openbaar te- VERKOOPEN; WEILAND, openbaar Verkoopen: Een Hmi-4'n ERF, V Notaris Mr. JJOrRlCHELIE WEILAND, Gemengd Nieuws. Ofüciëele Publicatie. IZEN WikAijPf „BUITËNVELD" BINNENLAND. Plaatselijke berichten Ingezonden. ADVERTENTIËN. De min. van oorlog heelt bepaald, dat aan de miliciens der lichting van dit jaar, ingedeeld bij de infanterie en ves ting-artillerie voor zooveel zij behoorlijk geoefend zijn en zij het verlangen, een verlof van vier maanden kan worden ver leend, en wei' van 1 Nov. 1891 tot 1 Maart 1892. Er zullen niet meer miliciens onder de wapenen behoeven te blijven, dan voor een behoorlijken gang van den dienst noodig zijn, terwijl voor verlof in de eerste plaats zij in aanmerking komen, die voor het blijvend gedeelte bestemd zijn. Door den burgemeester van Utrecht, mr. Boer, is in de gisteren gehouden ge meenteraadszitting kennis gegeven, dat door hem eervol ontslag is gevraagd uit zijne betrekking. Hoewel in verschillende bladen namen werden genoemd van per sonen, die den heer Boer vermoedelijk als burgemeester zouden opvolgen, kun nen wij toch beslist inededeelen, dat tot op heden geen bepaald plaatsvervanger is aangewezen. Het gerucht, dat mr. Iioyaards van den Ham zich voor burge meester candidaat gesteld zou hebben, is geheel uit de lucht gegrepen. Utr. Dagbl. Uit Amsterdam wordt aan 't Utr. Dagbl. gemeld Naar men verneemt, zou Ch. Daven port, alias Sequah, voornemens zijn, wanneer zijn contract met de Sequah- maalschappij te Londen is afgeloopen (dat contract duuit nog zes maanden), zich alhier te vestigen als masseur. Thans reeds heeft hij, om zich tegen verdei e gerechtelijke vervolgingen te dekken, een patent genomen als masseur. Ofschoon hij nu en dan verklaard heeft, dal hij niet anders patiënten behandelt dan op de publieke tribune, schijnt het wel zeker te zijn, dat bij hier en elders ook rhu- matieklijders bij hen aan huis onder behandeling neemt. Sequah's geneesmiddel is slechtstijde- lijk de uitwerking duurt kort! Om dit te logenstraffen hield de «wonderdokter" Donderdag in het Park eenhaid- looperij van de patiënten, uie hij gedu rende deze maand had behandeld. De patiënten die nog wat al te stiamme knieën hadden en wier pijn wel wegge- wreven was, doch hun stramheid met, kregen voorgifl, een forrneele rhtima- Ihiek-handicap. Pieltig was 't gezicht niet van die strompelende hardloopers; er was iets in wat eerder opwekte tot medelijden, dan den lachlust gaande maakte. Zelf schenen ze echter nog al genoegen te hebben in deze sport. Sequah verscheen ditmaal te paard en van uit de hoogte oveizag hij de me nigte nieuwsgierigen, die naar het strom pelen der mannen waren komen kijken. De daken der veranda's in 'l Park, het dak van 't buffet was zelfs rnet kijklustigen bezet; sommigen waren zelfs in de hoo rnen geklauterd. De muzikanten luister den de plechtigheid met hun muziek op de klepel was gereserveerd voor eenige genoodigden rnet dames. Als prijzen waren uitgeloofd een gou den, een zilveren en een nickel horloge, terwijl ieder deelnemer, die niets won, een gulden ontving. Er waren ongeveer 30 deelnemers De loonen van de werklieden der Venendaalsche sajet-en vijfschachtfabriek (firma Wed. D. S. van Schuppen en Zoon zijn om de dure prijzen der levensbe hoeften en de geringe opbrengst van den oogst in den afgeloopen zomer, met het oog op den naderenden winter met in gang 16en dezer met tien percent ver hoogd. Onder bevel van den tweeden lui tenant van de infanterie G. K. Müller zal den 29sten October e. k. van Har derwijk een detachement militairen ver trekken, minstens 25 man sterk, met be- niemand in de wereld heeft om haar te be minnen." „Neen, geen ander dan u," zeide Mary Judge. „Ik wil niet trachten door eenig middel het geluk te verstoren, dat haar wacht. Gij waart uwen vader getrouw boven haar; liet is misschien billijk haar getrouw teziju, nu uw vader dood is en haar vergiffenis heeft geschonken. Ik zal daarvan niets meer zeggen, alleen dit dat te veel aan hem te denken, terwijl gij met uwe moeder leeft, niet verstandig zijn zou." „Waarom niet?" „Gij en Mr. Delancy zijt beiden jong doch gij zijt oud voor uwe jaren, wat uw verstand aangaat; dit is cene liefde dienim mer wegsterft; maar de mannen zijn licht, zinnig eu wispelturig in hun gevoelens om trent de vrouwen en vergeten ze zoo spoe dig." ,,Als hij mij vergeet en Lady Burlinson huwt, zal zulks het beste zijn wat hij doen kan, en mij tevens een aangename tijding wezen." „De beste tijding, omdat gij denkt dat hij auders te veel om u lijdt? Och! mijne lieve, ik ben ouder dan gij, en weet het hoe huichelachtig de mannen zijn. Zij treuren niet lang." (Wordt vervolgd.) stemming naar Curasao. De sergeant- tiiulair F. J. Broekman is aangewezen om dit transport te begeleiden. Donderdagavond hield de Kamer van koophandel en fabrieken eene openbare vergadering, die door 4 leden werd bij gewoond, terwijl afwezig waren de hee- ren Van Beek en Sinnige. Het eerste deelde de voorzitter, de heer J. Ger. Kleber, mede, dat van het gemeentebe stuur een schrijven was ontvangen, waarin het de kamer verzocht te willen mede- deelen, of er haars inziens tegen ophef fing van de gemeentewaag al of niet overwegende bezwaren bestaan, en dit in verband met de omstandigheid, dat naar de inlichtingen van burg. en wetli. van de inrichting weinig gebruik meer wordt gemaakt, en zij aan de localiteit waarin de waag is gevestigd, eene an dere bestemming zouden wenschen te geven. De voorzitter deelde te dien aan zien mede, dat de waag, volgens daarvan ontvangen opgaaf, over 1890 slechts f 135.89 heeft opgebracht, en gaf als zijne meening te kennen, dat, hoezeer hij het eerie goede inrichting acht, de instand houding er van in het algemeen z. i. niet noodzakelijk is, vooral omdat het bestaun van de gemeentewaag voor den handel en de nijverheid van geen overwegend belang meer kan geacht worden te zijn. Wel woidt er door enkele bijzondere personen gebruik van gemaakt tot het wegen van kalveren en varkens, maar daartoe vindt men ook hij bijzondere ondernemers, de lieeien S. Knoppers er. A. Maters, gelegenheid, en van die ge legenheid wordt meer gebruik gemaakt dan van de gemeentewaag. Had deze inrichting vroeger meer recht van bestaan, toen het ineerendeel zelf geen schaal en gewicht bezat, thans, nu ieder handelaar, die waren koopt, deze zelf weegt, schijnt hem de opheffing toe geen gevaar op te leveren. Voor den handel in gezouten huiden heeft het bestaan van den waag in het geheel geen belang, omdat die tegen woordig bij de aflevering op de schaal van den leverancier worden gewogen. En heeft zulk eene inrichting recht van be staan, o. a. te Gouda, Hoorn, Alkmaar en Purnierend, waar groole hoeveelheden ter weging worden aangeboden, hier ter stede, waar de kaas aanvoer tegenwoor dig niet zoo groot is, heeft ze ook in dat opzicht haar nut verloren. Nadat nog door den secretaris was medegedeeld dat het tarief van de bijzondere onder nemers voor het wegen van Varkens ge lijk is aan dat der gemeente, terwijl bij hen geen tarief voor het wegen van fruit hestaat, en de voorzitter nog had opge merkt, dat kersen voor het meerendeel bij den heer Van Baaren, aan de Appel markt, worden gewogen, werd een voor stel des voorzitteis, om aan het gemeen tebestuur te berichten, dat de handel geen behoefte heeft aan den gemeente waag en er tij de kamer geen bezwaar tegen hare opheffing bestaat met alge- meene stemmen aangenomen. Daarna deelde de voorzitter mede, dat, naar aanleiding van het verzoek der Ka mer, om haar te steunen in de poging teneinde een gecombineerd spoorwegsta tion in de nabijheid der gemeente te ver krijgen waartoe zij een adres aan den minister van waterstaat, enz. heeft inge diend, een schrijven van burgemeester en wethouders was ontvangen, waarin zij mededeeleti, dat ernaar hunne inlichtin gen, voor het oogenblik geene sprake is van het bouwen van zoodanig station al hier, zoodat het hun voorkomt, dat een hunnerzijds te doen verzoek ten aanzien der plaatsing ontijdig zou zijn. Geheel in overeenstemming niet het gevoelen der Kamer zijn ook zij echter van mee ning, dat bij eene eventueele daai stelling van een station, eene plaatsing op meer verwijderden afstand dan het station Amersfoort Kesteren tot groot onge rief zou strekken, zoodat zij gaarne be reid zijn hunne aandacht op deze zaak gevestigd te houden. De Voorzitter, deze mededeeling juist achtende, al is dit ook alleen de officieele kant, kon echter nog rnededeelen, dat krachtens eene overeen komst tusschen den Staat en de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij, liet station voor rekening en naar goedkeuring van het rijk, door de genoemde maatschappij moet worden gebouwd, en inen in de bu reaux van die maatschappij nog bezig is met liet maken der plannen, zoodat de zaak steeds nog in bewerking is. Hij acht het daarom nuttig, dat de kamer, onder overlegging van een afschrift van haar adres, aan den minister ingezonden, met aanbeveling om den inhoud er van te overwegen, zich richt tot de Holland- sche Spoorweg-maatschappij, inet verzoek, omtrent de plaatsing van het station geen beslissing te nemen, alvorens de kamer deswege zal zijn gehooid. Een daartoe strekkend voorstel des voorzitters werd daarna met algenieene stemmen aange nomen. Naar wij vernemen is er ernstig sprake van het alhier in garnizoen zijnde Escadron ordonnansen, benevens het Depót Escadron van het le Reg. Huzaren over ie plaatsen naar Utrecht. In verband daarmede zouden dan de in Utrecht liggende batterijen van hetle Reg. veld artillerie, naar hier werden ovargeplaatst. Donderdag is door de garnizoens- voedings-commissie aanbesteed de leve ring van aardappelen ten behoeve van de troepen over liet tijdvak van I November 1891 15 Juni 1892. Aan den eenigen inschrijver, den heer J. Meijer, is de le vering, onder gewoon vooi behoud gegund, voor den prijs van f3.68 per hectoliter van 68 kilogram. Als lid der Vereeuiging tot uitdeeling van warme spijs is benoemd de heer J. D. Methorsl, ter vervulling der vaca ture, ontstaan door het bedanken van den heer W. L. Scheltus, die vele jaren als lid in die vereeniging zitting had en met toewijding hare belangen, en daar mede de belangen van minbedeelden, ten zeerste behartigde. Eenigen tijd geleden verliet een wachtmeester van de veldartillerie (aan de rijschool gedetacheerd) alhier zijn corps, met medeneming van zijn revol ver, en met achterlat'ng van bericht, dat hij voornemens was zich van het leven te berooven. Aan dat voornemen blijkt hij geen uitvoering te hebben ge geven, want de man keerde een dezer dagen bij zijne batterij terug. Door den heer A. Herschel Bz. is Donderdag aanbesteed: het afbreken van het gedeeltelijk door brand vernielde pakhuis, wijk A, no. 368, aan de Korte- gracht, en het in de plaats daarvan houwen van een kantoor met bovenwo ning. Daarvoor waren 9 inschrijvings biljetten ingekomen, on wel van de hee- ren W. van Achterbergh f 5,390; G. Wassink f5,349; T. van Daal en J. H. Boks f5.340; J. C. van Eybergen f 4,975 H. Hielijgers f 4,800 H. Schouten f 4,460 L. Ruitenberg f 4,444; C. Lensing f 4,444 en J. Klarenbeek f4,350. De gunning is iri beraad gehouden. De kampstrijd tusschen DelBaere en De Koning, die tegen Donderdag j.l. was aangekondigd, om te beslissen wie hunner de beste wielrijder op den weg is, ging wegens den slechten toestand van den weg niet door. Bij den Raad van State, :,fd. ge schillen van bestuur, is o. a. ingekomen een kon. besluit, waarbij niet voor in williging vatbaar is verklaard de aanvrage om pensioen van M. C. W. Roseridaal, te Amersfooit, wed. van W. Jansen, in leven commies 1. kl. bij 's rijks belas tingen. Vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort op Maandag, den 19. October 1891, des namiddags ten l'/2 ure. Punten van behandeling: 1. Ontwerp besluit tot verhooging der jaarwedde van den ondei wijzer J. H. Fortuin. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot verevening van vorderingen van leveran ciers over 1890 aan de inrichtingen voor middelbaar onderwijs. 3. Ontwei pverordening tot aanvul ling der verordening houdende bepalin gen omtrent openbare orde. 4. Reclame van H. Hattink tegen zij nen aanslag in den hoofdelijken omslag, dienst 1891. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Post kantoor le Amersfoort, over de 2 helft der maand September. Van het Hulpk. Soesterberg. I. Mej. W. Kruisbergen, Utrecht. Edison's eerste huwelijk. De omstan digheden, waaronder Edison voor den eer sten keer huwde, bewijzen hoezeer hij in zijne experimenten verdiept was. Edison had er nooit over gedacht om te trouwen, maar op de aandrang zijner vrienden besloot hij na lang aarzelen tot dien stap en beloofde hun raad te zullen volgen, indien zij een lief meisje konden vinden. Ten laatste viel zijn oog op eene be koorlijke jonge, dame, die hem gaarne het jawoord gaf, in ruil waarvoor Edison be loofde zijn geliefd laboratorium gedurende één dag te verlaten voor een huwelijks- uitstapje. Op weg van de kapel, waarin de pre dikant hen vereenigd had, reed het rijtuig voorbij het laboratorium. De verleiding was te groot voor onzen Edison, die den koetsier toeriep op te houden, en na zijne jonge vrouw plechtig verzekerd te heb ben, dat hij haar binnen een kwartier naar het station zou volgen om met den trein te vertrekken, steeg hij uit om een experiment uit het water te gaan halen, dat hij er gedurende de kerkelijke plech tigheid had ingezet. Uur op uur vet liep. De arme jonge vrouw wachtte den geheelen namiddag tevergeefs op haar echtgenoot. Eindelijk liet zij zich naar huis rijden. Het was elf uur 's avonds voordat Edison's vrien den hem overreden konden zijne werk plaats te verlaten en zich naar huis te begeven. Als Edison aan den arbeid is, denkt hij aan geen tijd en soms werkt hij da gen door zonder eenige vermoeienis te gevoelen. Te Weenen wordt het plan beraamd om ter gelegenheid van de 450-jarige herdenking der uitvinding van de boek drukkunst een Guttenberg-standbeeld op te richten en een tentoonstelling te hou den, die op 't ontstaan en de ontwik keling der boekdrukkunst betrekking zal hebben. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal verga deren op Maandag, den 19. October aan staande, des namiddags halftwee. Amersfoort, den 15. October 1891. De Burgemeester voornoemd F. D. SCHIMMELPENNINCK. mJKGERLIJKE STA1VDEIV. Amersfoort. GEBOREN8 Oct. Maria Geertmida, d. van Boudewijn Brom en Naatje Kruineu. Antonins Johannes, z. van Johannes Vos en Hendrika Bliekendal. 9 Oct. Johannes Heudrikus, z van Willem Johannes van de Wijnaard en Willeinina Termaten. Theo- dorus Johannes, z. van Jan Onnes en Anna Regina Maria Auken. 10 Oct. Josephina Maria, d. van Joseph Vial en Antje Wolfs winkel. Gerard, z. van Jan Hoelakker en Mientje Walet. Helena, d. van Wil helmus Gerlli en Jacoba Swart. 11 Oct. Johan Willem, z. van Theodoras Beruardus Petru9 Markus en Auna Klaassen Johan nes Martiu Marie, z. van Johannes Francis- kus van Zwet en Johauna Teitsma. 12 Oct. Hendrik, z. van Cornelis van der Lee en Dina van den Heuvel. 14 Oct. Hendri- kns z. van Cornelis Mulder en Wilhelmina van Keulen. ONDERTROUWD13 Oct. Jan Klein en Jacoba Hendrika Bast. 15 Oct. Hen drik van de Berkt en Jannetje de Boer. Gerardus Johan Fisineer en Geertruida van Ruitenbeek. GETROUWD13 Oct. Anthonie Machielse- en Gerarda Meijers. OVERLEDEM: 8 Oct. Hendrika van Keek en. 5 m. 9 Oct. Wouter van den Eshof, S2 j. wedr. van Hendrika Klinken- bos. Gerardus van Diermen 7 m. Hendrik Welling. 73 j. echtg. van Johanua Rutten. 10 Oct Johanna den Ouden. 2 ra. Steven Hartogsveld. 14 m. Johanna Gesina Kreeften berg, 4 m. 11 Oct. Jo hanna Jansen. 67 j. echtg. van Arie Das horst. Leendert van Loenen. 2 m. Johanua Hendrika Bade. 8 m. Een le- venl. aang. kd. v. g. van Gijsbertus Kaspers on Aartje Bonsel. Een levenl. aang. kd. m. g. van Gerardus Hendrik Snijders en Jenneke Kok. Hoogland. GEBOREN: 12 Oct., Jan, z. van Gerrit van de Tweel en Aleida Boersen. GEHUWD: 15 Oct., Hendrik Epskamp en Ger ritje Kraan. OVERLEDEN11 Oct., Frans Penter - man. 80 j., ongehuwd. Eensden. GEBOREN11 Oct., Gosina, d. van Rijk van Loenen en Neeltje Donselrar. 13 Oct., Hendrik, z. van Cornelis Berg en Antonia Vosmeer. Stouten burg. GEBOREN: 12 Oct,, Peter, zoon van Eibert de Vries en Annetje van de Hoef. ONDERTROUWD: 16 Oct., Aart Kuyer, wedr. van Wilhelmina Wouters, en Gerritje van Beek, wed. van Jan van Eijden. Woudenberg. ONDERTROUWD9 Oct., Roelof van de Haar. 31 j., en Mootje Ploeg, 22 j. GEHUWD 15 Oct., Simon Boot, wedr van Pieteruella Bul, eu Mina Leonara Albelman, Voor eenigen tijd, tengevolge van een spoorwegongeluk, lichamelijk letsel beko men hebbende, waardoor ik geduiede lö dagen ongeschikt was tot het verrichten van mijne gewone werkzaamheden, meld de ik mij als Abonné van het Weekblad „Op Iteis" aan, tot het ontvangen van de voorgeschreven vergoeding, waarop ik onmiddellijk van de Uitgevers, de heeren J. J. ALLKN «fc Co., het mij toeko mende bedrag ontving en kan ik daarom niet nalaten hiervan melding te maken, opdat daardoor ook anderen opgewekt worden kennis te maken met een blad, waaraan zooveel gunstige voorwaarden zijn verbonden. E. II. VAN IÏOPPE.\, Hoofd-agent der Z.-H. 6'. en Chef van het dépot te Groningen. October 1891 Gevonden op den openbaren weg: Een oude parapluie. Een Lorgnet. Rechthebbenden vervoegen zich ter te- rugbekoming aan het bureau van politie. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 16 Oct. 1891. Tarive Kogge Uien Appelen Peren Kleiaardapp. Zand Hoendureiereii Boter Margarine Zoeteui. kaas Kippen Kuikens Piepkuikens Ganzen Eenden Jonge Hazen Wilde konijnen Tamme Duiven Biggen Zeugen Schrammen Guste koeien Kalf Kalfvaarzen Pinken Pinkstieren 0.— a f 0.- - 0— - 3.- - 2— - 0— „- 2.50 - 5.— - 1.20 - 0— - o— »- 0.60 0.80 „- 0.25 0.- - 0.60 - 0.- - 1.50 - 0.— - 0.30 - 0.40 - 2— - 0— - 1— 0.— - 0— - 0.- - 0— - 0.— - 0.— 0.— 0.— 5. 1. 0. 3.20 6.25 1.40 0.— 0.— 0.90 1.25 0.60 0.— 0.80 0.— 2.— 0.— 1.— 0.60 5. 0.— 14.— 0 0.— 0.— 0.— 0.— per I hecto liter. p. 1 OOst. p kilo. P- p.50 per. stuk per paar. per stuk. EERTRUIDA UBBINK, die nietje namens wederzijdsche familie hunnen h{y-telijken dank betuigen voor de vele bev^ï'yi!11 vaiFMëTTiiéming bij hun huwelijk ondervonden. Soest, 15 October 1891. De Notaris A. J. VOS te Amersfoort zal.-op'Zatcrdag, den 24sten October 1S91, dqs avonds ten 7 ure in het Koffiehuis ibel Valkje" te Amersfoort in het In def GEMEENTE AMERSFOORT. if op Ifét Bloemendal, wijk D. 263, groot •1 Aji 32 cA. Iiï eigen gebruik. Hét huis, waarin thans handel in brand- stoffèp, bevat beneden 3 kamers en kelder, bovenbeen zolder. Gróïfillasten f3.15 No. 2. SCHTJUR en LRVK\, in de Bolder- stiaat, wijk D. 303^-304 en 305, samen groot 3 A. 10 cA. Verhuurd en gedeeltelijk verhuurd ge weest te zamen yoor f 1.90 per week. De schuur is in ei^en gebruik. Grondlasten f4^13 Betaling en aanvaarding25 Jann. ari 1892. Nadere informjjtiën bij Notaris VOS, Uti echtsche poort' te Amersfoort. te Amersfoort, is voorne mens op Vrijdag dfijujï3 October 1891, des middagSte I2**ïi*eHn het koffiehuis het ,?V a 1 k j e" te Amersfoort hij AFSE^XS en OFBOD in het» Onder de gemeente HOOGLANIlf. No. I. Een perceel iiimtinteud gelegen in 2 kampeft^ifi'"Se nabijheid van den Bisschopperweg, groot 1,7860 hectarefi, No. 2. Een..perceel extra best gelegen in 2 kampen, !aan den Zeldert- schen weg, groot 2,18'K) hectaren. t-, No. 3. Een perceel extra best aan den Zeldertsdfien weg, naast het voorgaande perceel? groot 2.8120 hectaren. No. 4. De; BOHM HOEVE genaamd bestaande in ewje buizinge met bak huis schuur -en hooiberg, benevens wei- en boulilaud in de nabijheid van den Nijkerkerëkaatweg, groot 12.0505 hectaren. Betaling der kooppenningen op 23 Januari 1892. Afzonderlijk en perceelen 2"on 3 ook in massa. w Breeder bij biljetten.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2