Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Het Bestuur van Nederlandsch-Indië te doen beantwoorden aan de eischen des tijds; door onbekrompen aanleg van daar toe Doodige werken de ontwikkeling te bevorderen; belemmeringen van den voor uitgang op te heffen en door toenemende welvaart der ingezetenen aan de Indische financiën een vasten grondslag te geven zal mijn ernstig streven zijn. De maatregelen van bedwang op Noord- Sumatra zullen, zoolang noodig, met kracht worden gehandhaafd, opdat alle verzet worde gekeerd, rust en orde ver zekerd. In Suriname verwacht ik van eendrach tige samenwerking met de Koloniale Sta ten, goede vruchten voor de welvaart en den vooruitgang die kolonie. Veel omvattend en ernstig is de taak, waarvoor ik, tot verzekering der stoffe lijke en zedelijke welvaart van het Ne- derlandsche volk, haet vertrouwen de medewerking inroep der Staten-Generaal. Moge uw arbeid, Mijne Heeren, onder God's Zegen strekken tot blijvend wel zijn van het dierbaar Vaderland. In naam der Koningin, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. II. M. de Koningin heeft f750 en II. M. de Koningin-regentes fiOOgesloit voor de oncersteuningskas van behoefti ge landgenooten der Vereeniging Neder land en Oranje te Berlijn. De kroonprins van Italië, thans te Zweden vertoevende, zal na een bezoek aan het hof van Kopenhagen, zich naar den Haag begeven. De vergaderzaal der Tweede Kamer heeft in haar uiterlijk sedert het jongste reces eenige verandering ondergaan. In plaats van den troonhemel, waaronder het bureau der Kamer gezeten was, is thans verrezen een hoog baldekijn van groene stof d l'impêriale. De koepel die dit bal dakijn kroont, is gevuld met geborduurde leeuwen in heraldieken vorm, en daaron der bevindt zich een rand van geborduurde in elkaar gestrengelde lauwertakken. Uit dit hoofd loopen twee geplooide zware gordijnen, aan beiden zijden saamgevat in een rozet, de randen langs alle lijnen gedrapeerd met franje. Een en ander maakt een stemmig effect. Nog is de eikenhouten verfkleur van het houtwerk ;n de Kamer vervangen door eene lichtere tint ran zoogenaamd biscuit. De Exploitatie-Maatschappij heeft be sloten over te gaan tot de bestelling van 25 locomotieven met tenders, eenige rij tuigen en bagagewagens (ruim 80 stuks) en eenig trammaterieel. Het toenemende personen- en goederenvervoer maakte de zen maatregel noodzakelijk. Uit Smilde schrijft men van 13 Sep tember Gisteren was het de eerste dag der jacht in Drente, en bleek het jachtveld alhier zeer schaurs van wild voorzien. Hazen deden zich weinig voor. Patrijzen in kleine koppels en daarbij nog ver scheidene klein van stuk Korhoenders werden omtrent niet gezien. Deze schaarschte schrijft men toe aan het kou de voorjaar en den vochtigen zomer. Dealgemeene Nederlandsche Politie bond zal te Groningen de zevende alge- meene vergadering houden, op Woensdag 16 September a, s, des voormiddags ten 12 uur. Het 15-jarig bestaan der Rijksland bouwschool is op 11 en 12 September jl. te Wageningen feestelijk gevierd. Vrijdag werd in het hotel de Wageningsc/te Berg een gemeenschappelijke maaltijd gehouden van leeraren, leerlingen en oudleerlingen, waaraan ook deelnamen: het Dagelijksch Bestuur der gemeente, de heer van Éijck, inspecteur van het middelbaar onderwijs, de heer van Gorkum, oud-hoofdinspecteur van de Indische Cultures, de Commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, het bestuur van de Vereeniging voor oud leerlingen der Rijkslandbouwschool, enz. Na afloop volgde een concert van het muziekkorps, onder directie van den heer van Aken uit Amersfoort. Geruimen tijd bleef men zeer genoeglijk bijeen. Zater dag werd door hetzelfde muziekkorps een matinée gegeven in Junushoff, gevolgd door concert en bal. Tal van ingezetenen waren hierbij tegenwoordig. Uit vele wo ningen wapperde de nationale driekleur als bewijs van ingenomenheid met het feest. Het Leger des Heils zal a. s. Vrij dag zijn werk ook te Wageningen aan vangen. Dan zal des avonds eene bijeen komst gehonden worden in het gebouw Junushoff tegen eene kleine vergoeding voor het publiek. Vrijdag II. is aan de ambtenaren, die verleden jaar tijdelijk bij de volkstel ling zijn werkzaam geweest, een nieuw werk opgedragen. Hel doel van deze nieuwe telling is het aantal der meerderjarige mannelijke Ne derlandsche ingezetenen te berekenen, die vervolgens in enkele categorieën zullen worden verdeeld. Een en ander wordt in verband ge bracht met een eventueel in te dienen wetsontwerp betreffende het kiesrecht. De Nederlandsche Journalisten-kring hield ditmaal zijn jaarlijksche vergade ring te Haarlem in den Hout in het hotel Scholten. De van de vorige vergadering aan de orde gebleven statutenwijziging werd niet aangenomen, maar aan het Bestuur werd opgedragen in overleg met eene commissie uit de leder, eene wijziging der statuten voor te bereiden. De beide periodiek aftredende bestuursleden, de heeren dr. Laurping en mr. Macalester Loup wer den herkozen, terwijl twee vacatures in het bestuur werden aangevuld door ver kiezing van de heeren P. J. Appel en H. L. Berckenhoff. Uit het thans voltal lig bestuur werd gekozen tot voorzitter van den Kring de heer mr. A. Polak, hoofdredacteur van het Algemeen Han delsblad. De muziek in den Hout bood nu afloop der vergadering en ook des avonds na den vriendschappelijken maaltijd waaraan de leden zich vereenigden, een aangename verpoozing. Het fraaie weder had den Hout als in feestdos gezet. Duizenden wandelaars bewogen zich in de nabijheid der muziektent. De kapelmeester, de heer Kriens, had de attentie gehad op het programma een nummer, onder den titel Joumalistenwals, aan den Ned. Journa listenkring te wijden. Binnen weinige dagen worden in gebruik gesteld de nieuwe postzegels met den beeldenaar van H. M. Koningin Wilhelmina. De verkiezing van een lid voor den gemeenteraad, ter vervulling der vacature ontstaan door het vertrek van jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, is door burgemeester en wethouders bepaald op Dinsdag 6 October aanstaande. Door het Schutterijkader is een korpswedstrijd uitgeschreven a. s. Don derdag, 17 September, waaraan zullen deelnemen de vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid «Eendracht maakt macht» en het kader der verschil lende in deze gemeente garnizoen hou dende wapens. De wedstrijd wordt ge houden op de Leusderheide. In de jaarvergadering der vereeni ging van grondeigenaren tegen kwaad willige huurders is door het bestuur re kening en verantwoording gedaan over het afgeloopen boekjaar 1890'91, waar uit bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen f71944, de uitgaven f480,66, en de rekening alzoo sluit met een batig saldo van f23878, dat toereikend was om van den inleg, 1 cent per woning en per week bedragende,Vs gedeelte te resti- tueeren. Het aantal bij de vereeniging ingeschreven woningen bedraagt thans 1139 nadat de eigenaren van te Baarn en Soest gelegen peiceelen, met het oog op het groot bedrag van vervolgingskos- ten, dat daarvoor moest worden uitgege ven, waren geiooieerd. Het bestuur weid herkozen. In een der muziekschoollokalen is de 33. vergadering gehouden van leden der afdeeling Amersfoort van de maat schappij tot bevordering der toonkunst. Aanwezig waren, behalve het bestuur, vijf leden. Aan de rekening van den penning meester ontleenen wij het volgende De drie uilvoeringen in het afgeloopen maatschappelijke jaar (1 Sept. 18902 Sept. 1891) vereischten eene uitgaaf van f256.621/, de eerste en de derde uit voering (de tweede was uitsluitend voor leden toegankelijk) brachten op aan intro- ductiën f72.10. De tekening van de volks zangschool wijst een batig saldo aan van f 10.30, door dat de heeren onderwijzers, A. Veen en C. H. den Hartog, dit jaar zich tevreden stelden met het halve hono rarium voor de aan het leerplan toege voegde nieuwe klasse. De geheele reke ning sluit met een voordeelig saldo van f81.191/,, hetwelk de algeheele aflossing toelaat van de vleugelpianoleening waar van nog drie aandeelen ad f35 uitstaan. De rekening van den penningmeester alsmede het door den secretaris uitge bracht verslag, werden goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heeren F. J. van Burgsteeden en dr. P. Molenbroek werden herkozen en de bestaande vacature werd aangevuld door verkiezing uit het voorgedragen dubbeltal, van den heer G. Th. van Eek in het bestuur. Tot aflos sing van de laatste drie pianoaandeelen werd besloten en het bedrag ter beschik king van de houders der nommersl5, 24 en 26 gesteld. Ten slotte werd door den voorzitter medegedeeld dat de pogingen om de voor de vereeniging zoo gevvenschte samenwerking te verkrijgen met het symphonieorkest van den heer G. K. G. van Aken, de beste uitkomst beloven. Programma van het op heden avond, op het terras der sociëteit Amicitia, te geven concert door het stafmuziekkorps van het 5e Reg. Inf. Directeur G. K. G. van Aken. 1. »Le Père la Victoire" marche Canne. 2. Ouverture »Die Zigeunerinn" Balfe. 3. »Estudiantina" walzer nach Spanische national melodièn Waldteufel. 4. Souvenir de l'opéra uL'Eloile du Nord" Meijerbeer. Pauze. 5. Ouverture nGuillaume Tell" Rossini. 6. »Ave Maria" Lied Schubert. 7. vWilhelm's Krönung Caprice Héroique de Koutskij. 8. Grande Fantaisie de l'ópéra »Don Juan" de Mozart Fr. Dunkier. In het woeligejaar 1831 aanvaardde een wakker jonkman de vreedzame taak van hoofdonderwijzer der school, opge richt door het Departement Amersfoort der Maatschappij t. N. v. 't Alg. Deze hoogst bekwame, bijzonder geschikte, 24 jarige hoofdonderwijzer, het sieraad der Haarlemsche kweekschool, was Hugo Ver sloot. Hoe hij zijne, niet altijd gemakkelijke taak opgenomen en met de vele en schoone gaven van hoofd en hart gewoekerd heeft, mogen de talrijke oud-leerlingen getuigen, van welke niet weinige de aan zienlijkste betrekkingen bekleedden of nog bekleeden. De hoogere eischen, door den nieuwen lijd aan het onderwijs gesteld, maakten het voortbestaan der school voor het Departement onmogelijk. In de Nutsvergadering van 26 Aug. 1875 werd besloten aan den Heer H. „Wij worden niet bespied, vader," zeide Auna Judge. „Zij zul mijn geestdrift bewonderen," zeide hij, „en met welken vasten tred ik het too- neel verliet, waarop zij zoo fraai bare rol wist te spelen. Zij heeft het gezien dat ik mijn oorspronkelijk karakter nog nietverloo- cheud heb, en nu zal zij wel voor altijd van ons afhouden." Toen zij de nederige woning van Tante Judge waren binnengetreden, zette hij zich in een leunigsloel neder en herhaalde zijne laatste woordeu „En wel voor altijd van ons afhouden I zelfs niet," voegde hij er na eenige oogen- blikken bij, „in het nieuwe leven dat ons wacht, en waarnaar ik zoo lang o, zoo lang verlangd hob!" Hij sloot zijne oogen en viel toen voor over, met zijne armen uitgebreid, op de ta fel, en Anna schoot toe en zag hem in het gelaat. „Tante, een dokter, spoedig I O, hij sterft Dat is het nieuwe leven dat hij te gemoet ging!" Zij drukte hem in hare armen en trachtte hem op te heffen en naar de naastbijzij nde kamer te brengenmaar hij verzette er zich tegen, schoon zwak, met de krachten van een kiud. „Laat mij maar stil zitten," fluisterde hij. „Ik zal spoedig weer beter zijn." Tante Judge was dadelijk heen geloopen om een dokter te halen en op het zelfde oogenblik trad een man de kamer binnen met een gekleurdon houd, die blaffende om de voeten van Mr. Judge sproug en Anna allerlei bewijzen vau vriendschap betoonde. Het was Abel Smith, die na Thirby Cross gekomen was om voor het laatst te zien want diens laatste uur was gekomen I" Anna had haar vader den stok uit de hand genomen, zooals zij Delancy had zien doen in de Zeemeeuw te Ilpham, op dien gedeukwaardigen avond, toen al de beproe vingen eu al dat leed schenen aan te van gen, eu na zij dit gedaan had lag hij weder achterover in zijn stoel en zag haar treurig aan. „Waar is Mary?" zeide hij eindelijk. „Zij is een geneesheer gaan halen. O, wat blaft die hond I och, ik bid u, neem hem weg?" „Ik denk dat hij u herkend heeft miss," „Maar scheelt den ouden heer iets?" „Ik vrees dat hij zeer ziek is." „Ik ducht gisteren avond reeds dat hij ziek worden zou hij was zoo opgewon den, die goede arme man, en hij is altijd in alles nog al hartstochtelijk geweest nooit in zijn leven heeft de oude Judge iets met kalmte beschouwd, eu hij had in mij, die hem toch tien jaren vooruit ben, immer een goed voorbeeld." „Ik verzoek u uw hond weg te jagen." „Harly, leg, of ik breek je den nek 1" schreeuwde hij„ziedaar, daar zal hij den gehcelen dag stil blijven liggen, als niemand hem trapt. Ik zou van daag liever hier blij ven, als hij zoo erg is of wellicht gaat ster ven; hij en ik zijn oude vrienden, die aan elkander zeer verkleetd zijn, en gisteren heeft hij mij nog gevraagd, of ik hem uitgeleiden doen wilde! Ik zal hier stil blijven zitten en geen woord spreken ik zal niet ïu den weg loopen, Miss Judge; maar liever zou ik hem niet verlaten, dien armen kerel Anna luisterde niet naar dat gerammel, want zij liep haastig naar haren vader, toen hij zijne oogen weder sloot. „Neen, vader, nu moet gij nog niet ster ven, nu uw nieuw leven eerst beginnen zal Tante Judge en de dorpschirurgien traden in de kamer. Anua sloeg een vrageuden blik op den laatsten. „Och, mijnheer! kan dat sterven zijn?" „Ik vrees het," zeide de dokter, na Mr. Judge eenigen tijd in het gelaat te hebben gezien„algemeen verval van lichaamskrach ten. Is hij zeer oud?" „In Jauuari is hij zestig geworden," zeide Abel Smith, die op zijn stoel was blijven zitten. „Niet ouder?" „Zijn lijden heeft hem oud gemaakt en zijne krachten ondermijnd; het ongeluk da Versloot een schriftelijk eervol ontslag ter hand te stellen, met den dank van het Dept. voor de diensten, door hein, als ondei wijzer, aan de school bewezen. De hoop, door de Commissie van Toe zicht op het L. O. in het jaarverslag over 1874 uitgedrukt, »dat aan de verdiensten »van den nu vergrijsden onderwijzer, door »het toekennen van een mild pensioen, »zou worden hulde gedaan," werd ver wezenlijkt. In dezelfde Nutsvergadering werd het pensioen vastgesteld. Hield 1 Juli 1875 de Nutsschool op te bestaan, de geachte grijsaard gevoelde zich nog krachtig genoeg, om zijne lessen aan de Rijks-Normaalinrichting voor te zetten. Den 1. April 1887, moest hij, zij het ook met leedwezen, ook dit werk staken. Vier jaren bracht hij in rust door in ge zelschap eener edele dochter; steeds hel der van geest; door rijke levenservaring aangenaam in gesprek, dat, tot aan den avond zijns levens door humor gekruid, door vonken van genialiteit verlevendigd werd. Nu rust hij van zijn' arbeid. Hij ont sliep den 13 Sept. 1.1. op den geboorte dag van den beminden schrijver der Camera Obscura, die eens in Haarlem zijn leerling was. Onze gemeente verliest in hem een edel mensch zijne kinderen missen een voortreffelijk vader; velen een hartelijk vriend. Hij ruste in vrede 337ste STAAT8LOTHK1J. Vijfde klasse, Eerste week. Trekking van 14 en 15 Sept. (1400 LOTEN.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen r Prijs van flOO op No. 5882. Prjjzen van f 70 5900 7926 d0559 10566 18957 18993 en 20364. Te zamen 8 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken. 819 5858 5872 5889 5896 7836 7847 7851 7870 7882 8953 8977 10590 10596 10599 10602 17818 17821 1782617836 17840 17858 17859 17873 1788018900 18902 18925 18936 18945 1895518969 en 20399. Volgende trekkingen geschieden 16, 17, 22—25, 29, 30 Sept. 1, 2 en 6-10 October. Loten zijn nog verkrijgbaar. Bunschoten. Ds. G. van Goor alhier, is beroepen bij de Ned. Geref. gemeente te Sneek. De heer J. Tangsma alhier heeft voor zijne benoeming aan de Bijzondere school te Spakenburg bedankt. Op den 2en October zal Stanley met zijne echtgenoote te Ostende aankomen en logeeren bij Koning Leopold. Daarna zullen zij waarschijnlijk naar Australië vertrekken. De dames-journalisten worden langza merhand in Londen zóó talrijk, dat zij reeds besloten hebben eene vereeniging van dames-journalisten op te richten. Zij hebben reed| een vereenigingslokaal ge huurd in de Strand waar zij op gezette tijden zullen vergaderen om de belangen der vrouwelijke journalisten te bespreken. Men vermoedt, dat ook het duel in hare statuten is opgenomen. Een vermakelijk avontuur is der konin gin van België dezer dagen overkomen. Terwijl de vorstin in de omstreken van Spa eene rijtoer deed, werd haar rijtuig aangehouden door een veldwachter der hem steeds tot zijn dood heeft vervolgd, vervolgt hem nu zelfs bij de vervulling van zijn vurigste weuschen zoo het een on geluk mag genoemd worden, dat hem van al de zorgen des levens bevrijdt, een leven dat voor hem eene aaneenschakeling van te leurstellingen was, en zoo de dood een on geluk kan genoemd worden voor lien, die naar de begrippen van plicht eu deugd, die zij ontvingen, getracht hebben aan hunne roeping te beantwoorden." Hij scheen den gebeelen namiddag lang zamerhand af te nemen, terwijl de beide vrouwen hem verzorgden, de oude man op den achtergrond hem oplettend gadesloeg, en de veelkleurige bond, volgens de oude ge woonte in Primrose Street, aan zijne voeten lag. Het was vier uur des namiddags toen hij op zag, eu zij twijfelden of hij nog leefde. „Waar is Anna?" „Hier ben ik, lieve vader." „Dus zijt gij nog niet heengegaan „Neen, voor eeuwig met u." „Tot aan mijn dood, zeidet gij tot haar." „Haar, wie gij vergeving zult schenken zeg dat vader zeg dat, nu het nog tijd is en gij ook zelf daar boven vergeving zult behoeven." „Ik ver geef haar." Hij sprak geen woord meer, maar weinige gemeente Barvaix-Sur-Ourthe, die tegen Hare Majesteit proces-verbaal opmaakte, daar zij zich op een dwarspad bevond, dat niet door rijtuigen mocht worden be reden. »De zomer begint nu eerst," zegt men, maar de zwaluwen zijn verstandiger en laten zich door dit beetje warmte niet verschalken: zij maken zich gereed om te vertrekken, voordat de koude haar overvalt. De telefoondraden gelijken weder op notenbalken; gansche zwermen ver zamelen zich daarop en over een paar dagen zal er geen enkele meer te zien zijn. Wij hopen wel, zegt de Arnh. Ct., dat zij te vroeg gaan en dat we den zomer nog wat houden, maar wij vreezen dat zij beter weerprofeten zijn dan de menschen. Grévy, de thans overleden oud-presi dent van Frandrijk. was een hartstoch telijke liefhebber van koffie. Eens was hij met afgevaardigden op de jacht en verdwaalde met een hunner. Na lang rondzwerven kwamen zij eindelijk aan een klein koffiehuis. Zij hadden ergen doist: Beltmont liet zich dadelijk wijn brengen, maar Grévy vroeg bedaard aan den knecht: Heeft u chicorei? De knecht bracht hem een pijpje. Grévy vroeg daar op: Heeft u nog meer chicorei, breng mij dan alles wat n heeft? De knecht bracht hem nog een half pijpje en verklaarde, hem met een ver wonderd gezicht aanziende, dat dit alles wat zij hadden. Toen zei Grévy dood be daard »Zoo maak dan nu een kop koffie voor me." In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Pittsburg (Ver. Staten) een katoen spinnerij afgebrand, waarin ongeveer 300 arbeiders en arbeidsters werkten. Geluk kig bevonden zich geen arbeiders in de fabriek, alleen de portier en zijn huisge zin, waarvan het jongste kind in de vlam men omkwam. Bij het blusscbir.gswerk werd nog een brandweerman door een vallende schoorsteen Onmiddelijk gedood en twee anderen ernstig gewond. Met in spanning van alle krachten slaagde men erin het vuur tot deze fabriek te beper ken. De schade aan ruwe katoen, bene vens eene groote hoeveelheid garen wordt op 80,000 dollars (200,000 gulden) ge raamd. Alles was verzekerd. De Times bevat thans het plan voor de groote landverhuizing van Russische Joden naar Amerika. Hirsch vormt een maatschappij met een kapitaal van 2 mil- lioen pd. St., in 20,000 aandeelen van 100 pd., waarvan hij zelf 19,990 aandee len neemt; het overschotje is genomen door de Rothschilds en eenige bekende Joodsche bankiers. In Argentinië en Ca nada zullen in de eerste plaats kolonies worden gevormd. Er is een electrische vliegenvanger uit gevonden, bestaande uit eene reeks van draden, gespannen op een bord, in ver binding met eene kleine inductieklos, welke in werking gebracht wordt door een paar scheikundige elementen. Wan neer eene vlieg een der draden aanraakt, ontvangt zij een schok en valt dood tus- schen de draden, het veld vrijlatende voor eene volgende. Brand. Te Quebec in Canada is Zondagnacht een hevige brand uitgebro ken, waardoor 34 huizen in asch zijn gelegd. Water ontbrak, zoodat het vuur rnet een ongekende woede om zich greep en eerst na veel inspanning in zijn loop was te stuiten. Vijf-en-zeventig families zijn van onderdak beroofd. Een vreeselijke brand heeft in den nacht van Zondag op Maandag plaats ge had te Cartres (Frankrijk) en eene groote fabriek met zes aangrenzende woningen in de asch gelegd. Tweehonderd arbei ders zijn door deze ramp zonder werk. De veislagenheid onder de bevolking is algemeen. Men raamt de schade op ruim een half millioen gulden. minuten later zag hij Anna aan, en het scheen dat hij haar wenkte haar hoofd op zijne borst te leggen, waarnaar hij kalm heen ging van allen, die hij had liefgehad en van allen die hein altijd hadden liefgehad. In de schemering van dienzelfden dag stapte Abel Smith langs den weg naar Wolchester, zijn hoofd gebukt, minder door de jaren dan door de gedachte die hij met zich voerde naar No. 19 Va in Primrose Street. Een praat zieke man, die altijd met zich zelveu of Har lekijn iets te -praten had, zoo er geen buren of kennissen waren om zich mede te onder houden, en die op zijn weg naar huis ook stof genoeg scheeu te hebben tot groote ver wondering van hen, die hij op zijn weg ont moette. „Neen, 'tis nog geen afscheid voorgoed, eerst uog de begrafenis, daar moet ik met Harly ook tegenwoordig zijn, want ik heb hem immers beloofd uitgeleiden te doen," zeide hij, toen hij den heuvel van Egford bereikt had, waar de stralen der zon aan den westelijken hemel nog even door de wolken braken en aan Harlekijn's huid eene kleur te meer gaven„neen, 't is nog geen af scheid voor goed. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2