BMTENLANDSCH OVERZICHT. Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. ADVERTENTIËN. den naam van Papinga-stins, naar een daarachter gelegen stuk land de Papinga- fenne geheeten, later van Liauckemahuis, toer. het in eigendom aan het vermaarde geslacht Liauckema, te Settbierum ge vestigd, was overgegaan. Mui ia Louise liet het pand, zoowel van binnen als van buiten, geheel verbouwen en naar haren smaak vorstelijk betimmeren en stolïeereri. Enkele vertrekken hebben nog het fraaie beschot, schilder- en plafonneerwerk. Ge durende de overige 34 jaren van haren weduwlijken staat bleef de vorstin het Piincesse-hof bewonen. Na hareu dood werd het door den verzorger harer nala tenschap, den hertog van Brunswijk- Wolfenbultel, bij gedeelten verkocht. Daarna ging het achtereenvolgens in verscheidene handen over. Voor het flink onderhouden huis is nog geen f 20,000 geboden. Plakzegel. De Kamer van Koophandel te Winschoten heeft besloten alle geoor loofde middelen aan te wenden, om bij de Regeering op afschaffing der plakzegel- wet aan te dringen. Reeds wordt een adres aan de Tweede Kamer voorbereid. Het hoofdbestuur van de Maatschappij lot Nut van 't Algemeen heeft aan de departementen bericht, dat het voorne mens is op het voorslel-Dordrecht van de a. s. algemeene vergadering, sub XII van de punten ter beschrijving, een amen dement in te dienen, zoodat dit voor stel zal luiden als volgt: «De algemeene vergadering der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, «overwegende, dat het wenschelijk is dat naar meerdere samenwerking tus schen de verschillende klassen der maat schappij worde gestreefd, waardoor het onderlinge vertrouwen en de wederzijd- sche waardeering tusschen de verschil lende standen kunnen bevorderd worden, alsmede wederzijdsche voorlichting ten bate van allen strekken kan, «besluite, «1°. dat een commissie van vijf leden, waaronder een lid van het hoofdbestuur, zijnerzijds aan te wijzen, worden be noemd volgens art. 39b der wet, welae belast zal zijn met het indienen van een rappoi t omtrent een voor haar in te stel len onderzoek naar de vraag, of boven bedoelde meerdere samenwerking in onze maatschappij mogelijk is, hoofdzakelijk door de minder bedeelde klassen in staat te stellen tot hel lidmaatschap der maat schappij toe te treden, zonder groote gel delijke opoffering; «2°. dat deze commissie worde uilge- noodigd liaur rapport vóór 1 December 1892 bij het hoofdbestuur in te dienen, opdat het den departementen nog in den loop van die rnaand bereike, en naar aanleiding daarvan, eventueele voorstellen voor de punten ter beschrijving van de algemeene vergadering van 1893 tijdig bij het hoofdbestuur kunnen worden in gediend." De ontvangst, die aan het Italisiau- sclie Miuisterie te beurt viel, zoowel in de Kamer van Afgevaardigden als in den Senaat, geleek op die van een hond in het kegelspel. De zeer wijdloopige, rnaar weinig zeggende «verklai ing", die de premier Giolitli verleden Woensdag in de Kamer voorlas, werd wel met aan dacht aangehoord, maar nauw was zij uitgesproken, of men hoorde van ver schillende zijden roepen: Onbeduidend, onbeteekenend. En inderdaad, dezelfde man, die door zijn critiek op de finan- cieële plannen van zijn voorganger Di Rudini het meest tot diens aftreden had bijgedragen, wist nu niets anders te ver tellen dan dat er algemeen zou gestreefd worden naar bezuiniging, dat het oor logsbudget niet hooger zou worden op gevoerd, dat men zou trachten door ver eenvoudiging van het binnenlandse!) be stuur de uitgaven te vermindeien, dat i heel wel was dat hij te Verona reeds iets gebruikt had maar niettemin graag een bord soep zou willen hebben, schudde de kolonel 13ice bij den arm. Kom, waarom geef je niets? Eu waar is die onhandige Battista Of is er geen warmer soep meer in de keuken? Zeker is er nog, zeker. Daar is Battista met de terrine. Er is voor eten, voor eeue kamer, kortom voor alles gezorgd. Ge wist dus? Natuurlijk? En de bedienden ook? Battista vermeed den blik van zijn mees ter, Frederik durfde niet van zijn bord op kijken, Bice alleen trotseerde moedig den opkomenden storm. Ook de bedienden wisten er van. Maar sinds i au morgen eerst Ik had het hun gezegd. Maar waartoe die geheimzinnigheid? Wel begon Frederik die het weinig hoffelijk vond zijn nichtje niet te hulp te komen. Maar zijn vader viel hem in de Tede. Eet jij maar. Bice zal wel goed haar woord doen. O, hernam deze, ik helder u het ra idsel in twee woorden op. Wauueer Fredci.k u had geschreven, dat de Louden- sche mist hem te zwaar werd, dat hij be hoefte gevoelde aan de warme zon van Italië dat hij verlangde zijn huis en familie weer de bestaande bondgenootschappen, die het behoud van den vrede waarborgen, gehandhaafd worden. Betrekkelijk nieuw was de toezegging dat de Regeering haar best zou doen om de overdreven toe passing van de protectionistische begin selen op handelsgebied tegen te gaan. Dadelijk begonnen nu zoowel de woord voerder van de uiterste linkerzijde, Im- briani, als die van de rechterzijde, Cava- lotti, de redevoering des Ministers af te breken, zóó dat er bijna geen stuk van heel bleef. Het debat moest voor dien dag gesloten worden, daar de Senaat de Ministers wachtte, waar insgelijks na de voorlezing der «verklaring" de oppositie zich krachtig deed hooren. Bij de voortzetting van het debat in de Kamer, den volgenden dag, poogde Giolitti het onbestemde zijner mededee- lingen te rechtvaardigen, door er op te wijzen dat van een pas opgetreden Ka binet niet kan verwacht worden dat het aanstonds met een volledig stelsel van administratieve hervormingen voor den dag komt, te meer nu de begrooting nog moet worden afgedaan; bovendien waar schuwde hij tegen den aandrang om de militaire uitgaven al te zeer in te krim pen. Met h.v. honderd millioen vermin dering op de oorlogsbegrooting zon men toch den toestand der financiën niet verbeteren, maar wei het land doen dalen in de schatting der bondgenooten. Wel verklaarde nu Cnvallotii, namens de rechterzijde, dat hij de daden van het Kabinet zou afwachten, en was ook Fer rari van de uiterste linkerzijde van mee ning, dat aan het Ministerie tijd behoorde gegeven te worden, maar toen ten slotte een zeer tamme motie van den heer Bacelli, inhoudende dat de Kamer zich haar oordeel voorbehield over de door de Regeeiing in te dienen ontwerpen, in stemming werd gebracht, verklaarden zich 169 leden vóór, 160 tegjn, met 38 onthoudingen. Feitelijk bleef dus de Re geering in de minderheid, want ook de leden van het Kabinet en de Staatssec retarissen of vice-Ministers hadden, in hun hoedanigheid van afgevaardigden, mede gestemd. Dit begreep Giolitti ook, en daarom kwam hij Vrijdag in de Kamer met de boodschap, dat Ministeria, na den uit slag van de stemming in de vorige ver gadering, den Koning ontslag had ge vraagd. Z. M. had echter geweigerd dit te verleenen. Derhalve vroeg hij aan de Kamer machtiging, om geduiende een half jaar de belastingen te heffen. Groote verbazing en rumoer. Dat met de aankondiging van de Koninklijke be slissing tegelijk is uitgemaakt, dat de Kamer ontbonden zal worden, is natuur lijk, maar een half jaar vrijheid van be weging zonder contróle, dat achtte men ongehoord. «Het is een staatsgreep;" werd te midden van het geraas geroe pen. De Voorzitter der Kamer, de heer Biancheri, heeft voor eenige dagen zijn ontslag aangeboden, en daarop niet wil len terugkomen, ondanks den drang der Regeering. Zaterdag was bestemd om een nieuwen president te kiezen, en hij smaakte de voldoening met 312 van de 333 stemmen herkozen te worden, waarop hij verklaarde de herbenoeming aan te nemen. Voorts werd gediscussieërd over de aanvrage der zes twaalfden, de mach tiging om een half jaar belastingen te innen en de gewone uitgave te doen. Onderscheiden groepen willen slechts twee twaalfden toestaan, terwijl Giolitti beweert dat het noodig zal zijn de ver kiezingen tot het najaar uil te stellen, daar het schadelijk zou zijn voor de nij verheid des lands, indien zij vroeger plaats hadden. Het voorstel werd, op verzoek der Regeering, door de kamer spoed- eischend verklaard en gesteld in handen eener commissie, tot welker leden uit sluitend tegenstanders van den maatre gel zijn benoemd. De opperburgemeester tan Ber lijn, de heer Von Forckenbeck, eenmaal een der hoofdleideis van de nationaal-libe- te zien, in 't kort indien hij uw toestem ming gevraagd had, zoudt u hem die ge weigerd hebben en kan uien u ongehoorzaam zijn r In plaats van aan u, schreef Frederik aan mij. Onze correspondentie was geen geheim voor u. Neen, zeker niet; maar ik vermoedde toch niet dat er daardoor een complot zon ontstaan. Kort en goed, de toestemming die ik mogelijk niet zou gegeven, heb jij gegeven. Op het juiste oogonblik heb ik Frederik aangemaand om zijn zaak in persoon bij u te komen bepleiten. Ik verzekerde hem dat u wel een streng man waart, maar dat u een hart hebt zooals slechts weinigen Geuoeg, genoeg, zeide de kolonel. Zoek je maar niet to verontschuldigen. En zich tot zijn zoon wendend. En mijn vriend Giraldi, je patroon, is hij soms ook in het complot? Ik heb sinds zes of zeven maanden geen woord van hem ontvangen. Frederik haalde een brief uit zijn reistasch en gaf dezen aan zijn vader. Lees u eens en u zult zien. Giraldi schreef aan Hannibal Bedescbie, en prees het gedrag en den ijver van Frede rik er bijvoegende dat er geen handelsgeest in hem school, maar dat volgens hem het veel verstandiger was, hem de schilderkunst te laten beoefenen voor welke, hij een buj. tengewonen aanleg toonde te bezitten. Ajs j rale partijen in Pruisen, is verleden week gestorven zijn begravenis had met grooten luister op kosten der gemeente plaats. Ofschoon hij Katholiek is, was de gees telijkheid verboden haar medewerking te verleenen ook wilde -Ie Prins-bisschop Kopp niet, dat liet lijk op de Katholieke begraafplaats zou woiden bijgezel. Dit was vooreerst omdat hij in de laatste twintig jaren zijn kerkelijke plichten niet had waargenomen, manr vooral omdat hij in de dagen van Bismarck's Cultur- kampf lid geweest is van het hoogge rechtshof, dat de afzetting der weerspan nige bisschoppen uitsprak. Von Forcken beck rust nu op het Protestantsche kerkhof. Tusschen Frankrijk en Spanje is met buitengewonen spoed een handelsover eenkomst gesloten. Het is slechts voorloopig en voor onbepaalden tijd, en kent aan Frankrijk belangrijke tariefver lagingen, aan Spanje toepassing van het minimum-tarief toe; onderhandelingen voor een definitieve regeling zijn aanstonds aangevangen. Naar aanleiding van 4 berichten uit Oost-Afrika, volgens welke Katholieke Zendelingen in Uganda door Protestanten, onder begunstiging van den aldaar bevel voerenden Engelschen officier, zijn mis handeld, en dat aan hun vijandige inlanders zelfs wapenen zijn verschaft, heeft de Fransche Regeoring tot de Engelsche vertoogen gericht, onder opmerking dat de Oost-Afrikaansche Compagnie haar charter van het gouvernement heeft ont vangen, hetwelk dus aansprakelijk is voor haar handelingen. De Durliaiiisclie werkstaking houdt aan. Het ge.chil loopt nu nog maar over 3 procent loonsverlaging, daar de werklieden zich 10 procent willen getroosten, de werkgevers blijven bij hun eisch van 13. De besturen der vereeni- gingen van mijnwerkers hebben zich tot de Koningin gewend om ondei steuning H. M. heeft door haar secretaris doen antwoorden, dat zij zich met zulke zaken niet wenscht te bemoeien Een werkstaking van bijzonderen aard doet zich voor hij de arbeiders van den Noorderspoorweg in Spanje. De werktijd is daar 9 uren, en nu wordt 10 uur ver langd om wat meer te kunnen verdie nen. Daar de directeur weigerde, heelt men gestaakt, en wel zoo algemeen, dat het verkeer een groote belemmering on dervindt. In den laatsten tijd worden de Ver- eenigde Staten van Noord-Arnerika wel geteisterd door hevige natuurverschijnse len 1 De stad Wellington in Kansas is door een wervelstorm gedeeltelijk ver woest; groote gebouwen werden tegen den grond geslagen, spoorwaggons uit de rails geslingerd. In het hotel Philipp was een bal, toen het instortte; tal van per sonen verloren d^ar het leven. Ook een vergadering van Heilsoldaten werd door het omwaaien van een gebouw erg ge havend. Men spreekt van een dertigtal dooden. Eenige dagen later, in den nacht, van 30 Mei, is door gelijke ramp het dorp Newport in Jackson Country ver nield. Ds. M. J. Bouman, beroepen pred. naar de Ned. Ger. Kerk te Voorlhuizen, hoopt Zondag 26 Juni a. s. afscheid te nemen van de Ned. Ger. Kerk alhier. Zij die instemmen met het denk beeld om alhier eene zwciu- eu bad inrichting, opterichten waaraan ver bonden eene kostelooze afdeeling, worden verzocht hun naamkaartje aan den uit gever van dit blad intezenden. Bij genoegzaam gebleken belangstelling, kan de zaak dan in eene openbare ver gadering behandeld worden. Naar wij vernemen worden, sedert eenige dagen door ambtenaren van den bewijs hiervan sloot hij er een brief hij in van den beroemden Whitty, een van de eerste schilders in Londen, die de teekenin- aen van Frederik gezien had, en er de schoonste verwachtingen voor de toekomst in ontdekt had. De kolonel zag terloops het briefje in quaestie, in. Het is in het Engelseh geschreven! riep hij uit. Wat moet ik er uit opmaken? Frederik wilde het vertalen, maar Bice stelde voor de zaken tot den volgenden dag te laten rnstcn. Zij waren allen vermoeid, en Frederik vooral kon de oogen niet open houden van den slaap. Dat is waar, stemde de kolonel toe. Frederik moest rust nemen. Nu gaf Bice zich met de hand een slag tegen het voorhoofd. En mijne pudding? Battista, ga zo eens aan de keukenmeid vra gen. De neef liet een uitroep van bewondering hooren Ge kunt ook al puddingen maken Een weinig. Hm! liet de kolonel hooren. Battista kwam mot een verslagen uitdruk king op het gezicht de zaal binnen en plaatste voor den kolonel een schotel waarop een vormelooze n assa lag. Is dat je pudding! vroeg de ooiu plagend nadat hij eenige keeren te vergeefs beproefd had zijn mes er in te steken. Waterstaat, giondboringen en opmetin gen gedaan aan de monden vnndeEern, in veibnnd met het bevaai baai maken dier rivier. Paspoorten zijn ter gemeente secretarie beschikbaar voor J. A. Berg man, J. Tiggelaven en A. Van Weeihorst. Door den burgemeester is, zoowel in het belang der openbare gezondheid als in die der bewoners van het stei f huis, ait. 13 der wet op de besmettelijke ziekten, van 4 December 1872 (Staats blad No. 134), toegepast ten opzichte van het lijk eener aan besmettelijke ziekte febris lypho'idea) gestorven vrouw, dat uit het sterfhuis in de Teulstraat naar het lijkenbuis aan de Roomsch-katholieke begraafplaats is overgebracht. Onze stadgenoot, de heer G. Van Ede, is door den minister van oorlog tot militair wielrijder benoemd. Door burgemeester en wethouders is aan C. Pleines vergunning verleend tot de oprichting van eeno zeepziederij in het perceel wijk H. no ilöbis, builen de voormalige Bloemendaalsche poort, en van de American petroleum-company te Rotterdam is een verzoek oin vergunning ingekomen tot oprichting van een be waarplaats voor petroleum aan den Sta tionsweg, waartegen op Maandag, den 13 Juni a. s. 's morgens ten elf ure be zwaren ten raadhuize kunnen worden ingebracht. Het eindexamen aan het gymnasium alhier zal worden gehouden op 17, 18 en 20 Juni aanstaande, ten overstaan van de heeren dr. J. M. J. Valelon, hoog- leeraai aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, dr. P. J. Blok en dr. P. H. Schoute, hoogleeraren aan de lijks- universiteit te Groningen, die door den minister van binnenlandsche zaken daar toe zijn aangewezen. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden verzonden van het postkan toor te Amersfoort, over de 1 helft der maand Mei 1892: 1 A. Lodecius s' Hage. 2 Van Uden den Bosch. 3 11 Feiten Rotterdam. 4 B. Mol Utrecht. 5 WesthofT de Voogd Vlaardingen. 330ste STA A TS-I.OT 10 BSE.C Vijfde klasse. (Vierde of laatste week). Trekking van 31 Mei. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen van f 70 5817 16882 16921 en 18419 Te zamen 4 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 1659 1660 1697 5613 5614 5645 5814 5860 5870 5874 9946 9954 10710 10719 10731 10736 10744 10765 10776 10778 16852 16934 16950 18417 18439 18442 18449 en 18507. Volgende trekkingen geschieden van 14 Juni. Behalve pi ijzen van f400, f200, f 100 en f70 zijn nevens de premie van f30.000 voor den laatst uitkoinenden prijs van f 1000 of hooger, en de premie van f3000 voor het laatst uitgetrokken lot ingc- bleven: de hoofdprijs van f50,000, 1 van f1500 en 13 van f1000. De Duitsche bladen geven een aan tal bijzonderheden over Jager, den ont vluchten boekhouder van Rothschild, en voornamelijk de Frankf. Ztg. deelt een uitvoerig relaas mede over zijne arres- Bice, ten zeerste beschaamd, herkende haar werk niet moer. Wat hebben ze het ver knoeid. Frederik kon zijn lachlust niet be dwingen. Je mag niet lachen, zeide hel meisje. Het is de schuld van de keukenmeid die jaloersck was van mijn ze gepraal. Een andere keer, Dit is voor 't eerst en voor 't laatst, protesteerde de oom. Een is genoeg, er volgt nooit een tweede. Bice haalde de schouders op. Welnu, mijn baksel heeft in ieder geval den maal tijd verlaat. Als alles gegaan was zooals liet moest, dan zou Frederik met ons gegeten hebben, terwijl hij ons nu aan de fruit vond. Maar nu Wat volgt er nu nog? Laatje neef toch naar bed gaan? Ja, maar daar er nog een scheutje wijn in de flesch is, zullen wij nog eerst eens drinken op do twee afwezigen, Victor en August. Van ganscher harte, antwoordde vader en zoon tegelijk. Op de afwezigen en op den terugge- komene voegde zij er bij. Zeker. Ook op den teruggekomene, herhaalde de kolonel zijn glas tegen dat van Frederik stootond. Wij hebben echter nog heel wat af te rekenen sameu I Toen Frederik opstond om naar zijne ka- tatie in Egypte. Na te Marseille aan gekomen te zijn, had hij met zijne gezel lin plaats genomen op de mailboot «San- eh dien." Den laatsten April bereikten zij Port-Said en begaven zicli naar Suez, vanwaar hij een brief naar zijne moeder zond. Die biief werd hem noodlottig; de Frankforter overheid legde er beslag op. Men wist dus, dat bij Egypte be reikt bad. Een lijd hield hij zich te Cairo onder den naam Meggersdorf op en verhuisde toen naar de voorstad Ram- leh, waar hij in het hotel Miramar zich als James Randolfi uit Amerika inschreef. Hij bleef voorts de Duitsche bierhuizen te Cairo bezoeken, en droeg meer zorg voor de veiligheid van zijn (of eigenlijk Rothschild's) geld dan voor die van zijn persoon. Hij kocht namelijk een brand kast, die hij naar 't hotel deed overbren gen. De politie zat intusschen niet stil, want de uitgeloofde prijs van 10000 mark spoorde haar ijver aan. Hoewel Reutei's agentschap geseind had, dat de vluchte ling naar Colombo op Ceylon onderweg was, begreep zij, dat het zaak was in Egypte, waar de boot vertoefd had, te zoeken. Er waren photographieën van hem op gezonden, en hoewel hij zijn baard had afgeschoren, meende men hem onder de logés van hel Miramar-hotel te herkennen. Dit werd den Duitschen consul Hellwig gemeld, die zich met politie-geleide daar heen begaf. «Uw naam is Rudolf Jager," zoo sprak de consul hem aan. «Neen, ik heet James Randolfi" was het koele bescheid. «En hoe heet u, mevrouw «Ik heet Josephine Randolfi." «Ja, maar uw familienaam?" «Die is Klotz," zei de juffrouw in hare verwarring. «Ei, ei," antwoordde de consul lachend, «dan ben ik toch te recht." Jager was inder daad met een juffrouw Klotz op den loop gegaan. Het spel verloren ziende, haalde hij snel een revolver voor den dag, maar werd ontwapend en gegrepen. Men vond nog circa 500,000 mark in geld bij hem en eenige zeer kostbare kleinoodiën. Jiiger is zeer neerslachtig en toont nu berouw; hij geeft op, dat de ontbrekende som, ongeveer 1,200,000 mark, door hem verspeculeerd is. Gevoudcn te Amersfoort. Een ring met sleutels. Rechthebbende vervoege zich aan het bureau van politie. Heden ove droefheid ü&te geliefde en Behuapvader, de Heer JOHAtÏNES ZANDIJK Senior,f in deiyfoudertforn van circj>> 87 jaren. J J. Z^NjjLHC Jr. H. G" ZANDIJK— v. d. Gumster. i ^G. W. ZANDIJK. Amersfoort Amsterdam, .Mei 1892. mer te gaan, volgde Bice hem tot op het portaal. Hij vond geen woorden genoeg om haar te danken, haar verstand en moed te prijzen. Maak je geen illusies sprak zij. Juich niet al te gauw. Met uwe hulp m'n lieve, komt men alle bezwaren te boven, hernam de neef. En na eene korte pauze liet hij ziju stem dalen ..en baar met een blik aanziende, die van eeifo oprechte genegenheid getuigde, liet hij er op volgen: Weet je dut ik eene nieuwe ontdekking gedaan heb? Bice sloeg onwillekeurig haar oogen neer. Welke? Dat je en dat zeg ik niet om je een compliment te maken in mijn oogen aantrekkelijk schoon bent Dwaas dat je bent! zeide het meisje purperrood wordend. Goeden nacht, goeden nacht. En zij liet hem staan met het licht iu de hand, als betoo- verd door haar bekoorlijkheid. Wat er den volgenden dag iu orde werd gebracht, welke gevolgen die nieuwe ont dekking van Frederik voor de toekomst bad en waartoe die zichtbare wederkeerige gene genheid van neef en nicht ieidde, dat zijn alle vragen die men niet zoo dadelijk kau beautwoorden. Het volgend Kerstmis misschien.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 2