Gemengd Nieuws. Ofüciëele Publicatie. Plaatselijke berichten. ADVERTENTIËN, fa fa fa fa fa a„.. fa tmherdinken. iff Ai. v He.ljg 4 Mr. ISjB^BURGER. AmerIïoort 31 Oct. 1891. Volstrekt%ienige en algemeene kennisgeo ropa wordt aangetroffen, zouden kunnen wedijveren. Men zegt, dat de nieuwe minister van marine, de voorstellen der commissie grootendeels tot de zijne ma kende, met een zoodanig grootsch plan zal voor den d3g komen." Men meldt uit den Haag: In verband met den sterfdag van Z. M. Koning Willem III (23 Nov.) moet bij HH.MM.de Koninginnen bel voornemen beslaan den 21 dezer naars'Hage terug te keeren. Vermoedelijk zal H. M. de Re gentes dien dag een bezoek brengen aan den Koninklijken grafkelder." Er is een algemeene rijkswet bet wielrijden in bewerking. In vei ba hiermede wordt door het bestuur v den „Algemeenen Nederlandschen Wiel- rijdersbond" opgave gevraagd van ieder, die ten behoeve van zijn beroep of be drijf van een rijwiel gebruik maakt. Dit is het middel om mogelijke bepalingen te' voorkomen, die het gebiuik van dit middel van vervoer bemoeilijken. Daaruit toch zal kunnen blijken, in hoeverre het rijwiel niet slechts voor zeer velen eene uitspanning is, maar ook een practisch hulpmiddel bij hun bediijf. Op zijn buiten te Driebergen is d heer M. H. Insinger na langdurig lijden overleden. Sinds tien jaar was hij lid der Eerste Kamer voor Noord-Holland. In Amsterdam was hij de raadsman van de directie van vele ondernemingen. Hij was commissaris van de Nederlandsehe, de Surinaamsche en de Nederl. Indische Handelsbank, van het Entrepotdok, Staats spoorwegen en van de Koninklijke Ne derlandsehe Stoomboot-maatschappij Zijn overlijden is, schrijft het Hbl., een groot verlies voor stad en land. Naar het Vad. verneemt is bij het departement van binnenlandsche zaken in bewerking een reorganisatie van het toezicht op het landbouw-onderwijs. Naar gemeld wordt zal de Tweede Ka mer terstond na haar terugkomst zich be zig houden met het afdeelir.gsonderzoek van de ontwerpen tot wijziging van de militie- en schutterijwet en met het lee- ningsontwerp. Waarschijnlijk zal Vrijdag d. a. v. de openbare behandeling der In dische begrooting aanvangen. Dat is een goed begin!" roept de te Chicago verschijnende Nederlander iri verband met de a. s. World's Fair in 1893, »van Nederland mogen we spi eken, van een Nederlandschen inzender, van Van Houten, den albekenden cacao-man. Die Weesper firma is van plan een 100,000 pond te besteden aan den opbouw van een cacao-paleis. Het zal door en door nationaal woiden, oprijzende in den Hol- landschen bouwstijl van de 15de eeuw. Daarin zal o. a. een school worden ge opend, waarin Hollandsche meisjes onder- wijs zullen geven in het bereiden van cacao-puddings, soepen, enz. 4= r. De koloniale Raad van Suriname, van deze schromelijk verwaarloosde Nederland sehe volksplanting, heeft een onbepaald krediet verleend aan hare bestuurders ten einde zich waardiglijk op onze Fair te loten kijken. En het moederland, het zoo waarde moederland dan? Wel is »Van Houten Zoon" groot, maar in die firma gaat toch heel Nederland niet op." Maansverduistering. Op den 15. November zal een totale maansverduiste ring plaats hebben, welke ook in ons land zal zichtbaar zijn. Begin van de gedeeltelijke eclips op 15. Nov. des avonds 10 u. 55 min. 6 sec. Begin der totale eclips te 11 u. 57 min. 9 sec. Einde der totale eclips na middernacht te '1 u. 20 min. 9 sec. Einde van de gedeeltelijke eclips te 2 u. 23 min. 2 sec. Sequah heeft te Alkmaar al even veel succes als elders. Althans aan het Hdbl. wordt van daar geschreven Deze practische en niet zeer romantische vraag stuitte Aynard eenigzius tegen de borst, doch hij zeide met een Hauwen glimlach tot zijn vriend „Gij zijt een uitmuntend acteur, Ned „maar ik heb u niet zoo lang gekend, om iu uw hart niet te kunnen lezen. Gij zijt juist het ernstigst, als gij zulks het minst schijnt te ziju. Nu goed succes, vriend. Ik zal er niet ongelukkiger door zijn, als gij roinder ongelukkig zijt. Ik ben op alles voorbereid en sterk genoeg, om mij over uw geluk te kunnen verheugen." „En zoo gij te lang hier vertoeft en mij nen last vergeet, dan loopt gij gevaar een heerlijke ossenlende te verbeuren. Nu, kijk maar zoo zuur nietik ga." „Gij zijt liaar niet waardig," mompelde Hugh. „Al moest ik er mijn leven door redden, zou ik niet kunnen spreken zoo als gij, hoe gemaakt die scherts ook zijn moge." „Gij hebt gelijk, ik ben harer niet waar dig," autwoordde Delancy; „en dat is juist de reden „Zij woont daar onder den naam van Mrs Burlinsou," riep Aynard hem nog toe, die langer geen oneerbiedige aanmerkingen hoo- ren wilde. „Wees vriendelijk tegen haar, be denk wat zij geleden heeft." Bij deze woorden liep hij voort en liet De lancy alleen, die gereed stond dat kleine plan teu uitvoer te leggen, dat Ayuard gelukkig «Niettegenstaande de dringende waar schuwing van het Maandblad tegen de Kwakzalverij en eene advertentie van die vereeniging, geplaatst in de Alltmaarsche couranten, stroomt het volk tot hem. De entrée, welke op '10 en 5 cent be paald is, is bestemd voor de armen, en heden (Maandag) avond werd eene som van f170 verdeeld tusschen de Diaconie der flerv. Gemeente en de Commissie voor spijsuitdeeling aan armen gedurende de wintermaanden. Om een staaltje mede te deelen hoezeer Sequah het volk op zijne hand heeft, diene dat bij gelegen heid der koemarkt, toen een paar mars kramers met «onfeilbare middelen" voor kiespijn, hunne waar aanprezen met de kennisgeving »dat hunne waar geen kwakzalversmiddelen waren, gelijk die van Sequah", het volk partij koos voor den Engelschman en hun een ongemak kelijk pak slaag toediende hunne fleschjes met olie stuk sloeg en lien van denial kt verdreef; dit alles onder het aanheffen van een liedje dat ter eere van Sequah was gecomponeerd." Iloe een dorpsburgemeester in Twentho zijne roeping begrijpt, als er iemand uit zijne gemeente logeeren gaat Eene dame ging bij eene vriendin in de stad D. logeeren. Zij had daar eenige dagen in kalme rust met genoegen doorgebracht, toen zij opgeschrikt werd met een boodschap van 't stadhuis, dat zij daar eens moest vei- schijnen. Holland natuuilijk in last. Wat zou zij daar toch moeten uitvoe ren? kwaad was ze zich niet bewust zij was er zoo akelig van, dat ze onmid dellijk haar koffer wilde pakken en af reizen, want in eene plaats waar de pohtie haar op de hielen zat, wilde zij niet blijven. Gelukkig dat de heer des huizes voor geen klein gerucht vervaard was en de logée kon geruststellen met de verzeke ring, dat hij het zaakje wel zou opknap pen. Meneer begaf zich naar 't stadhuis en op zijne vraag wat rnen toch van zijne logée wilde, vernam hij dat de burge meester van de woonplaats der dame geschreven had, dat men te D. moest informeeren, met welke bedoeling de dame in D. was. Natuurlijk luidde het antwoord, dat dit noch den heeren van 't stadhuis te D., noch den burgemeester te iets aanging, waarom en met welke be doeling deze dame hij zijn familie lo geerde. Is dit niet een voorbeeld van echt bu gervaderschap? vraagt de Zulf. Ct., die dit verhaal doet. In de vergaderingen met dames van het Nuts-Depaitemenl alhier, zullen in dit winterseizoen jde spreekbeurten vervuld worden door de Heeren: Justus van Maurik in November, L. M. Smit in December, P. II. Hugenholtz Jr. in Januari, en Mr. Goeman Borgesius in Februari. Donderdag e. k., 12 November, zal de eerste voordracht gehouden worden door den Heer Justus van Maurik, uit Amster dam. De laatste drie dagen van October en de beide eerste van November heeft in Bulgarije een geweldige sneeuwstorm gewoed. De sneeuw lag ettelijke voeten hoog en de meeste wegen waren onbruik baar. Een Orient-exprestrein is inge sneeuwd en vier dagen te laat aange komen. Van 3 dezer wordt uit Rome gemeld, dat de koude aldaar buitengewoon groot was. Te Florence en te Portugia was veel sneeuw gevallen, en de post uit Pa rijs en Londen was gedurende eenige uren door een sneeuwstorm opgehouden. moest maken, en dat hij thans meende ge heel in zijne hand te hebben. Hij klopte aan, en toen eene dienstbode verscheen, vraagde hij of Mrs. Burlinson te huis was. Mrs. Burlinson was te huis. Hij gaf de meid op haar verzoek zijn adreskaartje en wachtte met geduld in den sinallen gang. Zoo zij weigerde hem te ontvangen, zon het hem niet zeer verwonderen, en hij zou van eene bijeenkomst verschoond blijven, die niet anders dan pijnlijk zijn kon, zoo wel voor hem als voor haar. Zijne moeder, meende hij, was de eenige die hier zon kunnen troos ten. Er heerschte eene lange stilte in het zijvertrek, waar do meid was binuengegaan het kaartje had hare meesteres zeker zeer verrast en hij was het wel het allerminst, dien zij hier verwachtte. Eindelijk kwam de dienstbode terug, en verzocht hem iu de kamer te treden, ea hij trad binnen en drukte weder de hand van zijne eerste geliefde, die cenigzins beefde, nog niet geheel van hare verbazing bekomen. „Ik meende," zeide zij zacht, „dat ik mij inderdaad geheel en al voor u alleen ver borgen had." „Of dat uwe vrienden zich voor u ver borgen hadden, Lady Burlinson," hernam hij. „Stil, ik ben geen Lady hier; te groot een spotternij ware zulks, zelfs voor mij,'1 zeide zij treurig. „Zult gij geen plaats ne. Gisterenmiddag lxeeft zich op de groote Markt te Middelburg het zeker hoogst zeldzame feit voorgedaan dat een jongen door een heuschen heer is verwond. De bediende van den „Russischen be- renjagei" die gedurende eenige dagen daar voorstellingen gaf, werd, toen hij als naar gewoonte de beide, in een kuil resideerende beren te drinken wilde ge ven en zich waarschijnlijk te dicht bij de dieren waagde, door een hunner op een klauwslag onthaald, die een weinig be- teekenende wond aan zijn gelaat veroor zaakte. Gelukkig werd hij tijdig door om standers ontzet, wijl anders waarschijn lijk de gevolgen ernstiger waren gewor den. De politie verleende den gekwetste de eerste hulp, waarop de aangevallene kalm huiswaarts keerde. De „berenjagei" zelf was afwezig. Volgens de lezing van een toeschou wer, die medehielp den jongen te ont zetten, kostte het heel wat moeite dit te doen; en liet het dier den aangepakte eerst los nadat het met een emmer een flinken slag op den kop had ontvangen. Oud courantenpapier behoudt den reuk van den drukinkt en maakt het daarom ongeschikt voor sommige doeleinden. Een Duitsch blad beweert stellig, dat courantenpapier nooit door motten woidt aangevreten, want de drukinkt werkt evenals kamfer, en daarom is het ook voordeelig oude journalen onder tapijten te leggen om het aanvreten door motten te verhinderen. Eveneens bleek het zeer goed te zijn om pelswerk, laken enz. in couranten te vouwen, opdat genoemde insecten ze niet zouden vernielen. Voor de meesten onzer lezers zal het wel nieuw zijn, dat courantenpapier, omdat hetgeen lucht doorlaat, conserveerend werkt op artikelen, die van de lucht afgesloten moeten bewaard worden. Een kan water, waarin een stuk ijs is, zal dit zelfs in den warmsten zomernacht niet doen smelten, wanneer de kan geheel in cou rantenpapier is gewikkeld. Dinsdagmiddag heeft zich in den tuin van het café Poll ie de Bildt, de 2e luitenant-kwartiermeester bij het 5e re giment infanterie te Utrecht, v. d. A., door een pistoolschot van het leven be roofd. Ontdekte onjuistheden in de door hem gevoerde administratie moeten hom tot dit treurig besluit hebben genoopt. De Zweedsche journalist-roeier Uddgren is, na België doorgeroeid te zijn, behou den te Duinkerke aangekomen. Hij is door het kanaal van Brugge naar Ostende de zee ingegaan en had gedurende 33 uren met een hevigen storm op de Noordzee geworsteld toen hij in het gezicht van Duinkerke kwam. De heer Uddgren is voornemens ver der naar Calais te roeien en van daar naar Dover over te steken. Sarah BernfiardCs stamboom is on langs, volgens «een bericht in de Daily Neius, gevonden. Men herinnert zich, dat de beroemde kunstenares zelf niet recht haar geboorteplaats en geboortedag kende. Zij meende uit Havre afkomstig te zijn. Het blijkt echter, dat haar wieg in het quartier latin van Parijs heeft ge staan. Zij werd in 1844 geboren. Haar moeder, eene jodin uit Berlijn, woonde in de rue de l'Ecole de Médecine in een oud, bouwvallig huis, was modiste en had veel moeite om door de wereld te komen. Jeane Bernhardt, de zuster der tragédienne, is twee jaar jonger. Sarah Bernhardt dankte haar betere opvoeding in een klooster-pensionaat te Versailles aan den vroeger welbekenden speculant Mirès. IS ERGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. GEBOREN: 30 Oct. Gerrit, z. van Peter Gouw en Wijmqje Hanuissen. Alijda Jo hanna Elisabeth, d. vanBoudewijn kortbeek en Elisabeth Steenbeek. 1 Nov. Johannes Christianus, z. van Christiaan Schreuder en men „Gaarne." En beiden zaten weder tegeuover elkauder en Ned merkte op hoe bleek en vervallen zij was eene vrouw die iets van hare schoon heid tegelijk met haren minnaar eu haar ver mogen verloren had, en die toch nog schoon was te noemen, met eene uitdrukking van ernst, welke hij nog nooit in haar had opge merkt. „Het spijt mij zoo begon hij, doch werd onmiddelijk door haar gestuit. „Gij zult mij wel van uwe betuiging van leedwezen verschoonon willen, Mr. Delancy," zeide zij schielijk. „Ik weet niet of een be klag over geleden verliezen wel zeer vertroos tend is in mijn geval althans niet, omdat ik het verdiend heb zoo laag te zinken." „Dat ontken ik." „ik liet mij te gemakkelijk medeslepen om spoedig tot aauzieu te geraken, en zie hier de vergelding voor mijno kuiperijen." „Mag ik u vragen water van uw broeder geworden is?" „Ik weet het niet ik verwacht hem nog immer." „Waarlijk." „Ik geloof dat hij berouwhebbend tot mij zal terugkeeren dat hij zich verheugen zal over dit nederig verblijf, dat ik hem aan bieden en over de liefde waarmede ik hem ontvangen zal. Althans ben ik hem toch nog Anna de Vos. Wilhelmina, d. van Wil lem Gijsbert van Ginkel en Alijda Bekber gen. Hendrikus Fredcrik, z. van Corue- lis Johannis Didericus van Eek en Wilhel mina van Eek. 2 Nov. Arie, z. van Hen drik Bakker en Wilhelmiua van Rouendal. Gerrit, z. vau Karei de Goede en Alijda He- mink. 3 Nov. Johanua, d. van Petrus Coruelis Grobben en Johanna van der Liu- den. 4 Nov. Jacoba Johanna Antouia Hillegouda, d. van Gerrit Arend Gerhardus Leonardus van Pleerde en Margaretha Wil helmina Baer. Johannes Elbertus Antonius, z. van Theodoras Hendrikus Gerardus Brand- sen en Francisca Autonia Maria Overgoor. Johannes, z. van Wilhelmus Pot en Geer- truida van Empelen. 5 Nov. Hendrik, z. van Hendrik Voortman en Elisabeth Alida van der Laak. ONDERTROUWD: 5 Nov. Wilhelmus An tonius Sluiter eu Johanna Catharina Maria van Oorschot. GEHUWD: 3 Nov. Jan Klein en Jacoba Hendrika Bast. 4 Nov. Joseph van Eke- len en Geerlruida Hagenbeuk. Gerhardus Johannes Tismeer en Geertrnida van Ruiten beek. OVERLEDEN: 29 Oct. Gustav Vital, 58 j. ougeh. 30 Oct. Johannes Jacobus An tonius Piek, ld. Alberta van Helmer horst, 85 j. wed. vau Evert van Sweden. 31 Nov. Antonius Johannes Vos, 22 d. Johanna Palland, 4 j. Dr. Dionijs Bur ger, 71 j. wedr. vau Antouia Jacoba Ockers Cau Wilhelmus Jacobus Arlar, 5 m. Jacobus van der Geld, 27 j. echtg. van An ne tje van de Pol. Pieter Hilhorst, 7 j. Alida van der Mande42 j. ongeh. Anna Gerhardiua vau Kamp, 30 j. echtg. van Petras Herman us van Haselen. 1 Nov. Antoinetta Cornelis Maes, 79 j. wed. van Albertus Wilhelmus Anten. 2 Nov. Zachanas Witteveen, 3 m. Nov. Slepha- nus Adriauus Palland. 2. j. Joseph Bex, 58 j. wedr. kan Elisabeth Dashorst. Anna Hemink, 70 j. ongeh. Jacoba Methorst, 26 j. echtg. van Willem Jagtenberg. Hoogland. ONDERTROUWD: 30 Oct. Aalbert Blom en Woutera Maria van lliesen. GEHUWD 4 Nov. Johannes van 't Kloos ter en Petronella Tolboom. Leusden. ONDERTROUWD: 5 Nov. Gerrit Brand Heij, wedr. van Tnjutje Brink met Johanna van Maanen. 6 Nov. Johannes van Moorst .met Grietje van der Geer. GEHUWD5 Nov. Arie Steeubeek met Hendrika Kletter. 5 Nov. Hendrikus van den Heuvel met Maria de Bruin. Stoutenbnrg. ONDERTROUWD: 30 Oct. Gerrit Lasseur met Dirkje Lokhorst. Aaugevoerd waren ongeveer heet. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 6 Nov. 1891. Tarwe f 0.— a f 0.-- Rogge 0.— >1 0.— Uien 0.— - 0.— per Appelen 3.— 4.— hecto Peren 2. U 4.— liter. Kleiaardapp. 0.— 11 0.— Zand 2.50 3.— Hoendereieren - 6.— 7—p lOOst Boter 1.25 n 1.45 i kilo. Margarine 0.— J) 0.- p. Zoetèin. kaas 0.— n 0.— p.50 Kippen 0.60 1.— Kuikens 1.— v 1.25 Piepkuikeus 0.25 ij 0.70 Ganzen 0.— JJ 0.1 per. stuk Eenden Jonge 0.60 0.— u 0.80 0.— Hazen 1.50 - 2.— 1 Wilde konijnen - 0.— 1» 0.— Tamme 0.30 M 1.25 Duiven 0.40 0.60 per paar. Biggen 2.— - 5. Zeugen 0.20 - 0.30 Schrammen 8.— >J 0.14 por stuk Guste koeien 0.— 0.— Kalf - 0. J) 0.— Kalfvaarzen 0.— >1 0.— Pinken 0.— n IJ 0. Pmkstieren 0.— 0.— even getrouw gebleven," voegde zij er op bitteren toon bij, en met denzelfden zonder lingen moed een smartelijk onderwerp aan roerende, zoo als hij dit eens van haar in hel Hotel Markham gehoord had. „Ik geloof niet dat hij zal terugkeeren,' zeide Delancy in gedachten. „Hij zal bedenken hoe verlaten ik in de wereld ben, en hoe ik mijne krachten inspan hem een te huis te bezorgen. Hij zal mij niet vergeten hij was uooit geheel slecht." In deze meoning verschilde Delancy echter geheel en al van haar en Lady Burlinson meende dit op ie merken, want zij liet er op volgeD ,,Gij kunt mijne liefde voor hem niet be grijpen. Hij gedroeg zich jegens u valsch en verraderlijk dat weet ik, want hij heeft het mij beleden, en gevoelde er berouw over, zeide zij; „maar de reden waarom hij mij verliet was, om mij niet iu zijne schande te doen deelen." ,,Ja, zijne laatste daad was zeer prijzens waardig," zeide Delancy koeltjes, hierbij den kende aan de assignatie op naam van Mr. Aynard. „Eu wat doet gij nu hier in deze afgelegen wijk?" „Ik werk voor mijn onderhoud ten minste ik tracht er in te voorzien op deze wijze," liet zij er op volgen met een gedwongen glimlach, hem op eene teekening met waterverf wijzende. Wordt vervolgd.) weit.40 heet. Appelen, 70 heet. Peren. heet. Kleiaardappelen160 heet. Zand- aardappelen; 2500 stuks Hoeudereiereu stuks Eendeneieren; 1200 kilo Boter; kilo Margarine; kilo Kaas; Vette varkeus - 0.- 0.kilo. -tuks vee; 3 Zeugen, 200 Biggen; 20 Schrammeu. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterkendrank en tot beteugeling van openbare dronkenschap Brengen ter openbare kennis, dat een verzoekschrift om vergunning lot verkoop van sleiken drank in het klein bij hen is ingekomen van T. SCHOONDERBEEK in het perceel wijk G. nommer 201, aan den Soesterstraatweg, thans bewoond door R. Veldhuizen. Amersfoort, den 6 November 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK, De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Gevoudeu op deu openbaren weg: Een brillenglas, Een bonte meisjesmuts. Gevonden in ecu privaatton: Een zilveren lepeltje. Rechthebbenden vervoegen zich ter te- rugbekoming aan het bureau van politie. salm 3. V Geboren IIETER J.0HAN, zoon /an R. VAN 't HOF en H. VAN 't HOF— "--van' ter Pol. Amersfoort/7 Nov. '91. Den 1 nze geliefd^ uuyna S L A ft G R AS jV Den 15 NOVEMBER a.s. hopen /tpnze geliefd! Outlets fa liWMm'OOUIgUlg '7- Hunne tianlSare kindereti. fa JA CO overlégd in den ruim 71 jaar, onze er en Behusvdvader )NYS BURGER, het Gymnasium ouderdo geliefde Dr. Oud-Reij te Ame v Oü allerfnaam, V>p- -:Ar-- Heden overjeèd, na een smartelijk lijden vin bijna véér tien dagen, mijne geliefde echt- gertoqle JACOBA SIEïWoRST, iu der» oudergpm /sd ruirn jaar, my nala^nde yier kind ren, die vallen 'nog tï jong zj om dit verlies tie Jzesèffen. AmersfooK J®ten|E:RGP Breed%tf£ht. i? Nov. '91. h -v./ geliefde WILÜEM JAN BEEKMAfï, -.LIt.jjj van 2: Gezagvo. in den te Penati der-van het S.S. Ai _uderdom van 28 Tg is 'overleden,/ <^V. J. BEEKMA r-a rüa.T NJrtir '01 'dan jaar Amersfo Volstrekt een aan familie en EKMAN. 6 Nov. '91. kennisgeving

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2