NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. Bij lit nummer Behoort een BIJVOEGSEL HET BOOTHUIS. No. 84. Woensdag 21 October 1891. Twintigste jaargang. abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. advertentien: BINNENLAND. Plaatselijke berichten. F euille t on. AMEBSFOORTSCIE COURANT. VUv. Per 3 maanden 1Franco per post door het geheele Eijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G J. SLOTHOUWER, Amersfoort. Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Men deelt aan de N. R. Crt.mede H.M. de Koningin-regentes wenscht zich voor te behouden de keuze van een kolonel als chef voor het regiment gre nadiers en jagers, terwijl de tegenwoor dige minister van oorlog vermeent, dat na s' Konings overlijden dat recht op hem is overgegaan. Uit vertrouwbare bron verneemt het Vad., dat bij den minister van oor log het plan bestaat, otn de miliciens voortaan, in plaats van in de maand Mei, in de maand Maart onder de wapenen te doen komen en hen dan voor den winter vier maanden met verlof huis waarts te doen keeren. Natuurlijk zullen vooraf eenige bepalingen der wet op de nationale militie moeten worden gewij zigd. Na den dood van prins Hendrik werden de herten uit de hertenkamp te Soestdijk op last van wijlen Z. M. den Koning opgevangen en overgebracht naar de Veluwe, om deze streek meer met die edele wildsoort te bevolken. Verscheiden van deze dieren zijn bij die gelegenheid ontvlucht, hebben zich vermenigvuldigd en zwerven in troepjes of alleen in de bosschen onder Baarn en de Vuursche rond. Zij hebben hun lammen aard nog niet geheel verloren. Zoo gebeurde het dezer dagen, dat een hert met groote nieuwsgierigheid een wielrijder aangaapte, hem tot op een afstand van ongeveer 2 M. liet naderen en toen op de vlucht sloeg. Bij Kon. besluit is bepaald, dat op 30 April 1892 de volgende garnizoens veranderingen zullen plaats hebben le reg. inf., 2e bat. comp. van Assen naar Leeuwarden; id., le bat. le comp. van Leeuwarden naar Assen; 2e reg. inf., staf van het reg. en 4e bat. van Maas tricht naar 's-Hertogenbosch 5e reg. inf., 3e bat van Grave naar Amersfoort8e reg. inf., 5e bat., staf en le, 2e en 3e comp. van Arnhem naar Utrecht3e reg. vest.-artill., 8e comp. van Gorinchem naar Arnhem. De rechtstreeksche intercommunale telephoondienst voor publiek verkeer van Groningen met Amsterdam, Zaandam, Haarlem, Zandvoort, 's-Gravenhage, Schie dam, Maasluis, Rotterdam, Dordrecht, Arnhem, Baarn Bussum, Hilversum en Utrecht is met machtiging van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, op 19 October l.l. geopend. De commissie, afgevaardigd door de Utrechtsche Handelsreizigers-vereeni- ging, ter bespreking harer belangen in zake de vernieuwde wijziging der abon nementstarieven, heeft Zaterdagmiddag jl. eene conferentie gehad met den direc teur-generaal der Expl. Maatschappij. Het onderhoud duurde ruim een uur. Op welwillende wijze werd de commissie ontvangen en hoorde de dir.-gen. naar haar verzoek, om nl. de reizigers van Utrecht en andere plaatsen in het cen trum des lands, dezelfde voorrechten le willen geven, als de reizigers in 't Noor den en Zuiden. Daarom verzocht de commisie, voor de lijnen der voormalige Rijn- en Centraalspoor ca. 400 K.M. als Middengroep, eene zelfde tariefsbere kening als voor groep Ia ca. 600 K.M. (de lijnen van het vroegere noorder- net, thans f36 per kwartaal, 3. kl.). De prijs van deze middengroep zoude dan zijn f24 per kwartaal, 3. klasse. De directeur-generaal erkennende de billijk heid van dit verzoek, beloofde het in ernstige overweging te zullen nemen en te tiachten er aan te voldoen. Door den directeur der Staatsspoor weg-Maatschappij is bepaald, dat voortaan de zomerdienst in plaats van 1 Juni, den len Mei zal aanvangen. De noodwet tot versterking der mi litie en een voorstel tot het aangaan eener geldleening ten behoeve van den slaat zullen eerlang bij de Tweede Kamer wor den ingediend. Het plan is beide voorstellen in de sec tiën te onderzoeken in de eerste dagen na hervatting der parlementaire werk zaamheden in het begin van November. Het bericht van hel Vaderland, dat de burgemeester der gemeente 's Her togenbosch zijn ontslag aan H. M. de Ko ningin zou hebben aangeboden, wordt te gengesproken. Of de omstandigheden hem zullen no pen, tot dien stap over te gaan, is onze ker. Tol nu toe deed hij dien niet. In de Remonstrantsche kerk alhier zal Zondag 25 October, e. k. als voor ganger optreden Ds. H. P. Schim van der Loeff, predikant te Gouda. Bij besluit van den minister van binnenlandsche zaken zijn de studenten aan de universiteit Utrecht J. Wartena, C. van Wijngaarden (godgeleerdheid), J. C. H. Prikken (rechtsgeleerdheid), D. ten Bokkel Huininc, J. W. Brinkgreve en L. A. J. Burgersdijk Jz. (letteren en wijs begeerte) voorloopig gedutende het tijd vak van 1 Sept. 1891 tot en met 31 Augustus 1892, gerechtigd verklaard tot het genot van een vijfde gedeelte der ter beschikking van de koningin staande in komsten der vicariën, gevestigd in de St. Joriskerk alhier. Donderdag jl. is ten dienste van het Militair Hospitaal te Amersfoort aanbe steed de levering van het onderstaande, en aan de daarbij genoemde minste in schrijvers, onder gewoon voorbehoud, ge gund Witbrood den heer J. G. van der Maath a 18 ets. Kruidenierswaren, Mej Wed. M. KoJ, voor rijst 13, gort 12, havergort 22, zout 13, groen e zeep 27, azijn 4 cent en boter f 1,14. Aardappelen, N. Wolfswinkel voor f4 Steenkolen K. Lover voor fll. Turf, K. Lover voor 60 cents, en het wasschen van linnen goederen aan Wed. Kelder. Met 1 November e. k. worden de navolgende officieren te Amersfoort aan de rijschool gedetacheerd Van de cavalerie: de le luitenants G. J. A. baron van Hardenbroek van Ammer- stol, C. E. M. de Bruijn, J. Staats Boo- nen, J. M. H. van Lelijveld, jhr. A. C. Druijvestein, en de 2e luitenant H. C. Taunaij. Van de veld-artilleriede le luitenants J. C. P. W. A. Steenkamp, jhr. E. J.M. Wittert en W. C. Momma. Bij Koninklijk besluit jzijn benoemd bij het wapen der Infanterie lot 2e luit. o. m. de sergeanten volontairs J. C. Donker en H. Z. A van de Roemer. Bij het jl. Maandag te Utrecht ge houden examen in de Vrije- en orde oefeningen der gymnastiek zijn o. a. ge slaagd onze stadgenooten de heeren J. H. Fortuin en S. J. van der Hooff. Zondag had op den Arnhemschen straatweg, met Ede tot keerpunt, de laatste der voor dit jaar door het bestuur van den Alg. Ared. Wielrijdersbond uit geschreven wedstrijden plaats. Het gold thaDS de beslissing, wie voor 1891 kam pioen voor Nederland worden zou op tweepersoons driewielers op den weg over een afstand van 50 KM. Door de heeren Pander en DelBaere was op 27 Juli 1890 op den straatweg BredaZevenbergschenhoek de 25 K.M. afgelegd in 56 min. en 56 sec. en de 50 K.M. in 1 uur, 55 min. 55 sec. Deze golden als de beste tijden ooit in Neder land op een tandem op den weg ge maakt. Ingeschreven hadden voor dezen wedstrijd de heeren Pander en Delbaere, Koning en Roosdorp, Witteveen en Hout man, v. d. Griend en Meulman, Bultman en Adler. De afrid had te 11.30 bij de Hertekop even buiten Amersfoort plaats. Slechts de heeren DelBaere met Pander en Ko ning met Roosdorp waren opgekomen. De anderen hadden zich door het slechte weer laten afschrikken. Het slechte weer en de daardoor zeer ongeschikte weg waren ook oorzaak dat de eerste aankomenden, de heeren Del Baere en Pander thans de 50 K,M. af legden in 2 uur, 44 min. 1 sec. Door den heer A. Herschel Bz. is de bouw van een kantoor met boven woning, in plaats van het gedeeltelijk door brand vernielde pakhuis wijk A. no. 368, aan de Kortegracht, dat moet wor den afgebroken, gegund aan den heer H. Schouten, alhier, voor f 4460. 100) Misschien dacht zij bierbij aan Dokter Day, of misschien achtte zij het van haar plicht voor Anna's gemoedrust zoo te spre ken, opdat het beeld van haren eersten ge liefde niet te diep in haar hart zou worden ingedrukt. Want, meende zij, nu nog was zulk een beeld van leem, dat bij de eerste windvlaag tegen den grond verpletterd moest worden. Maar het scheen dat Tante Mary het geenszins met zich zelve eens was en zelve niet wist wat het beste was, want toen het later in den avond geworden was, begon zij op eens „Misschien zou het niet goed van u zijn hem geheel uit uw hart te verbannen." En AüDa zeide: „Neen," en zij scheen het hare tante niet ten kwade te duiden, dat zij het gesprek op nieuw op Ned bracht. Tante Judge was den geheelen avond in gedachten verzonken tot op het einde toe, toen Anna hare moeder haar besluit had medegedeeld en deze hare handen gewrongen had en God dankte dat haar nog eene doch ter gegeven was. En toen later moeder en dochter gereed stonden om te vertrekken en nadat de dochter van Mrs. Delancy afscheid genomen had op Thirby Cross, was er nog slechts van eene afscheid te nemen voordat de lange reis begon en na dit afscheid vertrokken zij daarheen waar de donkere wol ken van het verleden geen ander pad dan het hare meer zouden verduisteren. „Wees goed voor haar," zeide Mary zacht, bijna ernstig fluisterende, tot de vroegere huishoudster van Thirby Cross. „Bedenk dat zij alles voor u opoffert." „Ik zal er aan denken," antwoordde Mrs. Judge, en moeder en dochter vertrokken. VIER EN VEERTIGSTE HOOFDSTUK. Een stijfhoofdig Man. De postwagen naar Upham-on-the-Cliff maakte in dat jaargetijde slechte rekening. Slechts twee passagiers zaten in den wagen op den dag toen Ned Delancy naarzijnpost terugkeerde. Alleen het mooie weder had den wageuondernemer kunnen bewegen zijne onderneming nog zoo laat in September vol te houden. Logeergasten waren schaarsch, kamers te huur in overvloed, daar waar de nachten koud en de wind eiken dag frisscher werden. „Gij ziet wel, mijnheer," zeide de voer man tot onzen held, die naast dezen op den bok plaats genomen had, „dat de plaats als uitgestorven is, en zij die van drukte en le vendigheid houden, zijn hier niet te viuden. Ik ben zeker dat gij liet hier ook verschrik kelijk vervelend vindt." „Ik vind het de drukste plaats, die ik ooit gezien heb," zeide Delancy. „Meent gij dat," zeide de voerman, ter wijl hij den passagier een weinig vorbaasd aanzag. „Zeer zeker." ,,Wat moet gij dan niet een ellendig le ven gehad hebben, mijnheervergeef mij dat ik het zoo ronduit zeg," zeide de koetsier op medelijdenden toon. „Ja, dat was ook een leven," stemde De lancy toe. „Gij zegt het zeker om met o-.? stil stadje te spotten." „Volstrekt niet," zeide e held op som beren toon, en daarbij dac^o hij aan de twee laatste maanden, die hij te Ilpham eu in zijne omstreken had doorgebracht, en boe vreugde en leed elkander daar hadden afge wisseld en hoe liefde en geheimzinnigheid hem geheel en al van den gewonen levens weg hadden afgeleid en eene geheel andere richting aan zijne denkbeelden gegeven had den. Dpliam eene rustige plaats! Dat had hij tot nu toe nog niet kunnen zien. Toen hij zijne betrekking als organist aanvaardde, had hij gevreesd een eentonig leven zonder eenige afwisseling te zullen moeten leiden, thans verlangde hij naar eentonigheid en minder afwisseling. Laat, den avond van dienzelfden Zaterdag verbaasde hij Mr. Weston, wieu hij onmid dellijk bij zijne aankomst een bezoek bracht, door eeuige opmerkingen, die geheel in over eenstemming waren met hetgeen den koetsier van den postwagen zoo verbaasd had. Hij ontving de gelukwenschen van Mr. Weston met zijn herstel, dankte hem daar voor, en deelde hem toen mede dat hij zijne betrekking als organist niet langer dan tot aan het einde van October zon waarne- m. „Het spijt mij," zeide Mr. Weston, die al reeds veel moeilo vooruitzag, én door ad- verteeren, én door een reeks van bezoeken op bet orgel ,,lk meende dat ik gehoord had, dat gij u hier voor goed zoudt vestigen, Mr. Delancy?" „Dat was ook mijn voornemen, maar het stadje is mij te dmk." „Te druk lieve hemel," zeide de ver baasde Mr. Weston. „Ik heb rust noodig en die vind ik hier niet," zeide Delancy. „Ik heb geen enkelen dag vrij." „Maar, beste jongen," begon Mr. We9ton ontsteld, „zoudt gij wel zoudt ge wel morgen het orgel kunnen bespelen?" „Hoe zoo is het dan onbespeelbaar ge- Vermits de noodzakelijkheid daarvan is gebleken, hebben burgemeester en wet houders den gemeenteraad voorgesteld, de verordening, houdende bepalingen om trent openbare orde, in dier voege aan te vullen dat strafbaar wordt gesteld met eene geldboete van ten hoogste f25 het zich begeven tusscben macheerende of onder de wapenen staande troepen of tusschen een lijkstoet of een optocht. Op de Zaterdag gehouden St. Gallen- paardenmarkt waren ongeveer 300 paar den aangevoerd, benevens 30 veulens en 25 hitten. Men besteedde voor paarden f75 af 400; voor veulens f70 a f 100 en voor hitten f40 a fUO. Tamelijk leven dig was de handel. De Staats-Ct. van heden bevat de statuten van de vereeniging Amersfoort- sche ijsclub Voorwaarts, te Amersfoort, die bij kon. besluit van 29 Sept. 1891 zijn goedgekeurd. »Van twee boeren kan je nog geen mensch maken!" voegde VV. d. B-, te Hoogland op den openbaren weg J. S. toe, wat deze beantwoordde met te zeg gen. „maar dan zal ik van jou toch eens een mensch maken" en het toedienen van een pak slaag. Hiervoor stond nu J. S. terecht en hoorde, na eigen verhoor en dat van ge tuigen, tegen zich eischen, geldboete van f '10, subs. 6 dagen hechtenis. Tot het ondergaan van een getui genverhoor voor de Staats-commissie van Arbeids-enquète te 's Gravenhage, zijn tegen Zaterdag 24 October a. s. eenige personen uit deze gemeente opgeroepen om door de commissie gehoord te wor den, die zich thans bezighoudt met een onderzoek naar de weiking der zieken en begrafenisfondsen en verzekeringmaat- schappijen onder de arbeidende klasse. Bezittingen worden gehouden te 's Gra venhage in het gebouw der Tweede Kamer van de Staten-Generaal aan het Binnenhof. worden? Het goede oude beestjo heeft mij toch niet gemist en is daardoor onhandelbaar geworden?" Misschien was bet beter geweest dat hij dadelijk maar naar een plaatsvervanger had uitgezien, meende Mr. Weston. De slag, dien de arme orgauist op zijn hoofd gehad heeft, schijnt zijne hersenen geschokt te hebben. Liever had hij Mr. Ayuard weer hier gezien ofschoon die substitut den eerwaarden geestelijke onder den dienst steeds in eene zenuwachtige spanning gebracht had dan Mr. Delancy, die zijn werk weer wilde op nemen voor hij geheel hersteld was. „Ik denk het morgen wel te zullen kun nen stollen, zonder dat gij u behoeft in te spannen." „Wel, beste heer, ik ben opzettelijk ge komen om te spelen." Vervolgens nam het gesprek eene meer practische wending eu toen Mr. Weston ziju organist zag vertrekken, was hij weder ge heel gerustgesteld. „Het zal mij spijten wanneer hij vertrekt," zeide Mr. Woston in zich zelveu. En toch zou hij weder in verzoeking ge raakt zijn te gelooven dat de hersenen van Mr. Delancy door den slag op het hoofd ge- ledou hadden, zoo hij hem dieuzelfdeu avond zijne hospita bevel had hooren geven een schipper te doen ontbieden, die hem naar Aynard's Hol roeien moest, zoodra het getij Vervolg Feuilleton, zie bijvoegsel.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 1