1 Soiree Amusarite - Gemengd Nieuws. D' G. KOK. De éhÈ Yan voormelde woning;, Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. ADVERTENTIËN, B Bó H A FE M S - V E R iV IGIIV (r Opening I Maart. 1 MAART. I 1 MAART. J. G. WINDgANT- MATER, Maandag 29 Februari aanstaande, in Cafe „SUISSE" 5 AL. Na afloop! 3D. O. ZE=3Ë5I3Sr!3 verkoopen: zonder bijvoegsels, bedraagt per nommer of exemplaar voor een gewicht van niet meer dan 40 gram '/2 cent; boven 40 gram tol en met 150 gram 1 cent, en voorts voor elk meerder gewicht van 50 gram of van een gedeelte van 50 gram '/2 cent daarboven. Het port der monsters bedraagt 2'/2 cent per 75 gram of gedeelte van 75 gram. Bij aanteekening is verschuldig boven het gewone port: een vast recht van 10 cent; bij aangifte van geldswaarde een opklimmend recht niet hooger dan 2'/2 cent voor elkes 100 gulden of gedeelte van 100 guldens. Bij postwissels wordt geheven 5 cent voor een bedrag van f 12.50 of gedeelte van f 12.50, evenwel zullen volgens de nieuwe postwet bedragen tot f5 verzon den kunnen worden tegen een poit van 2'/, cent. Een ooggetuige schrijft aan het PW. het volgende: In de snerpende koude stond gisteren (Dinsdag) morgen urenlang een arm vrouwtje in de nabijheid van het Konin klijk paleis. Ze was niet jong en niet schoon meer, maar ze zag er helder en flink uit in haar landelijke kleeding. On der haar wollen doekje verborg ze zorg vuldig haar zuigeling, maar zij zelf was als verkleumd van koude. In den vroe gen morgen was ze uil haar woonplaats, een gehucht nabij Chailois, vertrokken; lang had zij legen armoede en ellende gestreden, maai eindelijk kon 't niet meer en ze zou naar Den Hai.g gaan en de Koningin opwachten en vóórhaar neerknielen om genade. Om genade, inderdaad, want door den eisch des rechters was ze zoo diep ramp zalig geworden. Haar man had een fout begaan, een groote fout hij had goe deren, van diefstal afkomstig, gekocht, volgens haar in onwetendheid, want zij geloofde nog altijd, dat hij niet slecht is en hij was zwaar gestraft, voor langer dan een jaar. Daar bleef zij nu achter, met 10 kinderen, de oudste 13 jaren, de jongste op haar arm. Ze ontving eenige fcedeelirjg een paar guldens per week, maar honger en ontbering bleven niette min in hare schamele woning heerschen. Ze had dan ook reeds vier van haai kin deren, noode, met een bloedend hart maar uit plichtbesef, om de stumperdjes voor ellende te bewaren, aan anderen afgestaan zij zelf had nu nog voor zes kleinen te zorgen. Dat was te veel I En toen ze dan ook gisterenmorgen van een liefdadig man, die haar toestand kende, een gulden had gekregen, was 't haar, alsof van den Hemel uit werd ingege ven, dat ze geen brood moest koopen en geen brandstof, maar dat ze naar Den Haag moest trekken om zich aan de voeten van de Koningin te werpen en haar te vragen, genade voor recht te laten gelden en haar man aan zijn 10 kinderen terug te geven, voor wie hij altijd hard gewerkt heeft. Aan 't recht was immers voldaan en de schuldige had genoeg geleden. Moesten nu 11 onschul- digen bovendien om de fout van eén zon daar te gronde gaan? Dat wilde ze, snik kend voor de Koninging zich werpende, vragen Maar de Koningin kwam niet en 't ijzelde en de wind joeg fel om de scha mel bedekte schouders van de zwakke vrouw, die moeite had om haar wicht in de armen te houden. Een heer, een heel deftig heer, naderde haar echter en vroeg haar wal er gaande was. Zij ver telde hem alles ook haar plan, het doel van haar komst. Hij gaf haar ech ter den raad om het smeekschrift, dat zij bij zich had, aan 't paleis af te geven en huiswaarts te gaan, want een „voet val" zou niet balen en kon de Koningin maar in moeielijkheden brengen... De heer liep met 't arme vrouwtje op en neer, gaf haar, in de Wilhelmina-galerij, zonder dat iemand het opmerkte, een voor haar zeker belangrijke gift en spi ak haar moed in. Het zou nu wel losloopen. Het arme moedertje ging. Een ander voorbijganger, wien zij den weg vroeg, liet haar in een tram stappen en zoo keerde ze naar Charlois terug, onver- richterzake. Warit de voetval had wie weet? misschien wel het gehoopte succes gehad. Toch deed de goedhartige, deftige heer wèl met 't moedertje niet langer voor het paleis te laten wachten. Als het nog heel lang geduurd had, ware de arme vrouw misschien onmachtig ineengezon ken. Nu ging zij althans met eenige hulp en met hoop heen. Met gegronde hoop wellicht want de deftige heer, die haar zoo vertrouwelijk op den schouder klopte en troostend met de arme langs de straat ging, was een der hoogslgeplaatste leden van 't Huis der Koningin. Indien de voorstelling, die de vrouw van het proces tegen haar man gaf, juist blijkt, dan zal de deftige heer, die de Koningin het tooneel van een voet val eener zoo beklagenswaardige moeder bespaarde, naar wij vertrouwen, bij H. M. de Regentes het request met alle kracht ondersteunen en dan zal er kans bestaan, dat, ook zonder de uitvoering van haar plan," de arme vronw haar doel bereikt." Aan de goedkeuring der Staten-ge- neraal is, overeenkomstig art. 159 der grondwet, onderworpen de verklaring, die met de regeeririg van OostenrykHon- garije is uitgewisseld nopens de van weers zijden te nemen maatregelen tot het te gengaan van den z. g. handel in vrouwen en meisjes. Evenals in de overige verkla ringen, welke door de Nederl. regeering omtrent hetzelfde onderwerp met andere gouvernementen zijn uitgewisseld, zijn de maatregelen, waarvan hier sprake is, uit drukkelijk beperk binnen de grenzen der bij de wet aan de justitie en politie toe gekende bevoegdheid. De Heer Mr. H. Goeman Borgesius te 's-Gravenhage is voornemens Donder dag, 3 Maart, e. k. 's avonds ten 8 uur alhier in Arnicilia als spreker op te tre den. Ook niet-leden van het Departement Amersfooit der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen hebben tot deze lezing vrijen toegang. Donderdagavond werd in het ge bouw Volksheil' door den heer H. P Maas Geesleranus, van Amsterdam, eene voordracht gehouden in eene vergadering van hei depurtement Amersfoort der maatschappij van nijverheid, over de be langrijke electrotechnische tentoonstelling te Frankfoit a,M. Aan de helaas weinig opgekomen belangstellenden werd eene beschrijving gegeven van de toestellen waarmede en de wijze waarop eleclri citeit wordt opgewekt en verwekt, terwijl ter verduidelijking van het gesprokene photografiën en teekeningen werden vei toond. Voor den aanvang dier voordracht werd door den heer H. J. Wolter mede gedeeld, dat door hem het Voorzitterschap door den heer H. J. Croockewit het se cretariaat en door den heer H. C. Van Dam het penningmeesterschap van het departement was aanvaard. De rederijkerskamer ^Ontwikkeling' gaf Woensdagavond in de lokalen van «de Arend" eerie uitvoering. Nadat de president, de heer J. H. Foituin, de leden en hunne dames welkom had geheeten, werd ten tooneele gevoerd het blijspel «Schijn bedriegt." Dat blijspel werd goed vertolkt, en vooral de heer R. was, als koopman in loterijbriefjes, zeer vermake- kelijk, terwijl ook de heer M., als boer uit de graafschap, dikwerf de lachspieren van de aanwezigen in beweging bracht De heer R., die de hoofdpersoon voor stelde, vervulde zijne rol ook zeer goed, terwijl de heeren K., Z. en v. B. doo hun rolvastheid, tot het welslagen dei- uitvoering medewerkten. Tot verhooging van het genot werkte de scherm- en gymnastiek-vereeniging ^Ontwikkeling mede, door het geven van eene uilvoering in schermen en gymnastiek, waaronder de knotsoefeningen zeer de aandacht frokken, terwijl zoowel het schermen als de overige gymnastische oefeningen deden zien dat die vereeniging flinke turners bezit, en de lessen door den verdienste lijken directeur, den heer W. J. van Rhee. inet vrucht woiden gegeven. Door de roomsch-Katholieke kies- vereeniging «Recht en Orde" is de heer C. T. van Beek candidaat gesteld bij de op 8 Maart a.s. te houden verkiezing van een lid voor de provinciale staten van Utrecht. In het St. Elisabeth-gast-of zieken huis werden in het laatsverloopen jaar 41 personen opgenomen en verpleegd, als 15 mannen en 26 vrouwen, die geza menlijk 1254 dagen werden verpleegd, waarvan 456 voor de mannen en 798 voor de vrouwen. Van dat getal over leden 1 man en 5 vrouwen 11 mannen en 19 vrouwen hebben het gesticht ver laten, terwijl op 1 Januaii 3 manuen en 2 vrouwen in behandeling bleven. Door de politie zijn in het laatsver loopen jaar 498 strafrechtelijke vervol gingen ingesteld, waarvan 86 wegens misdrijven van verschillenden aard, waar van 26 wegens diefstal onder meer of minder verzwarende omstandigheden en 1 wegens opzettelijke brandstichting. Voorts 6 vervolgingen wegens overtre ding der wet op de jacht en visscherij, 231 wegens openbare dronkenschap en 175 wegens overtredingen van verschil lenden aard; 6 vreemdelingen zijn inge volge de wel van 13 Augustus 1849 (Stbl. no 39) uitgeleid en 29 door de justitie gesignaleerde personen zijn aan gehouden; aan 715 peisonen, is, op hun verzoek, nachlvei blijfen voeding vei strekt, terwijl 190 passanten van eene reiskaart werden voorzien. Een genotvolle avond werd gister avond geschonken door van Aken's ka pel. Door het onder zijne leiding staande symphonie-oikest, weid het 4e concert gegeven met medewerking van den heer Bern. J. A. Rehl, solovioloncellist uit Utrecht. Het met zorg saamgestelde programma werd in het algemeen zeer verdienstelijk uitgevoerd terwijl voorname lijk de voordracht der ouvertures »Zaïde," van Mozart, en »La Dame Blanche," luide werd toegejuicht, zoomede die van de Sérenade des mandolines, van Desor- mes. De heer Rehl, bij zijn optreden reeds met hooge ingenomenheid ontvan gen, mocht met de uitvoering van Pop per's Suite «lm Walde" grooten lof in- oogsten voor de wijze waarop hg aan zijn instrument zulke schoone, betoove- rende klanken weet té ontlokken, en hij dwong bewondering af voor de vastbe radenheid en niet licht geëvenaar de vaar digheid in de bespeling van de violoncel, zonder inzage van muziek, en alleen door piano-forte begeleid. En de geestdrift die na die voordracht de aanwezigen be zielde, scheen nog hooger te zijn geste gen, toen de heer Rb'hl ten tweede male optrad en «Le Cygne," van C. Saint- Saëns, en «Melodie" en «Zigeunerdans," door hemzelf gecomponeerd, voordroeg. Bij het einde deed zich een daverend applaus hooren, dat de virtuoos beant woordde met de welwillendheid nog een nummer ten beste te geven. Na de uit voering van het slotnummer iGoldregen" Concert-Walzer, van Waldteufel, die op zeer verdienstelijke wjjze geschiedde, ver liet men opgewekt de concertzaal, in de hope spoedig van het 5 concert te kun nen proflteeren. Donderdag was alhier de generaal majoor J. H. Kromhout, inspecteur der genie, om de nieüwe infanterie-kazerne aan den Ar nhemschen straatweg, in oogen- schouw te nemen. Hij werd aldaar rondgeleid door den kapitein eerstaanwezend ingenieur en verdere geuieoöicieren en gaf omtrent bouw en inrichting, geschied naar de plannen van den kapitein G. J. Blauw, eerstaanwezend ingenieur alhier, meer malen zijn tevredenheid te kennen. Men schrijft uit Barneveld «De commissie, welke zich alhier heeft gevormd, om deze gemeente in telefonische verbinding te stellen met het Rijkstele graafkantoor te Amersfoort, heeft een circulaire verspreid om te trachten de 1600 gulden bijeen te krijgen, die zijn gebleken noodig te zijn voor de ineens uit te geven kosten van aanleg. Is dit bedrag bijeengebracht, dan zal men den Raad verzoeken voor rekening der ge meente een beambte aan te stellen. Leunden. Voor de betrekking van onderwijzer aan de openbare (school te Hamersveld hebben zich op een salaris van f500 slechts -3 sollicitanten aange meld. Dinsdag 1 Maart a. s. zal de openbare school te Oud-Leusden geopend worden en het geven van onderwijs door het hoofd der school, den heer P. Keete, aanvangen. De eigenaars van kolenmijnen in En geland en Wales hebben onlangs aan de mijnwerkers te kennen gegeven, dat zij de indertijd verhoogde loonen met tien procent zullen moeten verminderen. De werklieden verlangden meer loon, omdat de steenkolen in prijs waren gestegen en zij recht beweerden te hebben op een gedeelte van den hoogeren prijs. Nu de marktprijs echter weer gedaald is, zien zij niet in, dat hun loon ook moet dalen. Hun vereenigingen willer. daar althans niet van weten. De werkgevers hebben nu besloten, teneinde niet met ve; lies te werken, den 12en Maart de mijnen voor- loopig te sluiten, tenzij de mijnwerkers tot inkeer komen. Anders zullen met dien datum ruim 350.000 personen zonder verdiensten zijn. In Spanje begint men zich ongerust te maken over de toenemende gevallen van melaatschheid, niet alleen aan de Middellandsche Zee, maar ook in San tander en Asturië. In sommige dorpen moeten acht lot tien gezinnen zijn aan getast. De Regeering schijnt reeds maat regelen te nemen, gedachtig aan de ver schrikkelijke epidemie in Tarragona in 1820. Het iuatenwatcr te Parijs." Onder al de lieden, die in een voornaam res taurant te Parijs eten, is er wellicht geen een, die weet, dat het water, waarin de boiden en schotels gewasschen worden, slechts éénmaal in 't jaar vernieuwd wordt. Het is echter de zuivere waar heid, en dat feit heeft een minder on zindelijke strekking dan het schijntwant «vatenwater," dat een paar weken staat, ontwikkelt verschillende ammonia-eigen schappen, welke onmiddellijk al het vet van de borden en schotels afnemen. Al dat vet drijft naar boven en wordt eens per dag afgeschept. Aan het einde van liet jaar bestaat het water bijna geheel uit zuiver ammonia. Reuter maakt melding vari een bui tengewonen diefstal op den spoorweg tusschen Syracuse en Rochester, in de Vereenigde Staten. De conducteur, opge schrikt door het alarmsignaal, begaf zich naar den postwagen en zag een gemas kerd man, bezig den boel door te snuf felen. Bemerkende dat hij ontdekt was, trok de roover een revolver en richtte hem op den conducteur, die den machi nist toen een teeken gaf zoo hard hij kon te stoomen naar het volgend station. Toen de trein daar kwam vond men alle zaken van waarde uit de ijzeren kistjes over den vloer in den waggon verspreid en de man, die er het opzicht over had, lag bewusteloos, bloedende uit verschei dene wonden op den vloer. De roover was ontsnapt, doch op het perron zag men een verdacht persoon en trachtte dien te grijpen. De rpan lichtte twee re volvers op zijn aanvallers, sprong op de locomotief van een goederentrein en reed de lijn af. De spool wegbeambten ver volgden hem met een andere locomotief. De roover sprong toen van de locomotief en trachtte te ontkomen, doch werd spoedig gegrepen en bleek toen een be rucht spoorwegroover, Olivier Perry te zijn. Reeds een vijftal dagen zaten twee Harderwijker botters, op ruim een uur afstand van het eiland Marken door bet ijs ingesloten. Kwam er geen redding opdagen, dan waren zij stellig hetzij door honger, hetzij bij verandering van weer door het ijs omgekomen. De aangewende pogingen waren in de eerste dagen vruchteloos, doch eergisteren is het aan 17 Markers in twee sterke booten gelukt, een geul door het ijs te maken en zoo de gevangenen te bevrij den, die dan ook onder luid gejuich de Markerhaven binnen voeren. Een vastende schoone te Parijs, miss Nelson, heeft 30 dagen niet gegeten. Zij is '12 pond afgenomen, maar is anders gezond; zij besloot de kuur voort te zetten. BCRGELIJHElt STAMtK.V Amersfoort. GEBOREN18 Febr. Jannetje, d. van Dirk de Vrije en Jaonetje van Koot. Heudrikiis Arnoldus, z. van Tijmem Hendri- kus de Jager en Everdina Cornelia van Vloo- ten. Jan, z. van Jan Eek en Heudrika de Ruiter. Richardus Antonius, z. van Adrianus Leoaardus Welling en Margaretha Catbarina de Greef. 19 Febr. Hendrik, z. van Hendrik van de Berkt en Jannetje de Boer. Elisabeth, d. van Johanues Steenbeek en Anthonia Gijsbertha Heijmans. 20 Febr. Matthijs, z. van Jan Staal en Mina Buisman. 21 Febr. Jobanna, d. van Hendrik Elschot en Hendrika" van der Pol 22 Febr. Ernst Gustav Paul, z. van Wilhelm August Hermaun Weber en Maria Penetzki 23 Febr. Wilhelmus, z. van Pieter Wilhelmiua Orban en Jobanna Adriana Volp. Elisabeth, d. van Hendrik Vialen Johanna Kuiks. - 24 Febr. Mees Lamber- tus, z. van Aart Kolfschoten en Rijkje Rave- sloot. Maria Petronella, d. van Gerrit Snijders en Maria Petronella Meijer. GETROUWD: 24 Febr. Evert van deu Hoek en Wijmpje vau Daal. OVERLEDEN: 18 Febr. Gerrit Lubartus van Heerde, 2 j. 19 Febr. Anna Catrina Kraan, 13 j. Barend van Hoevelaken, 60 j. ecktg. van Jannigje Navest. 20 Febr. Ariaantje Sikking, 77 j. wed van An- tonie Zonneinan. Hendrik Schipper, 19 j. ongeli. Francina van de Brug, 4 m. 21 Febr. tientje van den Brink, 30 j. ecbtg. van Berend Florijn Willem van 't Klooster, 9 m. 22 Febr. Jannetje Sargo, 69 j. eehtg. van Hendiik Buisman. 23 Febr. Jan Hendrik van Mill, GO j. echg. van Sara Maria van Leeuwen. Hoogland. GEBOREN: 20 Febr. Aalije d. van Jo hannes Morsing en Aaltje Veldhuizen. 22 Febr. Jacoba d. van Nicolaas Sehoonderbeek en Gijsberta van de Logt. ONDERTROUWD: 26 Febr. Willem de Bruin en Gijsberta Rijnders. Bunschoten. GEBOREN16 Febr. Trijntje dochter van Wouterus Koelewijn en Aartje Nagel 18 Febr. Hendrik z. van Lammert Heinen en Lubber- tje van de Plankevoort. 21 Febr. Aalbert z. van Zegen van Twillert en Jaapje Varen- kamp. Heugden. GEBOREN23 Febr. Arnoldus. z. van Reijer Boersen en Evertje de Bruin. OVERLEDEN: 18 Febr. Hendrica van de Brand, oud 70 wed. van Frans Jansen en van Hendrik Fliek. Stouteufourg. GEBOREN: 21 Febr. Neeltje, dochter van Jan van de Kooi en Auna Mazen. GEHUWD25 Febr. Willem Smit met Bartha van Bekkem. Woudenberg. GEBOREN22 B'ebr. Jan, z. van Gerar- dus Kerpens'eijn en Wilhelmiua van Woor- dekom. ONDERTROUWD: 24 Febr. Gerrit den Hartog, 27 j. en Geertruida Wolfswinkel, 27 j. OVERLEDEN 19 Febr. Wilhelmina van Diggelen, 67 j. ongeh. 22 Febr. Alida ReDes, 73 j. ongeh. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 26 Febr. 1892. Tarwe f 0.— af 0.-- Rogge - - 0.— M 0. Uien - 0.— ff 0.— per Appelen 4.— 1) 5.— hecto Peren 3. If 4.— liter. Kleiaardapp. - 0.— ft 0.— Zand - 3.60 ft 4.— Hoendereieren - 3.— ft 3.70 p lOOst Boter - 1.60 ft 1.75 p kilo. Margarine - 0.— 0.— p t> Zoetem. kaas - 0.— 0.— p.60 Kippen 0.80 v 1.25 Kuikeus 0.— - 0.— Piepkuikens 0.— 1} 0.— Gnnzeu 0.— - 0.— Eenden 0.— 0— Jonge 0.— 0.— Hazen 0.— 0.— Wilde kouijnou 0.— Tamme 0.80 M >1 1.20 Duiven 0. 0. Biggen 7.— - 10.— Zeugen 0.— - 0.— Schrammen 15.— >7 24.— Guste koeien 0. 0 Kalf 0 V 0. Kalfvaarzen 0.— 0.— Pinken 0.— n 'i 0. Piukstieren 0.— 0.— per stuk. per paar. per stuk. *.i* Voor dp^'Ialrijk^ bewijzen van deelneming, ontvangen bjj het overlijden van onzen qnerbaren brofeder en behuwd- broeder, llr. J. M. RIpflELLE, in leven Notaris gjjlhier, betuigen wij onzen har- telijken familie RICHELLE. Amersfoort 26 Febr7 '92. eene vergadejf e jaarlijks ring ERSFOORTSGHE zal geljmuden wordep''op Woensdag, den 3eA Manrf" IS92, 's avonds te 8% nur, iriüe achterkamer van het hotel «Dl Zwaan."j. De Secretaris, DE HEUS. QC De opflergeteekende bepcblen, ^at zij 1 Maart ri de eer te af Hiusdag van Mej. TSTATER voortzet en hoopt het zelfde vertrouwen door'rhaai genoten van bare geachte stadgenpoten te winnen. Ijaugestraat naast jfej.de Wed. MUIJS. Mij refereerendej aan bovenstaande advertentie, beveel ik Mej. G. KOK, als zijnde drie jarèn bij mij werkzaam geweest en de Modezaak voortzet, ten zeerste aan. met medewerking vap'den Heer en Me vrouw BLAZER, Duetlisten van het Café-Concert Victoria" te Amsterdam. Toegang voor leden dp vertoon van diploma volgens regleinen|. Niet leden bij introdifctie met dame f 0.75. Aanvang 8 nur. Ingatfg-y.fl-of- HET BESTPCR. De Deurwaarder te Amersfoort, zal op Houderdag 3 Maart 18913, 's voormidiljtgs IO nur, aan de Djpresteinsche Stpeg te Amers foort, alwjfar de woning yan A. VAN DEN HAM voofneen stond, contant waarondert*yele PLANKEN, BALKEN, RIBBEN, G PU 44, STEENEN, VLOERTEGELS, IJZERWER'k; voorts STROO, BOUW-, DEEL- en MELKGE- REEDSCHAPPEN enz: enz: Daags vóór den verkoop te zien.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 2