BUITENLANDSCII OVERZICHT. Gemengd Nieuws. ADVpq-ËNTIÉN. WEENmm 1874. Hoofdprijs f200.000, UITVERKOOP. i EN solgde LEERBAREN, ffipWERK S. J. VAN DUINEN. Provinciale berichten. Trafcmng l A|ril e.k. VERK00È van REJSBEHOflFTEN uitverkocht Uitslag der verkiezing bij herstemming voor de Provinciale Staten van Utrecht. Aantal opgekomen kiezers op Onderdist. Aant.kiez. 4Aug.'9l.81Irt.'9-2.22Mrt.'92. Amersf. 787. 511. 454. 500. Baarn. 527. 204. 244. 287. Bunschot. 208. 100. 162. 54. Eemnes. 144. 83. 93. 95. Hoogland. 200. 155. 108. 131. Leusden. 154. 131. 126. 129. Renswoude. 77. 67. 49. 56. Soest. 269. 95. 158. 160. Stoutenb. 59. 43. 45. 48. Totaal 2425. 1389. 1439. 1460. Getal uitgebrachte stemmen Af van onwaarde 1460. 15. te Geldig 1445. Hiervan verkreeg de heer Mr. A. J. DE BEAUFORT te Leusden (lib.) 724 en de heer C. T. VAN BEEK te Amersfoort (r.-k. ena.-r.) 721 stemmen, zoodat eerstgenoemde tot lid van de Provinciale Staten is verkozen. De voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de openbare school 1 soort, voor jongens, bestaat uit de hee ren: 2. O, Tissing te Haltem, 2. N. C But te Utrecht en 3. M, Koopmans Oldeholtpa. Het door burgemeester en wethou ders opgemaakt kohier van den hoofde- lijketi omslag, dienst 1892, wijst een be drag van f 47410.97'/> aan. Bij de gewone tweejaarlijksche verhuriug der dijken en landerijen (pol der- en mastlanden) toebehoorende aan het Hoogheemraadschap «de Bunschoter Veen- en Veldendijk," werd eene totaal opbrengst van f 8326 per jaar veikregen, of f1760 'sjaars meer dan bij de voor gaande verhuring. Het aantal manschappen door deze gemeente in de lichting der nationale militie van 1892 te leveren, is door de gedeputeerde staten der provincie Utrecht vastgesteld op 35. In eene algemeene vergadering van de scherm- en gymnastiekvereniging «Ontwikkeling" is, in plaats van den heer J. H. Fortuin, die naar elders vertrekt, tot president benoemd de heer J. D. Lammerts van Bueren. In eene algemeene vergadering van de rederijkerskamer «Ontwikkeling" is, ter vervulling der vacature te ontstaan door het vertrek van den heer J. H. Fortuin, tot president benoemd de heer G. Roelofs. Met groot genoegen maken wij er melding van dat de majoor-commandant der dienstdoende schutterij, de algemeen geachte heer A. M. Tromp van Holst, van de ernstige ziekte die hem had aan getast, geheel hersteld is en het com mando over het battaillon weder heeft aanvaard. Bij eene vechtpartij tusschen sol daten is een infanterist zoodanig met een mes verwond, dat onmiddellijk heel kundige hulp moest worden ingeroepen en na het verleenen waarvan de mari per brancard naar het Militair Hospitaal is overgebracht. De vermoedelijke daders twee huzaren, bevinden zich in arrest. Zondagavond werd in de cantine der veld-artillerie door de manschappen een biljard-concours gehouden. Aan de winners vielen fraaie prijzen ten deel, die waren aangekocht uit de partij-gel den en eene subsidie uit het cantine- fonds. Door de overste F. H. Boogaard was hiertoe het initiatief genomen. Ter zitting van den militieraad op 22 dezer zijn vrijgesteld 28 lotelingen wegens broederdiei.st, 14 als eenige wettige zoon, 9 militairen, 1 als te klein en 7 wegens lichaamsgebreken, terwijl er voor den dienst zijn aangewezen 72 lotelingen, van welke er 37 en wel van af No. 67 voorloopig buiten oproeping blijven, tenware bij heikeuring of na de inlijving bij het korps enkele lotelingen ongeschikt voor den dienst mochten wor den bevonden. Meer en meer komt men tot het inzicht, dat in Duitschland, met name in Pruisen, de beroemde „nieuwe koers" aan vastheid te wenschen overlaat: dat één woord van den Keizer voldoende is, om plotseling van richting te veranderen. De volgende verrassende berichten be vestigen die meening. Donderdag was er vergadering van de Ministers, onder presidium van den Keizer in zijn hoedanigheid van Koning van Pruisen, een zoogenaamde kroonraad. Toen de agenda was afgehandeld, begon Z. M. opeens te spreken over de onder wijswet, en gaf den wensch te kennen dat in deze de beslissing niet zou ge nomen worden met de conservatieven en het centrum alleen. De Rijkskanselier eerste Minister in Pruisen en de Min. van Onderwijs Von Zedlitz maakten de opmerking, dat dit punt beter be sproken kon worden wanneer de eerste lezing in de commissie zou zijn afgeloo- pen. De Keizer antwoordde niet, het geen ten gevolge had dat nog dienzelfden avond Von Zedlitz zjjn ontslag indiende. Vrijdag is de Keizer tot herstel van zijn gezondheid voor eenige dagen ver trokken naar het vrij eenzaam niet ver van Berlijn gelegen jachtslot Hubertus- stok, en daar ontving hij ook de ontslag aanvrage van den Rijkskanselier, die in de onderwijs-quaestie de zijde van Von Zedlitz met meer beslistheid had geko zen dan overeenkomt met een voorzich tig staatsbeleid. Dat laatste ontslag is natuurlijk geweigerd, en Van Caprivi zal er in berusten, maar Von Zedlitz gaat positief weg, ondanks de poging, door den Keizer aangewend, misschien be leefdheidshalve, om hem te nopen op zijn besluit terug te komen, Wat den keizer tot dien plotselingen ommekeer heeft gebrrcht! Is het de te genstand, dien het hoofdbeginsel der wet in de kringen der geleerden heeft ont moet, of de vertoogen der Zuid-Duitsche vorsten, die een verscherping van den politiek-godsdienstigen strijd onvereenig- baar achten met de belangen des ge meenschappelijken vaderlands? Met zeker heid kan niemand het zeggen: alleen dit staat vast, dat hel nieuwe proefstuk van onderwijsregeling zijn talrijke voor gangers in het stof der archieven gezel schap gaat houden, al meende ook de clericale meerderheid der Commissie zelfs onder deze omstandigheden en bij afwezigheid van Von Zedlitz nog met de behandeling te moeten voortgaan. Zaterdag is de vergadering van het Pruisisch Huis van Afgevaardigden eenigs zins onstuimig geweest. Bij de beraadsla gingen over de begrooting van Jus titie bracht baron Wackerbaith den moord op een knaap te Xanten ter sprake, van welke misdaad, zooals men zich her inneren zal, Israëlieten werden beschul digd, die Christenbloed bij een hunner godsdienstoefeningen zouden hebben noo- dig gehad. De spreker, een heftig anti semiet, verweet de rechterlijke macht dat zij de Joden begunstigt, beweerde dat dezen ritiieele moorden plegen en ver langde dat de Regeering zich meer zou bekommeren om hetgeen in de synagogen en op de Talmud-scholen wordt geleerd. De heer Stöcker, leider der anti-semieten, sprak in denzelfden geest. De Minister van Justitie kwam met kracht en waar digheid op tegen het verwijt, dat de rechterlijke macht niet onpartijdig zou zijn; ook een lid van het Centrum be treurde, dat de aanhangige rechtsgedin gen met een anti-semietisch doel in het openbaar werden besproken. Vervolgens bestreden de heeren Richert en Virchow, van de vrijzinnige partij, de beweringen der conservatieven de laatste zeide: «Juist op dit oogenblik, nu een wending in de binnenlandsche politiek ophanden is, is het van belang te vernemen, of alle con servatieven op het anti-semetische stand punt van Stöcker, de man, die zich aan het afleggen eener valsche verklaring heeft schuldig gemaakt, is wel de laatste, die over de rechtsbedeeling mag klagen." Toen de conservatieven bij deze woor den lachten en rumoer maakten, zeide Virchow: Gij lacht over uzelf; dat is het lachen der verlegenheid. De heer Stöc ker een man. wien men een meineed verwijt, lacht niet maar zwijgt en schaamt zich." Hierop ontstond veel beweging, en de spreker werd door den Voorzitter tot de orde geroepen. De conservatief Simon van Jastrow verklaarde dat de heeren Stöcker en Wackerbarth niet uit naam hunner partij hadder. gesproken, doch daartegenover zeide de conservatief Von Kröcher, dat zijn partij zich nimmer zou afscheiden van Stöcker. die, bij vele gebreken, zich toch zeer verdienstelijk heeft gemaakt in den strijd tegen de vrijzinnigen, de sociaal-democraten en het Jodendom. De meesten der conservatieven hieven een daverend bravo-geroep aan, waarop de vrijzinnigen verklaarden, dat zij met deze bekentenis der conservatieven ten op zichte van het anti-semietisme zeer te vreden waren. De heer Stöcker beant woordde den heer Virchow met alge meenheden en grofheden. Men ziet, in het Pruisisch Parle ment gaan er de zeden ook al niet op vooruit. De groote mijnwerkers-beweging in Engeland mag als mislukt worden beschouwd: zij heeft alleen veel last veroorzaakt, maar voor de arbeiders geenerlei gunstige verandering teweeg gebracht. Ja, het is zelfs zeer de vraag, of de werkgevers nu wel geneigd zijn de werklieden voetstoots aan te nemen, op de oude conditiën, en stellig zullen zij weigeren toe te stemmen in een nieuwen eisch, namelijk vijf dagen in de week te doen arbeiden. Deze geor ganiseerde Maandaghouderij kan voor alle partijen slechts nadeelige gevolgen hebben. Toen Zaterdag aan het bureau van de Butterley-mijn in Derbyshire de mijnwerkers kwamen om een nieuw contract te sluiten, werd hun gezegd dat men vóór den 28en dezer hun dien sten niet noodig had. Zeer ontsteld brachten de mannen dit feit dadelijk-ter kennis van hun bondsbestuur. Men ver wacht dat ook elders de hervatting van den arbeid niet zoo gemakkelijk zal kun nen geschieden als de mijnwerkers aan vankelijk meenden. Te Parijs spreekt men nog veel over de dynaiuiet-aanslagen en de daarop gevolgde huiszoekingen bij bekende anar chisten, waarmede evenwel nog geen spoor van de daders is ontdekt. De Re geering heeft thans een wetsontwerp in gediend, waarbij de strafbepalingen voor brandstichting en opzettelijke vernieling van eigendommen ook toepasselijk wor den verklaard op pogingen om doormid del van ontplofbare stoffen schade toe te brengen. Tevens heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken bij circulaire last gegeven, streng toe te zien op de ver vaardiging en de bewaring van dit ge vaarlijk goedje. Het voorbeeld der Fransche hoofdstad heeft navolging gevonden te Luik. Daar was op den drempel van het huis van den heer Mignon, hoofdcommissaris van politie, een met dynamiet gevulde en van een brandende lont voorziene flesch neder- gelegd; het booze opzet werd intijds ont dekt en verijderd. De heer Renson, Pre sident van het Hof van Assises, ontvangt telkens dreigbrieven. Met groote meerderheid van stemmen nam de Servische Skoeptsjina het wets ontwerp aan, dat ex-koning Milan ver vallen verklaart van zijn staatsburgerlijke rechten. Hoevelaken. Tot lid van der. ge meenteraad alhier, is ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van A. van Leeuwen, met 21 van de 38 uitgebrachte stemmen gekozen G. Kroon. Op G. Cozijnsen werden 14 stemmen uitgebracht en de overigen verdeeld. Al de afdeelingen der Tweede Kamer zijn thans gereed met het onder zoek der belastingvoorstellen. Vit Kampen- wordt aan het Vad. ge schreven, dat volgensloopende geruchten er ernstig sprake zijn zou van verplaatsing van den hoofdcursus (naar elders, waar cavalerie in garnizoen ligt. De hoogste klasse toch moet paardrijden leeren, waarvoor de manége te Zwolle is aan gewezen. De reis- en rijkosten werden door het ministerie van oorlog vergoed. Werd de gemeente bereid gevonden eene manége met stallen, enz. te bouwen, dan werd zij wellicht voor eene kleine ramp gespaard. Want het vertrek van onge veer 100 onderofficieren-cursianen, 20 militaire- en 4 civiele leeraren zou stel lig een slag voor de gemeente zijn. Hel volgende wordt door lichtgeloovige lieden aangewend, om lotelingen een vrij nommer te doen trekken, zegt de Tijd. Zij nemen een naald, waarmede een doodsmantel vervaardigd is, wikkelen die in klaverenaas, en yerbergen haar in de kleeren van den loteling. Zeker hij zal een gelukkig nommer trekken. Aldus op het einde der 19e eeuw. Sommigen geleerden schijnen zich on gerust te maken over een ziekte, die binnenkort waarschijnlijk epidemisch zal woiden. Blijkbaar heeft men de rechte diagnose nog niet gevonden en vruchte loos zoekt men haar naam in de thans bestaande woordenboeken. Intusschen kunnen wij mededeelen, dat zij niet gor delroos heet, maar gordeltijd. Arnh. Ct. In het Holt. Nieuwsblad van 17 dezer kondigt een onbekende aan, dat hij een middel heeft bedacht om een spoorweg verbinding tusschen Frankrijk en Enge land tot stand te brengen en wel «door het water, op welke diepte men verlangt, zoowel over bergen als door dalen, klip pen en rotsen!!" Daar hij onbemiddeld is, vraagt hij geldelijken steun, slechts f2500, om «met het Fransche en Engel- sche gouvernement te onderhandelen." Te Akkrum is in den ouderdom van 85 jaar overleden de heer Rinse W. van den Vegt, een der drie aldaar nog wonende oud-strijders van 1830/31. De overledene was bekend wegens zijn prach tige verzameling gouden zweepen en an dere kostbaarheden, die hij indertijd bij harddraverijen had gewonnen en welke eens door wijlen Koning Willem III is in oogenschouw genomen. Tentoonstelling te ChicagoIlls. Be halve bijna alle staten van Noord-Ame- rika, zullen 39 vreemde natiën en 24 koloniën met een daartoe gezamenlijk kapitaal van 4 millioen dollars op de ten toonstelling in 1893 vertegenwoordigd zijn. Van de Europeesche mogendheden zul len Engeland, Duitschland en Frankrijk de grootste inzendingen doen, terwijl ook Italië, Zweden, Noorwegen, Hongarije en Zwitserland aanvraag om plaatsruimte hebben ingezondeu, Japan heeft een grooter kapitaal (630.000 dollars) beschikbaar gesteld dan ennige andere vreemde natie. De oppervlakte, die ingenomen wordt door in aanbouw zijnde gebouwen, be draagt reeds 6.3 millioen vierkante voet of 155 akkers, terwijl de geheele opper vlakte der terreinen 663 akkers groot is, waarvan 2 mijlen aan het Michigan-raeer grenzen. De gronden, waarop men de tentoon stelling bouwt, z(jn uitstekend geschikt om zware gebouwen'te dragen, en het bericht, als zouden deze wegzinken in het Michigan-meer, dat die gronden zou ondermijnen, is geheel uit de lucht ge grepen. Het aantal werklieden, dat dagelijks naar Chicago toestroomt, ten einde werk te vinden, bij het bouwen van de ten toonstelling, is zoo overmate groot, dat men zich genoodzaakt zag eene algemeene kennisgeving daarvan naar buiten te zenden. In Engelsche bladen worden weer klach ten van een teleurgestelden landverhuizer naar Brazilië besproken. Ongeveer 140 personen, zoo verhaalt die emigrant, ver trokken, verlokt door fraaie beloften van grondbezit en werk, uit Liverpool naar Rio de Janeiro- maar alleen om te er varen, dat men hen schandelijk bedro gen had. Het schijnt dat zij erger dan beesten behandeld zijn. Zij kregen voedsel, dat haast niet te eten was, werden op elkaar gepakt in vuile vervallen schuren of moesten hier of daar in het open veld slapen, en zij werden onder de treurigste omstandig heden van het eene eind des lands naar het andere gedreven. Ziekten en ontberingen richtten groote slachting aan onder de ODgelukkigen en niet meer dan zeventig keerden huis waarts, om huane droeve geschiedenis mee te deelen, welke voor andere land verhuizers een aansporing tot voorzichtig en grondig onderzoek moge zijn. Volgens het «Journal d'hygiène" heeft zich in Amerika een maatschappij ge vormd tot vervoer van reizigers door pneumatische buizen. De cilinder, waardoor de reizigers zul len passeeren, zal een meter diameter hebben en gesloten worden onmiddellijk nadat de reizigers daarin zullen hebben plaats genomen. De noodige versche lucht zal door een reservoir verschaft worden. Men gelooft door dit stelsel een snel heid van 110 kilometer per uur te ver krijgen, terwijl de reizigers weinig van de beweging zullen ontwaren. In de gevangenis te Luccrn is Zater dag in alle stilte alleen de personen, welke door de wet werden aangewezen, waren tegenwoordig de anarchist Gatti terechtgesteld. Sinds 1868 was in Zwitserland de doodstraf niet toegepast. De Russische Synode heeft een bevel uitgevaardigd, waarbij aan kunstenaars en werklieden van niet-christelijken gods dienst verboden wordt te werken aan orthodoxe kerken. De Magdeburger Zeitung vertelt het volgende Onder de gevolgen van den nood in Rusland is ook een merkwaardig ver schijnsel op te merken: een vermeerde ring van het aantal huwelijken onder de boerenEen der heeren, belast met het uitreiken van ondersteuningen, in het gouvernement Simbirsk, deelt daarover bet volgende mede: «Eenigen lijd gele den kwam de boer Schlaunikoff bij mij, om ook een deel der ondersteuningen te ontvangen. Volgens de ofïiciëele lijst moesten in zijn huis 3 personen verzor wordenin het biljet dat hij mij toonde, waren echter vier personen opgegeven. Ik vroeg hem, wie het nieuwe familielid was en vernam nu, dat hij, een 18-jarige boer, getrouwd was. Hoe? vroeg ik, pas zijt ge getrouwd en nu wilt ge al onder steuning? Ge hebt zeker veel brandewijn bij de bruiloft gedronken? «Een beetje, een halve wreds" (10 flesschen). «Maar waarom zijt ge dan al getrouwd 7 Als ge geen middelen hadt, hadt ge moeten wachten." «Ja, ziet u, de meisjes zijn tegenwoor dig zoo goedkoop! Anders moest men voor een goede vrouw aan de ouders minstens 40 roebel betalen. Thans echter kan men ze met pleizier voor niemendal krijgen. En bovendien, het trouwen zelf! Vroeger moest men den pope 5 roebels betalen, en nu doet hij het voor een be dankje. En de gasten. Het kost thans veel minder hen te onthalen, want het is een slecht jaar. Waar zou men het vandaan halen De boer gaf slechts het gevoelen van het geheele dorp weer, waar ieder huis vader gelukkig was, als hij tehuis een eter minder had. De te Parijs verschijnende So/et( heeft een bericht uit Bourges ontvangen, waar uit blijkt dat in het bij deze stad gelegen dorp Grand Metaire een brand is uitgebro ken, veroorzaakt door een meteoorsteen. De meteoorsteen viel op het dak eener schuur, sloeg hierin een gat en stak het hooi, dat in de schuur lag in brand. De schuur en een deel van het woon huis van den eigenaar werden in de asch gelegd. Verscheiden personen hadden gezien, hoe de meteoorsteen nederviel, het dak vernielde en hoe vervolgens de vlammen uit het gebouw sloegen. De zaak kan zich, zegt de Danz. Zlg., volgens deze schildering hebben voorge daan. Meteoorsteenen zijn vaste licha men, die bij hun val door de atmosfeer door den tegenstand der samengedrukte lucht gloeiend worden, gedeeltelijk ver branden en verdampen, maar ook ge deeltelijk, zooals de groote meteoorstee nen in onzen dampkring, uiteenbarsten of zonder te springen op aarde neervallen. Te Grand-Metaire viel de gloeiende mete oorsteen op een gebouw en slak dit in brand. Op het riddergoed Miszhof bij Riga viel den lOden April 1891 een mete oorsteen van bijna 6 K.G. neder en drong tot ongeveer 75 cM. in de aarde. Toen men het lichaam te voorschijn haalde, was het reeds afgekoeld. Op 18 Augustus 1889 viel bij Ochansk in het gouvernement Perm een meteoorsteen neer. Onder geknal spatte hij in vijf stukken uiteen, die in den grond drongen. Het grootste stuk ongeveer 300 KG. zwaar, was zoo heet, dat men het eerst na verloop van 10 uur kon aanraken. Door de groote hitte was aan de opper vlakte ongeveer een laag van 8 mM. dikte gaan smelten. Nog dient opgemerkt te worden dat deze meteoorsteenen in grootte en gewicht veel verschillen. De in het museum te Parijs bewaarde mete oorsteen weegt 625 KG., een in Siberië gevondene 800 KG., een in 1805 bij Trier ontdekte 1650 KG., een in Bahia (Brazilië) gevonden meteoorsteen weegt 8 tot 9000 KG.terwijl een bij Otunga in de La Platastaten ontdekte 15000 KG. weegt. Een oude dame te Rome liet 50,000 francs na aan de redactie van een dag blad aldaar, omdat de courant haar eiken dag een paar aangename uren had be zorgd. De redactie verdeelde het geld onder de liefdadige inrichtingen te Rome. Een aardig geval had dezer dagen te Parijs met den rekenaar Inaudi plaats. Hem was gevraagd welke dag het 8 No vember 1836 was geweest en hij ant woordde: Dinsdag. De vrager echter ver klaarde, dat hij zich vergistte en verwedde er 100 fres. onder. Onmiddelijk werd de redactie der Dèbats door middel Van de telephoon verzocht den datum te verge lijken, en tot zijne verrassing en teleur stelling moest de wedder vernemen, dat Inaudi volkomen gelijk had. Voor* hoogén~f»rijs (e koop ge- vraagdVzeer oude Schilderijen. Wie er een lieeft,gcliLMve onder Ietter S. aWuJwM<_ Jé^tferl. Adver tentiebureau, ftokin 2, Amster dam, niet opgave of het op hout of op doek ia géachilderd. 1 prijs van an flOOO, 12 enz. etrz., samen van, f 20,0 >0, ,5 prijzen vafi f 250, prijzen. ELE AANDELEN f6,50. "3,25. kan men op 1 April e.k. ÓO, met f 3,25 den Met den volle f 100,0 Verkrijgbaar'geat*la?kij de firma G. J. SLOTHOUWER, Boekhandelaar te Amers foort, Langestraat B 38. Trekkingslijst franco en Ifculis. P.S. Uitbetaling der Prijzen dadelijk na ontvangst. Voornemens jjjvnTtT vaet Mei e.k. bij mijne fabrlftjtzaak WINKEL aan te houden uufsluilend voo (KOFFERS, TASSCIIEX enz.) wordt al Ijêt met 25% Bhcting op den gewonen w i n k e I p r ij s> KAMPSTRAAT C 4«. Comuiissionair^tin Effecten en Wiii Muurhuizen' A. 31 Koopen en Verkool vreemde muatke< binnen- en buiten beleeningen en pr/longatii openen Rekening-jCourant goeding, nemer/ gelden a leenen crediet/op nader o men voorwaafden, 'Amersfoort. eten, coupons, bankpapier, s, sluiten disconteeren et rentever- posito, ver een te ko-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 2