NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. BE BLUE VIOOLSPEELSTER. Officiëele Publicatiën. No: 24. Woensdag 23 Maart 1892. Een-en-twintigste jaargang. VOOR VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever G J. SLOTHOUWER, Amersfoort. BINNENLAND. Plaatselijke berichten. Feuilleton. AMEBSFOOHTSCBE COUBANT. abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. advertentien: Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Vrijdag, den 25. Maart aanstaande, des namid dags te een ure. Amersfoort, den 21. Maart 1892. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort doen te weten, dat de processen-verbaal van inlevering en opening der stembriefjes ter verkiezing van een lid voor de Provinciale Sta ten in afschrift aan 1 et Raadhuis zijn aange plakt en gedurende veertien dagen op de Sec retarie voor eenieder ter inzage liggen, alle werkdagen van's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags. Amersfoort, den 23. Maart 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De Koningin-Regentes zal Donder dag een kort bezoek brengen aan Soestdijk. De leden der Nederlandsche Ver- eeniging van Postzegelverzamelaars die zich teD doel stelt het verheffen en be vorderen van de Postzegelkunde in het algemeen en in Nederland en zijne Ko loniën en Bezittingen in het bijzonder pd wier zetel te Amsterdam is gevestigd, kwamen aldaar jl. Zaterdag in Buiten- gewono Vergadering bijeen in het ver gaderlokaal der Vereeniging Hotel Mille Colonnes. Aan de goedkeuring der Vergadering werden onderworpen een nieuw ontwerp Statuten en een ontwerp Huishoudelijk Reglement, welk laatste ontwerp was samengesteld door een Commissie daar toe in eene vorige Algemeene Vergade ring benoemd. Beide ontwerpen werden, bijna onveranderd, aangenomen en de nieuwe Statuten zullen weldra aan de Koninklijke goedkeuring worden onder worpen. De Nederlandsche Vereeniging van Postzegelverzamelaars die nog slechts een 7 tal jaren bestaat, neemt steeds in bloei toe. Haar getal leden bedraagt thans on geveer 325. Aan Philatelisten die tot deze Vereeniging alsnog niet toetraden kunnen wij meedeelen datde jaarlijksche Contributie bedraagt f7.50 voor leden in Amsterdam en aangrenzende gemeen ten en f5,00 voor alle andere leden. Voor het lidmaatschap wendde men zich tot den algemeenen Secretaris, den Heer Eelco M. Vis, 68 Parkweg te Amsterdam die zeker bereidt is om inlichtingen te verstrekken omtrent den werkkring der Vereeniging. Plaatselijke afdeelingen zijn opgericht te 's Gravenhage (Secretaris J. B. Robert, Baliestraat 57) en te Utrecht (Secretaris A. H. van den Berg, Oude Gracht G 45). Een der Haagsche correspondenten van de Amst. schrijft, dat het onlwerp- bedrijfsbelasting eenige dagen geleden bij den Raad van State is ingekomen. Te Vlissingen had Zondag ochtend een hevige brand plaats. Achter de ma chine werkplaats der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen nabij het locaalstation en tusschen den Ouden Vlissingschen weg bevindt zich eene strook weiland, dat met eenige ondiepe slooten doorkruist is. Op het water in die sloo ten dreef voor «enige tijd petroleum, af komstig van de petroleum-magazijnen na bij de tanks. Die petroleum is door werkeloozen voor rekening van de ver eeniging iHulp in Nood» van het water afgeschept en in ongeveer 21 vaten, die aldaar waren nedergelegd, bewaard en werd tot het aanmaken van kachels ver kocht. Daarin ontstond de brand. Aan blusschec viel niet te denken; alleen werd er een dam gemaakt om te belet ten, dat de vlammen over het water van de slooten, die stads-waarts loopen, zich konden uitbreiden. Ten 12 ure was al de voorraad verbrand, en konden auto- iteiten, brandweer, schutterij politie, enz. huiswaarts keeren. Aan het weiland en den Spoordijk hebben de vlammen nog al schade toegebracht. Niets nieuws onder de zonHet Vad. heeft uit een oude courant een vrouwelijke Sequah uit de 18e eeuw op gediept. In de 's Gravenhaagse Vrij dagse Ct. van 25 Febr. 1780 leest men: »Mejuffrouw Ravid, Huisvrouw van den Heer Bacle, Discipelin van den vermaar den professor Alers in Zwitserland, wo nende, op 't Groenewegje, naast den Heer Van der Spek in 's Hage ('s Gravenhage), maakt bekend, dat zy een onfeilbaar vegetaal Elixer heeft a f2 het Flesje en 10 St. voor de Purgatie ter herstelling van 18 soorten van Koortsen, Bloedstor tingen, Kinderziekte en Slaapziekte, als mede een onfeilbaar middel ter herstel ling van Teering. Aanborstigheid, Zenuw ziekte, Scorbutique Ziekten, Jigt, Kanker, Verzweeringen, Vallende Ziekten, Water zucht en Podegra te verdrijven, zonder eenig inwendig middel te gebruiken. Zij onderneemt de herstelling niet dan wan neer de Patiënten door de Aitsen opge geven zijn. Generaal William Booth zal van 24 tot 29 dezer een bezoek aan Neder land brengenden 24. zal hij in de zaal van het Paleis voor Volksvlijt feestelijk ontvangen worden en des avonds in de zaal van »de Maatschappij voor den Wer kenden Stand" te Amsterdam eene lezing houden over «Het sociale werk van het Leger des Heils" in alle landen. Vrijdag avond is de generaal voornemens, mede- deelingen te doen over: Reizen door vier werelddeelen. Het groote maatschappelijke plan en de overzeesche kolonie. Ook 's-Gravenhage, Rotterdam en Arn hem worden door hem bezocht. De wed. Borstel-de Roos, die bijna anderhalf jaar opzichteres in het krank zinnigengesticht in Den Haag is geweest, meldt, per advertentie in het Zondags blad van het Nieuws, dat zij door regen ten plotseling is ontslagen »nadat zij in zake de handelingen, die in dat geslicht voorvallen, in haar verhoor voor den in specteur voor het staatstoezicht op krank zinnigen, de waarheid en niets dan de waarheid heeft verklaard". Met bepaalde zekerheid kunnen wij, zegt de Zutf. Ct., mededeelen dat dr. Mezgei, die jaarlijks in Augustus en Sep tember eenige weken te Domburg vertoeft, besloten heeft aldaar gedurende dien tijd consulten te verleenen en patiënten te behandelen. Reeds hebben verschillende voorname personen, o. a. Johan Albrecht Hertog van Mecklenburg Schwerin, zich voorgenomen om tegen dien tijd naar Domburg te gaan, teneinde aldaar be handeld te worden. De Zuiderzee-vereeniging heeft be richt van haar planner, en werkzaamhe den aan verschillende hooggeplaatste per sonen gezonden, wier belangstelling in deze vaderlandsche zaak ze kent. H. K. H. de groothertogin van Saksen heeft, naar het Hdbl. meldt, een opmer kelijk antwoord gezonden. Zij spreekt hare waardeering uit van het streven der Vereeniging, en verklaart hare warme belangstelling in het zeer gewichtige, ernstige, nationale vraagstuk, dat in zijn gevolgen zoo belangrijk kan worden voor de ontwikkeling van Ne derland. Prinses Sophie vertrouwt, dat nu de zaak zoo veelzijdig is onderzocht gewor den en met de verschillende belangen rekening gehouden is, eerlang tot den aanvang van het groote werk zal kunnen worden overgegaan, waardoor zij een harer liefste wenschen zoude in vervul ling zien komen. Zondag e. k. 27 Maart, zal in de Remonstrantsche Kerk alhier als voor ganger optreden de Heer A. P. G. Joris- sen predikant te Rotterdam. De herijk der maten en gewichten geschiedt in deze gemeente in het Waag gebouw, van af Woensdag, den 30 Maart tot en met Woensdag 13. April, uitge zonderd de Zaterdag en Zondag, en wel voor: wijk A op Woensdag, 30. Maart; wijk B op Donderdag 31. Maart; wijk C op Maandag, 4. April; wijk Dop Dins dag, 5. Aprilwijk E op Woensdag, 6. April; wijk F op Donderdag, 7, Maan dag, 11 en Dinsdag, 12 April; wijken G, H en I op Vrijdagen, 1. en 8. April tel kens van 's morgens halftien tot twaalf uur en 's namiddags van halfeen tot half- drie, uitgezonderd Vrijdag 1 April, als wanneer slechts van 's namiddags half een tot halfdrie zitting wordt gehouden. Voor de apothekers, juweliers, goud- en zilversmeden, wordt zitting gehouden op Woensdag, 13 April van 's morgens half tien tot twaalf uur. Maandag is door heeren burgemees ter en wethouders ten raadhuize aanbe- steed: 1 het uitdiepen van de haven en van de binnengrachten te Amersfoort; en 2 het opruimen en naar elders weg voeren van de puin, liggende op de puin- plaats aan den Lieve Vrouwetoren alhier. Voor eerstgemeld werk is ingeschreven door: F. W. Bonte te Amersfoort, voor f999; M. van Drie te Amersfoort, voor f789; en. S. van Dooijewaard te Weesp voor f776. Voor het tweede werk door: Wed. P. Schimmel Zn. te Amersfoort, voor f410 E. van den Holk aldaar, voor f395; S. van Dooijewaard te Weesp, voor f277; en M. van Drie te Amersfoort, voor f224. De werken zijn den minsten inschrij vers gegund. De gemeenteraad vergadert op Vrij dag, den 25 Maart 1892 des namiddags ten 1 ure, ter behandeling van: 1 Voorstel van Burg. en Weth. tot inrichting van het onderste gedeelte van het gebouw »de Waag" tot hoofdwacht, met opheffing van de Waag. 2 Kohier van den hoofdelijken omslag dienst 1892. 3 Ontwerp besluit tol het verleenen van afschrijvingen wegens vertrek enz. van aanslagen in den hoofdelijken omslag dienst 1891. 4 Voorstel tot vaststelling der jaar wedde van den te benoemen leeraar in de Fransche taal aan de Hoogere burger school. 5 Ontwerp-besluit tot het verleenen van eene toelage aan den onderwijzer C. A. Heunks als plaatsvervangend hoofd. 6 Advies van Burg. en Weth. op het request van de onderwijzers om verhoo ging hunner jaarwedde, met ontwerp verordening tot wijziging der verordening van 9 Mei 1887. 7 Benoeming van een onderwijzer aan de school le soort voor jongens, met ont werp-besluit tot vaststelling van zjjne jaarwedde. Het Vaderland meldt, dal de drie cents postzegels (voor het stadsport) al gemeen verkrijgbaar zijn gesteld. Naar wij vernemen is dat onjuist en zullen die postzegels, om verkeerd gebruik te voorkomen, niet verkrijgbaar worden ge steld vóór 1 April, den datum waarop de nieuwe posiwet in werking treedt. EEN VERHAAL UIT DE VORIGE EEUW door W. PASSACEK. 12) De uren, die zijne moeder en de baron aan zijn ziekbed hadden doorgebracht, had den niet alleen op zijn lichamelijken toestand een gunstigen invloed gehad. De openhartige bekentenis van zijn kant was van de zijde der ouders gevolgd door eene blootlegging van alle omstandigheden tot in de kleinste bijzonderheden. Daarmede was alle grond tot langer wantrouwen, tot verdenking hun ner bedoelingen opgeheven en een einde ge maakt aan zijne zich zeiven kwellende droef geestigheid. De vreugde over de daardoor begonnen gunstige ommekeer in den huise- lijken kring was zoo groot onder degenen die daarin deelden, dat zelfs de bloedige ge beurtenis en de daarmede in verband staande stoffelijke verliezen minder smartelijk werden gevoeld. De zon der inwendige harmonie was klaar en warm over den kleinen familiekring opge gaan en sloot hem iteedi nauwer aanéén. Maar één hart scheen door het warme gevoel van bijéén te behooren minder dan vroeger getroffon, dat was Rachels hart. Het verlies van haren vador was het niet, dat kon het niet zijn, wat haar nederdrukte Zij had im mers bij zijn leven nooit als kind tegenover hem bestaan en had zich wel zijne leerlinge, maar niet zijne dochter gevoeld. En al troffen zijne laatste onbepaalde aanduidingen over de ongelukkige verhouding tegenover eene moeder, die Rachel zich ook slechts door vreemde oogen, en door het geheugen van vreemden herinnerde, en het bloedige slot bedrijf van dezen echt haar diep en smarte lijk, toch scheen daarin geene dringende aanleiding, om zich zoo terughoudend en koel te betoonen tegenover den voortreffe lijken familiekring, zooals zij dat in deu jongsteu tijd had gedaan. Het waren geen tranen over het verleden, die zij weende, maar de droevige tranen over de toekomst. De barones kwam haar overal met de groot ste openhartigheid, met moederlijke teeder- heid en vol vertrouwen te gemoet. Het was op eenen namiddag. De barones zat in het salon dat op deu tuin uitkwam op de sofa, zoo als gewoonlijk een weinig vermoeid en mat. De baron ging achter in de zaal met onhoorbare schreden op het tapijt op en neêr. Beiden schenen meer dan gewoonlijk opgewekt door een gesprek, dat juist werd afgebroken toen Rachel met eenig borduurwerk stil binnenkwam en naast de barones aan tafel giug zitten. „Dat is eens goed, ma cbére, dat gij ge komen zijt,zeide de barones. „Ik heb u eene mecledeeling te doen, die ons nood g voorkomt wegens de bewijzen van liefdo en gehechtheid welke wij van u ontvingen. Wij meenen aan u, onze lieve huisgenoote, eene opene verklaring schuldig te ziju betreffende het vroeger gedrag van onzen zoon. „Ik bid u, geëerde barones, antwoordde Rachel ernstig, „o, laat dit beden later misschien. „Neen nu, ma cbére. Niet om uwent wil, maar om onzentwil. Laissez-moi. Wij stellen er belang iu dat ook gij, wier empres- sion voor ons kuis wij kennen, de laatste événements juist beoordeelt. De houding van mijnen zoon tegenover ons is u bekend. Wij danken, naast Gods voorzienigheid grooten- deels aan uw moedig besluit, aan uw beleid ons geluk, ous leven, aan uwen invloed op Frits, dat de sombere wolken van ziju voor hoofd zijn verdreven en dat van ons buis eindelijk is weggenomen, wat ons zoo lang en zwaar drukte. Gij hebt zijne accusations tegen ons gehoord, wij weten het uit zijnen moud, hoor nu ook onze rechtvaardiging. „Het valt ons niet licht, mon enfant chérie," ging de barones voort, maar wij weten dat wij voor u geene geheimen be hoeven te hebben." „O, mevrouw „Gij weet, hoe mijn man zijn leven ein digde. Maar gij weet niet, niemand dan ik en mijn echtgenoot en Frits weten het, wat hem tot dien afgrijselijkeu zelfmoord had ge dreven. Het was dat wij geruïneerd waren, 't jammerlijke gevolg van inévitahles pertes. Hij wilde het niet overleven, wist zich niet iu het onvermijdelijke te schikken. In zijn laatste schrijven sprak hij het uit. Eu gelijk het zijn laatste wensch was, dat Frits nim mer, nimmer zon vernemen, hoe hij aan zijn einde was gekomen, wilden wij ook dat Frits nimmer zou weten, om welke beweegredenen ziju vader deu dood had gezocht en dat hij te eeniger tijd ziju erfgoed alleen aan de edelmoedigheid en de edele piëteit van zijnen oom, mijoen man zou te danken hebben. O, de best bedoelde planneu, met wonder veel wijsheid opgevat, richtten hunne spits dikwijls tegen dengene van wien zij uitgaan. Nog heden is, dank zij den slakkengang van onze rechterlijke collegies, de regeling van de zaken die het vermogen betreffen niet geheel in orde. Tot heden toe wachten wij te vergeefs op de documenten, volgens welke de goederen alleen aan hem moeteti ten deel vallen, alleen aan hem toebehooren." De barones zweeg. Zij was uitgeput. „De onbekendheid met en het verkeerd uitleggen van deze omstaudigheden, dat was het, mon amie, wat in Frits die onzalige soupijon, dat wantrouwen van onze senti ments heeft opgewekt en gij begrijpt „O, ik versta bet," sprak Rachel, dc hand der barones aan hare lippen brengende, „ik heb aan uwe goedheid, aan uw edel hart nooit getwijfeld o, twijfel ook niet aan mij ook als ik Zij zweeg en worstelde tevergeefs om woor den te vinden, om tot bedaren te kouien. Eindelijk sprong zij haastig op en verliet zwijgend het vertrek. Do baron en zijne vrouw zagen haar ver wonderd na en keken elkander getroffeu aan. De baron glimlachte en vatte teeder de hand zijner echtgenoote. „Gij zult het vernemen, mijne waardste, dat ik gelijk gehad heb. Ik weet wat haar beweegt en drijlt Op dit oogenblik trad Frits, van eenen rit naar eene pachthoeve te Bielan terugge keerd, in de kamer eu de baron brak haastig af. Bij het druk gesprek over landhuishoud kundige zaken, werd aan Rachal niet verder gedacht, Zij was, toen zij het salon had verlateu, naar den tuin geijld, en door de laan, naar een eenzaam deuueu boschje. Daar ging zij met bleek gelaat, langzaam, gebogen, als met eeu besluit worstelend, op en neer. Het was stil en eenzaam om baar, gelijk in haar. (Slot volgt.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1