V I CREDIET LOTEN 11. Gemengd Nieuws. 338it!PSftTSLQTEFW. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. ADVERTENTIËN. MaanflajL 16 November 1891. J. 0. LEINWEBER. 3% OosteirijMe Trekking 16 November. 45000, fl. 2000 2 a fl. lOOO. flj 45C urgente punten van practische hervor ming in overleg te treden. Er werd dus nog niets definitief besloten. Intusschen hebben twee Kamerverkie zingen den radicalen meet voet gegeven. Te Auxerre zegevierde de radicaal Dou- mer met ruim 2500 stemmen meer, op zijn republikeinschen mededinger; te Rijsel werd de socialist Lafargue, dezelfde op wiens invrjjheidsstellitig in de Kamer verleden week te vergeefs was aange drongen, met groote meerderheid gekozen Zondagmorgen werd te Ville rf'Avray, bij Parijs, een gedenktecken voor Gambctta onthuld, uitsluitend bekos tigd door bewoners van Elzass-Lotharin- gen. In een kisije van Elzasser hout ge maakt is daaronder het hait van den Staatsman geplaatst, lot dusver in het bezit van de weduwe van Paul Bert. Bij de onthulling hield de Minister van On derwijs een redevoering waarin hij be toogde dat de Republiek thans zoo krach tig is, dat de vroegere partijen het niet meer wagen haar openlijk te bestrijden De langzaamheid, waarmede in België de oplossing van het vraagstuk van het kiesrecht vordert of liever in hel geheel niet vordert, heeft aanleiding gegeven tot het houden te Brussel, Zondag j.l., van een vergadering van politieke man nen, leden van de Kamer, van den ge meenteraad en bestuurders van staal kundige vereenigingen in de hoofdstad, waarin een motie werd aangenomen, strekkende om alle liberale en sociaal democratische gemeenteraadsleden op te roepen tot aansluiting bij een beweging, ten doel hebbende de aanspraak van alle burgers op stemrecht te doen ei ken nen. Alle liberale- en weiklieden-veree- nigiiigen zullen worden uitgenoodigd aan die beweging deel te nemen. De verkiezing te Cork is op de nederlaag der Parnellisten uitgeloopen, ondanks het ongehoord schandaal, dagen achtereen door de aanhangers van wijlen den nongekroonden koning van Ierland" gemaakt. De nationalistische candidaat Flavin werd gekozen met 3669 stemmen de Parnellist John Redmond, leider dei partij, kreeg er 2157, en kapitein Sars- field, unionist, 1161. Te Berlijn hebben groote onheilen plaatsgehad in de fiuauciëele wereld, eigenlijk een aaneenschakeling van ram pen, alle veroorzaakt door giof wanbe heer. Eerst bezweek het aanzienlijk, zes tig jaar oude bankieishuis Hirschfeld en Wolff, met een passief van 7 millioen tegenover een actief van nauwelijks een paar ton WollT werd gearresteerd. Zater dagnamiddag vernam men dat de Ber- lijnsche Wisselbank failliet was, ten ge volge van opgevraagde deposito's, waar aan niet voldaan kon worden, er was geen geld de beide broeders Sommerfeld, firmanten dei inrichting, pleegden zelf moord. Eene overmatige weelderige levens- wijze en beurspel zijn de oorzaken dier onheilen, waardoor een groot aantal per sonen in hun vermogen op de gevoeligste wijze zijn getroffen. Zondag hielden on derscheiden firma's, tot geruststelling van het publiek, hun kantoren geopend na aankondiging dat ieder oogenblikkelijk over zijn bij deze banken gedeponeerde gelden kon beschikken. De Ilaliaanscbe premier, Mar kies Di Rudini, hield Maandag te Milaan zijn lang te voren aangekondigde politieke redevoering, in tegenwoordigheid van tal van Senatoren, Afgevaardigden, diploma ten en een groot publiek. Den finan- ciéelen toestand des lands noemde de Min. zeer gunstig, de begrooting sluit niet alleen, maar laat zelfs een klein overschot. Men zal geen enkele nieuwe schuld aangaan of leening uitgeven. De Minister verwerpt elk denkbeeld om de wet op de persoonlijke vrijheid van den Paus te veranderen en noodigt de pel grims uit om gerust naar Italië te komen. Italië gebruikt zijn invloed om den vrede te verzekeren en de Mogendheden trach ten zich te inspireeren door een geest van kalmte en voorzichtigheid. had het zijne te zullen zijn, «as hij voor altijd zijnen vrienden ontvloden. ZEVEN EN VEERTIGSTE HOOFDSTUK. Een zwerver. De brief, dien Hugh Aynard aan Delancy geschreven had was zeer lang en wij zullen onze lezers met den geheeleu inhoud niet las tig vallen. Hij vloeide over van de betuiging zijner blijdschap, omdat hij die beiden, die de hemel voor elkander bestemd had, ver- eenigd zag: die vereeniging had hij reeds lang gezocht en nu bij ze ceumaal tot stand gebracht had en daardoor zijne belangeloos heid getoond hebbende, achte hij het noodig hem te verlaten, opdat er geen vorder mis verstand tusschen beu uit zijne tegenwoor digheid mocht voortvloeien. Edmund Delancy begreep ziju vriend, en ofschoon de brief alleen sprak van zijne vriendschap voor hem, straalde er toch nog eeuige hoop in voor zich zeil. Hugh had beloofd zijnen vriend te schrijven, zoodra hij de plaats zijner bestemming bereikt hadhij ging eon verre reis doen, en zijn vriend, schreef hij, behoefde niet ongerust te zijn dat zijne oude zwaarmoedigheid hem weder naar het Hol op het Backwater drijven zou maar drie of vier weken verliepen voor er een brief van Aynard kwam, waarin hij be De vereeniging van een groep van be vriende Mogendheden en bondgenooten behoeft Italië niet bezorgd te muken, wijl Italië het drievoudig verbond heeft hernieuwd om een toe-tand te vestigen, die kan strekken tot ontwikkeling van een bedachtzame politiek. De Minister sprak vervolgens van de verstandhouding niet Diiitschland, Oostenrijk en Engeland en voegde er bij, dat de goede betrek kingen met Rusland aan de publieke opinie een gevoel van rust en vrede schonken. Met betrekking tot Frankrijk zeide hij, dal Italië voortdurend tracht de verden kingen en het wantrouwen weg te nemen, waaraan een einde moet worden gemaakt en vooral nu, door de huldiging van Garibaldi's nagedachtenis, van uit Frank rijk als de wensch lot ons komst van een vriendschappelijke verhouding, waarop de Italiaansche natie altijd prijs zal stellen. De 1e luit. jhr. C. H. Meijer, van het 2e reg. huzaren te 's-Bosch, is gede tacheerd bij de rijschool te Amersfoort- ter vervanging van den ie-Iuii. J. Staats, Boonen, die zijn eervol ontslag uit den militairen dienst heeft aangevraagd. Louise en Johanna Ileymann onder nemen thans eene kunstreis door ons land. Johanna, die jl. Zaterdag in de «Instrumental Verein" te Elberfeld optrad, heeft aldaar buitengewonen bijval verwor ven. De dagbladen noemen haar nu reeds eene der eerste pianisten van den tegen- woordigen tijd. Door den Heer Rauh, leeraar aan de Hoogere Burgerschool alhier is bet directeurschap aanvaard van de Onder- officieis Gymnastiek- en Scherm vereeni ging nLycurgus," bestaande uit onder officieren van het 5e regiment infanterie en sedert Mei jl. uit Nijmegen te dezer stede gevestigd. Van de geldleening ad f210*000, dd 30 Augustus 1889, ten laste der ge meente Amersfoort, zijn gister door burg. en weth. uitgeloot de aandeelen nos. 12, 44, 104, 110, 117 en 186, a f1000, over bet bedrag waarvan na 31 Dec. a. s. kan worden beschikt ten kantore van den gemeente-ontvanger alhier, of van de firma Jan Kol te Amsterdam. In den wedstrijd van tooneelletter- kunde, op last van den Antwerpschen Gemeenteraad uitgeschreven door den Stedelijken Tooneelraad van den Neder- landschen Schouwburg, is o.a. eene som van 300 fis. toegekend aan Petrus Da- ihenus, tragedie in vijf bedrijven, door G. C. Hoogewerff, leeraar H. en M. O. te Amersfoort. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op achterstaande advertentie der firma iA la ville de Lyon." Door onzen vroegeren stadgenoot, den heer S. H. van Gelder, wordt daarin onder volledige schriftelijke garantie, zoo wat betreft de kwaliteit, evenals de kleur, een geheel nieuw fabrikaat in zijde aan geboden. Hoofddoel is met deze Wilhel- mina-zijde de buitenlandsche concurrentie zooveel mogelijk legen te gaan. Koopt men bij het geven van buitenlandsche oiders meestal een kat in den zak, hier wordt door eene bekende soliede firma, nog wel onder garantie eigen fabrikaat aangeboden. Ons dunkt in deze de keus niet moeielijk. Door den M. v. O. zijn voor de miliciens der lichting 1892, die zich vooraf in den wapenhandel oefenen we derom gunstige bepalingen vastgesteld, als verkorting van eerste oefeningstyd, enz. richtte zijne bestemming nog niet bereikt te hebben. „Ik gevoel mij niet ongelukkig, Ned,'* zoo schreef hij, „en de gedachte aan uw ge luk maakt mij verheugd; maar ik ben ruste loos, en gedurige afwisseling van tooneelen en omgeving doet mij goed. Ik zal u daarom mijn adres niet geven, want gij zoudt mij volgen, en trachten mij van mijn besluit af te brengen noch iemand der uwen weder te zien voor gij met Clara gehuwd zijt. Wan neer ik dat vernomen heb en dat bericht zal mij niet ontgaan zal ik u weder on der dc oogen komen, en danken voor uwe vriendschap. Vergeef mijne zwakheid, of mijne kracht hoe moet ik bet bestempelen en geloof dat ik tevredenen verbeidende ben." „Tevreden en verbeidendezeide Delancy, „en toch rusteloos en bezield met mijne ma nie van weleer overal rond te zwerven. Zoo ik slechts het minste spoor van hem ont dekken kon De brief bood dit echter niet aan, en het postmerk was Liverpool, eene plaats waar een man als Aynard zich vermoedelijk niet langer dan noodig was zou ophouden. „Ik zal een tweeden brief afwachten," zeide Delancymaar de tweede brief met beter nieuws en met eenige inlichting, liet zich wachten. „Zoodia de twaalf maandeu om zijn, zal ik hem wellicht op mijn omzwervingen ont Baarsi. Vrijdag weid door 3 heeren uit het gevolg van H. M. de Koningin eene drijfjacht gehouden in de bosschen van liet domein Soesldijk. Geschoten werden 18 hazen, 3 faisanten en 1 konijn waarlijk niet te groot getal, te oordeelen naar het vele wild, dat zich in onze buurt ophoudt. A.s. Zaterdag, 14 Nov., zal in het hotel Velaars alhier het eerste buitenge woon vocaal en instrumentaal concert der garanten-vereeniging plaats hebben. Als solisten zullen optreden de heer J. Mossel, solo-violoncellist bij het concert gebouw te Amsterdam, mevr. C. Mossel Belinfante, piano, Amsterdam, mej. Joh. Kempers, sopraan, Amsterdam. Het programma, dat tal van schoone nomrners beval, belooft een gmotvollen avond. De heer Mossel is voor het Baai n- sche publiek geen vreemdeling, en ook de dames hebben een goeden klank in de muzikale wereld. Vele ernstige muziek liefhebbers zullen zeker van deze gelegen- gebruik maken; de entreeprijzen zijn bil lijk gesteld. Te Barneveld zijn in de vorige week de lessen in bet lundbouw-onderwijs, dat van wege de gemeente gratis gegeven wordt, weder begonnen met 14 leerlin gen, meest alle landbouwerszonen. Bunschoten. De haringvisscherij heeft een aanvang genomen de vangst laat zich aanvankelijk gunstig aanzien, de prijzen zijn hierdoor reeds aanmerke lijk gedaald, zoodat men nu maar f2. per tal (200 stuks) kan maken. Het is te hopen dat een vroegen strengen winter geen belemmering in deze zoo belangrijke visschery komt brengen. Dijkgraaf en hoogheemraden van het hoogheemraadschap de Bunschoter Veen- en Veldendyk hebben zich tot den minister van waterstaat, handel en nij verheid gewend, met het verzoek om vergunning tot verhooging van den Slaag- sclien dijk met i 40 of '1 M., of tot ver hooging van den Baarnschen dijk. Echte Cognac De Engelsche Consul te La Roebelle bericht, dat in de beide Charentes de opbrengst, die vóór de verwoesting door de druifluis 850,000,000 liter was, in het laatste jaar lot 55,000,000 liter gedaald is. In gelijke mate neemt de invoer van vreemd pioduct in La Roebelle toe; nu van 15.000 vaten in 1889 tot 20,000 vaten in 1890. Indien thans de geheele opbrengst der beide Charentes tot Cog nac-brandewijn werd verwerkt, zou dit nog geen zestiende deel van de vroegere opbrengst bedragen. Daar voorts het ge bruik van dit vocht in Frankrijk zelf niet vermindeid is, kan nauwelijks een twintigste van de vroegere hoeveelheid voor uitvoer beschikbaar blijven. Toch bedraagt de uitvoer nog steeds de helft van vroeger, en moet dus uit andere bron afkomstig zijn. Echte cognac is in Frankrijk voor niet minder dan 25 francs per flesch verkrijg baaren al wat voor minder verkoel4 wordt is geen vrucht van den wijnbouw maar van de scheikundedie een meng sel weet te vervaardigen, waaraan hoog stens wat echte cognac den geur geeft. Verder belicht de Consul, dat het kunst matig maken van wijn uit allerlei, be halve uil druiven, in Frankrijk zulk eene hoogte bereikt heeft, dat alleen bij de allerzorgvuldigste ontleding echte wijn van kunstwijn te onderscheiden is. Roode wijn wordt vermengd met of bereid van witten wijn, wordt naar den eisch van het merk gekleurd, terwijl de witte wijn uit niets dan gerst vervaardigd is. Deze gerstewijn weet men aan alle mogelijke soorten van di uivenwijn gelijk te maken. moeten," zeide Delancy, „want dun begin ik mijn tocht om A nu a Judge op te sporen, hetzij hare tante mij inlichting geven wil of niet. Wel zullen het twaalf vervelende maan den zijn, na welke zij mij wacht; maar Anna zal mij voor mijn geduld dankbaar zijn, eu het zal haar geen leed doen, dat ik bij vernieuwing eene poging aanwend om haar van besluit te doen veranderen. Ik zie het einde reeds duidelijk voor mij." Maar dat einde was nog ver af en wijse lijk voor hem verborgen, anders zou hij nu niet zoo bedaard op zijne kamer de toekomst hebben afgewacht. Hij bezat een groot zelf vertrouwen, en achtte moeielijkheden uoch gevareu. Zijne moeder en Lady Burlinson verkeerden weder op den ouden voet, en deze was, wat haar karakter aanging, veel ten goede veranderd. Dit was het begin van het einde, wanneer allen zich gelukkig zou den achten. Hij bad zich een plan gevormd voor elks geluk zelfs voor dat van Mrs. Judge, die hem zou loeren begrijpen en hem met haren zegen hare dochter schenken zou. Alleeu verontrustte hem de ouzekerlieid omtrent Hugh Aynard, want hij was een vijand van alle geheimzinnigheid, bovendien was hij nog zoo gerust niet op de voortdu rende geestkracht van zijn afwezigen vriend. Hugh Aynard mocht in handen vallen van eenige snoode knapen, die hem misleiden of wellicht zou hij zich tegen, hun bedrog Sedert men tot de ontdekking is geko men, dat de bouquet en siijl van gegist vocht niet afkomstig is van de gebruikte stof, maar van de by mengsels bij het gisten aan de grondstof toegev>?gd, kan men van ro/ijnen, krenten, gerst enz. elke wijnsoort, die verlangd wordt, naar soort en jaartal,- en in elke begeerde hoeveelheid leveren. Wanneer nu deze kunstwijn in brandewijn wordt omgezet, behoudt hij den geur van het aan dieri wijn toegevoegd bouquet. Ieder kunstwijn drinkende afschaffer heeft dus niet de minste zekerheid, dat hij onder den naam wijn iets anders drinkt dan uit gerst of aardappelen ge stookte brandygrdg. Voor wie een naam en de schijn genoeg is, moge een toe stand als deze voldoende gerekend wor den, een rechtschapen rnensch kan toch daarmede niet voor God en zijn geweten volstaan. liet prachtige kasteel «Davec", nabij Namen, eigendom van den hertog van Feinan-Unez, dat ongeveer vijftien jaren geleden de plaats van eene bijeenkomst was der Bonapai tische partij en voor kor ten tijd geheel werd vernieuwd, is een prooi der vlammen geworden en grooten- deels vernield. De hei tog en zijn gezin waren, eenige dagen geleden, naar Parijs vertrokken. Niet alleen via Lobit worden aardap pelen naar Pruisen verzonden. In den tijd van ongeveer twee maanden zijn niet minder dan 400 wagons, elk van 10,000 Kg., aldus 60,000 hectoliter, via Nieuwe- Schans, behalve die met de booten van Groningen op Hamburg, naar Duitsch- land verzonden. In Pruisen is de aardappelenoogst bijna geheel mislukt. De vier wenschen van een Kaffer - meisje. Een zanggezelschap van Zuid- Afrikaansche negers en negerihnen reist sedert eenigen lijd Engeland rond en geeft concerten, waarvan de opbrengst strekken zal tot bevordering van het onderwijs onder de rasgenooten in het Kaapland. Eene der zangeressen heeft zich volgens een provinciaal blad aldus uitgelaten: «Wij verlangen in Afrika te zijn, wat wij in Engeland zijn. Hier wor den wij behandeld als mannen en vrou wen. Ginds zijn wij niet meer als vee Maar in Afrika, zooals in Engeland, zijn wij menschen. Kunt ge niet maken dat uw volk aan de Kaap zoo welwillend wordt en rechtvaardig als uw volk hier? Dat is het eerste en voornaamste. Maar er zijn nog andere zaken die ik zou ver langen. Help ons scholen te stichten waarvoor wij bidden, waar ons volk kan leeren werken, bouwen en uwe bedrij vigheid met de handen zich kan eigen maken. Dan zouden wij genoeg aan ons zeiven hebben. Onze jonge mannen zou den onze huizen bouwen en onze boei- derijen verzorgen en onze stammen zou den zich ontwikkelen onafhankelijk van de beschaving en de nijverheid die wij van u ontvingen. Ten derde, geeft onze kinderen vrij onderwijs. Ten vierde, sluit de kioegen en neern den drank weg. Deze vier zaken vragen wij van de En- gelschen." *.s* Heden treurige ingeiOwij de dat onz^ innig Wj broeder; gebelde zo WILLEM JAN BEEKMAN, Gezag vo/ider vaiéhet S.3. Médan in densfoudei dom van 28 jaar te Pet&rtg is overleden. W. J. BEEKMAN. AMERSFÖbnT-6-Npv. '91. Volstrekt eenige ke-m^sgeving aan familie er. kermuaen. verzetten, zich verdedigen en bezwijken. Ge lukkig dat hij terughoudend en achterdoch tig van aard was; echter zou Delancy zich gelukkiger gevoelen, als hij weder iets van hem vernam. Toen Hugh Aynard zijn laatsten brief aan Edmund Delancy schreef, was hij reeds aan boord ceuer zeeboot, die hem naar eene zee haven in Wallis brengen moest, daarna had hij eene voetreis ondernomen door Noord Wallis; hij zag er bleek uit en scheen een afkeer te hebben van koffiehuizen en hotels en het gezelschap dat daar bijeen was, en de eeuzaamheid boven alles te verkiezeneen man, die geene vriendschap zoclitr en aller lei vreemde wegen koos, die hem meer dan eens op dezelfde plaats brachten en welke hij dan nauwelijks weder scheen te herken non een man, die op zijne manier, de na- tunrtooneelen rondom zich bewonderde, op bergtoppen en in kronkelende valleien rond zwierf, tot de duisternis hem overviel; een man, die zijn 'geld met volle handeu uitgaf en nooit de minste aanmerking op eene re kening maakte, die hem ter betaling werd aangebodendie de armen opzocht en hen nooit ledig van zich liet gaan eu die men met de meeste zorg de eerste bladzijde van de Times zag doorlezen, en wiens eerste vraag in elke stad eu elk dorp, waar hij aaukwam, naar dit blad was, en zelfs nu en dan dagen lang wachtte, wanneer zijne Voor de .-velen bewijzen van deel neming, ontvangen bij \nh overlijden, van Zoon At/TONIE, brengen kinderen en be- hartelijke dank. A. SCHIMMEL. G. SCHIMMEL-- Amersfoort, 10 Nov. 1891. onze geliefde wij ook nr liuwd-k intiem xjj' jawtpii v< 6Kït a.s. op b i 1 I ij k e -^^wiiUëi^Brieveii fr. onder rnotlo ItaJianW£1F aan Het bureau van dit blad. OZE2T. Inning vap schuldvorderingen. Behandeling van Burgerlijke-, Handels- en Strafzaken bij de Kantongerechten, zoo te AmersfooïiFfc^ls elders. Opmaken van ona#eljandsche akten, voor zooverre door de Wét of het belang ran partijen geene authentieke akte ge vorderd wordt. Adviezen in Burgc-ilyke-, Handels- en Strafzaken tegen betaling van éér. Gulden. De eerste trekking geschiedt De Collecteur, BREEDESTR., E 350. A.s. Maandag. HOOFWPRIJZKN: AANDEELEN f 4 HALVE i - 2 Met f4.— kan men op 16 November e.k. de volle fl. 45.000, met f2. 11. 22.ÖOO winnen. Verkrijgbaar gesteld bij den Heer G. J. SI.OTHOUIVER, Boekhandelaar te Amersfoort, Langestraat B 38. P. S. Bovenstaande Prijzen worden da delijk na ontvangst uitbetaald. Trekkingslijst franco en gratis. II O HEfcfcE zwerftochten hem in weinig bezochte plaat sen gebracht hadden, waar de niewsbladen uit Londen eerst laat aankwamen. „Waarop zouden zij toch wachten waarom zijn zij nog niet gehuwd?" zeide hij dikwijls, na ijverig de eerste kolom van de Times van het begin tot het eind gelezen te heb ben en dan las hij de lange lijst van hu- welijks-aankondigiuiien nogmaals over, of hem ook door eene onbegrijpelijke onachtzaamheid den gezochten naam mocht ontsnapt zijn. „Ik zal het bericht morgeu vinden,'* zeide hij dan maar de morgen kwam, doch het bericht bleet uit Met meerder angst las hij dan de volgende kolom, een treuriger lijst, die op het huwelijk volgt, zoo wel in nieuws bladen als in het leven, en die het einde is van alle dingen, en dan ademde hij vrijer als er geen naam in voorkwam, die de tra nen in zijne oogen deed komen. „Nu kan er toch geen misverstand tus- scheu hen ontstaan er is thans niemand die zich tusschen hen plaatst. Ned is een standvastig man in sommige punten kent hij geen vergevingsgezindheid; maar jegens haar, die hij eenmaal bemind heeft, zal hij ten minste edelmoedig zijn. Ik behoef mij over het einde hiervan niet te verontrusten het naderten als de tijd daar is, zal ik het vernemen." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2