NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. De Verrassing m Coevorfa. Officiëele Publicatie. No. 46. Woensdag 8 Juni 1892. Een-en-twintigste jaargang. VOOR VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever G J. SLOTHOUWER, Amersfoort. BINNENLAND. F e ui liet on. iMERSFOORTSCHE COVRANf. abonnementsprijs: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. advertentien: Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gelet op de artt. 308310 van het algemeen politie-reglement dezer ge meente, Brengen ter kennis van de belangheb benden, dat eene keuring van rijtuigen der voerlieden en huurkoetsiers door den heer commissaris van politie, bijgestaan door twee deskundigen, in de stallen der eigenaren zal gehouden worden op Don derdag, den 16. Juni e. k. en zoo noo- dig daarop volgende dagen, terwijl op Zaterdag, den 25. Juni a. s. terzelfde plaatse eene naschouw zal geschieden van rijtuigen, aan voornoemden commis saris tijdig op te geven welke op eerst- genoemden tijd niet kunnen worden ver toond. Amersfoort, den 7. Juni 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Het Grootkruis, door den Duitschen keizer aan H.M. onze Koningin-regentes verleend is, naar de door den verslag gever van het Vad: ingewonnen inlich tingen, dat van de Louise-orde, die, in 1814 door koning Friedrich Wilhelm III ingesteld, in 1848 en 1849 door Friedrich Wilhelm IV hernieuwd en in 1865 door koning, later keizer Wilhelm 1 nogmaals als eene nieuwe orde werd ingesteld. Slechts enkele regeerende vorstinnen zijn in het bezit dezer hoogste der vrouwe lijke ridderorden. HH. MM. de Koninginnen zijn Zater dagmiddag op het lustslot te Soesldijk aangekomen, en zullen daar de zomer maanden verwijlen. De heer P. Smit Jr. te Rotterdam, heeft aan Ged. Staten van Friesland kos teloos afgestaan zijn prachtig stoomjacht, om dit beschikbaar te stellen voor de Koninginnen bij het bijwonen van den hardzeilwedstrijd den 29 dezer. op hel Sneekermeer, De minister van oorlog is voorne mens, gevolg te geven aan het reeds vele jaren bestaande plan der verplaatsing van 's rijksgeschutgieterij van 's Hage naar Amsterdam. Het gebouw der kanongieterij te 's Gra- venhage zou dan ingericht worden tot vestiging van de hoogere krijgsschool, die hare localen thans in de Koningspoort heeft. Men schrijft uit Den Haag aan het Utr. Dgbl. »De tegenspraak van het Centrum is ongegrond. Wel degelijk wordt er bij het departement van waterstaat eene af- deeling ingesteld voor de behandeling var. alle zaken, die op den arbeid betrekking hebben. De keus van den heer Heijli- gers als hoofd dezer afdeeling bewijst, dat het de bedoeling der regeering is de enquête naar de arbeidstoestanden zoo veel mogelijk vruchtbaar te maken. Zoo als de heer Lühnis de adviseur der re geering zal zijn voor de belangen van den landbouw, zal de heer Heiligers haar adviseur wezen voor de belangen van den urbeid, en als de ijverige secretaris van de enquête-commissie heeft hij zich met die belangen als weinigen vertrouwd gemaakt. Door dergelijke benoemingen toont de regeering, dat niet ten onrechte van haar veel voor de practische volksbelangen werd verwacht. Naar men verneemt, hebben de vragen, met betrekking tot den leerplicht aan een aantal hoofden van openbare en bijzondere scholen in verschillende deelen des lands gesteld, inzonderheid ten doel om ook hun gevoelen te vernemen over den invloed, dien maatregelen om het betrekkelijk schoolverzuim tegen te gaan, zouden kunnen hebben op de volksbe drijvigheid en den toestand der gezinnen. Principieele vragen zijn niet gedaan. De raadpleging der schoolhoofden bewijst alleen, dal de voorbereiding der invoering van den leerplicht niet op lichtvaardige wijze geschiedt. De regeering wil de be zwaren kennen, om daaraan zooveel mo gelijk te gemoet te komen." Vanwege de Nedc'rlandsche Heide maatschappij is onder Bake! (bij Helmond) op 8 April 1892 voor de heeren mr. van VVaterschot van der Gracht en van Ogtrop te Amsterdam eene ontginning van heide iD bewerking genomen. Op 31 Mei jl. bedroeg de omgeploegde oppervlakte Dagenoeg 21 H.A., zijnde p. m. H.A. per dag. De bewerking trekt in de omgeving zeer de aandachteen aantal landbouwers komt het werk bezichtigen, zelfs zij, die op betrekkelijk verren afstand wonen, Men schrijft van Woensdag uit Wiesbaden aun Gelria: »Dr. Mezger, die reeds lang plan had Wiesbaden te verlaten, zal zich naar alle waarschijnlijkheid in liet najaar te Rome gaan vestigen, alwaar hij zijne séances voor massage in het aPalazzo Doria" zal houden. De bevoegdheid, om in Italië de geneeskunde uit te oefenen, die de beroemde dokter, voor wat Frankrijk en Duitschland aangaat, reeds lang bezat, is hein dezer dagen door de Italiaansche regeering veileend. Een reeds lang ge koesterd plan zal daardoor nu tot uit voering komen. Des zomers wil dr. M. in Syracuse of Palermo doorbrengen, ter wijl ook Domburg nu en dan met een bezoek zal worden vereerd. Dezen zo mer reeds, in de maanden Juli en Augus tus zullen dan ook zittingen voor massage in de Zeeuwsche badplaats worden ge houden, en vele vreemdelingen hebben daarom hun voornemen te kennen ge geven dr. M. derwaarts te willen volgen. Hier verdringen de patiënten zich bij den grooten man. Russen en Franschen, die het grootste contingent leveren, ma ken queue, en de vorsten en prinsen zijn altijd tegenwoordig. Wat dan ook de reden is, dat dr. M. weer verandert, is moeielijk te zeggen. Hoewel menig beoefenaar der Ned. literatuur dikwijls baat gevonden heeft en nog vindt bij Roelants' Panthéon, spreekt het toch van zelf, dat de weten schap thans andere eischen stelt dan 25 jaar geleden. Daarom hebben de uit gevers W. J. Thieme Cie. te Zutphen gemeend, nu genoemd Klassiek Letter kundig Panthéon in hunne handen over ging, te moeten verbeteren en aan vullen. Het thans verschenen vijftal nummers, Lar.gendijk's Spiegel der Va- derlandsche Kooplieden en De Wind handelaars door Dr. C. H. Ph. Meijer, 'sHage; Die Borchgravinne van Vergi en Vondel's Leeuwendalers door Dr. F. A. Stoelt, Amsterdam; en Vosmaer, 'f Leven en de Wandelingen van Mees- Ier Maarten Vroeg, door Dr. P. Fockens, Zutphen, allen voorzien van inleiding en aanteekeningen, zal ieder voor zeker de overtuiging schenken, dat hun streven in de eerste plaats gericht was op een zuiveren tekst, op een flinke in leiding en op duidelijke, verklarende aan teekeningen. De namen der vakmannen, die reeds nu bereidwillig de taak op zich namen om het Panthéon zooveel moge lijk gelijken tred te houden met de re sultaten van hel wetenschappelijk onder zoek, zijn ten waarborg, dat niet met overhaasting is te werk gegaan. -— Men schrijft uit Winschoten De ontvangst der Koningin zal hier zoo luisterrijk mogelijk worden gemaakt Op onderscheiden punten zullen niet alleen eerepoorten verrijzen, maar ook fraaie bloemenpartijen worden gearrangeerd, en bij de inkomst in de Harmonie zal een vijftigtal meisjes van 814 jaar het pad der Vorstinnen met bloemen bestrooien. In het wit gekleed en met de nationale kleuren getooid, zullen die kleinen een aardigen aanblik opleveren die zeker de jonge Koningin aangenaam zal aandoen, na afloop van het dejeuner, dat in de fraai versierde zaal van het hotel Wisse- man zal plaats hebben. Dat dejeuner, aangeboden door de Pro vinciale Staten, zal worden bijgewoond door den commissaris der -Koningin, de leden der Staten en enkele autoriteiten, onder welke in de eerste plaats de bur gemeester dezer gemeente, de heer H. J. Wichers, die met zijn gewonen tact en erkend beleid ook thans weder alles zoo danig weet te regelen, dat ongetwijfeld de geheele feestelijkheid goed van stapel zal loopen. En feestelijk zal het zjjn, want door de medewerking der Vereeni- ging voor volksvermaken zal er ook des avonds nog ruime gelegenheid wezen tot uitspanning, zoodat de talrijke buitenlui, die in menigte zullen aanstroomen, zich ruimschoots zullen kunnen vermaken, vooral wanneer het weder dient, want het voornemen bestaat om een bosch- feest te geven, en die feesten zijn hier in den regel prachtig. Aangezien de mogelijkheid in de toekomst bestaat dat bij iedere compag nie van het wapen der infanterie een adjudant-onderofficier en een sergeant majoor zal worden aangesteld, zijn de verschillende corpscommandanten door den Minister van Oorlog aangeschreven, geschikt kader, bij voorkeur de sergean ten bestemd voor dienstdoend officier te velde, daarvoor op te leiden, opdat te zijner tijd de te ontstane vacatures inge nomen kunnen worden. Dat het vervoer naar den Haag en naar Scheveningen gedurende de beide Pinksterdagen nog al beduidend was, bewijzen de volgende cijfers: de tram van de Staatsspoor bracht ongeveer 22000 passagiers derwaarts, terwijl die van de HolIIJz- Spoorw.-maatsch. van station den Haag en Anna-Paulona straat, 19 a 20000 reizigers vervoerde. De verschillende treinen van laatstge noemde maatschappij brachten 30000 personen meer dan op gewone dagen naar de residentie, terwijl ook de Staats spoor een zeer groot aantal reizigers der waarts transporteerde. De gewone trams vervoerde 67000 personen. De sport-tentoonstelling te Scheveningen werd den 1. Pinksterdag door 2092 be talende personen en den 2. Pinksterdag door 4447 betalende personen bezocht. Van de opening der tentoonstelling tot en met gisteren is de tentoonstelling door 21775 personen bezocht. Onder de landloopers, die zich dezer dagen bij de politie aanmeldden met ver zoek om naar een Rijkswerkinrichting te worden opgezonden, bevond zich ook een jongmensch van nette familie, die in be trekkelijk korten tijd te Amsterdam een kapitaaltje van f 8000, hem hij erfenis ten deel gevallen, had zoek gemaakt. Toen zijn geld op was, wilde zijn familie, tot wie hij zich toen wendde, niets meer van hem weten, zoodat hem, daar hij geen handwerk verstond, niets anders overbleef dan zich als landlooper te laten opnemen. Te Slochteren is in een dicht met dennen beplant gedeelte van het bosch, toebehoorende aan Mevr. de wed. Van der Hoop in de onmiddellijke nabij heid van het vroegere hol van den be kenden inbreker Schroder nu een an- 2) Laat u niet zoo spoedig ter neder- slaan, behoudt den moed en alles is nog niet verloren, klonk plotseling een doffe zware stem. Beide keken verwonderd op. Voor hen stond eene lange schrale gedaante in een mantel gewikkeld, die ook het grootste ge deelte van bet aangezicht bedekte, zoodat de trekken verborgen waren en men slechts het flikkeren van de zwarte oogen zag. Wie zijt gij en wat wilt gij? vroeg Van Thienen, het eerst van zijne verbazing bekomen, terwijl hij den vreemdeling van het hoofd tot de voeten opnam. Vraagt gij naar mijn'naam, daar moet ik u het antwoord op schuldig blijven, vraagt gij naar miju werken, misschien hebt gij, toen Coevorden door de Mun9terschen be legerd werd, wel van zekeren soldaat hooreu spreken, die bommen en vuurwerken door een toover9preuk wist onschadelijk te ma ken; die soldaat ben ik; vraagt gij naar het doel van mijn komst, ik breng u nadere be richten, die uwen moed tullen doen herleven en ik wil u deelgenoot maken van een plan, dat geheimhouding, dapperheid en spoed vereischt. Dit zeggende nam hij zonder verdere plichtplegiig plaats en vervolgdede inval lende dooi heeft de Franschen genoodzaakt terug te trekken, dus behoeft gij vooreerst niet aan 's lands behoud te wanhopen. Eu nu mijn ontwerp, ik ken u beiden als brave vaderlandslievende mannen wat zoudt gij er van zeggen als ik u voorstelde Coevorden aan de handen der vijanden te ontrukken Ik zou het eeu' vermetelen aanslag vinden, zeide Van Thienen. En ik noem het een onuitvoerbaar ontwerp, sprak Buijtcr vastberaden. Wel vermetel, wel gewaagd, maarniet onuitvoerbaar, hernam de onbekende. Gij denkt aan de sterkte van Coevorden, aan de grachten, wallen en moerassen waardoor het omgeven en dus ongenaakbaar isal die wateren zijn toegevroren, de vijanden zelve hebben on9 den weg gewezen hoe men zich het ijs kan ten nutte maken. Deelt mijn plan aan Rabenhaupt mede, hij zal het verder uitbreiden en naar zijne inzichten regelen, hij zal u naar Coevorden zenden om de sterkte der vesting van binnen op te ne men, gij zult ongedeerd iu en uitgaan en wanneer gij volhardt en u door niets laat afschrikken, dan zal nog dit jaar het Wil helmuslied binnen Coevordens wallen weer- Sprakeloos hadden heide toegehoordde overtuiging waarmede de vreemdeling 9prak had hun vertrouwen ingeboezemd. Evenwel kon Buijter de vraag niet weerlioudeu Als gij alles zoo schoon berekend hebt, tarom paart gij zelf dan niet de daad aan het ontwerp, eu kiest ons om den aanslag ten uitvoer te brengen? Helaas, hernam de vreemdeling som ber, de wegen van het noodlot zijn ondoor grondelijk; men ligt aan zijne bestemming vastgeketend, zouder een schrede liuks of rechts naar eigen wil te knunen doen. In deze zaak is het mij opgelegd te raden, niet te handelen; mijn naam zelfs zal er niet in genoemd worden; ik moet tot mijn eigen ondergang medewerken, want als ik het rad in beweging heb gebracht, dan zal het in woeste vaart voortrollen eu mij het eerst verpletteren. Nauwelijks waren deze geheimzinnige woor den gesproken of de onbekende was ver dwenen. Van Thienon wreef zich de oogen en zoude stellig gemeend hebben dat alles een droom was, maar Buijter wist hem de minste bijzonderheden mede te deelen, zoo dat er geen twijfel meer overbleef of zij al les werkelijk gehoord eu gezien hadden. Peinzend verlieten zij de herberg en hoewel het buiten bijzonder guur was stapten zij langzaam voort, terwijl zij al pratende het ontwerp tot meer rijpheid brachten en bet was laat in den avond eer elk hunner zijne woning bereikte. Het bleek dat Rapenhaupt het plan dat hem door Buijter en Van Thienen werd aan de hand gedaan, volstrekt niet verwierp. Ondernemend eu kloekmoedig deinsde hij verduisterd scheen. Hoe meer beneveld het niet terug voor bezwaren van welken aard ook, als hem slechts de hoop van wel te slagen in 't verschiet tegenlachte. Als gou verneur van Groniugen had hij geheel Ne derland verbaasd door den dapperen tegen stand, die den vijand in den loop zijner overwinningen had gestuit; thans wilde hij zijn, naam vereeuwigen door eene daad waar veel moeite en gevaar aan verbonden was, waarbij meu veel op het spel zette, maar ook oneindig veel winnen kon. Ouder dergelijke gedachten wandelde Ra benhaupt op een' kouden Decembermorgen zijn kamer op en neder. Hij had een statig indrukwekkend voorkomen; zijn hoog voor hoofd gaf iets achtbaars aan zijn gelaat, waarop een goedige glimlach den ernst ver zachtte. die er uit zijn donker oog blikte. Hij hield van tijd tot tijd voor het venster stil en beschouwde den weg die er droevig en doodsch uitzag. De grond was wit en glad bevroren; de enkele hoornen stonden daar als dreigende spoken, wier berijpte takken zich gelijk reuzenarmen uitstrekten het water van de gracht geleek een' spiegel, die het levenlooze beeld der natuur weer kaatste de lucht was grauw en paste vol komen hij het sombere tafereel dat zich voor het oog ontrolde. Maar dat alles, in plaats van een' ouaangenamen indruk te verwekken, verhelderde het gelaat van den gouverneur, dat te voren door een wolkje van onrust luchtruim, hoe helderder zijne vooruitzicli- teuhoe 9trenger de koude, hoe warmer ziju hart dat van edele drift en teugenloozeu moed gloeide, De klok van het kasteel sloeg twaalf. Nog niet terug, mompelde Rabenhaupt en streek zich met de hand over 't voor hoofd, dat oponthoud voorspelt niets goeds. Een knecht trad binnen en kondigde Van Thienen aan. Goddank, zei de gouverneur en loosde eene diepe zucht. Hoe is het gegaan vroeg 'hij den binnentredende. Best, best generaal. Moteen haalde hij een toegevouwen papier voor den dag. Ik was ongerust dat u iets kwaads mocht bejegenen, het i9 reeds laat. Het had ook weinig gescheeld of ik ware in handen der Munsterschen gevallen, ze hadden er de lucht, van gekregen wat ik binnen Coevordeu kwam verrichten, 't Ware jammer geweest als ze mij nu juist hadden gegrepen, nu ik voor de laatste maal kwam en dit plau heb vervaardigd: en hij reikte aan Rabenhaupt de teekening der vesting over. Wel, wel, zei deze vergenoegd, gij

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1