R.C. Kiezers G. KOK, PIANO'S, ORGELS. - NAJAARSSTORMEN, Gremeng-d Nieuws. Offlciëele Publicatie. VELE KIEZERS. DIRK ANSIHGH $A Zwolle. KLATERGOUD, Provinciale berichten. ADVERTENTIËN. HOE STIERF ZIJ? KLIMOPBLADEREN, verloochening en geduld en de revolutie kan haten als een gruwel. Hoe zullen liefde en gemeenschapsgevoel kunnen bestaan den dag nadat door moord en bloed het bestaande maatschappelijk ge bouw tot eene ruïne is vervallen? Met Tricotrin, met prof. van der Vlugt riep hij den socialen toe: «lieiziet u zelf!" Laat broederliefde en menscher.tntn de gtondslagen zijn van hervormingen en 't onderling vetkeer! De zaal was slecht bezet. Slechts een 50 personen waten aanwezig. Lensden. De voordracht voor onder wijzer aan de openbare school te Ha- mersveld beslaat uit de heerenH. van den Berg te Den Ham, H. Brondijk te Slochteren en G. A. Baars te Leeuwarden. Woensdagavond l.l ontstond door onbekende oorzaak brand in de woning van C. B. te Hamersveld. Het achterhuis, ingericht tot smederij, brandde in korten tijd uit. Gelukkig mocht het aan de brandweer gelukken het voorhuis, be woond door twee gezinnen, te behouden. Diefstal van kippen en eenden is tegenwoordig in onze gemeente aan de orde van den dag (nacht). In de nabij heid van Lockhorsl is men zelts zoover gegaan een varken uit het hok te halen te dooden en daarna mee te voeten. Sclierpenzeel. Door Ds. D. J. van Dalfsen is het beroep naar Kampen aan genomen. Waar het goud geen waarde liad. Eene Engelsche dame verzekerde in eene beschrijving van een bezoek, dat zij 25 jaar geleden aan eene uitgestrekte goud mijn in Victoria bracht, dat velen der mijnwerkers rijke mannen en aandeel houders waren en slechts weinigen be zaten het besef van de waarde van het goud. «Velen hunner, die schatrijk zijn, woon den nog in dezelfde schamele hutten, welke zij betrokken toen zij aan het werk togen. Zij bedriegen hunne vrienden zoo vaak, als zij er slechts kans op zien. Zij koopen voor hunne vrouwen in de naaste stad echter de kostbaarste toiletten, en de meeslen hebben er volstrekt geen ge voel voor, dat zij door hun tijkdom veel meer genot konden hebben." Als een bewijs hoe weinig waarde het geld bij sommigen heeft, strekt het vol gende «Een heer kwam in eene havenstad van Australië aan en een man Op de aanlegplaats ziende staan, dien hjj, naar kleeding en voorkomen te oordeelen, voor een mijnwerker hield, zoo naderde hij hern en vroeg hem, om hem voor een kroon naar een goed hotel te geleiden De aangesprokene keek hem minachtend aan, nam zwijgend een handvol kronen uit zijn zak, wierp ze zonder aarzelen tri de zee en wendde zich schouderophalen af." Het ademhalen door den mond. behooit nog altijd tot de verkeerde gewoonten van velen. De huisvrouw schrijft daaromtrent «De ontdekking der influenza-bacil heeft de meening bevestigd, dat wij de kiem dezer ziekte door de ademhaling in ons opnemen. Een waarschuwing temeer om te waken, dat stoffige, verontreinigde lucht niet tot onze ademhalingsorganen door- dringe. Er is niets gemakkelijker dan dat wanneer wij er maar voor zorgen, dat on ze ademhalingswegen zich steeds in ge zonden toestand bevinden. De beste en doelmatigste stofvanger is ieder mensch door de natuur verleend. Het is niets anders dan de neus. Deze heeft een drie voudige taak te vervullen de inademings- lucht met waterdamp te vermengen, n—li i n I in inn Toen Kachel boven in de zaal kwam. had het gezelschap zich in verschillende vertrek ken verdeeld, zat bij groepen aan speeltafel tjes onder den wijn bijeen en was zeer luidruchtig en levendig. De baronnes ontving Kachel het zijdenkleed ruischte en de rozen geurden. De baron kwam haar tegemoet en legde haar zacht de viool in de handen. Beiden verzochten om een stuk, eene aria, een fantasie. Zij leidden haar naar het ach terste gedeelte van de zaal, waar op een zacht tapijt een stoel voor haar gezet was. Kachel ging zitten. Zij beloofde te spelen, zoodra zij wat tot zickzelve gekomen was en verzocht om een kort uitstel. Het luide ge sprek, het roepen en lachen aan de tafels, het klinken der glazen, de uitbarstingen van de overmoedigste schert-s, hier en daar en ginder, verwarden haar. Maar langzamerhand begon zich in hare ziel een vast idee boven dit alarm, boven dezen stemmenchaos te vor men. In haar gehoor zette dit zich af en 't zonk naar beneden als een onbeteekenend, dood maar vast fondament, de basis, waar boven haar geest scheppend begon te zweven en te werken. Om haar heen begon eene zachte stem vol melodische welluidendheid te klinken, maar vol diepe onuitsprekelijke treurigheid. En zij hoorde deze stem roepen, als in den diepsten, iu nameloozen, ziuver- bijsterden angst en de erbarming met deze zielsangst, de koortsachtige vrees, den zin- haar te verwarmen en haar van stofdeeltjes te reinigen. Deze drie plichten kan de neus echter alleen dan vervullen, wanneer hij gezond is, dat wil zeggen, wanneer hij in zijn beide helften te allen tijde van den nacht voor de inademingslucht zoowel als voor de uitademing volkomen vrij is, en alzoo de neusluchtweg nooit ver stopt of vernauwd is. Wie steeds gewoon is door den neus te ademen, kan gemakkelijk aan zichzelven waarnemen, dat zijn mond en zijn hals geen gevoel van droogheid vertoonen, wat wel in hoogeri graad het geval is bij ademhaling door den mond. Die droogheid is reeds een aanduiding, dat het daar binnen niet goed gesteld is. Bij de minste beschadiging nu van slijm- huid in mond en keel vinden de ziekte kiemen daar een uiterst gunstigen ont- wikkelingshodem. Zij vermeerderen zich daar ongestoord en dringen verder door in liet lichaam, waar zij dan een ziekte toestand teweeg brengen. Een oud Engelsch spreekwoord zegt zeer treffendnsluit den mond en red uw lichaam." Het heeft echter in het geheel geen nut, wanneer men dit zoo verstaat, dat men een zoogenaamden respirator draagt of bijvoorbeeld een zakdoek voor den mond houdt. De respi rators zijn in onzen tijd reeds lang alge meen veroordeeld. Den zakdoek voor den mond te houden wordt echter nog altijd door velen als iets goeds beschouwd. Ten onrechte echter, want men verhindert daardoor het uitdrogen van de slijmhuid van den mond en den hals en al de ge volgen daarvan volstrekt niet; het verhin dert ook niet liet indringen van stof en van ziektekiemen. Ook angstig er naar streven om ook de neusholte voor het ongehinderd indringen van de buiteulucht te beschutten door er de zakdoek voor te houden Dat is ook weder verkeerd, want de neus is zóó ingericht, dat de buitenlucht hem ongehinderd toestroomen mag, ja zelfs rnoet. Terwijl de buitenlucht den neus door stroomt, hechten zich aan zijn vochtige wanden bijna «alJe vaste bestanddeelen, die de lucht bevat, en terwijl dit ge schiedt, wordt op den slijmhuid van den neus een meer of minder sterke prikkel uitgeoefend, zoodat de afscheiding harer klieren vermeerdt. Met die afscheiding worden dan alle vaste bestanddeelen der adeiningslucht, en bijgevolg ook alle daar onder zich bevindende ziektekiemen, naar buiten gevoerd en onschadelijk gemaakt, zoo dikwijls men den neus snuit. En al dringt ook een deel dier vaste bestand deelen van de buitenlucht verder door, het wordt ook daar door hel vocht, dat de klieren ten gevolge van de prikkeling afzondei en, onschadelijk gemaakt en naar buiten gevoeid. In een gezonden, steeds volkomen vrijen neus bezitten wij niet alleen een natuurlijken stofvangnr, maar ook een zelfwerkend reinigingswei ktiug tegenover ingedrongen ziektekiemen. Men leest telkens over ongelukken door petroleumlampen of toestellen ontstaan, en waarvan de oor/aak meestal, zoo niet altijd, gezocht moet worden in eene on voorzichtige of' ondoelmatige bewaring en behandeling van die verlicbtings- en verwarmingstoestellen of van de petio- leum zelve. Dikwijls wordt er geklaagd, dat de lampen slecht licht geven, iooken en walmen, zonder dat de reden daarvan te ontdekken is. Het kan derhalve nuttig zijn omtrent deze aangelegenheid het een en ander mede te deelen, waardoor onaangename ondervinding of ongelukken voorkomen worden. Eerstens moet eene goede kwaliteit (gezuiverde) petroleum gebezigd worden, al is deze ook iets duurder, daar on zuivere petroleum bij eene lagere tem peratuur dan gezuiverde ontbrandt. De petroleum dient altijd gebrand te kende te laat de liand te reiken, deed haar van haren zetel oprijzen. Zij plaatste de vioel onder de kin, zij hoorde juist nog een fluiste ren door de zaal o, welk een wonder Daar is de jonge baron Daar is de jonge baronZij naui den strijkstok op en een wild stormgeloei, een schuimenden, bruisende stroom van tot den bodem opgewoelde golven storite zieh van de snaren, afgebroken door het jammerende roepen om hulp eener menschenziel, eeuer ziel, die verkeerde liefde en onrechtvaardige baat, wantrouwen en menscbenverachting, twijfel en hopeloosheid op de klip van het troosteloos zoeken der eenzaamheid hebben geworpen. Maar uit de schemerende verte komt eene stem waarschuwend, biddend, lok kend een bliukend zeil duikt op en glijdt als schoone zwaneu over de golven nader van het oosten breidt zich een helder licht over het oproer der zee een arm wenkt, een oog troost, een moud glimlacht, eeu tot nieuw leven wekkende roepstem klinkt in zijn oor en zijn oor hoort die, zijne armen strekken zich vol berouw eu erkentelijkheid deze roepstem te gemoet, zijne ziel gelooft er aan eu stemt iu met de zoete hymne, bet gezang der weeueude Iheribim: O gij, wiens oogen weenden Zoodra gij Sion zaagt, "Waar snoodaards zich vereenden, Waar d' onschuld wordt belaagd. Waar is het dal, de diepte, Die Jezus U verbergt. (Wordt vervolgd worden in metalen en niet in glazen reservoirs of houders; men is dan voor eventueel springen der reservoirs en de daaraan verbonden schade, schrik en on gelukken gevrijwaard. De brandende pit mag niet te dicht Lij liet reservoir zijn, opdat de temperatuur daarvan, en van de zicli daarin bevindende petroleum, niet liooger wordt dan onvermijdelijk noodig is. Als men de vlam der lamp of van het toestel wil uitdoen, moet de pit of kous eerst zeer laag worden afgedraaid, zoo dat slechts eene kleine vlum behoeft te worden uitgeblazen. De voorraad petroleum voor huiselijk gebruik moet altijd in goed gesloten, blikken kannen en op een koele, donkere plaats worden bewaard, daar licht, lucht en warmte een nadeeligen invloed op de hoedanigheid der petroleum uitoefenen; zoodat zij in plaats van dun, vloeiend en helder te blijven, bruingeel en dik- vloeiend wordt, waarvan slecht, rood achtig licht, verkorlen der pit, rooken en walmen de gevolgen zijn. Ook het goed schoonmaken der lam pen, vooral van de pit of kous en van de openingen, die tot den aanvoer van de lucht voor de verbranding dienen, is een eerste vereischte om goed, helder licht te verkrijgen en het rooken of wal men te voorkomen. Meestal worden de lampen des mor gens gereinigd en gevuld, en daarna op of bij de plaats in het des winters verwarmd vertrek, waar zij des avonds gebruikt worden, gesteld dit is niet doel matig, daar dan gedurende den geheelen dag de hierbovengenoemde nadeelige in vloed van warmte, licht (als het een gla zen reservoir is) en (gedeeltelijk) van lucht zich doet gevoelen, en ongunstig op het helder branden der lamp werk». Men zal dus goed doen om met petro leum gevulde lampen, over dag, op eene koele en bij een glazen reservoir ook op een donkere plaats te zetten. De kousen der lampen en toestellen moeten van losse (niet te dichte) stof zijn, en niet moeilijk op en neder be wogen kunnen woiden, zoodat de petro leurn gemakkelijk opgezogen wordt. Als men bet bovenstaande in acht neemt, steeds metalen reservoirs gebruikt, en nimmer haastig eene nog brandende petroleumlamp bijvult, maar deze eerst uit doet en een weinig laat afkoelen, dan zullen vele, zoo niet de meeeste on gelukken enz. met petroleumlampen of toestellen vermeden worden. duwe van D. van Dorssen, in het per ceel wijk E, No, 59, en C. Van Nimwe gen, in het perceel wijk E, No. 185. Amersfoort, den 2 Maart 1892. Burgen eester en Wethouders voornoemd De Burgemeester F. D. SCHIMMELPENNINCK. De SecretariSj W. L. SCHELTUS. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 4 Maart 1892. BCRGELIJKEX STAXDEY Amersfoort. GEBOREN: 27 Febr. Hendrikus, z. van Johannes Brits en Peternella Jansen. 29 Febr. Evert, z. vau Gerrit Meerbeek en Evertje van Kampen. 1 Maart Johanna Suitbertka, d. van Jacob Gijsbert de Jager en Catharina Hendrika Kuiper». 2 Maart Johannes, z. van Pieter van Bogerijen en Geerlruida van Empelen. 3 Maart Her- ïnanus Albertus, z. van Marinus van Moor- selaar en Maria Kas. ONDERTROUWD: 26 Febr. Jan Heijme Vis en Jacoba Heijnen. GETROUWD: 3 Maart Heuricus Spierings en Lucia van Deinen. OVERLEDEN23 Febr Jacobus Hugo Poelman, 38 j. ongeh. 26 Febr. Nicolaas Bovee. 2 j. Mijntje van der Geld 70 j. echtg. van Gerrit Wansing. Christina Al berdina Blankenberg, 84 j. ougeh. 2 8 Febr. Johanne Elisabeth Brandsen, 81 j. wed. van Wulpbert Hoefsloot. Hoogland. GEBOREN: 26 Febr. Richarda d. van Willem van de Heuvel en llanua Hartman. 24 Febr. Adrianus z. van Dirk Voskuilen en Angcnit.a Klelnhoven. OVERLEDEN2 Maart Johannes van de Wolfshaar oud 55 j. echtg van Petronel van Zuilen. Lensden. OVERLEDEN1 Maart, Geurtje Koller, 13 jaar. Stouten burg. GEBOREN: 28 Febr., Maria Johanna,d. van Gerbrand Hartman en Maria vau den Drifakker. Woudenberg. GEBOREN: 25 Febr., Christiaan, z. van Hendrik Yrieling en Christina Elsiua de Waal. ONDERTROUWD: 3 Maart, Jan vau Egdoin, ;8 j, en Wilbelmiua van Lunteren, 31 jaar. OVERLEDEN: 2 Maart, Johanna Elisa beth Bakhuizen, geh. met Willem Rink, 68 j. Lubbert van Ee, echtg. van Heu- drikje van Harseier, 54 j. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AEMRSFOOrtT, Gezien art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap; Brengen ter openbare kennis, dat een verzoekschrift om vergunning lot verkoop van sterken drank in het klein l ij hen is ingekomen van H. Poort, in hel per ceel wijk C, No. 248; H. De Greef, we duwe van B. Schmoor, in het perceel wijk A, No. 43; J. van Loosenoord, we- rarwe f 0.— a f 0.— Rogge - 0.— 0. Uien - 0.— - 0.— per Appelen 0.— i, - 0.— hecto Peren - 0.— 11 0.— liter. Kleinardapp. - 0. - - 0.— Zand - 3.50 I. - 4.— Hoendereieren - 3.~ J, - 4.— p. lOOst Boter - 1 50 - 1.70 p kilo. Margarine - 0.— n - 0.— p Zoetoin. kaas - 0.— n 0— p .50 Kippen Kuikeus Piepkuikens Ganzen Eenden Jouge Hazen Wilde konijnen Tamme Duiven Biggen Zougen Schrammen Gu-te koeien Kalf Kalfvaarzen Finken Pinkstieren - 0.80 - 1.25 - o.— - 0.— - 0— - 0.— 0.- 0— - 0.- V 0 - 0.- - 0.— 0.— - 0.— - - 0.— - 0.80 - 1.20 - 40.— - 80.— - 6.— - 9.— - 0.— - 0.— - 14.-,,- 22 - 0.— - 0 - o.- 0 - 0.- - 0.— - o— - 0.— - 0.- - 0.— wareo ongeveer per stuk. per stuki heet. Boek- Tarweheet. R >gge; heet. weitheet. Appelen heet. Peren heet. Kleiaardappelen25 heet. Zand- aardappelenstuks Hoendereieren stuks Eendeneieren: kilo Margarine Vette varkens - 0. stuks vee; Zeugen, Schrammeu. kilo Boter; kilo Kaas 0.kilo. Biggen; 50 45 Om toewijzen dat. er ook nog bekwapré'mannen in Amers foort zijn buïfce]^ de familie wordt alj,^andidaat voor de Prov. Staten sterk aanbevolen een bekwaam en Brengt op hem ëmeen geacht man. •engt datffom DINSDAG 8 MAART a.s. eenparig Uwe stem n uit, - Strijk- eu Biaas-iustrisiucu- tcu, enz. Steeds grootste voorraad en door kolossaleu ontzet, billijk ste prijzen hier te lande. Speeicjiè iu- richting voor Kcparatije^' Ex port, Verhuren, Kuilen. Voor stenii tn piano's en orgels tfeeds, te on t bicdei É^m den G. J. SLOTHOUW Prijs-courafitcn en Muzfyk-calalugus sen gratis enï franco. Repareer en van iefst schriftelijk \ekhandel van i. Bij G. J. SLOTHOUWER te Amersfoort zijn verschenen naar het ZWEEDSCH, vail MATHILDA KOOS, door Ph. WIJSMAN. Prijs f 3. Het boek laat zich aangenaam lezen, het bevat een goedgeschreven verhaal. Tijdspiegel. Najaarsstormen is een reëel mooi, echt waar boek. Portefeuille. Het heeft ons van het begin tot het einde geboeid. Gids v. Leesgez. naar het DEENSCH, van S. SCHAlfpORPH, door Ph. WIJSMAN. Prijs f 2.75. Dit is een roman, zooals men er weinige onder de oogen krijgt. 't Is een pittig stuk proza vol humor fijn als cognac fine cham pagne, prima qualiteit, erg amusant toch. Portefeuille. Amusant is het boek ongetwijfeld, niet alleen om den gezonden humor, maar ook om de aangename wijze waarop zoovele aantrekkelijke tafe- reelen geschetst worden. Tijdspiegel. Oorspronkelijke ROMAN van LOUISE STRATENTJS. Prijs f 2.50. een bundel GEDICHTEN, door CLAUDIUS. Prijs f 1.75. Gebonden f2.25. In dit boeiende werk van de vrucht- l bare schrijfster vinden wij haar beter terug, dan in de laatst van haar ver henen romans en novellen. Gids v. L. uise Stratenus heeft in Hoe stier%?ij een niet alledaagsche stof behandeld. Vaderland. De bundefóK li mopbladeren bevat veel goeds, ze|fs het een en ander schoons. Develevertalih|j|n hebben schoone verzen en, hetgeen&niet altoos onzen vertalers gelukt, Cniudius is er in geslaagd, in alle ventalingen een edelen kieschen toon Inhouden enz. Snelpersdruk van G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 6