HUIZEN met TUINEN, HEEHENHUIZEN Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. Ingezonden. ADVERTENTIËN. BURGERAVONDSCHOOL AMEESFOOET, aan de BERGSTRAAT, Alzoo bestaan er thans van daar drie stoomvaartlijnen, tot geregeld goederen vervoer, waarvaD twee op Londen en eene op Liverpool. Den 17en October a. s. zal te Utiecht worden aanbesteed het bouwen van het nieuwe Universiteits-gebouw. Aan een particulier schrijven dd. Paramaribo 3 Sept., onlleenen wij dat K. H. Bergen, hoofd enner bijzondere school en hoofdredacteur Eijnaar, onder wijzer; Geerter, timmerman Reijeg, met selaar Mantel, houthandelaar; Smith, al len vormende de redactie der Volksbode, op last vnn het Hof van Justitie zijn ge arresteerd en in voorloopige hechtenis gesteld, wegens het schrijven van oprui ende artikelen in genoemd blad ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan der Koloniale Staten op 12 Mei 1891. De hoofdredacteur schreef in de ge vangenis aan zijn vrouw een brief, waarin hij verzocht zijne papieren te verbranden, als bevaitendecompromiteerendestukken genoemde brief is echter gekomen in han den van den Procureur-Generaal, die toen gelast heeft beslag te leggen op alle stuk ken der genoemde arrestanten. Op 21 Augustus kwam een deputatie van Para-negers bij den Gouvernenr met verzoek de arrestanten te ontslaan, doch Z. E. zeide daaraan niet te kunnen vol doen en ried de Para-negers aan, zich voortaan buiten alle zaken, die hen niet aangingen, te houden. Uit Hoorn seint men ons: De heer P. B. J. Ferf is tot lid der Tweede Kamer gekozen met 1811 stem men. De heer Treub bekwam er 1516. De majoor J. J. G. van Berkel, van di n staf van het 5e regiment infanterie te Amersfoort, is toegevoegd aan den ge- neraal-majoor L. P. van der Beek, bevel hebber in de 2e militaire afdeeling te Utrecht, ten einde belast te worden met d.e regeling van de vrijwillige oefeningen in den wapenhundel. Bij Kon. Besl. van 21 Sept. '1891 No. 26,is herbenoemd tot Kantonrechter plaatsvervanger in het Kanton Amers foort^ de' heer Jhr. Mr. A- M. C. Sand berg. By Kon. besluit van 22 Sept. 1891 No. 33 is benoemd bij het 5e reg in fanterie, lot le luitenant, de 2e luitenant O. P. van der Star, van het korps. De 2e luitenant der infanterie G. K. Müller, die voor den tijd van 3 jaar ge detacheerd wordt bij de landmacht in VVest-lndrë, zal den 29en October e. k. per Koninkl. West Indischen Maildienst naar Suriname vertrekken. vItv'de Rernonslrantsche Kerk, zal Zondag, 23 September, des voormiddags te half elf, de godsdienstoefening geleid worden door Ds. van Doorn, predikant te Hoorn. Moigen wordt in de Evang.-LuUier- sche Kerk geene godsdienstoefening ge houden. Onder voorzitterschap van den bur gemeester, mr. F. D. graaf Schirr.melpen- ninck, heeft zich alhier eene commissie gevormd tot het houden van eene col lectie ten behoeve van de behoeftige oud-strijders van 1830/31 welke op 29 dezer zal worden gehouden. Die collecte zij aan den weldadigheidszin van Amers- foor is ingezetenen ten zeerste aanbevolen. De gemeenteraad kwam Woensdag middag ter behandeling van een negen tal punten bijeen. In de eerste plaats Werd behandeld het verzoek van W. van Achterberg!) tot aankoop van het «Kin derhuis" voor f3500 of wel het achter ste gedeelte er van aan de Lieve Vrouwe- oud vrijer, schrikte nu van die kleinen niet terug, veel minder trachtte hij hun te ont gaan, maar lachte zelfs den ecuen knaap van omtrent vijf jaren toe, en dacht daarbij hoe gelukkig hij zijn zoude, wanneer ook hein eens een zoon gegeven werd, een zoon die door de vaderlijke zorg en bescherming zou behoed worden tegeu die zenuwachtige aandoeningen, welke door verrvaarloozing in hem waren ontstaan an aangekweekt; en eene dochter gelijk dat blonde kopje vair vijf of zes jaar, dat daar tegenover hem zat, de beeltenis zijner Clara, de lieveling zijner echtgenoot Welk een geluk voor hemEen onverdiend geluk! want was hij niet altijd ontevreden, luimig en somtijds onrechtvaar dig jegéns hen, die hem dienden en zij die zijuo „Vrienden hadden kuuuen worden. En zou hij- nu even gelukkig kunnen worden als anderen mannen en zouden de stormen des levens thans voor altijd ziju weggevaagd? Zij die Hugh Aynard vroeger hadden ge kend, zouden nu niot hebben kunnen geloo- ven dat hij dezelfdo persoon was van weleer, en iuecüen' dat alleeu een wonder die ver andering zou hebbeu kunnon voroorzaken. Eu .dfczèn mórgen Hugh Aynard ge voelde zich gelukkig. De overspanning waarin hij dien morgen had verkeerd was bedaard, hij dacht' niet meer aan zich zeiven alleen, maar begon ook belang te stellen in hetgeen hem omgaf. Wordt vervolgd. 6irant, voor f1500. In het deswege uit gebracht advies deelen burgemeester en wethouders mede, dat bij de berekening van de som welke de gemeente bij de overeenkomst betreffende ruiling van gron den en gebouwen goedgekeurd bij de wet van 7 Juli 1887 (Stbl, no. 124) van het rijk zou ontvangen, o.a. voor het gedeelte van het «Kinderhuis" aan de Lievevrouwe- straateene waarde van f2000 werd aan genomen. De door den requestrant gebo den som komt hun derhalve niet vol doende voor, om althans voor het tegen woordige daarvoor het perceel in eigen dom aftestaan, te minder wanneer zij in aanmerking nemen, dat de ondervinding heeft doen zien dal er van de gemeente behoefte bestaat aan gebouwen waarover tot verschillende doeleinden, 't zij tijdelijk of wel voortdurend kan worden beschikt, Zij stelden mitsdien voor afwijzend op het verzoek te beschikken en aldus be sloot de raad. Van de Vereeniging «Schutlevaer" was ingekomen een adres, inhoudende klach ten over verondieping van de rivier de Eem, In hun praeadvies zeggen burge meester en wethouders, dat uil een in gesteld onderzoek is gebleken dat gedu rende de laatste tien jaren in heldwars- profil van de rivier geene noemenswaar dige veranderingen zijn ontstaan; dat hoewel, zooals bij het gebruik van elk niet zeer diep vaarwater, ook bij het be varen van de Eem eenige omzichtigheid geboden is, echter over het buitenge wone moeielijkheden door de schipperij in het algemeen niet schijnt geklaagd te worden dat bovendien de onbestemdheid der klachten, welke bij de vereeniging nSchultevaer" zijn ingekomen, eene be oordeeling van de ondervonden moeielijk heden minder gemakkelijk maakt; op grond van welk een en ander zij voor stellen te besluiten aan adressante te kennen te geven, dat er voor het tegen woordige geene aanleiding bestaat om ten deze bijzondere maatregelen te ne men. Met dit voorstel vereenigde zich de gemeenteraad. In tegenovergestelde zin viel eene beslis sing ten aanzien van het voorstel van B. en W. betrekkelijk het verzoek van de eigenaren van den weg en de brug, die de Beekesteinsche laan met hel plant soen nabij de meisjesschool verbinden, orn dien weg en de brug bij de gemeente in eigendom en onderhoud over te nemen. Met 11 tegen 2 stemmen werd dat voor stel verworpen; en die verwerping ge schiedde in hoofdzaak tengevolge van de omstandigheid, dat de eigenaren van een gedeelte des wegs, de heer A. Coops, zich had geresserveerd het recht dat burg. en weth. voorstelden hem te verleenen om in plaats van op een afstand van 6 M. uit deri weg, zooals de bouwver ordening ^voorschrijft, op 3 M. uit de as van den weg te mogen bouwen. Daar door zou aldaar volgens de meening van enkele leden een minder gewenscht steegje in het leven worden geroepen ten be hoeve van een stukje grond, waarop toch niet veel anders dan een arbeiderswoning kan worden gebouwd, en bovendien ten opzichte van andere eigenaren eene on billijkheid worden begaan, waar deze ge noodzaakt zijn geweest op 6 M. uit den weg te bouwen, en dat alleen ter ver krijging van een weg, waarvan het nut voor de gemeente werd betwijfeld, althans wanneer ze daaitoe deze concessie zou moeten doen. Een gelijk lot onderging een voorstel van burgemeester en wethouders tol hard making van den Kalkweg, die den Leus der grintweg inet den straatweg van Amers foort naar Utrecht verbindt, en tot het nemen van dien hardgemaakten weg in onderhoud bij de gemeente. Met 12 stem men tegen 1 stem werd dat voorstel ver worpen, nadat door de heeren v, Zijst, v. d. Wall Bake, de Koningh en van Lanschot Hubrecht hoezeer erkennende dat de hardinaking zeer ten gerieve zou strekken bij het maken van rijtoeren was betoogd, dat het nut niet opwoog tegen de belangrijke uitgaaf van f 1400 die de gemeente zich daarvoor zou moe ten getroosten. Een denkbeeld van den heer Croockewit om het voorstel aan te honden, en inmiddels aan de belangheb benden, die zich bereid verklaard hadden bij te dragen in de kosten in het ge heel f3750 bedragende de heeren van Boetzelaar van Oosterhout en Vlas man, benevens Gedep. Staten van Utrecht te vragen of zij hun aanbod bleven ge stand doen wanneer de hardmuking van wege de vereeniging tot werkverschaffing, onder toezicht van den gemeente-archi tect geschiedde vond geen instemming bij de vergadering en kwam dan ook, na de verwerping van het voorstel van B. en W., niet in stemming. Een voorstel van het dagelijksch be stuur tot het vellen en verkoopen van eenige boomen, op de openbare wandel plaats staande, werd aangehouden tot de behandeling der gemeente-begrooting voor 1892, nadat de heer van Lanschot Hu brecht het voorstel had gedaan om, al vorens ten deze te beslissen, de te ver koopen boomen te merken, zooals ten vorigen jare ten opzichte van andere was geschied, teneinde de leden van den raad in de gelegenheid te stellen eeue opname in loco te doen. Reclames von J. M. van Munster en W. Salomon, tegen aanslagen in den hoofdelijken omslag, werden niet-ontvan- keljjk verklaard, doordien de reclamanten den termijn, bij de gemeentewet tot in diening van reclames gesteld, niet hadden in acht genomen. Het tweede aanvullings-kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1891, werd vastgesteld op een bedrag van f261.55% Tot onderwijze)es aan de openbare school 1. soort voor meisjes werd benoemd mejuffrouw S. E. Müll, van Terschelling, wier jaarwedde daarna vastgesteld werd op f600. Nadat hiermede de agenda was afgehandeld, deelde de voorzitter mede, dat van Gedeputeerde Staten goed gekeurd is terugontvangen het 1. aan vullings-kohier van den hoofdelijken om slag, dienst 1891, en dat van den heer J. A. C. Bering eene kennisgeving is ontvangen, dat hij zijne betrekking van makelaar heeft nedergelegd. Ten slotte bracht de voorzitter ter tafel eene missive van burgemeester en wet houders, waarin zij mededeelen in zooverte uitvoeiing le hebben gegeven aan het besluit van den raad, dd. 2 Sept. 1890, op voorstel van den heer de Koningh genomen, dat bij een ingesteld onderzoek is gebleken, dat 97 privaten door riolen in de Singelgrachten uitlozen. De daar van opgemaakte lijst, onlangs ontvangen, is door hen in handen van den waarne- menden archivaris gesteld, ten einde in het archief r,a te gaan of aldaar beschei den voorhanden zijn, waaruit rechten van bezit of gebruik blijken. Vermits dat onderzoek uit den aard eenigen tijd eischen zal, verzoeken burgemeester en wethouders hen, ten aanzien van het 2e punt van het besluit den raad in te lichten nopens den localen toestand en omtrent de beweerde ïechten^van bezit of gebruik der bestaande riolen en casu quo, met overlegging van een rechts kundig advies le houden voor diligent, welk verzoek door den raad werd inge willigd. De vergadering is daarna gesloten. 337ste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse, Tweede week. Trekking van 23, 24 en 25 Sept. (2850 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van f40O op No. 7904. Prijs ran f200 op No. 10526. Prijzeu vau flOO op No. 820 7854 en 20398. Prijzen vau f70 826 842 5859 -3878 7908 7927 8964 8973 10542 1,0552 10565 '10604 17851 17867 17876 18979 en 20393. Té zamen"22 prijzen. Zonder prijs zyn uitgetrokken: 810 814 831 841 843 846 5846 5851 5854 5855 5860 5874 5875 5890 5891 7838 7842 7859 7862 7872 7883 7884 7885 7889 7891 7897 7898 7916 8948 8956 8971 8975 8983 10506 1053310563 10564 10570 10571 10572 10598 10601 10607 10608 17862 17871 17876 18903 18915 18921 18923 18947 18952 18967 18975 18977 20357 20366 en 20374. Volgende trekkingen geschieden 29, 30 Sept. 1, 2 en 610 Oct. Behalve prijzen van f400, f200, f 100 en f70 zijn nevens de premiën van f30.000 en f3000 ingebleven:de hoofd prijzen van f50.000, f5000, f2000, 1 van f1500 en 28 van f1000. Als tiets nieuws", iets echt ifin-de siècle" was op de tentoonstelling in den zoölogischen tuin te Leipzig een man te zien met een losse of elastische, huid. of, zooals de Duilschers zeidenirnet een indiarubber huid". Dat wonder der natuur werd te Augs burg geboren eu is thans negentien jaar oud. Nog geen twee jaar geleden was hij een bekwaam kleermaker, doch gaf zijn vak op, teneinde zich door het pu bliek te laten bewonderen, hetgeen hem meer opbrengt dan zijn ambacht. Zijne huid is geheel los en kan van zijn lichaam verscheidene duimen verwij derd worden. Van al zijne ledematen kan zij afgetrokken worden, zonder dal het hem de minste pyn veroorzaakt. Dit wekt temeer verbazing, wijl bij, evenals ieder ander mensch, zeer gevoelig is voor elke aanraking of eiken invloed van buiten. Een speldeprik, de koude of warmte wordt door hein even goed als door ieder ander waargenomen. De dokters vooral blijven niet in gebreke oin hem dikwijls te be zoeken, zonder dat zij met eenige grond kunnen aangeven, waarop dit vreemde verschijnsel berust. De jonge man zelf geniet eene uitste kende gezondheid en niemand, die hem ziet, zal iets bijzonders aan zijn uiterlijk opmerken. MBaa—a^MaBBMaaarPTTnrm «m ■lanm—trnr» ItCRG£RLIJU£ STALDEN. Amersfoort* GEBOREN: 17 Sep. Maria en Everarda, twee d. van Gerrit Meijer en Maria Beek. 18 Sept. Antonie, z. v^u Wilhelmus, Heere cn Antonia van 't Wel. 19 Sept. Jansje Christina, d. van Jan Abraham, Gijs- bertse en Christina Dieters. Willem Fre- derik, z. van Peter van den Hooff en Pie- ternellla Doesburg. 22 Sept. Theodorus, z. van Everardus Langras. Petronella, d. van Richardus van der Veen en Mari Elisa beth van den Borg. 24 Sept. Michael Petrus, z. van Michael Petrus Daniels en Johanna Wilhelmina Brehm. ONDERTROUWD: 18 Sep. Jacohus Hees ters en Geertruida Jacoba van den Heuvel. 24 Sept. Anthonie Machielse en Gerarda Meijers. Johannes Kammeijer en Agatha Bliekendaal. OVERLEDEN: 17 Sept. Wilhelmus Hen- drikus Hol, lm. 18 Sept. Aalbert van Ruijteubeek, 77 j. echtg. van Giepje van Kesteren. Maria Jacobs, 48 j. echtg. van Hermanus de Vos. 19 Sept. Johan Fre- derik Mulder, 3 m. 21 Sept. Johauna vau Alphen, 74 j. wed. van Johannes van de Mast. Johanna van de Roemer, 78 j. ODgh. 23 Sept. Cornelis Schoonderwoerd, 3 m. Bunschoten. GEBOREN3 Sept., Dirk, z. van Jacob de Graaf en Marritje Ruizendaal. 4 Sept., Grietje, d. van Frank Ruizendaal en Jannetje Koelewijn. 5 Sept., Peter, z. van Aart Hopman en Willempje Koelewijn. 6 Sept., Arie, z. van Abraham van de Groep eu Teuutje Schaap. 12 Sept., Jacoba Alijda, d. van Hendrikus Hartog en Aaltje de Graaf. 14 Sept., Jacobje, d. van Peter Berends© en Jannetje van de Groep. 15 Sept., Karei, z. van Barend Huijgen en Hendrikje Smit. 21 Sept., Lutje, d. van Cornelus de Graaf eu Jannetje Niezen. GEHUWD5 Sept., Adriaan Zijl en Roelof je Pruijs. OVERLEDEN: 14 Sept., Adriaan Isac Snrendonk. woueude te Haarlem, als dren keliug uit de Zuiderzee alhier aangebracht. Lensden. GEHUWD: 24 Sept., Hendrik Druijff, wedr. van Geertje Donkersteeg, en Aaltje Christina van Oosterom. Stoutenburg. ONDERTROUWD: 25 Sept., Gerardus van Daatselaar en Luitje Smit. Van geachte zijde ontvingen wij on derstaand schi ijver: Mijnheer de llcdacteur, In de afgeloopcn week brandde op de grensscheiding der gemeenten Amersfoort en Hoevelaken eene boerenhofslede af, gelegen in een terrein, waar, wegens ge brek aan water, voor de brandweer geen afdoend middel tot blusschen wordt ge vonden. Vergun wij daarom Uwe aandacht te vestigen op de hierbij gevoegde uit het Weekblad „de Amsterdammer" ge knipte advertentie betreffende het «Eberhardt's Brandbluschmiddel" en uwe hulp interoepen. om in deze streek dit middel meer bekend te doen worden Het komt mij zelfs voor, dat het op den weg der Vrijwillige Brandweer ligt zich een korps Wielrijders toe te voegen, waarvan een ieder beschikken kan over eene zekere hoeveelheid van dal brandbluschmiddel er. van een haak om muren omver te halen, of om eenig ander voorwerp, ten einde den voort gang van den brand te beletten. Die wielrijders kunnen dan tevens die nen om spoedig belichten in te winnen, waar de brand is en dit den Comman dant medetedeelen, zoodat deze weet naar welke zijde de brandspuit moet worden gezonden, of wel geen hulp kan of behoeft te verleenen. Mij vleiende, dat het belang der zaak U kan bewegen over het een en ander iets in Uw geacht blad optenemen, noem ik mij, achtend' Amersfoort, 24 Sept. 1891. Uw dienstw. Dienaar, X. Wij namen dit schrijven in zijn ge heel over, omdat wij het met den ge achte steller volmaakt eens zijn. Het idee is zoo practisch en zoo goekkoop uit- tevoeren bedriegen wij ons niet, dan toch zijn reeds vele leden der Amersf. Vrijw. brendweer in het bezit van een rijwiel dat het, met het oog op de le behalen voordeelen en meer nog de te voorkomen rampen, de overweging wel waard is. De ons gezonden advertentie, waarin een attest der officieren van de Amster- damsche brandweer, omtrent de bruik baarheid van Eberhardl's brandblusch middel ligt aan ons bureel voor ieder belangstellende ter inzage. Redactie. Hedetv'Êeviel mijn echtgenoote voor spoedig vap eert ZOON.J R. DE HAAS. 25 Sept. 91 Voorspoedig bevallen van eene flinke DOCHTER. OVEREEM— geb. Wolfswinkel. 26 Sept. 91. ouderdom Heaen overleed in den van 78 jaren or.ze gqliefde zuster, behuwdzuster en tante, Mejuffrouw' JOHANNA VAN DE ROEMER. Uit aller naam, H. VAN DE ROEMER. Amersfoort 21 Sept. '91. H'egrens builenlatidsche betrek kingen eerst heden geplaatst. te De admissie-examens voorden nieuwen cursus zullen worden gehouden op Bon- derdug 1 en Maandag 5 October, telkens des avonds te aren in het gebuuw van de Hoogere Burgerschool. Amersfoort 26 September 1891. Dr. J. W. DOYER Jzn. ALGEMEENE COLLECTE ten behoeve van behoeftige dragers van het METALEN KRUIS en de CITADEL MEDAILLE. Bij Koninklijk Besluit van 29 Juli 1891 No, 50 heeft de Vereeniging uTrouw aan Koning en Va derland*' Beschermvrouw H. M. de Koningin-Re gentes, machtiging ontvangen tot het houden eener algemeene Collecte. Ruim 1400 ouden van dagen, mannen die in de kracht hunner jaren bloed en leven veil hadden voor Koning en Vaderland, zien nu verlangend uit naai' de ondersteuning, die hun uit het door die collecte te vormen fonds kan ten deel vallen. Tegenoverydie 1400 behoeftigen heeft Nederland een plicht dér dankbaarheid te vervullen. Lang hebben zij niet meer te leven! De meesten - dier meer dan 80-jarigen neigen ten grave. Nederlanders! laat ons de handen ineenslaan om hun den avond huns levens dragelijk te maken! Geeft, ieder naar de mate zijner krachten, en be denkt voor deze \1400 braven, die het hun door hunnen Koning geschonken eeremetaal dragen op een met lompen behangen borst, niet met hoe weinig ge er af kunt, maar hoe veel ge er voor missen kunt. Het Hoofdbestuur der Vereeniging »Trouw aan,Koning en Vaderland." J. W. SCHUB ART Voorzitter. M. BRINKGREVE Secretaris, De Collecte zal alhier gehouden worden op Dinsdag den 29. September e. k. ten 9 urev.m. door de Heeren CgLOSSE, HEYLIGERS, C. T. VAN BEEK, BUSQUET, C. M. M. VERMOLEN, B. A. VAN RU1JVEN,A. VISSER, H.E. VAN SWE DEN, Jhr. J. A. SANDBERG, Jhr. F. SANDBERG, C. HUBERS en J. W. PUTMAN CRAMER. Iets aan bovenstaande oproeping van het Hoofd bestuur voornoemd toe te voegen achten onderge- teekenden overbodig. Zij bepalen er zich derhalve toe de bedoelde Collecte met warmte bij hunne mede ingezetenen aantebevelen. Amersfoort, Sept. '91. De Commissie F. D. SCHIMMELPENNINCK. BANNIER. C. T. VAN BEEK. BUSQUET. CELOSSE. VAN LANSCHOT HUBRECHT. HEYLIGERS. TROMP VAN HOLST. WüPPERMANN. Met NOVEMBER biedt zich aan een P. G., voor Sde weid of weid-alleen. Van goede getuigen voorzien. Brieven franco R. VAN DE KRAATS, Drossendijk bij Barneveld. //qgHjg.» De eigenaar van de DRIE iSOHEDE GEBOUWDE LOGEABELE G No. 142", I422, 142', eerst sedert enkele maanden voltooid, wil deze huizen, daar hem het admini- streeren van buitenaf moeielijk valt, met belangrijk verlies van de hand «toen. De heer VAN H iSELEN. Appel markt, is in de gelegenheid de huizen te doen bezichtigen en gewenschte in lichtingen te verschaffen. De beide nog disponibele huizen zijn ook te huur. Huurprijs f485 per jaar. Commissionairs in Effecten eu Wissels. f Muurhuizen A. 289 Amersfoort. Koopen en verkoopen eflecten, coupons, vreemde muntspeciën en Bankpapier, binnen- en buitehlandscbe wissels, sluiten beleeningen en prolongatiën, disconteeren openen Rekeping-Courant met rentever goeding, pemen gelden a deposito, ver leenen crediet op nader overeen te ko- men^voórwaarden.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2