NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. Eet Nichtje van den kolonel, Officiëele Publieatiën. No. 44. Woensdag I Juni 1892. Een-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. F e uillet on. AMERSFOORTSCHE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maaudcn 1.Franco per post door het geheele Eijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIEN: Van 1 6 regels 0,40 iedere regel meer B Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op art. 6 der wet van den 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door de American petroleiun-compagny te Rot terdam ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene berg- filaats van petroleum op het perceel alhier ge- egen aan den Stationsweg, bij het kadaster be kend onder Sectie D, No. 1102, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag, den 13. Juni aanstaande, des voormiddags te elf uren, gelegenheid ten raadhuize wordt ge geven om, ten overstaan van het gemeentebe stuur of van een of meer zijner leden, bezwa ren tegen het oprichten van de inrichting inte- brengen. Amersfoort, den 30. Mei 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SGHELTUS. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gezien art. 8 der wet Yan den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan G. Pleines en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend om eene zeepziederij opterichten in het perceel, alhier gelegen bui ten de voormalige Bloemendalschepoort wijk H, No. 25bis, kadastraal bekend onder sectie A, No. 1450. Amersfoort, den 30. Mei 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SGHELTUS. Koningin Wilhelmina der Neder landen en de Koningin-regentes zijn maandagavond te 7 u. 11 m. te Potsdam (station Wildpark) aangekomen en aan het station ontvangen door den keizer, de keizerin, alle prinsen van het konink lijke huis, den staats-secretaris von Mar- schall, graaf Rantzau, Duitsch gezant te ,s-Gravenhage, en de generaal-officieren. Bij het inrijden van den trein speelde de muziek het Wilhelmus. De keizer kuste de Koningin-regentes en Koningin Wilhelmina de hand. Langs het front der eere-compagnie gaande, geleidde de keizer Koningin Emma en de keizerin koningin Wilhelmina. Na een kort op onthoud nam de keizer met koningin Emma plaats in het eerste en de keizerin met Koningin Wilhelmina in het tweede, door vier paarden gereden rijtuig, voor afgegaan en gevolgd door een geleide van gardes-du-corps. Onder luide toe juichingen der menigte reed de stoet naar het nieuwe paleis. Het slation en de omtrek waren voor deze gelegenheid met veel pracht versierd. Na aankomst der Koninginnen in het nieuwe paleis werd daar een familie diner in vertrouwelijken kring gebruikt. Het station Wildparkjis gelegen aan bet begin van het uitgestrekte park, dat liet nieuwe paleis omgeeft, waar onze Konin ginnen vertoeven als gasten van het kei- zerspaar, dat daar mede zijn intrek heeft genomen. Het station is op ongeveer 10 minuten afstand van het paleis gelegen. Een vijftal vertrekken in den vleugel van het paleis, die indertijd door Frederik de groote werd bewoond, dienen de Koninginnen tot verblijf. In de ruime slaapkamer van de beide Koninginnen hangen twee groote oud-Hollandsche schilderijen aan den wand, waarvan het eene Diana, ter jacht gaande, voorstelt en het andere eene Venus, van nimfen omringd. Boven het hoofdeinde van het ledikant der jonge koningin hangt eene schilderij, voorstellende de maagd Maria met haar kind in de armen en een groepje speelnooten vriendelijk toelachende. Vóór het nieuwe paleis ligt de vermaarde tuin van Sans-Souci. Het stationsgebouw, een klein houten gebouw in Noorweegschen stijl, was voor den ontvangst kwistig versierd met Nederlandsche vlaggen en Oranjewimpels, en met de wapens van Nederland, Wal deck en het Duitsche rijk te midden van groen en bloemen. Bij de ontvangst van de Koninginnen, was behalve het keizerspaar aanwezig de hertogin van Edinburg, die mede in het nieuwe paleis logeert. Prins Albert van Pruisen, de zoon van wijlen prinses Mari- anna der Nederlanden, was voor de ge- legendheid uit Brunswijk aangekomen. Verder waren o. a. tegenwoordig prins Frederik Leopold van Pruisen en hertog Johan van Mecklenburg. De keizer droeg de Nederlandsche rid derorden op zijn uniform, de keizerin had een oranjesjerp over baar lichtblauw zomergewaad. Onze jonge Koningin was ook in 't lichtblauw gekleed; de Konin gin-regentes droeg haar zwart weduwen- gewnad. Mevrouw van der Hoeven, de echtgenoote van den Nederlar.dschen ge zant, die zelf de Koninginnen tot Maag denburg tegemoet gereisd was, bood de Koninginnen ieder een ruiker aan, Te voren had de keizer zijn gasten ieder een bouquet Mei-bloemen aangeboden. De keizer heeft gisteren na de parade zich te paard aan het hoofd van de vaan del-compagnie gesteld en deze compagnie evenals het standaard-escadron naar het koninklijk paleis gebracht en ze persoon lijk in parade voorbij koningin Wilhel mina gevoerd, die op het balkon deze hulde in ontvangst nam. Uit Berlijn seinde men gisteren aan het Hdbl: «De groote parade van liet gansche Berlynsclie garnizoen van twintig duizend man is heden goed afgeloopen. Helder, mooi, zonnig weer, doch de warmte werd getemperd door een bries. H. M. de Regentes verscheen met de keizerin in een rijtuig met zes paarden bespannen en werd op bet terrein door den keizer verwelkomd. De keizer, omgeven door een schitterend gevolg, reed langs het front, gevolgd door de vorstinnen en de prinsessen, in rijtuigen. Het geheel bood een grootschen aanblik. Van middag komen 30 jonge meisjes van de beste familiën bij de koningin Wilhelmina op visite." Bij het bestuur van de harddraverij- vereeniging te Groningen is het bericht ontvangen, dat in een der races, den 24en Juni bij het landgoed Vogelzang te houden, namens H. M. de Koningin aan den prijswinnaar eene zilveren vruchten- mand zal worden aangeboden, terwijl namens haar en H. M. de Koningin-we duwe aan den prijs in een andere race een zilveren bokaal zal worden toegevoegd. De opening van het Noordzeebad op Schiermonnikoog is bepaald op 5 Juni. Door de directie zijn alweder aan de in lichting vei beteringen aangebracht, om het den badgasten zoo aangenaam mogelijk te maken. De uniformverandering wordt met ingang van 1 Januari '94 verplichtend gesteld. Bij het wapen der infanterie wordt de tegenwoordige uitmonstering door rood vervangen. De panden van de korte jas worden verkort. De sluiting bestaat uit ééne rij knoopen, terwijl zich aan de achterzijde twee knoopen zullen bevinden. De kraag, zonder distinctief, wordt lichtblauw. De schouderpassanten vervallen, maar passanten voor het dragen van de épaulet worden aangebracht. Het dragen van de épaulet is alleen in groot tenue «verplichtend." De chacot wordt vervangen door een képi en de rangsbekleeding zal even als bij de marine op de mouwen zichtbaar zijn. In de bevelvoering van het leger wor den binnenkort groote veranderingen te gemoet gezien. Een bevelhebber van net veldleger zou worden benoemd, zoo men zegt de inspecteur der cavalerie; in de vorming van den staf van dien opperof- ficier zou worden voorzien, zonder be zwaring van liet budget, door verplaat sing van stafofficieren, o. m. door beper king van het getal officieren, leeraren aan de hoogere krijgschool. Dezer dagen had te Hilversum eene aanbesteding plaats. Iemand uit Bussum wilde ook inschrijven. Ofschoon hij meende vroeg genoeg te komen, kwam hij, toen de briefjes al afgelezen werden en de inschrijving dus gesloten was. De oor zaak lag hierin, dat hij volgens den tijd van Bussum (Greenwichtijd) rekende, ter wijl men te Hilversum zich aan den Am- sterdamschen tijd hield. Te Hilversum is Zondagmiddag de bakkerij met woonhuis van C. van Don gen in de Kleine Drift afgebrand, tijdens Van Dongen en zijn vrouw naar de kerk waren. Door de droogte nam de brand zóo snel toe, dat de knecht, die boven lag te slapen, zich moest redden uit het raam te springen. De oorzaak is voorals nog onbekend. Van de dienstbode zijn ongeveer f 500 verbrand, welke zij onlangst had geërfd. Ook te Arnhem heeft zich een ge val van pokziekte voorgedaan. De aange taste is een conducteur bij den locaal- spoorweg tusschen Nijmegen Arnhem. Met 1 October a. s. wordt bij de Staatsspoorweg-Maatschappij de nacht dienst op bijna alle stations opgeheven, en hierdoor vrij komende hulppersoneel bepaald ontslagen. Brand te Enschede. Uit Enschede meldt men van eergisteren aan het Hdbl. «Nauwelijks waren heden (Zondag) mor gen de diensten in de verschillende ker ken afgeloopen, of de brandklok deed haar alarm hooren. De brandweer wachtte een moeilijke taak. De groote stoom spinnerij van de heeren Ter Kuile Morsman aan de Botliofsti aat stond tegen ruim elf uur in lichte laaie. Het bleek spoedig dat van de fabriek niets te redden viel, zoodat de brand weer zich er toe bepalen moest de be lendende perceelen te behouden. De in de nabijheid staande spinnerij van de heeren van Heek Co., eenige wonin gen en de nieuwe winkel der vereeni- ging «Eigen Hulp" vatten vlam, doch het mocht den wakkeren brandweermannen gelukken deze perceelen te behouden an ders ware de ramp niet te overzien ge weest. Dank zij onze nieuwe waterleiding, die uitstekende diensten bewees, mocht men er in slagen de in de laatste jaren nieuwe bijgebouwde perceelen der firma Ter Kuile en Morsman eveneens te behouden. Te drie uur was men den brandmees ter. Men vermoedt dat de brand ontslaan is op de drogerij. Ruim 150 personen zijn thans zonder werk. De fabriek werkte met 12,000 spinsels. Alles was te Rotterdam en Amsterdam op beurspolis verzekerd." Te Leeuwarden had gisteren de finale verkoop plaats van het huis met tuin en voorplein in de groote Kerkstraat, laatst als eigenaar bewoond door den lieer P. Lijcklama a Nijeholt, thans burge meester van Rotterdam. Die woning is het Oud-Princessehof, eertijds aldus ge naamd toen prinses Maria Louisa, wed. van prins Johan Willem Friso, na als voogdes over haren zoon prins Willem Carel Hendrik Friso te zijnen behoeve in 1731 afstand van het stadhouderlijk bewind en van het vorstelijk hof te heb ben gedaan, daarin hare woning hadden gevestigd. Vóór dien tijd droeg het eerst XJit het Italiaan sc h van E. KASTELNUOVO door FREDDY. SLOT. Wat een heerlijk vooruitzicht 1 Die toekomst lachte hem zoo toe, dat hij, in overmaat vau vreugde, een geweldigen slag op de tafel gaf, waardoor de lamp bijna omviel. Hij greep die met de courant, die ook niet buiten den strijd mocht blijven, want hij scheurde ze in tweeën, en tot ballen gefrommeld, slingerde hij ze naar de boeken der kamer. Na die heldendaden haalde hij zijn horloge te voor schijn om zich te overtuigen of de twintig minuten, die hij Bice voor haar toilet ge laten had, niet reeds verstreken waren. Precie» twintig minuten, niet een meer of minder, zeide het meisje dat juist binnen kwam. Zij droeg een lichtblauwe ja pon, met pluche gegarneerd, om den hals prijkte een bloedkoralen ketting. Haar zw aar krullend baar was met een rood fluweel lint saamgebonden, dat aardig afstak tegeu bet kastanje bruin baar en baar donkere leven dige oogen. Over het geheel nas zij met mooi te noemen, haar trekken waren onre gelmatig, maar haar tengere vlugge gestalte en de uitdrukking van haar zacht iuuemeud gelaat verleenden aan haar geheele persoon eenen bekoorlijkheid die men vaak te ver geefs zoekt bij volmaakte schoonheden. Ik geef het een ander om zoo vlug klaar te zijn ging zij voort, baar vader naderend, die tegen wil en dank getroffen was door die liefelijke verschijning. Maar bij had zich tegen die bekoringea gewapend en antwoord de dus op brommenden toonGoed, goedMaar waarom ben je zoo netjes Wat zijt ge vrouwen toch ijdel. Och oom ik heb de japon en de ketting maar eens genomen die ge mij de vorige maand gegeven hebt. Moeten zij dan al tijd in de doos blijven? Dat zeg ik nietWanneer er nu nog iemand kwam etenMorgen bijvoor beeld O, dus alleen voor de gasten Maar zoo u wilt zal ik mij gaan verkleeden Ja, om nooit klaar te komen zeker? Heb je de bevelen in de keuken gegeven? Neen, dat heb ik nog vergeten. Ik zal het dadelijk doen. Bedeschi liet een weinig parlementairen uitroep hooren, en trok met kracht aan de schel. Battista kwam binuen. Is het eten klaar vroeg de kolonel op bevelenden toon. De bediende keek de jonge dame aan. Zie niet naar de juffrouw, zie mij aan en antwoord. Ja, stamelde Battista alles is ge reed behalve de pudding die volgens de keukenmeid nooit goed zal worden. Jaloesie de métier, merkte Beci op. Indien alles klaar is, behalve dat wat nooit klaar zal komen, doe dan dadelijk de soep in de terrine. Battista wilde nog iets in 't midden bren gen maar zijn heer legde hem bet zwijgen op- Even daarna zaten oom en nichtje in de goed verwarmde en verlichte zaal tegenover elkaar aan tafel, maar matig goed gehumeurd. Oom maakte op elk gerecht aanmerkingen, nichtje gewoonlijk vroolijk en vol dwaasheden, zat nu stil voor zich uit te staren, klaarblij kelijk in spanning want zenuwachtig bewoog zij zich op haar stoel, luisterde scherp ol zij ook het minste geluid hoorde en keek gedurig naar de pendule. Bice bloosde tel kens als een schoolmeisje dat op heeterdaad betrapt wordt. Ik zie dal het al zeer laat is liet zij zich nit verlegenheid ontvallen. Och w aarlijkDat noem ik eene nieuwe ontdekking. Aan wie is de schuld? Op dat oogeublik boorde men do schel van de voordeur. Bice vloog de kamer uit en Battista, dien middag onhandiger dau ooit stortte een glas wijn over het tafellaken. Stommerik I bromde zijn meester. En hij zou er nog, wie weet welke scheld namen bijgevoegd hebben, had zijne nieuws gierigheid hem niet te veel in beslag genomen. Ga eens zien, beval hij Battista die het zich geen twee keer liet zeggen maar kom dadelijk terug om te zeggen wie er is. Maar Battista kwam niet terug. Bice keerde in zijne plaats weer met eene vreemde uitdrukking op het gelaat; zij bleef op den drempel staan. Welnu? Wat is er? Zijn wij in een gek kenhuis riep de kolonel uit. O, oom antwoordde het meisje. Als u zoo'n gezicht zet, heb ik heusck geen moed. Spreek dan. Wie is gekomen? Er is gekomen een vreemdeling. Een vreemdeling Wie? Bice aarzelde. Wie dan in 's Hemelsnaam O, weet u, ik doe juist als in de co- medie, ik Kom binnen Frederik. Meteen trok zij de deur open, waarachter Frederik zich bevond. Gij moogt u goed tegen menschelijke zwak heden gewapend hebben, gij moogt het strenge type van Brutus of Manlius tot voorbeeld genomen hebben, wanneer een zoon, dien gij dacht in lang niet weer te zien, onver wachts voor u staat en u met een blik veel welsprekender dan eenig woord vergeving vraagt voor bet leed u aangedaan en u smeekt hem een deel van uw liefde, eene plaats aan den huiselijken haard af te staan, is het u dan nog mogelijk uw armen ge sloten te houden? De tijd van kalm overleg komt eerst later; misschien ook komt er nog een tijd, waarin het u berouwt aan de eerste opwelling ge hoor te hebben gegeven, toen liet hart, zij het ook door de plotselinge aandoening, do overwinning behaalde die nooit zonder eenig gevolg is voor de toekomst. Zoo ging liet ook met kolonel Bedeschi, die tevergeefs trachtte zijDe aandoening te verbergen, en die terwijl hij oui zijn zoon, die als uit den hemel scheen gevallen heen- draaide en hem als 't ware met de oogen verslond, zijne bezorgdheid door een reeks van vragen verried: Je voelt je toch gezond Heb je erge kou op reis geleden Ben je vermoeid? Is er nog iets te eten? En terwijl Frederik, een gezond jongmensch van drie-en-twintig jaar, antwoordde dat hij

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1