur aan de vischmarkt afgekeurd een partij hot van elders aangevoerd, en aan de politie ter hand gesteld die dezelve onschadelijk maakte. Voor de arrondissem.-rechtbank te Utrecht stonden jl. Donderdag terecht H. S. en J. V., huisvrouw van H. S., beiden wonende alhier, beklaagd van diefstal, en begunstiging, van bloemen bij nacht en met behulp van inklimming op de besloten erven en ten nadeele van A. J. B., A. H., B. F. C., en A. H., alhier in Juni jl. gepleegd. Tegen den 1. bekl., die niet was ver schenen, werd door de rechtbank verstek verleend. Bekl. had, zooals uit de voor lezing der stukken bleek, op den avond van den 16. Juni jl. uit de tuinen van de verschillende bovengenoemde personen geraniums, fuchsia's en bolbegonia's ont vreemd, welke bij in den kelder te zijnen huize had verborgen, waar zij door de politie in beslag zijn genomen. De 2. bekl. verklaarde, dat haar man haar had te kennen gegeven, dat hij bloemen ging stelen bekl. had hem zulks afgeraden, niettegenstaande dit had hij het toch gedaan. Bekl. bekende verder, 2 fuchsia's bij eene buurvrouw gebracht te hebben, omdat zij wel dacht dat de politie de planten zou in beslag nemen; daarom had zij de 2 fuchsia's verborgen, om zich, zooals zij ten laatste bekende, met de opbrengst te verrijken. Den 1. bekl. was ten laste gelegd, dat hij zich bij den heer C. aan inklimming had schuldig gemaakt; bek), had dit echter in de instructie ontkend en ver klaard, de planten weggenomen te hebben over het afsluithek heen. De hoofdagent van politie de Jager verklaarde echter pertinent, dat zulks onmogelijk was, er tevens op wijzende, dat bepaald alle dief stallen door H. S. bedreven waren, daar de afdruksels der voetstappen, welke ge vonden waren, juist overeenkwamen met de schoenen van bekl.; in den tuin van den heer C. kon men die indruksels niet gewaar worden, omdat daar een grasperk was. De bolbegonia's vertegenwoordigden eene waarde van f7 a f8 guldende overige planten waren van minder waarde. De subst.-off. v. just, achtte het getui genverhoor en de bekentenis van beklaag den het wettig en overtuigend bewijs ge leverd en verklaarde den 1. bekl. schuldig aan 3 misdrijven van diefstal, bij één daarvan door middel van inklimming de 2. bekl. van uit winstbejag de bloemen verborgen te hebben, en eischte voor den 1. bekl. 6 maanden en voor de 2. bekl. 2 maanden gevangenisstraf. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort over de 2e. helft der maand Juni 1891. 1. E. van Ruitenbeek Amsterdam. 2. Freule van Halteren Almeloo. 3. E. v. Oosten Meppel. 4. J. Berkenborst Muiden. 5. Wed. L. v. d. Hoeve N. Diep. 6. Mees Oostvoorne. 7. L. Stronk Rotterdam. Maarsbergen. 8. C. Vleersmond Dussen. Van Woudenberg. 9. C. Vleersmond Dussen. Briefkaarten. 1. C. Marter Amsterdam. 2. W. Groenestein 3. Mevr. J. Gellag Duitschland. 1. P. Britz Crefeld. Engeland. 2 Faireloth Londen. II ■Hlfiwmi IIWIMf I lilt II— II I I If I 337ste STAATSLOTERIJ. Eerste klasse. Trekking van 22 en 23 Juli. (600 LOTEN.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen van f 20 801 828 5856 5864 5870 7892 10513 10561 10573 17813 17861 18991 20352 20358 20382 en 20392. Te zamen 16 prijzen. Volgende trekkingen geschieden 3—6, 1720, 31 Aug. 1—3, 14—17. 22-25, 29, 30 Sept. en 610 Oct. Klassikale en doorgefoerneerde loten zijn nog verkrijgbaar. Soest. De ongelukkige gewoonte om achter rijtuigen te loopen heeft gister al hier een trnstig ongelijk veroorzaakt. Marielje S. stapte achter een zwaar be laden hooiwagen. Toen zij terzijde ging, geraakte het achtjarig kind onder een voorbijsnellend rijtuig. Het wiel ging de arme kleine over het hoofd, en hevig ge wond werd zij in het rijtuig opgenomen en naar den dokter gebracht. Het kind verkeert thans in levensgevaar. Door ouders en onderwijzers wordt er vaak genoeg op gewezen, maar blijkbaar zonder gevolg. Zoo hebben sommige kinderen, vooral zij, die op de Bunt wonen, die weg van het station naar het dorp, de gewoonte, blootvoets achter de rijtuigen te loopen en om centen te vragen. Dat daardoor niet meer ongelukken gebeuren is onbe grijpelijk, want voor een cent zouden ze onder de rijtuigen kruipen. Mochten toch de pleizierreizigers begrijpen dat zij door hunne gulheid niet alleen het leven der kinderen in gevaar brengen, maar bovenal dat zij bedelaars fokken. Het woord van den onderwijzer is hier machteloos, wijl de ouders de kinderen er op uitzenden om op deze wijze centen te verzamelen. Baarn. De aftredende leden, de hee ren mr. F. Pen, W. van Oostrom, jhr. L. v. Beyma en H. Sweris, zijn allen her kozen, terwijl in plaats van het overle den lid D. Voorthuijsen is bencemd jhr. mr. B. Ph. de Beaufort. Hoevelaken. Herkozen G. Laseurl9. A. van Leeuwen, 16. Hoogland. Herkozen C. F. Schimmel, 74; W. Tolboom, 68. Herstemming tus- schen J. Wolfswinkel (aftr. lid) 38 A. van Rossum, 29. Stoutenburg, Gekozen G. Donselaar. Herkozen G. Hartman. Soest. Herkozen G. van Heestum, 128, G. van den Bremer; 123, P. Hartman, 117 en G. Wantenaar, 108. Bunschoten. Voor de verkiezing van 3 leden van den raad waren uitgebracht 64 stemmen. Herkozen de heeren R. Beu kers met 52, J. Duijst Lz. met 49 en F. Koelewijn Sz. met 35 stemmen. Woudenberg. Als leden van den raad dezer gemeente zijn herkozen de heeren A. van Egdom en D. Druijff Az., resp. met 38 en 35 van de 39 geldige stemmen. Ren poging tot kinderroof werd te Leiden tot een begin van uitvoering ge bracht. Het 9-jarig zoontje van zekeren R., woonachtig aan de Garenmarkt aldaar, begaf zich met een jeugdiger zusje Vrij dagnamiddag naar school. Zich nog even ophoudende, nadat zijn zusje reeds de school was binnengetreden, naderde hern een persoon in havelooze kleeding, die, volgens signalement van den ontvoerde, een langen zwarten baard droeg. Onder belofte van versnaperingen en speelgoed wist hij den knaap te bewegen met hem mede te gaan. Hoezeer onwillig ging de kleine met den onverlaat schoorvoetend de stad uit, langs Voorschoten; zij kwa men beiden vervolgens aan den Leidschen- dam terecht. Onder Veur klopte de man aan bij mejuffrouw v. d. Meer en vroeg om een weinig lafenis, desnoods om een teug water. Reeds aanstonds verwonderde zich mej. v. d. Meer een zoo welgekleed kind te zien in gezelschap van zulk een per soon, maar de laatste beantwoordde dit met de opmerking, dat hij «om familie- ralaties" het «arme schaap" naar Delft moest brengen. Den weg vervolgende, kon de ontvoerder geen weerstand bie den aan den slaap, vleide zich in het gras ter neder en sliep in. Van die om standigheid maakte de knaap gebruik om weg te loopen en hij bereikte weldra de woning van mej. v. d. Meer, die hem even te voren zoo liefderijk ontvangen had. In den beginne was deze huismoeder van oordeel den knaap tot den volgenden morgen bij zich te houden, in dien zin schreef zij dan ook een brief aan de ontstelde ouders, doch weldra begreep zij, dat die ouders doodelijk ontsteld zouden zijn, waarom zij besloot den knaap per eerstvolgende tram huiswaarts te brengen. Ten 10 ure kwam de knaap, vergezeld van zijn edelmoedige beschermster, te huis. Men begrijpt zich de vreugde der diep bedroefde ouders, die hun lieveling reeds verloren waanden. Klerk: Ik zou u om verhooging van mijn salaris willen verzoeken, meneer; ik ben getrouwd. Chef: Met uw verlof: tegen ongeluk ken buiten mijn zaak kan ik mij niet veiantwoordelijk stellen. In 1880 werd door de jury van Glou cester een jonge Bristol'sche werkman tot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld, omdat hij op zijne verloofde had geschoten, met de bedoeling haar te vermoorden. Zij had om eene kleinigheid de verbintenis ver broken, en hij, opvliegend van aard, had op haar geschoten en haar licht verwond. Thans heeft, op de smeekbede van het meisje, de minister van binnenlandsche zaken verdere kwijtschelding van straf verleend, en het meisje heeft vergunning verkregen om haar aanstaande de vol gende week uit de gevangenis te komen halen en hem naar het altaar te gelei den. Een eigenaardig testament. In 't midden van 1866 deponeerde een zekere Gamlowitz twintigduizend roebel bij de bank te Warschau en voegde daarbij een pakje, dat eerst op 15 Juli 1891 mocht worden geopend. Nu de termijn was ver streken, bleek 't pakje Gamlowitz, testa ment te bevatten, waai in de bepaling voorkwam, dat 't gestorte geld met de rente zou ten goede komen aan dengene zijner zoons, die op den dag der opening de meeste kinderen van 't mannelijke ge slacht had. Het bleek nu dat twee der zoons verstokte celibatairs zijn, de derde had vier dochters en de vierde één zoon, zoodat aan hem de erfenis ten deel viel. In slecht gezelschap. Dezer dagen vermaakten de koningin van België en hare dochter zich aan het strand van Ostende met schelpenzoeken dwaalden te ver af en keerden per stoomtram terug. Toen zij in een wagen eerste klasse plaats namen, troffen de beide vorstelijke per sonen daar eene dame aan, die zich over het door de wandeling eenigszins geha vende toilet harer mede reizigsters zoo zeer ergerde, dat zij zich daarom eenige opmerkingen veroorloofde. Ten slotte ver liet de verontwaardigde dame den wag gon, zeggende, dat zij zich verder met een rijtuig naar haar hótel zou laten brengen, daar zij niet langer in dergelijk gezelschap wenschte te blijven. De ko ningin vermaakte zich kostelijk met dit voorval. Amerikaansche millionnairs. In New- York wonen 1000 millionnairs, d. w. z. dollar-millionnairs. Wie zich in Parijs mil- lionnair noemt met een vermogen van 1 millioen francs, geldt in Amerika als een welgesteld man. De meesten dier million nairs in New-York bezitten dan ook meer dan 1 millioen dollars. Wie slechts 1 millioen rijk is, wordt meer beklaagd dan benijd, want zonder tot de «arme lui" gerekend te worden, kan hij toch niet niet de «rijke menschen" mee doen. Het zal namelijk niet lang duren of men zal aan het begrip «rijk" in Amerika min stens een billioen verbinden. Men heeft berekend, dat een millioen dollars, goed aangewend, binnen 150 jaar aangroeit lot een kapitaal van 1000 millioen dol lars, en een groot deel der New-Yorksche millionnairs is goed op weg om billion- nairs te worden. Nu reeds is een jaarlijksch inkomen van 5 millioen dollars niets buitengewoons en kan b. v. de heer Aston zich de weelde veroorloven om een paardenstal van 700,000 dollars te laten bouwen, of bij gelegenheid van een diner voor 5000 dol lars bloemen le koopen. Dat kan men dan ook wel doen met een inkomen van 30,000 gulden per dag. Voorname kennissen. U bent zelf geen kunstenaar, is 't wel'? Neen," maar ik heb erg veel met kun stenaars omgegaan. Zoo, wat bent u dan eigelijk? Deurwaarder Honderden menschen stonden Woens dagmiddag in de Prinsenstraat te Amster dam naar de gootlijst van een huis te kijken; daarop had zich een glazenwas- scher goedmoedig te slapen gelegd. De rnan scheen in heerlijke droomen verzon ken te zijn en vermoedde niet, dat een kleine beweging hem het evenwicht zou kunnen doen verliezen en op straat doen storten. Eindelijk besloot een juffrouw, bewoon ster van het huis, op het dak te klimmen en den man wakker te maken. Onder een «hoeraatje" en eenige «hard gaat-ie" s begaf de man zich aan zijn werk. Optimisme. Schooljongen (die naar huis komt): Mooi zuo, het eten is nog niet klaar; wat een geluk, dat ik school heb moeten blijven. Een volhardend toerist I De 30-jarige Russische luitenant Bachmutow heeft een voetreis gemaakt van de oostelijkste punt der Russische bezittingen in Azië, Wladi- wostok in het Amoergebied, naar St.-Pe tersburg. Hij is 1 jaar en 18 dagen onderweg geweest, doch in dien tijd heeft hij anderhalve maand ziek gelegen in Krasznojatsk in Siberië, zoodat hij de reis eigenlijk in 338 dagen gemaakt heeft. Daar deze afstand 10.000 werst bedraagt, heeft hij dagelijks 26 werts of 27,734 M. afgelegd. Dit in uren overgebracht is ruim 5 uur gaans. Op dezen weg heeft hij 19 paar schoenen versleten en met het laatste paar heeft hij een afstand van 1759 werst afgeloopen. De weg van dorp tot dorp was dikwijls zeer moeilijk te begaan voornamelijk bij sneeuwstorm en bij regen. Bachmutow vertelt dat hij o. a. eens 40 dagen achter elkander in regen heeft moeten loopen. Het kostte hem ook zeer veel moeite overal van de dorpshoofden een schriftelijk bewijs te krijgen, dat hij werkelijk te voet was gekomen en te voet het dorp had ver laten, daar de Russische boeren er iets verdachts in vonden. Hij verklaart, gedu rende de geheele reis bijna uitsluitend van beschuit te hebben geleefd, terwijl hij zeer zelden een stuk vleesch gebruikte dit laatste is dan ook in de Russische dorpen een zeldzame lekkernij. Hij is onderweg 38 pond in gewicht afgenomen. Burgemeester wandelde met een boer uit zijn dorp stadwaarts. Op een uur afstands van de stad, kwam hen een rijtuig achterop rijden, waarin nog plaats was voor één peisoon. Wil u instappen? vroeg men den burgemeester, doch deze, die den boer ongaarne alleen liet gaan, bedankte beleefdheidshalve. Nou, as de Burgemeester dan toch niet wil, stap ik maar in, zei de lomperd en liet den beleefden burgemeester alleen zijn weg vervolgen. De Zutphensche rechtbank veroordeelde onlangs zekeren B. H., uit Epe, tot 8 maanden gevangenisstraf, wegens aan randing op den openbaren weg. De ver oordeelde kwam van dit vonnis in hoo- ger beroep. Het Hof te Arnhem veroor deelde hem nu tot 2 jaren gevangenis straf. Bescheiden wenk. Opperkellner tot den portier Geef mijnheer de guldenskamer. Reiziger: Kost die kamer een gulden. Portier: Neen, mijnheer, de kamer kost twee gulden vijftig, maar wij noemen haar zoo, omdat al de heeren die daarop logeeren, bij het vertrek een gulden fooi geven. Dat men tegenover dames voorzichtig moet zijn met de uitdrukking: «oud," wordt door het volgend verhaal beves tigd. Een Beiersch student heeft het tot zijn nadeel ondervonden. Op den 47en verjaardag zijner rijke ongehuwde tante, schreef hij haar een welgemeenden gelukwensch en begon den brief met «lieve oude Tante1" In de vo rige week, kort na haren verjaardag stierf zij, en de student werd opgeroepen om bij de opening van het testament tegenwoordig te zijn, dat zij op haar sterfbed had gemaakt. Hij kreeg een legaat van 10,000 Mark, maar volgens beschikking der erflaatster zou hem dat eerst in het jaar 1924 wor- den uitgekeerd, te weten op den dag waarop zij 80 jaar zou geworden zijn; de gemeente zou intusschen het vrucht gebruik genieten. Als reden dezer beschikking werd aan gevoerd, dat eerst op dien datum de uit drukking «lieve, oude Tante" waarheid zou bevatten. Overtuigend. Eerste dokter (bij eene operatie): Maar zie eens, beste collega, de lever van den afgestorvene is volmaakt gezond, en daarop heb u met uwe medi cijnen gewerkt Tweede dokter: Dat is het grootste compliment voor me. Men ziet hieruit duidelijk, dat ik zijn lever door mijne geneeswijze geheel behouden hebdat hij toen aan een andere kwaal is gestorven, kan ik niet helpen. Wat is vacantie? Een Engelsch tijd schrift loofde onlangs een prijs van twee pond uit aan hem die het beste antwoord gaf op de vraag: «wat is vacantie T' De prijs viel ten deel aan den inzender van het volgend antwoord «Vacantie is een periode van rust van den arbeid, gedurende welke de menschen harder werken om hun geld te verteren, dan zij ooit deden om het te verdienen." Onder de verdere antwoorden kwamen o. a. nog de volgende voor: Vacantie is de stichter van veel ver driet, waarin men de behoefte gaat voe len aan vleugels om te vliegen, aan meer oogen om te zien, aan meer geld om te verteren. Vacantie is de luie tijd voor een werk zaam man, de werktijd voor den luiaard. Een tijd waarin sommige menschen het recht hebben anderen tot last te zijn.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2