NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND. DE BLINDE 1I00LSPEELSTER. Officiëele Publicatiën. No. 18. Woensdag 2 Maart 1892. Een-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Plaatselijke berichten. F e uille t on. AMEBSFOORTSCHE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.j Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels 0,40 iedere regel meer B Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER et. WETHOU DERS tan AMERSFOORT, Gelet op art. 6 der wet van den 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door J. A, De Vries ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene inrichting tot bewaring en verwerking van lompen en beenderen in het perceel alhier gele gen aan de Langegracht, wijk F. no 98. bij het kadaster bekend onder Sectie E, No 399/400, op de Secretarie der ge meente ter visie ligt, en dat op Maan dag, den 14 Maart aanstaande, des voor middags te elf uren, gelegenheid ten raadhuize wordt gegeven om, ten over staan van het gemeentebestuur of" van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting intebren- gen. Amersfoort, den 29 Febr. 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien ait. 8 der wet van den 2 Juni 1875 (Staatsblad no 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan de firma Waterschot Co. en hare rechtverkrijgenden ver gunning is veileend om eene rookerij van vleeschwaren opterichten in het per ceel, alhier gelegen aan de Langestraat, wijk A, no 7, kadastraal bekend onder sectie E, no 3470. Amersfoort, den 29 Febr. 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der wet van den 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, .lat door hen aan S. J. Cohen en zijne rechtverkrijgenden vergunning is ver leend om eene inrichting tot bewaring en verwerking van lompen en beenderen opterichten in het perceel, alhier gelegen aan de Bolderstraat, wijk D, no 304, kadastraal bekend onder sectie E, no 3147. Amersfoort, den 29 Febr. 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, brengen ter openbare kennis, dat de in artikel 81 der wet op het lager onderwijs bedoelde staat der kinderen boven de zes en be neden de twaalf jaren op de gemeente secretarie ter lezing is nedergelegd. Amersfoort, den 2 Maart 1892. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort,, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris W. L. SCHELTUS. Bij den internationalen schaatsen- wedstrijd, te Hamar (Noorwegen) gehou den, heeft Marten Kingma, van Grouw, glansrijk drie eerste prijzen gewonnen. Door de Internationale Sport-, Vis- scherij- en Paardententoonsteliing te Sche- veningen zal in het seizoen een zeilwed strijd op zee gehouden worden, waarvan de leiding is opgedragen aan en welwil lend aanvaard door de Koninklijke Ne- derl. Zeil- en Roeivereeniging te Am sterdam en de Roei- en Zeilvereeniging de Maas te Rotterdam. Voor dezen hoogst interessanten wedstrijd worden aanzien lijke prijzen uitgeloofd, die, evenals het programma en liet tijdstip waarop deze is uitgeschreven binnen kort zullen wor den bekend gemaakt. Omtrent de nieuwe uniformen voor het leger kan de N. R. Ct. melden, dat de keuze voor de cavalerie reeds geves tigd is op een lichtblauwe atlila met donkerblauwe pantalon, en rijlaarzen voor alle onderofficieren en minderen daarbij wordt de kolbak behouden. De 3 regimenten krijgen dus alle de zelfde uniform, doch een der regimenten zal een lichtere uitmonstering op den kraag krijgen dan de beide andere. Voor de infanterie zijn zeer verschillende soorten van uniform ontworpen, o. a. een van vaal grijs laken, waarby in groot tenue de borst versierd zou worden met een blauwe wrong, zooals bij de rijks veldwachters in gebruik. De daarbij be- boorende scbako heeft twee kleppen en wordt gekroond door een groot regiments- cijfer. Bij een andere soort uniform is d"e snit der bestaande korte jas eenigszins ge wijzigd, doch de uitmonstering ongeveer gelijk gemaakt aan die van or.ze schut terij. De inspecteurs der verschillende wapenen houden zich druk met de uni- formverar.dering bezig, om daarna de zaak aan de goedkeuring van den Minis ter van Oorlog te onderwerpen. Zaterdagmiddag bezocht een groot hert uit de Soerensche bosschen, Apel doorn, en geraakte op liet kerkhof. Toen met het daar wilde opvangen, wilde het ontvluchten en over het ijzeren hek sprin gen dat om het kerkhof staat, doch het lichaam kwam op een der punten terecht, en het dier werd daardoor zóó gewond, dat het spoedig bezweek. Er hebben zich dezer dagen te Rot terdam drie gevallen van pokken voorge daan, waarvan twee lijders zich in het ziekenhuis hebben doen opnemen, terwijl de derde hiertoe niet genegen, op ad vies van den inspecteur van het genees kundig staatstoezicht, door de politie zoo danig wordt geïsoleerd dat de gemeen schap met de buitenwereld zooveel moge lijk verhinderd wordt. Vrijdagavond is te Leeuwarden, na eene korte ongesteldheid, op den leeftijd van 43 jaren overleden dr. F. G. Slot houwer leeraar in de geschiedenis aan het gymnasium aldaar en secretaris van het Friesch genootschap van geschied-, oudheid en taalkunde. Den 15 Augustus a. s. viert de heer Schaepman zijn zilveren priesterfeest. Er heeft zich een commissie gevormd, die aan geloofs- en landgenooten bijdragen vraagt voor een gemeenschappelijk hul deblijk, den jubilaris aan te bieden. Men schrijft uit Uden (N.-Br.) aan de Haarl. Ct. «Hier woont eer. landbouwer, die, naar hij beweert, de macht bezit, om lotelin- gen der Nationale Militie te doen vrij- loten. Daar liet toeval wilde, dat verle den jaar twee der door hem ter loting voorbereide jongelingen vrijlootten waren er reeds zeer velen, die bij den bewus- ten landbouwer hulp zochten. Uit Oss, drie uur ten noorden van Uden, kwamen er niet minder dan tien, doch werden allen afgewezen. Dit jaar waren zij, die, door zijne macht bijgestaan, moesten »rij- loten, vier in getal; doch ongelukkiger wijze heeft niet één hunner een vr(j num mer getrokken. Niettegenstaande dit be wijs zijner onmacht zijn er toch nog lie den, die hem vertrouwen schenken wijl de man vooruit gezegd heeft, dat hij 't nu niet zeker had, daar er thans vier waren, en hij er slechts twee uit de ka zerne keeren kon. Zaterdagmiddag werd op de alge- meene begraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer J. H. Van Mill Cz., in leven leeraar in de Fransche taal en letterkunde aan de inrichtingen voor hooger en middelbaar onderwijs en aan de rijksnormaalschool alhier. Aan den ingang van den dooden- akker werd het opgewacht door curatoren van het gymnasium, de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, directeur en leeraren van de hoogere burgerschool, rector en leeiaren van hel gymnasium, directeur en leeraren der rijksnormaalschool, benevens de leerlin gen van genoemde onderwijs-inriclitiiigen, en, vermits de oveiledene ook kerkelijke betrekkingen vervulde, door den president en leden van den kerkeraad der her vormde gemeente, ouderlingen, diakenen en leden van het kiescollege, die allen achter de lijkbaar zich schaarden en deze volgden tot het graf. Aan de groeve werd de afgestorven leeraar herdacht door den president van het college van curatoren, den heer Ds. D. P. M. Gras- winckel, die hem schetste als een toon beeld van getrouwe plichtsvervulling en van onkreukbare trouw, eerlijkheid en oprechtheid, door welke hoedanigheden een liefdeband tusschen hem en zijne leerlingen was ontstaan. Daarna nam de rector van het gymnasium, de lieer Dr. J. H. Moll het woord, om, mede namens zijne overige ambtgenooten, te gewagen van het gevoelig verlies dat de kring der leeraren door het heengaan van Van Mill had geleden, en gewaagde ten slotte de tijdelijke praeses van den kerkeraad van het vele goede door den afgestorvene in het belang van de kerk verricht, en verklaarde dat Van Mill een zetel had ledig gelaten, die niet dan met groole moeite, zoo waardig zou kunnen worden ingenomen. Een lid der familie bedankte daarna voor de laatste eer den overledene bewezen. Op de lijkkist waren kransen neergelegd door leeraren en leerlingen van bovengenoemde inrichtingen van onderwijs. De aangekondigde lezing over het evangelie des Koninkrijks, die Maandag avond in het verkooplocaal aan de Krom- mestraat zou worden gehouden, kon, we gens gebrek aan belangstelling, niet door gaan. Er waren slechts elf personen in de zaal aanwezig. Ter gelegenheid van den vasten avond gaf de sociëteit »Burgerlust," in ncafé Suisse," een café-chantant voor de leden en geïntroduceerden, waarin de heer en mevrouw Blazer, van Amsterdam, optraden. Door den vroolijken zang en de komische voordrachten heerste er een aangename geest, terwijl een zeer geani meerd bal dezen hoogst genoeglijken avond besloot. In de vastenavond-bijeenkomst, Zon dag door de vereeniging de Katholieke kring gehouden, werden door de werkende leden een tweetal tooneelslukjes opge voerd, n. I. sDorus Knoopenschaar" en »Het spreekuur van den doctor." Met veel tact werden de onderscheidene rollen vervuld en de luide toejuichingen den dillettanlen ten deel gevallen, getuigden, dat zij den leden een genotvollen avond hadden bereid. EEN VERHAAL UIT DE VORIGE EEUW door ff. PASSAEEB. 7) Ook hij zat nog eene poos zonder zich te verroeren. Daarna echter richtte hij zich langzaam op en zij zonk verschrikt neer, toen zij deze beweging vernam. „Ja mijn lief kind," zeide de oude heer, liefderijk hare hand vattende, met bewogen stem, „Gij hebt het gevonden I Gij ver staat het, het gevoel te treffen waar het het diepst is, gij hebt eene zeer gelukkige hand en zijt rijk aan gedachten I" Hij zweeg weder, haar nadenkend en ge roerd aanziende. ..Gij gevoelt u wel in dit huis, gij zoudt toch niet hier van daan willen vraagde hij ernstig. „Neen, neen I" zeide zij, levendig het hoofd schuddend, „ik zou hier niet van daan wil len. Ik ben immers hier te huis en allen zijn zoo goed voor mij. Waar elders zou ik beter wezen? Hier is het dag om mij heen ik ken de wegen, de bloemen en de vogels, mijne lieve vogels! Hier heb ik vader en moeder en broeders en zusters, die mij liefhebbeu gelijk ik hun waar elders zal ik dat alles vinden? Ja als ik Zij bleef steken en bloosde. „Nu, spreek het uit, gij hebt toch eenen onvervulden wensch vroeg de baron ge- spannen. „O, het is goddeloos van mij.maar gij hebt zulk een zachte, goede stem, mijnheer de baron, gij zult niet boos wezen; ja, als ik zien kon I „Gij lief kind," zeide de baron getroffen, hare band vattende, dat is het juist wat ik bedoel. Als gij met mij gingt naar het slot er bezoeken ons vele verstandige en ge leerde menschen, ook komt er wekelijks een dokter uit Frankfort hij ons. Als die u zag en uwe oogen onderzocht, wellicht gelukte het hem, n het gezicht weêr te geven." Hij zweeg, maar wachtte te vergeefs op antwoord. Verbaasd keek bij haar aan. Haar gezicht was bleek en de zwarte oogen ston den vol tranen. „Nu, mijn kind?" vervolgde hij, „zoudt gij ook daarvoor niet een tijd lang bij mij op het slot willen wezen Toen gleed zij van de bank op den grond en omvatte heftig zijne knieën, „O zien, zien I" stamelde zij weenend. „De zon zien en de sterren zien, en hoornen en bloemen, en mijne vogeltjes zien en de gezichten der mensehenO, ik wee', immers niet hoe bet is, te zien maar ik stel mij voor, zien is het beste en het schoonste, dat God den mensch geeft o, waarom heeft Hij het mij geweigerd en het mij verboden, juist alleen mijvoer zij steeds heftiger voort. „Wat heb ik gedaan, dat ik blind ben? Was ik als kind reeds slecht en boos, dat ik niet mag zien? Heb ik gezondigd, dat ik gestraft word, mijn leven lang? O, ik wil alles, alles doen wat gij wilt maar zien, God en de wereld zien De baron, verschrikt over deze heftige uitbarsting van haar gevoel, richtte haar op. „Bedaar mijn kind! Wees kalm, bid tot God in geest en in waarheid I" Maar zij viel hem driftig in de rede. „O, gij hebt goed praten, gij zegt allen dat ik kalm moet zijn en er is toch onrust in mij, dewijl alles om mij heea mij onrus tig maakt, daar ik zijnen vorm niet ken en daarom zijn wezen niet. Want het wezen schept zijnen vorm uit zich zelf en is daar mede één en daarvan onafscheidelijk. Ik moet God aanbidden in geest en in waar heid o, gij hebt goed praten I Maar de geest is geopenbaard in zijp werken en ik zie de werken niet en de waarheid vliedt voor mij weg, steeds weg terwijl ik blind ben! O, welk eene elleude, welk een ongeluk, blind te zijn I" „Wees bedaard, mijn kind," begon de baron weder. „God heeft u het gemis van het gezicht door de schoone gave der muziek vergoed en misschien zoudt gij u nog eens bedenken, of gij het eene voor bet andere zoudt willen ruilen, Keken ook niet al te vast, dat het gelukken zal, u het gezicht we der te geven maar gij gaat met mij, ik zal er met Lang over spreken. Wees zoolang bedaard, mijn lief kind, schik n met geduld in uw lijden en bid God, dat Hij mijn plan met u late gelukken. Ik rijd naar Lang, die daar ginder op het veld is. Nu, vaarwel!" Hij kuste haar op het heete voorhoofd en verliet langzaam en met looine schreden tuin en erf. Zij zat stil op de bank, had het gezicht op de armen gelegd en de lange haren vie len om haar heen als een dichte sluier. De vogeltjes, hare lieve vogeltjes, kwamen uit de takken tot haar naar beneden, daar zij alleen was, en fladderden bijna angstig en schreiend en heel verwonderd om haar heen en steeds dichter. Een drieste vink schoot neer over de viool en streek met zijn haas tigen vleugel langs de snaren, zoodat deze een scherpen toon deed hooren. Dat wekte Rachel op uit haren droom. Zij stond op en ging in hui9. IV. Twee dagen later stond voor de deur van Lang's hoeve een met vier bruintjes bespan nen wagen, met een koetsier en een knecht op den bok, die een wit en groen liverei droegen, de kleuren van de von Bielau's. Op het erf en langs den weg stond wel de helft van de bewoners des dorps, meest vrou wen, half met niewsgierigheid, half met deel neming op do oude en jonge gezichten. Got- lieb en Jakop, nu reeds welgestelde boereo op het dorp, ontbraken niet. Ook zij wilden haar nog eens zien en haar vaarwel zeggen, Rachel die nu naar het slot vao den gena- digen heer van Hoogbielau werd afgehaald. Op de treden der trap van het buis stonden de kinderen van Lang opeengedrongen met bedroefde lange gezichten en heel stil. De oude vrouw Lang zat in de kamer bij het venster, zag strak voor uit en had roodgeweende oogen en de oude Lang 9tond voor de paar den en praatte mot den knecht. Rachels kleeren waren goed inpegakt in eene kist die achter in den wagen stond en op deze kist lag eene geheel nieuwe lederen doos met de viool, die de oude Fidelbans liaur geschonken had. Maar de hoofdpersoon van het bedrijf ontbrak. Zij bleef ook zoolang in den tuin. De paarden trappelden ongeduldig en schudden

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1